Voorrang en lagere grondprijs Welgelegen voor bedrijven die in Noord weg moeten Finale voor mavo op Calvijn college 'Laatste 4 tot 8 jaar is slecht beleid gevoerd' Eerste paal voor nieuwe bakkerij Verburgh Diploma voor laatste lichting vbo-leerlingen Gemeente verantwoordelijk voor het Seheldecollege Kinderopvang krijgt 1,7 mille Ongeveer 150 belangstellenden laten boeken taxeren in Meestoof Donderdag 4 juli 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Vmbo vraagt zelfstandiger werken Aannames Koudwatervrees De diploma-uitreiking op het Calvijn college in Tho len was donderdag bijzon der. Voor het laatst kregen geslaagden een mavo-di ploma, vanaf volgend jaar is het alles vmbo wat de klok slaat. Na ruim drie decennia is het middelbaar algemeen vormend onder wijs passé. Voor de school betekent het een hele ver andering, zegt vestigings directeur G.J.R. van Heu- kelom. Hij overhandigde 49 leerlingen het diploma. Vijf eerste klassen Maandagavond werd aan zeventig leerlingen van het Seheldecollege in Sint- Maartensdijk het diploma uitgereikt. Het was de laat ste lichting van het voorbe reidend beroepsonderwijs (vbo). Volgend jaar komen de eerste leerlingen met een vmbo-diploma van school die uit een van de nieuwe leerwegen hebben moeten kiezen. Voor het nieuwe schooljaar zijn 55 leerlingen ingeschreven, vijf meer dan vorig jaar. Bewaarder Hechte band Calvijn college Opstapje Diversen Achterbuurt Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, speciale luisterruimte - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling Seheldecollege krijgt 55 aanmeldingen VERVOLG VAN VOORPAGINA Er zijn ook juweeltjes onder het aan geboden drukwerk. Zo is Van Gent zeer ingenomen met een bijzonder boekje 'De wonderlijke historie der mensche eeters' uit 1696, uitgegeven door Jan ten Hoorn in Amsterdam. De antiquair heeft er 100 euro voor over. Naast taxeren worden er ook boeken gekocht. Het gebeurt dat de boeken die 's ochtends ter 'keuring' worden gebracht, 's middags teruggebracht worden voor de verkoop. Een zo'n transactie levert 525 euro op. De bezoekers krijgen bij binnenkomst een nummertje. En wachten buiten het klaslokaal op hun beurt. De schuifdeuren worden steeds dichtge daan om rustig het aangebodene te kunnen beoordelen. Op een aparte ta fel hebben de drie taxateurs boeken tentoongesteld die als het neusje van de zalm gelden: een Doreslaar Bijbel uit 1614, een Latina Bijbel uit 1542 gedrukt in Lyon en een Biblia, ge drukt in Leyden bij Jan Paedsz. een reformatorische bijbel uit 1589. „Oh, als ik dit zie, dan kan ik wel terug gaan," zegt een van de bezoekers. Ze is samen met haar dochter gekomen met een stapel theologische boeken. Op het laatst laat ze een boekje zien VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens Spaapen is het de moeite waard te bekijken of Tholen als vesti gingsplaats kan dienen voor het Schelde college. „Daar vindt de grootste inwonersgroei plaats. Nu gaan leerlingen uit Tholen de brug over naar West-Brabant. Die lekken weg, de rest uit de dorpen op Tholen komt hier naar toe." Spaapen is niet bang dat het ministe rie een stokje voor de verplaatsing zal steken. De afstand van Tholen naar Bergen op Zoom is immers niet groot, maar volgens haar is er nog steeds een 'spreidingsnoodzaak.' „Er is een nevenvestiging nodig voor leerlingen uit Stavenisse, Sint-Anna- land en Sint-Maartensdijk. Voor meer dan zeventig procent van de leerlin gen is de afstand naar Bergen op Zoom meer dan 15 kilometer." Of het Schelde college in Tholen ook de leerlingen aan zich zal weten te binden die nu voor West-Brabant kie zen, is volgens haar moeilijk in te schatten. „Als we de drie beroepsop leidende leerwegen en ook de theore tische leerweg aanbieden dan is de verwachting dat er 300 leerlingen ko men. Daar heb je geen zekerheid over, nee. Het zijn aannames, maar mis schien lukt het wel. Het is van groot belang om het voortgezet onderwijs op Tholen te behouden. Tholen heeft een eigen cultuur. Dit is van ons." De kans op slagen wordt volgens haar vergroot omdat 'men terugkomt van de grote scholen.' „Wil je werkelijk contact met de leerlingen dan is dat alleen op kleine scholen mogelijk. En dat komt de kwaliteit van het onder wijs ten goede." De kosten zullen echter een grote rol spelen. De gemeente is verantwoor delijk voor de huisvesting van de scholen. Spaapen wijst op het compu- teronderwijs (ICT) dat een nog pro minentere plaats in zal nemen. Op het Schelde college maar ook op het Cal vijn college. „Er wordt gedacht aan een ICT-centrum in het gebouw met daaraan gekoppeld de verschillende afdelingen waar de docenten meer aandacht kunnen besteden aan de leerlingen." Het vmbo moet ook beter aan gaan sluiten op het middelbaar beroepson- 'dat ze eigenlijk thuis had willen la ten.' Het blijkt het waardevolste werk je uit haar bezit, maar ze verkoopt het niet omdat het van haar vader is ge weest. De Meestoof maakt van de gelegen heid gebruik om ook boeken uit de kluis door Molendijk, Van Gent en A.G. van der Steur (Haarlem) te laten taxeren. Dat levert een verrassing op. Het Album Amicorum van Livine Catshoek is een zeldzaamheid, zo blijkt al gauw. Het boekje met aante keningen van Leidse theologie- en medische studenten van eind 1700 is ooit door een Thoolse geschonken aan het museum en blijkt ongeveer 2500 euro waard te zijn. Van Gent taxeert nog in guldens, maar Molen dijk doet het in euro's. „Het is tenslot te al juni,"zegt hij. Soms levert het enige verwarring op, maar meestal zitten de drie op een lijn als ze de gul den omrekenen in euro en andersom. Het streekmuseum is tevreden over de opkomst. W. Nelisse: „Je weet niet wat je ervan moet verwachten, maar we vinden 150 mensen niet weinig. Tholen was voor de taxateurs die dit vaker samen doen, een blinde vlek. Zij vonden het ook leuk om in deze regio eens te kijken wat er zoals onder de mensen aan boeken zit." derwijs. Om dat te bewerkstelligen wordt er samenwerking gezocht met het regionaal opleidingscentrum West-Brabant (ROC). Volgens Spaap en hebben de Thomasmavo in Halste ren en de vestiging in Steenbergen dat al gedaan. Ook het Schelde college kijkt naar samenwerking met het ROC. „Er is nu een grote uitval in het mbo. Dat moet teruggedrongen wor den. Er wordt gestreefd om de leerlin gen één doorlopende lijn te laten vol gen." Onderwijskundig betekent de ver nieuwing ook dat er minder praktijk lessen zullen worden gegeven. „Het leerproces wordt belangrijker; hoe heb je zaken aangepakt?" Van de 70 leerlingen die maandag op het Schelde college hun diploma kre gen, gaan de meesten verder in West- Brabant; 26 naar het Markiezaat col lege in Bergen op Zoom en 25 naar het Zoomvliet college in Roosendaal. Zeven gaan naar het ROC Zeeland in Goes, 5 naar het Groen college in Goes, 4 naar het Baronie college in Breda, 1 naar IVA autobranche in Driebergen en 1 naar de scheepvaart en transportopleiding in Stellendam. Zes leerlingen slaagden met 3 of 4 vakken op C/D niveau, negentien met 5 of 6 vakken op C/D niveau, drie met zeven vakken op C/D niveau. De gemeente betaalt de stichting Kin deropvang Tholen 176.881 euro uit van geld uit de stimuleringsmaatregel voor kinderopvang. De stichting ge bruikt het geld voor de huisvesting van de buitenschoolse opvang in het clubgebouw van Tholense Boys. Ook is een onderhoudsplan gemaakt voor het kinderdagverblijf aan de Kon. Ju- lianastraat, terwijl een kwaliteitsme dewerker wordt aangetrokken én het pedagogisch beleid tegen het licht wordt gehouden. De stichting heeft sinds de stimule ringsmaatregel van kracht is gewor den, een groei gerealiseerd van 97,28 kindplaatsen. De kinderopvang be schikt momenteel over 48 dagop vangplaatsen in de Kon. Julianastraat, 40 plaatsen voor buitenschoolse op vang bij Tholense Boys, vier Puk-en- Mukhuizen met elk zes plaatsen en nog tien gastouders. Ook Grindweg-bewoner M. Harder was beducht voor overlast. Niet dat hij tevreden was met de huidige situ atie op het Slachtveld. „Het is nu een grote bende, net een achterbuurt met een verbrande loods. Als je de auto daar zet, is die zo vuil." Dat er nu ver derop aan de Grindweg huizen moe ten verdwijnen, was voor hem een donderslag bij heldere hemel. Harder VF.RVOLG VAN VOORPAGINA Ook P.W.J. Hoek was verrast over de snelle aanpak van b. en w. „Maar ge zien de knelpunten in plan Noord moet dat ook wel. Communicatie is echter een sleutelbegrip, want we moeten uiterst zorgvuldig met be- drijfsverplaatsingen omgaan. Ge dwongen onteigeningen, dat mag hier de insteek niet zijn", zei het SGP- raadslid. „We moeten ook zoveel mogelijk panden handhaven, anders wordt het plan onbetaalbaar", zei CU-raadslid Piet. Hij noemde het een illusie, dat plan Noord budgettair neutraal uitge voerd kan worden. „Maar we moeten de kosten wel maximaliseren en prio riteiten stellen. Binnen 2 tot 3 jaar de slechte panden opruimen en 5-10 jaar voor de rest van Noord uittrekken. En samen met betrokkenen het plan ma ken." Het CU-raadslid vond dat pro jectontwikkelaar Kondor Wessels, die het plan voor de supermarkten van Albert Heijn en Cl000 op het Slacht veld zou ontwikkelen, alleen nog mee mag doen als het bedrijf zich positief opstelt. SGP'er Hoek vroeg zich ech ter af, waarom er marktpartijen inge schakeld moeten worden. Wethouder Heijboer was verrast door ,de koudwatervrees' van som mige commissieleden. Hij vond dat niet ,van bestuurlijke moed' getui gen. „Je moet toch met iets begin nen. Als er geen tekening was ge- Met een witte helm op klimt Piet Gladdines uit Tholen maandag middag in de heimachine op het bedrijventerrein Welgelegen. Hij mag de eerste paal de grond in slaan voor de nieuwe bakkerij van zijn zoon. En het is ook wer kelijk de eerste paal die hier ge heid wordt op deze regenachtige dag. Een half uur eerder wordt een vracht van de betonnen ko- zat niet op de geplande supermarkten te wachten, maar wat gaat er nu pal achter zijn tuin gebeuren? „Ik vind het heel onduidelijk, maar zoals het tien jaar met de supermarkten op Slachtveld heeft geduurd, zo zie ik de eerste tien jaar plan Noord nog niet uitgevoerd worden", aldus maandag avond dhr. Harder op een afgeladen publieke tribune. weest, had ik het verwijt gekregen dat er te weinig informatie was. Nu die schets er wel is, gaat het weer te ver. Alleen de randvoorwaarden zijn nu aan de orde. Als de stedebouw- kundige visie er is, dan gaan we daarvoor draagvlak scheppen. Met een persoonlijke brief richting bewo ners en bedrijven zijn we overigens al heel duidelijk geweest. Er is spra ke van een heel degelijk en overzich telijk begin. In 2003 zal het ontwerp- bestemmingsplan klaar zijn en in 2004 komt Welgelegen II beschik baar voor de bedrijfsverplaatsingen. Maar we kunnen nu geen twee din gen gelijk oppakken, dus de milieu vergunning van een te verplaatsen bedrijf voor Welgelegen met de aan pak van Noord. Wel zullen we zeer open zijn en iedereen kan aan zijn trekken komen, maar het is nu nog te vroeg om conclusies te trekken want het is een omvangrijk project", zei wethouder Heijboer. Van den Donker was daarmee gerust gesteld. „Het meeste in het plan spreekt me aan en ik heb er ook haast mee, maar de inspraak moet goed ge regeld zijn", aldus het D66-raadslid. Daarentegen bleef G.J. Hoek het 'erg verwarrend' vinden. Hij wilde de toe komstvisie van de bedrijven laten peilen door ambtenaar Hendrik Kie viet. ABT-raadslid Van 't Hof pleitte ervoor om ook de bewoners te horen. Hij betreurde het, dat de wethouder hem had verweten geen bestuurlijk lef te tonen. „Dat is niet correct, want ik heb plan Noord ter plaatse bekeken en mis goede groenvoorzieningen in lossen aangevoerd. Ad Gladdi nes en zijn vrouw Cindy zijn zichtbaar onder de indruk van dit moment waarop de bouw van hun nieuwe bedrijf en woning begint. Van een afstandje kijken familie en personeelsleden toe. Jan van 't Hof, vriend van de fa milie, heeft tevoren een kort woord gesproken. In totaal gaan er deze week 102 Het vmbo (voorbereidend middel baar beroepsonderwijs) vergt heel andere structuren binnen een school. Het onderwijstype kent vier 'leerwegen', waarvan in Tho len de theoretische en de gemeng de leerweg worden gegeven. In dit systeem verandert de didactiek, al dus Van Heukelom. „Een leraar is niet langer frontaal klassikaal do cent, maar wordt meer een coach. Dat vergt een omslag en we zijn dan ook met verschillende project plannen bezig." Van leerlingen vergt het zelfstandiger werken. Ze moeten veel meer opdrachten en werkstukken maken. „En al in het derde jaar doen ze examen voor bepaalde onderdelen." Een leer ling moet alle deelexamens en op drachten afgewerkt hebben vóór hij aan het eindexamen kan mee doen. Examens op verschillende niveaus zijn er bij het vmbo niet meer. Niet alleen moeten scholen met het nieuwe systeem leren omgaan en moeten leerlingen er zich prettig in het plan. Het feit dat de situatie aan de Edisonweg e.d. zo achteruit ge gaan is en dat er aan het Slachtveld niets is gedaan, komt omdat er de laatste 4 tot 8 jaar slecht beleid is ge voerd, waarvoor ook u verantwoorde lijk bent", zo hield het ABT-raadslid voor aan wethouder Heijboer. P.W.J. Hoek wees op de overladen publieke tribune en stelde vast dat plan Noord bij de mensen leeft. „Die betrokkenheid moeten we uitbuiten. En bestaande bedrijven moeten we harde garanties geven", aldus de SG- P'er. J. Bijl vroeg ook aandacht voor ondernemers die niet wegwillen. Blom wees op Kleur bekennen, het beleidsprogramma van de gemeente raad, waarin een A- en B-lijst is opge nomen, waarbij plan Noord niet voor komt. „Tot 2006 kunnen we plan Noord dus gevoeglijk vergeten", zei het PvdA-raadslid. „Als je er geen geld aan wil besteden, dan moetje nu al ophouden en geen stedebouwkun- dige aan het werk zetten", vond raadslid Piet. „Dan schiet u nu al ga ten in Kleur bekennen", constateerde Blom. „We praten over lucht", zei SGP'er Hoek, die naar voren bracht, dat Kleur bekennen volledig overeind blijft. Wethouder Heijboer hield Blom voor, dat er voor zijn tijd een zogenaamd isv-krediet voor het Slachtveld beschikbaar is gesteld. Bij navraag blijkt in 2000 een bedrag van 230.000 euro voor stedelijke vernieu wing in Tholen Noord uitgetrokken te zijn. De gehele commissie ging tenslotte akkoord met de verdere uit werking van het plan voor het gebied tussen het Slachtveld, Grindweg en Ampèrestraat. De gemeenteraad zal 26 augustus de randvoorwaarden of ficieel vaststellen. Daarna wordt op dracht verstrekt voor het maken van de stedebouwkundige visie, die tegen het einde van het jaar gereed kan zijn. heipalen de grond in. Daarna kan de bouw beginnen, die door aannemer Ad de Korte wordt uitgevoerd. Op het terrein van 4200 vierkante meter komen een bakkerij van 1000 vierkante me ter en een woning. Vier keer zo groot als de huidige bakkerij aan de Dalemsestraat, die te klein is geworden om aan de vraag te voldoen. Maar Gladdi- voelen, vooral moet de overheid het mogelijk maken dat de ver nieuwing toepasbaar is, vindt de directeur. Voor het vmbo moet heel veel geïnvesteerd worden in me thodieken, leermiddelen en gebou wen. Het Calvijn college heeft nu voor elke zes leerlingen een com puter. Maar om in groepen en hoe ken les te geven in plaats van klas sikaal, is de ruimte ontoereikend. „Een klaslokaal van 56 vierkante meter met 28 leerlingen is daar voor te klein." De overheid heeft heel wat overhoop gehaald, vindt Van Heukelom. Naast invoering van het vmbo wordt de leerlingen begeleiding een steeds zwaardere taak. „En dat in een tijd van een le rarentekort." De directeur geeft zelf les in de onderbouw, terwijl andere docenten bereid zijn extra uren te draaien om het rooster rond te krijgen. Maar dat kan zo niet doorgaan, in feite pleeg je roof bouw," zegt hij. Volgend schooljaar kunnen alle lessen toch weer gegeven worden. De docenten Boogaard (lichame lijke opvoeding) en Huizer (na tuur-, schei- en wiskunde) verlaten het Calvijn college. Voor laatstge noemde is dhr. Brouwer aange trokken, verder dhr. Meulmeester die godsdienst en techniek geeft. En conciërge Dorst wordt docent huishoudkunde. Vijf eerste klassen krijgt de Thoolse school na de zo mervakantie. „Met maar zes aan meldingen minder dan dit school jaar (119), toen we zes klassen konden vormen." De oorzaak is De diploma-uitreiking werd massaal bezocht. Voor de ouders, verzorgers, broers en zusters, vrienden en vrien dinnen van de geslaagden moesten er in de kantine stoelen bijgezet wor den. Van de 74 kandidaten behaalden zeventig de eindstreep met een diplo ma; 34 van de afdeling verzorging, 13 van de afdeling mechanische techniek en 12 van de afdeling voer tuigen en 11 van de afdeling bouw techniek. Daarnaast werd aan 11 leerlingen mechanische techniek een diploma van het Nederlands instituut voor lastechniek uitgereikt. Volgens directeur M. Spaapen heb ben de leerlingen met het vbo-diplo- ma een groot voordeel, namelijk dat voor iedereen duidelijk is wat het di ploma inhoudt. Van de kandidaten slaagden de meesten op het hoogste niveau waarop ze examen deden. Er zijn vier niveaus, van A tot en met D, die overigens in het nieuwe vmbo systeem zijn vervallen. Het gros van de schoolverlaters gaat door met leren, namelijk 66. Daar- nes hecht eraan om een ambach telijke bakker te blijven. Half november zou de bakkerij ge reed moeten zijn, zodat die nog voor de decemberdrukte kan draaien. Een verkooppunt in het centrum van Tholen houdt Gladdines ook. De winkel ver huist naar de Eendrachtsweg en gaat daar in de loop van oktober van start. dat veel kinderen uit groep 8 zijn aangemeld voor de basisberoeps gerichte leerweg ('stream 4'), en die gaan naar de vestiging in Krab- bendijke. „Meer dan voorheen. Het is zowat een halve klas." Qua ruimte zit het Calvijn college nog altijd krap in het jasje. Van Heuke lom is blij dat de uitbreiding in het programma van de gemeenteraad voor 2004 is opgenomen. Eerder is er geen geld. „Maar wat ons be treft zou er volgend jaar begonnen kunnen worden. Het programma van eisen is gereed." Van de 52 examenkandidaten slaag den er twee na herexamen, drie zijn er gezakt. Onze gedachten gaan ook naar hen uit, zeiden zowel Van Heu kelom als dhr. Giljam van de centra le directie bij de diploma-uitreiking. Giljam las uit Psalm 121: 'Ik hef mijn ogen op naar de bergen, van waar mijn hulp komen zal'. Hij hield de geslaagden voor dat het goed is dat ze plannen en idealen hebben, maar dat alles in feite onze ker is. „Hoe ga je die toekomst in, heb je daar weieens over nage dacht? Zeg je: ik ga 't maken, dan zeg je in feite dat je niemand nodig hebt. Maar in Psalm 121 lees ik iets heel anders: Mijn hulp is van de Heere." Giljam zei dat de jongelui moeilijkheden zullen tegenkomen op hun levensweg, dat dingen an ders zullen gaan dan ze gedacht hadden. „Maar dan staat de Heere altijd voor je gereed, dag en nacht. van gaan er 34 leren en werken (be roepsbegeleidend leren) en 32 naar een dagschool (beroepsopleidend le ren). Opvallend is volgens Spaapen de verscheidenheid van vervolgoplei dingen die de leerlingen kiezen, een ontwikkeling die zich al enkele jaren geleden begon af te tekenen. Behalve de gebruikelijke sectoren als metaal, bouw en voertuigentechniek, zorg en welzijn, gaan er ook leerlingen naar de landmacht, het hoveniersvak in, fietstechniek of kiezen voor de soci aal-juridische kant. Een leerling gaat de paardenverzorging in. „Als je ziet wat er allemaal mogelijk is, dan kun je heel veel kanten op met dit diplo ma." Spaapen zei te hopen dat de leerlin gen hun vervolgopleiding ook afma ken. Volgens haar is de stap naar een andere school geen peuleschilletje. „Dit is een kleine locatie waar aan dacht is voor ieder van jullie. Jullie hadden een hechte band onderling en in de eigen groep. Straks zul je op een grotere school een nieuwe plaats moeten zien te vinden. En zul je moeten zoeken naar je zelfstandig heid. Daar zul je nog wel eens een steuntje voor in de rug nodig heb ben." Ze feliciteerde de leerlingen maar ook de ouders en de verzorgers met het behalen van de mijlpaal. Ook na mens de centrale directie kwamen er gelukwensen. Directeur J. de Jonge sprak de geslaagden toe en las enkele Aan het Calvijn college in Tholen zijn geslaagd voor mavo: Coriline Duijzer uit Sint-Annaland en Linda de Groen uit Tholen. Aan het Calvijn college in Krabbendij- ke slaagden: METAALTECHNIEK. Wilbert van den Berge uit Stavenisse. Willem Be velander uit Sint-Maartensdijk. Bart Burger uit Tholen. Marco van Poort vliet uit Oud-Vossemeer. VERZORGING. Elda Elenbaas uit Scherpenisse. HANDEL/VERKOOP. Lennert Geluk uit Sint-Philipsland. Mijn wens voor jullie is, dat de Hee re voor jou in de toekomst jouw be waarder zal zijn. Want verwacht het niet van mensen, verwacht het niet van jezelf. Maar verwacht het van de Bewaarder, die niet slaapt." Eén "voor één namen de geslaagden hierna het diploma in ontvangst, on dertekenden het en kregen van het schoolbestuur een boek - naar keuze - cadeau. Van Heukelom zei dat sommige leerlingen heel hoge Cij fers hebben gehaald, terwijl anderen kantje boord zijn geslaagd. Hij maakt zich ongerust over een ten dens die hij onder leerlingen be speurt, dat ze een eindexamen als het ware wat bagatelliseren. „Ze ko men naar het examen en vragen dan of ik een rekenmachine voor ze heb. Of melden dat ze hun geodriehoek zijn vergeten. Die instelling veront rust me." Namens de ouders bedankte me vrouw C. Wouters-Bogert uit Tho len de leerkrachten, directie en het overige personeel. „U zult best wat meemaken met onze kinderen, het zal niet altijd gemakkelijk zijn. Be dankt voor de lessen en ook voor de bijbelse basis." Eline de Keijzer uit Scherpenisse bedankte namens de geslaagden de leerkrachten voor hun geduld en energie. Ook werd een door twee leerlingen gemaakt gedicht voorgelezen en een attentie overhandigd. Daarna zong heel de groep een serie liederen waarin alle docenten met rake typeringen op de korrel werden genomen. Alvorens bestuurslid A. v.d. Perk uit Sint-An- naland de bijeenkomst afsloot, deed leraar Nederlands C.H.P. Dickhout in dichtvorm een boekje open over de vierdeklassers die de schooldeur nu achter zich dichttrekken. Liefst 23 van hen - een bijzonder groot aantal aldus Van Heukelom - gaan naar het reformatorische Hoorn- beeck college (mbo). Anderen gaan onder meer naar het Markiezaatcol- lege, het Zoomvlietcol lege en mbo Oude Tonge. fragmenten voor uit gedichten over naar school gaan van Jan Boerstoel. „Velen van jullie zullen zeggen datje het jammer vindt dat je van school gaat en dat je graag nog wel eens te rug zou willen. Maar nee, je bent jong en je moet eruit." De Jonge wees erop dat het school team niet meer die leeftijd heeft om eruit te vliegen. De leerkrachten en het onderijsondersteundend perso neel zijn volgens hem juist erg trouw aan de vestiging in de smalstad. „Als je ze op de transferlijst zet, dan wil len ze hier blijven." Dit jaar vertrekt overigens wiskundeleraar M.J. Wes- dorp uit Sint-Maartensdijk. Hij kan op 61-jarige leeftijd vervroegd uittre den. Namens de oudercommisssie felic- teerde A. Rijnberg de leerlingen. Hij wees erop dat het diploma voor de leerlingen het eerste diploma is. „De weg is nog lang. De een gaat leren, de ander werken, of allebei. Deze school is een opstapje voor de rest van je leven. Besef wel dat je nooit bent uitgeleerd." De oudercommissie bood aan alle leerlingen een bloeme tje aan. Chris Dusink uit Sint-Annaland kreeg van gymnasatiekdocente M. van der Graaff een taart aangeboden. Ze hadden een 'soort contract' opge maakt. Chris had een zwaar hoofd in het leren voor het examen, maar de leerkracht moedigde hem aan door te gaan. Als hij zou slagen dan zou hij een taart krijgen. Hij slaagde. Aan het Schelde college in Sint-Maar tensdijk zijn geslaagd: Marco van der Slikke uit Poortvliet (bouwtechniek) en Ferdinand de Jong uit Sint-Maar tensdijk (voertuigtechniek). Erik Leemreijze uit Sint-Annaland is geslaagd voor aquatische ecotechnolo- gie aan de Hogeschool Zeeland in Vlis- singen. Petra Slager-Moeliker uit Sint-Maar tensdijk is aan het Zoomvlietcollege te Bergen op Zoom geslaagd voor bejaar- denhelpende. Aan het ROC Zeeland in Goes is) K. Zantboer uit Scherpenisse geslaagd voor mavo en Evi Heijmans uit Tholen voor dhbo. Benny Rijnberg uit Tholen is aan het ROC Zeeland in Middelburg geslaagd voor kok. Chris Stols uit Tholen heeft het eind diploma (graduation) behaald aan een school in de Verenigde Staten. Vijf insprekers uit plan Noord Tholen wezen de raadscommissie gemeente lijke ontwikkeling maandagavond op de belangen van bedrijven en bur gers op en rond het oude industrieterrein van Tholen. Met name K. Luters was bitter gestemd. Hij vertelde zijn groothandel aan de Edisonweg voor enkele tonnen verbouwd te hebben en nu zou hij moeten verplaatsen naar Welgelegen. Eerder had hij de gemeente daar wel om grond gevraagd, maar die correspondentie was volgens Luters nog nooit beantwoord. De Thoolse ondernemer was ver baasd over de snelheid waarmee b. en w. plan Noord nu willen veranderen. „De continuïteit van ons bedrijf zou in elk geval gewaarborgd moeten blij ven en daarvoor zouden ondernemin gen uit plan Noord eerste keus moe ten krijgen voor het nieuwe bedrijventerrein Welgelegen II. Een speciale regeling voor grondprijs - bijvoorbeeld op het oorspronkelijke niveau - is gewenst. Maar als er nu be zwaren komen tegen de milieuver gunningen op de nieuwe vestigings plaats, wat dan? Wij willen niet voor onaangename verrassingen komen te staan en evenmin voor voldongen fei ten. Waarom heeft de gemeente eerst geen visie voor plan Noord ge maakt", aldus Luters. J. de Waal van de gelijknamige ban- ketfabriek zit met een productiebe drijf aan de Edisonweg en daarvoor zal verplaatsing nog ingrijpender zijn. Hij voorzag grote investeringen.' „Onze vraag is dan ook: is verhuizing voor ons haalbaar? Wat is de hoogte van het budget dat voor plan Noord beschikbaar is?" De Waal zit behalve aan de Edisonweg ook aan het Slacht veld. „Hoe hard zijn de plannen en staat of valt alles met de bereidheid van bedrijven om te verplaatsen? Goede communicatie met de gemeen te is nodig." De ondernemer maakte zich evenals Luters zorgen over de milieuvergun ning in de nieuwe situatie omdat er momenteel van enige geuroverlast sprake is. De Waal was het volledig met b. en w. eens, dat er aan de huidige situatie wat moet gebeuren. „Het aanzien is ver beneden de maat. Als er klanten bij ons komen, zien ze dat het heel erg slordig is aan de Edisonweg. Dat komt de uitstraling niet ten goede. Het is echt verschrikkelijk en daarom zou dat nu al aangepakt moeten worden", aldus de directeur van de banketfa- briek. W. de Hond was het daarmee eens. „Het gaat om het visitekaartje van Tholen en aanpak van Noord is daar om niet ongewenst." Hij was wel be nieuwd wat er met zijn bedrijfspand aan de Edisonweg gaat gebeuren, want verplaatsing naar Welgelegen ziet De Hond niet zitten. Zijn dochter wil binnenkort aan de Grindweg gaan wonen, vlakbij het bedrijfspand. De Tholenaar zei overigens niet negatief tegenover het plan te staan, als er maar beplanting komt, want groen is nu niet aanwezig. Momenteel ruik je aan de Edisonweg koekjes en vis (het is te overleven, er zijn ergere geuren, aldus De Hond) maar nu er aan het Slachtveld .centrumvoorzieningen' gepland zijn, inclusief dagwinkels, zouden omwonenden wel eens last van laden, lossen, parkeren en koel- motoren kunnen krijgen. „De situatie aan de Edisonweg is nu ver beneden de maat, maar is verplaatsing van de banketfabriek voor ons haalbaar?", vraagt directeur J. de Waal zich af. De bouw van het nieuwe bedrijf van Ad en Cindy Gladdines op Welgelegen is begonnen. In de heimachine zittend krijgt vader Piet Gladdines aanwijzingen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7