'Bezweet en vermoeid komen ze, met volle maag en uitgerust gaan ze weer' Uniforme huisstijl best leuk, maar niemand wacht op eenheidsworst Verburgh Steeds minder wind voor molen Vier Winden Gastvrij d' Eêste bruhhe Donderdag 1 augustus 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zowat om de hoek liggen de Rumoirtschorren die tot de mooiste buitendijkse gebieden in Zeeland worden gere kend. De Philipsdam met zijn rijke vogelleven en de uit gezette rondwandeling door de Slikken van De Heen zijn eveneens vlakbij. Aan de overzijde van de Campweg be gint het natuurgebied Rammegors. Verder op het voor malige eiland Sint Philipsland bevindt zich een eeenden- kooi en de laatst overgebleven buitendijkse hollestelle in de provincie. Kortom, Bed Breakfast Van Riessen schreeuwt om een centrale plaats in een natuurarrange- ment van de regionale VVV. Zo ver is het nog lang niet, tot verdriet van Lies en Jan van Riessen. „Deze plek zou veel beter verkocht moeten worden." Deltapad Huiselijke sfeer Van Riessen in buitengebied Sint-Philipsland trekt vooral wandelaars Polder Door nieuwbouw van De Schutse De verenigingsraad van de circa 400 Nederlandse We reldwinkels vindt dat de winkels moeten veranderen. Er zijn niet alleen aanpassingen nodig van het assortiment, maar ook van de uitstraling. Dan gaat het over een nieuw logo, een nieuwe winkelinrichting en een kassasysteem dat beter bij de tijd is dan het bestaande. De Wereldwin kel verwacht door de aanpassingen de omzet te zien stij gen en daardoor een betere bijdrage te kunnen leveren aan de levensstandaard van producenten in met name derdewereldlanden. Op 1 januari 2004 moet de nieuwe huisstijl overal zijn ingevoerd. Anderhalfjaar Handelsbarrières Vrijwilligers van Wereldwinkel Tholen niet meer op elke braderie Geen politiek Drie klanten Vijf procent groei b. v. Aniwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 f specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte]. - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. sen, integendeel. Zeker voor wie zich op voorhand telefonisch aan meldt gaat de deur wagenwijd open. Ook wie onverwacht op de stoep staat, krijgt een warm ont haal. Jan herinnert zich nog een vrouwelijke wandelaar die laat in de dag aanbelde. „Ze ging bijna op de knieën om binnen te mogen ko men. Ze wilde desnoods wel in de schuur slapen, liet ze weten. Als ze maar een plekje had. Natuurlijk heeft ze gewoon een kamer gekre gen. Improviseren hoort erbij." Het echtpaar Van Riessen weet waar het over praat. Vroeger had den ze ook al een B&B in Sint Lau rens bij Middelburg. Die traditie werd voortgezet toen ze, via Steen bergen, in 1986 in Sint Philipsland neerstreken. Op de voormalige boerderij van Verwijs, destijds be woond door Meestoof- voorzitter Theo Westerveld, is het sindsdien een komen en gaan van gasten. Ze ker na het instellen van het Delta pad, een lange-afstandwandelpad tussen Goedereede en jeugdherberg Klavervelden bij Bergen op Zoom, behoren wandelaars tot de belang rijkste clientèle. „Bezweet en ver moeid komen ze binnen. Vaak heb ben ze er vanaf Goedereede een kilometer of 35 opzitten. Uitgerust en met een volle maag gaan ze de andere dag weer op weg. Slapen doen ze hier prima. Het wemelt rond de boerderij van de vogels. Zeker wie met open raam slaapt, ontwaakt met vogelgezang." Het echtpaar Van Riessen rekent 32,50 euro per persoon voor een overnachting. Een meer dan billij ke prijs, gezien de karaktervolle boerderij die hen ter beschikking staat en de luxueuze ontbijten die Lies serveert. Aan de met pistolets, vers fruit en allerlei vleeswaar be dekte ontbijttafel mogen de wande laars meteen ook een lunchpakket samenstellen. Tegen een geringe vergoeding rijdt Jan zijn gasten 's avonds naar een restaurant in de buurt, meestal in het nabijgelegen De Heen. Aan het eind van de Op Tholen is het nog een rela tief onbekend begrip. Particu lieren die een deel van hun huis verhuren aan de toerist "of de toevallige passant. Gast vrijheid is voor hen belangrij ker dan de vergoeding die er tegenover staat. In de komen de weken worden ze in beeld 'gebracht Al vijftien jaar lang verhuren Lies en Jan van Riessen kamers in hun rustieke woonboerderij aan het Schelde-Rijn kanaal. Makkelijk te vrüden is de B&B aan de Campweg niét. Een mooi verwijsbord bij de entree van de druk bereden Philips dam, met daarop een artist impres sion van de belangrijkste beziens waardigheden in de streek, zou wönderen doen. Vroeger verhuur- deti Lies en Jan hun kamers onder de vlag van de VVV Bergen op Zoom. Tegenwoordig ressorteren ze onder de Regio VVV Zuid-Be- vejand/Tholen. Veel horen ze niet van de toeristenorganisatie. Tot hun eigen verrassing is de B&B Van Riessen opgenomen in een fraai uitgevoerde brochure van de regio nale VVV, waarin de attracties en overnachtingsmogelijkheden in de regio staan opgesomd. Mogelijk leidt de vermelding in de gids tot meer klandizie, zegt Lies. „Nu trekken we vooral wandelaars voor één nacht. Al dat poetsen en schoonmaken voor één overnach ting is eigenlijk heel veel werk. Een verblijf van een paar nachten zet meer zoden aan de dijk." Niet dat de vermoeide wandelaar niet welkom is in huize Van Ries- Bij het echtpaar Van Riessen kunnen gasten ook gebruik maken van hun schaduwrijke tuin. maaltijd haalt Jan het bezoek weer op. Met zakelijkheid en commercie heeft het allemaal niets te maken. „We zijn er niet op uit om mensen het vel over de oren te halen. Het gaat ons om het sociale, om de huiselijke sfeer. We laten de men sen hun vrijheid, maar wie wil kan in de woonkamer aanschuiven. De onderlinge contacten maken het leuk. We hebben hier een keer de conservator van een beroemd mu seum in Barcelona een week lang over de vloer gehad. Hij sprak en kel Spaans en een beetje Engels. Met handen en voeten hebben we veel lol gehad. Met een potje yaht zee erbij vlogen de avonden om." Dertig jaar lang heeft Jan als tech nisch expert gewerkt bij verzeke ringsmaatschappij Interpolis. Dui zenden schadegevallen heeft hij getaxeerd, aan auto's, landbouw- verkeer en alles wat rijdt. Veel el lende gezien en meegemaakt. Van hoog tot laag, van arm tot rijk. Van die boze buitenwereld is in de Fluplandse polder niets te merken. Een prachtige woonkamer met ou de balken. Barokke meubelen vor men een spannend contrast met het overige boereninterieur. De twee gastenkamers kijken uit op veel groen. Tegenover het huis een voormalig zanddepot waar tot voor kort oeverzwaluwen nestelden. Na onzorgvuldig beheer door de plaat selijke natuurvereniging zijn de zwaluwen met onbekende bestem ming vertrokken. Wel laat de kare- kiet zich in het riet horen. Putter- tjes fladderen rond. In een dode iep heeft een bonte specht zijn domici lie. In de schemering zijn rond het B&B met wat geluk herten te zien. Ook de ransuil is een graag gezie ne, zij het enigszins schuwe gast. Bezoekers op wandelschoenen of sportfiets komen uit alle windstre ken bij Van Riessen langs. „Het is hier echt een zoete inval. We zijn er vooral voor lopers, fietsers en trek kers. Luxe vloerbedekking hebben we daarom niet. Ook zou er her en der wat geschilderd moeten wor den. Maar de meeste bezoekers hebben geen overdreven eisen. Ze zijn gauw tevreden en al reuze blij als ze 's middags bij binnenkomst worden verwelkomd met een bakje thee." Werken in hun B&B zien Jan en Lies dan ook niet als een opoffe ring. Helemaal niet zelfs. Evenmin tillen ze er aan dat ze 's zomers zelf niet op vakantie kunnen. Lies wijst naar buiten. In een kennel naast het huis groepen golden retrievers bij een. „Ik heb negen honden en een paar nesten. Dan kun je het wel vergeten om op vakantie te gaan. Met zoveel beesten ben je blij dat het avond is en je wat kunt zitten. Vroeger ging ik 's avonds nog wel eens lezen. Op een of andere ma nier heb ik daar geen rust meer voor. Daarom zijn we blij dat we soms gasten kunnen ontvangen. Het is een prettige afleiding en een gezellige invulling van de avonden. Daarin schuilt onze motivatie, niet in het geld." Sluiting straat. De Sint Annastraat in Bergen op Zoom, naast het stad huis tussen de Grote Markt en de Kortemeestraat, wordt voortaan op vrijdag en zaterdag afgesloten van 9 uur 's avon ds tot 7 uur 's morgens. Aan de kant van de markt wordt een bord geplaatst en aan de Kortemee straat een hek. De maatregel moet overlast van het uitgaanspubliek te gen gaan. Om ook het wildplassen in het straatje aan banden te leggen, zijn er extra lampen geplaatst. Molen de Vier Winden in Sint-Annaland krijgt steeds minder wind. De molen staat al tussen de bebouwing, maar als de nieuwbouw van zorg centrum De Schutse is verwezenlijkt, dan zullen de wieken minder snel draaien dan nu het geval is. De gemeente vindt echter dat door de bouw er geen sprake is van grote aantasting van de biotoop van de molen en verleent vrijstelling voor de (vervangende) nieuwbouw. In de ruimtelijk onderbouwing van de nieuwbouw door LHBB, bouwstichting voor ouderen, nu Halbion genoemd, staat dat er in het ontwerp zoveel mogelijk reke ning is gehouden met de molen, maar dat er sprake is van strijdig heid. De nieuwbouw wordt op een punt 11 meter hoog. Hoe verder van de molen, hoe hoger het gebouw, maar het is niet gelukt om volledig rekening te houden met de 'ideale molenbiotoop,' aldus het college. Verlagen van de bouwhoogte wordt uitgesloten. Dat zou de woonkwaliteit van het gebouw aantasten. Het gaat dan om lichtinval, het aantal uren zon dat op de gevel schijnt en het uit zicht. Bovendien, zo vindt het college, is de molen nu ook al omringd door bebouwing waardoor de 'wind vang beperkt wordt.' Ook het ver zorgingshuis draagt daar aan bij. Maar in het ontwerp (drie aaneen geschakelde blokken) is er wel re kening mee gehouden: 'de bouw massa is zoveel mogelijk beperkt.' De richtlijnen voor de windvang worden nu ook al overschreden door de woningen aan de F.M Boogaardweg. Dat doen ook de woningen aan Tienhoven. Het nieuwe tehuis zorgt voor ver slechtering van de molenbiotoop doordat de gebouwen hoger wor den en omdat de zuidwestelijk hoek voor de wind kleiner wordt door de zuidwestelijke vleugel van het nieuwe gebouw. 'De belemmering veroorzaakt geen grote economische schade omdat de molen zijn oorspronke lijke bedrijfsmatige functie heeft verloren.' De molen draait alleen in het weekend. B. en w. vinden niet dat de belevingswaarde van de molen ernstig wordt aangetast. 'De molen wordt met name vanuit het zuidwesten, waar het open landschap zich bevindt, beleefd. De nieuwbouw verandert niets aan deze situatie.' De maatschappelijke druk om te voorzien in de lokale woningbe hoefte aan eigentijdse ouderenwo ningen weegt volgens het college zwaarder dan de verslechtering van de molenbiotoop.' Het stuk lag tot en met 31 juli ter inzage. Stemmen van lezers M'n waere 'n dag of wat nae Den Aeg hewist, voader, moeder in ik, want m'n adden dae femilie weune. Toen m'n op de pompe waere, zaehe m'n de bruhhe ankomme, hedrohe 'k gloaf op vier schepen, 't Was 'n prachtig hezicht, zo'n hröóte bruhhe daer op 't waeter. 1928, de achtste maend, de achtste dag, om acht ure saeves, vielen de ankers van de sche pen die de bruhhe droehe vöö Thole in de Eendracht, 't Is 'n heweldig fêêst gööre. Ik weet bekan nog alle versjes die m'n toen moste zienge saemen mit de hröóte schole - ons waere van de Bosjesschole - ter ere van de bruhhe. Bie Voets op de Stoofstraete draaiden d'r 'n filmpje vö 't raem. M'n wisten amper dat zoiets bestaen kon in hiengen d'r telkes nae kieke. In saeves was t'r vuurwerk, dat was êêlemael buten- heweun. Nööit van hööre, in noe vlohen de vierpielen de lucht in of 't niks was. 't Was overa stampvol maansen om dit wonder te zien. De bruhhe at 't heliek zwaer te verdu ren, want ieder perbeerden dae nog 'n plekje te kriehen. In nae 'n paer jaer kwam oak de tram d'r over. M'n waere dae stik- blieje mee. 't Tramkotje was wae noe Cl000 is, dus lekker dichtbie. M'n vonden in 't behin prachtig a m'n 'm over de bruhhe öörde haen. Je kon 't van vérre ööre. Jammer dat laeter de bus z'n plekke innam, want 't was best hezèllig in de tram. 't Persenêêl van de pompe, vier man sterk, wier noe bruhhewachter. In vö 'n dubbeltje mocht je d'r over. 'k E boven nog 'n foto ange, in 'n liesje, mit 't heden (de bruhhe) in 't verle den (de pompe). Zonde dat ie weg most, ma ie most wieke vö 't kenoal. In ie at a zovee meehemaekt, d' aar- me bruhhe. Twee kêêr kepot, in wêêr herreze, ma noe hieng ie dan vöhoed weg. M'n zaehen 'm nööde vertrekke. Helukkig dat ie zelf d'r hêên weet van at. Ma 'k za 'm nööit verhete, onze êêste bruhhe. J.W. Cornelisse-Donken, Tholen. Wereldwinkel Tholen doet mee. Zij het in een rustig tempo. Of de streefdatum wordt gehaald, is nog maar de vraag, zegt woordvoerster Els Schrauwen. De Wereldwinkel heeft zo zijn eigen successen en problemen. Ze is het eens met de motieven van de verenigingsraad, maar financieel moet het wel haal baar zijn. Ondanks het groeiende aantal betaalde krachten binnen de Wereldwinkel, bestaat de drijvende kracht in Tholen nog steeds uit vrij willigers en dat is juist om zo goed koop mogêlijk te kunnen werken. Schrauwen: „Het zal best leuk wor den. Allemaal hetzelfde logo, het schilderwerk van alle winkels uitge voerd in drie kleuren, gezamen lijke reclame en dezelfde verlich ting. Het gaat om de herkenbaar heid." Toch zetten de medewer kers in Tholen ook enkele vraagte kens bij de plannen van het lande lijke bestuur. „Worden we straks met allemaal 'Blokkers'?" vraagt Schrauwen zich af. „Daar zitten we eigenlijk niet zo op te wachten, op zó'n eenheidsworst." Een proefwinkel in Boxtel, vorig jaar april geopend door minister llerfkens van ontwikkelingssamen werking, leverde niettemin zulke gfinstige resultaten op, dat in rap témpo ook in Scherpenzeel en Zalt- bommel winkels met dezelfde outfit werden uitgerust en de nadruk in het assortiment legden op voedingsmid delen, kunstnijverheid en sieraden. \yereldwinkel Hilversum wordt dit jdar in het zogenoemde proefproject opgenomen. I Qe landelijke vereniging ziet daar- otn met genoegen dat alle vrijwilli ge wereldwinkeldetaillisten die voorbeelden volgen. Uitgevogeld is, dgt met name de jeugd tot een jaar of veertig het huidige wereldwinke- lifnago niet meer van deze tijd vindt. Dus wil je ook deze doel groep aanspreken, dan is aanpassing de boodschap. Etalages moeten een aantrekkelijker uitstraling krijgen. Qe winkel moet het liefst naar lan- denthcma's zijn ingericht. Schrau wen: „Tholen is zover nog niet. We moeten goed letten op het kosten plaatje. Er komt heel wat voor kij- kpn. Verf, een vlag .met een logo. \ye zitten pas anderhalf jaar in dit pand. Helemaal opgeknapt met me dewerking van vrijwilligers en veel voor rekening van sponsors. Juist toen we het klaar hadden, kwam de landelijke vereniging met de nieuwe plannen." Schrauwen en haar medebestuur ders hebben uiteraard niets tegen een hogere omzet, maar voelen er evenmin voor om opnieuw en snel veel geld te investeren. „We doen het in fasen. Want waar het ons in de eerste plaats om gaat, is de doelstel ling van Wereldwinkel: eerlijke han del. Onze organisatie heeft in Ne derland een inkooporganisatie, Fair Trade, die in derdewereldlanden le veranciers heeft die dat garanderen. Die leveranciers, of het nu gaat om de Max Havelaarkoffte, bananen, beeldjes of maskers, en de produ centen moeten op een eerlijke ma nier zaken doen." Na een periode van gunstige verko pen gaat het slecht met de Max Ha velaarkoffte. Wat de oorzaak is, weet Schrauwen niet. „Gelukkig hebben we op Tholen enkele grootverbrui kers. Enkele scholen, een paar ker ken en een de fysiotherapeut." Of er meer reclame moet worden gemaakt voor de eerlijke koffie boon, is nog maar de vraag. Ze wijst op het jaarverslag 2001 van Wereld winkel Tholen, waarin uit de doe ken wordt gedaan wat er met regu liere handel mis kan zijn en of je daar wel tegen kunt opboksen. We reldwinkel Tholen citeert uit een boekbespreking in het blad Interna tionale Samenwerking januari 2002, uitgegeven door het ministerie van buitenlandse zaken. Het Boek, Fair Trade getiteld, is van de hand van het duo Nico Roozen en Frans van der Hoff. Het gedeelte dat Wereld winkel Tholen uit de recensie heeft overgenomen is een litanie aan be schuldigingen en verdachtmakingen aan het adres van grote koffiebran- ders, kledingproducenten en bana- nentelers. Het schrijversduo zegt in het boek dat een detailhandelsketen als We reldwinkel niet nodig zou zijn als het rijke Westen zijn handelsbarriè res zou opheffen. De rijke westerse landen geven volgens het artikel in het Thoolse jaarverslag jaarlijks 60 miljard dollar uit aan ontwikke lingshulp, maar houden in de andere hand voor 200 miljard dollar aan handelsbelemmeringen vast. Een voorbeeld van de narigheid, citeert derie van Stavenisse hebben we op een hele dag drie klanten gehad. Ons werk ligt in sommige kernen erg moeilijk, kennelijk." Over de vermoedelijke oorzaken laat ze zich niet uit. Ze heeft er wel ideeën over, maar kan die niet hard maken en dan is het beter er het zwijgen toe te doen en naar de toe komst te kijken. Die ziet er wat Schrauwen betreft zonnig uit. Voor waarde is wel een aanvulling op het vrijwilligersbestand, iemand die op de portemonnee past (de huidige penningmeester stopt er volgend jaar na vijf jaar mee) en vooral veel klanten. „De groei zit er in", wijst ze op tabellen en statistieken. „We hopen aan het einde van dit jaar een omzet te halen van 23.000 euro. Dat is vijf procent meer dan in het jaar daarvoor." Na aftrek van zo min mogelijk kos ten, wordt het bedrag gebruikt voor het doen van nieuwe inkopen bij de centrale inkooporganisatie. Nooit, zegt Schrauwen - en ze is sinds de oprichting van Wereldwinkel Tho len in 1990 bij de organisatie be trokken - heeft ze gehoord dat er geld aan de strijkstok zou zijn blij ven hangen. Ze gaat er van uit dat de landelijke vereniging dat goed controleert. „Naast de handelaren die de artikelen importeren, worden ook de producenten in de betreffen de derdewereldlanden gecontro leerd. Het gaat niet om liefdadig heid. Bedrijven die mogen leveren, moeten levensvatbaar zijn zodat er sprake is van continuïteit. Soms gaat er wel eens iets mis en krijg je in plaats van groene olifantenbeeld jes, witte. Het mag één of twee keer misgaan, voordat een leverancier op zijn vingers wordt getikt." Populair dit jaar, ze waren het vorig jaar ook, zijn de dromen vangers. Een soort netje in een ronde vorm vastgemaakt in een bamboe of ijze ren cirkel. „Er hangen veertjes aan. Ze houden je dromen vast. De jeugd vindt ze leuk. Het zou best eens een trend kunnen worden." Ook zeep- steen is in trek. Van dat materiaal, een zachte steensoort, worden boe kensteunen en schalen gemaakt. Ook in derdewereldlanden gerecy clede producten vinden hun weg via de Wereldwinkel naar de Nederland se consument. Zoals autootjes en fietsjes gemaakt van lege blikken. Of vazen van omgesmolten glas scherven. „We verkopen steeds meer kunstnijverheidsartikelen. Ook de jeugd weet ons in de Bakstraat in Tholen te vinden. Jongeren kopen graag sieraden uit Afrika, Zuid- Amerika en Indonesië." Met politiek houdt de Wereldwin kel zich, afgezien van deelname aan de fakkelwake van Amnesty Inter national, niet bezig. Hoe droevig de moordpartijen tussen christenen en moslims op het Indonesische eiland Ambon ook zijn, als je besluit die boeren van leveranties uit te sluiten, verbeter je niets aan de inkomens van de arme boeren, vindt Schrau wen. Els vindt het werk voor de Wereldwinkel 'geweldig'. „Ik was een paar jaar door omstandigheden thuis geweest, maar wilde toch weer wat gaan doen om weer aan de dagelijkse gang naar het werk te wennen. In de krant stond een ad vertentie dat Wereldwinkel een se cretaresse zocht. Dat werk kende ik en de instelling sprak me wel aan. Ik heb er nog geen uur spijt van ge had." Plezierig is, vindt ze, dat ook de ge meente Tholen Max Havelaarkoffte schenkt. „Die betrekken ze rechtst reeks van de groothandel. Wij heb ben destijds een startsubsidie ge kregen." Intussen heeft ze verstand gekregen van verkoop. Van admini stratie en van inkoop. Dat betekent dat er amper winkeldochters in de zaak zijn te vinden. „Oh ja. Eentje. Een rode vlinder. Die raken we aan de straatstenen niet kwijt en ik weet niet waarom, want het is een mooi ding om op te hangen." het jaarverslag, is de koffiehandel. Producenten krijgen soms minder dan de kostprijs voor hun product. In Nederland bleek echter de be reidheid groot om wat meer voor de koffie te betalen wanneer dat de koffiebonenboeren een beter leven zou bezorgen. 'Groot was de tegen werking van Douwe Egberts, dat 70% van de koffiemarkt in Neder land in handen heeft', staat in de re censie. Intussen heeft de Max Havelaarkof fte een marktaandeel van slechts 3%. Soortgelijke kritiek als op de koffie is er op Chiquita- en Del Monte-ba- nanen. Het jaarverslag citeert: 'ge teeld met een ruimhartig gebruik van pesticiden'. Spijkerbroekenfa brikant Levi Strauss krijgt nog een veeg uit de pan voor vermeende bet alingen van hongerlonen aan zijn arbeiders. Het ministerie van bui tenlandse zaken is van de beschuldi gingen en verdachtmakingen niet ondersteboven. „Nee, gecontroleerd hebben we de beweringen niet", laat woordvoerder Tim Kos de Een- drachtbode weten. „Het gaat om een boekrecensie van Jeroen Cordu- ene. Die mag schrijven wat hij vindt. Dat wil niet zeggen dat het ministerie achter de inhoud staat." Els Schrauwen lijkt met het verhaal aardig ingenomen. Duidelijker had het verschil tussen de gevestigde opvattingen van het maken van productie en winst van de reguliere ondernemers wat haar betreft niet uit de verf kunnen komen. „Waar het ons om gaat, is eerlijke handel. Onze inkopers moeten zorgen dat de boeren een eerlijke prijs voor hun werk krijgen. Wij moeten het publiek overtuigen van de nood zaak die producten, ook al zijn ze soms iets duurder, te kopen." Dat doen ze in Tholen met 20 vrijwilli gers. Landelijk zijn dat er 12.000. „Voor Tholen is twintig mensen ei genlijk te weinig", vindt Schrau wen. „Onze Wereldwinkel doet mee aan de landelijke trend en wordt steeds professioneler. Daar door krijgen we het steeds drukker. Vrijwilligers krijgen opleidingen en het publiek kan van ons de ko mende jaren meer acties verwach ten en kwalitatief heel goede pro ducten." Ook de aanstaande nieuwe huisstijl heeft mogelijk gevolgen voor de vrijwilligers. Niet dat er aan gezel ligheid moet worden ingeleverd, maar een gezamenlijke bespreking over de te volgen koers van de We reldwinkel Tholen is nooit weg, vindt Schrauwen. „Eind volgend jaar komt er zo'n bijeenkomst", verwacht ze. „En als je nog vijf nieuwe vrijwilligers voor me hebt en een nieuwe penningmeester, houd ik me aanbevolen." Die professionele opvatting in Tho len laat nu al van zich spreken. Pro fessioneel bezig zijn, betekent in de optiek van Schrauwen ook keuzes maken. Niet alleen als het gaat om het assortiment, maar ook om de ac tiviteiten van de wereldwinkel.„We reldwinkel Tholen had een traditie om zoveel mogelijk braderieën op het eiland te bezoeken. Dat doen we niet meer. Bij de braderieën van Tholen en Poortvliet, maar ook in Halsteren, komen we graag. Stave nisse, Sint-Maartensdijk en Nieuw- Vossemeer slaan we voorlopig over. In die kernen is vrijwel geen be langstelling voor ons werk." De vrijwilligers van Wereldwinkel Tho len zijn niet van plan voor joker te gaan staan, zegt ze. „Tijdens de bra- Advertentie l.M. Een rode vlieger is een heuse winkeldochter, maar de dromenvanger wordt een trend, zeggen Els Schrauwen (links) en Colinda van Liere van Wereldwinkel Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5