Vis Tholen 5 blinkt kist uit Villa Kakelbont als tweede huis voor de Thoolse jeugd 'Windmannetje' geeft gemeente een duwtje Tholense Boys trendsetter met kinderopvang in kantine Nationale kwaliteitsprijs in Stellendam, wimpel in Colijnsplaat Begroting in de commissies Ploegwedstrijd is afgeblazen Rommel op de braderie Rotzooi kermis Kort parkeren Eendrachtsweg niet goed voor de bewoners Provincie verwacht inzet Tholen Donderdag 22 augustus 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bij de Visserijdagen in Colijnsplaat is de wimpel voor de best verzorgde vis uitgereikt aan de bemanning van de Tholen 5, de Euro-kotter van schipper Jan Willem Bout. Een echte verrassing was de kwaliteitsprijs van het Pro ductschap Vis niet voor Bout en zijn bemanning. Eerder deze zomer won de Adriana Maatje van Bout al de natio nale prijs op de Dag van de Nederlandse Visserij in Stel lendam. Omdat de Tholen 5 meer dan de helft van zijn vis aflevert op de afslag van Colijnsplaat, kon de wimpel eigenlijk niet uitblijven. Jan Willem Bout is bijzonder te vreden met de behaalde prijs. „Een lichtpuntje in een donkere tijd." Storm Opsteker Mosselen Fusie Verstandshuwelijk Stemmen van lezers De provincie Zeeland zal vanaf 2005 meer sturend gaan optreden als de gemeenten geen plaatsen aanwijzen voor windmolenparken. Tot die tijd gaan gedeputeerde staten vaart zetten achter het plan van aanpak voor de periode 2002-2010. Dan moet minstens 205 megawatt (MW) uit windenergie komen. Elk half jaar zal een provinciaal 'windmannetje' bij de gemeente Tholen op bezoek ko men om te zien hoe ver het staat met de plannen om windmolens te plaatsen. Prijsverschil GUESS De bedreigingen voor de visserij lie gen er niet om. De sector heeft te maken met allerlei regels op milieu gebied. Economisch gaat het de vis sers niet altijd voor de wind. Ze lij den onder het primaat voor natuur en milieu. De visgebieden in de kustwateren nemen af, overheidsbe- slissingen waarvan met name de Zeeuwse visserij de dupe is. België staat bijvoorbeeld buitenlandse vis sers niet meer binnen de drie-mijls zone toe. Voor Rotterdam verdwijnt een groot areaal aan visgronden van wege de ontwikkeling van een twee de Maasvlakte. Ter compensatie wordt bovendien een grootschalig natuurontwikkelingsgebied gereali seerd, waardoor de sector nog meer visgronden moet inleveren. Voor de kustwateren bestaan daarnaast nog allerlei plannen, uitleenlopend van de aanleg van vliegvelden tot wind molenparken in zee. Vader en mede eigenaar Johan Bout kan zich er flink over opwinden. „De ene regel is nog niet aangekondigd, of een an dere volgt alweer. Je bent meer be zig met het knokken voor je rechten, dan met wat anders. Het doolhof in de regelgeving werkt ontmoedigend. Al zeventien bedrijven hebben aan gegeven dit jaar te willen saneren. De maaswijdte van de netten voor de verschillende soorten vis en de toe gestane bijvangsten zijn zelfs bij controleurs van de AID niet altijd duidelijk. Vaak krijgen we de ene week bij een inspectie iets te horen van een controleur, wat een week la ter door een co'lega van de man weer wordt tegengesproken. De re gelgeving over de maaswijdte leidt er toe dat we vaker dan vroeger de kant moeten opzoeken, om de netten te wisselen. Als visser kun je niet meer flexibel zijn. Je moet keuzes maken. Bovendien volgen de regels voor duurzaam vissen de natuur niet. Ze worden vaak pas ingevoerd als een soort zich alweer heeft hersteld. Dat is bijvoorbeeld het geval bij ka beljauw. Daarvan is bekend dat er dikwijls gaten vallen in de jaarklas sen. Een vangstbeperkende maatre gel komt vaak pas los als de soort zich alweer aan het herstellen is. Tong bijvoorbeeld groeit op dit mo ment, tegen de verdrukking in. In vergelijking met zo'n tien tot vijftien jaar geleden zijn ze veel vroeger paairijp." Daarbij komt dat de storm over de eerder, in het kader van het kabel jauwherstelplan, door de Europese Unie aangewezen twaalf-mijlszone voor de Nederlandse kust nog nau welijks is geluwd. De Tholen 5 maakte de problematiek over die twaalf-mijlszone van nabij mee. Bout werd vorig jaar maart door douane en AID beschuldigd van ver meend vissen in verboden wateren. Meer dan een jaar lang dreigde het tot een rechtszaak te komen. Het dossier en de advocaatskosten sta pelden zich op. De onzekerheid drukte zwaar op de schipper en zijn mannen. In afwachting van een von nis moest hij extra voorzichtig zijn, om de continuïteit van het bedrijf niet op het spel te zetten. Bij een herhaalde overtreding dreigde het verplicht stilleggen van het bedrijf. De discussie spitste zich toe op hoe een afstand van twaalf mijl gemeten kan worden bij een kust die voortdu rend in verandering is. Ondertussen zijn tot het eind van dit jaar de ge dragslijnen van 1983 geldig ver klaard. Na enkele eerdere pogingen bij rechters in Den Haag leek het dit voorjaar bij de Arondissements- rechtbank in Middelburg eindelijk tot een uitspraak inzake de Tholen 5 te komen. Johan Bout draait de film nog een keer terug. „Een kwartier voor het begin van de zitting kwam er een fax binnen van het Openbaar Ministerie dat ze afzagen van de zaak. Ondertussen hebben we wel een jaar lang kosten moeten maken en in spanning gezeten. Met die voorgeschiedenis in het ach terhoofd waren de in Stellendam en Colijn verkregen kwaliteitsprijzen voor de bemanning van de Tholen 5 een opsteker. Behalve Jan Willem Bout maken ook Arie Bout (Tho len), Robert Zwagemaker (Tholen) en Jan Gunter uit Sint-Annaland deel uit van de bemanning. Johan Bout gaat enkel mee als opstapper bij ziekte of vakanties. Doorgaans Simon v.d. Male, Jan Willem Bout en Robert Zwagemaker (v.l.n.r.) aan boord van de Adriana Maatje. Arie Bout en Jan Gunter ontbreken wegens vakantie. houdt hij zich met de eveneens in de v.o.f. Visserijbedrijf J.C. Bout on dergebrachte Tholen 22 en Tholen 33 bezig met de vangst op harders en zeebaars op de Oosterschelde. De Productschapprijs werd toegekend over de periode 1 november 2000-31 oktober 2001 in de categorie voor kotters tot en met 1500 pk. De prijs wordt door buitendienstagenten van de visafslagen toegekend na beoor deling van verschillende criteria. In feite wordt heel het proces van van gen tot afleveren onder de loep ge nomen. De manier van strippen, het spoelen, het sorteren, het afvullen van de kisten, het ijzen, het opslaan van de vis aan boord, de gehanteerde vismethode en de duur van de reis, alles wordt door de jury meegewo gen in haar oordeel. Johan Bout is bescheiden, ondanks het succes. „Een belangrijk deel van onze vis komt uit de Oosterschelde. Die vis is van zichzelf al van superkwaliteit. Daar valt niet veel aan te verknoei en. Als je begint met een goed pro duct, heb je natuurlijk al een streep voor. Onze vis blinkt de kist uit. Ze is dagvers en de handelaren zien het verschil. In de Oosterschelde heb je, vanwege de natuurlijke omstandig heden, hoe dan ook al korte trekken. Door het vele wier gaan de netten gauw blazen. Noodgedwongen moet je dan korter trekken, waardoor de vis niet beschadigt. Het voordeel is dat we dagverse vis binnen brengen, die meer geld oplevert dan over- weekse ijsvis." Bout relativeert de prestaties van zijn mannen wellicht iets teveel. Ook als er buiten op de Noordzee wordt gevist, staat het aan land bren gen van dagverse vis hoog bij de Tholen 5 in het vaandel. Regelmatig wordt een extra keer richting de af slagen van Scheveningen of IJmui- den gevaren om een kwaliteitspro duct af te leveren. De kabeljauw van de Adriana Maatje wint het zodoen de van de containers Oostzee-kabel- jauw die in IJmuiden op de markt worden gebracht. De Tholen 5 be steedt ook de uiterste zorg aan het afvullen van de kisten. Een eigenlijk voor de garnalenvangst ontworpen systeem helpt de Tholenaren hierbij, aldus vader en zoon Bout. „Wij stoppen de kisten niet al te vol. We houden op met vullen bij dertig tot vijfendertig kilo, terwijl er wel veer tig kilo in kan. Mooie kabeljauwen worden bij ons boven op het ijs ge legd en niet in het ijs bedolven. We wringen de vis niet de kist in. Een kabeljauw die krom wordt ingevro ren, is haast niet meer te fileren. Die gaat bij het schoonmaken van bin nen kapot. In ons systeem raken de opgestapelde kisten elkaar ook niet. Volle kisten die op elkaar gaan druk ken, komen de kwaliteit van de vis niet ten goede. We hebben dus min der kistruimte en minder vis aan boord. Onze klanten hechten aan kwaliteit. Door de opkomst van het internet is de handel op afstand toe genomen. Handelaren kopen steeds meer, zonder dat ze de vis zelf zien. Ze gaan af op de kwaliteitslabels die de vis op de afslagen van de keur meesters krijgt. De versheid van de vis moet gegarandeerd zijn. Daarom schept het behalen van deze kwali teitsprijzen ook verplichtingen." Bij de Vlaggetjesdagen in de ver schillende visserijplaatsen vielen meer Thoolse vissers in de prijzen. De Euro-kotter Tholen 25 van Sjaak Deurloo won in Stellendam de twee de plaats voor de best verzorgde ma chinekamer. Positief in het nieuws kwam ook de Tholen 48 van Wim de Jonge. Zijn Vier Gebroeders haalde de afgelopen tijd meerdere malen de hoogste weekprijzen bij de aanvoer van mosselen. In de vakpers wordt de kwaliteit van de pok- en slipvrije mosselen van de Tholen 48 hoog ge prezen. Inwoners die gebruik willen maken van het spreekrecht over de voorne mens van b. en w. in het begrotings jaar 2003, kunnen in de eerste week van september terecht in vier com missievergaderingen. Op 2 septem ber bijt de raadscommissie gemeen telijke ontwikkeling de spits af, 3 september gevolgd door de com missie middelen. Op 4 september kan men in de commissie algemeen bestuur terecht en 5 september sluit de raadscommissie welzijn en on derwijs de rij. Vooraf krijgen de raadsleden op 30 augustus nog een apart vragenuur. De commissiever gaderingen worden steeds bijge woond door diverse ambtenaren: de sectordirecteur, de afdelingshoof den en consulenten van de afdeling financiën en belastingen. Als die dan op bepaalde vragen geen ant woord weten, krijgen de commis sieleden half september schriftelijk antwoord. De zeven raadsfracties dienen na die voorbereiding voor 1 oktober hun algemene beschouwingen in. Op die 1ste oktober behandelt de commissie middelen de aanpassing van de tarieven van belastingen en rechten. De begrotingsbehandeling is 28 oktober gepland en begint evenals vorig jaar om tien uur 's morgens. Na een broodje wordt 's middags verder vergaderd, maar rond vijf uur denkt burgemeester Nuis de begrotingsvergadering te kunnen sluiten, want dan staat het warm en koud buffet gereed als een feestelijk besluit van de vaststelling van de Thoolse gemeentebegroting 2003. Wat een feestelijke vijftigste ploeg wedstrijd had moeten worden, is voor de organiserende PJZ in een fiasco geëindigd. De aanmelding van maar één deelnemer is een ab soluut dieptepunt. Het evenement, dat zaterdag in Anna Jacobapolder zou plaatsvinden, is afgeblazen. „We hadden er iets bijzonders van willen maken, met oude tractoren en ploegers die vroeger hebben meegedaan. Maar dat lukte niet, de respons was nihil", vertelt Janita Kaashoek van de PJZ. Er bleken el ders nogal wat evenementen te zijn. Voor het geplande onderdeel trek kersprint kreeg men de verzekering niet rond. „Alles zat tegen." Daar om viel het besluit om de wedstrijd dit jaar af te blazen. Op 31 augustus wordt de Zeeuwse ploegwedstrijd gehouden in de Wil- helminapolder op Zuid-Beveland. En op 13 en 14 september staan de nationale kampioenschappen op de kalender. Dit keer in Numansdorp, waar Freek Boudeling en Gert-Jan de Jager de Thoolse eer hoog zullen houden. De buitenschoolse opvang in de kantine van Tholense Boys zit nu al voor de helft vol, volgend jaar zal dat 75% zijn en het jaar daar op is de capaciteit volledig benut. Dat zegt directeur J. van Gisteren van Kinderopvang Tholen. Hij verwacht veel van de nieuwe woonwijk Stadszicht, die vlakbij wordt gerealiseerd. Het onderko men in de voetbalkantine is vrij dagmiddag officieel geopend. De kinderopvang is 'apetrots' op de accommodatie, en voorzitter P. v.d. Vlies van Tholense Boys sprak zelfs al van 'de sportvereni ging als tweede huis'. Samen met kinderen van de bui tenschoolse opvang en jeugdleden van Tholense Boys liet wethouder mevr. M.A.E. Velthuis ballonnen op, door de strikken los te maken die twee jeugddoeltjes samen hiel den. Tevoren zei de wethouder dat een initiatief als dit prima moge lijkheden opent. „Want wat heb je eraan dat dure gebouwen leeg staan." Ze schetste kort de ontwik keling van de kinderopvang op Tholen, waarvoor een werkgroep emancipatie halverwege de jaren tachtig de aanzet gaf. „Ik was daar lid van en had toen kinderen die van die opvang gebruik konden maken. Inmiddels zijn ze zo oud dat ze zelf als begeleiders bij de opvang zouden kunnen werken." Na het officiële deel verzorgde Ka pitein Plezier een optreden voor de kinderen. De kinderopvang maakt - al sinds maart - vijf dagen per week ge bruik van de ruimte, tussen drie uur 's middags en zeven uur 's avonds. Op woensdagmiddag al vanaf twaalf uur en in de schoolva kanties hele dagen. Er kunnen veertig kinderen tegelijk worden opgevangen, waardoor er over een hele week gespreid 100 kinderen in de voorziening terecht kunnen. Het jeugdhonk en een met een schuifwand afgescheiden deel van de kantine worden gebruikt. „Het voordeel is dat we onze spullen een hele week kunnen laten staan. Op vrijdag zetten we alles in het jeugdhonk. En onder toezicht kun nen daar in het weekeinde ook le den van de voetbalclub gebruik van maken", aldus Van Gisteren. De verharding vóór het honk fun geert als speelplaatsje en zal nog een afrastering krijgen. Er staat ook een klein schuurtje om spel materiaal in op te bergen. Op de rand van de aangrenzende gras strook worden nog enkele speel toestellen geplaatst. De directeur vertelt dat vooral kin deren van vier tot acht negen jaar gebruik maken van de buiten schoolse opvang. Zij worden door de leidsters van school gehaald. „Daarom zitten we hier ook ideaal, vlakbij de basisscholen." Overi gens weerlegt Van Gisteren gelui den dat de kinderopvang de ge meente geld kost. „We krijgen een Kinderen van de buitenschoolse opvang en jeugdleden van Tholense Boys halen doeltjes van elkaar om ballonnen de lucht in te laten. stimuleringssubsidie van het rijk en die wordt via de gemeente aan ons uitbetaald." Van de 113 uit breidingsplaatsen die kinderop vang Tholen die via de regeling betaald worden, zijn er nu 98 gere aliseerd. Zat de stichting enkele ja ren geleden diep in de rode cijfers, nu is het zover dat er kostendek kend gedraaid wordt. Belangrijk omdat de kinderopvang vanaf 1 ja nuari 2004 marktpartij is en dan zichzelf moet bedruipen. Van Gis teren zegt dat 80% van de kosten personeelskosten zijn en 10% huisvestingskosten. Bedrijven en overheden kopen plaatsen in. De tarieven worden jaarlijks in over leg met de grootverbruikers en de cliëntenraad vastgesteld. Ondanks alles is Tholen volgens Van Gisteren te klein voor een zelfstandige kinderopvang. Er wordt dan ook gewerkt aan een be stuurlijke fusie met Bergen op Zoom, waar hij eveneens directeur is. Een notitie daarover is gisteren voor het eerst onderwerp van ge sprek geweest tussen beide bestu ren. De directeur noemt de perso- neelssituatie als een toekomstig knelpunt. „Tot nog toe hebben we voldoende, en goede, krachten. Maar dat gaat een probleem wor den, met name wat betreft inval krachten." De bedoeling is een be stuurlijke fusie, waarbij voor Tholen de eigen identiteit gewaar borgd wordt. Tholen moet een vol waardige voorziening houden, met een eigen coördinator. Volgens voorzitter P. van der Vlies van Tholense Boys is zijn club op nieuw trendsetter, nu het de eerste voetbalclub in Zeeland is met kin deropvang in huis. Hij prees uit voerig de fraaie clubaccommodatie aan, die twee jaar geleden door de inzet van vrijwilligers tot stand is gekomen. Door de samenwerking wordt het gebouw nu optimaal be nut. Bovendien betaalt de kinder opvang huur, zodat de penning meester van Tholense Boys de ba lans naar de positieve kant ziet doorslaan. De paden van de club en de kinderopvang kruisten elkaar volgens Van der Vlies toevallig, maar deze samenwerking past wel in de ontwikkeling die staatssecre taris Vliegenthart al in het vorige kabinet voor ogen had. De samen werking levert voor beide partijen een win-winsituatie op. Kinderop vang was op zoek naar accommo datie omdat de Fabeltuin niet vol deed. En de voetbalclub onder vond een probleem bij het vinden van voldoende vrijwilligers voor begeleiding in het jeugdhonk. Bo vendien kan de club misschien voetballertjes overhouden aan de gebruikers van de buitenschoolse opvang. Van der Vlies sprak dan ook van 'een verstandshuwelijk, naast liefde op het eerste gezicht'. Ooit belde de vrouw van een voor zitter naar de club, toen een be stuursvergadering wel erg lang duurde, met de vraag of ze zijn py jama naar de bestuurskamer moest brengen. „Een bed staat er nog net niet, maar Tholense Boys wordt nu echt gewoon je tweede huis." Van Gisteren bedankte verschillende mensen van Tholense Boys, maar ook van de gemeente. „Voor de heel warme en prettige samenwer king die ik heb ondervonden." Borden aan de muur en langs het veld wijzen de weg naar de buiten schoolse opvang, die de naam Villa Kakelbont (bekend uit de verhalen van Pippi Langkous) heeft gekre gen. Verwijzend naar de typering 'geel-zwarte leeuwen' voor Tho lense Boys, noemde Van der Vlies de kantine het hol van de leeuw. Maar omdat het gebouw er fraai uitziet, is de typering villa volgens hem zeker op zijn plaats. De gemeenteraad beslist maandag over het uitbetalen van stimule ringsgelden aan de stichting Kin deropvang Tholen. Het gaat om een totaalbedrag van 237.000 euro, waarvan ruim 60.000 euro al was opgenomen in de gemeentebegro ting. De heer Mosselman, van de mid denstandsvereniging Activa, ver baast zich erover dat bij een nul meting (controle) door de gemeente het braderiegebied ge controleerd wordt en het gedeelte van de kermis niet. Want daar is het een rommelzooi. De heer Mos selman heeft gelijk, want er ligt ontzettend veel rotzooi. Heeft de heer Mosselman ook goed geke ken wat er ligt? Dan moet hij tot de conclusie komen dat het afval- materiaal is van deelnemers van de braderie. Lege bakjes van di verse broodjes, frites, lege bier- blijkjes, kapotte glazen en bier flessen. Zo kan ik nog even doorgaan. De kermisexploitanten verkopen dit niet en zijn dus ook niet verantwoordelijk voor de rommel. Waarom ligt dit allemaal op straat? Omdat er totaal geen af valbakken gezet worden om de rommel in te gooien. De meeste mensen zoeken daar naar en zijn van goede wil. Als daar in het ver volg 'door de gemeente en de mid- denstandsvereniging meer aan dacht aan geschonken wordt, zal er veel minder rotzooi op straat liggen. Als er dan bij een volgende braderie weer een controle door de gemeente plaatsvindt, zullen de controleur en de heer Mosselman zich erover verbazen hoe zo'n maatregel werkt. Zeker voor de bewoners van het Havenplein. Een kermisexploitant heeft de ge hele zondagmorgen en dinsdag morgen alles opgeruimd, wat de gemeente en een aantal deelne mers van de braderie verzuimd hebben. Over fatsoen gesproken. A. Rijnberg, Havenplein 19, Sint-Annaland. Vol verbazing en onbegrip heb ik de reactie van de heer Mosselman gelezen over de 'zogenaamde rot zooi' die bij de kermis op het Ha venplein zou liggen. Dit is een vol komen onjuiste reactie, die de suggestie wekt dat de kermisexploi tanten zomaar een beetje aanrom melen en het allemaal wel best vin den. Het tegendeel is waar, want de kermisexploitanten ruimen al jaren de troep op die anderen veroorza ken. Want wat voor rotzooi ligt er? Bierblikjes, bierflesjes, allerlei an dere alcoholische versnaperingen, lege frietbakjes, limonadeblikjes etc. Zoals de gemiddelde intelligen te Nederlander wellicht zal opmer ken, zijn dit allemaal afvalproduc ten die niet geproduceerd worden door de kermisattracties! En toch zijn de kermisexploitanten elk jaar weer zo goed om die rotzooi op te ruimen! Des te meer verbaast me dan zo'n reactie van de heer Mosselman - die ik overigens hooglijk waardeer voor het werk dat hij verzet voor het doen slagen van de braderie - omdat ik juist van hem wel wat be grip had verwacht. Ik weet natuur lijk niet om hoe laat hij 's zondags op het Havenplein was om de boel te inspecteren, maar het feit ligt er dat om ongeveer 12 uur het hele terrein opgeveegd was. Op dinsdag hebben we het nog eens dunnetjes overgedaan, zodat het me zou ver bazen dat er - een enkel vuiltje uit gezonderd - nog veel vuil zou lig gen. Ik hoop dan ook maar dat de heer Mosselman onze veegactivitei- ten op de zondagochtend heeft ge mist en dat zijn reactie op een mis verstand berust. Het zou namelijk zonde zijn om zo'n leuk evenement (toch wel het leukste feest op het eiland) hierop spaak te laten lopen. Ik nodig hem hierbij ook uit voor een gesprek onder vier ogen, om de problemen uit te praten en voor vol gende jaren een oplossing te zoeken voor het vuilprobleem. Wij komen tenslotte al zo'n 40 jaar op het ei land Tholen en ik zou niet graag de goede naam verliezen die wij in die tijd hebben opgebouwd. Frank van der Vorst, organisator van de kermis. Gen. Spoorstraat 44, Bergen op Zoom. Toen wij op zaterdag 17 augustus thuiskwamen van vakantie lag er een schrijven op de mat van de on dernemersvereniging Tholen. Deze vereniging had een alternatief ver keerscirculatieplan bedacht en dit laten bezorgen bij de inwoners van Tholen met de mededeling dat het voor 15 augustus terug ingeleverd kon worden, voorzien van commen taar. Zoniet, dan ging men ervanuit dat we akkoord zouden gaan met het plan. Aangezien ik niet in staat was voor 15 augustus te reageren, doe ik het op deze wijze. Ik kan mij namelijk niet verenigen met een aantal zaken. Zo stelt u o.a. voor om op de Eendrachtsweg kort parkeren in te stellen. Hoewel ik mij voor kan stellen, dat u dit goed van pas komt, merk ik toch op dat er buiten de onderne mers ook een aantal gewone sterve lingen in het centrum wonen die graag hun auto willen kunnen par keren. Doe niét zo flauw, zult u den ken. Die kun je toch op de Contr' Escarpe zetten. Dat doe ik al, maar vaak staat het er vol, zodat daar ze ker niet de auto's van de Een drachtsweg bij kunnen. Volgens mij zou een ondernemer voor hij een zaak begint, eerst moeten bekijken of het met de bereikbaarheid wel goed zit. Neem nou de Cl000, je kunt je fiets er nog niet eens nor maal wegzetten.Wat zeg ik? Je kunt soms niet eens met een winkelwa gen naar binnen of naar buiten zon der een aantal botsingen met men sen of fietsen. Dan vraag ik u, is het dan de oplossing de burger zijn par keerplaats te ontnemen? Ik stel zelf voor om grote vrachtwa gens te weren uit het centrum. Met zulke transportmiddelen is namelijk 600 jaar geleden met de inrichting van de straten geen rekening gehou den. In dat geval zullen we zien hoe snel bepaalde zaken verplaatst kun nen worden. Wat de deadline van het plan van de ondernemers betreft, verwacht ik niet dat het gemeentebestuur zo na- ief zal zijn te veronderstellen, dat de inwoner die niet op het plan heeft gereageerd, er stilzwijgend mee ak koord gaat. Hans van Zetten, Kruittorenstraat 19, Tholen. De kosten van 76.000 euro die voortvloeien uit het plan van aan pak worden vergoed uit het actie programma energiebesparing en duurzame energie. De overige kosten van 42.500 euro (het ma ken van het plan) worden door het ministerie van economische zaken gedekt. De weg naar de productie van 205 MW uit windenergie is nog lang. Nu wordt er slechts 45 MW ge haald. Bij de meeste gemeenten (10) verkeren de plannen voor windmolenparken nog in een ideeënfase, zo schrijft de provin cie. Die ideeën genereren nog het meeste vermogen, namelijk 140 MW. Maar dat is niet meer dan lucht. Twee gemeenten zijn een stapje verder en hebben het wind molenpark in een ontwerp-bestem- mingsplan opgenomen (geschat vermogen 30 MW), drie gemeen ten hebben het al in een bestem mingsplan geregeld (goed voor 35 MW). De provincie wil vooral de ge meenten stimuleren door meer sa men te gaan werken. En ze ver wacht een grote inzet omdat de gemeenten direct zijn betrokken bij de 'bestuursovereenkomst lan delijke ontwikkeling windenergie'. Er komt een provinciaal contact persoon, een 'windcoördina- tor', die elk halfjaar bij de gemeente op de stoep staat om te vernemen hoe het met de plannen is gesteld (0,5 formatieplaats voor driejaar). De provincie wil de gemeenten een duwtje in de rug geven door bijvoorbeeld een databank op te zetten (10.000 euro). Een handrei king voor windergie op te stellen waarin aandacht wordt geschon ken aan de planologische regeling voor kleinschalige windparken. Ook wil de provincie de gemeen ten ondersteunen bij het onder zoek naar geschikte locaties voor windmolens. Ook wordt er gekeken naar de kosten van de aansluiting op het elektrisch net (12.500 euro). Aan leg van een windmolenperk in lan delijk gebied vereist volgens de provincie namelijk een aanzienlij ke investering. Er is een groot prijsverschil tussen aansluitingen tot 10 MW en aansluitingen met een groter vermogen. Verder wil de provincie onderzoeken of de molens ook op industrieterreinen kunnen verrijzen (12.500 euro). Voor onderzoek en overleg (met gemeenten en bedrijven) is ten slotte 20.000 euro nodig. Pot onvoorzien. De pot onvoorziene uitgaven 2002 bevat nog 58.023 eu ro, zo blijkt uit de agenda voor de ge meenteraadsvergadering van maan dagavond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3