Fysiotherapeut Henk Nieuwenhuis draagt praktijk na 34 jaar over Doe 't maar in een emmertje Ondernemer Stavenisse gewond na klap op hoofd Nieuw tankstation Duine als oudedagsvoorziening 32b; A AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT v Blauwe kreeft naar Blijdorp Meestoof in miniatuur bij braderie in St.-Annaland Celstraf geëist tegen inbrekers Donderdag 8 augustus 200 58e jaargang no. 38 Alcohol op straat verder aan banden Opvolgers willen meerdere disciplines gezondheidscentrum in Tholen Fysiotherapeut Henk Nieuwenhuis (59) uit Tholen heeft zijn praktijk overgedragen. Hij was in 1968 de enige fysi otherapeut op Tholen. Nu is de 'fysio' is niet meer weg te denken in de gezondheidszorg. Rugklachten zijn geble ven, maar de behandeling is veranderd. En net als bij huisartsen dreigt er een tekort aan waarnemers. Pijnbestrijding Aandacht Crossmotor verstoort rust camping Dokterspost Bouw volgend jaar aan Spuidamstraat Eigen baas Deze week Akkerranden fleuren Thools landschap op Het Thoolse akkerland is op veel plaatsen een stuk fleuriger dan voorgaande jaren. Dat komt door de banen met bloemen die als een rand om het gewas staan. In totaal 41,17 hectare met een lengte van 54 kilometer is ingezaaid met een mengsel van 19 verschillende bloemen en kruiden. Een nieuwe vorm van land schapsbeheer, waarvoor boeren vergoeding krijgen van de over heid. Op de braderie in Sint-Maartensdijk toonden de Platte landsvrouwen in een emmer het resultaat van het bloeiende kruidenmengsel. Mensen konden raden hoeveel hectare er is in gezaaid. Na loting won Jaap Moerland van de Oostvest daar een prijsje mee. i, "'''mw.ex V® DELL'®;" Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De blauwe kreeft die Bert Coelers uit Sint-Annaland enkele weken geleden aantrof, gaat naar diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Dinsdag wordt hij op gehaald met een speciale auto uitge rust met een zoutwaterbassin. Coe lers vond de kreeft tussen de bestelling voor de keuken van het clubgebouw Buutengaets van de wa tersportvereniging. Aanvankelijk wil de hij het beestje niet bewaren, maar hij veranderde van gedachten en be sloot de kreeft aan de Rotterdamse dierentuin beschikbaar te stellen. Blijdorp heeft al twee kreeften in het Oceanium, maar heeft er graag nog een derde bij. De bijzondere kleur - normaal zijn ze zwart - heeft er waar schijnlijk mee te maken dat de kreeft op een lichtere ondergrond geleefd heeft. Het vermoeden bestaat dat dit in de Oosterschelde gevangen exem plaar daar als immigrant vanuit Noord-Amerika is beland. Sint-Annaland staat zaterdag in het te ken van de jaarlijkse braderie. Onder nemers en verenigingen zorgen voor een 85-tal kramen in de Voorstraat en op de Ring. Bezoekers kunnen er van tien tot acht uur terecht voor allerhan de koopjes, spelletjes en verlotingen. Op het Havenplein staat een kermis opgesteld en 's middags treedt fanfare Accelerando nog op. Bij goed weer zulen de terrassen ongetwijfeld in trek zijn. In de Hervormde kerk staan twee inloopconcerten op het programma. Om half drie spelen organist Leen He ijboer en blokfluitiste Heieen Troost een aantal stukken, om vier uur is or gelspel van Heijboer te beluisteren. De luisteraars krijgen koffie of fris ge schonken. Op de braderie is de Her vormde Gemeente present met een evangelisatiekraam waar onder meer cd's en kaarten verkrijgbaar zijn. In het streekmuseum aan de Bierens- straat staat deze dag de meekrap cen traal. Het schaalmodel van een meestoof is in werking te zien en de maker, dhr. Zonneveld uit Roosendaal, geeft er uitleg bij. Van de wortels van de meekrapplant werd vroeger de grondstof gemaakt voor rode verf, en ook dit eindproduct wordt gedemon streerd. Verder zijn meekrapplantjes te koop, alsmede houten 'stempels' met het wapen van Sint-Maartensdijk waarmee destijds de vaten meekrap uit de smalstad gemerkt werden. Bij het museum, dat van ongeveer half elf tot ongeveer zes uur geopend is, zijn ook demonstraties te zien van een touw- baan, smederij, wagenmakerij, koeien melken en een aardappelveiling. Er is een portrettekenaar aanwezig en ook wordt er snoep uit grootmoeders tijd verkocht. Het nuttigen van alcoholhoudende drank op straat was al verboden, maar voortaan mag men in de gemeente Tholen nergens in de openbare ruimte aangebroken kratten of verpakkingen alcohol bij zich hebben. „Daarmee krijgt de politie een handvat om op te treden", zegt loco-burgemeester K.A. Heijboer. Het gemeentebestuur wil door de maatregel overlast en balda digheid tegen kunnen gaan. Er zijn regelmatig klachten, met name over jongeren die ergens op straat of een bepaalde plek samenkomen en er al cohol drinken. Bijvoorbeeld in Tho len, Poortvliet en Oud-Vossemeer. „Dat kan zijn na sluiting van horeca gelegenheden, maar ook omdat men zomaar ergens een vrij verblijf op zoekt", aldus Heijboer. In Sint-Annaland geldt de regel al twee jaar in het kader van het project veilig uitgaan en nu is die dus uitge breid. Het gemeentebestuur nam de maatregel in overleg met de politie, om er de openbare orde en veiligheid mee te kunnen sturen. Tot nog toe kon die alleen wat doen, wanneer ze geopende flessen of blikjes aantrof. Voortaan is de aanwezigheid van een aangebroken krat of tray op straat, of bijvoorbeeld in de kofferbak van een auto, al voldoende om op te treden. Een stuk kaas dat op 4 mei gestolen is uit de woning aan Groot Verréhof in Tholen diende donderdag als bewijs materiaal in een rechtszaak tegen drie verdachten. De ex-Joegoslaven waren na vier inbraken gepakt. Tegenover de politie gaven ze toe betrokken te zijn geweest bij de inbraken. Voor de rechtbank zeiden ze, dat ze alleen maar op de uitkijk hadden gestaan. De officier van justitie had zelden zo veel leugens gehoord en eiste 40 en 30 maanden cel. Zie pagina 3. Henk Nieuwenhuis (rechts) heeft zijn praktijk overgedragen aan Jurgen van Oevelen (gehurkt) en Hugo van Doeselaar(links). Sjors Peeters is invaller. Vanaf 1 augustus zijn Jurgen van Oe velen en Hugo van Doeselaar uit Roosendaal de opvolgers van Nieu wenhuis. Zij werken nu nog vanuit de praktijk in Tholen aan de Markt en het voormalige Groene kruisgebouw in Oud-Vossemeer. In 2004 hopen ze onderdak te vinden in het nieuwe ge zondheidscentrum aan de Jan van Bloisstraat/Molenvlietsedijk in Tho len. Ze willen er meerdere disciplines in de fysiotherapie onder gaan bren gen. Het kostte Nieuwenhuis wel enig moeite om kopers voor zijn praktijk te vinden. „Je kan een aardig inko men uit het werk halen, maar je moet wel veel uren maken. Je bent zelf standig ondernemer, met alle voor- en nadelen. En net zoals bij huisart sen is het moeilijk om waarnemers te vinden. Er zijn veel vrouwelijk fysio therapeuten. Maar die willen vaak liever part-time werken." Er was ook een andere factor: „Tho len was soms te ver. Dan wilden ze wel, maar ze hadden dan toch moeite om helemaal naar Zeeland te komen, zeiden ze. Terwijl je hier toch overal vlakbij zit. Ik heb het later veranderd en de praktijk aangeboden op 'de grens van West-Brabant en Zeeland'. Toen kreeg ik meer reacties." Het onderhandelen over de overname heeft ongeveer een half jaar in beslag genomen, zegt de scheidende thera peut. Ook het ziekenfonds moet er haar fiat aan geven. Dat is inmiddels gebeurd. Nieuwenhuis stopt op een moment dat hij zich nog goed voelt, zegt hij. „Ik kan nog kiezen. Het is beter zo, dan dat je het moet opgeven omdat je niet meer kan. Er zijn de al gelopen jaren vrienden en een paar goede kennissen overleden. Dat heeft zeker meegewogen. Daarnaast is het beroep lichamelijk behoorlijk zwaar. Maar ook mentaal. Je deelt vaak lief en leed. Zeker met mensen die je al lang behandelt. En omdat mijn vrouw Nellie meewerkt in de prak tijk, lig je 's avonds in bed ook nog wel een werkvergadering te houden." Een fysiotherapeut doet aan pijnbe strijding, maar houdt ook mensen - door oefening - langer op de been. „Mensen komen zo weer snel aan het werk en je kan de ziekteduur verkor ten. Toen ik begon was het nog bij zonder, maar nu is de fysiotherapie onderdeel van de medische behandel praktijk. Het is altijd nog goedkoper dan een ziekenhuisopname. In wezen is het een van de goedkoopste behan- delvormen." Rug- en nekpijn zijn volgens Nieu wenhuis nog steeds veelvoorkomen de klachten. Maar ook de tenniselle- boog, tegenwoordig ook wel muis arm genoemd, komt veel voor. Ook zijn er vaak behandelingen nodig voor mensen die een ongeval hebben gehad of bij sportblessures. De wi- plash (een nekaandoening, vaak na een ongeval), lijkt minder voor te ko men dan een aantal jaren geleden, zegt Nieuwenhuis. „Het lijkt of er minder aandacht voor is. Vooral door patiëntenverenigingen kan een be paalde aandoening sterk in de be langstelling komen." Sommige behandelmethoden zijn in de loop der jaren veranderd. „Bij rug klachten werd vroeger rust voorge schreven. Ook door de neuroloog. Dan moest je maar een paar dagen of soms weken achtereen bed houden. Nu ligt het accent in de behandeling sterk op bewegen, actief blijven. Geen passieve behandeling, maar de patiënt er zelf actief bij betrekken." Sommige patiënten lopen echter te hard van stapel, zegt Nieuwenhuis. „Sporters bijvoorbeeld. Die moet je afremmen. Of boeren die weer aan de slag willen. Zo ken ik een boer die een nieuwe knie had gekregen. Die zat na twee weken al op de trekker. Die moest er eigenlijk af. Maar ja, het is zijn beroep. Niet te flauw doen, zei hij." Andere patiënten daarentegen moe ten volgens Nieuwenhuis geacti veerd worden. Maar daar heeft Nieu wenhuis over het algemeen niet zoveel moeite mee gehad. „Een Zeeuw is redelijk actief. Er zijn veel mensen hier die een tuintje hebben. Die willen graag naar hun hofje toe." In de praktijkruimte staan, naast de behandeltafel, verschillende appara ten. Vooral in de zeventiger en tachti ger jaren kwamen er meer hulpmid delen in zwang die nu veel minder een rol spelen. Apparaten voor 'ul trageluid, spierstimulatie, pijndem- ping.' „Ze worden nog wel gebruikt hoor, maar het is toch. minder. Fysio therapie is vooral een persoonlijke benadering: mensen hebben aan dacht nodig. En ik denk ook dat het belangrijk is, in deze snelle wereld." Nieuwenhuis begon op 1 mei 1968 in Tholen. Hij nam de praktijk over van heilgymnast/masseur Maurer. Daarvoor werkte hij in Den Haag en woonde in Gorkum. De uit Har- dinxsveld afkomstige Nieuwenhuis zou in Zoetermeer kunnen gaan wo nen, maar dat trok hem niet. Tholen was voor hem onbekend terrein. „Ik kende alleen Stavenisse vanwege de ramp, maar was nog nooit op Tholen geweest. Ik heb wel ongeveer dezelf de christelijke roots als veel mensen hier. Mijn vader was hoofd van de School met de Bijbel. Via een make laar hoorde ik van de praktijk hier. Ik ben hier toen een soort toeristische route gaan maken. Het beviel ons." Nieuwenhuis begon in de Oude- landsetraat. Na een jaar nam hij de notariswoning over aan de Markt, een markant punt met uitzicht op de grote kerk. „De praktijk stond er ge woon naast. Dat was het kantoor van de notaris." Nieuwenhuis bezit nog een blauwdruk van het jaar dat de woning gebouwd. Aan de platte grond is niets veranderd. ZIE VERDER PAGINA 3 De 45-jarige ondernemer C.M. van camping Stavenisse moest zich in in de nacht van woensdag op donderdag onder doktersbehandeling stellen nadat hij een klap op zijn hoofd had gekregen van een van de twee jon gens die met hun crossmotor over de camping hadden gereden. Campinggasten werden tegen mid dernacht opgeschrikt door lawaai op het kampeerterrein. Twee jon gens op een crossmotor reden over het voet- en fietspad van de ene naar de andere kant van de camping tus sen de stacaravans, door de speel tuin en over het voetbalveld. M. ging op het het tweetal af en gaf ze te verstaan dat ze het terrein moesten verlaten. Er ontstond een woordenwisseling, Er zou toen ge scholden zijn. De motorrijders ver lieten daarop de camping via een uitgang aan de Dijkweg, maar kwa men later weer terug. M. had na de eerste confrontatie de politie ge waarschuwd. Toen M. hen bij de tweede maal dat ze op het terrein waren geweest, wilde aanhouden ter hoogte van de kantine aan de Scheldseweg, kwam de motor ten val en gleed de twee- wieler met een van de berijders in de sloot. De jongen bleef half onder de brommer liggen. M. werd toen door de andere met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen. Hij liep een hoofdwond op boven het linkeroor. Door het lawaai en het tumult dat was ontstaan, werden kampeerders wakker en verzamelden zich rond M. en de twee jongens. Ondertus sen was de politie gearriveerd, maar de jongen die de klap had uitge deeld, vluchtte over de akkers de nacht in. Ook de ambulance was opgeroepen, maar de verwondingen aan het ge zicht (M. was ook aan de neus ge wond) waren zodanig dat hij niet met de ziekenwagen vervoerd hoef de worden. Hij werd met een perso nenauto naar de dokterspost in Ber gen op Zoom gebracht. Dat gebeurde ongeveer anderhal uur na het incident. Hij kreeg drie hechtin gen, kon naar huis, maar kon de volgende dag niet werken vanwege hoofdpijn. De jongen die het veld in was ge vlucht, kon 's nachts door de politie in Stavenisse worden aangehouden. De politie heeft de zaak in onder zoek, maar er is geen aangifte ge daan. A. Duine hoopt volgend jaar een begin te kunnen maken met de bouw van een nieuw tankstation aan de Spuidamstraat in Scherpenisse. Het nieuwe pompstation moet verrijzen in de groenstrook schuin tegenover het Chine se restaurant, ongeveer op de plek waar voorheen de bushalte lag van de BBA, langs het Pluimpotterrein. Met de bouw is ongeveer 309.400 gulden gemoeid. Duine b 'schouwt de investering als een oudedagreserve. Voor de bouw van het tankstation Duine is van plan de grond te kopen moet de berm langs het Pluimpotter rein verbreed worden. Volgens Dui ne heeft hij daarvoor 3800 kubieke meter grond nodig. Hij heeft inmid dels 3500 m3 grond beschikbaar, maar het wachten is op de bouwver gunning, zo zegt hij. „Die verwacht ik eind dit jaar. In de winter ga ik niet bouwen, dus het wordt wel voorjaar 2003." Het tankstation gaat ruim 73 vierkante meter vloeropper vlakte beslaan, maar in de plannen wordt ook gewag gemaakt van een washal achter het pompstation. Die zou later aangelegd kunnen worden. Duine gaat dezelfde brandstof leve ren als nu het geval is, namelijk euro 95 ongelood, euro super, diesel en rode gasolie. Daarvoor moeten vier tanks ingegraven worden. Twee van dertig kubieke meter, een van 10 en een van 5. Maar de ondernemer denkt er ook over om witte gasolie te gaan voeren. Er komen pompen met 12 tot 14 vulslangen, zegt Duine. „Er zijn pompen met vier of zes slangen." De luifel boven de pompen wordt ruim 16 meter lang en ruim zeven meter breed. Achter de pompen komt een winkel van 8,35 m2 en een magazijn van 10,18 m2 met twee wc's, voor da mes en heren. Naast het station wor den nog drie parkeervakken aange legd. De welstandscommissie is akkoord met het plan. van de gemeente. „Nu huur ik de grond en moet jaarlijks precario be talen. Vroeger was dat een vast be drag, 25 gulden per jaar. Maar te genwoordig wordt het berekend aan de hand van je omzet: hoe meer je verkoopt, hoe hoger het wordt. Dat is opgelopen tot 7000, 8000 gulden per jaar. Daar wil ik vanaf." Volgens de tekening van het inge nieursbureau BQProjects uit Lopik wordt het een nieuw Total tanksta tion, maar Duine weet nog niet of hij die naam zal voeren. „Ik ben volledig eigen baas. Ik heb geen contract met een oliemaatschappij. Dat wil ik ook niet want dan moet je precies doen wat zij zeggen. Mijn leverancier heeft ook verschillende maatschap pijen waar hij zijn brandstof haalt." Op de Spuidamstraat komt Duine ook beter in het zicht te staan voor automobilisten die over de rotonde rijden. Duine pleegt een forse investering. „Ja, het is het enige pompstation op het westelijke deel van het eiland. Stavenisse en Sint-Maartensdijk zijn blanco. Ik hoop dat dat ook zo blijft. Ik zie dit als een oudedagreserve. Te gen de tijd dat alles afbetaald is, kan ik misschien stoppen." De bouwaanvraag ligt nog tot en met 4 september ter inzage. Samenwerking is onze kracht, zegt voorzitter J. Versluys van 70-jarige veiling Scherpenisse 'Kleinkinderen moeten butter en suuker kunnen zeggen', zegt Nel Slager Taco de Boer wil de toeristen vanuit de smalstad het eilandgevoel geven EN VERDER... Veilingklok heeft zijn langste tijd gehad in Sint-Annaland Kans op gezondheidscentrum paarden in Poortvliet Goede zaken na regen op de braderie Smalstad BEKLAAG U BIJ DE HEMEL: HU IS VER WEG. BEKLAAG U BIJ DE AARDE: ZIJ IS HARDHOREND Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Gespreid over heel Tholen zijn 120 stukken akkerrand van 25 deelnemers ingezaaid. Zes jaar lang blijven die zo liggen. Overal zie je ze, bijvoorbeeld langs de weg naar de Oesterdam en in de Joanna Mariapolder onder Sint-Annaland. Gele chrysant, mar griet, korenbloem, scheefbloem, damastbloem, bolderik en haagbloem, om maar en kele soorten te noemen. In de stand van de Plattelandsvrouwen waren er foto's van te zien, met de namen erbij. Die trekken, net als de kleurrijke akkerranden zelf, de aan dacht. Bij de samenstelling van het mengsel (dat collectief is geleverd door fa. Van Dijke te Sint-Annaland) is er bijvoorbeeld op gelet dat de gekozen soorten geen ver waaiing geven, geen schadelijke dieren en insecten lokken en nuttig zijn ten aanzien van vlinders. Ook moeten ze een groot deel van het jaar bloeiende planten geven, wat stimulerend kan werken op het zogenaamde agrotoerisme. Zie verder pagina 2. Betsie Sturris (links) vertelt braderiegangers over het project akkerrandenbeheer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1