De eitjes zijn kakelvers in Bed Breakfast Stadszicht Minder vuil water in sloot door bergbezinkriool in Bloemenlaan Boter bij de vis bij de Rabobank Gastvrij Paul en Tonny de Heer uit Tholen: "Van stilzitten val je om Bezuiniging 10 mille Rio natte vingerwerk Maatschappelij k werk krijgt 38 mille meer VOC en PSD bij Small Sail in Vlissingen Tholen Donderdag 25 juli 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het koetshuis, de schuur en de notenboomgaard zijn er niet meer. Achter de monumentale villa Stadszicht rukt de nieuwbouw van Tholen onherroepelijk op. Toch blijft de uit 1909 daterende villa een plek waar iedereen wel eens een nachtje zou willen slapen. Sinds enkele weken kan dat ook. De bewoners Paul en Tonny de Heer zijn onlangs gestart met een Bed Breakfast. De eerste gas ten zijn al genoteerd. De reacties in het nog bijna onbe schreven gastenboek zijn zonder uitzondering enthou siast. Geen wonder. De gastheer en gastvrouw laten niets aan het toeval over. De aard van het beestje, zegt Paul de Heer. „Alles wat ik heb aangepakt in het leven heb ik voor meer dan de volle honderd procent gedaan. Het moet pico bello en tot in de puntjes verzorgd zijn." Lakenkoopman Grote vaart Op donderdag 20 juni jl. organiseerden wij, de Thoolse Rabobanken, een beleggingsseminar. De spreker van die avond was de heer prof. dr. J.J. van Duijn. Op deze avond werd er een eva luatieformulier uitgereikt waarop de deelnemers van het seminar werd gevraagd hun mening kenbaar te maken over het seminar en de effec tendienstverlening van de Thoolse Rabobanken. VIPCARDAKTIE van. loute Straat is zandbak voor kinderen, maar auto 's blokkeerden toegang Een deel van de Bloemenlaan in Sint-Maartensdijk is tij dens de bouwvakvakantie een speelterrein voor kinderen. Na de aanleg van een bergbezinkriool en nieuwe riolering ligt alles onder het zand. Juist voordat de bouwvakvakan tie begon, was het werk klaar. Via rijplaten zijn de wonin gen voor ambulance, politie en brandweer bereikbaar maar bewoners blokkeerden in het weekeinde de toegang door er auto's te parkeren. De gemeente plaatste er bor den. Met de aanleg van de nieuwe riolering en het berg bezinkriool is 485.000 euro gemoeid. Halveren Rotonde Op Tholen is het nog een rela tief onbekend begrip. Particu lieren die een deel van hun huis verhuren aan de toerist of de toevallige passant. Gast vrijheid is voor hen belangrij ker dan de vergoeding die er tegenover staat. In de komen de weken worden ze in beeld gebracht. Nog voor het ontbijt fietst De Heer richting Tholen om bij een van de plaatselijke bakkers vers brood in te slaan voor de gasten. Getuige het gastenboek zijn ook de eitjes ka kelvers. Voor wie de achtergrond van de bewoner kent, is dat niet verbazingwekkend. De Heer is groot geworden in de eierbranche. Met bijna niets begonnen en op het laatst een internationaal opererend bedrijf dat nu door zijn zoon is overgenomen. Stilzitten is echter niets voor De Heer. Precies daarin schuilt de motivatie om met een Bed Breakfast in Tholen te be ginnen. „We doen het voor ons ple zier. Elke dag van mijn leven ben ik bezig geweest, van vroeg tot laat. Inkopen, verkopen, sorteren, klanten winnen. Altijd mensen over de vloer. Zo maar stil te gaan zitten in dit huis vind ik ook niks. Van stilzitten val je om." Het afgelopen half jaar kon De Heer zich echter nog volop uitleven in de villa. Er was sprake van nogal wat achterstallig onderhoud. Met behulp van familieleden en vrien den heeft het echtpaar het interieur eigenhandig opgeknapt. De voor deur van het pand is in oude luister hersteld en in de gang kwam het originele ijzeren plafond weer te voorschijn. Wat zijn ogen zien, kunnen zijn handen maken, zegt De Heer. Het echtpaar kocht de vil la vorig jaar per 1 november. On middellijk kon De Heer daarop in de aanval, en niet alleen met de schilderkwast en de hamer. De komst van het gemeentehuis naar het begin van de Luchtenburgse- weg verraste iedereen en zeker de nieuwe bewoners. Inmiddels is de kou uit de lucht. Na overleg met de buurt is de rotonde een stuk opge schoven. Het vrije uitzicht van De Heer op de polder richting Oester- dam is gegarandeerd. Voor de villa komt een grote vijver. Van de nieuwbouw achter het huis heeft hij geen last. „Deze plek gaat al leen nog maar mooier worden." Een plaatje is de villa Stadszicht al tijd geweest. Architect J. Reij uit Bergen op Zoom is het brein ge weest achter het droomkasteeltje bij het voormalige buurtschap De Tol. De puissant rijke Bergse laken koopman M. la Fonteyn was de op drachtgever. Op Stadszicht wonen deed de excentrieke La Fonteyn nooit. Naar verluidt wilde hij vooral indruk maken op de Thoolse boer die verderop op de hoeve Luchten- burg woonde. Diens opschepperige gedrag in het Bergse café De Beurs stoorde La Fonteyn in hoge mate. De in Jugendstil vormgegeven villa is daarvan het directe gevolg. Het huis is duidelijk voor de uiterlijke schijn gebouwd. De gevel is opge trokken uit geglazuurde baksteen, de gevelbanden zijn voorzien van fraai tegelwerk en het houten be schot is afgewerkt met kruiselings geplaatste windveren. In het acht- zijdige torentje hadden de Duitsers in de oorlog nog een uitkijkpost. Sierlijk smeedwerk markeert het balkon van wat nu de belangrijkste gastenkamer is. Een huis om ver liefd op te worden. Dat overkwam in 1938 de familie Sieling, een naam die in de volksmond nog al tijd verbonden is met de villa. La ter kocht de Rotterdamse bouw kundige W. Christiaanse het pand. Ook de toen nog in Rucphen wo nende Paul en Tonny de Heer vie len bij de eerste aanblik. „We kwa men wel vaker in Zeeland en waren er meteen weg van." Het Jugendstil bruggetje vormt de entree tot het pand. Het glas-in- loodraam in de hal is nog volstrekt origineel. Taferelen uit de land bouw. Een graanakker in het volle licht als de zon erop schijnt. Sik kels. Schapen in een open veld. De gasten van Stadszicht moeten on der de indruk zijn van zoveel moois. De hele bovenverdieping van het pand staat hen voor het vriendschapsprijsje van 25 euro per persoon ter beschikking. In de grootste gastenkamer valt het licht door drie grote ramen van alle kan ten binnen. Een kingsize bed, gor dijnen zwaar van weelde. In de ver te de zeedijk. De tweede kamer biedt uitzicht op Tholen, met mo len De Hoop en de Grote Kerk in eikaars verlengde. Zo nodig kan ook nog een derde kamer ter be schikking worden gesteld, met daarin een eenpersoonsbed. Een luxe badkamer is eveneens in de prijs inbegrepen. Paul de Heer is terecht trots op al dat moois. „Ik heb armoe gekend en welvaart." De uit Maassluis afkomstige De Heer zat in zijn jonge jaren op de grote vaart. Over havensteden in de wereld hoef je hem niets wijs te maken. Na zijn huwelijk koos De Heer voor een bestaan aan de wal. Lang was hij kraanmachinist in de Rotterdamse haven. Op zijn 39ste besloot hij van zijn hobby een be roep te maken. „Ik heb van jongs af kippen gehouden. We woonden in een huisie van drie gulden huur. Ei eren heb ik eerst nog huis aan huis verkocht. Met kerst werden de kip pen geslacht en aan de man ge bracht. In Rucphen ben ik begon nen met tweeduizend kippen. Een jaar later waren het er al 10.000. Het bedrijf is alsmaar gegroeid. Op het laatst exporteerden we tot in Hong Kong en Afrika toe." Een kleindochter is thuis op de computer en heeft een fraaie bro chure van de villa Stadszicht ge maakt. Wie zich tijdig aanmeldt, kan eventueel, tegen een geringe vergoeding, gebruik maken van het zwembad en de sauna. In het nabij gelegen café-restaurant De Tol kunnen gasten, indien gewenst, het diner gebruiken. De overige horeca van Tholen is op loopafstand. Bij ontvangst wordt gratis koffie ge schonken. Wie langer dan een nacht blijft, betaalt minder dan de 25 euro. Bed Breakfast Stads zicht is er dan ook niet voor het fi nancieel gewin, aldus Paul en Ton ny de Heer. „Het moet leuk blijven, zowel voor ons als voor de gasten. Wij zitten echt niet te wachten op een continue bezetting. Maar zo af en toe een overnachting, dat lijkt ons leuk." Het regionaal indicatie orgaan Rio dat kantoor houdt in het pand van Beter Wonen aan de Haven in Sint-Maar tensdijk wil volgend jaar 307.542 eu ro subsidie van de gemeente hebben. Dit jaar was 183.664 euro beschik baar, maar daarbij is het budget voor de uitvoering van de wet voorzienin gen gehandicapten (WVG) van 60.920 euro gevoegd. Totaal dus 244.584 euro. In de kademota hiel den b. en w. al rekening met een stij ging van 40.000 euro in verband met herindicaties van de thuiszorg, zodat het totaal op 298.250 euro uitkwam. Een verschil dus met de gevraagde subsidie van 9292 euro. „Wij zijn na melijk van mening, dat het Rio in staat moet worden geacht een bezui niging van 10.000 euro te realise ren", aldus het college. In de com missie welzijn en onderwijs vroeg M.J. Klippel opheldering over dat laatste bedrag. Volgens wethouder Velthuis was die bezuiniging van tien mille natte vingerwerk.' „U moet uw beleid op feiten baseren en niet op gevoel", hield het SGP-raadslid de wethouder voor. Het algemeen maatschappelijk werk krijgt voor 2003 een aanzien lijk hogere bijdrage van de gemeen te Tholen. Daardoor kan het perso neelsbestand voor Noord-Zeeland (Tholen en Schouwen-Duiveland) uitgebreid worden met 1,3 mede werkers. In samenspraak met de buurgemeente en de instelling wordt gekeken naar de lopende bij drage, die verhoogd wordt met hon derd procent van de stijging van de loongevoelige kosten en de norm van 4,25% van de vereniging van Zeeuwse gemeenten voor de overi ge kosten. Op basis hiervan zou de gemeentelijke bijdrage neerkomen op 202.899 euro. De instelling vraagt echter 240.899 euro. B. en w. willen de stijging van 38.000 euro bekostigen uit de stimuleringsmaat regel die vanaf 1999 wordt opge bouwd. Ten aanzien van het seminar ontvingen wij een aantal tips met betrekking tot de verlich ting bij de spreker en de par keerruimte. Algemeen werd het seminar gewaardeerd met als gemiddeld raportcijfer een 8,6 Wij bedanken de inzenders voor hun verbetersuggesties. Voor de totale effectendienst verlening van de Thoolse Rabo banken gaven onze klanten een gemiddeld cijfer van 8,3! Hier iinterieu Advertentie I.M. zijn we als beleggingsafdeling uiteraard heel blij mee! Uw mening is voor ons zeer be langrijk. Uiteindelijk kunnen we hier allemaal ons voordeel mee doen U als klant een optimale dienstverlening wenst van uw bank, en wij als bank volledig tevreden klanten. Onze relaties werd tenslotte ook nog gevraagd een klinken de slogan te maken. Een kleine greep uit de inzendingen: 'Beleggen bij de Rabo bank - spelen op safe. - houdt de beurs dik en het li chaam slank. - voor de belegger koren op de V. Het Small Sail Festival in Vlissingen is toe aan zijn eerste lustrum. Na tuurlijk is er in de havenstad van 15 t/m 18 augustus een vloot te bezich tigen van zeilschepen, sleepboten, werkvaartuigen, veerboten en mari neschepen, en kan er meegevaren worden. Vlaggenschip is de drie mast-schoener Oosterschclde uit 1918. Marine, Vlaams zeewezen, rijkswaterstaat en tal van andere ma ritieme organisaties geven demon straties, presentaties en voorlichting. Het bergbezinkriool heeft een door snede van 1,80 meter. Een volwasse ne van gemiddelde lengte kan er doorheen lopen, zo groot zijn de bui zen. De pijp is in totaal 100 meter lang. Per stuk zijn de buizen 2,40 meter lang en wegen ze 8500 kilo. Geen kleine jongens dus, maar ze worden steeds vaker toegepast. Ook de bestaande riolering is over een lengte van 300 meter vervangen. Eerst lag er een buis van 30 centime ter doorsnee, nu ligt er eentje met een diameter van 70 centimeter. De kans dat er in de omgeving van de Bloemenlaan water op de straat blijft staan, zal kleiner zijn, zo verwacht de gemeente. Ook de capaciteit van de leiding tus sen het bergbezinkriool en de water gang (naast het wandelpad achter de Bloemenlaan) is verdubbeld. Naast de bestaande buis is een nieuwe ge legd. Het bergbezinkriool moet ervoor zorgen dat het oppervlaktewater minder vervuild raakt. In dit deel van het dorp ligt een gemengd rioolstel sel. Dat wil zeggen, dat het huishou delijk afvalwater en het regenwater van de huizen in één buis verzameld worden. Als het veel regent, kunnen de rioolbuizen en het rioleringsge maal de grote toestroom niet verwer ken en wegpompen (naar de zuive ring van het waterschap). Om te voorkomen dat er water op straat komt te staan, waren er op een aantal plaatsen overstorten geplaatst. Die stort het vuile water de sloot in, ook wat niet in de sloot thuishoort zoals menselijke uitwerpselen, wc- papier en maandverband. Om dit te gen te gaan worden er in onze ge meente bergbezinkbassins en bergbezinkleidingen aangelegd. In de Bloemenlaan is een bergbezink- leiding aangelegd, een rioolbuis van 100 meter lengte met een grote dia meter tussen een 'begin- en eindput'. Dat is goedkoper dan een bassin. De inhoud bedraagt 250 kubieke meter ofwel 250.000 liter). Het werd ge daan door de firma Verhoeven uit Velddriel. De gemeente voldoet daarmee ook aan de wettelijke verplichting om voor 2005 de hoeveelheid vuiluit worp uit het rioolstelsel te halveren. Om dat te bereiken, is bij de over stort een bak geplaatst die veel water kan opvangen. Daarin zinkt het vuil naar de bodem. Als de bak vol is, zal het overige, schonere rioolwater als nog in de sloot overstorten. Is de re genbui over, dan wordt de bak weer automatisch leeggepompt en schoon gespoeld. De bak in de Bloemenlaan werd ter hoogte van huisnummer 144 in een diep gat geplaatst. De rechthoekige bak gewapend beton is maar liefst vier meter diep en 2,50 bij 2,50 meter meter breed. Het ge vaarte weegt 23.000 kilo. De opvangbak vangt meer op waar door er minder water in de sloot te recht komt. Dergelijke bezinkbakken liggen ook aan de Ten Ankerweg en de Molensingel in Tholen, aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer, bij de ijsbaan en De Wellevaete in Sint-An- naland en aan de Scarpe Eelaan in Scherpenisse. Het werk dat op 10 juni werd aange vangen, ligt dankzij de gunstige weersomstandigheden op schema. De grond die is weggegraven, is af gevoerd naar het terrein van Interpak in Tholen dat grond nodig had. In to taal werd zo'n 2000 kubieke meter klei en veen 150 vrachtwagens) naar Tholen gebracht. De gleuf is nu vol gestort met zand. Daarmee wordt ook de stabiliteit van de weg verbe terd. Na de vakantie wordt dit deel van de Bloemenlaan bestraat en wor den de pompen geplaatst. Als alles meezit, dan kunnen de werkzaamhe den half september zijn afgerond, zo verwacht projectleider RRW. van den Eijnden van de gemeente. Het werk (advies, onderzoek, voorberei ding en uitvoering) kostte 485.000 euro. Het geld komt uit het riolerings fonds van de gemeente, dat gevuld wordt met het rioolrecht dat de in woners jaarlijks aan de gemeente betalen. In het najaar zal ook de aansluitende riolering in de W. Boothstraat en een gedeelte van de Hogeweg/Ach ter 't Bos vervangen worden door een riolering met een grotere diame ter. Dan zal er ook een mini-rotonde worden aangelegd op de kruising Bloemenlaan/Groene Dijk/ Plevier laan/Meerkoetlaan. V.l.n.r. Edwin van Tatenhove, Kees de Wilde, echtpaar J. Bout, Jack Verkamman en Barbara van Zeijl (Mario Potappel ontbreekt). Het thema dit keer is 'Van VOC tot PSD', een hommage aan de veer dienst over de Westerschelde, die voor gemotoriseerd verkeer vervalt als op 14 maart volgend jaar de Westerscheldetunnel in gebruik wordt genomen. Een expositie in het Arsenaal belicht de veerdienst. In het muZEEum toont een andere expositie wat de invloed (onder meer op de VOC) tot de 18e eeuw was van de Vlaamse migratie in Zeeland. Op de laatste dag van het festival, de zondagmiddag, is er vanaf één uur de vlootschouw langs de Boulevard. Verder is er dan een maritieme dag. De replica van het VOC-schip Duyf- ken ligt aan de Piet Heinkade. Van dinsdag t/m zaterdag wordt aan boord het theaterspektakel 'De Vlie gende Hollander' opgevoerd en voor af kan het schip bezichtigd worden. Op vrijdag zijn er op het badstrand aan de Boulevard spectaculaire de monstraties van de reddingsbrigade. En die avond treedt, ter gelegenheid van de lustrumviering, Blpf op in het Arsenaaltheater. Zaterdag is het visserijdag bij de vismijn aan de Binnenhaven, met gratis vis proeven. Ook is er een maritieme markt. Op donderdag avond vindt in de St. Jacobskerk een openingsconcert plaats. Het koor A58 brengt lichte muziek. Tij dens de festivaldagen bezingen di verse koren op verschillende plaat sen in de stad het zeemansleven van weleer. Projectleider P. van den Eijnden (links) en uitvoerder A. Proost inspecteren de bezinkput in de Bloemenlaan. molen. - voor persoonlijke service en info, waar vind je dat nog zo? - samen staan we sterk, een goed begin voor het betere werk. Het was een lastige klus om uit de vele goede reacties slechts één winnaar te moeten kiezen. Deze taak werd door de fusie commissie van de beide ban ken uitgevoerd. De winnaar is geworden: de heer J. Bout uit Tholen. Hij kwam met de vol gende slogan: 'Beleggen bij de Rabobank is boter bij de vis, alleen jammer dat hij nu zo mager is!' De prijsuitreiking aan de heer Bout vond plaats op dinsdag 23 juli jl. De heer Bout kreeg de prijs uitgereikt door mevrouw Van Zeijl-Taal, manager finan cieel advies. Na de overhandi ging van de prijs, voor EUR 250,00 aandelen Robeco, kre gen de heer en mevrouw Bout, een rondleiding over de beleg gingsafdeling. De Thoolse Rabobanken willen een ieder die op deze avond aanwezig was, in het bijzonder de deelnemers van de prijs vraag, hiervoor hartelijk bedan ken. Wij zullen ons uiterste best doen om de heer van Duijn aan zijn belofte te hou den, een nieuwe lezing in Tho len in het jaar 2003 of 2004! Beleggingsadvies van de Thoolse Rabobanken. (Advertentie I.M.) Voor 25 euro stellen Paul en Tonny de Heer de hele bovenverdieping van villa Stadszicht ter beschikking.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5