Provincie Zeeland Natuurgebiedsplan Zeeland 2001 Industrie en milieu in de Kanaalzone 'De bond van Toon Slager' was in Scherpenisse alom bekend Industrie en milieu Kanaalzone 't Meulengat, Sluiskil Openluchtspel over verdronken Zeeuwse dorpen Officiële Mededelingen Donderdag 27 juni 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 26/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl Nieuwsbrief WCL Eind vorig jaar heeft het College van Gedeputeerde Staten het Natuurgebieds plan, het Landschapsgebiedsplan en het Beheersgebiedsplan voor de provincie Zeeland vastgesteld. Onder de noemer Natuurgebiedsplan Zee land 2001 worden de natuurgebieden, beheersgebieden en landschapsgebieden van Zeeland in kaart gebracht. In dit plan wordt ook duidelijk gemaakt voor welke gebieden de voorkeur uitgaat voor agrarisch natuurbeheer of particulier natuurbeheer. Delta InZicht Informatiecentrum Hij was niet iemand die aan de weg timmerde, maar in Scherpenisse was 'de bond van Toon Slager' alom be kend. In café Zeelands Welvaren kreeg Slager een gouden medaille opgespeld vanwege het feit dat hij 70 jaar lid is van de vakbond. Voorzitter M. Poot van de afdeling Tholen van FNV Bondgenoten sprak de jubi laris toe. Verkeer en Vervoer Meerjarenprogramma Infrastructuur Zeeland 2003-2007 O emverontreiniging Milieu Markt 10/ Oudelandsestraat 5 te Tholen Abdij Nieuws Uit onderzoek naar de leefsituatie onder inwoners van de Kanaal-zo ne blijkt dat het percentage dat soms of vaak last heeft van stank van industrie behoorlijk is afgeno men (van 47% in 1997 tot 37% in 2002). Het percentage ernstige hinder van stank van industrie is eveneens afgenomen (van 8% in 1997 tot 5% in 2002). De tevredenheid over zowel woon situatie als woonomgeving in 1997(91%) en 2002 (93%) ver schilt nauwelijks. Gemiddeld in Nederland lag in 1998 de tevre denheid over de woonomgeving op 86%. Er zijn van dat jaar geen gegevens over de woonsituatie. In opdracht van de Provincie Zee land is in januari 2002 een Telefo nisch Leefsituatie Onder-zoek (TLO) uitgevoerd in de Kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan-deren. Het on derzoek is een vervolg op verge lijkbare onderzoeken die in 1989 en in 1997 zijn uitgevoerd. Het doel van het onderzoek is inzicht te krijgen in de mate van beleving van de woonomgeving en (mi- lieulhinder in de Kanaalzone. De uitslag van de enquête biedt de provincie de mogelijkheid om te kunnen beoordelen of ze een juist beeld heeft van de overlast in het gebied. Maatregelen Hebben de bewoners het naar hun zin in de Kanaalzone? Veran dert de woonbeleving in de loop van de tijd? En wat zijn die veran deringen dan? Welk milieuaspect springt er het meest uit? De pro vincie heeft het onderzoek ook la ten uitvoeren om er achter te ko men wat de burgers het meest bezighoudt. Zijn extra maatrege len nodig? De uitkomsten van het onderzoek spelen een rol bij be sluitvorming over milieumaatrege len en de ontwikkeling van het in dustriegebied Respons Bureau Witteveen Bos uit Deventer heeft de bewoners van het gebied van tevoren een brief gestuurd over het onderzoek. Door middel van een steekproef zijn 1670 mensen die in het ge bied wonen, uitgezocht om ge beld te worden. Ruim 900 inwo ners van Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Zandstraat, Sas van Gent en Westdorpe heb ben telefonisch vragen beant woord. Publieksavond De resultaten van de enquête wor den ook besproken op de pu blieksavond die op 1 juli in Sluiskil ('t Meulengat) wordt gehouden. De actuele ontwikkelingen met be trekking tot de Koegorspolder ko men hier eveneens aan de orde. Het forum zal, onder voorbehoud van wijzigingen, bestaan uit mi lieugedeputeerde Poppelaars, wethouder Van der Hooft van Ter- neuzen en de heer Deurloo, voor zitter van de Kring van Werkge vers in de Kanaalzone en tevens directeur van Hydro Agri. Ge spreksleider is Cees Brinkhuizen van CD-media uit Hilversum. De avond, welke vrij toegankelijk is, begint om 20.00 uur. Tijdens de ze avond wordt een informatie blad uitgereikt waar meer gege vens in staan vermeld over het TLO. Er is weer een nieuwsbrief WCL, nummer 24, verschenen. De trou we lezers van de nieuwsbrief we ten het vast al langer: in verband met de beëindiging van de provin ciale bijdrageregeling WCL zal de nieuwsbrief WCL niet langer meer worden verzorgd door de afdeling Voorlichting van de Provincie Zee land. Er is een nieuwe redactie aangesteld, waardoor er voor de lezer weinig zal veranderen. In dit nummer onder andere de Zeeuw se Schaapskud-de, een interview met Mieke Tinge die IVN-Onstituut voor Natuur- en Milieueducatie) gids is en een terugblik op de Landelijke Fietsdag van 11 mei j.l. De nieuwsbrief is gratis te verkrij gen via het secretariaat WCL Zak van Zuid-Beveland, Stenevate 10, 4451 KB Heinkenszand (bezoek adres) en postbus 1, 4450 AA Heinkenszand, tel. 0113-238383. Het is ook mogelijk een gratis jaarabonnement te aan vragen bij het secretariaat WCL. In het Deltagebied doen zich ont wikkelingen voor zoals zeespie gelstijging en verhoogde afvoer van water door rivieren. Er moet worden nagedacht over de vraag hoe op deze ontwikkelingen moet worden gereageerd. De bedreigin gen moeten worden omgezet in kansen. Kansen om de ecologi sche schaduwkanten van de Del tawerken op te lossen, kansen voor recreatie, visserij en scheep vaart zonder dat dit ten koste gaat van andere functies in dit ge bied. Hiervoor wordt een project gestart onder de naam: Kansen voor een duurzame Delta. Dit is een gezamenlijk project van de provincies Zuid-Holland, Noord- Brabant en Zeeland. Meer informatie hierover is te vin den op de speciale website, www.deltainzicht.nl. Wat staat er nu eigenlijk in het hui dige Natuurgebiedsplan? In dit plan geven Gedeputeerde Staten precies aan waar natuur en land schap ontwikkeld en beheerd moeten worden, wat er aan na- tuur- en landschapswaarden moet komen, hoe die beheerd moet worden en wie daarbij de beoog de beheerder is. Naast de drie gangbare natuurterrein beheren de organisatie; Staatsbosbeheer, Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap, is het ook nodig om particulieren, zoals boe ren en landgoedeigenaren meer mogelijkheden te bieden om zelf het beheer te voeren. Subsidieregelingen Het Natuurgebiedsplan vormt het toetsingskader voor het toepas sen van de Subsidieregeling Agra risch Natuurbeheer (SAN) en de Subsidieregeling Natuurbe-heer (SN) aan Natuurmonumen-ten, Het Zeeuwse Landschap en particulie ren. Voor Staatsbosbe-heer geldt dat met name voor nieuwe natuur gebieden. De uitvoering van de beide subsidieregelingen is in han den van de Lan-delijke Service Bij Regelingen (LASER) en de Dienst Landelijk Gebied. Doel Zeeland is rijk aan diverse soor ten natuurgebieden, zoals zand gronden, zeekleigebieden, dui nen, zoet- en zoutwatergebieden. Het is vanzelfsprekend dat het provinciale natuurbeleid tot doel heeft de verscheidenheid aan wil de planten en dieren, natuurgebie den en landschappen en al het an dere natuurschoon in Zeeland veilig te stellen en te behouden op een zo natuurlijk mogelijke wijze. Met deze doelen in het achter hoofd worden nieuwe natuurge bieden toegewezen. Momentopname Het Natuurgbiedsplan is een mo mentopname en gebaseerd op de huidige ecologische inzichten en haalbaarheid. Verder is het plan afgestemd met het overige groe ne beleid van de diverse overhe den (provincie, rijk, Euro-pa) en met het beleid dat wordt gevoerd op het gebied van wa-ter, milieu en ruimtelijke ordening. Indien er nieuwe kennis opdoet of er vinden bijvoorbeeld nieuwe ontwikkelin gen plaats op het gebied van Eu ropese regelgeving, zal het Na tuurgebiedsplan worden gewijzigd. Met het vaststellen van dit plan wordt invulling gegeven aan het Zeeuwse provinciale na tuurbeleid, zoals dat is vastge legd in het 10-puntenplan 'Werk in uitvoering' van de provincie. Informatie Het Natuurgebiedsplan 2001 is te verkrijgen bij het informatiecen trum provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg, tel 0118-631400. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. E-mail: infocentrum@zeeland.nl Het informatiecentrum van de provincie heeft een nieuwe folder uitge bracht, waarin de lezer duidelijk kan zien voor welke vragen en diensten bij het informatiecentrum kan worden aangeklopt. In het informatiecen trum liggen folders, brochures, plannen en nota's voor u klaar met het antwoord op vragen als: hoeveel inwoners telt Zeeland? Hoe wordt de provincie bestuurd en wat doet Zeeland voor de verbetering van het milieu? De nieuwe folder van het informatiecentrum is vanzelfsprekend te ver krijgen bij het informatiecentrum provincie Zeeland, Abdij 9, Middel burg, tel. 0118-631400. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. I i Bewoners in gesprek met bedrijven en overheid Maandag 1 juli 2002, 20.00 uur, Waar mensen werken, ontstak druk op het milieu. Oat geldt ook voor de Kanaalzone. Van de daar aanwezige bedrijven en overheden mag verwacht worden dat ze zo goed mogelijk voor het milieu zorgen. Zeker m er de komende jaren grote (Jannen op stapel staan. Bedrijven, gemeenten en provincie witten met de bewoners van de Kanaalzone m gesprek, want een goed woon- en werkklimaat gaat iedereen aart. Districtsbestuurder C. Coban van FNV Bondgenoten (links) speldde in Zeelands Welvaren de gouden medaille op bij Toon Slager. Naast hem diens zoon Toon. Hij wees er op dat het hoogst zel den voorkomt dat iemand zo lang lid is van de bond en dat er tot voor kort zelfs geen speldje voor was. In die leegte is voorzien want de FNV speldt nu gouden medailles op de revers van leden die zeventig en tachtig jaar lid zijn. Poot: „Dit komt sporadisch voor. Normaal gesproken huldigen wij de jubilarissen op onze jaarverga dering. Maar dit is zo bijzonder dat we het op een aparte avond wilden doen. We danken je voor het lidmaatschap. Temeer omdat je lange tijd als zelfstandige hebt gewerkt en de bond toch trouw bent gebleven. Je bent minstens veertig jaar penningmeester ge weest en ik kan me niet herinne ren dat er één jaar is geweest dat de boeken niet in orde waren." Slager was een jongen van 16 jaar toen hij zich liet inschrijven bij de algemene Nederlandse landarbei- dersbond. Op 2 mei 1932, toen de afdeling nog maar drie jaar oud was. Volgens Poot was Slager niet de man die aan de weg timmerde. Maar in het dorp werd altijd wel over de 'bond van Toon Slager' gesproken. „En dat zegt toch wel wat. Dan moet je toch wel het ver trouwen van de mensen hebben. Je hebt de leden dan ook altijd met raad en daad bijgestaan." Poot zei ook veel geleerd te heb ben van de vakbondsman Slager en het toenmalig bestuur en sprak de hoop uit Slager over tien jaar weer te kunnen huldigen. De jubi laris kreeg het boek 'Voeding in de strijd' dat uitgegeven is ter ge legenheid van het 100-jarig be staan van de Voedingsbond 1894- 1994. Daarna speldde districts bestuurder C. Coban hem de me daille op en bood penningmeester M. Hage hem bloemen aan. Slager zat temidden van zijn kin deren aan de lange tafel in de ge lagkamer van het etablissement van zijn zoon Toon waar spontaan herinneringen opkwamen aan de periode dat Slager actief was in de bond. Over hoe druk het aan huis kon zijn als de leden hun vakan tiebonnen kwamen verzilveren en hun klompen buiten lieten staan. En hoe Slager soms tot 's avond, slaat zat te rekenen om de boeken in orde te brengen als de contribu tie was geïnd. Vijfhonderd jaar strijd tegen het water vormt de achtergrond van het historisch openluchtspel 'Dijkval!' dat wordt opgevoerd bij het haventje van Bommenede (bij Zonnemaire) op Schouwen-Dui- veland. Morgen (vrijdag) is de première, en ook zaterdag en op 4, 5, en 6 juli zijn er voorstellingen, telkens om 9 uur 's avonds. Het stuk speelt in 1528 gaat over de ondergang van één van de (nu ver dronken) Zeeuwse dorpen - Zuid- kerke - en de strijd van de 16e eeuwse waterbouwkundige An- dries Vierlingh (afkomstig uit Steenbergen) tegen dijkvallen, het defaitisme van de kerk en de kleingelovigheid van het Schouw- se volk. Aan 'Dijkval!' werken 120 toneel spelers en dansers mee in authen tieke kostuums. Auteur-regisseur van het stuk is Cees Möhlmann, terwijl Mar v.d. Veer de liederen en muziek schreef en componeer de. Het spel is een initiatief van de stichting Historische spelen Zie- rikzee, die zich tot doel heeft ge steld het cultuur-historisch erf goed van Zierikzee en Schouwen- Duiveland in stand te houden en daarnaast de toeristische aantrek kingskracht van het eiland te ver groten. Pak even uw zakboekje THOLEN 28 jun Urker mannenensemble, Grote Kerk, 20 u. 28 jun Openluchtconcert Concordia, Kaaij. 29 jun Opening Dorcasdepot, Regen- tessestraat 50,9.30-11.30 u. OUDVOSSEMEER 6 jul Zevendorpentocht, De Vossen- kuil, v.a. 7 u. SINT-ANNALAND t/m 31 okt Exposities bijbelse platen, blikken en munten, de Meestoof, di t/m za 14-17 u. 29 jun Taxatie antieke boeken en bij bels, de Meestoof, 10-15 u. 29 jun. Spelmiddag Smash '76, Welle- vaete 14 u. SINT-MAARTENSDUK 29 jun Zomeravondconcert Euterpe, Maartenshof, 19 u. SCHERPENISSE 29 jun Opening Dorcasdepot, Platte- weg, 9.30-12 u. BERGEN OPZOOM t/m 31 aug Beiaardconcerten, Sint Gedeputeerde Staten van Zee land hebben in hun vergadering op 18 juni 2002 het Meerjaren programma Infrastructuur Zeeland (MIZ) 2003-2007 voorlopig vastgesteld ten be hoeve van inspraak en overleg. In het MIZ wordt een overzicht ge geven van de investeringen in in frastructuur door de Provincie Zeeland. Jaarlijks wordt het pro gramma geactualiseerd. Alleen de projecten die het eerstvolgende jaar in uitvoering zijn of worden genomen, hebben begrotings technische consequenties. De planning van de overige projecten in de jaren daarna moet worden gezien als een doorkijk in de in vesteringsplanning en heeft een indicatief karakter. Het huidige investeringspatroon wordt gedomineerd door enkele relatief grote projecten, zoals de aanleg van de rondweg Koude- kerke (S14/S15) en de recreatie- verdeelweg tussen Haamstede en Renesse. Daarnaast wordt inge zet op het stapsgewijze imple menteren van een duurzaam veili ge weginrichting en het completeren van de fietsvoorzie- ningen langs provinciale wegen. Het MIZ 2003-2007 ligt van don derdag 27 juni t/m woensdag 7 augustus 2002 ter inzage op het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Mid delburg, op werkdagen van 09.30-12.30 uur en van 13.30 - 16.30 uur. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen met de heer F.H. Schumacher, tel. 0118- 631375. Het correspondentieadres is: Pro vincie Zeeland, Directie Infrastruc tuur en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM MIDDELBURG. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA MIDDEL BURG. In het bezwaarschrift neemt u ten minste op: - uw naam; - uw adres; - de datum; - tegen welke beslissing u bezwa ren maakt en waarom; - uw handtekening. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port ontvangen van de gemeente Tholen met betrekking tot de bo demverontreiniging op de locatie Markt 10/0udelandsestraat 5 te Tholen. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als niet ern stig te beschouwen (artikel 29 Wet bodembescherming). De ontwerp-beschikking ligt van 28 juni 2002 tot en met 26 juli 2002 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Tho len, Markt 1-5 te Sint Maartens dijk, op werkdagen 's morgens van 9-12, 's middags of 's avonds na telefonische af spraak (0166-668200 tst 13). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp-be schikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zee land, Postbus 165, 4330 AD Mid delburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gertrudiskerk, wo 20 u. 30 jun Wielerronde Rondom Roze- noord, 10.30 u. 4 jul Muziek optreden Plane Vanilla, Wilhelminaveld, 20.30 u. 8 t/m 11 jul Fietsvierdaagse, Beurs plein, 13 u. +film+++film+++film+++fllm+ ROXY I: Bad company - do, ma en di 20 u„ vr 18.45 en 21.30 u„ za 14 en 18.45 en21.30u., zoen wo 14en20u. Ice age (Ned. gespr.) -zo 16.15 u. ROXY II: About a boy - do en zo t/m wo 20 u.,vr 21.30 u.,za 18.45 en 21.30 u. Lilo Stich (Ned. gespr.) - vr 18.45 u. en za en wo 14 u., zo 14 en 16 u. CINEM'ACTUEEL: Unfaithful - do, di en wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 16.15 en 21 u. Ice age (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Scooby-Doo - vr 18.30 u., za 14 en 18.30 u., zo 14, 16.15en 18.30 u., wo 14 u. Blade II- vr t/m zo 18.30 en 21.30 u., ma t/m wo 20 u. Not another teen movie - do, ma en wo 20 u„ vr en za 18.30 en 21.30 u„ zo 14 en 21 u. Star wars - episode II- at tack of the clones - za en wo 14 u„ zo 16.15 u. Verrassingsvoorpremière - do 20 u. From hell - zo 19 u., di 20.30 u. Fat girl - ma 20.30 u. Portretten in Brugge. De serie '100 Zeeuwse portretten', waarvan regelmatig exemplaren te zien zijn in Ten Anker in Tholen, zal van 5 tot 28 juli in zijn geheel te zien zijn in het Belfort te Brugge. De Vlaamse plaats is dit jaar culturele hoofdstad.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 17