Massale opkomst plan Noord, maar geld is er nauwelijks voor Misleide commissie wil alsnog de paaltjes Scheldecollege kan in Tholen groeien 'Haar moetje knippen, aan boeken moet je niet snijden' Aanpak verpauperde Edisonweg goed ontvangen PvdA en CDA houden vakantie 200 bezwaren buitengebied vergen meer 'Nu lekken er leerlingen weg Donderdag 4 juli 2002 58e jaargang no. 33 SCHILDER NOOM Scherpenisse tel. 0166-663804 A?/, Ds. Den Ouden vertrekt uit Tholen Wijziging van vuilnisophaaldienst baart nog zorgen Onder massale belangstelling van ondernemers en bewo ners heeft de raadscommissie gemeentelijke ontwikkeling zich maandagavond positief uitgelaten over een totale me tamorfose van plan Noord in Tholen. Menigeen reageerde wel verrast over de snelle aanpak van b. en w., maar dat er aan de verpauperde toestand aan de Edisonweg en op het Slachtveld gauw wat moet gebeuren, daarover was ieder een het eens. Het uitgangspunt van het college om dat met gesloten beurs te verwezenlijken, riep echter vraagtekens op. Kan de gemeente dit plan zonder financiële injectie bereiken? Volgens de PvdA is er tot 2006 geen extra geld voor, maar de CU meende, dat je zonder een gemeentelij ke bijdrage niet aan zo'n groot project moet beginnen. In 2000 blijkt er volgens het plan stedelijke vernieuwing 230.000 euro voor het Slachtveld uitgetrokken te zijn. Grindweg Duidelijke communicatie Raadsfracties draaien op Botermarkt Als het Schelde college verplaatst wordt van Sint-Maar tensdijk naar Tholen dan kan de school groeien tot 300 leerlingen. Dat zegt directeur M. Spaapen van het Schel de college in de smalstad. Nu telt de school voor voorbe reidend middelbaar beroepsonderwijs 240 leerlingen. Van groot belang is om het voortgezet onderwijs op Tho len te behouden. De verwachting van de groei berust op aannames. En de kosten van nieuwbouw voor de ge meente zullen een belangrijke rol spelen. Deze week ij „Haar moet je knippen, maar aan boeken moet je niet snijden. Hier krijg je niks voor." Het was een van de opmerkingen van antiquair A.C. Molendijk uit Alblasserdam zaterdag op de taxatiedag van oude boeken in het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Zo'n 150 personen lieten hun oude boeken op hun waarde schatten. Voor de een viel dat tegen, voor de ander mee. Er werd veel theologisch werk op de tafel van de drie deskundigen gelegd. Het duurste boekje bleek uit de kluis van het museum zelf te komen. S 100 %h J0*"" 1902 - 2002 1) Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl .«r n|r^n^n@^endrachtbode.nl ^^\3^hrarn^JSye/©vftóe6«tdrachtb0de.nl foor de streek Tholen frin opgenomen de l Advertentieblad. iige niea It iftifipslg fSpt en hH fektffiWnaBraaa. BankreKenlng30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het eerste beroep op ds. N. den Ou den was gelijk ook het beste, want de hervormde predikant gaat Tholen verlaten om in Genemuiden te gaan werken. Voor menige inwoner een verrassing, want het komt niet zo vaak voor dat het eerste beroep al direct tot een afscheid leidt. En de Grote Kerk is pas helemaal geres taureerd. Op biddag in februari 1998 kwam de toen 28-jarige kandidaat Den Ouden naar Tholen. Na een volledig vernieuwd verenigingsge bouw de Wingerd begonnen de voorbereidingen voor de omvangrij ke restauratie van de monumentale kerk, die onlangs werd afgerond. Ds. den Ouden verwisselt vermoe delijk eind september Tholen voor hervormd Genemuiden, dat maar liefst drie predikantsplaatsen telt. Gebruikelijk is, dat de predikant uit Sint-Philipsland, nu ds. J.C. Klein, als waarnemer optreedt in Tholen. Om bepaalde stukken met een spoedeisend karakter nog in de raadsvergadering van 26 augustus te kunnen behandelen, vroeg wethou der Heijboer toestemming van de raadscommissie gemeentelijke ont wikkeling om een aantal zaken schriftelijk af te handelen. In de va kantieperiode is er namelijk geen commissievergadering meer. PvdA- raadslid L. Blom was het daarmee niet eens, want hij kan dan geen overleg voeren met zijn fractie. Ook CDA-commissielid J. Bijl zei met zijn achterban eerst over voorstellen te willen overleggen. D66-raadslid J. van den Donker zei voor noodge vallen wel over zijn hart te willen strijken. P.W.J. Hoek begreep de be zwaren van PvdA en CDA niet, want volgens hem zal het veelal om bouwplannen gaan waarvoor een ar tikel 19 procedure vereist is. „En je wilt toch niet op je geweten hebben dat de burgers twee maanden langer op hun vergunning moeten wach ten?", zei het SGP-raadslid. Som migen wilden een extra commissie vergadering in de vakantie, want er kan ook met plaatsvervangers ge werkt worden, maar de wethouder zag daar geen brood in. Hoek stelde voor om via e-mail te werken, want van de hele gemeenteraad is er een adressenlijst. PvdA en CDA bleven tegen, maar de meerderheid van de commissie wilde de wethouder wel tegemoet komen en actuele, spoed eisende zaken schriftelijk af te han delen tot de eerstvolgende commis sievergadering op 2 september. Over zes weken komt er meer duide lijkheid in de overname van de Thoolse gemeentelijke vuilnisop haaldienst. „Het belang van Tholen en van het personeel staat boven aan", zei wethouder K.A. Heijboer in de commissie gemeentelijke ont wikkeling op vragen van raadslid J.M. Aarnoudse. Die uitte zijn zor gen over de tariefstelling voor de in woners. De overname van de Olaz (met o.a. de milieustraat in Sint- Maartensdijk) door Delta Nutsbe drijven is één kant van de zaak. Ook de eigen vuilnisophaaldienst zou af gestoten kunnen worden. „Er zijn diverse standpunten van de Zeeuwse gemeenten", vertelde wethouder L.J. van Doorn. „Tholen en Schou- wen-Duiveland zitten met hetzelfde probleem. Er komt een deeloplos sing in ons college en wij streven naar de goedkoopst mogelijke op lossing", aldus Van Doorn. Er zijn meer dan 200 zienswijzen ontvangen naar aanleiding van be stemmingsplan buitengebied. Om die allemaal zorgvuldig te toetsen, is er 2 tot 3 maanden meer nodig. Het resultaat van die beoordeling komt eerst in de klankbordgroep en daar na komt pas de raadscommissie ge meentelijke ontwikkeling aan de beurt. Wethouder K.A. Heijboer bracht dat naar voren naar aanlei ding van vragen van commissielid J. van 't Hof van ABT. Vaccinatie 66%. Het opkomstper centage voor de eerste fase van de vaccinatiecampagne tegen menin- gokokken C in Tholen was niet 69, maar 66%, zo deelt de GGD Zee land na evaluatie mee. Onze provin cie komt met 84% net iets boven het landelijk gemiddelde van 83% uit. Tholen is met 66% het laagst, Mid delburg met 98% het hoogst. De tweede vaccinatieronde is tussen 30 september en 11 oktober. Ondernemers en bewoners van plan Noord Tholen praten na voor het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. De commissie besprak maandag avond of de randvoorwaarden die het college opgesteld had, een goede ba sis vormden voor het uitwerken van een plan. Er was wel een schets ge maakt, die vorige week in de Een drachtbode ook gepubliceerd is, maar dat was niet meer dan het aangeven van een richting. Hoe het precies gaat worden, zal pas in het vervolgtraject duidelijk worden als het stedebouw kundig adviesbureau aan de slag gaat. En wethouder van ruimtelijke orde ning K.A. Heijboer vond het een goe de suggestie om vooraf alle bedrijven te laten bezoeken door ambtenaar ir. H.M. Kieviet, zodat de wensen voor verplaatsing duidelijk in beeld ko men. D66 en de PvdA waren blij dat er ein delijk iets lag voor plan Noord. „Het gaat om de entree van Tholen en daar moet wat aan gebeuren", aldus de SGP. Voor de CU was Noord één van de twee prioriteiten, naast de verbete ring van het oude bedrijventerrein in Sint-Maartensdijk. De VVD was een stuk minder enthousiast en noemde het een .onrijp plan.' ABT en CDA hadden ook bedenkingen, maar onder een aantal voorwaarden mocht plan Noord aangepakt worden. Met nieu we huizen op de plaats van de rij wo ningen aan de Grindweg tussen de Edisonweg en de Wattstraat en daar achter ook op de plaats van banketfa- briek De Waal, vishandel de Een dracht, De Jonge motoren en het gebouw van de voormalige veiling. Over het Slachtveld in Tholen, waar de supermarkten Albert Heijn en Cl000 zouden moeten komen, wordt al tien jaar gesproken. „Het is niet sterk wat we daar gedaan hebben", bekende drs. A.L. Piet. „Projectont wikkelaar Kondor Wessels heeft daar echter ook constant op de rem ge staan", constateerde het CU-raadslid. De supermarkten zijn nu gepland tus sen de Wattstraat en de Ampèrestraat, waar momenteel de Timpa en autobe drijf Van Burgh gevestigd zijn. G.J. Hoek vond dat een slechte plek, want er moet volgens hem veel meer par keerruimte bij supermarkten komen. Het VVD-raadslid zette ook een vraagteken bij nieuwbouw omdat je volgens de regels van het waterschap 60 meter van de dijk moet blijven. Hoek uitte verder zijn verbazing om dat het geldende bestemmingsplan voor dat gebied nog maar twee jaar oud is. En nu gaat alles op de schop. „Waarom is er niet eerst met onderne mers daar gesproken? Sommigen zul len nu op uitkoop wachten, terwijl an deren niet weg willen", aldus het VVD-raadslid J. van den Donker, die het plan 'vrij ver' noemde, vond het tunneltje van de Ampèrestraat naar de baai van Duivendijk interessant. Als daar de dijk doorsneden mag worden, dan kan dat volgens het D66-raadslid ook wel bij de Kaay. In het plan Noord zijn drie ontsluitingen op de Grindweg ge tekend, in plaats van nu twee, maar Van den Donker wilde geen extra in- voegmogelijkheden op die drukke weg. G.J. Hoek zat daar ook mee, want al het langzaam verkeer voor de richting Poortvliet komt over de Grindweg. L. Blom vond de op de hoek Volt- straat/Ampèrestraat geplande brand weerkazerne niet zo'n logische plek aan de rand van het gebied. Dit mede gezien de bereikbaarheid voor de vrij willigers. „Overigens is het een aardi ge schets met een prettige inkadering, maar financieel moeten we het wel beperken. Het college zegt dat plan Noord budgetair neutraal uitgevoerd moet worden, maar dat wil ik hier ook afspreken", aldus het PvdA-raadslid. J. van 't Hof miste groenvoorzienin gen en maakte zich zorgen over de waterkwaliteit. Niet alleen qua mi lieubelasting in het buitenwater, maar ook in de nieuwe watergang die ge pland is tussen de Ampèrestraat en de dijk van de Eendrachtsweg. Stilstaand water kan volgens het ABT-raadslid wel eens malaria veroorzaken, zo ci teerde hij onderzoekers van de land bouwuniversiteit Wageningen. P.W.J. Hoek en zijn collega Piet noemden de reconstructie van de oude watergang positief, maar dan moet de kindvrien delijkheid en de veiligheid wel aan dacht krijgen. Verschillende fracties hamerden op een duidelijke communicatie met de betrokkenen. J. Bijl pleitte voor het instellen van een klankbordgroep van ondernemers en bewoners om op zo'n manier draagvlak te scheppen voor plan Noord, dat ook bij het CDA- raadslid 'koud op het dak' was geval len. ZIE VERDER PAGINA 7 Het kan raar lopen in de politiek. Een maand geleden blaast de raads commissie gemeentelijke ontwikkeling op advies van somber geklede ondernemers een collegevoorstel af om voor 36.000 euro paaltjes aan te schaffen waarmee de Botermarkt en de Kerkstraat in Tholen afgesloten kunnen worden voor autoverkeer. Maandagavond riep diezelfde com missie op het verkeerde been gezet te zijn. De wethouder had ook onvol doende informatie gegeven. De enquete die Botermarkt-bewoner H. Ve nekamp onder 27 bewoners en ondernemers hield en die 19 voorstanders voor paaltjes opleverde, bracht de commissie tot de con clusie dat de paaltjes er alsnog moeten komen. De PvdA wil volstaan met paaltjes van 5000 euro, de VVD vindt dat de politie het parkeer- en rijgedrag moet controleren. De liberalen zijn tegen paaltjes. Op een met zeventig Tholenaren Molenaar legde uit, dat het verschil royaal gevulde publieke tribune (de commissie werd aan alle kanten om ringd door belangstellenden; er wa ren stoelen te weinig en de mensen stonden in de deuropening van de raadzaal of zaten in de vensterban ken) was voorzitter H.W. van Een- ennaam in zijn element. Boter markt/Kerkstraat en plan Noord Tholen trokken de aandacht. Nog nooit was het zo druk geweest in de raadzaal. ,Een enerverend vergade ring', concludeerde Van Eenennaam na afloop. De commissie besloot de paaltjes weer op de agenda te zetten na brie ven van Venekamp en mevr. M. Slooff-Weststrate van cafetaria de Lunch. Daarmee kwam er ook spreekrecht en daar maakten voor zitter Molenaar van de onderne mersvereniging en Venekamp ge bruik van. Volgens Molenaar waren er van zijn 35 leden maar 4 onderne mers voorstander van de paaltjes en 1 had er al spijt van. Venekamp had op de Botermarkt en in de Kerk straat meer lobbywerk verricht dan een enquete gehouden, vond Mole naar. Hij herinnerde aan een uit spraak van wethouder Heijboer om in gesprek te blijven over het ver keerscirculatieplan. Een zes leden tellende commissie van de onderne mersvereniging zal een nieuw plan gaan uitwerken, vertelde Molenaar. SGP-raadslid J.M. Aarnoudse kwam op de lijst van Venekamp 8 onderne mers tegen die voor de paaltjes zijn. zit in de winkeliers die geen lid van de vereniging zijn. Venekamp vond dat er in de com missie die Molenaar noemde, ook bewoners en ondernemers die geen lid zijn van de vereniging, zitting moeten hebben. „Molenaar en Jan sen hebben een maand geleden een misverstand gewekt door alleen over leden te spreken, maar er zijn ook niet-leden-ondernemers. De raadscommissie is daardoor volledig op het verkeerde been gezet. Men sen die in de Botermarkt en de Kerkstraat wonen en werken, gaat deze verkeersproblematiek het eer ste aan. Op initiatief van een onder neemster die me op straat aansprak na de vorige commissievergadering, heb ik de enquete gehouden. Van de 27 waren er 19 voor paaltjes en van de 4 die geen voorkeur hadden, wa ren er eigenlijk nog 2 voor, maar die wilden geen lelijke gezichten van de ondernemersvereniging. Een duide lijke overwinning dus voor de thuis club Botermarkt/Kerkstraat. Ik hoop dan ook, dat het gemeentebesturen de oren niet laat hangen naar de on dernemersvereniging. Het grote eu vel is; je moet voor de deur kunnen parkeren, maar dat kan in de Kerk straat ook niet. Er wordt wel ge zegd: als de Cl000 weg is, dan is de problematiek opgelost, maar in dat pand zullen andere bedrijven terug komen", zei Venekamp. /IE VERDER PAGINA 5 Vanavond wordt om zeven uur het ting van de gebouwen, zegt ze. eindrapport over de toekomst van het voortgezet onderwijs op Tho len en de haalbaarheid van het ver kassen van het Schelde college naar Tholen gepresenteerd in de commissie welzijn en onderwijs. Volgens Spaapen hebben het Schelde college en het Calvijn col lege in Tholen te maken met het invoeren van nieuwe leerwegen. Dat zal eisen stellen aan de inrich- Om dat te verwezenlijken zal er gekeken moeten worden wat haal baar is. „Hier in Sint-Maartensdijk zitten wij met een gebouw uit 1956. Dat moet opgeknapt wor den. Doe je dat alleen daar waar nodig is, kies je voor nieuwbouw hier of in de grotere plaats, Tho len?" ZIE VERDER PAGINA 7 Hans Kloet uit Scherpenisse is veertig jaar carrosseriebouwer Eerste paal de grond in voor bakkerij Gladdines Directeur De Waal vraagt zich af of verplaatsing van banketfabriek haalbaar is EN VERDER... Duitse familie Hinz al veertig jaar op camping de Zeester Pleidooi voor particulier bouwen aan Hoenderweg PvdA gaat op zoek naar contact met de kiezer Mixed team Jacoba van Beieren kampioen in 3e klas BEKIJK DE SCHOFFEL GRONDIG ALVORENS HEM TE KOPEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In plastic tasjes, in boodschappentassen, in dozen, koffers of gehuld in een badlaken werden de boeken aangevoerd. Grote Statenbijbels met koper beslag of zilveren sluiting, kerkbank bijbels, Werken van Jacob Cats, compleet en in originele band, goed voor 450 euro. Maar ook schoolboekjes waarvan er honderdduizenden zijn gedrukt en die geen cent waard blij ken te zijn. Leerboekjes blijken alleen interessant als ze voor 1800 zijn verschenen. Molendijk: „Het is wel eens moeilijk om te zeggen dat een boek niks waard is. Voor de eige naar heeft het vaak ook een gevoelswaarde. Er worden hier heel veel gave en mooie boeken aangeboden. Topografische maar het merendeel zijn theologische werken. Statenbijbels, kerkbankbijbels die als huisbijbel werden gebrukt. Maar daarentegen ook veel brochures, prekenbundels van 100 jaar oud. We komen hier geen boeken tegen die maar 20 tot 30 jaar oud zijn." Aan veel boeken blijkt wat te mankeren. Het oog van de kenner legt ongenadig de manco's bloot: het titelblad is weg, de band is kapot, de muizen hebben aan de bladzijden gevreten, het boek is afgesneden. Dat laatste geldt ais een van de hoofdzonden. „Oude boeken worden gerestaureerd, maar dan wordt vaak het hele boekblok, alles wat in de band zit, door de boekbinder afgesneden. De bladzijden worden recht maar kleiner en soms gaat er tekst ver loren. Haar moetje knippen, maar aan boeken moetje niet snijden." Zijn collega ing. W. van Gent (73) uit Ridderkerk laat tientallen bijbels door zijn handen gaan. Hij is expert op dit gebied. Er zitten gave exemplaren tussen. Maar vaak blijken kleine bijbels niet veel waarde te hebben, maar is het zilveren slot van belang. „De sluiting bepaalt de handelswaarde van het boek," zegt Van Gent regelmatig. Ook voor losse banden uit een serie is geen belangstelling. Zie verder pagina 7. Taxateur ing W. van Gent bekijkt de boeken die J. van Houdt rechts) uit Scherpenisse mee heeft gebracht naar het klaslokaal van De Meestoof.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1