'Het is leuk speelgoed, maar het zijn geen knuffeldieren' Kaalslag in boeken collectie smalstad Angst voor verlies voorziening door gebrek aan vrijwilligers Vader en zoon Hans en Dion Kik kweken gifkikkers in St-Philipsland Navigatie weer gestolen uit zes auto's Bouman Duizend auto's fout geparkeerd Aardappelprijs stabiel bij een lagere aanvoer Nood bij het bezorgen van warme maaltijden in Tholen is hoog Donderdag 1 augustus 2002 EENDRACHTBODE, DE 1HOOLSE (JOUKAJM 3 Het klinkt alsof er een kanarie zingt, maar het geluid dat hier in de huiskamer doordringt, komt uit de keel van een gifkikker in het kamertje boven. Een kikker die fluit. Het geluid uit het regenwoud van Zuid-Amerika op een za terdagochtend in Sint-Philipsland. Vader Hans en zoon Dion Kik kweken de zogeheten pijlgifkikkers, maar dan zonder gif. Kwekers uit Friesland, maar ook uit Enge land weten Kik te vinden. Voor een tweekleurige gifkik ker of een geelgebande gifkikker, dieren die door hun felle kleuren de belager waarschuwen: pas op want ik ben giftig. Filmkokertjes Vitaminen Bescherming Loonkosten Schappelijk Vergoeding Nieuwe kans bouwplan haven Sint-Philipsland Muziekschool binnen de perken Waterschap wil samenwerken met Olaz en Delta Gebakken peren Bibliobus Stavenisse en Scherpenisse later De proef met de bibliobussen in Stavenisse en Scherpe nisse zal volgens directeur W. Otterman van de openbare bibliotheek Tholen pas in januari gaan plaatsvinden. En niet al in september. Eerst zal er gekeken moeten worden welke plaatsen de bus het beste aan kan doen, zegt Otter man. „Het is de bedoeling dat de proef slaagt. We moeten eerst gaan praten met de scholen, de stichting dorpsge meenschap in Scherpenisse, de stichting actief Stavenisse en de vrijwilligers van de uitleenposten om een zo goed mogelijk start te kunnen maken. We hebben er niks aan als we straks met de bus op de verkeerde plaats staan." Verouderd Haestinge De warme maaltijdvoorziening op Tholen en Sint-Phi lipsland dreigt gevaar te lopen als er geen vrijwilligers bijkomen. Dat zeggen Betsy Gaakeer en Corrie Tichem van de Oosterschelde thuiszorg die het verstrekken van de maaltijden verzorgt. In Tholen is de nood het hoogst, maar ook in Sint-Maartensdijk loopt de bezorging gevaar. Vader en zoon Kik kweken de kikkers in speciale bakken met tropische planten. Maar ze zijn ondanks hun gevaarlij ke reputatie erg geliefd. Hans en zijn zoon lopen er de kikkerbeurzen voor af. Steeds meer mensen verrui len hun tropische vissen of hun slangen voor gifkikkers. Hans: „Ik heb vroeger altijd een aquarium ge had. Toen de kinderen de deur uit waren, werd ik door iemand op de pijlgifkikkers attent gemaakt. Zes jaar geleden ben ik met één bakje begonnen, met vijf tricoloortjes (Epipedobates tricolor) en drie leu- comelas (Dendrobates leucomelas). Zo in de handel gekocht. Het was leuk om te zien hoe ze jonge kikker tjes kweken." De 49-jarige Kik heeft nu veertien verschillende soorten, verspreid qver bijna veertig bakken op het slaapkamertje dat ooit tot een van zijn zoons behoorde. Het lijkt of je een andere wereld betreedt, alsof je in een dierentuin het reptielenver- blijf binnenstapt of een groot aqua rium. Er is alleen het zachte gezoem van een motor te horen. Maar door één druk op de knop kan Kik het in de paladariums laten 'nevelen'. Om i de vochtigheid in het regenwoud na te bootsen. Want de gifkikkers van JGk gedijen het beste in vochtige en warme omstandigheden. „Je moet er voor zorgen dat de vochtigheids graad boven de zestig procent zit. Hoe hoger hoe beter, 80 tot 85 pro cent is het beste." Kik gebruikt er een stoomapparaat voor dat ook door astmapatiënten wordt gebruikt. De temperatuur in de bakken be draagt ongeveer 28 graden Celsius. Maar ook de weelderige planten groei draagt bij aan de tropische sfeer in het huis aan de Achterstraat in Sint-Philipsland: de bromelia bloeit rood en geel, de tillandsia ro ze tussen de groene klimplanten en wortelstokken op het mos. Dion is door zijn vader aangesto ken. Hij heeft thuis aan de Wilhemi- nastraat een paladarium met kikkers in de woonkamer staan. Gemaakt van 'een berg oud glas'. Ruim een Woninginrichting Bouman-Potter in Poortvliet is voor de tweede keer ge dupeerd door de diefstal van naviga tiesystemen uit zes bedrijfswagens. De inbraak vond dit keer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaats tussen meter breed, 90 centimeter hoog en 55 centimeter diep. Zijn vrouw schrok ervan, zegt hij. „Het is een stukje tropen in huis." De planten zijn belangrijk in de bio toop van de gifkikker. In de kelken van de bromelia legt het vrouwtje de eieren. Maar tussen het groen liggen ook lege zwarte filmkokertjes. Ook daarin zetten de vrouwtjes hun ei eren af die vervolgens door het mannetje worden bevrucht. „Je treft het," zegt Dion, „er is nu een man netje dat heeft de bevruchte eitjes op de rug genomen om ze naar het water te brengen. Het vrouwtje legt de eieren, het mannetje besproeit ze met zaad en verzorgt ze van begin tot eind." Het water in de bak is een klein vijvertje in de hoek van het 'kikkerarium'. Daar krioelt het van leven, want net als bij onze groene kikker doorloopt het alle stadia van dril via visje naar kikker. Dion (26) heeft 22 tricolors en 4 leucomelas in zijn bak en een paar van een andere soort. „Vroeger ving ik ook al kikkers. Naarmate je ouder wordt, raak je er steeds meer in geïnteresseerd," zegt Kik die lasser is bij het constructiebedrijf Zuid- Nederlandse Staalbouw in Dintel- oord. Giftig zijn de kikkers niet. „Dit is nakweek. In de vrije natuur vangen ze veel meer insekten. Ook giftige. Hier krijgen ze vooral fruitvlieg- jes." De pijlgifkikkers danken hun naam aan de indianen die hun pijl punten in het venijn doopten (over de rug van de kikker halen is vaak al voldoende) om met de blaaspijp prooidieren te doden. De Choco-in- dianen in Colombia hanteren nog steeds deze traditionele manier van jagen. De fruitvliegjes kweken vader en 22.00 en 6.40 uur. De wagens ston den geparkeerd op een afgesloten terrein bij de magazijnen aan de Paasdijkdwarsweg. De toegang tot het terrein werd geforceerd, waarna met bruut geweld werd ingebroken in de auto's. Alleen de navigatie-ap- paratuur is al duizenden euro's waard. Omdat in de nacht van 13 op 14 juli al navigatiesystemen uit acht bedrijfswagens van Bouman werd gestolen, stelde de politie zaterdag een buurtonderzoek in. zoon zelf. Bij vader Kik is er een klerenkast voor opgeofferd. Op de vijf schappen staan in totaal zo'n 150 glazen potten waarin de vlieg jes opgroeien, van eitje via made tot vliegje. Op een bodempje van hout wol, havermout en gist. Zijn de vliegjes volgroeit, dan legt Kik de pot in de bak. Omdat het voeren van fruitvliegjes niet voldoende is, is Kik ook wel eens langs de wegkant te vinden met een netje om insekten te vangen. „Ze eten alles. Ook blad luis." Naast de insekten krijgen de Dagelijks krijgen zo'n 150 ouderen een warme maaltijd thuisbezorgd uit de keuken van Ten Anker in Tholen en De Schutse in Sint-Annaland. Daarvoor zijn in totaal zeventien vrij willigers in touw. Ze rijden vijf rou tes. Met de maaltijdkoffertjes achter in hun auto naar de mensen thuis. Vaak zijn dat alleenstaande ouderen, maar ook echtparen die zelf niet meer kunnen koken. Daarnaast worden er eens per week door twee vrijwilligers bij ongeveer veertig ouderen koelver smaaltijden bezorgd. Gaakeer: „Maar sinds januari zitten we in Tholen heel moeilijk. Iemand die Sint-Philipsland doet, valt daar nu in. We hebben in onze kennissenkring gezocht. Stad en land afgebeld. Over al posters opgehangen in de winkels, maar we kunnen niemand vinden." De 61-jarige Piet Withagen uit Tholen is al negentien jaar bezorger. Hij heeft niet eerder meegemaakt dat er zo wei nig vrijwilligers zijn. „Vanaf maart tot mei heb ik elke dag gereden. Ook in het weekend. Nu helpt Arie Duine uit Oud-Vossemeer hier mee voor twee kikkers ook vitaminen. Die worden opgelost in water. Met een planten- sproeier gaat Kik een keer per week de bakken af. „De kikkers zuigen zich vol met water. Op die manier krijgen ze ook de vitaminen bin nen." De kikkers bij Kik komen oorspron kelijk uit de regen- en nevelwouden van Midden en Zuid-Amerika, van Nicaragua tot zuidoost Brazilië en Bolivia. De soorten die Kik houdt komen uit Peru, Costa Rica, Equa- dor, Suriname en Guyana. Er be- dagen in de week, op maandag en woensdag." Withagen rijdt de route Tholen en Poortvliet. Dat zijn ongeveer 37 war me maaltijden per dag. De eerste tien brengt hij vanuit de keuken op een handkarretje naar tien adressen aan 'het pleintje', de Prins Clauslaan, naar ouderen in de aanleunwoningen. Daar staan de lege koffertjes al voor de deur om weer opgepikt te worden. De bezorger bezorgt snel en is binnen tien minuten weer terug in de keuken om de rest van zijn lading in de bak van zijn auto te laden. Slavink met ge kookte aardappelen en erwtjes, een bakje soep en een toetje. „Behalve die twee dagen, rijd ik al leen. Van donderdag tot zondag heb ik vrijgenomen. Dan valt er iemand uit Sint-Philipsland in. Uit nood. Vroeger hadden we een reserve. Nu niet meer. Eigenlijk moeten we er twee bij heb ben: een vaste en een reserve. Voor heen waren we met zijn drieën, inclu sief de reserve." Withagen heeft zelf ook geprobeerd om nieuwe bezorgers te vinden. staat een illegale handel in. „Niet al le soorten zijn in Nederland toege staan," zegt Kik „maar de soorten die ik hier heb, zijn allemaal toege laten. Er wordt goed op toegezien. Als ik kikkers verkoop, dan moet ik een afstandsverklaring invullen. Op de kikkerbeurzen worden soms con troles uitgevoerd door de algemene inspectiedienst. En als ze hier bin nenvallen, moet ik kunnen aantonen dat ik ze legaal heb verkregen." Kik laat een stapel verklaringen zien waarop onder meer de soort, het Moeilijk, zegt hij. „Ze durven het niet aan. We hadden iemand die na zijn eerste rit terugkwam en in paniek was geraakt. Die is er meteen mee ge stopt." Maar volgens Withagen is het niet zo moeilijk. Ook hij moest het le ren. „Ik ben er ingerold. Eind mei 1983 heb ik gesolliciteerd. Op 5 juli kon ik beginnen. Jan Boogaart uit Oud-Vossemeer heeft me ingewerkt." Volgens Gaakeer is het geen vrijblij vend karweitje. „Het is best pittig. Er zijn bezorgers die zeven dagen rijden en dan een week niet. Zé kunnen dat zelf bepalen, maar ik denk niet dat we dat aan de nieuwe vrijwilligers kun nen vragen. Het gaat om minstens drie of vier dagen per veertien dagen. Als er twee zijn, kunnen ze ook een week delen, de een drie dagen, de an dere vier dagen en dat de volgende week wisselen. En een keer in de maand weekend draaien. Dat lijkt me aantrekkelijker dan om de veertien dagen wantje bent toch van 11 uur tot een uur bezet." In Tholen is het probleem het grootst, maar ook in Sint-Maartensdijk gaat het nijpen. Bezorger Izaak Quaak heeft aangekondigd te willen stoppen. Hij heeft rugklachten en hoopt op een vervanger, maar volgens Gaakeer is daar nog niet in voorzien. „Hij gaat nog wel door totdat we een opvolger hebben gevonden. Maar dat zal niet meevallen. Onze grote angst is dat nummer en de datum van aanschaf van de kikker staat vermeld. Kik is ook lid van de Nederlandse gifkikkervereniging in Amsterdam, Dendrobatidae Nederland. Die stelt zich ten doel de waardering voor de natuur, met name de regenwouden van Midden- en Zuid-Amerika te bevorderen. En door de nakweek de 'bescherming van de kikker in de natuurlijke biotoop te bevorderen.' straks de warme maaltijdvoorziening wegvalt omdat we niet voldoende vrijwilligers hebben." Tichem wijst naar de buurgemeente: „In Bergen op Zoom is dat al ge beurd. Daar brachten ze drie dagen per week maaltijden rond." Op Schouwen gebeurt het ook nog steeds, maar daar is volgens Betsy de discussie weer opgelaaid of er niet overgestapt moet worden op de koel versmaaltijden. „Ook door gebrek aan vrijwilligers." De gemeente Tholen heeft voor 2003 41.381 euro begroot voor de voorzie ning. De jaarlijke bijdrage van de ker ken is daar niet bij inbegrepen. Corrie: „Het gaat om 58.000 maaltijden, waarvan 47.000 warme maaltijden en 11.000 koelversmaaltijden. Het blijft elk jaar ongeveer hetzelfde, maar koelversmaaltijden is veel goedko per." Het is juist het bezorgen dat de voor ziening duur maakt. Betaalde krach ten inzetten, zou kunnen. Maar dan stijgen de kosten enorm, zo rekent Gaakeer voor. „Dan zit je met de loonkosten. Een verzorgende kost meer dan vijftig gulden per uur. Als die tien uur in de week laat rijden, dan worden de kosten gigantisch hoog. Dan zou de prijs van de maaltijden De club is in 1989 opgericht en telt in ons land zo'n 450 leden. Kik: „Hoe meer er hier in Europa ge kweekt worden, hoe minder er uit de natuur worden gehaald. De tro pische regenwouden worden gekapt en de kikkers verdwijnen. Hoe meer wij er kunnen kweken, hoe beter. Er zijn al organisaties die zich op de bescherming van de gif kikkers in die landen richten. Ze la ten ze tegen vergoeding vangen om het gif voor medische doeleinden te gebruiken." De diertjes zijn veel kleiner dat de groene kikker. Bij Kik zijn ze niet groter dan zes centimeter. De klein ste soort bij Kik is de dendrobatis imitator. Niet groter dan 14 tot 16 milimeter. Ze moeten het vooral van hun kleur hebben. Kik laat het buikje zien van een klein exemplaar. „Zo zwart als Oosie," zegt hij over de glimmende inktzwarte onderkant van de gifkik ker. (Oosie zal wel verwijzen naar Oosie Pik). Dion is verslingerd aan zijn hobby: „Ze zijn overdag heel actief. Vrolij ke fluiters. Zo gauw het zonnetje opkomt, beginnen ze. Een slang ligt de hele dag te slapen. Daar heb je niks aan. Het opkweken van niks tot kikkertje is het leukste." Vooral vader Kik steekt veel tijd in zijn hobby. Hij is kraanmeester op een carry in de haven van Rotter dam en werkt in een 5-ploegen- dienst. „Als hij thuis is, zit hij bo ven," zegt zijn vrouw. Hans beaamt het. „Uren, want je moet het alle maal leren." Want Kik zet de larven in een klein bakje om ze op te laten groeien. Iedere week verschoont hij de honderden plactic 'saladebak jes'. De ontwikkeling van eitje tot vierpotige kikker neemt drie maan den in beslag. Tel uit de tijd. „De achterpootjes komen tegelijk, maar de voorpootjes komen een voor een. Pas als die los zijn, dan gaan ze de bak in. Het is leuk speelgoed, maar het zijn geen knuffeldieren die je eens lekker op je hand houdt." De belangstelling neemt volgens Kik toe. Vooral vutters pakken de hobby op. Kik is in het wereldje van de gifkikkers geen onbekende. Er zijn hobbyisten uit heel Neder land die hem weten te vinden. Maar Kik verkocht ook al dieren aan En gelsen en Japanners. „Ik ben schap pelijk en houd de prijs aan die zo'n kikker op de beurzen doet." drastisch omhoog moeten. En dan is het voor velen, mensen met AOW, niet meer te betalen." Om de onkosten te bestrijden, betalen de afnemers 4,54 euro per vier weken voor de bezorging en de administra tie, voor de koelversmaaltijden geldt een tarief van 2,16 euro. „De gemeen te geeft er subsidie voor, maar is ook kritisch. Dat moet ook. Koelversmaal tijden zijn een stuk goedkoper, maar die zou de klant zelf ook nog bij de supermarkt kunnen halen. Vooral de warme maaltijden houden de ouderen in hun dagritme. Er is dan ook elke dag controle op het eten. Als dat weg zou vallen, dan moetje mensen eerder op gaan nemen in een verzorgings huis. En daar bestaan wachtlijsten voor." Withagen gaat om vijf voor twaalf rijden en is binnen het uur terug. „Ik ken de route op mijn duimpje. Zo lang ik het kan, ga ik door. Het con tact met de mensen is leuk. Als er wat opdoet, waarschuw je de fami lie. Je kan ook wel eens iemand aan treffen die gevallen is. Of overleden. Daar moet je rekening mee houden. Mijn ervaringen zijn positief, maar ik kan niet dag en nacht blijven rij den. Ik zou deze week heel de week vrij zijn, maar ben toch blijven rij den omdat er geen vervanger is." De meeste koffertjes brengt Witha gen in Tholen rond, zo'n 30, de rest ongeveer tien in Poortvliet. Elke rit is dertig kilometer. Daar krijgt de vrijwilliger een vergoeding voor. Zaterdag en zondag rijdt hij even veel kilometers, maar brengt minder maaltijden rond. „Dan zijn er glad geen eters. De mensen eten dan bij hun kinderen of die koken voor hun vader of moeder. Dan heb ik op za terdag maar 25 koffertjes en op zon dag 19." Maar juist in het weekend is de war me maaltijd voor alleenstaanden zo belangrijk, zegt Gaakeer: „Dan heb ben de bezorgers ook iets meer tijd. Dan kunnen ze wat langer met de mensen praten." Het waterschap heeft zondag langs de Zeeuwse kust de parkeermoge- lijkheden en -knelpunten in kaart gebracht door middel van tellingen en enquetes van adviesbureau BRO. Op dertien plaatsen zijn 620 recre anten naar hun ervaringen en wen sen gevraagd. Op twintig plaatsen werd het aantal geparkeerde auto's geteld. Omdat het deze zomer nog niet eerder zo warm is geweest, was het erg druk aan zee. Met 5700 au to's waren alle parkeerplaatsen na genoeg vol. Daarnaast zijn er 1000 fout geparkeerde auto's geteld. Met name bij de drukke strandovergan- gen werd veel geparkeerd op plek ken waar het niet mocht, vooral in de bermen. Waterschap Zeeuwse Eilanden liet dit onderzoek doen in verband met de voorbereiding van het parkeerbe- leidsplan. Door parkeerplaatsen be ter op de behoefte van de gebruikers af te stemmen en het toch betaal baar te houden, is het de bedoeling om verkeer uit de dorpskernen te weren en illegaal parkeren terug te dringen. Hoewel er na bestuurlijk overleg tus sen gemeente en waterschap een de finitieve afwijzing is gekomen op het eerste bouwplan in de havendijk van Sint-Philipsland, gloort er toch een nieuwe kans. A.A.M. Verwijs, eige naar van het bedrijfspand en zijn ad viseur Walpot bouwconsult zien nog perspectief na een gesprek met het waterschap. De bedoeling is name lijk om bij de bouw al rekening te houden met een eventuele dijkverho ging over vijftig jaar. Het waterschap had een eventuele dijkverhoging in de toekomst als onoverkomelijk be zwaar voor de nieuwbouw aange voerd. Door er qua profiel al reke ning mee te houden, blijkt er volgens Walpot veel meer mogelijk te zijn dan eerst gedacht werd. Bijvoorbeeld met een bijzondere constructie met damwand en beton zoals in Bruinisse en Yerseke is toegepast. Een eventu ele dijkverhoging in de toekomst zou dan wel deels op het havenplateau komen en daarvoor moet de gemeen te dan het bestemmingsplan wijzi gen. Behoud van de ontsluiting staat daarbij voorop. Aan het bouwplan hoeft dan verder weinig te verande ren. Overigens had Walpot al een al ternatief klaar om binnen het huidige bebouwingsoppervlak van de loods te blijven, maar dan kunnen er veel minder huizen komen, zodat het pro ject veel kostbaarder wordt. In sep tember verwacht Walpot meer te we ten van waterschap en gemeente. De stijging van de subsidie aan de Zeeuwse muziekschool blijft binnen de perken, zodat de raadscommissie welzijn en onderwijs unaniem een positief advies gaf. Dit lopende jaar krijgt de muziekschool 121.727 euro van de gemeente Tholen. Voor 2003 is 126.817 euro gevraagd en die stijging blijft binnen de richt lijn van 4.25% die de vereniging van Zeeuwse gemeenten heeft gegeven. Is het zogenaamde poldermodel in Den Haag uit met het vertrek van het tweede paarse kabinet o.l.v. premier Kok, voor waterschap Zeeuwse Ei landen blijft het poldermodel een waardevol instrument. Dat zegt dijk graaf W.A. Gosselaar in het eigen blad Waterwerker.„Zolang je handelt in het belang van de burger, je eigen gezicht laat zien en geen al te lange tenen hebt, is voor het functioneel be stuur het poldermodel een waardevol instrument." Volgens Gosselaar moet dat in stand blijven omdat samenwerking met ge meenten en provincie winst voor de burger oplevert. Hij noemt daarbij ook de samenwerking met Staatsbos beheer over het Veerse Meer. „Maar ook met Olaz (huisvuil, bedrijfsafval, milieustraten) en Delta (nutsbedrijf voor energievoorziening en water) werden en worden de mogelijkheden om gezamenlijk iets positiefs voor de burger te doen, regelmatig bekeken." De dijkgraaf maakt duidelijk, dat het waterschap goed uit de voeten kan met een route door het midden. „Recht op ons doel af door het behar tigen van kerntaken die voor iedereen van belang zijn." Gosselaar citeert een staatssecretaris die het zaken doen met waterschappen erg plezierig vond omdat je precies weet wat ze willen. „Er zitten nooit dubbele bo dems in hun verzoeken." En met graagte citeert de dijkgraaf ook een procinciaal ambtenaar. „De water schappen kwamen altijd met oploss ingen als we een probleem hadden, terwijl anderen vaak met een pro bleem kwamen als wij een oplossing bedacht hadden." De aanvoer is inmiddels tot onder de 200 ton gezakt, mede waardoor de aardappelprijzen op de veiling Sint-Annaland gestabiliseerd zijn. Voor de Doré's werd gisteren zelfs 1 eurocent meer betaald dan vorige week. De hoogste prijzen worden nog steeds betaald voor de Eigen heimer (16) en Bildtstar (15). Het zeer warme weer van begin deze week heeft zowel de aanvoer als de consumptie van aardappelen ge drukt. Woensdag 31 juli: Doré 8-13, Pre mière 7, Gloria 5-7, Frieslander 8-9, Nicola 9, Eigenheimer 16, Bildtstar 13-15, bonken 9-15, drielingen 5-6, kriel 68 eurocent, aanvoer 188 ton. Dinsdag 30 juli: Doré 12, Gloria 6, Frieslander 9, Nicola 8-9, Eigenhei mer 16, Bildtstar 14-15, bonken 11- 15, kriel 66 eurocent, aanvoer 205 ton. De uitdrukking ,met de gebak ken peren zitten' werd volgens fruitteler Piet Alkema uit Sint- Maartensdijk dinsdagmiddag werkelijkheid. Het geautoma tiseerde weerstation in zijn boomgaard gaf om vier uur maar liefst 37,2 graden Celci- us aan. Velen zochten dan ook verkoeling aan de waterkant. Na vier warme dagen vielen er dinsdagavond onweersbuien en koelde het wat af. In de nieuw op te zetten structuur voor de bibliotheek is er minder plaats voor de vrijwilligers. De uit leenposten worden opgeheven, zo is de bedoeling. Het streven is om meer taken door beroepskrachten te laten doen. „Maar we willen de vrijwilli gers niet zomaar het bos insturen. Ze hebben jaren hun inzet getoond. We zijn ze daar ook heel dankbaar voor. Het is niet zo dat we zeggen: bedankt voor de bewezen diensten. We gaan kijken of ze bij extra zaken ingezet kunnen worden als ze daarvoor voe len." Otterman denkt daarbij onder meer aan voorlezen voor kinderen en het zitting nemen in een kindeijury. Hij is ervan overtuigd dat de dienst verlening met de bibliobus wordt ver beterd. „De voorraad is geautomi- seerd. Je kan als klant via de computer zien wat er in de collectie zit en meteen boeken bestellen als ze er niet bij zijn. Dat geldt ook voor cd's, cd-roms en video's. Dat heeft zeker een meerwaarde boven een uit- leenpost." De afgelopen maanden is ook in alle vestigingen en uitleenposten gekeken naar het boekenbestand. Onderdeel van het beleidsplan is dat Tholen de hoofdvestiging wordt en Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland omgezet worden in filialen. Dat betekent dat in Sint-Maartensdijk en in Sint-Anna land de collecties verkleind worden. In de smalstad zijn de gevolgen daar- ,.van al heel duidelijk zichtbaar. Wie nu de schappen bekijkt, ziet vele lege planken tussen de titels. „We hadden 19.000 banden in Sint-Maartensdijk. Volgens het beleidsplan moeten we terug naar 14.000. Dat is een verschil .van 5000 boeken. We zijn al een heel aind." Volgens Otterman was de collectie erg verouderd. „Alle kapotte en vieze boeken zijn eruit gehaald. Alle boe ken die ouder dan tien jaar waren en boeken die niet meer gelezen werden. Er zijn nog wel boeken over die oud zijn, maar we kunnen niet alles weg doen." Vaste klanten van de bieb valt de kaal slag meteen op. Sommige klagen er over aan de balie. Een lid dreigde er zelfs mee het abonnement op te zeg gen. Onder de opgeruimde boeken zaten veel (streek)romans die letter lijk stuk zijn gelezen. „Voor een deel is de collectie weer aangevuld. Daar gaan we mee door, maar dat gaat niet in zo'n snel tempo als het opruimen." Ook informatieve boeken worden on der de loep genomen. „Maar dat is al tijd wat lastiger. We kijken of de in formatie nog steeds klopt. Maar jaarboeken of belastingboeken zijn vaak na twee jaar al verouderd." De boeken zullen overigens zaterdag op de braderie tijdens de openings uren van de bibliotheek, tussen tien en twaalf, te koop worden aangeboden. De jeugdafdeling is nog niet gesa neerd, maar ook daar verwacht Otter man het een en ander op te kunnen ruimen. Volgens de directeur wordt de collec tie kleiner, maar daardoor wel aan trekkelijker. Ook de vestiging in Sint- Annaland is volgens hem 'flink leeggeplukt.' „Maar daar is het min der drastisch gebeurd als in Sint- Maartensdijk. Daar maken we echt een inhaalslag." Volgens Otterman is het ook hoog tijd om aan de huisvesting in Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland aandacht te besteden. „Het is in Sint-Maartens dijk binnen bedroevend. De vloerbe dekking en het meubilair zijn al zo oud als de weg naar Rome. We zou den graag een nieuw gebouw hebben. Er wordt gekeken naar een nieuw Haestinge, maar we houden tien sla gen om de arm. Als we geen nieuw gebouw krijgen, dan moet er wat ge beuren met het huidige." Piet Withagen laadt bij de keuken van Ten Anker zijn auto in met warme maaltijden. Hij al 19 jaar actief als vrijwilliger, maar kan nauwelijks vrijnemen. r-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3