Pleidooi voor particulier bouwen aan Hoenderweg Sint-Annaland Tal van evenementen in Oud-Vossemeer PvdA gaat op zoek naar het contact met de kiezer 'Helaas lopen er mensen met borden voor hun kop' Inbreidingsproject 8-10 huizen in 2003 verwezenlijken Rio moet bezuinigen Nightliner niet populair genoeg Op Tholen meer ratten gevangen Donderdag 4 juli 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Met 25 aanwezigen kreeg de inloopavond over de Hoen- derweg in Sint-Annaland donderdagavond nog verras send veel belangstelling. Mensen die er willen bouwen, buren die benieuwd zijn wat er achter of naast hun wo ningen gaat gebeuren en vertegenwoordigers van de bouwsector die graag aan de slag willen. Om te tekenen, te verkopen en te bouwen. Een koffieconcert, braderie, jeugdcircus, Zeeuws kam pioenschap voor dweilbands en de Zevendorpentocht. Oud-Vossemeer staat zaterdag een drukke en bedrijvige evenementendag te wachten. Voor het eerst wordt de braderie niet meer door de middenstandsvereniging ge organiseerd. Dweilband De Lamsöören heeft dit over genomen. Tussen de 50 en 60 kramen zullen in de dorpskern staan. In een circustent treden de orkesten op, want het thema van het kampioenschap is dit keer 'Wat een circus'. Woonstraat Niet doordacht Te klein Excuses Marktpartij Aanspreekpunt Lauw-lauw Mannenbestuur Darmstichting Wethouder Van Kempen (rechts) praat met bewoners van de Hoenderweg en Langeweg, terwijl adspirant-bouwers, aannemer Rijnberg en projectontwikkelaar Lindhout meeluisteren. Ambtenaar ruimtelijke ordening Gerard Kooiker keek na anderhalf uur terug op een positieve bijeen komst. Hij was in gezelschap van de speciale projectleider voor het 3117 m2 grote terrein waar voorheen slo persbedrijf Jeroense was gevestigd, Joost Niemantsverdriet van advies bureau WDA uit Dordrecht. Ook wethouder van volkshuisvesting W.C. van Kempen kwam een kijkje nemen met raadslid J. van den Don ker en J. Oudesluijs van de raads commissie gemeentelijke ontwikke ling. Het college heeft voor dit Hoenderweg-plan een speciale pro jectwethouder aangesteld en dat is L.J. van Doorn van openbare wer ken. De o.a. met puin vervuilde bodem is bij een grootscheepse saneringsope ratie met subsidie van de provincie Zeeland grondig gereinigd. Het gaat dus om een heel duur stuk grond dat de gemeente zo goed mogelijk wil benutten. Maar er wordt opnieuw een beroep gedaan op overheids steun om dit stuk van de Hoender weg op te waarderen. Projectleider Niemantsverdriet verwacht, dat er in 2003 gebouwd kan worden. Het bestemmingsplan moet nog wel aangepast worden om van het voor malige slopersbedrijf een woning bouwproject te kunnen maken. Voor een zogenaamde inbreiding - het vullen van een gat in bestaande be bouwing - gaan de procedures veel al sneller dan voor een compleet nieuw bestemmingsplan. In het kader van de burgerparticipa tie wilde het college van b. en w. al in een vroeg stadium van omwonen den en andere belangstellenden ho ren hoe ze tegen het vullen van het gat in de Hoenderweg en Langeweg aankijken. De gemeente had in de Wellevaete een aantal suggesties ge daan voor de kavelindeling om 8 tot 10 huizen te kunnen bouwen, maar dat was nog slechts een praatstuk. Het kan nog alle kanten op. In het concept stonden huizen in de mid- deldure en dure prijsklasse gete kend, zowel vrijstaand als gescha keld (maximaal 2 aaneen). Vanaf de VLKVOI.G VAN VOORPAGINA Zijn partijgenoot L. Blom bleef het voorstel van b. en w. slecht vinden, maar ging nu wel akkoord met goed kopere paaltjes. Dat als tijdelijke op lossing, in afwachting van een nieuw verkeerscirculatieplan, waarvan hij zich een groot voorstander toonde. „Paaltjes zijn slecht, als het punt is dat de mensen zich niet aan de bor den houden. Of de regel is verkeerd, of je moet de regels handhaven.'Het PvdA-raadslid noemde 36.000 euro voor de paaltjes belachelijk.' „Dat is 40.000 gulden per paal. Je kunt twee prachtige, afsluitbare paaltjes kopen voor tussen de 3000 en 5000 euro. Bij 36.000 euro is er sprake van een gigantische kapitaalvernietiging en we hebben al voor 2,5 ton drempels uit Poortvliet in het magazijn lig gen", aldus Blom. ABT-commissielid J.J. van 't Hof er kende ruiterlijk, vorige keer geen goede beslissing te hebben genomen. „De informatie is onvoldoende ge weest en de vergadering is toen een bepaalde richting opgestuurd door de insprekers van de ondernemersver eniging. We moeten echter duidelijk luisteren naar de mensen die er wo nen", vond Van 't Hof. G. Hoek zag de oplossing in een nieuwe, tijdelijke huisvesting voor de Cl000. „Dat is het verkeersprobleem in de stadskern van Tholen. We pra ten daar al tien jaar over en we kun nen er nog wel tien jaar over praten. Maar een supermarkt waar je een kar vol boodschappen haalt, is wat an ders dan een winkel waar je bijvoor beeld een armband koopt. Pas de ver keersborden aan en handhaaf de regels", adviseerde het VVD-raads- lid, dat tegen paaltjes bleef. J. van den Donker zei vorige keer niet in een bepaalde richting ge stuurd te zijn. „Als ik het woord ver keerscirculatieplan hoor, krijg ik al een waas voor mijn ogen, want dat is een wangedrocht. Het is niet goed doordacht. Half Tholen was met de nieuwe borden aan het rondjes rij den.' Het D66-raadslid erkende ech ter, toch een verkeerde beslissing ge nomen te hebben met de paaltjes. „Je houdt dan op met denken en de wet houder verwoordde ook niets van de inloopavond. Overigens word je doodziek van die inloopavonden, want er zijn dan 40 meningen waar geen chocola van te maken valt. Ik wil weer terug naar de inspraakavon den.' Van den Donker constateerde, dat er van de handhaving van de verkeers regels op de Botermarkt en in de Kerkstraat 'geen lor' terecht komt. „Een jaarsalaris is ook duurder dan paaltjes. Maar het verkeerscirculatie plan is gewoon niks. Daarom hoop ik dat de commissie van de onderne mersvereniging die daarop gaat stu deren, zo verstandig is om de bewo ners daar bij te betrekken", zei het D66-raadslid. Hij suggereerde nog om van de Cl000 gedeeltelijk een parkeerterrein te maken en het ach terste stuk aan de bewoners van de Dalemsestraat te verkopen die daar Hoenderweg was er een ontslui- tingsweg (woonstraat van 30 km met tweerichtingsverkeer) getekend die recht naar de watergang loopt en dan langs de watergang op de Lan geweg uitkomt. Men kan dus zowel vanaf de Hoenderweg als de Lange weg het nieuwe woongebied berei ken. De rijweg wordt 4 meter breed en aan tenminste één kant is sprake van een trottoir van minimaal 2 me ter breed. Parkeren dient op eigen terrein plaats te vinden, zodat er mi nimaal 2 parkeerplaatsen per wo ning gepland zijn. In het openbare gebied wordt rekening gehouden met parkeren voor bezoekers (0,5 plaats per woning). Volgens de uitgangspunten moet de herontwikkeling van de Hoender weg in stedenbouwkundig en archi tectonisch opzicht aansluiten bij de karakteristiek van het dorp. In dat verband viel het de Thoolse archi tect Tom Moerland op, dat de hui zen aan de Hoenderweg op de nieu we woonstraat uitkomen en niet met hun voordeur op de Hoenderweg zitten. Het stramien van die oude straat zou daardoor juist verbroken worden en dat vond Moerland een verkeerde aanpak. Voor de ontwikkeling van dit plan wil de gemeente de woning Hoen derweg 115 van de familie Aarnoud- se nog aankopen. Die staat direct naast de al gesloopte woning en schuur van het slopersbedrijf. De woning (261 m2) aan de andere kant van Chr. Jeroense, die de gemeente verwierf bij de aankoop van alle op stallen en het terrein, zal worden verkocht. De huidige bewoners van Hoenderweg 117 en Langeweg 1 hebben belangstelling getoond om strookjes van 65 en 66 m2 van de ge meente te kopen om hun percelen te verruimen. Uitgangspunt van de gemeente was, dat gezien de voorgestelde prijsklas se, de verkaveling ruim van opzet moest zijn. Een aantal belangstellen den vond echter de vier geprojec teerde vrijstaande kavels aan de Langeweg en achter de bestaande huizen aan de Hoenderweg te klein. dan een tuin van kunnen maken. De SGP had de vorige vergadering een voorbehoud gemaakt gezien de onvoldoende informatie van de wet houder, vertelde J.M. Aarnoudse, die nu positief was over het voorstel van Blom. „We moeten niet wachten op een nieuw verkeerscirculatieplan. De problematiek verdient prioriteit en daarom is een tijdelijke oplossing no dig." J. Bijl van het CDA gaf toe, op het verkeerde been gezet te zijn. „Laten we het daarom nu in één keer goed doen en radicaal beslissen voor aan schaf van de paaltjes voor 36.000 eu ro. Maar als het goedkoper kan, alsje blieft." Drs. A.L. Piet stelde vast, dat de en- quete van Venekamp een ander licht op de zaak had geworpen. „De vorige vergadering hebben we geen juist be sluit genomen. Dat moeten we in de toekomst zien te voorkomen. Om dat beter te regelen, zijn inspraakavon den nodig. Laten we nu objectief vaststellen, hoe de mening van bewo ners en winkeliers is", zei het CU- raadslid, die voor goedkopere paal tjes was. De ondernemersvereniging moet volgens Piet bewoners betrek ken bij de commissie die studeert op een nieuw verkeerscirculatieplan. Wethouder Van Doom bood zijn ex cuses aan omdat hij vorige keer te weinig informatie had gegeven over de positieve mening van de bewoners op de inloopavond. „Daar had ik meer de nadruk op moeten leggen, maar raadsleden dienen ook zelf bij die inloopavonden te zijn", vond Van Doom. „Verkeersborden zijn de goedkoopste oplossing, maar helaas lopen er veel mensen met een bord voor hun kop. Ik ben blij, dat Van den Donker is gaan denken. Het zit ook tussen je oren. Het gaat erom dat mensen zich aan de verkeersregels houden.'De wethouder zegde toe de oplossing Blom voor goedkopere paaltjes te zullen bekijken, maar hij betwijfelde of het soelaas biedt. Van Doom beloofde dat de gemeente de enquete van Venekamp zal controle ren door een schriftelijke verklaring van alle bewoners en winkeliers in de Kerkstraat en Botermarkt te vragen. Voorzitter Van Eenennaam liet de commissie tenslotte stemmen. Er was nog even discussie over het voorstel Blom of dat van het college. Het werd het laatste met het krediet van 36.000 euro voor paaltjes. Voor stemden de fracties van de SGP, CDA, CU, ABT en D66. Tegen wa ren de PvdA en de VVD. Venekamp, die achter het college in een hoek van de raadzaal aan de notulistenta fel zat, viel dubbel van het lachen voorover over deze verrassende ont knoping van wat een maand geleden voor hem een verloren zaak leek. Hij had in de brief aan de commissie echter ook het functioneren van de commissie aan de orde gesteld, die weinig kritisch was geweest en zelf weinig informatie had verzameld. Niet bij de bewoners/winkeliers en niet bij de ambtenaren. Een vasthou dende burger redde de lokale demo cratie. Het gaat om kavels van 415, 430, 365 en 431 m2. Er werden ook op merkingen gemaakt over het ontbre ken van voldoende groen. Achter de watergang van waterschap Zeeuwse Eilanden, die de begrenzing vormt van het gebied, liggen volkstuintjes. De minimumafstand van bebouwing tot de watergang bedraagt 7 meter. De bedoeling van de gemeente is om de herontwikkeling van de Hoender weg te laten uitvoeren door 'een marktpartij.' Er is nog geen keuze De Thoolse sociaal-democraten kwamen woensdag in de Zeester bij Gorishoek samen om terug te kijken op de verkiezingen. De par tij verloor op Tholen - net als el ders in het land - honderden stem men. Voor de gemeenteraad in maart stemden 2364 Thoolse kie zers op de PvdA (ze verloren één zetel), voor de Tweede Kamer in mei waren er dat maar 1686 meer. Vier jaar geleden steunden nog meer dan 3000 Tholenaren de Pv dA. „Er zit kennelijk voor een deel wantrouwen", stelde de nieuwge- kozen afdelingsvoorzitter Gerard Westerweel vast. „We moeten een modus zien te vinden om met de kiezer in contact te komen." Het terugtredende bestuurslid Inge v.d. Kooij zei dat de partij in de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen heel nadrukkelijk de kiezer heeft opgezocht. „Als we dat niet meer doen, dan gaan we de boot missen." Belangrijk is de ma nier waarop er met de kiezer, met de mensen wordt omgegaan. „Wat gaan we doen om tussen de mensen te komen?" Ze opperde het idee gemaakt wie dat straks gaat doen. Er worden enkele bedrijven uitgeno digd om planvoorstellen in te dienen op basis van de uitgangspunten. Ver volgens maakt de gemeente op basis van een objectieve beoordeling van de ingezonden voorstellen een keu ze. Naast kwalitatieve aspecten speelt ook de financiële haalbaar heid een belangrijke rol in de afwe ging- Projectontwikkelaar F. Lindhout uit Stavenisse toonde donderdag avond al interesse in het plan. Hij wees op het voordeel van een pro jectmatige aanpak, waardoor het om in een woonkern een laag te creëeren van mensen die aan ge- dachtenvorming doen. Het liefst wilde ze deze avond een groep vor men die aan de slag zou gaan om plannen te smeden, maar daarvoor kreeg ze geen bijval. Mevrouw De Beuckelaer uit Tho len adviseerde de PvdA'ers om een luisterend oor te hebben en op te komen voor de mensen met een smalle beurs. Zij is op verzoek van mensen opgekomen voor de vesti ging van een Aldi in Sint-Maar tensdijk en dat blijkt heel wat los te maken. B. Blom vertelde dat ook hij van alle kanten wordt gebeld, sinds hij de onvrede over de dok- terspost Bergen op Zoom aan de orde heeft gesteld. En een kiezer uit Oud-Vossemeer zei teleurge steld te zijn in de Thoolse PvdA omdat ze na de verkiezingen niets meer had gehoord over het item uit de campagne: het betrekken van de burgers bij het ontwikkelen en uit voeren van beleid in de eigen geen 'mengelmoesje' wordt. Daar entegen pleitte M. Moerland er juist voor om geen projectontwik kelaars toe te laten, maar de inwo ners de volledige vrijheid te geven, binnen het kader weliswaar van het bestemmingsplan dat de gemeente raad vaststelt. „Het is best leuk dat een inwoner hier zelf kan bepalen wat hij wil." Van de belangstellenden zetten er tien een aantal wensen op papier en ook daar werd bij herhaling gepleit voor particulier bouwen: 'a.u.b. geen projectontwikkelaar.' De di rect omwonenden hielden een plei- woonkern. „Ik vind dat de politiek er is om structuren te creëren waar in ik mijn zegje kan doen. Ik moet invloed uit kunnen oefenen op mijn eigen omgeving, de dingen om me heen." Volgens raadslid Luuk Blom zijn er twee recente voorbeelden dat dit ook gebeurt. Hij noemde de reconstructie van de Markt in Tho len, waar de bewoners is gevraagd met een plan te komen nadat het idee van de gemeente was afgewe zen. En ook het plan voor een ge zamenlijk onderkomen van mu ziek- en tafeltennisvereniging in Sint-Annaland is een voorbeeld. Wethouder Velthuis vindt de in loopavonden - zoals recent over de Vijfhoek in Tholen - ook een goede zaak. Inwoners gaan er met elkaar in discussie over bepaalde plannen. Fractievoorzitter Chiel van der Lin de zei dat de PvdA al jaren aan dacht vraagt voor burgerparticipa tie en de relatie tussen bestuur en burgers. Maar aandacht voor de da gelijkse problemen in de wijken is er - landelijk - te weinig geweest. „Een hot item is hoe de mensen hun leefomgeving ervaren." Meerdere aanwezigen kwamen tot de conclusie dat je in elke woon kern een aanspreekpunt zou moe ten hebben. Bij een dorpsraad - door de PvdA bij de verkiezingen geprogageerd - is het probleem hoe en door wie die samengesteld moet dooi voor boren in plaats van heien. Een ander maakte zich bezorgd dat de woonstraat een sluiproute zal worden. Er kan nog tot 12 juli bij de ge meente gereageerd worden op het plan. Afhankelijk van de reacties worden de uitgangspunten al dan niet aangepast. Wanneer de plan vorming concreet wordt, krijgen omwonenden en andere belangstel lenden opnieuw een mogelijkheid om hun mening kenbaar te maken. Voor wijziging van het bestem mingsplan komt er ook nog een of ficiële inspraakprocedure. worden. Blom: „Als de gemeente de kaders stelt, de financiën regelt en een zaaltje huurt, dan kun je te gen de mensen zeggen: ga er maar zitten. Dan kunnen ze het samen uitzoeken." Paul van der Wal ha merde erop dat er niet alleen over gepraat moet worden hoe de ge meente de burger kan bereiken, maar dat de partij daar ook goed over moet nadenken. Mevr. De Beuckelaer kaartte het probleem aan van de stille armoede. „Aan het inkomen kan de gemeente maar gedeeltelijk iets doen", zei Blom. „Er is de bijzondere bij stand, waarmee je actiever aan de slag zou kunnen gaan. Maar veel mensen die ervoor in aanmerking komen, hebben hun trots." Velthuis zei dat het ook niet meevalt om die groep mensen te bereiken, die net niet in aanmerking komt voor een sociale uitkering. Dat veel sociaal zwakkeren op de LPF hebben ge stemd uit onvrede, was volgens Blom niet slim. „Als je de coalitie besprekingen volgt, merk je dat die partijen niet veel voor deze groep doen." Het zou in de gemeenteraad in ieder geval belangrijk zijn dat de PvdA het beleid waar ze voor staat, goed naar voren brengt en probeert op Op de evenementendag bijten de deelnemers aan de Zevendorpen tocht de spits af. Tot twee uur 's middags kan er op de korte afstan den gestart worden, maar het gros van de wandelaars komt voor de grotere tochten. Tussen 7 en 10 uur 's morgens vertrekken zij vanuit de Vossenkuil, om daar in de loop van de middag terug te komen. Tussen de 1200 en 1500 deelnemers trekt de wandeltocht - die voor de veer tiende keer wordt gehouden - de laatste jaren. Een nieuw onderdeel op de evene mentendag is het koffieconcert dat OVM om half twaalf 's morgens geeft in de circustent op de Raad huisstraat. Het kampioenschap voor dweil bands is aan het eerste lustrum toe. 19 orkesten uit Oud-Vossemeer, Goes, Hansweert, Nieuw-Vosse- meer, Halsteren, Bergen op Zoom, Hoogerheide, Heerle en Dongen doen vanaf twee uur een gooi naar Het regionaal indicatie-orgaan (rio) Tholen moet van het gemeen tebestuur 10.000 euro bezuinigen. De instelling, die aanvragen be handelt voor een plaats in een ver- zorgings- of verpleeghuis, deelna me aan de warmé-maaltijd- voorziening, gebruik van thuis zorg of van de wvg (wet voorzie ningen gehandicapten), heeft voor volgend jaar een subsidie ge vraagd van 307.542 euro. De ge meente wil niet verder gaan dan 298.250 euro en dat is 9292 euro minder dan gevraagd. In de ogen die punten te scoren, was een con clusie. Door steeds de vinger op de zere plek te leggen, kan de fractie zich profileren. Toen er nog ge sproken werd over de vele regels en de beperkte controle daarop, waardoor de mensen om die regels lachen, zei mevr. Van der Kooij dat het met het stemmen hetzelfde is. „Waarom blijven de mensen thuis? Als ze allemaal komen stemmen, is de SGP op Tholen niet de groot ste!" Blom senior weet de achteruitgang van de PvdA op Tholen aan de lan delijke politiek. „Die achteruitgang ligt echt aan de top en niet aan de afdelingen. Ze durven niet te zeg gen waar de schoen wringt. Maar doordat de leiding het verkeerd heeft gedaan, lopen we hier tegen een muur aan." Blom zei dat er naar personen gekeken zal moeten worden. Want in de Kamerfractie zitten nu juist weer die mensen, die de fouten hebben gemaakt. Paul v.d. Wal vond de conclusie wel erg gemakkelijk getrokken. „Kijk eerst maar eens naar jezelf." Dat laatste beaamde Jan o.d. Brouw: „Negen dagen voor de Kamerverkiezingen, toen Pim Fortuyn werd vermoord, was er op Tholen nog niet één Pv- dA-pamfiet geplakt. Het is een schande, 't was hier echt lauw- lauw." Op den Brouw had ook kri tiek op de partij: „De problemen in de wijken werden verzwegen." Luuk Blom vond dat Paars had ver geten om duidelijk naar voren te brengen wat ze in de afgelopen acht jaren allemaal goed heeft ge daan. „En daarvan hebben anderen kunnen profiteren." Alle bestuursleden van de afdeling waren aftredend. Voorzitter Jac van Akkeren legde de hamer neer, maar wilde wel bestuurslid blij ven. Bestuurslid Gerard Wester weel was bereid preses te worden. Secretaris Ton van Riet en pen ningmeester Hans Versluis waren herkiesbaar. Het viertal werd bij acclamatie benoemd. Vice-voorzit- ter Ellen van der Wal-Vermeulen - in de gemeenteraad gekozen - en Inge van der Kooij waren niet her kiesbaar. Zij kregen een taart als dank voor hun inzet. Peter Suur land uit Scherpenisse, Jan Oudes luijs uit Sint-Maartensdijk en Ruud Sijl uit Oud-Vossemeer wer den in de vacatures gekozen, waar door het aantal bestuursleden op zeven komt. Wethouder Marjan Velthuis constateerde wel, dat er nu geen enkele vrouw meer in het bestuur zit, wat de aandacht ver dient bij het opvullen van vacatu res. De teruggetreden gemeente raadsleden Flip Kornaat en Sjaak Moerland - beiden afwezig - wer den bedankt met een boek. De collecte voor de Maag Lever Darmstichting heeft in Poortvliet 298,23 euro opgebracht en in Sint- Maartensdijk 394,40 euro. Gevers en collectanten worden bedankt voor hun bijdrage. de Zeeuwse titel. Behalve in de cir custent, treden ze op in café De Hoop, in de Voorstraat en op het parkeerterreintje hoek Ring/Vier- windenstraat. De prijsuitreiking is om kwart voor negen. De opening van het festival is om half twee door de organiserende Lamsöören, die in samenwerking met gymnastiekvereniging Spido een speciale circusshow opvoeren. Het jeugdcircus Hogerop uit Goés geeft vier shows: om 14 u., 15.15 u„ 16.30 u. en 18 u. Optredens van onder meer vuurspuwers, slangen meisjes, goochelaars, clowns en jongleurs zijn te zien. De toegang is gratis. Vanaf één uur is er de braderie, met 50 tot 60 deelnemers: standhou ders, kindervermaak, plaatselijke verenigingen en middenstanders. De braderie duurt tot half negen, 's Avonds is het in de tent nog gezel lig met muzikale klanken van Fox Partytime drive-inshow. van het gemeentebestuur is het rio in staat die bezuiniging op te bren gen. In de gemeentebegroting voor dit jaar was 183.664 euro op genomen en 60.920 euro voor de WVG. Daarnaast is in de kaderno ta rekening gehouden met een stij ging van 40.000 euro voor herin dicaties thuiszorg. Het uitvoeren van indicaties is een gemeentelij ke taak. Overigens is het de bedoeling dat het rio Tholen per 1 januari opgaat in één organisatie voor de hele provincie. Daarbij blijft een loket op Tholen gehandhaafd, maar worden automatisering, perso neelszaken, financiën, kwaliteits medewerker en inkoop in een cen traal bureau ondergebracht. De proef met de nightliner, een bus die stappende jongeren op zaterdags 's nachts vanuit Bergen op Zoom naar huis brengt, is voortijdig beëin digd. De belangstelling was te ge ring: van maart tot juni maakten 691 reizigers gebruik van de bus, terwijl er voor een gezonde exploitatie van de verbinding ongeveer 2100 nodig zijn. Met de zomervakantie voor de deur is besloten op 2 juni voor het laatst te rijden, in plaats van door te gaan tot september. In de vakantie zal naar alternatieven worden geke ken, zodat de proef mogelijk in sep tember nog een vervolg krijgt. Het inzetten van kleinere bussen of het doortrekken van de southline naar België zijn voorbeelden. De bussen reden om half twee en drie uur 's nachts. Ze waren een ini tiatief van de gemeente Bergen op Zoom, maar ook de gemeente Woensdrecht en de provincie Noord- Brabant betaalden mee. Vooraf was gesteld, dat de proef gestopt zou worden als het aantal gebruikers per rit onder de 20 zou liggen. In dertien weken tijd kochten er 691 mensen een kaartje, dat is 13,2 per rit. De southline reed richting Putte en trok in deze periode 420 passagiers. De northline, via Halsteren, Lepel straat, Steenbergen en Nieuw-Vosse- meer naar Oud-Vossemeer en Tho len, bleef op 271 passagiers steken (187 om half twee en 84 om drie uur). Het grootste aantal gebruikers was er in het weekeinde van 14 april, de enige dag dat er meer dan 100 passagiers waren op de vier ritten. Vorig jaar zijn op Tholen en Sint- Philipsland 960 muskusratten ge vangen. Dat zijn er 216 meer dan in 2000, een stijging met 29%. Het totale aantal in Zeeland gevangen muskusratten is juist flink gedaald, maar die terugloop komt volledig voor rekening van Zeeuws-Vlaan deren. Ten zuiden van de Wester- schelde komt dit schadelijke dier (het ondergraaft oevers en dijken) het meeste voor. Van de 25.937 rat ten die in heel de provincie gevan gen zijn, werden er 20.217 in Zeeuws-Vlaanderen gepakt. Daar om ook werkt de helft van de 18 rattenvangers van waterschap Zeeuwse Eilanden in dat gebied. Het Thoolse aandeel in de totale vangst is tot 3,7% beperkt. Op Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland verdrievoudigde het aan tal gevangen ratten vorig jaar. Op Walcheren was de toename be perkt, terwijl in het oostelijk deel van Zuid-Beveland slechts eenvijf de van het in 2000 gevangen aantal ratten werd bereikt. De rattenvangers speuren dagelijks langs sloten en dijken naar mus kusratten. Daarnaast krijgt het wa terschap jaarlijks ruim 200 meldin gen van inwoners. Gezien de schade die deze dieren veroorza ken, wordt een goede bestrijding van groot belang geacht. De mus kusrat is erg vruchtbaar, een paar kan per worp op gemiddeld zes jongen rekenen en drie worpen per jaar is normaal. De nieuwe PvdA-voorzitter Gerard Westerweel (rechts), met naast hem Peter Suurland, secretaris Ton van Riet en de bestuursleden Ruud Sijl en Jan Oudesluijs. De teruggetreden voorzitter Jac van Akkeren en penningmeester Hans Versluis ontbreken. Zich meer begeven onder de kiezers, contact zoeken, naar hen luiste ren, hen serieus nemen en laten merken dat je er voor hen bent. Op merkingen tijdens de ledenvergadering van de Thoolse PvdA, in een discussie over hóe de partij het vertrouwen van de kiezer kan terugwin nen. Hóe de partij dat de komende tijd gaat doen, daar buigt het be stuur zich over.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5