Gemeente met rijk in de clinch over Vroonstede Sint-Annaland 5 Ondernemers Tholen willen blauwe zone 'Bij begrip heemkunde denken nog veel mensen aan planten' B. en w. wijzen bezwaren rijk tegen pijplijnproject af ;Maaiploegen ivan waterschap zijn startklaar Voorzitter Ron Wielinga (60) van kring Stad en Lande van Tholen mmderdag 1 augustus 2UU2 EENDRACHTBODE, DE THOOL5>U tUUKA^ l Vreemd argument Al vier keer Parkeren Beeldkwaliteit Vössemeersepoort Voor 15 augustus Hij had liever eerst een rol op de achtergrond gespeeld omdat hij nog maar kort op Tholen woont. Maar bij ge brek aan kandidaten werd de inmiddels 60-jarige Ron Wielinga uit Sint-Maartensdijk voorzitter van de heem kundekring Stad en Lande van Tholen. Een nieuwe ver eniging met zestig leden die volgens Wielinga de blinde vlek op heemkundig gebied in Zeeland opvult. Heem kunde is echter geen bekend begrip, zo leerde hij. Velen denken daarbij aan planten. Dat moet veranderen. Er ligt werk genoeg voor de nieuwe club. Watersnood Scholen Heet hangijzer Teloorgang B. en w. van Tholen voelen er niets voor om met bestemmingsplan Vroonstede in Sint-Annaland te wachten totdat het nieuwe kabinet een standpunt heeft ingenomen over deel drie van de Vijfde nota ruimtelij ke ordening. „Dat doet geen recht aan de gewekte verwachtingen en vertraagt alleen het nu bijna tien jaar durende traject", stelt het colle ge. De inspectie ruimtelijke ordening heeft bezwaar aangetekend tegen het bestemmingsplan en wijst de gemeentelijke suggestie van de hand, dut het om een pijplijnproject zou gaan. „De gehele periode van plan- ytyming overziende, lijkt ons geen duidelijker voorbeeld van een pijp- Iljfiproject dan Vroonstede", aldus b. en w, die al in 1993 met de voor bereiding van de nieuwe woonwijk bij Sint-Annaland begonnen zijn. t)e raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling bespreekt woensdag avond 28 augustus bestemmingsplan .Vroonstede, waar zes bezwaren te gen ingediend zijn. Tegenover de sportvelden en tennisbanen aan de feierensstraat/Dorpsweg zijn 130 huizen gepland. Volgens het rijk een Jitap te ver omdat Sint-Annaland niet in;(g verstedelijken en de bebouwde komgrens van 1996 moet aanhou den. Slechts als de provincie Zeeland he£ dorp als regionale opvangkern />>u aanwijzen - wat zeer ondenkbaar wordt geacht - zou verstedelijking Joelaatbaar zijn. Een en ander hangt af van wat het nieuwe kabinet zal gaan doen met deel 3 van de Vijfde nota ruimtelijke ordening. Sinds de ;vaststelling daarvan op 23 november ;2001 is het overgangsbeleid van kracht. Dat houdt in, dat gekeken wordt of bestemmingsplannen zich /.vel verenigen met die Vijfde nota van de toenmalige minister Pronk. Vooralsnog kan de regionale inspec- leur van de ruimtelijke ordening Jda^irom niet instemmen met Vroon- Istcde. De gehele Zeeuws-Zuid-Hollandse Delta, inclusief de gemeente Tholen, Hs in deel 3 aangewezen als nationaal ■landschap. Ter bescherming van de karakteristieke openheid mag in een inationaal landschap maar een zeer Ibeperkte uitbreiding van de bebou wing plaatsvinden. De inspecteur zit in de provinciale ^planologische commissie (ppc) die 'tijdens het vooroverleg over Vroon- ■stede heeft ingestemd met de nieuwe jwoonwijk in Sint-Annaland. Op 28 [februari van dit jaar heeft in de ppc nader vooroverleg plaatsgevonden en toen gold volgens de inspecteur het in november vastgestelde nieuwe be leid volgens deel 3 van de Vijfde no- ;ta. B. en w. spreken over ,een vreemde argumentering' want al in 1996 heeft ide ppc en dus ook de inspecteur ken nis genomen van Vroonstede, waar mee de gemeente al in 1993 is be- jgonnen. Toen had de inspecteur geen pripcipiële bezwaren tegen een nieu- ,we woonwijk bij Sint-Annaland. IWégens gewijzigde inzichten ten 'aanzien van duurzaamheid, water- Huishouding en verkeersafwikkeling is in 1998 wel gekozen voor een vol ledig nieuwe opzet, die in januari 2000 naar de ppc is gestuurd. Het ministerie van VROM maakte toen wel een voorbehoud ten aanzien van de looptijd van het plan en de bouw capaciteit, maar niet tegen Vroonste de als geheel. De gemeente kwam aan de bezwaren tegemoet door in september 2000 de capaciteit en de fasering aan te passen. Vroonstede zou pas in een veel groter aantal ja ren worden volgebouwd. In grote lijnen ging de ppc daarmee akkoord. Er werden alleen nog opmerkingen gemaakt over onduidelijkheden in de voorschriften en onjuistheden op de plankaart. Omdat er archeologisch onderzoek moest plaatsvinden, stuurde de ge meente plan Vroonstede toen voor de derde keer naar de ppc om de moge lijkheid te krijgen via een artikel 19 procedure de grond al bouwrijp te kunnen maken. De ppc had echter geen behoefte meer aan behandeling omdat het vooroverleg nu wel afge rond was. Het vastgestelde bestem mingsplan werd met belangstelling tegemoet gezien. Nu is de ppc niet hetzelfde als de in specteur ruimtelijke ordening, die één van de leden van die commissie is, zij het een belangrijk lid. B. en w. kennen deel 3 van de Vijfde nota ook, maar het college hamert er op, dat Vroonstede al lang voor dat nieuwe beleid ontwikkeld is, dus in de pijplijn zat. Volgens het college zou dit bestemmingsplan dan ook ongehinderd het vervolgtraject moe ten kunnen doorlopen omdat Vroon stede voldoet aan de voor deel 3 ge hanteerde doelstellingen van rijk en provincie. De inspectie heeft vier keer kennis kunnen nemen van het Sint-Annalandse uitbreidingsplan, waarbij ook richting de gemeente verwachtingen zijn gewekt. „Het ontkennen van een pijplijnproject is dan ook geen juiste weergave van de situatie", aldus het college, dat het bezwaar van het rijk ongegrond wil verklaren. Behalve het terrein waar voorheen slopersbedrijf Jeroense aan de Hoenderweg gevestigd was, heeft Sint-Annaland namelijk anders geen bouwmogelijkheden meer. Tegen het bestemmingsplan zijn ver éwl f Er zeil nog heel wat water door de Krabbenkreek, hier op de warme dinsdagmiddag, vloeien, voordat er volgens het rijk huizen in Vroonstede verrijzen. der nog bezwaren ingediend door W. Heijboer, gebr. A. en M. Gunter, fa. M. Gunter en zoon, A.M. van der Reest en G. Rijnberg. De eerste maakt bezwaar tegen de onteigening van de grond achter zijn woning aan de Bierensstraat omdat de grond pas in de derde fase van Vroonstede no dig zou zijn. Hij acht het onbegrijpe lijk, dat de wegbestemde schuur van R Snoep, die in de eerste bouwfase van Vroonstede zou liggen, niet ont eigend wordt. Temeer daar b. en w. volgens plan Vroonstede ,een dorps entree met enige allure' voor Sint- Annaland willen verwezenlijken. Daarnaast maakt Heijboer bezwaar tegen verlies van vrijheid, vrij uit zicht, waardevermindering van de woning en vermindering van het woongenot. Volgens b. en w. wordt ten aanzien van het laatste gestreefd naar een zo hoogwaardig mogelijke woonwijk die het aanzien van de bestaande be bouwing kan versterken. En blijvend uitzicht en vrijheid kan niet gegaran deerd worden. Bij de aankoopprijs houdt het college rekening met die waardevermindering. Bovendien kan altijd nog een afzonderlijk verzoek om planschade worden ingediend. B. en w. maken duidelijk, dat aan koop langs minnelijke weg nog niet tot resultaat heeft geleid omdat er voorwaarden gesteld worden die niet in te willigen zijn, namelijk onteige ning van de schuur van P. Snoep, wat volgens het college het algemeen be lang niet dient. De grond achter Heij boer en Snoep ligt in het nog nader uit te werken gebied. Op grond van het overgangsrecht mag het gebruik van gronden en bouwwerken worden voortgezet. Van een verplichting om op de plaats van de schuur nu een woning te realiseren, is geen sprake, maar als bij de nadere uitwerking een positieve woonbestemming op de schuur wordt gelegd, kan Snoep er alsnog een huis bouwen. Bij de uitwerking van het gebied zal weder om inspraak mogelijk zijn. Eventu ele handhaving van de beplanting en een achteruitgang wordt dan ook be keken. Heijboer heeft verder gepleit voor uitbreiding van de parkeergelegen heid bij de sportvelden en de ten nisbanen in verband met parkeero verlast in de nieuwe woonwijk. Het college zegt van 1,2 tot 1,3 par keerplaats per woning uitgegaan te zijn, wat standaardnormen zijn voor een nieuwe woonwijk. Binnen deze normen moet de eigen be hoefte van de woonwijk kunnen worden opgelost. Er worden in Vroonstede geen problemen voor zien. Volgens het college is er geen relatie met het sportpark, hoewel daar wel een uitbreiding van par keervoorzieningen is gepland. Heijboer vraagt zich voorts af, of een jongerenontmoetingsplaats in Vroonstede gewenst is gezien de twee tegenoverliggende jop's in de vorm van sportvelden en tennis banen. Het college noemt een jop een maatschappelijke verantwoor delijkheid. Er is nog geen speci fiek plan voor, er wordt alleen re kening mee gehouden. De landbouwers gebr. Gunter, fa. Gunter en zn., A.M. yan der Reest en G. Rijnberg vrezen dat zij door Vroonstede worden belemmerd in de uitoefening van hun landbouw- en/of loonwerkbedrijf aan de Ou- delandseweg en de F.M. Boogaard- weg. Daarnaast vrezen zij dat de bewoners van de nieuwe woonwijk geluidsoverlast zullen ervaren en hierover gaan klagen. B. en w. stellen, dat de percelen en gebouwen van de vier landbouw bedrijven niet belemmerd zullen worden door het woningbouwpro ject. Aan de landelijke afstands richtlijnen wordt ruimschoots vol daan. Er zijn geen wettelijke afstandseisen ten aanzien van landbouwpercelen. Slechts fruit teelt is uitgesloten tot 100 meter afstand van de woonwijk, maar hiervan is geen sprake. Ten aan zien van de verwachte geluids overlast door omwonenden ver wijst het college eveneens naar de planologische regeling van af standsrichtlijnen. B. en w. willen alle zes bezwaren ongegrond ver klaren. De raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling behandelt woens dagavond 28 augustus ook het beeldkwaliteitsplein Vroonstede voor het gebied tussen de Zoetwa- terweg, Dorps- weg, Bierensstraat, F.M. Boogaard weg en de algeme ne begraafplaats. De gemeente heeft het woonge bied in vijf deelgebieden gesplitst. Ten eerste de toegangroute, die gekenmerkt wordt door het laan karakter met beeldbepalende leng terichting en de groene entree. In de tweede plaats de hoofdontslui- tingsweg die de overgangen en beeldverbijzondering gebruikt als snelheidsremmer. Ten derde de buitenrand, die opgezet wordt als gebied met vrijstaande gebouwen, brede oeversloten en groene kijk gaten naar het agrarisch gebied. Het middenwoongebied zuid west, welke gekenmerkt wordt door een verblijfskarakter en dich tere bebouwingswijze. In de vijfde plaats het woongebied noord-oost, dat opgezet wordt als gebied met een samenhangend bebouwingsty pe. De groen- en waterstructuur is leidend geweest bij het ontwerpen van de deelgebieden. Het ontwerp-beeldkwaliteitsplan heeft in februari 2000 vier weken ter inzage gelegen. Op 29 februari van dat jaar is in de Wellevaete in formatieavond gehouden. Tegen het beeldkwaliteitsplan zijn geen bezwaren ingediend. Pak even uw zakboekje THOLEN 26 t/m 29 aug. Fietsvierdaagse. 30 en 31 aug. Braderie. SINT-ANNALAND t/m 31 okt Exposities bijbelse pla ten, blikken en munten, de Mee- stoof, di t/m za 14-17 u. 10 aug. Braderie. SINT-MAARTENSDIJK 3 aug. Braderie. POORTVLIET 17 aug Zomermarkt, 13 u. BERGEN OP ZOOM t/m 1 sept Tentoonstelling Vander Vegt, Markiezenhof, di t/m zo 11 u. t/m 29 sept Tentoonstelling Ed Valk, Markiezenhof, di t/m zo 11 u. 17 en 18 aug Havenfeesten, gedemp te haven, za 14 u, zo 12 u. +film+++film+++filrn+++filrn+ ROXY I: Men in black 2 - do, zo en ma 14 en 20 u., vr 14, 18.45 en 21.30 u., za 18.45 en 21.30 u., di en wo 20 u. Lilo Stich - za, di en wo 14 u., zo 16 u. ROXY II: Spiderman - do en zo t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u. Stuart little 2 (Ned. gespr.) - do t/m za en ma t/m wo 14 u., zo 14 en 16 u. CINEM'ACTUEEL: Stuart little 2 (Ned. gespr.) - do t/m wo 14 u. 40 days 40 nights - do t/m wo 18.30 en 21.15 u. Spirit: Hengst van het woeste westen (Ned. gespr.) - zo 16.15 u. Men in black II - do t/m za en ma t/m wo 14, 18.30 en 21.15 u„ zo 14, 16.15, 18.30 en 21.15 u. Jimmy Neutron wonderkind - do t/m wo 14 u. Spi- der-man - do en di 18.30 u., vr, za, ma en wo 21.15 u., zo 16 en 21.15 u. Murder by numbers - vr t/m ma en wo 18.30 u. Verrassingsvoorpremière - do 20.30 u. Nynke - di 20.30 u. Voetbal programma Zaterdag 3 augustus uur Noad-Melissant 14.30 Melissant 2-Noad 14.30 Dinsdag 6 augustus uur Duiveland-Noad 19.15 Historische oogstdemonstratie. Dinsdag 13 augustus wordt van 16.00 tot 21.00 uur met 23 Zeeuwse trekpaarden een historische oogst demonstratie gegeven aan de Sint Felixweg in Kamperland, afslag N255 Veerse Meer, Goudplaat. Herinvoering tweerichtingsverkeer Eendrachtsweg i i Om meer parkeergelegenheid en minder opstoppingen in de stadskern ;van Tholen te krijgen, pleit de ondernemersvereniging voor het invoeren Ivan een blauwe zone op de Eendrachtsweg, Markt en een stukje van de Vlolenvlietsestraat. Daardoor ontstaan 70 vakken waar maximaal 1 uur ^geparkeerd mag worden, wat tot een betere verkeerscirculatie kan lei dden. Wie in de blauwe zone wil parkeren, moet een schijf in de auto heb ben, waarop het begintijdstip van het parkeren staat aangegeven. De ondernemersvereniging Tholen Hierdoor ontstaat een autovrij winkel- -(ovt) wil de Eendrachtsweg (43 vak ken) ontlasten door van negen uur 's Jmorgens tot zes uur 's avonds kort "parkeren in te voeren van maximaal 1 -uur. Eenzelfde blauwe zone zou er op Ide Markt en een deel van de Molen- vlietsestraat (totaal 27 vakken) moe- Jen komen. ;De glasbakken aan de Eendrachtsweg zouden verplaatst moeten worden .naar het havenplateau of Contre d'Es- ïcarpe om ruimte voor fietsen te schep pen. Herinvoering van het tweerich tingsverkeer in de Eendrachtsweg is yok nodig om de mogelijkheid te scheppen van het achteruitrijden of Ikeren van vrachtwagens. Tevens Iwordt daarmee een vluchtroute bij op stoppingen verwezenlijkt. jOVT wil verder herinvoering van tweerichtingsverkeer in de Paulina- -straat om een betere roulatie te krijgen Ivoor alle verkeer. Voor de bewoners "vah de Markt en de Paulianastraat is -dat ook welkom. Als de Markt kort tjarkeren wordt, kan er aan de Bos straat lang geparkeerd worden. -Gok in de Vossemeersepoort zou het tweerichtingsverkeer temg moeten Tvmcn, vanaf de rotonde tot aan het BOsje. Hierdoor zouden de parkeer- 'liHatsen aan de Doel weg beter bereik baar worden. De verkeerscirculatie -zou erdoor bevorderd worden en de ■Eendrachtsweg zou hiermee ontlast worden. Botermarkt en Kerkstraat zouden afgesloten moeten worden 'met uitzondering van de periode tus- Isen 6.00 en 11.00 uur. Na 11.00 uur •worden er paaltjes geplaatst, ongeveer "25 meter verder de Botermarkt op. gebied en een extra laad- en losgele- genheid op dat traject van 25 meter na elf uur. Tevens wordt het zwaar ver keer in de Oudelandsestraat en -poort ontlast en ontstaan er minder opstop pingen in de Eendrachtsweg. Een laatste voorstel van ovt betreft het versmallen van de stoep op de Wal. De rijbaan kan dan zodanig verbreed worden, dat twee auto's elkaar nor maal kunnen passeren. Een speciale commissie van ovt heeft deze alternatieve uitgewerkt na de laatste vergadering van de raadscom missie gemeentelijke ontwikkeling. In die vergadering draaide de com missie naar aanleiding van een en- quete van Botermarkt-bewoner H. Venekamp de paaltjes terug, die eer der waren afgewezen. Verschillende raadsfracties drongen er bij de onder nemersvereniging op aan om ook be woners en niet-leden van ovt in de commissie op te nemen. Dat laatste is niet gebeurd, maar de ovt-commissie heeft het nieuwe voorstel naar alle be woners van de stadskern gestuurd om ze voor 15 augustus commentaar te laten leveren op de alternatieven. „We kunnen het namelijk niet alleen. Ook uw mening is belangrijk om geza menlijk tot een oplossing te komen' zegt de ovt-commissie in een brief aan de bewoners. De commissie staat open voor inspraak. „Laten we er sa men voor zorgen - zowel winkeliers als bewoners - dat we in Tholen onze eigen middenstand in stand kunnen houden en er samen een gezellige binnenstad van kunnen maken", al dus de ovt-commissie. Lviyidaag begint waterschap Zeeuwse IQtanden met het maaien van onge- l-vfier 5000 kilometer sloten en water gangen. Onvoorziene omstandighe- (feh voorbehouden, moet dat karwei ^n december klaar zijn. Op Tholen en jSjnt-Philipsland wordt nog gewerkt I rfiét klepelmaaiers, die nog niet voor plan zijn van een afvoer-transport- tmïidje waarmee het maaisel op de ak kerrand en op de wegberm wordt ;gelegd. Voor het milieu is het name lijk beter, dat het maaisel niet in de sloot achterblijft. Droge taluds van i grotere waterlopen worden niet ge- maaid. Het doorstroomprofiel wordt 'oahter altijd schoongemaakt, zodat geen stremming in de waterafvoer kan optreden. Zeeuwse Eilanden vindt het van groot belang, dat het werk aaneengesloten kan worden uitgevoerd. Daarom wordt de grondgebruikers gevraagd om landbouwproducten langs kavel- sloten zo vroeg mogelijk te oogsten en eventuele obstakels weg te halen, waardoor een rijstrook voor de tracto ren ontstaat. Alle overhangende tak ken van beplantingen dienen gesnoeid te worden. Afrasteringen die het werk kunnen belemmeren, dient men te verplaatsen. Uitmondingen van buis leidingen en drainages mogen niet in de sloot uitsteken, maar moeten in het talud zijn weggewerkt. Tot de derde week van augustus draaien de maai- ploegen vijf dagen per week, acht uren per dag. Daarna wordt tot eind oktober in ploegendienst gewerkt, zes dagen per week, tien uren per dag. Volgens oud-defensie-ambtenaar Ron Wielinga uit Sint-Maartensdijk zijn veel mensen geïnteresseerd in hun omgeving, maar vinden ze de stap te groot om lid te worden van de heemkundekring. Het uitplaatsen van het gemeente-ar chief zorgde echter al voor enige on rust binnen de nieuwe vereniging. Gemeentesecretaris S. Nieuwkoop uit Tholen en stuwende kracht achter de vereniging, trad terug als be stuurslid. Wielinga benadert de kwestie genuanceerd, maar vertelt eerst iets over de nieuwe loot aan de Zeeuwse heemkundekringen. Wielinga noemt zich een nieuwko mer. Hij woont tenslotte nog maar twee jaar in de smalstad. „Ik ben ook met enige terughoudendheid voorzit ter geworden. Komt dat niet hovaar dig over, dacht ik'? Ik woon nog maar zo kort hier. Maar er waren geen kandidaten: ze wilden niet of konden niet in verband met hun werk." Wielinga is gepensioneerd ambte naar. Hij werkte als plaatsvervan gend directeur onder de secretaris generaal van het ministerie van Defensie in Den Haag. „Mijn baas was daar de hoogste ambtenaar en heette D. Barth, afkomstig van Tho len." Via Nieuwerkerk aan de IJssel en Steenbergen kwam hij met zijn vrouw Cor in de Muyepolder terecht. „Weg van de verstedelijking. Overal waar we gewoond hebben, hoorden we het verkeer op de autowegen. Hier is het stil." Overal waar Wielin ga woonde, toonde hij interesse voor zijn omgeving, zegt hij. „Het eerste wat ik hier deed, was de bibliotheek binnenlopen om boeken over Tholen te halen." Of op te vragen. Zoals Van Rumoirt tot Razernij, de geschiede nis van het waterschap Tholen (van 1959-1995). Voor hem ligt een uitga ve van de stichting cultureel erfgoed Zeeland, Werken met Zeeuwse kaar ten, een handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. Met een bespreking van een oude kaart van Poortvliet door gemeente-archi varis J.P.B. Zuurdeeg. „Geweldig dat hij er een stukje over de heerlijkheid van Poortvliet in heeft geschreven. Er moeten toch meer mensen zijn die in de oude structuren van Tholen zijn geïnteresseerd en daar een verhaal van willen maken? Er is aardig wat kaartmateriaal." Op het bescheiden stapeltje ligt ook het jaarboek van de heemkundekring Halchterth uit Halsteren. „Er worden vijf generaties dorpsgenoten in be schreven. Met foto's. Dat zie ik ons nog niet direct doen, maar aan zulke dingen moetje denken als het om de heemkundige activiteiten gaat." Heel actueel is de bijdrage die de vereniging levert aan de stichting ac tief Stavenisse over de herdenking volgend jaar van de watersnoods ramp in 1953. De stichting bereidt een tentoonstelling voor. Kees de Koning uit Oud-Vossemeer, en te vens secretaris van Stad en Lande van Tholen, bezocht het gemeentear chief in Alkmaar om na te gaan hoe de hulpverlening vanuit Noord-Hol land werd aangepakt. „Er zijn daar hele leuke dingen uit naar voren ge komen. Heemkunde gaat om de ken nis van de eigen omgeving in al haar aspecten in heden en verleden, zegt de Winkler Prins Encyclopedie. We zijn een historisch genootschap, maar het heet door heel Nederland heemkundekring. Alleen is het woord heemkunde bij veel mensen onbekend. Als ik er mensen over spreek, dan zeggen de meesten: ik heb geen verstand van planten. Dan denken ze aan een heemtuin bijvoor beeld." Dat moet veranderen, vindt hij. Im mers, de belangstelling voor de eigen omgeving is er volgens Wielinga vol op. Hij noemt het succes van de foto tentoonstelling onlangs in Scherpe- nisse van C. Kleppe ter gelegenheid van het 825-jarig bestaan van het dorp. „Maar de stap om voor 12 euro per jaar lid te worden is kennelijk te groot. We zitten op zestig leden, Sint Phillippuslandt heeft er 120 en in Halsteren telt de kring 600 leden. We lopen wat achter, maar op zaterdag 10 augustus kunnen zich op de bra derie in Sint-Annaland nieuwe leden aanmelden bij onze stand bij De Meestoof." Stad en Lande is ook al gevraagd om uit te zoeken hoe de oorspronkelijke beplanting van de begraaflaats van Schakerloo (het Oudeland bij Tho len) er uit heeft gezien. Het verzoek komt van de stichting landschapsbe heer Zeeland. „Ze willen proberen om de beplanting te herstellen, maar de hele begraafplaats zou eigenlijk opgeknapt moeten worden. Er liggen stenen uit de vijftiende en zestiende eeuw. De heemkundekring kan dus stimulerend werken maar ook als servicepunt dienen." De leden van de heemkundekringen zijn volgens de voorzitter over het al gemeen wat ouder. „Terwijl jongeren ook interesse hebben voor hun omge ving. Je ziet dat veel mensen die het streekmuseum De Meestoof in on dersteunen, ook lid van de heemkun dekring zijn." Zelf kent hij het muse um ook al redelijk goed. Hij hielp mee de geschiedenis van Tholen uit te beelden in de 'trouwkamer' van het museum. En denkt ook scholen meer té kunnen betrekken bij de heemkun de. „Toen ik op de open monumen tendag hier in het gemeentehuis stond, kwamen er maar een paar mensen op af. Twee dames uit Den Haag gaven me zelfs een rijksdaalder. Er was één moeder die haar kinderen meebracht. Via de scholen zou er ook meer interesse gekweekt kunnen worden. En door de kinderen wellicht ook bij de ouders." Het bestuur bestaat verder uit pen ningmeester Dieneke van Dijke uit Sint-Annaland en de bestuursleden Magda Geluk uit Tholen en Theo Ko- revaar uit Scherpenisse. Er zijn ook al taken verdeeld. Zo is er een groepje dat zich richt op stamboomonder zoek, het dialect, fotoverzamelingen, de meekrap en dijken. Wielinga zelf is vooral geïnteresseerd in 'het ont staan van het eiland Tholen door de eeuwen heen'. „Daar kun je dieper op ingaan. Wie gaven bijvoorbeeld in de Middeleeuwen de opdracht tot in poldering, wie bouwden de dijken? Dat is leuk om te onderzoeken." Binnen de vereniging is het mogelijk uitplaatsen van het gemeente-archief een heet hangijzer. Gemeentesecreta ris S. Nieuwkoop en stuwende kracht van de heemkundekring, is als amb tenaar gebonden aan de uitspraak van de raad. Die stemde in meerderheid in met het voorstel om geen archief ruimte in het nieuwe gemeentehuis onder te brengen. SGP was tegen. Op de oprichtingsvergadering van de vereniging werden al kritische op merkingen over het voornemen van het college gemaakt. Enkele leden van de zustervereniging in Halsteren, Tholenaren die ook lid van de nieuwe club werden, maakten een bereke ning en stellen dat het eventueel uit plaatsen van het archief niet zo voor delig zou zijn als de gemeente doet voorkomen. De archiefkwestie is een gevoelige zaak, zegt Wielinga. Maar hij is er de man niet naar om zaken op de spits te drijven. „Ik ben Haags ambtenaar ge weest. Daar was het normaal dat een ambtenaar buiten zijn werk ook een politieke rol speelde. Dat hoefde niet dezelfde te zijn als die van de minis ter die hij diende. Maar dat wilde Nieuwkoop niet. Hij wil niet met twee petten op zitten. Daar was hij erg resoluut in." De voorzitter legt uit dat de burge meester en daarmee de gemeentese cretaris een belangrijke rol spelen bij de toekomst van het archief. „De in zet van het gemeentebestuur is om het archief voor een breder publiek toegankelijk te maken. Het schijnt dat 80 procent van de bezoekers van bui ten Tholen komt. Het zou dan beter zijn als het uitgeplaatst wordt naar Middelburg, is de gedachte. Finan cieel is dat, naar mijn mening, niet goed onderzocht. Maar ik twijfel ook niet aan de motieven van het gemeen tebestuur. De groep uit Halsteren zoekt, voorzover ik kan beoordelen, meer de confrontatie. Zij willen dat het archief hier blijft. Onze inzet is een andere. Ik wil wachten wat er daadwerkelijk gaat gebeuren. Er kan ook een andere, bevredigende oplos sing komen. Ik zoek eerder het over leg en wil niet vooruitlopen op de muziek. Wellicht dat we erop aan dringen om eerst goed onderzoek te doen. Wat moet er gebeuren met het bestaande archief? En bekijken of er een bepaald gedeelte hier te houden is. Maar in goed overleg met de ge meente. Eén ding is duidelijk: we zijn een heemkundekring en dan moet je je best doen voor het behoud van het archief op Tholen." Volgens Wielinga is het geen sinecu re. „Een archief is kostbaar. Behoud en beheer kost miljoenen. Je moet er zorgvuldig mee omspringen. Profes sor Van der Zwan had het enige tijd geleden (bij het bezoek van de bond van Heemschut aan Tholen-stad in februari-red.) over de teloorgang van het gemeentebestuur. Ik vind dat wat goedkoop. Wé hebben hier een keurig en deskundig gemeentebestuur." Wielinga erkent dat het een gevoelig onderwerp is in de kersverse vereni ging. „Ik wil niet nog meer olie op het vuur gooien. Ik kies voor normaal overleg, ook als er problemen zijn. En natuurlijk is het helemaal niet erg om druk uit te oefenen." Stad en Lande wil elk jaar vier nieuwsbrieven gaan uitgeven. Graag zou Wielinga ook een boek over de watersnoodramp zien verschijnen dat alleen het eiland Tholen behandelt. „Wellicht kunnen we daar een rol in spelen. Heemkunde moet groeien. We zijn ons aan het oriënteren. Het is in beweging maar het is nog geen goed lopende toko."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7