Opkomst voor inenting Meulvliet volgens GGD boven verwachting Huizen en kantoren op plaats bedrijven plan Noord Tholen Varkensboer verdacht van zeven delicten Geweldige week in Scherpenisse AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Kat smalstad dood getrapt Justitie adopteert eendenkooi A JP Taxatiedag van antieke boeken College verdeeld over autoloze dag Bijna zeventig procent haalt prikje tegen meningokokken-C Strafkamer stelt rechtszaak uit 'VzG i /f- Donderdag 27 juni 2002 58e jaargang no. 32 Om één minuut voor negen kwam de laatste om een prik en daarmee waren er vrijdag 2062 kinderen en jongeren in Meulvliet in Tholen ingeënt tijdens de grote vaccina- tiecampgane tegen meningokokken C. Directeur V. Slen ter van de GGD is heel tevreden met de opkomst. Van de 3126 opgeroepen kinderen liet zich 69 procent inenten, zo bleek 's avonds nadat alle oproepkaarten waren geteld. „Daar zijn we heel tevreden mee. Alles is volgens het boekje verlopen." De uiteindelijke respons wordt pas over een maand bekend. Griepprikje Timpa heeft optie op grond in Halsteren „We zitten er niet op te wachten om hier weg te gaan. Je praat over productielijnen die verplaatst moeten worden en dat brengt een berg kosten met zich mee", zegt J. de Waal van De Waal banket in Tholen. Hij is bereid tot overleg met de gemeente, die het verouderde bedrijventerrein Noord grondig wil aanpakken. Door o.a. De Waal te ver plaatsen naar Welgelegen II zou er ruimte moeten komen voor woningbouw. Ook de brandweerkazerne, supermarkt en kantoren zijn er gedacht. De gemeente wil een steden bouwkundige visie voor het gebied laten opstellen, de randvoorwaarden daarvoor worden maandagavond be sproken in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Supermarkt Was het bedrijfsafvalwater, dat zonder vergunning van de provincie bij de varkensstal Porkland b.v. in Anna Jaco bapolder was opgeslagen, nu afvalwater met gevaarlijke stoffen of bevatte het voedingsmiddelen? En wat waren de aanwijzingen van het waterschap Zeeuwse Eilanden om een bezinkput op het bedrijf aan de Sluisweg aan te leggen? Over deze twee vragen zal de rechter-commissa- ris in Alkmaar en Middelburg de komende maanden ge tuigen gaan horen. Gisteren besloot de meervoudige eco nomische strafkamer in Middelburg de zaak aan te houden totdat deze kwesties zijn onderzocht. Deze week Met een fototentoonstelling als grote trekpleister, een historische optocht waarvan veel kijkers genoten, en twee druk bezochte feestavonden, is de viering van 875 jaar Scherpenisse uitstekend verlopen. „We hebben een geweldige week gehad", zegt be stuurslid Peter Suurland van de Dorpsgemeenschap. „Er zat be hoorlijk veel werk aan, maar we zijn toch blij dat we dit gedaan hebben. Maar over 25 jaar mag iemand anders het doen." Egndrachlfeode, de Thoolse Courant Sint Annaland g.g. 653474 chtbode.nl htbode.nl htbode.nl fidrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Marja Ista uit Sint-Maartensdijk kan er nog niet over uit, dat haar kat zon dagavond is dood getrapt. „De kinde ren zijn compleet van slag en zelf doe je ook geen oog dicht", vertelt ze dinsdagavond, nadat ze diezelfde middag de dode poes in een sloot langs de Mallandsedijk heeft gevon den. De politie hield zondagavond een 53-jarige man uit Sint-Maartensdijk in zijn woning aan wegens dierenmis handeling. Hij bekende de kat van de buren met een stok te hebben gesla gen en daarna te hebben geschopt, waarbij de man het diertje in zijn schuur legde. Toen later bleek dat de kat nog leefde, trapte hij het dier dood, aldus het proces-verbaal van de politie. Volgens Maija Ista begon de dieren mishandeling tegen half zeven. „Ik ging toen naar de kerk en zag de buur man met een stok achter een beest aan gaan, zonder te weten dat het onze kat was. Er stond een container voor. Toen ik uit de kerk kwam, hoorde ik tegen half negen een poes miauwen. Kennelijk is het dier eerst bewuste loos geweest. Ik liep naar boven en zag dat de buurman ergens op stamp te. Ik wist nog niet wat, totdat ik aan de staart zag dat het onze kat was. Hij sleepte het dier naar de schuur en reed even later in zijn auto weg. Toen heb ik direct de politie gebeld. Mijn man besloot om erachter aan te gaan. Maar hij wist niet dat de buurman pas een andere auto had, zodat hij het spoor bijster raakte. Omdat ik er geen vrede mee had dat ik niet wist waar de dode kat was gebleven, zijn we op aanwij zingen van de politie in het verlengde van de Oudelandseweg bij de Mal landsedijk gaan zoeken. Daar hebben we de kat dinsdagmiddag in een plas tic tas gevonden. Daar ben ik uitein delijk nog blij mee, want nu kunnen we onze kat - die elf jaar bij ons is ge weest - tenminste nog begraven", al dus Maija Ista. Het Zeeuwse Landschap, eigenaar van de uit 1882 daterende eendenkooi in Anna Jacobapolder, heeft een bijzon dere sponsor gevonden voor dit stukje natuurgebied. Het is namelijk finan cieel geadopteerd door het openbaar ministerie in Middelburg. „Het Mid delburgse parket maakt deel uit van de Zeeuwse samenleving", legt hoofdof ficier mr. J. Eland uit. „Die verbon denheid met het Zeeuwse willen we benadrukken. We doen meer dan boe ven vangen, alleen profileren we ons daar niet mee." Het parket bood zelf aan om een stuk natuurgebied van Het Zeeuwse Landschap te adopteren, waarbij de voorkeur uitging naar een stuk dijk omdat daarmee een link wordt gelegd naar veiligheid. Er wa ren echter geen dijken, alleen nog de eendenkooi. Eland spreekt tegen dat de financiële steun door de belasting betaler opgebracht wordt. „Beslist niet. Het parket heeft geld kunnen be sparen door efficiënter te werken." In overleg met het managementteam en de achterban is besloten dat die bespa ring ten goede moet komen aan de maatschappij. Behalve adoptie van de eendenkooi wordt ook een Novib-po- ject gesteund. Wie oude of antieke boeken wil la ten taxeren of verkopen, kan zater dag terecht in De Meestoof te Sint- Annaland. Tussen tien en drie uur zijn daar drie antiquairs aanwezig om boeken, handschriften en bijbels - gratis - te taxeren. Dat gebeurt zo veel mogelijk aan de hand van be wijsmateriaal uit recent verschenen veilingcatalogi. Bezoekers betalen entree en kunnen dan tevens het streekmuseum bezoeken. De taxa teurs zijn W. van Gent uit Ridder kerk (verzamelaar van oude theolo gische werken en bijbelrestau rateur), A.C. Molendijk uit Alblas- serdam (antiquair en organisator van boekenmarkten) en A.G. v.d. Steur uit Haarlem (antiquair en publicist). Het college van burgemeester en wet houders is verdeeld over het instellen van een autoloze dag, op zondag 22 september. Het projectbureau auto vrije dag uit Amsterdam had de ge meente gevraagd daar aan mee te doen. M.A.J. van der Linde (PvdA) wilde maandagavond in de gemeenteraad weten wat het college daarvan vond. Wethouder L.J. van Doorn zei dat het college er niet aan mee wil doen. Maar burgemeester W. Nuis lichtte toe dat hij en wethouder M.A.E. Vel thuis het wel een 'aardig idee' vinden. De PvdA-fractie wil het verzoek be handeld zien in een van de advies commissies. De tweelingzusjes Celine en Demi van 't Hof (3,5 jaar) uit Sint-Annaland houden zich kranig als ze worden ingeënt in Meulvliet. Toen de campage om één uur begon, was het al druk in de foyer bij de in gang van de sportzaal. Buiten vorm de zich zelfs een rij met wachtenden, veelal moeders met kinderen. Ze waren per postcode opgeroepen zo dat ze samen konden reizen. Maar niet iedereen hield zich daaraan, sommigen kwamen op een ander tijdstip. Dat leverde echter geen pro blemen op. In twee uur tijd vielen er vier kinderen flauw. Volgens Slenter speelde het warme weer een rol. Er waren vijf priklijnen ingesteld. Een 'babylijn' voor kinderen van 1 tot en met 5 jaar, en vier priklijnen voor de jongeren van 15 tot en met 18 jaar. Bij binnenkomst kregen de betrokkenen al een folder waarin de bijwerkingen van de prik staan ver meld. Ook waren er linten gespan nen tussen de verschillende priklij nen om de mensen beter te geleiden, zegt Slenter. „Anders lopen ze tegen de stroom in. Op deze manier probe ren we dat te voorkomen." Daarach ter staan brancards gereed voor mensen die onwel worden of flauw vallen en daar bij kunnen komen. Als Slenter om drie uur een tussen balans opmaakt, blijkt dat er 730 prikken zijn toegediend. „Dat is bo ven verwachting. Het komt vast door het mooie weer dat het zo goed loopt. Een kwart is nu geweest." De GGD had berekend dat er 1 prik per minuut gegeven zou kunnen worden. Dat zijn er zestig per uur. Met vijf priklijnen, waarvan er som mige met twee prikkers zijn bezet, zijn dat er 300 per uur. En die score wordt ruimschoots gehaald. De tafel waar de kleintjes worden gevaccineerd, is maar met twee mensen bezet. „Dat hebben we be wust zo gedaan omdat huilende kin deren dan elkaar niet aansteken." Gehuild werd er soms toch en dat was dan ook wel in heel de zaal te horen. Meestal was het echter van korte duur. Ruim veertig medewerkers van de GGD en de Oosterschelde Thuis zorg zijn ingezet om de campagne in goede banen te leiden met verpleeg kundigen en doktersassistentes. Ook EHBO'ers en het ambulanceperso neel zijn paraat. De medewerkers van de ambulance (die boventallig zijn) mogen ook prikken omdat ze anders te weinig te doen hebben, zegt Slenter. Wethouder M.A.E. Velthuis is ook aanwezig. Ook zij is blij met de on verwacht hoge opkomst twee uur nadat de campagne van start is ge gaan om de infectieziekte te bestrij den. Meningokokken C kan hersen vliesontsteking veroorzaken (nek kramp). „Er zijn op Tholen vier mensen ziek geweest. In december vorig jaar is er zelfs een jongen uit Tholen aan overleden." Slenter wijst nogmaals op de ernst van de ziekte die vooral in de win terperiode toeslaat. „Het kan heel dramatisch verlopen. Na vier uur kan iemand dood zijn. Met deze eenmalige campagne sparen we zes kinderlevens in Zeeland. Maar ook de gevolgen van de ziekte blijven uit, want kinderen kunnen er doof of blind door worden, geestelijk ge handicapt of zelfs ledematen door verliezen." Het is de grootste vaccinatiecam pagne in de Zeeuwse geschiedenis: ruim 40.000 kinderen zijn opgeroe pen. Slenter verwacht dat op Tholen dertig procent van de ouders om principiële redenen zijn kinderen niet laat inenten. Dat lijkt aardig uit te komen, maar de cijfers zijn nog voorlopig. Het is mogelijk dat, na het sterfgeval in december, Thoolse jongeren uit de kennissenkring zich al hebben laten inenten. Ook is het mogelijk dat men zich op andere plaatsen laat inenten. Zo gingen twee meisjes uit Anna Jacobapolder maandag naar sporthal Reimerswaal in Kruiningen voor een prik, omdat ze vrijdagavond een feestje hadden en geen zin hadden in een stijve arm. Sanne van Dort (18) uit Tholen heeft niet veel gemerkt van de injectie. „Het viel erg mee. Ik had eerst mijn spieren een beetje gespannen. Maar ik voelde het alleen toen ze de vloei stof erin spoten." Ze is samen met Evelien van de Ree (17) gekomen. „Sanne leidde me af. Ik heb niks gevoeld, alleen het prik je." Bang waren ze van tevoren niet geweest, maar ze hadden wel afge sproken om samen naar Meulvliet te gaan. „Voor de gezelligheid." Martijn Keur uit Sint-Maartensdijk is 5 jaar en heeft niet gehuild. „Nee, hij is het gewend," zegt zijn moeder, „hij krijgt elk jaar een griepprikje. Ik heb tegen hem gezegd dat hij net zo'n prikje krijgt als bij de dokter." Ook Femke van Halum (1,5 jaar) uit Anna Jacobapolder heeft zich goed gehouden. „Ze is ook al geprikt voor DKTP. Ze is het gewend," zegt haar moeder. „Ik heb gezegd dat we een prikje gingen halen bij de dokter. Al les werd hier goed uitgelegd en ik vind het heel fijn dat het gebeurd is." Laureen Meirink uit Tholen voelde niets van de prik, maar had zich toch wel wat zorgen gemaakt. „Die ver dovingsprikken bij de tandarts die doen veel pijn." Na enige tijd begint ze toch sterretjes te zien, zegt ze en gaat op de vloer zitten. Ze wordt lijkbleek en wordt door het medi sche personeel opgevangen en even te rusten gelegd op de brancard voordat ze weer naar huis gaat. ZIE VERDER PAGINA 3 Het bedrijventerrein ligt ingeklemd tussen de Grindweg, de vluchthaven en het Slachtveld. De Waal zit er vanaf 1959. De gebouwen staan aan de westkant van de Edisonweg, het parkeerterrein ligt er tegenover. De Waal wil niet per se weg, zegt hij. „Maar als je onderneemt, moetje al le kansen en bedreigingen bekij ken." De Waal kijkt niet op van de plannen van de gemeente en vindt het prima dat het gebied wordt op geknapt. „De buurt moet netter wor den." Bij het tijdschema zet hij vraagtekens. De gemeente denkt dat al in juni 2004 grond in Noord be schikbaar komt door verplaatsing van bedrijven naar Welgelegen II. Alleen al met het bestellen van een productielijn zijn zes tot zeven maanden gemoeid en dan moet die nog geplaatst worden, geeft De Waal aan voor zijn bedrijf. Timpa Foundations wil al 2,5 jaar weg aan de Wattstraat. Want sinds de productie naar het buitenland is verplaatst, zit het bedrijf veel te ruim in zijn jas, zegt de heer Theu- nisse. De belangstelling voor grond op Welgelegen II is er dan ook al ge ruime tijd en is bij de gemeente be kend. „Maar die laat taal noch teken horen. Dat is slecht beleid, want ze kent onze urgentie." Hoewel het be drijf bijna 40 jaar in Tholen zit en 'Timpa Tholen' een begrip is, heeft het ondertussen een optie op een stuk grond in Halsteren. „Langs de nieuwe A4, maar die ligt er ook nog niet." Op de eerste schets die de ge meente heeft gemaakt, zijn op de plaats van Timpa een supermarkt en kantoren getekend. Al meer dan tien jaar wordt er ge praat over plannen voor twee super markten - in combinatie met appar tementen - op het Slachtveld, waarvoor de gemeente een overeen komst sloot met projectontwikke laar Kondor Wessels. Daarop komt de gemeente nu terug: bevoorrading en aantrekken van verkeer zijn on aantrekkelijke aspecten, zeker als er in die omgeving méér woningbouw komt. Het idee is om de supermark ten verder noordwaarts te plaatsen en het Slachtveld te gebruiken voor dagwinkels, maatschappelijke func ties en parkeergelegenheid. ZIE VERDER PAGINA 13 Porkland wordt verdacht van zeven ter of meer. Daarmee heeft het be- economische delicten. Het bedrijf zou in de periode van 1 januari 1998 tot en met 21 februari 2001 zonder toestemming van gedeputeerde sta ten een grote hoeveelheid bedrijfsaf val hebben opgeslagen. Dit zoge naamde biowater is afkomstig van Bukom Service b.v in Heerhugo- waard. Het gaat om 50 kubieke me- drijf de wet milieubeheer overtre den. Over deze kwestie loopt ook een zaak bij de rechtbank in Alk maar. De advocaten van Van A. en medeverdachte J.G. uit Goirle vroe gen gisteren om uitstel van behande ling van de zaak. ZIE VERDER PAGINA 2 SGP-wethouder Heijboer wordt ridder in de orde van Oranje-Nassau Tonnie v.d. Ree haalt samen met dochters diploma voor Ten Anker Als je laag staat, kun je alleen maar omhoog, zegt Robeco-topman Van Duijn EN VERDER... Oud Ger. Gem. in Sint- Philipsland kiest nieuwe kerkenraad na problemen Burgemeesterspaar Nuis veegt koeienstal van Noom SPS dolblij met indeling in Zeeuwse vierde klasse Eerste jeugdtriatlon levert Lievensberg 1000 euro op DE DWAAS HOUDT ELK STUK KWARTS VOOR EEN DIAMANT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Suurland is blij dat het allemaal goed is gegaan. „We hebben heel gezellige avonden gehad, die perfect zijn verlopen. Er zijn geen rare dingen gebeurd, er is niets voorge vallen en daarmee zijn we als Dorpsgemeenschap ook bijzonder ingenomen." De ouderenmiddag trok woensdag 250 mensen naar de feesttent op het Pluimpotter- rein. De vereniging Ons Boerengoed toonde de pracht van de Zeeuwse klederdrachten en het Thoolse koortje van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen zorgde voor een gewaardeerd muzikaal intermezzo. De Zeeuwse liedjeszanger Peter Dieleman vond het met de kermis vlakbij te rumoerig en brak zijn optreden halverwege zijn eer ste liedje al af. „Niet zo professioneel", oordeelt Suurland, die probeerde om de mu ziek te temperen, maar de jeugd bleef toch hoorbaar. J&E's partytime had daar 's avonds minder last van gezien de eigen decibellen, maar de belangstelling viel de or ganisatie tegen: ruim 150 jongeren. Voor de contrymuziek kwamen donderdagavond het dubbele aantal mensen op Nevada af. „Een hele geslaagde avond met de echte country gangers", aldus Suurland. Vrijdagmiddag genoten 70 kinderen op de Hoge Markt van oud-Hollandse kinderspe len als bussengooien, ringsteken, e.d. Vervolgens konden ze in de feesttent pannen koeken gaan eten. Een aantal moeders zorgde voor deze lekkernij. Na het eten voerden leerlingen van de Oosterscheldeschool een musical op, die werd bijgewoond door honderd belangstellenden. De feestavond op vrijdag trok een volle bak met 500 bezoe kers. Zie verder pagina 13. Wilma de Graaf (rechts) als Jacoba van Beieren op Hesperange en haar hofdame Eliza Assies op Warasha vormden de finale van de optocht. Wilma had zich met haar paard grondig voorbereid. „Ik heb c.d.'s van Euterpe gedraaid en met pannendeksels geslagen om Hesperange aan lawaai te laten wennen. Je weet het nooit met veel toeschouwers en kinderwagens langs de kant. Maar het ging goed."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1