A 'Er zijn maar weinig boeren die voor het melken eten' Tholen groeit met 78 ondernemingen Van Duijn: het wemelt nu van de koopjes In november zal de bodem van de beurs echt bereikt zijn Startersadvies? De zakenbank van Tholen COLLECTEN ^^van ïïoute Burgemeester als prominent bestuurder' in koeienstal van Noom KvK: dynamiek is opvallend Nieuwe bedrijven Donderdag 27 juni 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Neem contact op met Schipper Accountants JP ABN'AMRO Zfcbank Poortvliet Sint-Philipsland Ango Kwakkelgebied Nog niet gewend aan de euro Een breed scala aan zonneschermen, rolluiken en sereens! ri 1m* wmm interieurs De koeien van de familie Noom in Sint-Maartensdijk ke ken vrijdagochtend wat vreemd op hun neus toen ze twee nieuwe gezichten in de wei zagen aankomen. Vee houder Marco Noom kreeg om half zeven al gezelschap van burgemeester W. Nuis en zijn vrouw J.C. Nuis-No- bel. Je wordt als rund tenslotte niet elke dag door een be stuurder naar de stal geleid om gemolken te worden. De afdeling Tholen van de ZLTO vroeg Nuis als 'prominent bestuurder' in de week van het platteland kennis te ma ken met het leven en werken op een bedrijf in de agrari sche sector. Afgestoten Frustratie Aangevochten Tholen had vorig jaar de sterkste groei van het aantal on dernemingen in heel Zeeland. Het groeisaldo was 78. Goes eindigde op de tweede plaats met 73, Schouwen- Duiveland was derde met 65. In 2001 werden er in Tho len 121 bedrijven opgericht en 64 opgeheven. Van buiten het eiland vestigden zich 44 bedrijven, terwijl 23 onder nemingen de gemeente verlieten. „De dynamiek in Noord-Zeeland is opvallend", constateert de Kamer van Koophandel. Uitzonderlijk „Wanhoop niet, we zitten nu in de vervelende nadagen van een recessie, maar in november is de bodem van de beurs bereikt. Dan krijgen we weer een behoorlijk krach tig aantrekkende economie met de Verenigde Staten en de Amerikaanse consument als motoren." Prof.dr. JJ. van Duijn, topman van vermogensbeheerder Robeco en hoogleraar algemene economie en beleggingsleer, kwam de Thoolse beleggers donderdagavond in de Wellevaete moed inspreken. Erg enthousiast reageerden de 175 be zoekers echter niet. Ze bleven sceptisch. Balkenende Tholen Oud-Vossemeer Sint-Annaland Stavenisse Sint-Maartensdijk Markt 8-10, 4691 BX Tholen, tel. 0166-602425 Advertentie I.M. Kaaij 2, Tholen Telefoon: 0166-601122 Advertentie I.M. Hoogerbrugge groenten en fruit, Ho- geweg 4, kleinhandel in groenten, fruit en eieren, 2 personeelsleden. Van Arendstaete, Sluisweg 12, advi seren bij, ontwerpen van en begelei den bij (ver)bouwactiviteiten, gespe cialiseerd in monumentale woon- en bedrijfspanden, 1 personeelslid. De collecte voor de Ango, de alge mene Nederlandse gehandicapten organisatie, heeft in Tholen 4741,27 euro opgebracht. Per woonkern werden de volgende bedragen inge zameld: Sint-Annaland 791,67 eu ro; Oud-Vossemeer 436,93 euro; Poortvliet 437,12 euro; Scherpenis- se 543,49 euro; Sint-Maartensdijk 498,67 euro; Stavenisse 387,62 eu ro; Tholen 1029,19 euro; Sint-Phi- lipsland 616,58 euro. voeten te krijgen. Het investe ringsgedrag van bedrijven is be slissend voor de conjunctuur en de V.S. heeft daarbij de grootste groei- en innovatiekracht. Duits land is daarbij een puffend, lokaal treintje." Van Duijn vond de Tholenaren ,heel pessimistisch.' „We zitten op de bodem en als je laag staat, kun je alleen maar omhoog! Dat is het buitengewoon goede nieuws voor beleggers. En ook voor de aan staande premier Balkenende. Die kan zich geen betere start wensen dan op de bodem van de conjunc tuur te beginnen met zijn nieuwe kabinet. De vooruitzichten voor de inflatie zijn zeer gunstig en dat is heel positief voor obligaties. De grondstoffenprijzen zijn laag en de lange rente daalt naar 4% zoals in de vijftiger en zestiger jaren." Van Duijn erkende wel, dat de Ne derlandse belegger de laatste vijf jaar niets heeft verdiend. „Het is allemaal behoorlijk ernstig en het is nog niet helemaal over. We zit ten nu in een soort kwakkelgebied. Iedereen wordt beheerst door sen timent. De ziekte van de markt wordt ook veroorzaakt door misleiding, door analistengedrag. En beleggers doen ook vaak vreemd. Het we melt nu van de koopjes met koers/winstverhoudingen van 8, 9, 10, 11 maar men koopt pas bij 40." Ahold en Aegon noemde Van Duijn als koopwaardige aandelen. Sinds de start van het beleggings fonds Robeco in 1933 zitten Ko ninklijke Olie, Unilever en Gene ral Electric onafgebroken in de portefeuille. Momenteel vormt de Bank of America de grootste portefeuille in het fonds. Walmart is ook pro minent aanwezig. Robeco is ech ter door rampen met Nokia en Vodafone (beide met 50% ge daald) de laatste twaalf maanden met 20,6% gedaald, maar over 3 en 5 jaar bekeken, is Robeco num mer 1 van de beleggingsfondsen. Van Duijn zei groot respect te heb ben voor zijn collega van Fortis Obam, die ook een goed beleg gingsfonds heeft. Zelf kwam hij in 1983 bij Robeco en persoonlijk belegt hij zijn meeste geld in dat fonds. „Ik lijd dus meer dan wie ook als mijn eigen fonds het slecht doet." Dat er ondanks de malaise nog volop belegd wordt, maakte Van Duijn duidelijk met de medede ling, dat Robeco dit jaar 13 mil joen nieuwe aandelen heeft ge plaatst. „De aanslagen op 11 september 2001 in de V.S. hebben slechts even invloed gehad op de koersen, maar niet blijvend. Het ritme van de conjunctuur is be langrijker." Van Duijn verwacht een dalende dollar en zijn ervaring is, dat bij zwakte van de dollar de Europese beurzen het beter doen. Op iets langere termijn, in 2005, voorziet hij een stijgende rente en meer in flatie door gebrek aan arbeids krachten. Dan moet je weer uit de obligaties zijn en in onroerend goed beleggen. De Robeco-top- man adviseerde echter om het maar bij de fondsen te laten. „Houd de hoofdlijnen in de gaten en laat dat gedoe met die aandeel tjes maar aan ons over." De euro kwam bij de discussie nog ter sprake. Van Duijn zei dat de euro een inflatie van 10% heeft veroorzaakt. „We zijn er ook nog niet aan gewend. Dat duurt nog ja ren." Behalve op beleggingsgebied heeft Van Duijn ook op sportge bied veel tegenslag gehad, want zijn club Sparta, waarvan hij al 40 jaar lid is, degradeerde voor het eerst in de geschiedenis uit de ere divisie. Dat was ook even slikken voor Van Duijn, die columnist is van het literaire voetbalblad Jo- han. De organiserende gezamenlijke Rabobanken hadden voor de be zoekers een prijsvraag uitgeschre ven om een nieuwe slogan te be denken voor de eilandelijke bank die op stapel staat. De winnaar krijgt 250 euro in aandelen. Harm- sen, die zijn zieke collega C.H. Otto van de Rabobank Sint-Anna- land-Poortvliet verving, bood Van Duijn een uit Roemenië afkomstig schaakspel aan. „De maker daar van kan daarmee zijn boterham beleggen", aldus Harmsen. 1 1111 IM* Bel uw adviseur P. Pietjouw, telefoon 06-53429168, Markt 23, 4695 CG Sint-Maartensdijk. Advertentie I.M. Na het melken en voeren van de die ren is het goed worstenballen en spek eten, maar ook om de proble men in de landbouw te bespreken. De koeien stonden nog in de wei en moesten naar de stal worden ge bracht. In blauwe overalls liepen Nuis en zijn vrouw samen met Noom jr. de sappige wei in om de koeien naar binnen te sturen. De gasten lieten het niet alleen bij kij ken, maar staken ook de handen uit de mouwen in de melkstal en bij het voeren van de dieren. En genoten daar beiden van. Het melkveebedrijf Molenwerf da teert uit 1877. Sinds dat jaar is het eigendom van de familie Noom. De vierde generatie Noom staat aan het roer. Rien (54) en Francien Noom- Overbeeke (51) runnen het bedrijf met 150 koeien samen met hun zoon Marco (28) en diens partner Janet Smits (23), maar krijgen nog dagelijks hulp van de 77-jarige Cees Noom. Het bedrijf kent geen proble men met de opvolging want Marco en Janet willen het bedrijf voortzet ten. Niet helemaal zoals vroeger toen elke gezinslid in het bedrijf werd ingezet. Janet is lerares aard rijkskunde en geeft nu nog twee da gen les op een middelbare school in Breda, maar zal vanaf volgend jaar vier dagen les gaan geven aan een middelbare school in Goes. Ze werkt nu vooral in het weekeinde mee. Het bedrijf was zoals vele bedrijven op Tholen van oorsprong een ge mengd bedrijf. In 1979 is het over geschakeld op de veehouderij en is de akkerbouwtak volledig afgesto ten. Molenwerf heeft 40 ha. grond, waarvan 33 ha. in eigendom en pacht, en zeven ha. in gebruik. Maar het akkerbouwbloed is nog niet he lemaal verdwenen, want Noom teelt jaarlijks 'uit aardigheid' nog een ha. suikerbieten. Bijna alle werkzaamheden worden op het bedrijf zelf uitgevoerd, zon der tussenkomst van een loonbe drijf. Op de akkers wordt deels maïs verbouwd. Maar het merendeel is grasland voor het winnen van voer voor de veestapel. Dat gras wordt ze 's morgens opgediend als ze naast elkaar in de loopstal staan. Daarbij wordt ook gehakselde maïs toege diend. Noom en de gasten schuiven het mengsel met een drietander naar de eetgrage monden van de runde ren die met hun lange ruwe tong het voer naar binnen werken. „De koei en maken zelf uit wat ze het eerst eten," zegt opa Noom. De beesten krijgen ook krachtvoer. Niet onbeperkt, maar een door de computer afgemeten rantsoen, af hankelijk van de conditie van de koe (lactatieduur, vet- en eiwitpercenta ges in de melk). Van de veestapel is 65 stuks melkvee, de rest is jong vee. Het opfokken van koeien ge beurt ook op het bedrijf. De be vruchting van de koeien vindt via kunstmatige inseminatie plaats. De melk wordt vijf keer in de veertien dagen uit de melktank opgehaald door een tankauto van de zuivelcoö- peratie Campina. (Vroeger moesten er dagelijks bussen langs de weg worden gezet.) De boer houdt een boekhouding bij, maar is ook verplicht de mineralen- huishouding te noteren. Tijdens het ontbijt was de administratieve rompslomp waar boeren tegenwoor dig mee geconfronteerd worden, on derwerp van gesprek. Volgens Mar co Noom zou hij het niet alleen kunnen, zo zei hij tussen de boter hammen met ham en aardbeienjam door. „Mijn moeder houdt de finan ciële administratie bij. Anders zou je zelf elke avond tot elf uur bezig moeten wezen." Volgens voorzitter E. Hage van de Thoolse afdeling van de ZLTO wil de regering de administratieve las ten voor boeren verminderen. Vol gens hem is dat wel nodig. Nu moet een boer zoveel bijhouden dat het veel tijd kost. Maar ook dat er elk moment een controleur van de alge mene inspectiedienst (AID) of een ambtenaar van de gemeente of een inspecteur van het waterschap (met opsporingsbevoegdheid) het erf op kan rijden, zo legde hij uit. Hage: „De burger heeft er geen weet van wat dat in de praktijk bete kent. U maakt het niet mee dat ze uw huishouden binnenlopen. Een inspecteur van de AID zet zo je trac tor stil om te vragen watje in je tank hebt. Er bestaat onder boeren een geweldige frustratie." Nuis erkende dat het vervelend is. „U bent per definitie verdachte en moet u onschuld bewijzen." Noom heeft daar ook mee te maken. De rijksdienst voor vee en vlees voert ook controles uit op de ge zondheidstoestand van dieren. „Dat Marco Noom (achteraan) krijgt bij het voeren van de koeien en het vegen van de stal hulp van burgemeester Nuis en zijn vrouw. doen ze niet met eigen inspecteurs, maar dat mag de dierenarts doen. Dat is een pluspunt. Die komt ook drachtigheidsonderzoek doen. Dat werkt aangenamer dan als er een on bekende keuringsambtenaar komt." Noom zei echter heel goed uit de voeten te kunnen met de minera- lenboekhouding. Voor zijn bedrijf is het een 'prima managementsap- paraat.' Zo wordt precies vastge legd hoeveel krachtvoer en kunst mest wordt aangevoerd en hoeveel vlees en melk er wordt afgevoerd. „Voor ons hoeft dit systeem niet te verdwijnen." Hij was ook zeer te spreken over de milieu-ambtenaar van de gemeente die regelmatig het bedrijf bezocht, zo zei hij te gen Nuis. Iemand die niet meteen met het vingertje staat te wijzen, maar beleefd zijn werk doet. Hage was blij dat Noom dat opmerkte. „In feite is dat een pleidooi voor een menselijke controle. Dat werkt. Maar anonieme flitspalen en acceptgiro's voor overtreders werken niet. Dat werkt alleen bur gerlijke ongehoorzaamheid in de hand." Nuis merkte op dat het Hage hoog zit. „Ja, dat is ook zo. Als er straks 160 bestrijdingsmiddelen verboden worden voor de landbouw, breekt er een vulkaan open. We streven naar toelating maar de stichting natuur en milieu heeft het bij de rechter aangevochten. Dat ligt maatschap pelijk heel slecht. Als de AID dan toch een middel vindt, dat nu wel voor de volkstuintje verkrijgbaar is, dan wordt dat ons als misdrijf aan gerekend." Noom haalde een ander voorbeeld aan. Dit keer betrof het Europese re gelgeving. „We bemesten het gras land vier keer per jaar omdat we ook vier keer per jaar maaien. Vol gens de Europese richtlijn mogen we niet meer dan 170 kilo stikstof per zoveel ha. gebruiken. Voor Frankrijk is dat prima, maar voor Nederland is dat niet voldoende." Bedrijven moeten ook meer aan die renwelzijn doen. „Als we de lig plaatsen voor de kalveren moeten vergroten en de stal verlengen, dan kan een buurman die daar tegen is, dat tegenhouden." De intensieve varkenshouderij wordt volgens Hage door de Thool se landbouw afgewezen, zo zei hij op een vraag van Nuis. „Het is een industriële benadering. We gebrui ken wel de mest, maar het is ons niet gelukt de varkenshouders tot lid te maken van onze afdeling." En toen was het weer tijd om de koeien de wei in de sturen. Het gras en de maïs was op, ook de schalen met worstenballen en het gebakken spek waren leeg. „Er zijn maar wei- ning boeren die voor het melken eten," zei Noom op het bijzondere ontbijt in de schuur. Nuis vond het een zeer leerzame ochtend, zo zei hij na afloop. „Er zijn een heleboel dingen waar je geen weet van hebt. Bijvoorbeeld hoe met behulp van een computer per koe het krachtvoer wordt bere kend. Ik had al bewondering voor mensen in de agrarische sector, dat is alleen maar toegenomen. Het is niet gering om zeven dagen in de week in de weer te zijn op het be drijf." Het werk maar ook de 'admi nistratie eromheen' maakten indruk. „De ontvangst was zeer gastvrij. Het was leuk en nuttig om mee te doen. Alleen maar toekijken vind ik niks." Ook zijn vrouw was onder de in druk. „Vooral door het harde wer ken van de mensen en de liefde die ze voor de dieren hebben. Daar wodt alles aan ondergeschikt ge maakt. Ik ben blij dat ik het heb meegemaakt. Je raakt meer betrok ken. Veel wist ik niet. Ik dacht dat de koeien alleen gras in de wei aten, maar ze krijgen het ook in de stal, met maïs en krachtvoer. Ik kan me nu ook beter voorstellen wat de mkz-crisis voor hen heeft bete kend." „Deze landelijke regio is blijkbaar een prima gebied voor het ontstaan van nieuwe ondernemingsinitiatie ven. Weliswaar is, in absolute termen uitgedrukt, het aantal nieuwe bedrij ven lager dan op Walcheren, de Be- velanden en Zeeuws-Vlaanderen, maar rekening houdend met het aan tal inwoners scoort Noord-Zeeland opvallend goed. Zo ligt in Noord- Zeeland het groeisaldo circa eender de hoger dan het gemiddelde percen tage in Zeeland. Hierbij gaat het niet om een éénmalig hoger groeisaldo. Het is een trend die zich gedurende de afgelopen vier jaar voordoet'al dus de KvK. Toch trekt de handelskamer uit de cij fers van de bedrijvendynamiek 1998- 2001 de conclusie, dat de rek is uit de groei van nieuwe bedrijven. De totale groei van 1600 in de hele provincie was 25 minder dan in 2000. Iets meer dan 70% behoorde tot de groep star ters. De rest zijn nieuwe filialen en nevenvestigingen. Met de terugloop lijkt voorlopig een einde te komen aan de voortdurende groei van het aantal nieuwe bedrijven in Zeeland. In de periode 1998 tot en met 2001 zijn in totaal bijna 6100 nieuwe on dernemingen begonnen. De meeste in de detailhandelssector: +900. De nieuwe bedrijven zijn jaarlijks goed voor ruim 2000 nieuwe arbeidsplaat sen in Zeeland, ondanks dat startende bedrijven vaak eenmanszaken zijn. Het aantal arbeidsplaatsen dat jaar lijks verloren gaat als gevolg van be- drijfsopheffingen bedraagt zo'n 1600. Door vestiging van bedrijven van elders ontstaan in Zeeland elk jaar circa 500 nieuwe banen. De meeste nieuwe bedrijven worden in de detailhandelssector opgericht. Ook dienstverleende sectoren zoals zakelijke adviesbureaus en automati seringsbedrijven, alsmede de bouw sector scoren hoog. Weinig nieuwe bedrijven zijn er in de landbouw en visserij (die overigens maar beperkt inschrijfplichtig zijn in het Handels register), de transportsector, onder wijs, zorg en welzijn. Zijn er in de detailhandel de laatste vier jaar 900 nieuwe bedrijven bijge komen, er zijn in die periode ook 780 winkels opgeheven. Vooral in de le vensmiddelensector, de markt- en straathandel is er sprake van een te rugloop. In Tholen is het groeisaldo van 78 uitzonderlijk gezien de situatie in de laatste vier jaar. In 2000 was de plus 38, in 1999 kwamen er 54 bedrijven bij en in 1998 was de groei 25. In 1998 werden 70 nieuwe bedrijven opgericht, maar er werden er ook 48 opgeheven. Door immigratie kwa men er 25 bij, maar door emigratie gingen er 22 af, waardoor er uiteinde lijk nog een plus van 25 overbleef. In 1999 waren er meer oprichtingen (89) en minder opheffingen (36). Aangezien de immigratie (20) en emigratie (19) elkaar bijna in even wicht hielden, kwam er een behoor lijk groeisaldo van 54 uit. In 2000 werden er minder bedrijven opge richt in de gemeente Tholen (79), ter wijl het aantal opheffingen groeide tot 42. De immigratie (27) was net iets positiever dan de emigratie (26), waardoor het groeisaldo op 38 bedrij ven uitkwam. Wie de maandelijkse inschrijvingen van het Handelsregister bekijkt, ont dekt daarbij nogal eens formele za ken, zonder dat het echt om nieuwe bedrijven en werkgelegenheid gaat. Bij de eerder genoemde cijfers zijn de in- en uitschrijvingen die geba seerd zijn op juridische overwegin gen echter buiten beschouwing gela ten. Beheersmaatschappijen/holdings zijn in deze rapportage daarom ach terwege gelaten. Hoewel het aantal Zeeuwse bedrijven toeneemt, blijft de ontwikkeling in onze provincie achter bij het landelijk gemiddelde. Bedraagt het aantal op richtingen in Zeeland jaarlijks bijna 8%, landelijk is dat 10 tot 11%. Daar staat tegenover, dat landelijk meer bedrijven worden opgeheven dan in Zeeland. Niettemin ligt het groeisal do van landelijk 4,5 tot 5,5% hoger dan het Zeeuwse saldo van 3 tot 4%. Detailhandel en horeca/recreatie zijn bij de nieuwe bedrijven sterk verte genwoordigd. Nieuwe bedrijven in de dienstverlenende sectoren komen in Zeeland minder voor. Ondanks een herhaalde oproep van Jaap van Duijn rechts) om de lege stoelen vooraan te bezetten, zaten er vlakbij de Robeco-topman slechts enkelen, onder wie OOT-voorzitter Kay Hennekens (links). Want had Jaap van Duijn (,voor- Aan een datum wilde Van Duijn waar geen kleine jongen', aldus de zich niet binden. „Ik denk meestal Thoolse Rabobank-directeur G.J. Harmsen in zijn welkomstwoord) in mei ook al niet gezegd dat de bodem bereikt was. En een paar maanden geleden deed de strateeg van Robeco de uitspraak, dat de beursbarometer AEX dit jaar op 600 zou uitkomen. in richtingen, maar 31 december zullen de koersen hoger zijn dan 1 januari. Met een stijging van 20% (de index blijft nu nog beneden de 500) komen we inderdaad op 600 uit." Van Duijn ligt niet wakker van het slechte beursklimaat. „Ik ben een simpel mens. Recessies blijven bestaan." Met diverse grafieken toonde hij in de Wellevaete aan, dat er niets nieuws onder de zon is. „We maken de zevende reces sie van na de Tweede Wereldoor log mee en iedere ondernemer /burger maakt vier recessies mee in zijn carrière. Mijn eerste was in 1957, toen ik veertien was en over bestedingsbeperkingen hoorde praten. Heel veel herhaalt zich." Een recessie bestaat uit twee de len, vertelde Van Duijn. Je hebt een daling, vervolgens een pauze en dan het tweede deel van de da ling. Na de bodem in november hebben we een opleving tot maart gezien, maar die stimulans in de V.S. was kunstmatig. Nu valt het herstel stil. „In ben het van harte eens met de Nederlandsche Bank, dat de in vesteringen in 2003 aantrekken en meer nog in 2004." De Tholenaren geloofden er nog niet zo in, want kan die dubbele dip in de economie niet uitmonden in drie of zelfs vier dipjes? Dan kwam de wetenschapper in Van Duijn weer naar boven, want in 200 jaar is zoiets nog nooit ge beurd. En met zo'n krachtige, on derliggende economie twijfelde hij daar ook niet aan. „Het komt goed! De bodem wordt alleen ge handhaafd door twijfel. Bij parti culieren begint de angst toe te slaan. Het zijn ook spannende tij den, maar paniekerige verkopen zie je op de Europese beurzen veel meer dan in de V.S. Er is een cli max nodig om grond onder de r Inschrijvingen in het Handelsregister van nieuwe bedrijven op Tholen en Sint-Philipsland in de maand mei. Holonite holding b.v., Ambachtsweg 9, het beleggen van haar vermogen in onroerende goederen, ondernemingen en effecten, het voeren van het be stuur van ondernemingen, het vesti gen van filialen en dochteronderne mingen, het verrichten van al zodanige handelingen die met het vo renstaande direct of indirect in ver band staan en/of daartoe bevordelijk kunnen zijn, geen personeelsleden, (verplaatsing bedrijf van buiten Zee land). Holonite, Ambachtsweg 9, productie, be- en verwerken van en de handel in kunststeen en gebonden natuursteen, alsmede aanverwante artikelen, zo mede al hetgeen met het vorenstaande verband houdt of daaraan bevordelijk kan zijn, alles in de ruimste zin des woords, 95 personeelsleden (verplaat sing bedrijf van buiten Zeeland). Sander's koeriers, Kuipersdreef 109, koeriersbedrijf, 1 personeelslid. Bloomsbury international Germany GmbH, Meanderlaan 13, groothandel in vis- en visproducten en im- en ex port van vis- en visproducten, 1 per soneelslid. Van den Berg aluminiumbouw, Schelde Rijnweg 14, fabricage en montage van en handel in aluminium gevelelementen, 1 personeelslid. M.J. van Gorsel gezinshulpverlening, Molenstraat 36, gezinshulpverlening, 1 personeelslid. Nagelstudio Pepita, Weelhoekstraat 39, nagelstudio, 1 personeelslid. Buijs klus- en timmerwerken, Veer- straat 49, timmerbedrijf, 1 personeels lid. A.C.J. de Wilde, Oude Zeedijk 12, akkerbouw- en rundveehouderijbe drijf, 2 personeelsleden. Venturi sailing, Molendijk 48, bemid deling in verhuur en verkoop van zeil en motoijachten, onderhoud en repa ratie van zeil- en motoijachten, zeilin- structie en het organiseren van evene menten en trainingen op watersportgebied, 1 personeelslid. W.A. van Haarlem, Pieter Werreco- renplein 7, onderhouds- en montage bedrijf, tevens groot- en kleinhandel, alsmede slotenservice 24 uurs dienst, vervanging en reparatie, 1 personeels lid (verplaatsing bedrijf van buiten Zeeland). Van Haarlem timmerwerken b.v., Pie ter Werrecorenplein 7, het uitvoeren van timmer- en onderhoudswerk zaamheden, de montage van sloten, alsmede het uitvoeren van kluswerk- zaamheden, 1 personeelslid (verplaat sing bedrijf van buiten Zeeland).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5