Hulpteam te ver van Tholen gestationeerd Standhouders komen niet alleen voor verdiensten, ook voor de gezelligheid Verburgh 'In Tholen hebben dieren geen klagen over hun gezondheid en behandeling' Koepel voor vrijwilligers met veel personeel SC Stavenisse is tevreden over verloop braderie en kermis Donderdag 18 juli 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Traditie Kermis Uitruk bij ramp vanuit Brouwershaven Als een sigma-team (snel inzetbare groep ter medi sche assistentie) bij een grootschalig ongeval of een ramp hulp moet verlenen op Tholen, is het zeer on gunstig dat dit moet uitrukken vanuit Brouwershaven. Dat vindt de SGP, en de raadsfractie wil van het colle ge van burgemeester en wethouders weten of het die mening deelt. M.J. Klippel stelde er onlangs schrifte lijk vragen over in de commissie welzijn en onder wijs. De omgeving van Bruinisse lijkt de staatkundig gereformeerden een voor onze gemeente veel gunsti ger standplaats. West-Brabant Een aantal standhouders komt niet alleen naar de braderie in Stavenisse om er wat te verdienen, maar ook omdat het er zo gezellig is. „Dat heb ik bijvoorbeeld gehoord van de sokkenboer en de poffertjesbakker", zegt voorzitter Frans Lindhout van de organiserende voetbalclub SC Stavenis se. Hij kijkt terug op een geslaagde braderie, ondanks het regenbuitje in de voormiddag. „De meeste standhouders hebben behoorlijk verkocht en ook onze eigen stands lie pen naar tevredenheid." Alleen kwam het aangekondigde 'levend standbeeld' niet opdagen. En de helikopter hield het vroeg voor gezien omdat er weinig animo was. Het is vijf voor twaalf voor de Nederlandse vleesveesec tor. Boeren die zich bezighouden met het mesten van varkens, kalveren en oudere runderen dreigen het slacht offer te worden van internationale concurrentie. Met na me de import uit Argentinië en andere goedkope vlees- producerende landen draait de Nederlandse vleesvee houder de nek om. De boeren die zich op Tholen met de ze tak van sport bezighouden, voelen de nood nog niet zo. Maar samen met de melkveehouderij, waarvan er tenminste zestien grote complexen op Tholen aanwezig zijn, voelen ook zij dat het roer om moet. Geen klagen Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom flMÊtMÉi|^^K tel. 0164 - 237940 Fax 245360 f wBP* specialisten in - Computersnetwerken, systemen op maat. - Hi-end audio, speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. Rabobank geeft meer krediet aan milieubewuste en diervriendelijke boer Dwangmaatregel Vijf voor twaalf Exportsubsidies Onwetendheid goed, vanuit de Voorstraat zien de mensen me zo staan." Duine stelde een kinderfietsje beschikbaar, voor de verloting waarvoor in het hele dorp gratis loten verspreid zijn. Pe ter Neele uit de Boswei wordt de gelukkige winnaar. „Het was wel leuk. Het zoontje van Paul Oosdijk trok de loten en René van der Jagt riep het om. Zij wonen ook in de Boswei, vlakbij Peter Neele", ver telt Lindhout. Op het plein treedt 's middags juist een country linedance-groep op. Het is een jeugdgroep met bijna allemaal meisjes. De meesten kijken strak voor zich uit, bij een enkeling kan er een glimlach af. De planken vloer wordt omzoomd door belangstellen den. Bij de schiettent is er voldoende animo. „Dat trekt altijd", zegt Adrie Elenbaas die samen met Piet Moer land dienst doet. „We doen dit al sa men vanaf het eerste jaar dat SC Sta- venisse de braderie organiseert. En we staan ook altijd op deze plek, te gen de kerk aan." Elenbaas onder houdt en bewaart de buksen die voor deze attractie aangekocht zijn. Kle ding, sieraden, cd's, speelgoed, zelf gemaakte kaarten en bloemstukken vullen de kramen in de Voorstraat. De verkoper van paraplu's heeft goed ge gokt deze zaterdag, maar schoenen slaan minder goed aan. In de Bos straat hebben twee pony's volop werk. Veel kinderen willen weieens een rondje rijden. Nautiekshop uit Tholen verkoopt mi niatuur scheepsmodellen en kleinere accessoires die met de scheepvaart te maken hebben. „Vooral de modellen vinden aftrek. Bovendien zie ik veel bekenden, want ik kom hier vandaan. En dat is leuk", aldus Jaap Hage. Hoewel het geen warm weer is en de zon zich nauwelijks laat zien, doet de ijsverkoper goede zaken. Het terras bij cafetaria Stavenisse is niet druk bezet. Maar de verkoop van saté en hamburgers loopt naar tevredenheid. In de stand van de watersportvereni ging worden tweedehands artikelen aan de man gebracht en daar staan steevast omstanders te kijken. Op de Stoofdijk gaat Peter v.d. Sterren uit Poortvliet juist met een emmer het dorpshuis in. „Ik ben al bijna door mijn gerookte paling heen", meldt hij. „Het loopt prima. Stukken beter dan vorige week in Oud-Vossemeer, waar het niks was. Maar daar was ook een totaal ander publiekje zag er geen enkele bekende." In Stavenisse komen veel mensen uit Sint-Maartensdijk, en dit keer ook opvallend veel uit Sint-Annaland, een kijkje nemen. Met name 's avonds. „Kennelijk is het een beetje traditie om naar de braderie in Stavenisse te komen", meent Frans Lindhout. Hij meldt dat de feestavond in De Stove - met muziek van Voyage drive-in - bij zonder druk is bezocht. „Op en gege ven moment stond de hal tjokvol mensen die naar binnen wilden." Op verzoek van de voetbalclub is ook de kermis naar het dorp gekomen. Met name de middelbare-school- jeugd vermaakt er zich prima in de botsauto's. De draaimolen voor de kleinere jeugd ontbreekt natuurlijk evenmin, terwijl oliebollen en snoep goed te koop zijn. „Ik heb gehoord dat het wel zo'n tachtig jaar geleden is dat er kermis in het dorp is ge weest", zegt Lindhout. De attratcties trokken in vier dagen de nodige be langstelling. „De kermismensen wa ren content. En wanklanken heb ik niet gehoord, dus wat mij betreft ko men ze volgend jaar weer." Maandag trokken de kermislui naar Sint-Maar tensdijk om er hun attracties op te bouwen. VVD-commissielid mevr. M.K. van Gorsel-de Oude stoort zich aan het feit dat de koepel vrijwilligerswerk van start gaat met twee voltijds krachten en één deeltijdkracht. „Ik vind dat ontzettend veel personeel. Waarom begin je niet met twee me dewerkers in deeltijd als je zoiets op zet. Als je werkgelegenheid schept, dan draag je er ook de verantwoorde lijkheid voor. De gemeente moet dit wat rustiger opzetten", aldus mevr. Van Gorsel. Ze kwam echter te laat met haar op merkingen, want volgens PvdA- raadslid M. A.J. van der Linde had de gemeenteraad al besloten tot de rui mere opzet. „Half augustus worden de vacatures opengesteld", zei wet houder mevr. drs. M.A.E. Velthuis. ABT-commissielid mevr. J. Deurloo- Bolier was het niet met haar VVD- collega eens. „Het vrijwilligerswerk is zo breed (jeugdwerk, gehandicap- tenwerk, enz.) dat je behoorlijk wat mensen moet inzetten." Het geld is er dankzij de tijdelijke stimulerings maatregel vrijwilligerswerk. SGP- raadslid M.J. Klippel wil graag op de hoogte gehouden worden over de toekenning van subsidies en de inzet van de gelden. De politieke discussie over het sigma-team is op gang gekomen na een ongeval op de Broekseweg bij Oud-Vossemeer in het laatste weekeinde van mei. Het duurde toen 's nachts uren eer alle acht gewonden met ambulances weg gebracht waren, doordat die overal vandaan moesten komen. Inzet van het sigma-team werd niet no dig geoordeeld, mede omdat de verwondingen meevielen. Voor hulpverlening bij grootscha lige ongevallen en rampen zijn er in Zeeland sigma-teams gestatio neerd in Brouwershaven, Goes/ Vlissingen en Terneuzen. Dat in Brouwershaven is bedoeld voor Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland. Het 16-koppige team rukt altijd uit vanuit de standplaats, omdat daar het mate rieel gestald staat. De helft van de vrijwilligers woont op Tholen/ Sint-Philipsland, veel van de an deren in omgeving Bruinisse. Zij moeten, als het team in actie komt, eerst naar Brouwershaven. Wanneer acht vrijwilligers ter plaatse zijn, waaronder een coör dinator, kan het team uitrukken. In de wagen hebben ze allerhande materiaal, zoals verwarmde ten ten. Tot de taken van het sigma team behoren het assisteren van ambulancepersoneel en logistiek regelen van geneeskundig mate rieel. Een officier voor geneeskun dige diensten beoordeelt of het nodig is om het sigma-team in te zetten, waarbij de ernst van het letsel bij slachtoffers bepalend is. Het team uit Brouwershaven kan zonodig assistentie krijgen van de andere Zeeuwse teams. De teams uit West-Brabant, onder andere Bergen op Zoom, zijn in principe niet beschikbaar. De SGP vindt de ligging van Brouwershaven voor hulpverle ning op Tholen zeer ongunstig en wil van b. en w. weten of zij die mening delen. De inzet van het sigma-team noemt de fractie der mate tijdrovend, dat er van een adequaat optreden in onze ge meente nauwelijks sprake kan zijn. Door het materieel in de om geving van Bruinisse te statione ren, zou de situatie aanzienlijk verbeteren. De SGP vraagt b. en w. dan ook om het initiatief te ne men om tot verplaatsing te komen. Ook zou de fractie graag zien dat het gemeentebestuur met de West- Brabantse hulpdiensten gaat pra ten over de mogelijkheid om een sigma-team uit die regio in Tholen in te zetten. In de jongste gemeenteraadsverga dering is deze kwestie ook aan de orde geweest. Toen zei wethouder mevr. M.A.E. Velthuis dat statio neren van het sigma-team in Brui nisse handig zou zijn. Ter vergelij king: de afstand tussen Brou wershaven en bijvoorbeeld Oud- Vossemeer is 41 kilometer, maar tussen Bruinisse en Oud-Vosse meer slechts 22 kilometer. Het hoofd van de afdeling ongevallen en rampenbestrijding van de GGD heeft in een krant gezegd, voor stander te zijn van een centralere plek. Hij heeft tot nu toe Zierikzee op het oog (de afstand Zierikzee- Oud-Vossemeer is 36 km - red.). De schiettent op de braderie heeft nooit over animo te klagen. „Vorig jaar was de helikopter goed, toen een rondvlucht maakte, nu niet maar nu was het eigenlijk geen opnieuw in. Volgende keer zal dat weer. Bovendien stapt iemand die een nieuwe attractie moeten wor den", aldus Lindhout. Hij betreurt ook dat het levend standbeeld ver stek liet gaan. „We krijgen nog uit sluitsel van het bureau waar we dit boekten, maar zaterdag stond daar alleen een antwoordapparaat aan." Niettemin is de Stavenisse-voorzit- ter tevreden. „Ik vind dat je er best gröös op mag zijn dat je dit op zo'n dorpje voor elkaar krijgt." Vrijwilli gers van de voetbalclub bemanden stands als het enveloppen trekken, schiettent, rommelmarkt en rad van avontuur. „Met wisselende ploegen, want je kunt dat van mensen niet een hele dag lang verlangen." Lind hout geeft aan dat het steeds moei lijker wordt om voldoende vrijwilli gers te vinden. Over de opbrengst voor de club is hij tevreden. En ook over de publieke belangstelling. „Om een uur of elf 's morgens en rond vieren 's middags was het drukker dan vorig jaar. En 's avonds was het heel druk." Op het Van der Lek de Clercqplein is rijwielhandelaar Arie Duine uit Scherpenisse 's middags ook al con tent. Hij heeft met een vrachtwagen een lading fietsen naar de braderie laten brengen, die in het bushokje en een zelfgebouwde stellage staan. Er zijn er de nodige verkocht. „Ik heb nogal wat klanten hier in het dorp. Daarom sta ik hier ook, om re clame te maken. En mijn plek is Een van de partijen die in de agrari sche sector de vinger aan de pols houdt, is de Rabobank. De bank is verreweg de grootste in Nederland als het gaat om het financieren van boerenbedrijven. En in dat financie ren komt, als het aan de bank ligt, een stevige verandering. Niet alleen bedrijfsrendementen en toekomst verwachtingen zijn voor de mate van kredietverstrekking van belang, ook de manier waarop de boer zich maatschappelijk opstelt. En dan heeft de bank het over het welzijn van dieren, de inrichting van het boerenbedrijf, de manier waarop het mestoverschot wordt aangepakt en de wijze waarop de ondernemer zijn afzet heeft geregeld. Lief zijn voor koeien, varkens en kippen en goed omgaan met het milieu levert de boer niet alleen sneller krediet op, ook de kredietkosten kunnen wel eens meevallen als er volgens het 'position paper' van de bank wordt gewerkt. Dat 'position paper' kan de boer inzicht geven in de manier waarop hij met zijn bedrijf kan om gaan. Ook voor het verkrijgen van betere prijzen, minder regels en kor tere lijnen naar de afnemers levert de bank suggesties. Het concept van het 'position paper' is tijdens de laatste kringvergaderingen goedge keurd en wordt, in aangepaste vorm, aan de lokale Rabobanken overhan digd. Sleutelwoorden daarbij zijn 'maat schappelijk aanvaardbaar' en 'duur zaam'. Dus geen kistkalveren. Geen varkensflats en geen kippen in klei ne ruimten. Wel terug naar de na tuur en met bescherming van het milieu. De boer die op die manier werkt, kan wat betreft de Rabobank rekenen op vriendelijke kredietfaci liteiten. De boer die het welzijn van de dieren hoog in het vaandel heeft en ook nog bewust met het milieu omgaat, kan vertrouwen op alle me dewerking van de bank, zo staat in het 'position paper' dat voor het ein de van deze maand bij alle Rabo banken in het lijstje met commer ciële dienstverlening zal zijn opgenomen. De Rabobank heeft het dan vooral over de toekomst van de veehoude rij. Het perspectief van de veehou derij wordt volgens de Rabobank bepaald door de markt en door de maatschappelijke opvattingen. Kalfsvlees mag minder wit, kippen mogen minder snel groeien. En als het om melk gaat, graag nog wat koeien in de wei. Dit vertaalt zich in de eisen die de consument stelt aan de kwaliteit van zijn voedsel. Om daaraan invulling te kunnen geven, is een effectief georganiseerde pro- ductie/consumptielijn volgens de bank noodzakelijk. In een persbe richt zegt Henk van de Kerk, advi seur van de hoofddirectie van de Rabobank Groep: 'We hebben de brede discussie daarover vertaald in een 'position paper' waarin uit gangspunten zijn geformuleerd voor onze toekomstige financiële dienst verlening in de agribusiness'. De bank constateert dat afnemers van vleesproducten niet tot kopen bereid zijn als de boer geen oog heeft voor het welzijn van de dieren. De boer die daar geen oog voor heeft, is voor goedkoop en gemakkelijk verkrijg baar krediet bij de Rabomannen aan het verkeerde adres. In Tholen is met het opfokken en Het voldoen aan alle wettelijke regeltjes kost vleesmester 7.7. van 't Hof uit Sint-Annaland handenvol geld, zegt hij. Advertentie I.M. verzorgen van de consumptiedieren eigenlijk niéts mis, zegt dierenarts W. Brons uit Poortvliet. Hij komt al jaren bij de meeste vleesveemesters over de vloer en is ook een geziene gast bij de melkveehouderij op het eiland. Duizenden dieren mochten zich de afgelopen jaren in de aan dacht van de arts verheugen. „In Tholen hebben de dieren geen kla gen over hun gezondheid en over hun behandeling. Grootschalige be drijven zijn er overigens niet zoveel op Tholen. Kistkalveren kennen we op het eiland al helemaal niet. De meeste boeren hebben er enkele stieren bij als aanvulling op het in komen. De enige grote vleesmester is Van 't Hof in Sint-Annaland." Brons noemt uit zijn praktijk nog een paar namen van Thoolse boeren die op het gebied van de melkvee houderij iets te betekenen hebben en die mogelijk profijt kunnen hebben van de door de Rabobank aange kondigde aanpassing van de krediet beoordeling. Van 't Hof zelf begint gelijk te grin niken als hij met het onderwerp wordt geconfronteerd. Schoenma ker blijf bij je leest, declameert hij als hij hoort dat de Rabobank maat schappelijke tolerantie bij zijn fi nancieringsbeoordeling gaat betrek ken. „Laat de Rabobank zich bezig houden met financieren, dan zorg ik dat mijn dieren het goed maken." Naast die opdracht heeft hij, zonder dat de bank zich er mee hoeft te be moeien, nog veel meer zaken om in acht te nemen. Het mestregistratie- systeem. Voorgeschreven stalmaten. Allerhande milieuvoorschriften. Gek wordt hij er soms van. En het voldoen aan al die wettelijke maat regelen kost hem handenvol geld. „En dan komt de Rabobank met een snellere kredietverlening? Laten ze de rente maar anderhalf procent la ten zakken. Daar heb ik meer aan. Waar haalt de Rabobank overigens het recht vandaan om te beoordelen of ik al dan niet maatschappelijk verantwoord werk? Daar hebben we de Nederlandse wetgeving voor. Straks wordt financiering van je be drijf nog een dwangmaatregel om aan wettelijke regels te voldoen", schiet de veehouder, met 220 runde ren een van de grote veehouders in het land, uit zijn slof. Waf Van 't Hof betreft, moet dé bank er mede voor zorgen dat hij geld kan verdie nen. Alleen door het maken van winst kan hij rente en aflossing be talen. Voor de rest houden veehou ders zich keurig aan de wet. „Dat hoeft de bank niet te stimuleren." Naast het hanteren van andere crite ria voor kredietverlening aan boeren die diervriendelijk werken, sugge reert de bank de lijn tussen produ cent en afnemer te verkorten. Dat kan door boeren bijvoorbeeld aan deelhouder te laten worden in een coöperatie. Het rechtsreeks hebben van een financieel belang in een aan- en verkooporganisatie, een ke tenregisseur noemt groepsdirecteur Van de Kerk zo'n instelling, kan eveneens het goed presteren van de boer in de hand werken. Van 't Hof wil er niet van horen. Hij wijst op Cebeco Handelsraad en op Dume- co. Voor hem voorbeelden van coö peraties hoe het niet moet. „Nood lijdende instelling. Oprichting van zo'n nieuw fenomeen is goed geld naar kwaad geld dragen." De recente jaarcijfers van land bouwcoöperatie Cehave, waarbij 8000 boeren zijn aangesloten, geven hem deels gelijk. Een rendement van 2,5 procent van het geïnvesteer de kapitaal. Daar hoef je het voor deel wat Van 't Hof betreft niet te zoeken. Zijn credo is kostenverla ging. „In het jaar 2000 betaalde ik voor het slachten van een rund nog 42,50 gulden. Nu, omgerekend in guldens, ben ik 170 gulden kwijt. Kostenbeheersing, dus renteverla ging en promotie van het Neder lands product bij de Nederlandse consument en de Nederlandse su permarkt." Het stoort Van 't Hof dat zowel de supermarkt als de consu ment alleen denken aan de prijs en minder aan kwaliteit en het Neder lands product. „Daarom is de im port van rundvlees uit Argentinië zo groot." Dat het voor de vleesmesterij vijf voor twaalf is, beaamt de Setalland- se veehouder maar al te graag. Van de zes- tot zevenhonderd collega's in Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg zijn er volgens hem nog hoog uit 50 over. De rest is gestopt of ka pot gegaan aan de concurrentie uit andere landen. Van 't Hof ziet wel brood in korte lijnen. Daar hoeft geen 'Rabobankketenregisseur' aan te pas te komen. „Laat de Rabobank bedrijven financieren. Laat de boe ren vee houden en laat de slager de zaak vermarkten. Dat is de meest simpele en kostenbesparende ma nier van werken. Nederland gaat ka pot aan alle toeters en bellen op voedselgebied. De echte bakker moet betalen voor zijn keurmerk. De keurslager idem dito. Als ik van mijn ecobedrijf een officieel ecobe- drijf wil maken, kost me dat 40.000 gulden per jaar. Voor dat geld zit er een vent op mijn rug die controleert of ik alle ecovoorschriften wel na leef." Woordvoerder Bert van Wanrooij van de Rabobank Groep is het wel met Van 't Hof eens. „Je hoeft er ook niet aan mee te doen. Maar als een boer, gecontroleerd, op een maatschappelijk verantwoorde ma nier werkt, stelt de bank daar wat te genover. Niet alleen gemakkelijker geld lenen, maar er kan ook naar de rente worden gekeken. Dat is een kwestie van risicoanalyse." Een an dere groepswoordvoerder, verant woordelijk voor die analyses, zegt dat de hoogte van de rente afhanke lijk is van een verzameling van fac toren. „Als boeren als Van 't Hof voldoen aan de criteria, dan is er ook op het gebied van de rente veel mogelijk." De groepswoordvoerder wijst op speciale faciliteiten voor veehouders die aan maatschappelij ke criteria voldoen. „Die krijgen straks niet alleen gemakkelijker toe gang tot financieringsmogelijkhe den, maar kunnen nu al gebruikma ken van een rentevoordeel van 0,3 procent." Ook deze voorlichter pleit voor een korte keten van producent naar af nemer. Hij ontkent dat de Neder landse veehouder in eigen land dwars wordt gezeten door met name Argentijnse vleesimporten. „Het aandeel van het Nederlands product in de Nederlandse supermarkt wordt steeds groter." Maar," waarschuwt hij, „de Neder landse vleessector moet dat proces versnellen. Want wat betreft de ren dementen is het vijf voor twaalf. Nu moeten de handen uit de mouwen. De sector zal zelf zo'n marktregis- seur moeten aanwijzen. De Rabo bank zal zo'n initiatief stimuleren. De bank zal niet zelf het initiatief Melkveehouder Jan Vissers uit Scherpenisse vindt de uitvoering van het 'position paper' van de bank een goede zaak. Gemakkelij ker geld krijgen spreekt hem aan, want wil de melkveehouderij blij ven bestaan dan zal er met enige re gelmaat melkquotum moeten wor den gekocht. „Dan moet je wel laten zien dat je bedrijf rendeert, anders krijg je geen geld", is zijn ervaring. Hij heeft onlangs zelf de bank om assistentie gevraagd bij het kopen van melkquotum. „Dat kost veel geld. Dat heb je zo niet even in de kast liggen. Gemiddeld kost een liter melk 4,50 gulden. Een gemiddelde koe geeft 9000 liter. Dus tel maar op." De hoogte van de prijs van het quotum is vooral af hankelijk van het aanbod. Dat is ge ring op Tholen, vindt Vissers. „Er stoppen te weinig boeren en uit de randstad komen er veel hier naar toe. Die worden daar uitgekocht voor een half miljoen gulden per hectare en kopen hier grond terug voor 80.000 gulden per hectare." Om te voorkomen dat een deel van de winst naar de fiscus gaat, kopen ze melkquotum, wijst hij naar een collega die voorheen in Gouda was gevestigd en nu in Stavenisse boert. Net als de vleesmesters, heeft ook de Thoolse melkveehouder te ma ken met concurrentie. „Er is veel te veel melk in de Verenigde Staten en Australië. Ook daar maken ze kaas, boter en al die andere melkproduc ten die ook in Nederland worden gemaakt. Alleen, de V.S. en Austra lië exporteren hun producten naar Europa. En daar worden forse ex portsubsidies betaald." Toch voor spelt Vissers met name de grote melkveehouders een goede toe komst. „Naast melkproducten wordt ook veel melk gebruikt als grondstof voor de fabricage van medicijnen. Pillen. Dat gaat heel goed." Volgens Vissers telt Tholen nog zestien melkveehouders, waaronder zes grote. „Boeren die vijftien koei en hebben en 100.000 liter melk produceren, die redden het op ter mijn niet", vreest hij. Maar ook zij kunnen, als de bedrijfsvoering zo danig maatschappelijk is aangepast dat wordt voldaan aan de criteria van de Rabobank, bij de bank aan kloppen voor investeringskredieten. De Rabobanken in Tholen zijn zo ver nog niet. De woordvoerder van de Rabobank Tholen rept over 'in terne discussies' over het onder werp. „We moeten er binnenshuis nog over praten. Dat doen we tij dens een bestuursvergadering." De directie van de Rabobank Sint-An- naland/Poortvliet verwaardigt zich zelfs niet om over het onderwerp te spreken. De directeur laat via zijn secretaresse weten dat hij geen tijd heeft voor een toelichting. Ook geen heel korte reactie. Van Wanrooij van de Rabobank Groep vermoedt dat onwetendheid daarvan de oorzaak is. „We hebben het 'position paper' in de centrale kringvergadering afgerond. Onze ideeën komen nu, met de op- en aanmerkingen die tijdens die bijeen komst zijn gemaakt, op papier. Daarna kunnen daar ook de lokale banken kennis van nemen en hun positie bepalen." Veel zal er aan de oorspronkelijke versie overigens niet veranderen, zegt Van Wanrooij, wijzend op de tekst zoals die in maart van dit jaar naar buiten is ge bracht. Daaruit blijkt samengevat dat: 'In het kader van het veranderingspro ces van het veehouderijcomplex zal de Rabobank Groep de financiële dienstverlening aanpassen op de volgende aspecten: - De kredietver lening zal meer onderworpen wor den aan maatschappelijk kritische aandachtspunten (maatregelen dier ziekten, dierenwelzijn, emissies en de anticipatie hierop door een be drijf). - De Rabobank Groep zal meeden ken over het ontwikkelen en inzet ten van financiële oplossingen voor strategische deelnemingen; daar naast zal de Rabobank Groep spe ciale financiële oplossingen ontwik kelen waardoor primaire bedrijven risicodragend kunnen investeren in hun marketingorganisatie. - Onder regie van de overheid wil de Rabobank een bijdrage leveren aan de herverkaveling en herinrichting van een economisch vitaal, leefbaar en duurzaam landelijk gebied. - Rabobank zal een actieve rol spe len in discussies over de herinrich ting van de veehouderij; zij zal daar bij overheden en andere stake holders aanspreken op hun verant woordelijkheid. - De financiële dienstverlening zal getoetst worden aan de Position Pa per Toekomst Veehouderijcoplex'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7