Bibliotheekbestuur Tholen gaat op in een groter geheel Christengemeente onderzoekt bouw van nieuwe kerk WBE mag toch op reeen gaan jagen Honderden bezoekers op proefveld, al zie je ze niet vanaf de weg Vorming basisbibliotheek Oosterschelderegio BEKENDMAKING ///t HEIJNEN S. Nieuwkoop volgt F. W. Keur gedeeltelijk op Gerritsma eerste loco-secretaris Braderie in smalstad met 95 kramen 32 Boetes op Tholenseweg 2 paar halen, 1 paar betalen Donderdag 1 augustus 2002 58e jaargang no. 37 STAP NU OVER OP DE SCHOTELANTENNE! De stichting Openbare Bibliotheek Tholen heeft zijn langste tijd gehad. Op termijn zal ze opgaan in één be stuur voor de hele Oosterschelderegio. Het gemeentebe stuur van Tholen heeft inmiddels positief geadviseerd over een intentieverklaring voor de bestuurlijke fusie. Gezien de complexiteit van allerhande zaken zijn klein schalige plaatselijke besturen eigenlijk niet meer van de ze tijd, vindt voorzitter mevr. G. Boelhouwers-Stigter van de Thoolse bibliotheek. Beleidsplan SGP kritisch Oesterschelp Tholen veel te klein Hoogaarsstraat Schade boomgaarden; geen verkeersveiligheid Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de wildbeheer eenheid (wbe) Tholen-Sint-Philipsland toestemming ge geven om reeën te doden met een geweer tot een uur na zonsondergang. Dit ter beperking van belangrijke schade aan fruitboomgaarden. G.S. hebben hiervoor ontheffing verleend volgens artikel 68 van de Flora- en faunawet. Volgens de wbe wordt schade aangericht aan fruitboom gaarden, kwekerijen, e.d. Deze week Tijdens de braderie, zaterdag 3 augustus, start bij Quist schoenen de actie: Bezoekers in overvloed, zaterdagmiddag op het proefveld van de zaadteeltstudieclub aan de Winkelzeeseweg bij Sint-Anna- land. Alleen zie je ze niet direct vanaf de weg. „Toch hebben we al veel meer dan honderd bezoekers gehad", zegt bestuurs lid W.A. Boogaard. De stralende zon laat een twinkeling in zijn ogen zien. y vi n Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@e§odfachtbod adverts adminl Homepage: wv Het enige nieuv en Sint Philipslanfc Thoolse Courant en i Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement "14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N OLOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 De ambtelijke staf van de gemeente Tholen bestaat voortaan uit 1 man minder. Het donderdag vertrokken sectorhoofd middelen F.W. Keur uit Stavenisse is namelijk niet opgevolgd door een nieuwe kracht. Gemeentese cretaris S. Nieuwkoop heeft de taak van Keur er gedeeltelijk bijgekregen. „B. en w. willen hiermee proefonder vindelijk vaststellen of de ambtelijke organisatie platter gemaakt kan wor den. Er komen meer verantwoorde lijkheden bij de afdelingshoofden te liggen", zegt loco-burgemeester K.A. Heijboer. Door het benoemen van een raadsgrif- fier heeft gemeentesecretaris Nieuw koop geen bemoeienis meer met de gemeenteraad. Op basis van enkele uren in de week geeft hij leiding aan de sector middelen, maar de afdelings hoofden Duine (financiën en belastin gen), B.J. van Olffen (personeel en au tomatisering) en J.P.M. Buijk (interne zaken) hebben grote eigen verant woordelijkheden. Na de wekelijkse vergadering van b. en w. besprak de gemeentesecretaris de collegebeslui- ten met de drie sectorhoofden, maar voortaan heeft Nieuwkoop maar twee gesprekspartners meer: mevr.drs. Y. Gerritsma van gemeentelijke ontwik keling en P.C.M. van den Kieboom van algemeen bestuur en welzijn. Met deze aanpak spaart de gemeente Tho len een topambtenaar uit, maar de raadsgriffier betekende recent een uit breiding van de loonlijst, zodat het uit eindelijk weinig verschil maakt.. Yvonne Gerritsma, sectorhoofd ge meentelijke ontwikkeling, is door b. en w. benoemd als eerste loco-secre taris in het geval gemeentesecretaris S. Nieuwkoop afwezig is wegens va kantie of om andere redenen. Pierre van den Kieboom, het nieuwe hoofd van de sector algemeen bestuur en welzijn, is de tweede loco-secretaris. Deze benoemingen houden verband in verband met het vertrek van Stave- nissenaar Frans Keur als sectorhoofd middelen en de benoeming van Tho- lenaar Bram van de Sande (voorheen sectorhoofd algemeen bestuur en welzijn) tot raadsgriffier. Voorheen waren de drie sectorhoof den loco-secretaris, maar aanzien Nieuwkoop zelf de sector middelen erbij heeft gekregen, zijn er in het vervolg maar twee waarnemers meer. Zaterdag organiseert middenstands vereniging Smalstad tussen 's mor gens tien uur en 's avonds half negen weer de traditionele braderie in Sint- Maartensdijk. Bestuurslid Kees van Koeveringe heeft 95 kramen besteld. „Negentig procent van de deelnemers van vorig jaar komt terug, dus dat is voor mij een teken dat het hier een goede braderie is", zegt de organisa tor, die hoopt dat het zaterdag minder warm is dan de eerste dagen van deze week Naast plaatselijke winkeliers en ondernemers van elders zijn ver schillende verenigingen present, zoals muziekvereniging Euterpe, de platte landsvrouwen, tennisvereniging Jaco- ba van Beieren, korfbalvereniging Emergo, kinderboerderij 't Lamsoor- tje en het Rode Kruis. De kinderen kunnen paardrijden, in de draaimolen zitten, op het springkussen gaan of snoepen van de suikerspin. De blaas kapel van Euterpe, Dak 't eraf, zorgt voor de muzikale omlijsting van de braderie in Sint-Maartensdijk. Augustus wordt een drukke brade- riemaand, want op de 24ste na is het elke zaterdag prijs. Op 10 augustus volgt Sint-Annaland en dat is gelijk ook de afsluiting van de bouwvakva kantie. Op 17 augustus volgt Poort vliet en daarmee wordt de schoolva kantie afgesloten, want maandag 19 augustus beginnen de basisscholen weer. Tholen sluit op 30 en 31 augus tus de braderiereeks af. In de bibliotheekvestiging van Sint-Maartensdijk vallen de vele lege schappen op. Landelijk is een vernieuwingsproces in gang gezet van het bibliotheekstel sel. In Zeeland regisseert de provin cie de veranderingen. De bedoeling is dat per regio een basisbibliotheek ontstaat door fusie. Tholen/Sint-Phi- lipsland, de Bevelanden en Schou- wen-Duiveland moeten één regionale instelling gaan vormen. Mevrouw Boelhouwers verwacht dat die clus tervorming binnen 2,5 jaar afgerond zal zijn. „Er zijn nu al regionale ver gaderingen, ook worden al zaken centraal ingekocht en wij hebben een afgevaardigde in de vereniging van Zeeuwse bibliotheken." De biblio theek nieuwe stijl is vanuit Den Haag opgelegd, maar de tijd zal moeten le ren of dit het bibliotheekwerk ook in derdaad efficiënter maakt, geeft me vr. Boelhouwers aan. Eén van de eerste stappen is, dat de gemeenten zich in een intentieverkla ring commiteren aan de vorming van een basisbibliotheek. Een ambtelijke werkgroep heeft hierover positief ge adviseerd en b. en w. van Tholen zul len dat advies overnemen, zegt een woordvoerder van de gemeente. „Ge zien de complexe materie is het ge makkelijker om met grotere besturen te werken. Maar we willen in Tholen wel de huidige voorzieningen ge handhaafd zien." Volgens de woord voerder kan het niet zo zijn, dat in de toekomst mensen op Schouwen uit maken wat er in Tholen met de bibli otheek gebeurt. De gemeente blijft namelijk verantwoordelijk voor een eigen bibliotheekbeleid, blijft ook subsidiegever. De nieuwe organisatie zal dan ook, in de ogen van de woordvoerder, met deelbegrotingen moeten gaan werken omdat de kosten per gemeente duidelijk moeten zijn. Mevrouw Boelhouwers stelt dat het eind vorig jaar gepresenteerde be leidsplan voor Tholen uitgangspunt zal moeten zijn. „De gemeente kiest voor een brede bibliotheek. Een voor ziening op maat, met per woonkern wat nodig is." Of dat filialen, biblio bussen of servicepunten zullen zijn, moet nog blijken. In ieder geval in Oud-Vossemeer zal op termijn iets gaan veranderen, omdat in de plan nen voor het dorpshuis nieuwe stijl de huidige uitleenpost verdwijnt. „Tholen is uniek met zijn uitleenpos- ten, die vind je elders in Zeeland ner gens", aldus mevr. Boelhouwers. Ze noemt het een kostbare zaak om ge bouwen te huren, terwijl het de vraag is of het werken met vrijwilligers op de lange termijn haalbaar blijft. In Scherpenisse en Stavenisse gaat in ja nuari in ieder geval een proef begin nen met een bibliobus. Aan de eisen voor een basisbiblio theek zoals de provinciale werkgroep die voor ogen heeft, voldoet momen teel niet eens de vestiging in Tholen. „Je hebt het dan over bepaalde ope ningstijden, de personele bezetting en een online verbinding met de Zeeuw se Bibliotheek." Dit laatste is volgens de voorzitter ook van belang om ou deren een goede service te bieden. „Een goede structuur en kwaliteit zijn de uitgangspunten voor de toe komst." De provincie krijgt van het rijk 382.268 euro voor het vernieuwings proces van het bibliotheekwerk, voor de jaren 2001 en 2002. Van dit bedrag wil Middelburg 177.755 euro gebrui ken om externe adviseurs te bekosti gen. Eenzelfde bedrag (waarvan 74.065 euro voor de Oosterscheldere gio) zou naar de gemeenten moeten gaan om de vorming van regionale basisbibliotheken te betalen. En 26.758 euro is om de kosten te dek ken die de provincie maakt als tregis- seun. De vereniging van Zeeuwse bi bliotheken heeft in een brief een evenwichtiger verdeling bepleit van de rijksbijdrage. „Nu komt een te groot deel van het geld niet direct ten goede aan de bibliotheken, vinden we", zegt mevr. Boelhouwers. De provincie neemt de opmerkingen vooralsnog voor kennisgeving aan. In de laatste commissie welzijn en onderwijs zei SGP-raadslid M.J. Klippel ,zeer kritisch' te zijn over de almaar stijgende subsidie aan de bi bliotheek. Voor 2003 is 578.000 euro geraamd. Klippel zei dat er bij het maken van het beleidsprogramma Kleur bekennen door de nieuwe ge meenteraad al het nodige over gezegd is, waarbij toen over 68.000 euro ex tra werd gesproken. Volgens het SGP-raadslid moet er gewoon een grotere bijdrage van de lezers ge vraagd worden om de hele biblio theekvoorziening te kunnen blijven betalen. Ook maakte hij een voorbe houd tegen gezagsondermijnende, godslasterlijke en onzedelijke lectuur in de Thoolse bibliotheken en uit- leenposten. Wethouder Velthuis liet weten, dat de nieuwe directeur van de Thoolse bibliotheek samen met ambtenaar Osinga van de gemeente een werk groep heeft gevormd. In de experi mentele fase wordt de inzet van bibliobussen uitgeprobeerd. De ko mende jaren zal door de werkgroep verdere invulling worden gegeven aan het nieuwe bibliotheekbeleid. Zie verder pagina 3. De Christengemeente in Tholen onderzoekt de mogelijkheden voor de bouw van een nieuwe kerk op het terrein van de familie Voermans in Halsteren. Hierover zijn besprekingen gevoerd met de gemeente Bergen op Zoom. Het huidige kerkgebouw, de voormalige Ihno-school de Oes terschelp aan de Simon Lindhoutstraat, wordt veel te klein voor de sterk groeiende, nu 300 leden tellende Christengemeente. Wekelijks zijn er nieuwe gezichten in lijkheid om het vrijkomende kerkge- de kerk. Tientallen mensen laten zich dopen. De pastorale cursus .Omzien naar elkaar' trok in vergelijking met andere gemeenten met 35 deelnemers opvallend veel mensen. Er is met na me ook groei vanuit Lepelstraat. De helft van de kerkgangers komt van het eiland Tholen, de andere helft van over de brug. Op 30 juni werd bij de familie Voermans in Halsteren een openluchtdienst gehouden en met een rood-wit lint werd de grootte van de nieuwe kerk gesymboliseerd. De grond is inmiddels al eigendom van de Christengemeente, die met een uit gewerkt plan naar de gemeente Ber gen op Zoom moet komen. Het be stemmingsplan dient namelijk ge wijzigd te worden en dat vereist een lange procedure. Het kerkbestuur heeft vorig jaar al ge sprekken gevoerd met de gemeente Tholen over grond voor nieuwbouw, maar dat heeft niet tot succes geleid. „Wij wilden grond op een industrie terrein, zoals je dat bij meerdere zus- tergemeenten tegenkomt", zegt be stuurslid A. van der Wiel. „Wij zijn een regiogemeente, zodat veel kerk gangers met de auto komen. En wij willen geen overlast voor de buurt. Dat is niet prettig. Op een industrie terrein heb je minder last van parkeer problemen, maar de gemeente Tholen voelde er weinig voor om een kerk op een industrieterrein te öouvyen." De Christengemeente had de moge- bouw van de Gereformeerde Ge meente aan de Hoogaarsstraat over te nemen, want dat kerkgenootschap is aan de Postweg in plan Stadszicht met de bouw van een nieuwe kerk be zig. „Maar ook daar heb je een enorm parkeerprobleem"zegt Van der Wiel. De meeste kerkgangers van de Ger. Gem. komen lopend of op de fiets, maar de leden van de Christenge meente komen vanaf Stavenisse tot en met Dinteloord per auto. Nieuwbouw met voldoende parkeer gelegenheid heeft daarom de voor keur en dat kan op het terrein van de familie Voermans. Een aantal kerkbe stuurders bezocht de zustergemeente Jozua in Dordrecht, die binnen een jaar verdubbelde van 300 naar 600 le den. Een voormalige bouwmarkt werd heringericht tot kerkgebouw en dat voorbeeld heeft de Christenge meente Tholen bijzonder geïnspi reerd en bemoedigd. Behalve het capaciteitsprobleem in de Oesterschelp in Tholen speelt ook groot onderhoud dat uitgevoerd zou moeten worden. Aangezien er steeds meer kinderen met hun ouders mee komen, puilen de zondagsscholen van de Christengemeente uit. Daar zijn meerdere ruimten voor nodig. Menig spreker heeft het Thoolse kerkbestuur gewaarschuwd, dat in de Oesterschelp geen verdere groei mo gelijk is omdat veel mensen het eng vinden zo dicht op elkaar te moeten zitten. Vandaar dat het kerkbestuur nu serieus de mogelijkheden onderzoekt voor nieuwbouw in Halsteren. Om schade te voorkomen, dan wel te beperken, zijn (preventieve) maatre gelen getroffen in de vorm van ver- spuiting op gewas e.d., vlaggen, zak ken, lappen en gaasraster, maar dat helpt onvoldoende. De ontheffing is verleend tot 31 december a.s. Op grond van artikel 9 van de Flora- en faunawet is het doden, verwonden, vangen, bemachtigen of met het oog daarop opsporen van beschermde, in heemse diersoorten verboden. Ree behoort hiertoe. Als er geen andere bevredigende oplossing bestaat en in dien geen afbreuk wordt gedaan aan een gunstige staat van instandhou ding van de soort, kan volgens artikel 68 ontheffing worden verleend. De volksgezondheid of openbare veilig heid moet dan in het geding zijn of de veiligheid van het luchtverkeer. Ont heffing kan ook worden gegeven ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, vee, bossen, bedrijfs matige visserij en wateren of ter be scherming van flora en fauna. ZIE VERDER PAGINA 2 Voorzitter Wielinga van Stad en Lande: bij begrip heemkunde denken nog veel mensen aan planten Uniforme huisstijl wereld winkel best leuk, maar nie mand wacht op eenheids worst, zegt Els Schrauwen Peter Mutsers, chauffeur volgwagen De Bidon, bekijkt het toerfietsen van de andere kant EN VERDER... Vader en zoon Kik uit Sint- Philipsland kweken gifkikkers; JJet is leuk speelgoed, maar het zijn geen knuffeldieren.' Angst voor verlies warme maaltijdvoorziening door gebrek aan vrijwilligers in Tholen en Sint-Maartensdijk. ER ZIJN OMSTANDIG HEDEN WAARIN HET HOOGSTE WAGEN DE HOOGSTE WIJSHEID IS Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Bij een snelheidscontrole op de Tho lenseweg tussen Tholen en Halsteren zijn 32 automobilisten beboet omdat ze harder reden dan de toegestane 60 km. Tijdens de controle, vorige week woensdagmorgen, is de snelheid van 136 auto's gemeten. Ook op de Ravel- straat was er een snelheidscontrole, waarbij eveneens 32 bestuurders in overtreding waren, maar hier passeer den er 261 voertuigen. Ook 's middags was de radarwagen van de Bergse po litie actief. Op de Steenbergseweg tus sen Halsteren en Bergen op Zoom, re den 33 van de 298 passanten te hard. En op de Melanendreef liepen 18 van de 83 automobilisten tegen de lamp. (deze actie geldt ook in onze zaak te Tholen) Ds. de Bresstraat 10 St. Maartensdijk Brugstraat 21 Tholen Advertentie LM. „En die bezoekers zijn er elke dag", voegt Boogaard eraan toe, terwijl hij naar een perceel met bloemen wijst, waar bijen zeer actief zijn. Enkele percelen verder zijn weer andere bezoekers, maar daar is zaadteeltstudieclub-bestuurder niet zo blij mee. „Dit stuk is helemaal opgevreten door de rupsen. Vandaar dat het zo kaal is. Normaal geven spreeuwen de rupsen geen kans, maar die zijn kennelijk op vakan tie." Op de grond, onder de restanten van de bloemen, liggen de uitwerpselen van de rupsen. Sommige zijn nog met hun sloopwerk bezig, andere rupsen zijn al tot een pop overgegaan en je ziet de bloemen trillen. Maar mensen zijn er deze zonnige zaterdagmiddag niet zoveel: een kleine veertig. De leden van de studieclub zelf hebben woensdagavond al een uitstapje achter de rug naar de velden van Sahin aan de Veerweg in Stavenisse. Dat was een en al pracht en praal, zoveel verschillende soorten. Wel 1100 met alleen al dertig soor ten Afrikaantjes. Het proefveld van de studieclub - met 31 soorten - dient een to taal ander doel: het testen van verschillende onkruidbestrijdingsmiddelen. In hoe verre kunnen de diverse bloemen de sproeimiddelen verdragen. Dat is zichtbaar wanneer er niet veel meer over is dan een vrijwel kaal perceel. Daarentegen schit teren andere bloemen in de zon. Oud-telers komen een kijkje nemen met hun kleinkinderen. Er was echter ook een echtpaar uit Goeree-Overflakkee, dat via het recreatieve pontje van Oude Tonge naar Steenbergen was gevaren en vandaar per fiets naar Sint-Annaland was gekomen. Ze moesten weer op tijd terug om het pon tje te halen op weg naar huis. Zie verder pagina 2 Bestuursleden van de studieclub en bezoekers bewonderen de ijsbloemetjes. Dat zijn echte zonliefhebbers, want als het 's avonds donker is, gaan ze dicht. A

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1