Vijf jachten gezonken aan steiger G in haven van Sint-Annaland Ziekenfonds stopt met drie zitdagen „Dat je zo oud wordt, kun je niet denken" Bouwvakkers gaan nu eerst vakantie vieren AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Tholen groeit met 30 mensen Donderdag 18 juli 2002 58e jaargang no. 35 Onderhandelingen over afstoten van vuilnisophaaldienst Bloemen kijken op proefveld van zaadteeltstudieclub Ruim 40 mille schade bij diefstal navigatiesystemen bedrijfswagens In de jachthaven van Sint-Annaland zijn binnen een aan tal maanden al vijf schepen gezonken. De laatste in de nacht van vrijdag op zaterdag en allemaal aan hetzelfde steiger G, midden in de haven, waar schepen met een maximale lengte van 7 meter liggen De betrokkenen zijn meer of minder ernstig gedupeerd. In sommige gevallen dekt de verzekering de schade, maar anderen zijn alleen w.a. verzekerd. De problemen doen zich voor bij opko mend water, waarbij de (kleine) schepen blijven hangen. Zekere risico's Plaatje Pech Sint-Philipsland, Tholen en Sint-Annaland Ziekenfonds VGZ heeft gisteren de laatste zitdag gehou den in zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Eerder werd al in de Rozeboom Sint-Philipsland gestopt en per 1 okto ber komt het ziekenfonds ook niet meer naar de Welle - vaete in Sint-Annaland. Alleen het kantoor aan de Markt in Sint-Maartensdijk blijft geopend, maar dat is alleen in de morgenuren bezet. Dies van de Rhee in smalstad 100 jaar Hij heeft een mooi uitzicht op de Westvest en de tuin van het huis van 'dokter Tazelaar' in Sint-Maartensdijk. Van uit zijn stoel bij het raam op de eerste verdieping kan hij tot aan het postkantoor kijken. Dies van de Rhee woont hier 26 jaar, maar al vanaf 1917 aan de Westvest. Hij werd geboren fn de Kleine Koaje op 22 juli 1902. Maan dag wordt hij honderd. Deze week Nieuwbouw aula Tholen loopt voorbeeldig i Ay2i» i tA--4^ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eenc Het enige nieuv en Sint Philipsls n Thoolse Courar t Verschijnt dondestjag^y/^. .r Bankrekening 30 3?T86«2|ë^$4J@\l>X Abonnement 14,57 peT MalIjaai, t""§6,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het aantal inwoners van de gemeen te Tholen is in de eerste zes maan den van dit jaar met 30 gestegen. Op 30 juni woonden er 23.917 men sen in Tholen: 11.930 mannen en 11.987 vrouwen. De groei is volle dig te danken aan de natuurlijke aanwas, het geboorteoverschot over het eerste halfjaar bedraagt 40. Er werden 172 kinderen geboren (92 jongens en 80 meisjes) en er overle den 132 inwoners (70 mannen en 62 vrouwen). Doordat er 329 inwoners naar elders vertrokken en 319 men sen zich nieuw in Tholen vestigden, is er een vertrekoverschot van tien. In januari en februari nam het inwo nertal van Tholen af, de vier maan den erna werd een groei genoteerd. De meeste geboorten (32) waren in februari, terwijl in januari de meeste overlijdens (30) voorvielen. Die eerste maand vertrokken ook de meeste inwoners uit de gemeente (62) en waren er eveneens de mees te nieuwkomers (58). De toe- of af name per maand is als volgt: januari -5; februari -8; maart +11; april 12; mei +15; juni +5. Het aantal mannen in Tholen nam in de eerste helft van dit jaar toe met 24, vrou wen kwamen er slechts zes bij. Als de offerte van de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD) naast de huidige kosten van de Thoolse ge meentelijke vuilnisophaaldienst wordt gelegd, dan is de ZRD goed koper. Maar hoeveel, dat wil wet houder LJ. van Doorn nog niet kwijt. Hij heeft binnenkort nog een gesprek met de ZRD en de wethouder hoopt dat de bedragen in de offerte dan nog naar beneden bijgesteld kunnen worden. Maar het zou ook andersom kunnen als er andere gemeenten afhaken. „Als er te weinig deelname is, wordt het misschien duurder", zegt Van Doorn, maar in de offerte van de ZRD staan er wat dat be treft geen ontbindende voorwaar den. De gemeente Goes houdt de afvalinzameling in eigen beheer omdat een eigen dienst veel meer voordelen biedt. Wanneer Goes doelmatiger gaat werken door bij voorbeeld personeel van de reini gingsdienst voor het groenbeheer in te zetten - en andersom - dan zijn er voordelen te behalen. „De omstandigheden in de gemeente Tholen zijn heel anders dan die in Goes", zegt wethouder Van Doorn. Zo zijn er hier al (inclusief De Sluis) tien woonkernen. Behal ve Goes doet ook de gemeente Schouwen-Duiveland niet mee aan de ZRD. Daarentegen gaat Mid delburg wel in zee met de provin ciale reinigingsdienst. Wanneer Tholen meedoet, zouden de vuil niswagens aan de ZRD verkocht kunnen worden of aan andere ge gadigden. En het personeel zou ook in dienst van de ZRD (een dochteronderneming van Delta Nutsbedrijven) kunnen komen. Zaterdag 27 juli organiseert de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt eiland Tholen een open dag op het proefveld aan de Winkelzeeseweg bij Sint-Anna- land. Bestuursleden zullen uitleg geven bij de 31 soorten die er staan en wat het doel is van het proefveld. Ook is er informatie over de maatregelen die een zaad teler moet treffen om zo hoog mo gelijke opbrengsten te krijgen. Het proefveld ligt tussen Sint-Anna land en Stavenisse in de buurt van tuincentrum eiland Tholen. De open middag is vanhalf twee tot vier uur. Woninginrichting Bouman-Potter in Poortvliet is zondag voor ruim 40.000 euro gedupeerd door de diefstal van navigatiesystemen uit acht bedrijfswagens. De auto's stonden op een afgesloten terrein bij de magazijnen aan de Paasdijk- dwarsweg. De daders wisten dat terrein te bereiken en de ruiten van de wagens kapot te slaan, waardoor ze de apparatuur konden meene men. De politie zette maandagoch tend nog een speurhond in om spo ren van de daders te kunnen lokaliseren, maar er zijn nog geen mensen aangehouden. Mevrouw Van Tillo, wier gezonken boot hier wordt opgetakeld in de Sint-Annalandse jachthaven, schrijft het zinken toe aan een constructiefout. Maar de gemeente ontkent dat. „Je zit met een hoop ellende", zegt mevr. Van Tillo uit Steenbergen, wier boot eind juni al zonk, samen met die van de familie Hartog uit Sint-Anna- land. „Het is diep triest. Onze spaar centen zitten erin en alles in de boot is verloren of aangetast door het zoute water. De verzekering dekt waar schijnlijk de schade, maar je vaarsei- zoen is gelijk over." Mevr. Van Tillo schrijft het zinken van haar jacht toe aan een 'constructiefout bij de meerpalen'. De meerpalen zijn in maart vernieuwd. De Steenbergse, die al twee jaar een jacht heeft, maar voor het eerste jaar in Sint-Annaland ligt, had een zogenaamde zwervers- plek. In dezelfde box zonk eerder dit jaar de twee jaar oude polyester vis- boot van de familie Bals uit Sint-An- naland. „Gelukkig waren we all risk verzekerd. Alles wordt vernieuwd en in augustus kan de boot klaar zijn." Mevr. Bals noemt het 'vreemd' dat de gezonken schepen allemaal aan het zelfde steiger G lagen. „Sinds vorig jaar hadden we een vaste plek in de haven, maar eerst lagen we aan het oude steiger. Aan het nieuwe steiger zijn de touwen aan de onderkant vast blijven zitten en die hebben onze boot naar beneden getrokken. Er staat nu een waarschuwingsbord op de ha ven." Eerder was de boot van de fami lie Riep uit Stavenisse al gezonken en zaterdag was een watersporter uit Te- teringen het vijfde slachtoffer. Mevr. Van Tillo zegt 'geen enkele vorm van medeleven' te ontvangen. „Zelfs de oude garde in de jachthaven wist niet dat er zulke problemen wa ren. Het is ook absurd dat er binnen een paar maanden al vijf schepen ge zonken zijn. Je moet als watersporter erop kunnen vertrouwen, dat alles goed is. Wij zijn er in elk geval van uitgegaan dat alles veilig is in de jachthaven van Sint-Annaland. An ders had de technische commissie van de w.s.v. ons tevoren moeten waar schuwen", aldus mevr. Van Tillo. Nadat er vier schepen waren gezon ken, schreef het bestuur van de water sportvereniging een brief aan de leden om hen te wijzen op de problemen. De w.s.v. onderkent zekere risico's aan de geleidedraadvoorziening, een stalen kabel die aan de afmeerpaal is bevestigd en waaraan de afmeerlijn van een jacht door middel van een sluiting kan worden bevestigd. Niet alleen bij onoordeelkundig gebruik zijn er risico's, want volgens de w.s.v. kan de stalen kabel of het bevesti gingsoog breken. Daarnaast kan de sluiting van de afmeerlijn aan het on derste bevestigingsoog van de gelei- dedraad blijven hangen. In beide ge vallen kan er aanzienlijke schade optreden. In het verleden heeft dat zelfs tot de situatie geleid dat schepen zijn gezonken. Omdat vanaf de ingebruikneming van de jachthaven in 1963 bij herhaling schade of bijna schade is ontstaan - en die schade werd soms geclaimd - is binnen de w.s.v. afgesproken, dat elke ligplaatshouder voor eigen risico zijn boot afmeert. De vereniging kan niet aansprakelijk worden gesteld voor eventueel optredende schade. Dat is in het havenreglement vastgelegd en bij verschillende gelegenheden (in clubkrant, notulen en op de liggeldno ta) nog eens onder de aandacht ge bracht. Het breken van stalen kabels kan, on danks het feit dat de technische com missie periodiek inspecties zorgvul dig uitvoert, helaas niet worden voorkomen, aldus de w.s.v. Probaat middel om schade te vermijden, is voldoende besef van verantwoorde lijkheid tonen door zelf de conditie van de kabel, paal en bevestigings ogen te controleren en in geval van twijfel de technische commissie te raadplegen. Voorts blijkt het aanbren gen van voldoende stootwillen in combinatie met twee springlijnen meestal preventief te werken. Het blijven hangen van het schip kan in het algemeen afdoende worden voorkomen door het aanbrengen van een plaatje boven het onderste beves tigingsoog, zodat de sluiting niet de gelegenheid krijgt rond het bevesti gingsoog klem te raken. Naast het aanbrengen van dat plaatje op elke ge- leidedraad is het ook beter de afmeer lijn strak te zetten. De plaatjes - ook andere constructies zijn denkbaar - kunnen op een eenvoudige wijze wor den gemaakt en aangebracht. Desge wenst kan de technische commissie daarbij voor ondersteuning zorgen, al dus het w.s.v.-bestuur in een brief aan de leden. Havenmeester C. Smits zegt geen di recte oorzaak voor de ongelukken te kunnen aangeven. „Het is gewoon pech of slordigheid. In 9 van de 10 gevallen ligt het aan de buurman, maar dat is hier niet hard te maken. Technische onvolkomenheden heb ik niet kunnen constateren. Helaas zijn er al vijf schepen gezonken en alle maal van eigen leden, ervaren water sporters." ZIE VERDER PAGINA 9 VGZ-woordvoerder Bert Rensen maakt duidelijk, dat de zitdagen niet meer rendabel zijn. „Het aantal be zoekers loopt terug omdat de verze kerden andere wegen zoeken om met ons contact te onderhouden. Behalve per telefoon en per post ook steeds meer per e-mail." Volgens Rensen ontdekken Ook steeds meer ouderen de gemakken van internet. Het spreekuur in Tholen werd op woensdagmiddag tussen half vier en vijf uur door gemiddeld zo'n twintig mensen bezocht. In Sint-Annaland komen er woensdagmiddag van half twee tot half drie zo'n tien tot vijftien mensen. De zitdag in Sint-Philipsland op dinsdagmiddag van twee tot vier uur blijkt 1 oktober vorig jaar al ver vallen te zijn toen VGZ-medewerker Kees Stoutjesdijk stopte met zijn werk in het kantoor Sint-Maartens dijk. Het stopzetten van de zitdagen ge beurt niet alleen op Tholen. „Lande lijk heffen we de spreekuren op", zegt Rensen. „Onze kantoren worden omgezet in verzekeringswinkels, ook in Sint-Maartensdijk. De intentie is om alle openingstijden uniform te houden, maar in Sint-Maartensdijk blijven we voorlopig alleen 's mor gens geopend. Het hangt van de be zoekersaantallen af, of ook de mid dag erbij komt. We willen het de klant zo gemakkelijk mogelijk maken en dicht bij onze verzekerden blijven zit ten", aldus de VGZ-woordvoerder. Van de Rhee is de oudste inwoner van het dorp. Buiten komt hij niet meer. Voorheen zat hij wel eens op de galerij als het lekker warm was, maar lopen kan Van de Rhee niet meer. Zijn verstand is nog goed. Hij weet nog veel te vertellen over vroeger, zijn werk en het dorp. Vaak bladert hij in de fotoboekjes van Sint-Maartensdijk. In een van de boekjes staat een tekening van de Kleine Koaje toen het nog vol gebouwd was met huizen. Het is nu het grote parkeerterrein aan de Ha ven en Keethil, maar aan het begin van de twintigste eeuw stonden er 'in de diepte' (de voormalige spui- kom) zo'n veertig woninkjes waar evenveel gezinnen in woonden. Dies van de Rhee wijst aan waar hij werd geboren. „Ongeveer halfin, op nummer 25. Hier bij dit slopje. Aan weerskanten stonden drie huisjes." De huisjes werden bewoond door landarbeiders en bestonden uit slechts één kamer. „Als je de deur opendeed, stond je in de kamer." Van de Rhee was de jongste van ze ven kinderen (vier jongens en drie meisjes). Met zijn negenen woon den ze er. „Dat was een heel kroot- je bij elkaar." In 1917 verhuisde het gezin echter naar de Westvest waar zijn vader een huisje kocht. Van de Rhee ging na de lagere school werken. „De school was klaar als je 12, 13 jaar was. Over doorleren werd niet ge praat, bij geen mens. Ik ging vlas wieden. Dat was het begin." Van de Rhee's vader was landarbei der. Dies werd het ook. Dat sprak vanzelf in die tijd, want er moest brood op de plank komen. In het voorjaar en de zomer werkte hij op het land, maar in het najaar was hij, vanaf 1921, 'peeschriever'. Die no teerde hoeveel kilo's suikerbieten er per boer werden aangevoerd op de centrale losplaats in een dorp. Van der Rhee werkte voor 'de bond', de centrale suikermaat schappij (CSM) in Steenbergen (Daarnaast bestonden er fabrieken in Roosendaal, Dinteloord en Put- tershoek). Als peeschriever werkte hij in verschillende plaatsen. Zo ging Van de Rhee in de jaren twin tig op de fiets naar Dinteloord en Willemstad (aan de 'Stadsendiek'). In Willemstad werke hij vier jaar, dat wil zeggen tijdens de campagne die ongeveer van eind september tot eind november liep. De bieten brachten hem ook in Sommelsdijk op Goeree-Overflakkee, in Zuid- land en Pernis op Voorne-Putten. Steeds lag hij dan in de kost. „In Willemstad nam de kostvrouw het niet zo nauw, we kregen een keer pap waar een vlieg in lag." ZIE VERDER PAGINA 3 Sint-Annalander Goedege- buure blaast al 55 jaar zijn partij mee bij Accelerando Echtpaar Van der Slikke- Quaak in Scherpenisse is zestig jaar getrouwd EN VERDER... In Tholen hebben dieren geen klagen over hun gezondheid en behandeling, zegt dierenarts Brons 'Ais vreemden aan de deur, als bekenden weg' eerste aflevering in vakantieserie Bed Breakfast Gastvrij Thoolse trekkertrek-fanaten verlangen terug naar wedstrijden Pluimpotterein NAAR MIJN ONDERVIN DING HEBBEN MENSEN ZONDER ONDEUGDEN OOK WEINIG DEUGDEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De scholen hebben al bijna twee weken vakantie, de bouwvakkers volgen morgen - voor zover ze al niet aan hun eerste vakantieweek bezig zijn. Aan de nieuwe au la in de Prins Bernhardstraat in Tholen is de afgelopen dagen druk getimmerd. Het gebouw moet glasdicht zijn als morgen het gereedschap tijdelijk wordt opge borgen. De bouwers liggen op schema. „Het loopt voorbeeldig", zegt projectlei der Robbert van de Sande van hoofdaannemer De Kok Bouwgroep. In de nieuwe grote zaal worden nu nog latten op maat gezaagd. En er ligt een stapel gips platen die vrijdag weg moet zijn. Het gele isolatiemateriaal en de witte elektriciteitslei dingen zullen erachter verdwijnen. Een deel van de wand wordt glas - in een V-vorm die in de diagonale hoek kleiner terugkomt. De ramen zijn rond en ook daarin wordt deze laatste dagen voor de vakantie het glas gezet. „Na de vakantie volgen de systeempla fonds, het stukadoren van de wanden en het schilderwerk", zegt Van de Sande. Half maart is begonnen met de sloop van de oude aula, in september moet de aannemer klaar zijn met de nieuwbouw. Vervolgens wordt die ingericht en dan kan ze in gebruik worden genomen. Voor De Kok is de Thoolse aula een kleiner project. Het bedrijf heeft er met praktisch al leen Tholenaren aan gewerkt - van de 120 werknemers komen er 10 tot 15 van Tholen en Sint-Philipsland - meldt uitvoerder Hans Priem. De Kok maakte na een faillissement een doorstart, waarbij er in de personele bezetting nauwelijks iets veranderde. Het bedrijf is nu in Bergen op Zoom en Breda gevestigd. Uitvaartverzorger Theo Jansen is te spreken over het bouwbedrijf. „Er is alles aan gedaan om overlast te voorkomen. Er wordt reke ning gehouden met uitvaarten, dan ligt het werk stil. Ook klinkt er geen storende muziek op de bouw, wantje zit tenslotte naast een begraafplaats." De nieuwbouw betekent ruim een verdubbeling qua oppervlakte. Er is toekomstgericht gebouwd, aldus Jansen, die aangeeft dat de modernste inzichten zijn toegepast.. De rode baksteen buitenmuren zijn niet gevoegd, maar gelijmd. „Dat is puur uit esthetisch oog punt gedaan. Het is voor ons land een vrij nieuwe methode", aldus Van de Sande. De gro te zaal krijgt een bijzonder uiterlijk, want ze wordt met groene trespa bekleed. Iets van de oude aula komt terug, want de luidklok blijft gehandhaafd. Het gebouw krijgt twee op baarruimten, een koeling, opslagruimte, garage, kantoor, keuken en sanitaire ruimten. Govert van de Rhee, Dennis van de Boom en Arjan Jochems (v.l.n.r.) werken de hoofdingang af van de aula in Tholen. V T' 1 T "f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1