Samenwerking is kracht van 70-jarige veiling Scherpenisse Veilingklok heeft langste tijd gehad Licht op groen voor varkensstal aan de Breedenvlietsedijk Verburgh Europese subsidie voor Hikse Kreek en beheersing regenwater Combinatie van gebouwen, personeel en heftrucks Rinus Bijl: bemiddelingsfunctie zal belangrijker worden Met teveel op achter stuur Weer boetes op de Tholenseweg Donderdag 8 augustus 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 „In een tijd van schaalvergroting sta je er versteld van dat we nog heel goed ons hoofd boven water kunnen houden. Dat is best leuk, al maken we ons nu met de lage aardappelprijzen en de moeizame afzet best zorgen over de situatie. Ik hoop maar, dat dit een abnormaal jaar is." Dat zegt voorzitter J. Versluys van de veilingvereniging Scherpenisse, die inmiddels zeventig jaar een functie vervult voor aardappeltelers en handelaren. Retourprovisie Contractteelt gehalveerd In de goot Stimulans gemeente Geld uit Brussel voor het waterschap Waterschap Zeeuwse Eilanden had er al op gehoopt, maar nu is het ook werkelijkheid geworden: subsidie uit Brussel voor de Hikse Kreek bij Oud-Vossemeer en waterbeheer- singsplannen in Sint-Philipsland en Sint-Annaland. Overtollig polderwater Afsluitbare constructies Uit Duitsland Ouderwets Te somber Stank b.v. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. „En voor het dorp Scherpenisse als geheel, want de Dorpsgemeen schap houdt al vele jaren een fiet sen- en autoshow in de veiling en de scholen wijken bij regen voor hun activiteiten ook wel eens uit naar ons gebouw." Voorzitter Versluys noemt het 'een gouden greep' dat in 1962 de vei lingvereniging Scherpenisse en de koelhuisvereniging eiland Tholen samen een gebouw hebben neerge zet aan de Veerdijkseweg, coöpera- tjef landbouwcentrum de Houwer geheten. „Daar plukken we heden ten dage nog de vruchten van." De veiling beheert het koelhuis, waardoor de kosten binnen de per ken blijven. Kees Andriesse doet tyet werk in de veiling en als de piekperiode voorbij is, komt het werk in het koelhuis. Als admini stratieve kracht is Tonny van As twee dagen per week actief. Zij be dient ook de weegbrug, die vlak voor de Houwer staat. In het top- seizoen van de vroege aardappelen springt er nog een uitzendkracht bij in de veiling. „We beschikken over twee heftrucks en als het heel druk is, springt de naburige graan handel Dijke nog bij met een hef truck met chauffeur. Verder wer ken we nog samen met de veiling Sint-Annaland, die de producten administratie voor ons doet. Want onze aardappelen worden ook via de veilingklok in Sint-Annaland verkocht." Versluys was oorspronkelijk vei linglid wegens de uienteelt, maar de uien zijn bij de veiling verdwe nen. De laatste tien jaar houdt hij - en inmiddels heeft zoon Paul het landbouwbedrijf voortgezet - zich met de teelt van vroege aardappe len bezig waarvoor de veiling van belang is. De veiling Scherpenisse is dankzij die samenwerking met andere coö peraties fier overeind gebleven. „De resultaten waren zo goed, dat onze leden in 2000 twee procent van hun provisie hebben terugge kregen. In 1998, 1999 en vorig jaar was dat 1,5%. Wij vonden onze re serve groot genoeg. De buffervor ming hoefde niet verder door te gaan, zodat de leden een deel van hun provisie (6,5%; niet-leden be talen 8,5%) terugkregen." De veiling Scherpenisse werd op 27 juni 1932 opgericht. Het begin was in de Kaaistraat, maar in 1962 werd de Houwer gesticht. De vei lingen Tholen, Sint-Maartensdijk en Stavenisse gingen allemaal dicht, maar Scherpenisse hield vol, samen met Sint-Annaland. Door de sluiting van drie veilingen kreeg Scherpenisse meer leden, met name uit Sint-Maartensdijk. Bij de bestuurssamenstelling wordt daar nog steeds rekening mee gehouden. Naast voorzitter J. Versluys zit A.W. Quaak in het be stuur uit Scherpenisse, J. op den Brouw en M. Schot vertegenwoor digen Sint-Maartensdijk en J. van Bemden komt uit Poortvliet. De vereniging telt nu 75 leden, maar door het stoppen van telers is er toch sprake van een langzame te rugloop. Van die 75 voeren er nog een veertigtal aardappelen aan. Voorzitter Versluys heeft zorgen over de toekomst van de veiling, al is dat nog niet direct in financiële zin. „Het aantal kopers wordt steeds kleiner en daarmee ook de vraag. De laatste jaren is de con tractteelt erbij gekomen. Daarmee hebben we goede resultaten ge boekt en dat onderdeel is zeer wel kom, hoewel die contractteelt ten opzichte van vorig jaar ook gehal veerd is van 200 naar 100 ha. De belangstelling bij de bevoorraders van de supermarkten van Albert Heijn neemt af. Er zijn dus al 100 Wij proberen van betekenis te blijven voor agrarisch Tholen, zegt veilingvoorzitter J. Versluys uit Scherpenisse. ha meer aardappelen voor de klok en de voorspoedige groei kwam daar nog eens bovenop. Al vroeg hadden de telers veel kilo's, dus het aanbod is groot en dat vind je terug in de prijzen. Maar elk jaar komt voor zichzelf." Het veilingbestuur van Scherpenis se wil samen met de collega's van Sint-Annaland wel een onderzoek laten instellen naar de toekomst van de veiling. „We voelen daar wel voor, al hebben we zeker vra gen bij de uitgebreide aanpak en de daarbij behorende hoge kosten. We willen onze producten echter graag tot waarde brengen, zodat we binnenkort met Sint-Annaland overleg zullen voeren over de mo gelijkheden van zo'n onderzoek." De veilingvereniging Scherpenis se valt echter niet zo gauw om. „Onze kosten zijn niet hoog en al les is redelijk te overzien. We zijn dankzij onze samenwerking met het koelhuis en de weegbrug altijd al verzekerd van basisinkomsten. Een deel van het salaris van onze medewerkers is gedekt, maar voor het overgrote deel blijven we af hankelijk van de provisie bij de verkoop aan aardappelen. En dat zit nu behoorlijk in de goot. De sterkte van de Thoolse veilingen vormen de primeurs voor 1 juli. Dan maak je behoorlijk geld. Vo rig jaar maakte je in week 31 voor Frieslanders 40 cent (guldens) voor contractteelt, waarbij de prijs aan de hand van een gemiddelde van twee weeknoteringen (de week van het doodspuiten en de week van het rooien) wordt vast gesteld. Nu kom je maar aan 9 cent (euro's), dus dat is nog niet de helft. Gezien de ideale groeiomstandig- heden hebben de vroege telers die plastic hebben toegepast, daar minder effect van gehad dan ande re jaren. Als het hier goed groeit, dan is dat op Flakkee ook, zodat er een groot aanbod is. Het is ook al jaren zo, dat wanneer de vakantie begint, de prijs onderuit gaat. Maar nu was dat al een maand eer der het geval. Voor de veiling compenseren de meerdere kilo's ten opzichte van vorig jaar de pro visiedaling voor een deel." De veiling Scherpenisse heeft wel eens alternatieven uitgeprobeerd buiten het hoogseizoen, zoals het verpakken van broccoli en het fun geren als bufferstation voor groen te-opslag voor de veiling Greenery in Barendrecht. Ook de opslag van knolselderij, graan en late aardap pelen is al eens bekeken, maar het bleek allemaal geen stand te hou den. Voorzitter Versluys vindt dat het gemeentebestuur de agrarische sector ook meer dient te stimule ren. „In plaats daarvan zijn in het ontwerp-bestemmingsplan buiten gebied allerlei beperkingen ten aanzien van de teelten onder plas tic aangebracht, terwijl dat op Tholen juist zoveel voorkomt. De vroege aardappelteelt is immers één van de pijlers waarop agra risch Tholen drijft, al is er nu sprake van een abnormale situatie. Het gemeentebestuur zou die mo gelijkheden optimaal moeten uit- nutten in plaats van ondermijnen. Wij proberen in elk geval van be tekenis te blijven voor agrarisch Tholen en wij denken, dat de veiling nog volop recht van be staan heeft", aldus voorzitter Ver sluys van de zeventigjarige veiling Scherpenisse. Een vakantie vierende Tholenaar is zaterdagnacht in Renesse bekeurd omdat hij teveel had gedronken. De 26-jarige man reed rond kwart over een met zijn auto een eenrichtings straat van de verkeerde kant in. De politie hield hem staande en rook daarbij een alcohollucht. Na de blaas- test moest de Tholenaar mee naar het bureau voor een ademanalyse. Die wees uit dat hij 2,5 keer meer had ge dronken dan is toegestaan. Er werd proces-verbaal opgemaakt en de man kreeg een rijverbod van zes uren. Een alcoholcontrole op diverse plek ken op Tholen leverde zondagnacht, tussen één uur en kwart voor vijf, geen enkele overtreding op. Een twintigtal bestuurders moest blazen. De politie controleerde op de Oester- dam, de Nieuwe Postweg en de Oud- Vóssemeersedijk bij Tholen, de Mo lendijk en de Krabbenkreekweg bij Oud-Vossemeer en de Paasdijkstraat en Paasdijkweg bij Poortvliet. De Bergse politie blijft de snelheid controleren op de Tholenseweg bij Halsteren, waar sinds de reconstructie niet harder gereden mag worden dan 60 km/u. Donderdag werd de controle gecombineerd met twee straten in Bergen op Zoom, de Zandstraat en de Burg. Wittelaan. Van de 797 passe rende bestuurders kregen er 141 een bekeuring omdat ze in overtreding waren (dat is bijna 18%). De hoogst gemeten snelheid was 81 km/u. Boerenkoopdag. Op een weiland bij Koudekerke wordt zaterdag een tra ditionele boerenkoopdag gehouden. Vanavond, vrijdagmiddag en -avond en zaterdagmorgen zijn de kijkda gen. Om tien uur begint de verkoop. Tractoren, landbouwwerktuigen, handgereedschap en allerhande (an tieke) gebruiksvoorwerpen komen onder de hamer, 's Middags volgt de levende have: paarden, jongvee en allerlei soorten pluimvee. De beken de koopdagkoek - hylikmaeker - zal te koop zijn en tevens wordt een wedstrijd ringrijden georganiseerd. In Oud-Vossemeer gaat het om een bedrag van maar liefst 80.521 euro, voor Sint-Philipsland en Sint-Anna land is een Europese bijdrage van 26.000 euro ontvangen. Het werk aan de Hikse Kreek en omgeving in Vossemeer, waar over een lengte van bijna 3000 meter natuurvrien delijke oevers zijn aangelegd, is vo rige maand afgerond. De subsidie komt uit het Europese oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw. Het waterschap kreeg voor nog drie projecten subsidie, waar vorig jaar al natuurvriendelijke oevers zijn aangelegd. Totaal goed voor 8287 meter, waaronder de oever langs de Kruijtenburgsedijk bij Poortvliet, Waarvoor 71.000 euro subsidie werd verstrekt. Voor natuurvriendelijke oevers bij gemaal Duiveland op Schouwen-Duivcland droeg Brussel 57 mille bij en voor de oever langs (Je Veerse Watergang op Walcheren 90.000 euro. Om natuurgebieden beter met el kaar te verbinden en natuurwaarden van verschillende gebieden te ver beteren, legt het waterschap natuur vriendelijke oevers aan. Dit beleid staat bekend als de waterschaps ecologische infrastructuur. Rondom deze oevers kan de natuur zich goed ontwikkelen. Door de vlakkere ta luds ontstaat een geleidelijke over gang van het water naar het land. Watervogels en andere kleine water dieren kunnen zich daar prima nes telen en gemakkelijker op de kant klimmen om van het ene natuurge bied naar het andere te komen. De vlakke oevers zorgen ook voor meer waterberging en doorstroming. Ten slotte vergt een dergelijke oever fiiinder onderhoud. Ook voor het project duurzaam wa terbeheer Sint-Annaland/Sint-Phi- (jpsland kwam Europa met geld over de brug. In dit geval 26.319 eu ro, waarvan de provincie inmiddels éen eerste voorschot van tien pro cent heeft betaald. Het geld komt uit (Je pot communautair initiatief Leader van de Europese Unie. Met het plaatsen van afsluitbare con structies bij Sint-Annaland en Sint- Philipsland was 69.500 euro ge moeid. In geval van extreme neerslag kun nen beide dorpen nu tegen overtol lig polderwater worden beschermd. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft in overleg met de gemeente Tholen voorzieningen aangelegd om beide plaatsen te kunnen isoleren van het poldergebied. De kans op situaties zoals die zich voordeden tijdens de extreme neerslagperiode van sep tember 1998 is hierdoor aanzienlijk kleiner geworden. In 1998 was met name aan de zuid kant van de Hoenderweg in Sint- Annaland en de noordkant van Sint- Philipsland het waterpeil zodanig gestegen, dat het water op de straten en in de huizen kwam te staan. Doordat toen ongeveer 150 mm neerslag was gevallen, waren de peilen in de waterlopen 1,50 tot 2,10 meter hoger dan normaal. Om dat die waterlopen in directe verbin ding stonden met de overstorten van de riolering, konden deze niet meer goed functioneren en dat leidde tot problemen. Om herhaling van deze situatie te voorkomen, zijn in een aantal wa terlopen afsluitbare constructies ge maakt om het bebouwd gebied te beschermen. Rond Sint-Annaland zijn bij de Stoofweg en de Veiling- weg duikers afsluitbaar gemaakt. In Sint-Philipsland zijn gelijksoortige constructies gemaakt bij het Boserf, Rijksweg, Oostdijk en Zuiddijk. Zodra de polderpeilen boven een af gesproken alarmpeil komen, zullen de constructies worden gesloten. De geïsoleerde dorpen kunnen dan bij voortdurende neerslag door de brandweer worden droog gehouden. Het waterschap heeft het groot on derhoud aan de polderwegen afge rond. Op Tholen ging het om de Groene- of Hokseweg en de Nieuw- landsedijk bij Tholen, de Konings weg bij Poortvliet en de Bobbe- weelweg bij Scherpenisse. Slechte plekken zijn voorzien van nieuw as falt en onduidelijke markeringen zijn opnieuw aangebracht. De we gen liggen er nu weer netjes bij. »HWT ao6H6mup4«-e«ft»tti# smsttm» Advertentie I.M. Veilingmedewerkster mevr. Bazen leest voor de veilingklok en het spandoek 'Power to the pieper'op, welke partijen aardappelen er te veilen zijn. Het kan nog vijf jaar duren of misschien wel tien jaar, maar volgens de Poortvlietse aardappelhandelaar M. Bijl heeft de veilingklok zijn langste tijd gehad. „Ik zie de toekomst niet al te rooskleurig in. Wel zie ik groeien de mogelijkheden voor een bemiddeiingsfunctie van de veiling bij de aan- en verkoop van aardappelen. Maar de klok zal op den duur verdwijnen." Rinus Bijl zit al 35 jaar in de vei lingbankjes en hij blijft er ook ko men, maar in Sint-Annaland treft hij steeds minder collega's aan. „Vroe ger zaten er 25, nu nog 5. De grote afnemers zie je niet meer als er een overschot aan aardappelen is, en het aantal kleinere grossiers neemt steeds af." Vrijdagmorgen zitten behalve Bijl de oude rotten Koos van Houdt en Huib Westdorp in de bankjes en Jo- han Slager en Gerrit Kruythoff van de jongere generatie. Na de fikse re genbuien van donderdagmorgen is er niet veel meer gerooid. De aan voer blijft beperkt tot 143 ton, maar van de 5 koopjes Doré's zijn er twee nieuwe. Drie stonden nog in de vei ling van een dag of zelfs meerdere dagen eerder. Van de 10 koopjes Frieslander waren er slechts 3 nieuw aangevoerd. Het merendeel stond er al langer. Sommige partijen blijven ruim een week staan. Een uitzonderlijke situatie. „Vraag en aanbod is nog steeds de eerste factor", zegt Bijl. „Er is ge woon een overaanbod van aardap pelen. Als daarbij de vraag niet al te groot is, dan krijgen de mooiste par tijen nog een baas, maar de rest niet. Ik moet ook vele telers teleurstellen, maar daar kan niemand iets aan doen." Klanten van Bijl kopen nu soms 300 ton per week in Duitsland. „Dat zijn huidvaste, doodgespoten aardappe len die zonder problemen in de kleinverpakking gaan en daar is be hoefte aan. In België kun je voor 2 tot 3 euro per kilo veldgewas aard appelen laden, maar dat is een ande re kwaliteit. Uit België halen ze juist op Tholen aardappelen omdat hier de kwaliteit beter is. Mede door de export hebben wij nog aardig wat handel. Midden in de vakantie hield er een klant een reclame-actie met Doré's en daar gingen drie keer zo veel aardappelen naar toe dan an ders. Het product van Tholen is goed, maar we zullen er steeds aan moeten blijven werken om dat te verbeteren. En hoe mooi ze ook zijn, wanneer de aardappelen niet doodgespoten zijn en dus risico lo pen om te gaan vellen, dan is dat een minpunt, want alles moet in de kleinverpakking tegenwoordig. Het weer heb je niet in de hand, maar vuile aardappelen wil men ook niet meer." Volgens de Poortvlietse handelaar zullen goede en minder gunstige ja ren elkaar blijven afwisselen. „In een jaar met een krap aanbod heeft de veilingklok nog volop bestaans recht, maar met zulke overschotten is dat aanzienlijk minder. Vorig jaar zijn er in Sint-Annaland twee ko pers afgevallen en daar zijn geen nieuwe bijgekomen. Om de klok te kunnen blijven houden, moeten er kopers blijven. En de telers moeten voor goede, huidvaste aardappelen zorgen. Maar die willen niet zoveel risico nemen", aldus Rinus Bijl. In de veilingzaal in Sint-Annaland hangt een spandoek met een heel moderne marketingkreet 'Power to the pieper'. Commissionair Koos van Houdt uit Scherpenisse denkt echter dat het eten van aardappelen langzamerhand ouderwets gewor den is. „Kijk maar eens bij het Chi nees restaurant in Scherpenisse hoe druk het daar is. De Nederlanders hebben de eetgewoonten van de al lochtonen overgenomen in plaats van andersom. En de tweeverdie ners hebben geen tijd meer om aard appelen te schrappen of te schillen en vlees te braden. Mijn eigen doch ters, die allebei een topfunctie be kleden en 's avonds pas laat thuisko men, eten misschien maar twee keer in de week meer aardappelen. Zelf eet ik ze soms meer dan acht keer per week. Niet alleen 's middags, maar ook 's avonds nog gebakken aardappelen. Heerlijk is dat." Patates frites en chips lopen nog wel als een trein, maar de tafelaardappel verliest terrein. En met een vermin derde vraag en een groot aanbod zijn de prijzen laag. De Doré bracht vrijdag 9-13 cent per kilo op, de Frieslander 7-8 cent, de Nicola 8, de Eigenheimer 15 en de Bildtstar 12 cent. Drielingen gaan voor 5 cent weg en de kriel blijft nog gewild met 66-68 cent. Daar 'vechten' de kopers als enige nog om. Vrijdag morgen willen Westdorp en Van Houdt beiden de partij hebben die veilingmeester David Hage voor de minimumprijs heeft ingehouden. Ze wordt opnieuw geveild, waarbij Van Houdt de winnaar wordt. Alle ingehouden partijen worden opnieuw geveild en dan gaat er toch nog wat weg, maar van de 29 partijen in Sint-Annaland worden er vrijdag maar 8 direct via de klok verkocht. „De stemming is gedrukt", erkent veilingdirecteur Hage. „Het is uit zonderlijk, want sommige partijen blijven ruim een week in de vei ling staan. Er zijn behoorlijk wat kilo's en we zitten midden in de vakantie, dus iedereen is terug houdend bij de inkoop.Vanaf het begin van dit seizoen zat die ten dens er al in. De Doré's gaan nog schoon op, maar de Frieslanders hebben daar meer moeite mee. Die zijn er ook meer dan vorig jaar. Daarbij komt nog eens de invloed van de euro. Wanneer de veiling klok beneden de 10 euro komt, is dat voor de beleving niet positief. We hebben wel meer slechte prij zen gehad van 4 tot 5 cent per ki lo, maar dan werden ze ook ver kocht en dat is nu niet altijd het geval. Als ze verkocht worden, dan komt er voor de telers nog geld binnen. Het is niet vet (13 cent voor Doré's vrijdag en 8 cent voor Frieslander) maar het zijn wel euro's. Niettemin gaat het te stroef. Ondanks die lage prijzen kun je de aardappelen zo moeilijk verkopen en dat is zo vervelend." Hage noemt 2001 een slecht jaar om te vergelijken. „Dat was een topjaar voor de aardappelen. Goe de en slechte jaren wisselen elkaar nu eenmaal af. En de kilo-op brengsten zijn nu hoog. Ik vind het echter te somber om te zeggen: het is niks en het wordt nooit meer wat ook. Volgend jaar kan het weer heel anders zijn,", aldus de Sint-Annalandse veilingdirecteur. Slechts bepaling overschrijden geluidsnorm geschrapt De milieuvergunning die de gemeente heeft verleend voor de bouw van twee varkensstallen aan de Breedenvlietsedijk te Sint-Annaland is door de Raad van State grotendeels intact gelaten. Alleen het onderdeel dat onder nemer P. van Asseldonk uit het Brabantse Nistelrode toestaat om twaalf dagen per jaar de gestelde geluidsnorm te overschrijden, is door het hoog ste rechtscollege vernietigd. Tijdens de zitting, elf maanden geleden, had de woordvoerder van de gemeente al gezegd daar geen moeite mee te hebben. Tholen moet de bezwaarmakers - A. Pot, namens de stichting Varkens Nee, en J. Boulogne - 866,40 euro aan proceskosten en griffierecht vergoeden. De gemeente had de ontheffing in de zijn die significante gevolgen - met voorschriften opgenomen omdat die noodzakelijk zou zijn voor het legen van de gierkelders van het bedrijf. Aan die redenering ligt echter geen onderzoek ten grondslag en evenmin is onderzocht in hoeverre aan de over schrijding van de geluidsgrenswaar den een maximum kan worden ver bonden. De Raad van State acht de voorbereiding op dit punt dan ook niet zorgvuldig en de motivering on toereikend. Op de zitting had de woordvoerder van de gemeente al toegegeven dat de noodzaak niet was aangetoond. Omdat er inmiddels ju risprudentie was aangaande een ande re varkensstal op Tholen, gaf de ge meente aan geen moeite te hebben met het schrappen van dit voorschrift. De Raad van State heeft dit ook inder daad gedaan, maar voor de rest blijft de vergunning in stand. Van Asseldonk vroeg in februari 1997 toestemming om aan de Breedenvliet sedijk twee stallen te mogen bouwen voor in totaal 4992 varkens. Bijna drie jaar later, in november 1999, verleen de het gemeentebestuur een milieu vergunning. Tegen de aanvraag waren meer dan 500 bezwaarschriften van ruim duizend inwoners ingediend, na een actie van de stichting Varkens Nee. Onder meer de stichting stapte daarop naar de Raad van State. Maar die heeft nu zowat alle bezwaren van de tegenstanders van tafel geveegd. Zij hadden allereerst aangevoerd dat de Europese richtlijn met betrekking tot milieu-effectbeoordeling onjuist in het Nederlandse recht zou zijn door gevoerd. Hoewel het aantal mestvar- keneenheden onder de 5000 blijft, had een milieu-effectrapport verlangd moeten worden omdat er volgens de bezwaarmakers aanzienlijke invloed zal zijn op het natuurgebied Ooster- schelde. Volgens de Raad van State name voor de ornithologische waar den genoemd in de vogelrichtlijn - niet aannemelijk geworden. Er is dan ook geen bijzondere noodzaak om van de drempelwaarden voor een mi lieu-effectrapport af te wijken. Het ar gument van de voor verzuring gevoe lige begroeiing op de Breeden vlietsedijk, Annavosdijk en Molen dijk is volgens de Raad van State evenmin steekhoudend. Die verwijst daarvoor naar een eerdere uitspraak van september vorig jaar. Ook de mo gelijke invloed van ammoniakuitstoot op planten in de omgeving doet niet ter zake omdat zich binnen de in re gelgeving aanbevolen afstanden geen gevoelige planten of bomen bevinden. Waar de bezwaarmakers beducht zijn voor onaanvaardbare stankhinder, wordt de gemeente eveneens in het gelijk gesteld. Omdat de vergunde groen-labelstal geen reductie van stank zou opleveren, had voor het be palen van de afstand tot woonbebou wing uitgegaan moeten worden van een traditionele stal, vonden de be zwaarmakers. De Raad oordeelt dat de stal wel degelijk als groen-label stal is erkend en verwijst naar een eerdere uitspraak waarin de gebruikte berekeningsmethode voor dit soort stallen aanvaardbaar is genoemd als de meest recente milieutechnische in zichten. De manier waarop de ge meente Tholen de vereiste afstand heeft bepaald, is volgens het rechts college dan ook niet onjuist. Uit het oogpunt van stankhinder - zowel van de stallen als van de brijvoerinstalla- tie - kan de vergunning niet gewei gerd worden, is de conclusie. De uit spraak betekent dat de stallen gebouwd kunnen worden. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5