Boer De Rieke schrijft zijn teksten in het 'Vosmeers' Ondanks de hitte gezelligheid en tevreden gezichten op zomermarkt B Icnwmlg' Gemeente houdt regie bij plan Noord Tholen Bas Quist: dialect zou vanzelfsprekend moeten zijn Inwoners van Poortvliet hebben prima meegewerkt aan slagen Gemeente heeft nu ook directeuren Donderdag 22 augustus 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Woaidaehen. Vroeger kwamen ze ook op Tholen voor. De vissers konden niet uitvaren vanwege de felle wind en zochten dan veelal hun vertier in de kroeg. In Oud- Vössemeer zijn de woaidaehen nog steeds een begrip. Het is de plaatselijke benaming geworden voor carnaval, een feest dat ook in Vossemeer uitbundig wordt gevierd. Kermis, voetbal op zondag, carnaval, in Vossemeer zijn ze een beetje anders. Of, om een oud motto van woaidae- henverêênehing 'De Vlööientrappers' te gebruiken, ze bin deur un uul uutgebroeid. OuderwetyZeeAAwy woord/ voor benauwd/ warm/weer. Tegenwoordig zit ook het dialect zonder zuurstof. Thuis wordt steeds minder Thools gesproken. Ook op de schoolpleinen verdwijnt de streektaal. Daarom blommig. een zomer-se- rie over Tholenaren die zich inzetten voor het behoud van het dialect. y Spontaniteit Ouders Sleutel Uitvoering gebeurt door projectontwikkelaar Juni 2004 Het was warm zaterdag, heel warm. En dat was te mer ken op de zomermarkt in Poortvliet, 's Middags was het niet overstelpend druk, hoewel er meer mensen op de been waren dan je eigenlijk zou verwachten, 's Avonds nam de belangstelling toe en na negen uur was de feest tent op het Kerkplein helemaal vol. De standhouders wa ren na afloop over het algemeen niet ontevreden, reke ning houdend met het weer, zegt Peter van der Sterren van het Activiteitencomité Poortvliet. De palingrook- wedstrijd was toe aan het eerste lustrum en werd gewon nen door Hans Koopmans uit 's-Graveland. Volle tent Vetgehalte prima Ligtendag en Boulogne bij het reïntegratiebedrijf Samenwerkings verband met Brabant veel losser behalve brandweer Het is een kwestie van het eigen erfgoed beschermen zegt Bas Quist. Bas Quist staat in Oud-Vossemeer bekend als Boer De Rieke. Hij schrijft het jaarlijkse carnavalslied van Gróót Pesóöt, zoals het dorp in de carnavalstijd wordt genoemd. Ook levert Boer De Rieke bijdragen aan Ut Vlööienkrantje en hij houdt op de elfde november het traditione le praatje op het biljart. In Vosse- meers dialect laat De Rieke bij al dit soort activiteiten, op mild-ironische wijze, het wel en wee van het dorps leven passeren. De woaidaehen zijn volgens hem dan ook meer dan hos sen, lallen en omvallen.„Het is een kwestie van het eigen erfgoed be schermen." In Oud-Vossemeer zijn ze nu al druk bezig met de voorbereidingen van de elfde woaidaehen, een ma gisch getal voor carnavalsvierders. Quist is een van de leden van het eerste uur. Frank Hommel, Hans Etienne en Alfred Vis zijn nog enke le van de mannen die destijds hun schouders onder het Vossemeerse carnaval zetten. De bakermat van het Thoolse leutfeest ligt in Halste ren. In het Dorpskoffiehuis, om pre cies te zijn. Het café was op de zon dagmiddag van het Halsters car naval gevuld met een hoop mensen die 'Gróót Pesöóts' bleken te praten. Van het een kwam het ander. Nel van Kees de Jonge moet toen tegen Frank Hommel de legendarische woorden hebben gesproken: „Mö je dat noe us zien oevee maansen dat ter van 't durp komme, dè mö bie ons toch ok kunne?" Het jaar daarop werd in Vossemeer begonnen met de woaidaehen. Het eerste motto luidde heel toepasselijk 'Me kieke de kat uut de boam'. In middels is het feest niet meer weg te denken uit het dorpsleven. Legen darische lokale figuren zoals Pliesie Witte zijn dankzij de woaidaehen opnieuw tot leven gekomen. De band van het dorp met de familie Roosevelt komt tot uitdrukking in het 'vellen van de roos', het traditio nele einde van het Vossemeerse car naval. Op zaterdagavond trouwens, want het blijft wel Tholen. De woai- daehenverêênehing steekt veel ener gie in het organiseren van kinderac tiviteiten. Alleen op die manier is er een kans dat het dialect ook in de toekomst levend blijft, zegt Quist. „Want ook hier op het dorp gaat het heel snel achteruit. Het dialect wordt steeds minder gesproken. Het is eigenlijk van de zotte dat we het er over moeten hebben. Het zou zo vanzelfsprekend moeten zijn." Bas Quist (33) is nog van de genera tie dat dialect op de schoolpleinen de voertaal was. Thuis stond op de plank het Zeeuwse dialectenwoor denboek. Oom Koos Quist was lid van Nehalennia, het blad dat gewijd is aan de Zeeuwse historie, archeo logie en het regionaal dialectonder zoek. Van jongs af is Bas gefasci neerd door de streektaal. Als vanzelf werd hij de belangrijkste tekst schrijver van de woaidaehenverêê- nehing. Kennis van het dorpsleven is een vereiste. „Je moet weten wat er speelt. De karakters van de men sen kennen. Situaties in het dorp. Het hoeft niet sensationeel te zijn. Een scheve dakpan kan genoeg zijn, of vuulte in een voortuin. De teksten moeten herkenbaar zijn voor de ei gen bevolking. De woaidaehen zijn een manier om de eigen identiteit te bewaren." Quist gaat bij het schrijven van lied jes uit van een bestaande melodie. „Voor de rest schrijf ik op gevoel. Eerst het refrein, dan de coupletten. Ik heb zeker geen wetenschappelij ke benadering. Ik weet niet of ik de woorden op de juiste manier spel. Dat interesseert me eerlijk gezegd niet zoveel. Ik volg mijn eigen re geltjes. Spontaniteit is het belang rijkste. Als je te veel gaat nadenken over spelling, verlies je die sponta niteit. Zeeuws is toch ook vooral een spreektaal. Ik hoor vaak dat mensen, ook Zeeuwen, moeite heb ben met het lezen van teksten. Hard op lezen is dan de remedie. Dan snap je het vanzelf." In een dorpssamenleving is de so ciale controle altijd aanwezig. Wie buiten de pot pist, wordt daarop aangekeken. Toch heeft Quist geen moeite om dorpsgenoten in zijn tek- „...noe m'n de voorstellen had van de verdêêlieng van d'erfenisse. Kiek, de iesclub wil een skeelerbaene. Dat be teken naemeluk geliek 't einde van 't woord iesclub want dan ka j' 365 daehen per jaer rol- schaetse. In de tennis wil un ballekanon. Noe za 'k nie ie- derjin over jinne kamme sche- re, mae ik zie inderdaed wel us van die ballen mee un aer in d'r neuze nae de tennisbaene haen, mae om dae noe heliek un kanon op te richten vin 'k ok wir overdreve. (uut: 11-11 practje 1999) sten over de hekel te halen. „Het ge beurt natuurlijk altijd op een ludieke manier. Het is vriendschappelijke spot. Van negatieve reacties heb ik nooit iets gemerkt. Elk dorp heeft wel zijn figuren die bij iedereen be kend zijn. Sommigen weten ook dat ze aan de beurt komen. Anderen zijn zelfs teleurgesteld als ze niet genoemd worden." Hoewel Quist een grote liefde voelt voor het dialect, gelooft hij niet in een kunstmatige reanimatie. De hui dige pogingen om het Zeeuws er kend te krijgen als streektaal, een aanwijzing die zou leiden tot een geldstroom waarmee projecten op scholen kunnen worden opgezet, vindt hij twijfelachtig. „Dan wordt het net zoiets als de lessen Grieks op de middelbare school. Een bijna dode taal waar geen leerling de zin van inziet. Het moet vanzelfspre kend zijn, anders hoeft het niet. De media zouden een belangrijke rol kunnen hebben. Maar wat hoor je nu aan Zeeuws op Omroep Zee land? De voornaamste taak ligt na tuurlijk bij de ouders. Voor mij is het onvoorstelbaar dat twee ouders die samen Zeeuws praten, dat dia lect aan het kind willen onthouden." Onlangs werden Bas en Erica Quist verblijd met gezinsuitbreiding. De jonge Rijk - genoemd naar opa, maar ook een rijk bezit en een heel klein beetje Boer De Rieke - zal het Zeeuws dan ook wel vloeiend gaan spreken. Toch is Quist niet iemand die te pas en te onpas het Zeeuws gebruikt. Op zijn werk in Bergen op Zoom spreekt hij met Zeeuwse col lega's Thools. Zo gauw er een Bra bander bij komt, schakelt hij over op het Nederlands. „Een kwestie van fatsoen en jezelf aanpassen. Niemand vindt het ook leuk als Tur ken of Marokkanen in gezelschap hun eigen taal blijven spreken. Het zijn allemaal subtiele mechanismen. Met iemand uit Nieuw-Vossemeer of Lepelstraat spreek ik bijvoor beeld weer wel Thools. Dat zijn ge woon dialecten onder elkaar. Het is moeilijk aan te geven waar de grens precies ligt. Hier in Vossemeer spreek ik wel altijd dialect. Dat is hier de taal. Dan moet de aanpas sing van anderen komen." Ook de gemeentelijke overheid zou volgens Quist initiatieven moeten nemen om het dialect levend te hou den. „Bij de opening van de woai daehen komt de burgemeester de sleutel overhandigen. Van der Mun- nik deed dat vroeger echt leuk en ook Nuis kan het. Verder strekt hun bemoeienis echter niet. Dat is jam mer. De woaidaehenverêênehing krijgt ook geen cent subsidie. Dat is in het verleden wel geprobeerd, maar steevast werd de aanvrage af gewezen. Vergelijk dat eens met Bergen op Zoom waar de gemeente lijke bijdrage aan het carnaval er niet om liegt. Ik vind dat wij ook die steun verdienen. Wij brengen jaar lijks honderden mensen op de been, waaronder veel jeugd. Wij zijn cul tureel bezig." Paejen mee juun: Paejen Juun Aerepels Woste in de dèrm. Jist aerepels schelle. De aere pels in 't waeter doen in un bit je zout d'r bie hóóie. Vervolhes de juun schöónmaeke in in schiefjes snieje. Dan un zad- doek pakke om je traenen op te vehen. De paejen schöónmae ke, of at uut un potje is recht in de panne hóóie. De juun d'r bie hóóie. Aerepels, paejen in juun poosje laete koke. De woste uut de dèrm mee laete koke mit de paejen in juun. At gekookt eit, jil de rotzo deur mekoare roere. Wèrm servere. Smaeke- lukü (uut: Koke mee Koatje, Ut Vlööienkrantje 2002) Elke boer span z'n paerd vö de karre Ut is wi voorjaer, de poters bin heplant Ael je kluten in kriel deur de warre Dan óórd wl zeumer, me botte wir op 't land In nie ailêên de oenders bin hevoerd Mar ok de vlóöien; die hoed heboerd. 1 e couplet Me boere hoed, op wijze E viva Espana, Vosse- meers carnavalslied 2000) Het gemeentebestuur van Tholen vindt het van groot belang dat de ge meente de regie blijft voeren bij de aanpak van plan Noord in Tholen, maar de uitvoering zal wel door een projectontwikkelaar gebeuren. Kondor Wessels, waarmee voor het Slachtveld al een overeenkomst is gesloten voor de bouw van twee supermarkten met bovenwoningen, heeft echter laten weten geen belangstelling te hebben voor het totale plan Noord. Welke maatschappij het wel gaat doen, is nog onbekend, maar de gemeente zet er wel een projectleider bij. De gemeenteraad stelt maandagavond zorgen, dat de eigen kosten worden de randvoorwaarden van het bestem mingsplan Noord Tholen vast, het ge bied vanaf het Slachtveld, Grindweg, Edisonweg, Wattstraat, Ampèrestraat en Voltstraat. Tijdens een massaal door bewoners en ondernemers be zochte vergadering van de commissie gemeentelijke ontwikkeling werd dui delijk, dat de jarenlange rommelige situatie snel moet verdwijnen. Er wa ren echter ook zorgen hoe de toe komst eruit komt te zien. Het college vraagt nu eerst goedkeuring van de raad voor de randvoorwaarden, zoals die voor de commissievergadering zijn gepubliceerd en aan de betrokke nen zijn toegezonden. Daarna kan een stedebouwkundige visie worden op gesteld. B. en w. voeren gesprekken met marktpartijen, waarna 1 geselec teerde onderneming daadwerkelijk uitgenodigd wordt om een stede- bouwkundige visie op te stellen. De uitkomsten daarvan worden niet al leen in de raadscommissie gemeente lijke ontwikkeling besproken, maar ook met de in plan Noord gevestigde burgers en bedrijven. Hiervoor wordt een communicatieplan gemaakt. Met bedrijven zullen individuele gesprek ken plaatsvinden en bewoners zullen groepsgewijs worden uitgenodigd. Voor het Slachtveld ligt er een plan voor de bouw van twee supermarkten (Albert Heijn en Cl000) met wonin gen, maar projectontwikkelaar Kon- dor Wessels is daar al heel veel jaren mee bezig, zonder dat er een steen is gelegd. Desondanks schrijven b. en w. aan de raad: „De nu voorgestane ont wikkeling van het overige deel van gebied Noord lijkt eveneens aantrek kelijk om een marktpartij in te schake len. Nader overleg is nodig om te be zien of en zo ja op welke wijze Kondor Wessels aan het proces blijft (kan blijven) deelnemen. Een marktpartij verwerft de gronden en realiseert darop de nieuwe ontwik kelingen. Risico's en winsten behoren bij de marktpartij. De gemeente moet vergoed en de publiekrechtelijke voorwaarden scheppen voor de marktpartij door het opstellen van een nieuw bestemmingsplan, e.d." Gebied Noord is voornamelijk in han den van verschillende particuliere ei genaren. Aan de Grindweg zijn er huurwoningen in het bezit van de wo ningstichting Beter Wonen. Met de nu aan de Edisonweg e.d. gevestigde be drijven dient overleg te worden ge pleegd om de mogelijkheden van ver plaatsing naar andere bedrijven terreinen te bezien. Volgens de huidi ge planning kunnen zich op het nieu we bedrijventerrein Welgelegen II vanaf halverwege 2003 bedrijven ves tigen. Veel tijd voor het maken van een nieuw plan Noord is er niet meer, want volgens de planning van het col lege moet dat al in september klaar zijn. De periode van oktober tot de cember is gepland voor het verkrijgen van draagvlak, zowel intern (inclusief de politiek) als extern. In 2003 kan een ontwerp-bestemmingsplan wor den opgesteld en in procedure worden gebracht. In juni 2004 verwachten b. en w„ dat de eerste gronden in Noord beschikbaar komen omdat bedrijven als banketfabriek De Waal, vishandel Van de Velde, Timpa foundations, e.d. dan op Welgelegen II een nieuw pand hebben betrokken. B. en w. herhalen in hun voorstel aan de gemeenteraad nog eens, dat de ont wikkeling van plan Noord ,voor de gemeente minimaal budgettair neu traal dient te verlopen: de kosten die de gemeente maakt, moeten worden vergoed. Dit betreft niet alleen de ambtelijke inzet, maar ook de kosten van het opstellen van het nieuwe be stemmingsplan en eventuele kosten van de planvisie. Voorts dient de pro jectontwikkelaar de in de gemeente gebruikelijke bijdrage voor bovenlo kale voorzieningen te voldoen." Beschut tegen de felle zon proberen kinderen hun spulletjes aan de man te brengen. De gemeente Tholen heeft voor het eerst ook directeuren. In het bedrijfs leven een gebruikelijke titel voor de baas van de onderneming, maar sindskort mogen nu ook de drie Thoolse topambtenaren de titel direc teur voeren. Sectordirecteur om pre cies te zijn. Voorheen werden ze nog sectorhoofd genoemd, maar S. Nieuwkoop (middelen), mevr.drs. Y. Gerritsma (gemeentelijke ontwikke ling) en P.C.M. van den Kieboom (al gemeen bestuur en welzijn) heten vanaf heden sectordirecteur. „Dat sluit meer aan bij de landelijke termi nologie en bij het besturingsmodel dat we in de gemeente Tholen ingevoerd hebben", zegt gemeentesecretaris Nieuwkoop, die tevens sectordirec teur middelen is. „Op papier bestaat dat model al langer, maar we zijn het nu verder aan het verfijnen." De afdelingschefs heten voortaan af delingshoofden. Die zijn niet alleen verantwoordelijk voor het inhoudelij ke deel, maar ook voor de organisato rische, financiële en personele aspec ten van hun afdeling. Zij kunnen daarbij ondersteuning krijgen van een consulent, eveneens een nieuw begrip bij de gemeente Tholen. Er zijn totaal vijf consulenten: twee van de afdeling personeelszaken en drie van de afde ling financiën. Overigens gaat het niet om nieuwe ambtenaren. Bestaande medewerkers hebben die nieuwe functiebenaming gekregen. Al halverwege de Smidsstraat staan de eerste kramen, want er zijn dit jaar zo'n honderd deelne mers. „We hebben zelfs nog een dertigtal mensen moeten teleurstel len omdat er geen plaats meer was. Je zit immers met allerlei voor schriften rondom de veiligheid", legt Van der Sterren uit. In de Smidsstraat staat P.C. Heijboer met bloemen en planten. „Ik verkoop duidelijk minder dan voorgaande jaren. Toen waren de bolchrysanten soms niet aan te slepen. Maar nu is het veel te warm", zegt hij. Er te genover profiteert H. Jansen van de schaduw die de wagen van He ijboer geeft. Ook hij verkoopt min der dan vorig jaar. „Maar dat is geen vergelijking, want toen was het ideaal braderieweer. Het valt me dan ook zeker niet tegen." Jan sen verkoopt ondergoed en sokken. „Zomersokken, vooral van die halfjes zijn momenteel een rage. En sportsokken lopen altijd goed." In de wagen van vishandel Schot gaat minder om. Aan het eind van de middag zijn er een paar broodjes verkocht, meer niet. De verkoper heeft zijn hoop gevestigd op de avonduren. Bad- en gewone kleding is te kust en te keur verkrijgbaar op de zo mermarkt, maar ook sponzen en zemen, sieraden, cd's, klompen, oliebollen en noem maar op. Kees Matthijssen van de rijwielhandel op de Markt is tevreden over de verkoop, zegt hij. Even verderop zit H. de Wit van 3VO. Hij treft weinig liefhebbers om de verkeers- quiz in te vullen, daar is het veel te warm voor. Maar een gezellig praatje met een oud-leerling van de l.t.s. maakt zijn middag goed. Op de hoek van de Langestraat kunnen mensen hun vetpercentage laten meten door dames van Herbalife. Stijf ernaast draaien de haantjes aan het spit. Het parkeerterreintje wórdt gevuld door de jeugd. Op de kinderbraderie proberen zij hun spulletjes aan de man te brengen en zo wat te verdienen. De meeste zit ten beschut onder een parasol. Even buiten het braderieparcours vormt 't Ouwe Raed'uus een oase van rust en verkoeling. De wereld winkel verkoopt er spullen. En op de bovenverdieping is een exposi tie. Ati van Veenendaal uit Tholen heeft er een flink aantal quilts neer gehangen. Dat zijn uit lapjes (patchwork) gemaakte doeken die uit drie lagen bestaan. Door het aan elkaar maken van die lagen komt er reliëf in en dat is quilten. De Thoolse heeft jarenlang lesgegeven in deze handwerktechniek. Ze is te vreden over de belangstelling deze middag. „Er komen ook mensen die écht geïnteresseerd zijn. Een Belg wilde zelfs per se een stuk ko pen omdat zijn vrouw er helemaal weg van was." Aan de wand van de grote zaal hangen schilderingen van herkenbare Thoolse en buiten landse plekjes. Jules Thannhauser geeft er uitleg over, maar moet op een gegeven moment naar de hal. Daar wacht Jan van Elsacker, want het tweetal heeft afgesproken om samen accordeon te spelen. Al gauw klinken bekende wijsjes. Piet van Zijst van het Smalstads man nenkoor, op weg naar zijn weke lijkse repetitie, grijpt de gelegen heid aan om zich de werking van het instrument te laten uitleggen. Langs het Kerkplein staan ook kra men. Het kan niet anders of de ijs coman moet goede zaken doen. Maar ook de stands van het Rode Kruis en van Dorkas trekken be langstellenden. Een enkele jongere waagt zich in de hitte op de rodeo stier. En in de grote feesttent - waarvan de zij flappen zijn openge slagen om te luchten - vermaakt een dertigtal kinderen zich met de show van Leo Troost. Visclub De Knorhaan staat met een enveloppenspel en ook kan het ge wicht van een paling worden gera den. Kees van 't Hof (Schoolstraat) zat er met 725 gram slechts één gram onder. Het terras van café 't Centrum zit vol. De uitbater heeft een prima braderie, zegt Johnny Goud zwaard. Ook de tap in de tent wordt door het café verzorgd, 's Middags valt het daar met de druk te wel mee, maar 's avonds verza melen jong en oud er en is de tent vol, aldus Van der Sterren. Big Deal treedt op. „De ouderen zaten buiten te genieten, de kinderen speelden in en om de tent. Het was reuze gezellig en alles is zonder incidenten verlopen. De muziek en de tap zijn op tijd gestopt. De be volking van Poortvliet heeft prima meegeholpen om van de zomer markt een geslaagd evenement te maken", zegt Peter van der Ster ren. Zowel het comité als de uitba ter heeft 's avonds mensen rondlo pen die erop toezien dat de orde niet verstoord wordt. Op het gedeelte Markt richting de Noordstraat staan 's middags de ovens te roken van de deelnemers aan de palingrookwedstrijd. Er zijn er 26, overal uit het land, die aan het begin worden toegespro ken door wethouder W.C. van Kempen. Een man uit Kerkwerve vertelt dat hij in de zomermaanden zeker zes keer aan wedstrijden meedoet. Binnenkort staat het Ne derlands kampioenschap op het programma en dan is hij ook van de partij. Alle deelnemers krijgen zes palingen en moeten er daarvan drie inleveren. „Het is paling die je eigenlijk niet kunt verpesten. Ze komt uit het Zoommeer, is bijna de middelmaat en heeft een prima vetgehalte", aldus Van der Sterren. Een temperatuur van 70 tot 75 gra den moet voldoende zijn, maar en kele deelnemers gaan tot 120 gra den en dan nog is de paling niet verbrand. Palingvisser Peter Kooi- stra, vishandelaar Jo Schot, kok Maurice de Coninck en Hans Hilli- gers van een bedrijf dat rookovens verkoopt, vormen de jury. Zij oor delen dat de paling van Hans Koopmans uit 's-Graveland de beste is. „Op het zicht al, steekt deze er met kop en schouders bo venuit." De winnaar krijgt zeven punten meer dan de nummer twee, Gert-Jan van Boven uit Kampen (87 p). Derde wordt Wim Wijsman uit Amersfoort (83 p) en vierde Piet van Dijke uit Sint-Annaland met één puntje minder. De resulta ten van de overige Tholenaren: 10. Richard Felius, Sint-Annaland; 11. A. Aarden, Sint-Maartensdijk; 17. Paul v.d. Sterren, Poortvliet; 18. Nel Ottema, Poortvliet. De raadsleden mevr. M. Ligtendag- Quist (CDA) en J.J.P.A. Boulogne (ABT) worden voorgedragen voor het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling het reïntegratie bedrijf Midden-Zeeland. Zij komen in de plaats van J.P. Bout en L.J. van Doom. De veranderingen zo kort na de gemeenteraadsverkiezingen hou den verband met het duale stelsel, Het gemeentelijk samenwerkings verband westelijk Noord-Brabant wordt veel losser. Tholen heeft er mee te maken in verband met de regionale brandweer, maar de Bra bantse gemeenten werken op veel meer terreinen samen. Een evalu atie wees echter uit, dat voortzet ting van de huidige samenwerking geen aanbeveling verdiende. Geen van de gemeenten was onverdeeld positief. Aan de andere kant werd op grote schaal de noodzaak van het voortbestaan van enige vorm van samenwerking onderkend. Besloten is de samenwerking op nieuwe wijze te organiseren en de ze een meer facultatief karakter te geven. In de toekomst zal meer programmatisch en projectmatig worden samengewerkt. Gemeen ten kunnen dan per project beslui ten over deelname aan de samen werking. Er zal dus geen zelf standige organisatie meer zijn met een eigen secretariaat van het sa menwerkingsverband. De ge meenten die op een bepaald ter rein samenwerken, regelen daar van de ambtelijke ondersteuning in eigen huis. Het samenwerkingsverband dient als rechtspersoon te blijven voort bestaan voor de regionale brand weer en de gemeenschappelijke alarmcentrale tot het moment waarop midden- en west-Brabant worden samengevoegd. Voortaan zal zowel het algemeen als het da gelijks bestuur van het samenwer kingsverband worden gevormd door de burgemeesters van de be trokken gemeenten. B. en w. van Tholen hebben geen opmerkingen over de wijzigingen. De gemeen teraad beslist maandagavond of hiervoor groen licht gegeven kan worden. waardoor mevr. Ligtendag pas na de wethoudersverkiezingen in de raad kwam. En Van Doom bekleedde ook even de dubbelfunctie van wethouder en raadslid totdat mevr. C. van der Horst in de raad kwam. Namens het college zit de wethouder van sociale zaken, mevr. drs. M.A.E. Velthuis, in het algemeen bestuur. De burgemees ter was haar plaatsvervanger, maar dat wordt nu wethouder Van Doom, die volgens de reguliere vervangingsrege ling binnen het college de taken van collega Velthuis waarneemt wanneer die er niet is. De gemeenteraad stemt maandagavond over de benoemingen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5