Breder aanbod en imagowijziging nodig voor verhuizing Scheldecollege Kleine vijfhonderd honden komen erbij Verplaatsing school van Sint-Maartensdijk naar Tholen Raadsleden praten over functioneren huisartsenpost Dweilbandfestival groeit van negen naar zeventien bands ^£poi[ //A HEIJNEN Levend beeld in Stavenisse Supermarkt en woningen Al acht herten dood gereden Celstraf geëist aanrandingen Donderdag 11 juli 2002 58e jaargang no. 34 bi BEW. STAP NU OVER OP DE SCHOTELANTENNE! Alleen met een verbreding van het onderwijsaanbod via de voormalige mavo-opleiding (tegenwoordig vmbo theoretische leerweg geheten) kan verplaatsing van het Scheldecollege van Sint-Maartensdijk naar Tholen wer kelijk winst opleveren. Dat maakte onderzoeker Hans Sandtke van het organisatieadviesbureau Van Beekveld en Terpstra de raadscommissie welzijn en onderwijs dui delijk bij de presentatie van zijn tweede onderzoek naar kansen en bedreigingen van het voortgezet onderwijs op Tholen. Gemeente en Scheldecollege moeten streven naar een snelle verwezenlijking van het plan. „Hoe eer der gepoogd wordt om de markt te bespelen, hoe beter. Andere partijen zitten ook niet stil", aldus Sandtke. Tien instromers Onzekerheden 300 leerlingen Controle hondenbelasting in Tholen Met Thoolse arts en patiëntenvereniging Maartenshof De Vosseblaozers uit Nieuw-Vossemeer zijn zaterdag in Oud- Vossemeer winnaar geworden van de open Zeeuwse kampioen schappen voor dweilorkesten. Daarmee prolongeerden ze de titel, want ook vorig jaar gingen ze met de eer strijken. Het festival wordt steeds groter. Dit jaar was het motto Wat een circus. Deze week 3t(, i -ft tbode, de Thoolse Courant 97 ZG Sint Annaland 657007 b.g.g. 653474 157008 'redltqtie@eendrachtbode.nl a\ tttGajJy^rtöeendrachtbode.nl ^)^-«^dmin@eendrachtbode.nl omepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING W&W E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Het hoofdgebouw van het Scheldecollege aan Onder de Linden dateert uit 1956, de gymzaal van 1975 en de bijgebouwen zijn tussen 1993 en 1998 gezet. Bij het eerste rapport in december was al duidelijk dat het Scheldecol lege in Sint-Maartensdijk niet le vensvatbaar is. De exploitatie is on rendabel omdat het gebouw on voldoende aantrekkelijk is en de verschillende afdelingen te klein zijn. De instroom van leerlingen is te laag, waardoor het perspectief ongunstig is. Met verplaatsing van het Scheldecollege naar Tholen en verbreding van het vmbo-aanbod, kunnen de leerlingenaantallen stij gen. Het potentieel van de basis scholen neemt toe van 223 naar 270 in 2008. De nieuwbouw kost wel 6 miljoen euro. De huidige school alleen verplaat sen rechtvaardigt zo'n kostbare ope ratie volgens Sandtke niet. De ver breding moet tot stand komen en de vraag is, of het Scheldecollege in staat is die verbreding uit te voeren. Volgens de onderzoekers zijn er vol doende leerlingen op Tholen en de basisscholen hebben positief gere ageerd op behoud van het Schelde college omdat ze vinden dat die school ruim voldoende kwaliteit biedt. „Voor de Thoolse samenle ving vinden we het waardevol dat de verhuizing doorgaat, maar het Scheldecollege moet zelf uitspreken of het hiertoe in staat is. In het na jaar moet daarvoor de knoop door gehakt worden", zegt Sandtke. Directeur mevr. M. Spaapen laat weten dat de bestuurscommissie van het Scheldecollege in samen werking met de gemeente Tholen conclusies zal trekken uit het on derzoek. „Onderwijskundig en fi nancieel moet het haalbaar zijn. De provincie wil ook meewerken aan een verhuizing. Met een theoreti sche leerweg erbij (de vroegere mavo - red.) houd je ook de derde en vierdeklassers binnen het ei land. Wat van ver komt, vinden sommigen beter, maar je ziet toch ook om je heen dat men van de he le grote scholen terugkomt. We krijgen na de vakantie 10 instro mers van scholen over de brug. Ik vind ook, dat je rekening moet houden met de eigen cultuur van Tholen en dat kan alleen met een eigen school voor voortgezet open baar onderwijs op het eiland", al dus mevr. Spaapen. ABT-raadslid J.J.P.A. Boulogne vond, dat het rapport nog teveel on zekerheden overlaat. Sandtke er kende dat zekerheden ook niet te bieden zijn. „Die moet het Schel decollege zien af te dwingen. Ik kan u niet garanderen dat alle ver wachtingen uitkomen, maar de leerlingenaantallen zijn er en dan hangt het af van een voldoende breed aanbod." Mevr. J.W. Verstrate-Stols van D66 wees op de grotere afstanden voor leerlingen van elders van het eiland wanneer de school in Tholen komt. „En niet iedereen gaat op de fiets." Volgens Sandtke kun je met een grotere school krachtiger reageren richting de busdiensten. Mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA) dacht aan samenwerking met andere gemeenten. „Dat is mo gelijk, maar dan komt de nieuw bouw in West-Brabant", voorspel de Sandtke. Hij had de regionale ontwikkelingen ook in zijn rapport meegenomen, waarbij vooral de si tuatie in Bergen op Zoom, Halste ren en Steenbergen van invloed is. Wanneer de Thomasmavo in Hal steren een fusie aangaat met het ROC Brabant, kan dat gevolgen hebben. „De afloop is dan onzeker en met meer afhankelijkheid van anderen, verdwijnt het openbaar voortgezet onderwijs uit Tholen", vreesde Sandtke. De raadscommissie welzijn en on derwijs brengt 6 september advies uit over het eindrapport van Sandt ke. Het gemeentebestuur zal uiter lijk 15 oktober een intentiebesluit nemen en hetzelfde wordt verwacht van de bestuurscommissie van het Scheldecollege, waarin wethouder Van Kempen van onderwijs zitting heeft. De onderzoekers concluderen, dat verhuizing van het Scheldecollege van Sint-Maartensdijk naar Tholen de mogelijkheid biedt om behalve de huidige doelgroep ook leerlin gen uit Tholen, Oud-Vossemeer en eventueel Sint-Philipsland aan te boren. Uit het laatste dorp gaan de kinderen na de basisschool vooral naar scholen in Middelharnis en Steenbergen. De onderzoekers gaan ervan uit dat leerlingen uit de rest van het eiland naar het Scheldecol lege in Tholen zullen blijven gaan, ook al is dat verder van hun dorp. Een nieuw gebouw kan onderwijs kundig een impuls zijn en maakt een doelmatiger exploitatie moge lijk. Met een breder aanbod kan een nieuwe doelgroep aangeboord worden, waarmee het potentieel aanzienlijk wordt vergroot. ZIE VERDER PAGINA 5 Een levend standbeeld, demonstraties country line-dance, tal van koopjes en vele attracties zijn zaterdag te vinden op de braderie in Stavenisse. Tussen 10 uur 's morgens en 9 uur 's avonds is er vanalles te beleven in de Voor straat, op het Van der Lek de Clercq- plein en het havenplateau. Voor de or ganisatie tekent SC Stavenisse en de voetbalclub is zelf aanwezig met on der meer een rommelmarkt (morgen avond worden hiervoor spullen opge haald), rad van avontuur, enveloppen trekken, schiettent en caviabak. Vanaf één uur kan vanaf het voetbalveld een rondvlucht in een helikopter gemaakt worden. Ook loopt vanaf dat tijdstip Ome Ko over de braderie, hij doet goocheltrucs en ballonnenacts. Count ry line-dance wordt vanaf twee uur door volwassenen en kinderen gede monstreerd op het Plein en daar is na drieën ook het levend standbeeld te zien. Bij de haven staat de kermis op gesteld (ook vandaag en morgen al). De Stove is de hele dag geopend en vanaf half negen 's avonds is er mu ziek van Voyage Drive-in. Huis-aan- huis zijn in het dorp loten verspreid waarmee een kinderfiets is te winnen. Wanneer het Scheldecollege in Sint- Maartensdijk verhuist is naar Tho len, zou het. perceel van 7950 m2 tussen Onder de Linden en de Paral lelweg gebruikt kunnen worden voor de vestiging van een supermarkt. Dit eventueel in combinatie met appar tementen. Ook het nieuwe Haestinge zou er eventueel kunnen komen, of eengezinswoningen. Bestaande ge bouwen kunnen mogelijk gedeelte lijk gehandhaafd worden. Het hoofdgebouw van 2294 m2 dateert uit 1956, de gymzaal van 444 m2 uit 1975 en de bijgebouwen van 1409 m2 zijn tussen 1993 en 1998 ge bouwd. De grond kan 250.000 euro opbrengen. De bestemming hangt met name af van het dorpsplan dat voor Sint-Maartensdijk gemaakt moet worden. De 250.000 euro zal geen rol spelen in de besluitvorming over de verhuizing gezien de be perkte omvang, want nieuwbouw in Tholen kost 6 miljoen euro. Dit jaar zijn er al acht herten dood ge reden. „Vandaag of morgen gebeuren er ongelukken", zegt jachtopzichter Han van Vossen, die het betreurt dat er geen beheer toegepast mag wor den. „Wij zouden dat op een heel fat soenlijke manier doen." Door de toe name van natuurgebieden en dek kingsmogelijkheden komen er steeds meer herten. Het Rammegors tussen Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland is een waar domein voor het wild, maar ook in boomgaarden en buiten dijkse gronden bij Stavenisse voelen reeën zich goed thuis. Vorige week sneuvelden er drie herten in één week. Op de Tweede Dijk tussen Sta venisse en Sint-Maartensdijk werd een geit aangereden. „Ik verwacht dat de twee kalfjes daardoor ook zullen doodgaan", vreest Van Vossen. Ver der werden twee herten aangereden op de Krabbenkreekweg. In april/mei werd een tweejarige bok doodgere den op de kruising Broeksedijk/Krab- benkreekweg, die na lang zoeken met een zweethond van Jaap Goedege- buure werd gevonden. Bij de afslag Speelmansplaten op de Oesterdam was een driejarige bok op slag dood bij een botsing. Op de Philipsdam werd ook een ree aangereden. Daar naast zijn op enkele plaatsen kadavers van reeën gevonden die vermoedelijk ook in het verkeer om het leven geko men zijn. De wildbeheereenheid heeft een afschotvergunning aange vraagd om veel vlugger te kunnen optreden bij schade aan gewassen. Er zijn in Tholen tussen de 400 en 500 honden méér dan de 1350 waar voor tot nu toe belasting werd betaald. Dat is naar verwachting het re sultaat van de controle die deze of volgende week wordt afgerond. Sinds half mei bezoeken drie controleurs alle ongeveer 10.000 huishou dens in de gemeente. Tevoren kondigde het gemeentebestuur de actie aan. Dat alleen al leverde een respons op van zo'n 300 dieren. De hondenbelasting levert de ge- aangifte van hun hond moeten de meente jaarlijks zo'n 70.000 euro mensen opgeven sinds wanneer ze op. Dat geld wordt als algemeen dekkingsmiddel gebruikt. Toen het gemeentebestuur enkele jaren gele den dan ook voorstelde om deze be lasting af te schaffen, koppelde het er meteen de voorwaarde aan dat de onroerende-zaakbelasting omhoog moest. Dat wilde de gemeenteraad niet en dus bleef de hondenbelasting gehandhaafd. Maar meteen werd er bij gezegd dat een controle moest plaatsvinden, want het vermoeden bestond dat veel inwoners hun vier voeter niet hadden aangemeld. Het resultaat van de controle wijst erop dat dat vermoeden juist was. Met ruim eenderde honden méér zal de opbrengst van deze belasting met zo'n 26.000 euro toenemen. Bij de het dier in huis hebben (aangifte is verplicht binnen veertien dagen na aanschaf). „De laatste tijd zijn er veel honden aangeschaft", zegt een woordvoerder van de gemeente naar aanleiding van de ingeleverde for mulieren. Of mensen die in gebreke zijn gebleven een boete krijgen, is nog niet duidelijk. „We gaan eerst de resultaten van de controle bekij ken, daarna volgen de overwegin gen." De hondenbelasting in Tholen kent een sterk oplopend tarief. Voor één hond betaalt men dit jaar 44,80 eu ro. Wie twee honden heeft, moet to taal 120,60 euro overmaken en voor drie honden is het totaalbedrag 227,40 euro. Op voorstel van de SGP gaat de raadscommissie welzijn en onderwijs met vertegenwoordigers van de Thoolse huisartsen, andere zorgaanbie ders en patiëntenverenigingen praten over het functioneren van de huis artsenpost Bergen op Zoom. M.J.Klippel kwam donderdagavond met dat voorstel. De huisartsenpost draait driekwart jaar en hij ontvangt regelmatig opmerkingen vanuit de bevolking over het functioneren van de post. Het SGP-raadslid citeerde de Bergse burgemeester Van der Velden, die onlangs opmerkte dat de post voortreffelijk werk doet, maar het kan beter. „Daar moeten de be trokken gemeenten de voorwaarden voor scheppen." Klippel pakte die oproep graag op. Ruim een halfjaar geleden sprak een raadscommissie met één van de Thoolse huisartsen over de post en dat werkte volgens het raadslid verhelderend. Klippel zei ook vragen te krijgen over het gemeentelijk beleid ten aanzien van de vestiging van huis artsen. „Bij ongewijzigd beleid zul len over een paar jaar enkele miljoe nen Nederlanders op het platteland geen huisarts meer hebben. Dat is nu al in verschillende gemeenten het geval. We moeten er alles aan doen om te voorkomen dat er in onze ge meente van deze ongewenste toe standen ontstaan." Klippel wil in een gesprek met be trokkenen een aanzet geven tot het formuleren van een beleid voor de huisartsenproblematiek op Tholen. „Want dat er beleid op dat gebied moet komen, dat staat als een paal boven water. En niet over een jaar, maar zo snel mogelijk." De SGP kreeg unanieme steun voor dit voorstel. „Ik ondersteun het, maar we moeten er niet een te grote groep van maken", zei ABT-com- missielid mevr. J. Deurloo-Bolier, die steun kreeg van PvdA-raadslid M.A.H. den Haan. „Een prima voorstel", zei mevr. J.W. Verstrate- Stols van D66. „De bewoners van het platteland zijn verwend met de huisartsenzorg. Er is nu een omslag nodig en daarbij moeten we zorgen voor verbeterpunten." Mevr. M.K. van Gorsel-de Oude van de VVD wilde met name onrust wegnemen door het gesprek. Het vooraf opstel len van een agenda achtte ze daarbij van belang. Ook CU-raadslid P. van Belzen vond het idee van Klippel zinvol. „De huisartsenpost blijft een actueel punt. De gezondheidszorg trouwens in het algemeen omdat het nieuwe kabinet de verzekeringspre mies op een andere wijze wil gaan vaststellen." De ook aanwezige wethouder van volksgezondheid mevr. drs. M.A.E. Velthuis deed er het zwijgen toe. Zij had vorig jaar al een gesprek met de huisartsen, waarin o.a. de opvol gingsproblemen in de toekomst aan de orde kwamen. Door het inscha kelen van verloskundigen voor be vallingen en de huisartsenpost voor de avond- en weekenddiensten zijn er al belangrijke voorwaarden ge schapen om de werkdruk te beper ken. Er komt echter weer een nieuw aspect bij en dat is dat de artsen zich niet meer in hun werkgebied vesti gen, maar buiten Tholen blijven wo nen en op het eiland een praktijk ruimte huren. Het oplossen van die huisvestingsproblematiek duurt lan ger. In Poortvliet kon de opvolger van dokter Padt per 1 juli nog niet in dorpshuis 't Ouwe Raed'uus, zodat die voorlopig gebruik blijft maken van de praktijk in de Schoolstraat. In Sint-Maartensdijk gaat de opvol ger van dokter Panis vanaf de Mo lendijk naar Maartenshof. En de drie huisartsen in Tholen wachten met smart op de Vijfhoek. De 19-jarige C.S. uit Halsteren hangt een gevangenisstraf boven het hoofd wegens (poging tot) aanranding van drie jonge vrouwen in Tholen. Voor de rechtbank eiste de officier van justitie een jaar cel - waarvan zes maanden voorwaardelijk - en opna me in een psychiatrische inrichting. S„ die zijn daden heeft bekend, ging steeds op dezelfde manier te werk. Hij stapte uit zijn auto om de weg te vragen en probeerde dan de vrouwen te zoenen of te betasten. De voorval len speelden in januari van dit jaar. Bij een 16-jarig meisje kwam de Halsternaar van een koude kermis thuis. Toen hij haar vanachteren vast pakte, kreeg hij een elleboog in zijn kruis. Gedragsdeskundigen kwamen tot de conclusie dat het S. niet om de seks ging, maar om macht. De recht bank doet over een week uitspraak. Het begon vijf jaar geleden op een podium met negen orkesten, nu stonden er zeven tien op vier podia. De buren uit West-Brabant deden het goed, want tweede werd de Hazelnoten uit Heerle en derde de Stoeprakkers uit Nieuw-Vossemeer die ook de ori- ginaliteitsprijs won. De Hazelnoten werd zelfs voor de derde maal tweede. Er was veel belangstelling voor het festival van De Lamsóóren uit Oud-Vpssemeer. Niet alleen van de bands, maar ook van het publiek. De dweilband opende zelf het fes tival samen met gymnastiekvereniging Spido. De optredens vonden op vier podia plaats. Nieuw was de grote tent op het plein in de Raadhuisstraat, waar de 250 stoelen steeds bezet waren. De standhouders op de brade rie kregen een andere plaats en verbonden nu de verschillende podia met elkaar. Ver der \yaren er podia op de Ring en de Voorstraat en in café De Hoop. Frans Havermans: „De dweilbands die hier hebben gespeeld, willen elk jaar graag te rugkomen. We zijn op een klein pleintje aan de Ring begonnen. Het is in rap tempo gegroeid van negen dweilbands toen naar 17 nu." Er werd een strak schema afgewerkt om alle bands de gelegenheid te geven het pu bliek te vermaken. Speelde een band niet op het podium, dan maakten de muzikanten wel een rondje over de braderie. Niet alleen de muziek trok dan de aandacht, ook de uitdossing viel op. Clowns maar ook dierfiguren liepen door de straten van het dorp. Een kleurrijk geheel. De Vosseblaozers waren allemaal verkleed. In de piste voor het podium in de grote tent stonden de clowns als in een echt circus. Twee muzikanten voerden een act op met een enorm kanon (bestaande uit aan elkaar verbonden vaten) en zochten een be zoeker uit het publiek op om met een netje (en veiligheidshelm) een kip op te vangen die de zaal in zou worden geschoten. Er kwam na de knal alleen confetti uit. De kip bleek in het blaasinstrument te zitten van een van de muzikanten öp het podium. Zie verder pagina 2. Verkleed als circusartiesten gaven de Vosseblaozers niet alleen een stukje muziek weg, ze hadden ook een act met het publiek. s k~" Raadslid en oud-directeur mavo sceptisch over verhuizing Scheldecollege Ondanks goed wandelweer gaat dorpentocht voor Wim Fase moeilijker dan anders EN VERDER... Binnenkort proef met bibliobus in Stavenisse en Scherpenisse Omwonenden vrezen komst skeeierbaan in Sint-Annaland Thoolse huisartsen Bakkerus en Kale samen in de Oesterschelp Rien Kooijman kampioen kleiduiven schieten SLAAT GE EEN SLANG, MAAR DOODT GE HEM NIET, HIJ WENDT ZICH OM EN BUT U Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Schooldirecteur Nederlof wil graag geld gemeente voor taalachterstanden

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1