Provincie^Zeelai^l l I I I l II Nieuw verschenen Natuurcompensatie- programma Westerschelde Pachters weg uit het waterschapsbestuur lOfficiële Mededelingen 0 Aardappelen kwart in prijs naar beneden 'Ooggetuigen' legt historie vast van 20e eeuw Uit de staten van Zeeland Donderdag 18 juli 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Door de verruiming van de vaarweg in de Westerschelde gaat natuur verloren. Om dat te compenseren zijn er plannen gemaakt voor natuurherstel, zowel binnen- als buitendijks. De voortgangsrapportage over het jaar 2001 is onlangs verschenen. Verdwenen Museum In beroep Onderhoud Zeelandbrug Bodemverontreiniging Postweg 2 te Tholen Saneringsplan Eendrachtsweg (ong.) te Tholen Diversen Ontheffing Flora- en faunawet Bij de laatste vergade ring voor de zomerva kantie moesten de ne gen statenfracties voor wat betreft spreektijd de nodige discipline in acht nemen om te voorkomen dat de 25 punten tellende agen da zou leiden tot een uitputtingsslag. En zo waar, de uitdaging om het kort en puntig te houden slaagde rede lijk. Van een tweetal agendapunten maak ik u deelgenoot. VVD-motie Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 29/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeelandnl MlOl l\AAQ I Cletemspolder: een mooi voorbeeld van versterking van landschappelijke kwaliteit en recreatieve mogelijkheden van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Er is weer een nieuwe Milieu tijdingen uit, nummer 75. In dit nummer een artikel over bouwen met toekomst. Op 5 juni j.l. heb ben vertegenwoordigers van ge meenten, provincie, architecten, woningcorporaties, projectontwik kelaars en bouwbedrijven het Zeeuws Convenant Integrale Woningkwaliteit ondertekend. Eén van de ambities van het con venant is dat de overheid ervoor moet zorgen dat de onder nemerszin van bouwbedrijven en projectontwikkelaars wordt ge prikkeld door bouwprojecten toe te kennen aan het bouwbedrijf dat de meeste maatregelen in het ka der van duurzaam bouwen in een project opneemt binnen het ge stelde budget. Verder in Milieutij dingen onder andere aandacht voor het Nationaal park Ooster- schelde, het actieprogramma Energiebesparing, een terugblik op de milieuprijs 2001subsidie aanvragen voor het programma 'Leren voor duurzaamheid en het bestaan van een nieuwe methode om te bepalen wat gevaarlijke stoffen zijn. Nieuwsbrief 5 Gebiedsgerich te Aanpak West Zeeuwsch- Vlaanderen De provincie is nauw betrokken bij diverse gebiedsgerichte projec ten. In West Zeeuwsch-Vlaanderen is een Gebiedscommissie hard aan het werk om een ontwerpplan en een uitvoeringsprogramma voor het hele buitengebied van de gemeenten Oostburg en Sluis-Aar- denburg te maken. Het is de be doeling zowel een impuls aan de regionale economie te geven als een forse investering te doen in natuur en landschap. In de nieuwsbrief die speciaal voor dit project verschijnt, wordt de lezer op de hoogte gehouden van de laatste ontwikkelingen in het ge bied. In het nieuw verschenen nummer onder meer een terug- Informatie Milieutijdingen 75 en de nieuws brief nummer 5 Gebieds Gerichte Aanpak West Zeeuwsch-Vlaande ren zijn verkrijgbaar bij het provin ciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Mid delburg, tel. 0118-631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Bij het informatiecentrum is ook een gratis abonnement van beide uitgaven te bestellen. In het Zeeuws Museum aan de Abdij te Middelburg is de ten toonstelling Het Verdwenen Mu seum te zien. Het geheel geeft een vrij compleet beeld van de eerste collecties die in musea werden opgenomen: fossielen, opgezette of op sterk water gezette uitgestorven dieren en een meer dan 200 jaar oude Egyptische mummie. De tentoonstelling is tot 29 september te zien. Openings tijden: maandag t/m zaterdag van 11-17 uur, zondag van 12- 17 uur. De toegang bedraagt €3,- voor personen vanaf 12 jaar. Verdere informatie: www.zeeuwsmuseum.nl of tel. 0118-626655. Voortgangsrapportage Nederland en Vlaanderen hebben in 1995 een verdrag gesloten in zake de verruiming van de vaar weg in de Westerschelde. Voor de compensatie van verliezen aan natuurwaarden is er door beide overheden geld ter beschikking gesteld. Het totale budget is 30 miljoen euro. Voor de verdeling van dat geld over diverse projec ten is een programma opgesteld. Elk jaar wordt gekeken naar de stand van zaken en komt er een voortgangsrapportage. Rijkswaterstaat is verantwoorde lijk voor de realisatie van buiten dijkse projecten. De provincie draagt de verantwoording voor de uitvoering van binnendijkseprojec- ten. Broedgebied Terneuzen Op het sluizencomplex van Ter- neuzen is al ruim twintig jaar een kolonie Visdieven aanwezig. In de planning was een mogelijkheid op genomen om extra broedgebied aan te leggen in de buurt van het complex. Door de achteruitgang van de aantallen broedparen, waarvan de oorzaak nog niet met zekerheid is vastgesteld, staan deze plannen op een laag pitje. Veerhavens De veerhavens van Kruiningen en Perkpolder zijn onder voorbehoud opgenomen als natuurcompensa tieproject. Voor de veerhaven van Kruiningen en het tolplein is inmid dels een inrichtingsschets ge maakt. De gemeente Reimers- waal heeft aangegeven dat zij niet meer streeft naar een handels functie voor de veerhaven. De ge meente wil wel dat er een combi natie komt van recreatie en natuur. De veerhaven Perkpolder is ook opgenomen als natuurcompensa tieproject, in afwachting van stu dies naar andere gebruiksmoge lijkheden. De gemeente Hontenisse wil een economische impuls geven aan het gebied. Daartoe is een jachthaven en een open vaarweg naar Klooster- zande opgenomen in de gemeen telijke visie voor het gebied. Het plan van de gemeente wijkt daar mee af van het standpunt van Rijkswaterstaat, die van mening is dat natuurcompensatie moet plaatsvinden in de veerhaven. Rammekenshoek Voor het project Rammekens hoek, ongeveer 50 ha, is in 1999 een plan van aanpak opgesteld. In dit plan zijn de grenzen van het gebied opgenomen. De benodig de grond is nog niet beschikbaar. Van de ongeveer 50 hectare moet nog 32 ha worden verwor ven Boschkreek In het 13 ha grote reservaats- en natuurontwikkelingsgebied in de buurt van de Boschkreek (Axel) wordt een bloemrijk grasland met rietvegetatie en drinkpoelen ont wikkeld. De grondverzetwerk- zaamheden zijn eind 2001 afge rond en dit najaar of volgend voorjaar zal de beplanting worden aangebracht. Meer weten In de voortgangsrapportage 2001 zijn de gedetailleerde ge- J gevens van het Natuurcompen satieprogramma Westerschelde opgenomen, inclusief de finan ciering. Het rapport is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Ab dij 9, postbus 60014330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. Woensdag 24 juli 2002 is er een zitting van de Hoorcommissie be stemmingsplannen. De zitting, die om 10.00 uur begint, is openbaar en wordt gehouden in het gebouw van de directie Ruimte, Milieu en Wa ter, Het Groene Woud 1Middelburg. Door D.J. Dees, en Agron Dees te Breskens en J.G. Dees te Zeewolde zijn bedenkingen ingediend tegen het door de gemeente Oostburg vastgestelde bestemmingsplan 'Lande lijk gebied, 3e herziening' (Rondweg Breskens). Acvast Agrarische vast goed adviseurs heeft namens de heer J.l. Risseeuw te Breskens even eens bedenkingen ingebracht. Een van de bedenkingen van de heer Risseeuw is dat hij van mening is dat de rondweg een definitieve grens rond zijn bedrijf trekt waardoor stagnatie wordt verwacht in de toekom stige bedrijfsontwikkeling. De heer T. Aernoudts en Natuurbeschermingsvereniging West Zeeuws- Vlaanderen hebben bedenkingen ingediend tegen het bestemmingsplan 'Beschermd dorpsgezicht Sint Anna ter Muiden'. De bedenking van de natuurbeschermingsvereniging richt zich tegen het feit dat de bouw van een woning mogelijk wordt op een plaats die de specifieke landschap pelijke waarden aantast. Gedeputeerde Staten hebben de Provinciale Planologische Commissie om advies verzocht over de door de gemeente Oostburg en Sluis-Aar- denburg vastgestelde bestemmingsplannen en de daartegen in ge brachte bedenkingen. De commissie adviseert beide bestemmingsplan nen goed te keuren en de ingediende bedenkingen ongegrond te verklaren/buiten beschouwing te laten. De Zeelandbrug is elke maand een of twee nachten gesloten wegens on derhoud. In verband met vakanties wordt in augustus niet gewerkt. De geplande afsluiting in de nacht van 5 op 6 augustus gaat dus niet door. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben vastgesteld dat de bodemverontreiniging op de loca tie Postweg 2 te Tholen een niet ernstig geval van bodemverontrei niging betreft(artikel 29 Wet bo dembescherming). De beschikking ligt van 18 juli tot en met 29 augustus 2002 ter in zage bij de directie ruimte, mi lieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd bui ten kantooruren, en in het ge meentehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werk dagen 's morgens van 9-12, 's middags of 's avonds na telefoni sche afspraak (0166-668200 tst 13). Belanghebbenden kunnen tot en met 29 augustus 2002 een be zwaarschrift tegen de beschik king indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedurende de behandeling van het bezwaarschrift kan op grond van artikel 8:81 van de Algemene wet bestuursrecht, juncto artikel 36 van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening worden ingediend. Dit verzoek moet worden gericht aan de voor zitter van de Afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van Sta te, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's Gravenhage. De beschikking wordt 30 augus tus 2002 van kracht, tenzij binnen die termijn een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. In dat geval wordt het besluit niet van kracht, voordat op dat ver zoek is beslist. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben onderzoeksrapporten en een saneringsplan ontvangen van Sterner Groep Project management b.v. te Rotterdam met betrekking tot de bodemver ontreiniging op de locatie Een drachtsweg (ong.) te Tholen. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging gedeeltelijk als ernstig en gedeeltelijk als niet- ernstig te beschouwen en tevens met het saneringsplan in te stem men (artikel 29 en 39 Wet bodem bescherming). De ontwerp-beschikking ligt van 18 juli tot en met 15 augustus 2002 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Tho len, Markt 1-5 te Sint Maartens dijk, op werkdagen 's morgens van 9-12 uur, 's middags of 's avonds na telefonische af spraak (0166-668200 tst 13). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp-be schikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 165, 4330 AD Mid delburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). 4 Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is in het kader van artikel 68 van de Flora- en faunawet de volgende ontheffing verleend. Ter voorkoming van belangrijke schade aan gewassen, vee, bos sen bedrijfsmatige visserij en wa teren is ontheffing verleend voor het doden, verwonden, vangen, bemachtigen of met het oog daar op opsporen van wilde eend en daarbij gebruik te maken van het geweer aan J.C.A. Stehouwer te Sint Philipsland. De ontheffing wordt verleend voor de periode van datum besluit tot en met 14 augustus 2002. De ontheffing heeft betrekking op de gronden in de Pr. Hendrikpolder en de Anna Jacobapolder te Sint Philipsland, gelegen in de gemeente Tholen. Bezwaar De ontheffingen liggen van 19 juli 2002 tot en met 29 augustus 2002 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage geleg de stukken kunt u zich wenden tot mevrouw L. Wijgman (tel. 0118- 631984) of de heer R. Steijn (tel. 0118-631196). Belanghebben den kunnen tot en met 29 augus tus 2002 bezwaar tegen de ont heffingen indienen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Directie ruimte, milieu en water, postbus 165, 4330 AD te Middelburg. Tevens bestaat op grond van arti kel 8.81, lid 1 van de Algemene wet bestuursrecht de mogelijk heid om, indien -gelet op de be trokken belangen- onverwijlde spoed dit vereist, gelijktijdig met of na het indienen van een be zwaar een voorlopige voorzie ning te vragen bjj de president van de rechtbank te Middelburg, Postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Pak evert uw zakboekje THOLEN 27 jul Dorkasdepot, Regentessestraat 50,9.30 u. SINT-ANNALAND t/m 31 okt Exposities bijbelse platen, blikken en munten, de Meestoof, di t/m za 14-17 u. 27 jul Open dag proefveld studieclub groente- en bloemzaadteelt, Winkel- zeeseweg, 13.30-16 u. SCHERPENISSE 24 jul Vrijmarkt, camping De Zee ster, 10-16 u. 27 jul Dorkasdepot, Platteweg, 9.30 u. SINT-PHILIPSLAND 27 jul Vogelexcursie, uitzichttoren Krammersluizen, 10 u. BERGEN OP ZOOM t/m 31 aug Beiaardconcerten, Sint Gertrudiskerk, wo 20 u. t/m 1 sept Tentoonstelling Vander Vegt, di t/m zo 11 u. t/m 29 sept Tentoonstelling Ed Valk, Markiezenhof, di t/m zo 11 u. 25 jul Muziekoptreden Wenere, Wil- helminaveld, 20.30 u. 25 t/m 27 jul Bourgondische Krab- benfoor. +film+++film+++film+++filin+ ROXY I: Spider Man- do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16 en 20 u. Lilo Stich - do t/m wo 14 u. ROXY II: Bad company - do en zo t/m wo 20 u., vr en za 21.30 u. Stuart little 2 (Ned. gespr.) - do en ma t/m wo 14 u., vr en za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16 u.. CINEM 'ACTUEEL: Stuart little 2 (Ned. gespr.) - do t/m za 14 u., ma t/m wo 14 u., zo 14 en 16.30 u. Scooby-Doo - do t/m za en ma t/m wo 18.30 u., zo 16.15 en 18.30 u. Murder by numbers - do t/m wo 21.15 u. Spider-man - do t/m wo 14, 18.30 en 21.15 u. Spirit: Hengst van het woeste westen (Ned. gespr.) - do t/m wo 14 u. Spirit (orig. versie) - vr t/m ma en wo 18.30 u. 40 days 40 nights - do en di 18.30 u., vr, za, ma en wo 21.15 u., zo 16.15 en 21.15 u. Verrassingsvoorpremière - do 20.30 u. Fast food fast women - di 20.30 u. De verkoop van aardappelen ver loopt stroef. Op de veiling Sint-An- naland blijven er verschillende par tijen staan omdat de handelaren bij de door veilingdirecteur D.L. Hage vastgestelde minimumprijs nog niet hebben gedrukt. Hoewel de aanvoer zo'n honderd ton lager is dan vorige week, zijn de prijzen opnieuw ge daald. Voor een kilo Doré's wordt maar 12 eurocent meer betaald te genover vorige week nog 16 cent, dus er is weer een kwart van de prijs af. Hoewel de Eigenheimer met 22 cent nog de hoogste prijs heeft, zit ook daar de klad in gezien de 38 cent die vorige week nog werd be haald. Woensdag 17 juli: Doré 9-12, Pre mière 9-10, Gloria 8, Frieslander 10, Nicola 9, Eigenheimer 18-20, Bildtstar 16-19, bonken 11-15, drie lingen 9-15, kriel 66-87, aanvoer 371 ton. Dinsdag 16 juli: Doré 10-12, Pre mière 10-12, Gloria 10, Frieslander 9-11, Nicola 11Eigenheimer 22, Bildtstar 20, bonken 12-15, drielin gen 9-10, kriel 66-90, aanvoer 442 ton. Veronica/Kindernet komt vanaf 1 september in het pakket van Zeka- tel. De programmaraad adviseert dat. De nieuwe televisiezender zal - zonder extra kosten - te ontvangen zijn op 833,75 MHz (kanaal 66+). Het project 'ooggetuigen' waarin Zeeuwse geschiedenis van de 20e eeuw wordt vastgelegd, heeft een bij drage van 7000 euro gekregen van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Met in zet van vrijwilligers worden mensen op leeftijd geïnterviewd, waarbij deze vraaggesprekken worden vastgelegd. In hoofden van mensen zit veel waar devolle informatie over de 20e eeuw, is de ervaring. Het gaat dan om de al ledaagse gebeurtenissen. De onder werpen die in het project aangepakt worden, zijn bijvoorbeeld dorpsge schiedenissen, evacuatie in de Tweede Wereldoorlog, Molukkers en Surina- mers in Zeeland, muziek in Zeeland. In het verleden hebben Kees Slager en Jan Zwemer al de mogelijkheden laten zien van historisch onderzoek op basis van interviews. In het project 'ooggetuigen' wordt samengewerkt door de stichting regionale geschied beoefening Zeeland, de stichting cul tureel erfgoed Zeeland, het Zeeuws Documentatiecentrum, het Zeeuws Archief en Omroep Zeeland. Het Prins Bernhardfonds heeft meer Zeeuwse projecten een bijdrage toe gezegd. Zo krijgt het historisch open luchtspel Dijkvak op Schouwen, 9000 euro, een cultuurhistorische route rond en in Dreischor 3000 euro, het zelfde bedrag is voor de werkgroep die in Arnemuiden historische graf zerken restaureert en presenteert, en het Small Sail Festival in Vlissingen krijgt 3500 euro. In totaal is aan 28 Zeeuwse projecten - waarvan geen enkele in Tholen - ruim 74.500 euro uitgekeerd. J. v.d. Merbel (CDA). Bij de ondersteuning van mensen met een functiebe perking zijn steeds meer par tijen betrokken.U moet daar bij denken aan zorgvragers, (zorg) aanbieders, zorgkan toor, patiëntenorganisaties, gemeenten en provincie. Daarom is een regiovisie Zeeland 2002-2005 vastge steld. Hierin geven de betrok ken partijen aan dat ze bin nen hun mogelijkheden de verantwoordelijkheid nemen om zaken in de Zeeuwse situ atie te verbeteren. Allerlei knelpunten en wensen zijn vertaald in een uitvoerings programma. En om die groep mensen te gemoet te kunnen komen, moeten bijvoorbeeld scholen en sociale werkplaatsen veel beter gaan samenwerken om onderwijs, dagbesteding en werk beter op elkaar aan te laten sluiten. Woningbouw corporaties kunnen kun steentje bijdragen door op tijd actie te ondernemen om kleine woningaanpassingen mogelijk te maken. Gemeen ten en provincie hebben een taak om levensloopbestendi- ge woningen te bouwen, zo dat mensen die bijvoorbeeld in een rolstoel terecht komen niet hoeven te verhuizen. Ook moeten publieke gebou wen, sportlocaties en voor zieningen voor openbaar ver voer goed toegankelijk zijn. Zo zijn allerlei knelpunten en wensen vertaald in een uit voeringsprogramma. Aan de hand van deze inspannings verplichting kan stapsgewijs worden gewerkt aan oploss ingen. Samen zijn we verant woordelijk voor het creëren van omstandigheden die het burgers met een bijzondere behoefte aan steun mogelijk maken een zo normaal moge lijk leven te leiden en te blij ven deelnemen aan de sa menleving. Tot nu toe hebben pachters in Zeeuws-Vlaanderen onder bepaalde voorwaarden recht op minimaal toekenning van 2 zetels in het algemeen be stuur van het waterschap dat uit 30 zetels bestaat. Maar nu doet zich de situatie voor dat het aantal geregistreerde pachters (in feite gaat het om het betalingsaandeel van de pachters via de kostentoede- lingsverordening) te gering is geworden en daarom deze categorie niet meer als zelf standige belangencategorie in het algemeen bestuur kan worden gehandhaafd. Bij het waterschap Zeeuwse Eilan den heeft zich dat verschijn sel al eerder voorgedaan. Tegen deze wijziging is door die belangengroep bezwaar gemaakt. Voor de VVD-fractie mede de aanleiding om een amendement in de dienen met als strekking dat de cate gorie pachters in het water schap Zeeuws-Vlaanderen gehandhaafd blijft. Zo tegen de verkiezingen liggen er soms meer zenuwen bloot dan normaal en politiek ge zien was er voor de fracties nog meer aanleiding om hun standpunt helder te maken. Het resultaat van de discus sie was dat bij gebrek aan steun het amendement niet is overgenomen. De overheid moet niet gaan sjoemelen met de regels, zei mevr. Ver- meulen-Geschiere(PvdA). En GL vond dat er een hoop drukte werd gemaakt voor een korte periode, want er komt een nieuw systeem in de vorm van het lastenstel sel. De VVD roept op tot be stuurlijke ongehoorzaam heid. De CDA-fractie, bij monde van de heer Ramondt, had de pachters er graag bij gehouden, maar de geldende spelregels laten het gewoon niet toe. Je moet bestuurlijk consequent zijn, meende W.Kolijn (SGP) en bracht zijn sympathie naar de pachters tot uitdrukking met de woor den „We hebben helaas geen verantwoorde list kunnen verzinnen om tegen het voor stel van g.s. te zijn." Gedepu teerde Poppelaars (CDA) be klemtoonde bij de verdedi ging van het voorstel nog eens dat uitgegaan moet worden van het aantal gere gistreerde pachtcontracten. Het college restte geen ande re keus dan dit voorstel, en adviseerde het amendement in te trekken. Het druist in te gen de wettelijke regels. Het waterschap heeft z'n huis werk goed gedaan en kan geen verwijt worden ge maakt. Het is niet anders. Het resultaat van de discus sie was dus dat het door de VVD ingediende amendent alleen de steun kreeg van de Partij voor Zeeland. Daarmee verliezen de pachters in Zeeuws-Vlaanderen na de verkiezingen op 20 november a.s.hun vertegenwoordiging in het waterschapsbestuur. Advertentie LM. Abdij blik op het bezoek van demissio nair staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat en een in terview met de heer J. van Dam me van Camping Groede. Het Concept-Gebiedsplan zal op 18 oktober klaar zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11