Ook meerderheid winkeliers voor paaltjes bij Botermarkt Monumentendag met veertien attracties Wonen in Tholen wordt 15 duurder Jeugd kampeert bij zwembad de Spetter Gemeente onderschrijft enquete van H. Venekamp AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Stijging aantal parkeerplaatsen gehandicapten 9-kernenslag Thoolse jeugd óyot Donderdag 22 augustus 20J)2^c£. BIB LIG 58e jaargang no. 40 1 Sportvisser wordt moedeloos na diefstal 50ste fuik Een eigen enquête van de gemeente ter controle van een eerder onderzoek van H. Venekamp maakt duidelijk, dat er inderdaad een meerderheid van de bewoners en onder nemers in de Kerkstraat en Botermarkt voorstander is van paaltjes. Zelfs een meerderheid van de winkeliers (65%) is voorstander van verzinkbare palen. Dat blijkt uit het voorstel van het college aan de gemeenteraad, die maan dagavond een besluit neemt over een krediet van 36.000 euro. Totaal 71% van de betrokken inwoners en onderne mers wenst de paaltjes. Storingen Zeemansliederen aan Thoolse havendijk Stavenisse OZB en Zalmsnip Deze week Laatste weken druk, maar slecht voorseizoen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. „Je wordt er moedeloos van", ver zucht de gedupeerde sportvisser Jan Walhout uit Sint-Annaland, van wie zaterdag de vijftigste fuik werd gesto len. Hij vist al 22 jaar in een water gang in de Van Haaftenpolder tussen Sint-Annaland en Oud-Vossemeer, waarvoor Walhout ook visrecht be taalt aan het waterschap. Zaterdag was hij benieuwd of er nog een maal tje paling in de fuiken zat, maar de sportvisser sloeg zijn handen op een lege plaats. „Dat doet zeer, wanneer je twee fuiken ter waarde van vijfhon derd gulden kwijt bent. Er zijn er in die 22 jaar al vijftig gestolen en dat kost een vermogen. Vorig jaar ben ik twee dure fuiken kwijt geraakt en in 2000 zelfs drie. Iemand wil kennelijk op een goedkope manier vissen. Zoals het voor mij een hobby is om te vis sen, zo is het voor de dief een hobby om fuiken te stelen. Hij zou eens moeten nadenken wat hij een ander aandoet." Volgens Walhout moet de dief iemand zijn die zelf ook verstand van fuiken heeft. Aangifte bij de poli tie haalt weinig uit, want hoe kom je op het spoor van de dader. Walhout weet wel een middel zodat ze voor taan met hun handen van de fuiken af blijven. „Maar dan word ik misschien aangeklaagd voor strafbare feiten in plaats van de dief." Gezien zijn nare ervaringen vist Walhout al bewust met weinig fuiken, die hij twee tot drie keer per week gaat lichten. „Maar nu ben ik benauwd om weer te gaan vis sen, want zo is er natuurlijk geen ple zier meer aan je hobby te beleven", aldus Jan Walhout. Op de raadsagenda voor maandag avond staan maar liefst tien vergun ningen die b. en w. hebben gegeven voor een parkeerplaats voor gehan dicapten: 5 in Sint-Annaland, 4 in Tholen en 1 in Sint-Maartensdijk. Daarnaast worden er twee parkeer plaatsen opgeheven: 1 in Scherpe- nisse en 1 in Sint-Annaland. Er is hier wel sprake van een inhaalslag, want de vergunningen zijn verleend in de periode van 23 april tot en met 6 augustus. Maar ook van de vier maanden geleden genomen beslui ten wordt de raad nu pas in kennis gesteld. Totaal zijn er 52 parkeerplaatsen voor gehandicapten op naam in de gemeente Tholen. Daarnaast ontvin gen vorig jaar 136 inwoners een pas je om op een gehandicaptenparkeer plaats bij bijvoorbeeld openbare gebouwen als Meulvliet te mogen staan. In 2000 was dat aantal 110, zodat er sprake is van een stijging. Mogelijk heeft het te maken met de toegenomen parkeerdruk, waarvan het stijgende autobezit weer de oor zaak is. Bij sommigen staan er twee of soms zelfs meer auto's voor de deur en dan schiet er voor anderen minder parkeergelegenheid over. Ook kan een rol spelen dat gehandi capten langer auto blijven rijden. Om voor zo'n pasje in aanmerking te komen, stelt het indicatieorgaan Rio in Sint-Maartensdijk eerst een onderzoek in. Onder het Rio valt ook de uitvoering van de wet voor zieningen gehandicapten (WVG). Voor een parkeerplaats op naam hoeven de betrokkenen geen leges aan de gemeente te betalen. Ze moe ten alleen de kosten betalen van het bord met het kenteken erop dat voor hun deur wordt geplaatst. Een 9-kernenslag met spectaculaire spelen en een disco worden zaterdag 21 september voor de jeugd van 12 t/m 18 jaar georganiseerd op de voor malige oesterputten in Tholen. Dat gebeurt door de recent gevormde jeugdraad Joth (jongerenorganisatie Tholen), die tot stand is gekomen na de jeugddebatten die de gemeente op touw heeft gezet. Voor de 9-kernen- slag zijn uit elke Thoolse plaats teams gevormd die het tegen elkaar opne men. Van half acht tot half twaalf is er een disco met dj in de feesttent op het terrein. Er zal vanalles te eten en te drinken zijn, maar alcohol wordt er niet geschonken. Uit alle woonkernen rijden 's avonds bussen naar de oes terputten. Zowel voor de bus als voor de disco zijnkaartjes vanaf 31 augus tus in de voorverkoop verkrijgbaar in de plaatselijke snackbars. Voor het jongerenevenement krijgt Joth een financiële bijdrage van Pe- koenja. Dat is een organisatie die jon geren ondersteunt bij het opzetten van acitviteiten met een bepaalde reden of doel. In Pekoenja werken vijf fondsen samen: Jantje Beton, stichting Kin derpostzegels, NCDO, de stichting voor het gehandicapte kind en het VSB-fonds. De Kerkstraat in Tholen is onlangs herbestraat nadat er eerder nieuwe riolering werd aangebracht. De paaltjeskwestie is een krachtproef geworden voor de democratie in de gemeente Tholen. Het leek op een ge geven moment een welles-nietes-spel. B. en w. wilden ter uitvoering van het verkeerscirculatieplan het winkelge bied Botermarkt/Kerkstraat afsluiten voor gemotoriseerd verkeer. Alleen voor bevoorrading van de winkels en voor bewonersverkeer zijn er auto's toegestaan. De geldende verkeersre gels worden echter veelvuldig over treden, zodat paaltjes de mensen een handje moeten helpen. De ondernemersvereniging verzette zich fel tegen de afsluiting omdat klanten dan niet meer met de auto bij de winkels kunnen komen. De raads commissie was dermate onder de in druk van de argumenten van de win keliers, dat er geen meerderheid voor paaltjes was te vinden. Toen echter Botermarkt-bewoner Venekamp daar na via een toevallig gesprek met een winkelier bij alle bewoners en onder nemers aanbelde en ze om hun me ning over de paaltjes vroeg, bleek een meerderheid vóór. Dat resultaat meld de hij aan de raadscommissie, die vol gens Venekamp slecht werk had ver richt. De commissie bekende schuld en ging alsnog overstag, maar b. en w. zouden de enquête van Venekamp wel moeten natrekken en voor de paaltjes zou de meest goedkope oplossing ge zocht moeten worden. Venekamp ondervroeg 27 mensen. Van hen bleken 19 bewoners/winke liers uit de Kerkstraat en Botermarkt voorstander van de beweegbare palen; 4 waren er tegen en 4 hadden geen voorkeur. De gemeente heeft een schriftelijke enquête gehouden onder 28 mensen. In de begeleidende brief werd duidelijk aangegeven dat het college ervan uitging dat wanneer men niet reageerde, de betrokkenen als voorstander van de paaltjes aange merkt zouden worden. Er kwamen 22 enquêtes terug. Er waren totaal 20 voorstanders waaronder 13 onderne mers, 5 tegenstanders (allen winke lier) en 3 (waarvan 2 ondernemers) hadden geen voorkeur. B. en w. komen totaal aan 71% voor standers, 18% tegenstanders en 11 die geen voorkeur hebben. Uitge splitst in ondernemers komt het colle ge nog aan een meerderheid van 65% van de winkeliers die voorstander is van de paaltjes; 25% tegenstanders en 10% van de ondernemers heeft geen voorkeur. Van de 20 winkeliers die de enquête terugstuurden, hebben er 9 aangegeven lid te zijn van de onder nemersvereniging. Hiervan waren 4 voorstander van de paaltjes, 3 tegen stander en 2 hebben geen voorkeur. B. en w. concluderen hieruit, dat het aanbrengen van paaltjes in de Boter markt de juiste maatregel is. „Een grote meerderheid van zowel bewo ners als ondernemers van de Kerk straat en Botermarkt is voorstander van deze gebruiksvriendelijke en doeltreffende maatregel." De wens van een deel van de com missieleden om goedkope paaltjes te kiezen, laten b. en w. echter niet in vervulling gaan. Eenvoudige klap- paaltjes of wegneembare paaltjes zouden de goedkoopste oplossing zijn, maar b. en w. hebben grote twij fels over de doelmatigheid daarvan. Omdat er sprake is van éénrichtings verkeer in de Kerkstraat en de Boter markt (inrijden vanaf de Eendrachts- weg) is er gerede kans dat men bij klappaaltjes ook via de Molenvliet- sestraat het gebied gaat inrijden. Daarom is het college voorstander van een afdoende maatregel via ver zinkbare, elektrische palen. Ook hier bij zijn er duurdere en goedkopere, maar bij de laatste is er grotere kans op storingen bij een te hoge grondwa terstand en tijdens vorstperioden. „Klappaaltjes voldoen door hun ge bruiksonvriendelijkheid en gevoelig heid voor vandalisme niet aan de be langen van zowel de bewoners als de ondernemers en de leefbaarheid in deze straten", aldus b. en w. De beste palen kosten 9600 euro per twee stuks, maar een groot deel van de bijkomende kosten komt voor re kening van de besturingsapparatuur, detectielussen, verkeerslicht en kaart lezer. Bij de Botermarkt komt een verkeerslicht met rode en groene lens. Wie erdoor wil, moet een kaart- sleutel hebben. Wanneer die voor de bedieningskast wordt gehouden, springt het licht op groen en kan men doorrijden. Er kan maar 1 voertuig per keer door. Als men de Boter markt wil verlaten, gaan de palen au tomatisch omlaag via de zogenaam de dectielussen in de rijbaan. Mochten er toch storingen optreden, dan zullen de palen automatisch in de grond verzinken. Het gebied zal voor politie, brandweer en ambulan ce bereikbaar blijven. Bij de palen komt een kastje met daarin een sleu tel. Dat kastje kan alleen met een standaardsleutel worden openge maakt die de hulpdiensten altijd in de auto's hebben. Bewoners en onderne mers van de Botermarkt en de Kerk straat zullen uitvoerig geïnformeerd worden over het systeem. Hiermee is een investering van 36.000 euro ge moeid. Maar in de pot voor het ver keerscirculatieplan zit nog 136 mille, zodat er na aanschaf van de paaltjes nog een ton overblijft. Het shantykoor 'Het Veerse Scheepstuig' zet de Thoolse open monu mentendag op zaterdag 14 september luister bij. Die dag kunnen mo numenten bezocht worden in Tholen, Sint-Philipsland, Oud-Vossemeer, Stavenisse en Scherpenisse. De Gasthuiskapel in Tholen fungeert als centraal informatiepunt. Het landelijke thema van de monumentendag is 'Koopmansgeest' en dat is onder meer gekozen vanwege de herden king van het oprichten van de Verenigde Oostindische Compagnie 400 jaar geleden. Behalve de na de stadsbrand van 1452 herbouwde Gasthuiskapel in de Kerk straat zijn in Tholen het voormalige stadhuis, de Grote Kerk, Rooms-Ka- tholieke kerk en molen De Hoop voor het publiek geopend. In het stadhuis zullen modellen van Wim Schot te zien zijn van Thoolse vissersschepen. In de Grote Kerk wordt het orgel be speeld, worden dia's van Rinus Snoep vertoond over de restauratie en toont een glazenier zijn kunnen. Het shan tykoor treedt om drie en om vier uur op aan de havendijk ter hoogte van de Brugstraat, waar het comité open mo numentendag tegen die tijd graag het generaliteitskanon uit 1614 terug zou zien (dat is nu opgeslagen op de ge meentewerkplaats). Tussendoor zal in het visperk bij de Visstraat vis ver kocht worden aan het publiek. Het shantykoor telt 40 zangers die liede ren brengen over zout en zoet water, het zeemansleven (shanty is Engels en staat voor: zeemansliedje met re frein) en alles wat daarbij hoort. Ze zingen ook meerstemmig, in verschil lende talen, en worden geleid door Emilia Tebachnik-Li. Twee accor deons, een contrabas en een gitaar vormen de muzikale begeleiding. In Sint-Philipsland zijn de Hervormde kerk en de molen te bekijken. In de kerk zal een foto-expositie zijn en ook wordt het orgel bespeeld. Ook in Sta venisse zijn kerk en molen de openge stelde monumenten. De grondzeiler uit 1800 staat vlakbij de haven. In de kerk is orgelmuziek te beluisteren, maar ook is daar de 17e eeuwse graf tombe te zien van ambachtsheer Hier- onymus van Tuyll van Serooskerke, gemaakt door de beeldhouwer Rom- bout Verhulst (die ook de praalgraven maakte van Maarten Tromp en Mi- chiel de Ruyter). De Hervormde kerk van Scherpenisse zal de deuren deze dag eveneens openzetten. En datzelf de geldt voor de Gouden Leeuw, een uitspanning die al in 1528 genoemd wordt. Aan de voorgevel hangt een karakteristiek uithangbord met daarop de krans als teken dat hier wijn werd geschonken. Tenslotte zijn in Oud-Vossemeer drie monumenten te bezichtigen. Dat zijn de Hervormde kerk met als bijzonder heid o.a. de koperen kroonluchter geschonken door schoolmeester Jo hannes van 't Rosevelt, de Rooms- Katholieke kerk met een kruiswegsta tie uit 1870, verschillende heiligen beelden en een monumentaal orgel. En tenslotte het ambachtsherenhuis, waarin tot 1953 het dorpsbestuur ze telde. Hier wordt onder meer infor matie gegeven over de betrokkenheid van verschillende ambachtsheren bij deVOC. De monumenten zijn geopend van tien tot vijf uur, de Gouden Leeuw van twaalf tot vier uur. Ook streekmu seum De Meestoof in Sint-Annaland is deze dag langer geopend dan nor maal: van twaalf tot vijf uur. De onroerende-zaakbelasting stijgt volgend jaar met 16%, de afval stoffenheffing met 10,5% en het rioolrecht met 15,4%. Uit de gemeente begroting blijkt dat het leven voor de Tholenaar volgend jaar aardig duurder wordt. De tariefstijgingen waren al aangekondigd in 'Kleur be kennen', het beleidsprogramma waarmee na de raadsverkiezingen alle fracties akkoord zijn gegaan. Nog niet eens zo erg lang geleden was Tholen in Zeeland qua woonlas ten een van de goedkoopste gemeen ten. Maar die situatie is al een aantal jaren historie. In negen van de 17 Zeeuwse gemeenten zijn de woon lasten momenteel lager dan in Tho len, in zeven zijn ze hoger. Om een gedeelte nieuw beleid te ontwikke len is veel extra geld nodig, en dan nog kunnen alle Thoolse wensen niet gehonoreerd worden. Boven dien vergt de nieuwe bestuursvorm - het zogenaamde duale stelsel - meer geld. Er zijn extra raadsleden geko men, een extra commissie en ambte lijk diverse nieuwe functies ge creëerd. Ten opzichte van vorig jaar is daarvoor een half miljoen euro meer in de begroting opgenomen. Het interactieve beleid maakt boven dien dat er meer voorlichting naar en inspraakbijeenkomsten voor de in woners plaatsvinden. Een extra kos tenpost van 400.000 euro. De woon lasten stijgen met gemiddeld 15% in 2003. Om de begrotingen de komende ja ren sluitend te krijgen, is in het raadsprogramma afgesproken dat de gemeentelijke heffingen tot en met 2006 jaarlijks tien of elf procent zul len stijgen. De onroerende-zaakbe lasting wordt vier jaar achtereen met 16% verhoogd. Ten aanzien van de ze laatste belasting doet zich het feit voor, dat in het regeerakkoord van het nieuwe kabinet de afschaffing er van voor particulieren is opgeno men. Het gemeentebestuur houdt daar in de begroting en de meerja renraming nog geen rekening mee, hoewel het wel opmerkt dat door die afschaffing de gemeentelijke autonomie wordt aangetast. ZIE VERDER PAGINA 2 Dialect zou vanzelfsprekend moeten zijn, zegt Bas Quist Visser Bout niet echt verrast met kwaliteitsprijs in Colijnsplaat DSVF mag blij zijn dat ze na dertig jaar nog bestaat EN VERDER... Ondanks de hitte tevreden gezichten op zomermarkt in Poortvliet Tholense Boys trendsetter met kinderopvang in kantine Villa Kakelbont EEN BESCHEIDEN GELUK, DE BESTE VORM VAN GELUK Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Bijna tachtig kinderen vermaakten zich in zwembad de Spetter in Tholen tijdens de jaarlijkse kampeernacht. Spelletjes in en om het bad, een kampvuur en na tuurlijk kamperen in een tent. Het weer werkte prima mee, want de afgelopen week was het erg warm. Dat zorgde er voor dat beide gemeentelijke zwembaden in de laatste vakantieweek nog veel gasten binnen de poorten kregen. In de loop van de donderdagmiddag kwamen de kinderen naar het zwembad, uitge dost als cowboy of indiaan. Want het thema was 'het Wilde Westen'. Op het gazon werden in een halve cirkel de tenten opgezet. De bedoeling was om daarna spelletjes in het bad te doen. „Maar vanwege de drukte in het bad hebben we dat uitgesteld. Je kunt toch moeilijk al die andere bezoekers uit het bad halen", zegt Corina Oudesluijs. Zij werkt voor het derde seizoen in de Spetter en kreeg dit keer de organisatie van de kampeernacht. Daarbij werd ze geholpen door het overige personeel en enkele moe ders. Op het grasveld was een spelcircuit uitgezet, met onder meer skilopen, zaklopen en buikglijden. Alle spelen hadden een bij het thema passende naam gekregen. Na het eten volgden spelen in het water (zoals waterbasketbal en een vlotrace) en dat liep als een trein. De kinderen mochten ook nog vrij zwemmen en daarna was het tijd voor de lampionoptocht met Concordia. „Het leek wel of heel Tholen was uitgelopen, zoveel belangstelling. Dat was erg leuk." Bij terugkeer werd een nachtspel gespeeld, waarna bij het kampvuur de prijzen werden uitgereikt. Na het voorlezen van een verhaal was het om middernacht bedtijd. „Maar het duurde toch zeker tot een uur of twee voordat de kinderen sliepen." Vrijdagmorgen werd gezamenlijk ontbeten, daarna stond och tendgymnastiek op het programma en toen kwamen de ouders hun kinderen alweer ophalen. De Thoolse zwembaden hadden weliswaar hun geregelde bezoekers, maar het wissel vallige weer drukte het aantal. Alleen de laatste twee weken is het, door de hitte erg druk. In Sint-Maartensdijk kwamen dagelijks 400 tot 500 bezoekers, daar ligt het to taal nu op zo'n 25.000. „Het voorseizoen, mei en juni, was slecht en dat haal je nooit meer in. Want juist die eerste maanden zijn voor ons belangrijk omdat dan het zeewa ter nog niet op temperatuur is", zegt Ad Kuzee. Water overbrengen over een met zeepsop glad gemaakt zeil is best een toer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1