Drie secretaresses ondersteunen nu dagelijks bestuur van Tholen Haestinge impuls voor smalstad met een bovenlokale voorziening Buis door landtong Tholen niet genoeg Dodental in Zeeuws verkeer bleef stabiel Pierre van de Kieboom opvolger Bram van de Sande J.W. Verstrate (D66): Pas op met de verkoop van dorpshuizen" Donderdag 13 juni 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Versterken Rumoirtschor Tekort pontje Meer bloeddonoren Bodemonderzoek Verwijs Eenrichtingsverkeer Met zeven benoemingen hebben b. en w. van Tholen deze week voor flink wat veranderingen gezorgd in het ambtelijk apparaat. Overigens zijn het allemaal bestaande medewerkers die na een interne sollicitatie zijn doorgestroomd. Onder hen Pierre van den Kie- boom uit Bergen op Zoom. Het afdelingshoofd sociale zaken komt per 1 juli in de ambtelijke top als sector- hoofd algemeen bestuur en welzijn. Daarmee volgt hij Bram van de Sande op, die raadsgriffier is geworden. Vrouwen Het vernieuwde Haestinge moet een impuls geven aan de smalstad. Daarom moet het party-centrum volgens de stichting gemeenschap Sint-Maartensdijk een bo venlokale voorziening wor den die het midden houdt tussen Meulvliet in Tholen en De Wellevaete in Sint- Annaland en vergelijkbare voorzieningen in Bergen op Zoom en Roosendaal. Dat zei voorzitter J. de Feijter donderdag in de commissie welzijn en onderwijs waar de toekomst van de dorps huizen werd besproken. Vestzaktheater Niet zomaar Molensteen Strijd tegen blauwalgen Zoommeer Hard nodig 'Creatief, smaakmakend en resultaat' Toveren Geneuzel In Tholen één slachtoffer te betreuren Het verkeer heeft in Zeeland het afgelopen jaar 35 le vens geëist, hetzelfde aantal als in 2000. In de gemeente Tholen viel één dodelijk slachtoffer te betreuren, bij een eenzijdig auto-ongeval te Oud-Vossemeer. De afgelopen vijf jaar lag het Thoolse jaargemiddelde op drie ver keersdoden. Meer (brom)fietsers Sint-Phiiipsland VERVOLG VAN PAGINA 2 Om het afschuren van de Rumoirt- schorren bij Anna Jacobapolder te voorkomen, gaat rijkswaterstaat de randen ervan versterken. Er zal een kunststof filter aangebracht worden met daarop een laag breuksteen. Waar kreekmondingen op de Oosterschelde uitkomen, wordt deze rand onderbro ken om de wateruitwisseling met het Slaak niet nadelig te beïnvloeden Ook bij de hollestelle moet breuk steen de vervallen basaltglooiing ver vangen. De provincie verleent ver gunning om het werk uit te voeren van augustus tot november, dus buiten het vogelbroedseizoen. Ter bescher ming van de vogels moet er op zo min mogelijk plaatsen tegelijk gewerkt worden, terwijl de aan- en afvoer van materieel vanaf het water dient te ge beuren. De voorwaarden hebben alles te maken met de habitat- en de vogel richtlijn, alsmede met het feit dat de schorren in het beschermd natuurmo nument Oosterschelde liggen. B. en w. verwachten een tekort van ongeveer 11.000 euro voor de aan leg van het fietsveer Anna Jacoba- polder-Zijpe dat volgende maand in de vaart wordt genomen. In totaal is 92.000 euro nodig, terwijl er 81.000 euro beschikbaar is. Het tekort zal, zo verwacht het college, voor een deel bijeengebracht worden door ac ties van de Lionsclub Tholen en de middenstandsvereniging. Om het project doorgang te laten vinden, heeft het college besloten het tekort aan te vullen uit de reserve recreatieve voorzieningen. De op brengsten van de acties zullen dan aan deze pot worden toegevoegd, zo blijkt uit de bestuursrapportage van 1 mei. De SGP liet in de commissie gemeentelijke ontwikkeling weten tegen de subsidiëring te zijn omdat het veer ook op zondag de oversteek maakt. In dorpshuis De Wimpel meldden zich vrijdagavond 167 donoren aan bij de bloedafname voor het Rode Kruis. Tien mensen werden afgewe zen, zodat er 157 zakken bloed zijn afgenomen. Vorig jaar juni waren er 143 donoren en in januari van dit jaar werden er 154 zakken bloed af genomen. De volgende bloedafna- meavond zal op 18 oktober in De Wimpel worden gehouden. Bij een vooronderzoek en een ver kennend bodemonderzoek bij Gara ge Verwijs aan de Kwekerijweg is geen verontrustende bodemveront reiniging ontdekt. Een nader bo demonderzoek wordt dan ook niet noodzakelijk geacht. Alleen ter plaatse van de oliebars en de afval olietank is in de bovengrond een lichte verontreiniging met koper en minerale olie aangetoond. In het grondwater is een lichte verontreini ging met arseen aangetoond. Bij de werkplaats werd een lichte veront reiniging met koper aangetoond. VERVOLG VAN VOORPAGINA Lange verwacht, dat het eenrichtings verkeer ertoe zal leiden dat 40 tot 80% van het verkeer dat nu door de Molenstraat het dorp uitrijdt, via de School- en Burg. Versluijsstraat gaat rijden. Daar wordt het dan een stuk drukker en dus onveiliger voor de ongeveer 250 kinderen die de scholen bezoeken. 'Ongelooflijk dat 3VO hiermee instemt', aldus Lange in zijn brief aan de bewoners. Zijn alternatief is om het eenrichtingsverkeer in de Molenstraat door te trekken tot aan de C. Frankenstraat, het plateau op de splitsing van deze straat met de Prins Mauritsstraat weg te halen en laatst genoemde straat met de Marinus Lindhoutstraat de 'retourweg' te ma ken. Eenrichtingsverkeer in Schooi en Burg. Versluijsstraat kan achterwe ge blijven, zodat het probleem van de Molenstraat - aldus Lange - niet el ders wordt neergelegd. De gemeente denkt juist dat na een periode van ge wenning het verkeer de Prins Mau ritsstraat zal kiezen om het dorp uit te rijden en dat er qua drukte in de School- en Burg. Versluijsstraat wei nig zal veranderen. Uit metingen blijkt dat er in de School-, Burg. Versluijs- en Prins Mauritsstraat niet harder wordt gere den dan 50 km/u. In de Molenstraat overschrijdt 6% van het verkeer deze snelheid. Verkeer dat het dorp uitgaat, rijdt harder dan dat het dorp inkomt. In de periode 1995-2000 zijn in de Burg. Versluijsstraat 3 tot 5 verkeers ongevallen gebeurd en in de Molen straat 14 tot 18. Daarbij voerden par keer- en flankongevallen de boven toon. De gemeente verrichtte ook ver keerstellingen. In het gedeelte Molen straat dat nu aangepakt wordt, passe ren 1517 motorvoertuigen per etmaal (842 het dorp uit, 675 het dorp in). Voor het stuk Molenstraat tussen School- en Raadhuisstraat is dat 1737 en voor het deel tussen Marinus Lind houtstraat en Onder de Molen 2392. De cijfers zijn voor de Schoolstraat 424, Burg. Versluijsstraat 361, Prins Mauritsstraat 339 en Coentjesweg 701. Komende dinsdag tussen acht uur en half tien is er een inloopavond in dorpshuis de Vossenkuil. Leden van de werkgroep alsmede verkeers wethouder L.J. van Doorn zijn daar aanwezig om vragen te beantwoor den. Het plan is tot en met 17 juli in te zien in het dorpshuis: ma. t/m do. tus sen 14 en 16 uur, bovendien op maan dagmorgen tussen 9 en 12 uur alsme de ma. en wo. tussen 19 en 21 uur. Van den Kieboom zegt heel blij te zijn met zijn benoeming. „Ik vind het ook een hele eer om meer strate gisch bezig te zijn. Bovendien zit ik bij een sector die veel met de inwo ners te maken heeft en we werken voor de burgers. Verbetering van de dienstverlening vind ik dan ook es sentieel." Van den Kieboom kreeg vorig jaar tijdelijk de leiding over fi nanciën en belastingen, naast zijn taak bij sociale zaken. Op 1 januari 2002 ging financiën er weer af, maar toen kreeg Van den Kieboom er publieke dienstverlening bij, dat hij per 1 juli echter weer kan over dragen. In anderhalf jaar heeft de Bergenaar, die sinds 1 mei 1995 bij de gemeente Tholen werkt, dus al een heel breed spectrum van de ge meentelijke administratie van nabij meegemaakt. Afdelingshoofd sociale zaken wordt Anne Pleune uit Sint-Maartensdijk, al jarenlang werkzaam bij die afde ling en bij het samenwerkingsver band met arbeidsbureau en GAK om langdurig werklozen aan de slag te krijgen. Zij wordt de eerste vrou welijke afdelingschef. „Een hele leuke ontwikkeling", zegt haar hui dige en toekomstige baas Van den Kieboom. Patrick Nelen van sociale zaken wordt per 1 juli de nieuwe project leider/coördinator publieke dienst verlening ter voorbereiding van de publieksbalie in het toekomstige ge meentehuis. „Met Anne Pleune en Patrick Nelen raken we twee zwaargewichten op sociale zaken kwijt, zodat we ten minste twee nieuwe medewerkers moeten aantrekken", aldus Van den Kieboom. Bij gemeentelijke ontwikkeling ging er gisteren al een benoeming in. Willem Jan de Voogd van der Straaten uit Sint-Annaland, betrok ken bij havens, riolering, e.d. is ge promoveerd tot afdelingshoofd openbare werken. Hij volgt W.A. Blaas uit Tholen op, die gebruik heeft gemaakt van de vut-regeling, evenals H. Jopse uit Sint-Annaland van de afdeling groenvoorzienin- De stichting presenteert vandaag (donderdag) haar visie op de toe komst van Haestinge aan het colle ge. De Feijter zei het te betreuren dat b. en w. de geraamde ruim 3,6 miljoen euro voor nieuwbouw te ruggebracht heeft tot 2,5 miljoen euro. „Een kolossaal verschil." Hij herinnerde de raadsfracties aan hun toezeggingen die ze deden bij het raadsdebat over bestemming Tho len 2025 om Sint-Maartensdijk een 'krachtige impuls' te geven omdat het gemeentehuis daar verdwijnt. In het voorstel van b. en w. kunnen Meulvliet en De Wellevaete opvang bieden aan bovenlokale activiteiten. Op de eerste plaats staat het ge bruik van de ruimte door de vereni gingen en dan voor particuliere en commerciële bijeenkomsten. Haes tinge is voor lokaal gebruik. Boven lokaal kan, maar is geen uitgangs punt, aldus het voorstel. Voor het college deed Flikweert leisure consultants (LFC) onder zoek naar het toekomstig gebruik. Volgens dit bureau is het voor on dernemers alleen interessant om grotere accommodaties te exploite ren, zoals Meulvliet en De Welleva ete. Andere dorpshuizen zijn te klein. Ook dat in de smalstad waar voor 'een bestuurlijk noodverband' is aangelegd, aldus LFC. Het eve nementencomité Smalstad is voor een deel in het bestuur van de stich ting gestapt die het gebouw exploi teert. Om ook voor Haestinge onderne mers te interesseren moet er vol gens De Feijter meer gedaan wor den. Hij noemde het onlogisch om voor het dorp alleen maar te inves teren in een voorziening voor lo kaal gebruik. „Daarmee nemen de kosten voor de gemeente alleen maar toe. Het is nu de gelegenheid om de bedreiging voor Sint-Maar- Anita Goedegebuure (links) en Ineke Polderman (rechts) nemen een deel van het secretariaatswerk over van Lien van Sprundel. gen. Die laatste vacature is nog niet vervuld. Behalve Anne Pleune zijn er nog drie vrouwen benoemd, alle drie tot secretaresse. Yolande Florijn, nu werkzaam bij de afdeling volks huisvesting, wordt voor zestien uur secretaresse van raadsgriffier Van de Sande. Twee andere vrouwen, Anita Goedegebuure en Ineke Pol derman, komen het bestuurssecreta- riaat versterken, met name ten be hoeve van de vier wethouders. Jarenlang was ze 'lonely at the top', maar de 51-jarige secretaresse Lien van Sprundel-den Engelsman van het college van burgemeester en wethouders krijgt er vanaf volgende maand versterking bij. Anita Goe degebuure (37) uit Oud-Vossemeer en Ineke Polderman (30) uit Poort vliet nemen een aantal taken over. In een duobaan van 32 uur per week. Lien van Sprundel was 23 jaar lang secretaresse van b. en w„ maar neemt voortaan alleen het secretari aatswerk voor burgemeester W. Nuis en gemeentesecretaris S. Nieuwkoop voor haar rekening. Ook blijft ze de koninklijke onder scheidingen doen. „Het is al een hele tijd dat het werk te veel werd om alleen te doen," zegt ze. Om wat verlichting in haar werkzaam heden te, brengen, heeft ze sinds 1 mei een uitzendkracht op haar ka mer voor anderhalve dag per week. Goedegebuure en Polderman ne-' men het secretariaatswerk voor de vier wethouders voor hun rekening. In deeltijd, ieder voor 16 uur. Nog niet zeker is of ze ook de advies commissie gemeentelijke ontwik keling erbij krijgen. Tot nu toe deed Polderman dat, terwijl Goedege buure de commissie algemeen be stuur en welzijn en onderwijs bij stand verleende. Lien van Sprundel is al vanaf 1969 in dienst van de gemeentelijke overheid. Tot de herindeling van 1971 bij de gemeente Sint-Maar tensdijk, daarna bij de gemeente Tholen waar ze secretaresse werd van burgemeeester Van Boeijen. In 1979 kreeg ze er agenda's bij want toen werd ze ook secretaresse van de gemeentesecretaris en de wethouders. Tot 1998 waren dat steeds drie wethouders, maar sinds dien worden de bestuurstaken over vier portefeuillehouders verdeeld. In 31 jaar ging Lien dus van één agenda naar zes agenda's die ze moest bijhouden. Anita Goedegebuure kent het ambtelijk apparaat op haar duim pje. Ze begon 19 jaar geleden op interne zaken (typekamer, postka mer), werkte op de afdeling voor lichting, stapte over naar algeme ne zaken (apv-vergunningen en secretariaatswerk) en deed de commissie algemeen bestuur en welzijn. Ineke Polderman kwam drie jaar geleden in dienst bij de gemeente. Zij ging op de afdeling gemeente lijke ontwikkeling werken en deed het secretariaatswerk voor de ge lijknamige commissie. Hun nieuwe functie wordt als be- stuurssecretaresse omschreven. De aanstelling betekent ook dat er ge zocht zal moeten worden naar ge schikte kantoorruimte. Dat is nu een probleem, zegt Van Sprundel: „Er is dringend behoefte aan een nieuw gemeentehuis." Goedegebuure en Polderman be gonnen twee jaar geleden bij Schoevers aan hun opleiding di rectie-secretaresse en deden er als specialisatie juridisch secretaresse bij. Wanneer dat binnenkort wordt afgerond, studeren ze nog twee jaar door voor directie-assistente, waarbij ook meer beleidszaken aan de orde komen. En dan komt er nog een afstudeerjaar bij. De twee zijn trots op en verrast door hun snelle benoeming. „We heb ben het niet zomaar gekregen", zegt Polderman. „De studie kostte twee avonden en een zaterdagmor gen per week. Dat naast je baan in het gemeentehuis, waardoor we heel wat uurtjes hebben overge werkt. En dan heb ik ook nog drie kinderen. Maar ik draai er mijn hand niet voor om", aldus Ineke Polderman. De stichting gemeenschap wil van Haestinge een brede voorziening maken. tensdijk om te zetten in een kans." En daarom moet er iets komen wat Meulvliet en De Wellevaete over stijgt. „Het nieuwe Haestinge moet niet alleen geschikt zijn als vestzak theater (zoals Uit op Tholen voor stelt), maar ook als voorziening als het gemeentebestuur met de burgers wil praten. En faciliteiten die dien stig zijn voor de versterking van de recreatieve- en toeristische sector in dit deel van de gemeente." Op die manier kan er ook een andere ex ploitatie toegepast worden, aldus De Feijter. Kleinere dorpshuizen zouden op den duur kunnen verdwijnen als de functie ondergebracht wordt in een servicepunt voor ouderen of een brede school. Deze dorpshuizen nieuwe stijl zouden ook onderge bracht kunnen worden bij een wo ningstichting. Volgens P. van Belzen (CU) is de functie van het dorpshuis veranderd en hoeven de nieuwe centra niet overal hetzelfde te zijn. Ze moeten op maat gemaakt worden en passen binnen de woonkern. Volgens Van Belzen zou een lokale organisatie samen met de gemeente een deel van de organisatie op zich moeten nemen. Verder wil de CU dat er be gonnen wordt met een gemeen schapscentrum nieuwe stijl in één woonkern om te kunnen bekijken hoe het loopt, alvorens de volgende aan te pakken. Volgens M.J. Klippel (SGP) han gen de kosten als een molensteen om de nek van de gemeente. Het exploitatietekort is in 2004 meer dan 2 miljoen gulden, zei hij. Klip- pel zei beducht te zijn voor het plan om de exploitatie bij derden onder te brengen. „We willen geen com merciële bedrijven financieren." Volgens Klippel is het wel zaak om beheerders, gebruikers en de plaat selijke bevolking bij de plannen makerij te betrekken. L. Blom (PvdA) zei het dorpshuis nieuwe stijl te zien als een basis voorziening. Hij wilde extra aandacht voor Sint-Maartensdijk omdat er minder geld voor be schikbaar komt en hoopte op initia tieven vanuit de bevolking voor de exploitatie van Haestinge. Volgens R. Ravensteijn (VVD) moet er niet meer van hetzelfde ko men. Dorpshuizen moeten juist van elkaar te onderscheiden zijn. Haes tinge zou gebaat zijn met meer re creatieve voorzieningen. De libe raal vond de bouw van een tennishal en een overdekt zwembad goed voor Sint-Maartensdijk, waardoor het een regiofunctie krijgt. Waarop Blom reageerde: „Hou je de centen een beetje in de gaten?" Volgens Ravensteijn is exploitatie zonder derden onmogelijk. Ook J.W. Verstrate-Stols (D66) be nadrukte dat er gekeken moet wor den naar de behoeften in de woon kernen. „Maar pas op met het verkopen van dorpshuizen. Laat als gemeente aan de bevolking weten dat je het belangrijk vindt dat er een voorziening is om samen te ko men." Volgens wethouder M.A.E. Vel thuis is maatwerk van belang. Naar commercieel gebruik wordt onder zoek gedaan. „Maar de schaal is nu absoluut niet interessant voor wel ke ondernemer ook." Over het opwaarderen van Haestin ge was ze niet positief. Als dat net zo wordt als De Wellevaete en Meulvliet dan gaan ze elkaar ka- potconcurreren, zei ze. En het ver kopen van dorpshuizen kan alleen als de functies elders zijn onderge bracht. Een duiker met een gemaal om de haven van Tholen door te spoelen te gen algengroei is een kostbare zaak. Dat zei A. van Wees van rijkswa terstaat in de commissie gemeentelijke ontwikkeling over het bestrij den van de groen- en blauwalgen in het Volkerak-Zoommeer. Bij grote overlast wil rijkswaterstaat de algen wel wegzuigen, maar dat kan al leen als er een dikke laag ligt. Van Wees gaf een toelichting op de stand van zaken in het Volkerak- Zoommeer. De algen rukken op. Het biologisch evenwicht in het ge bied is zodanig verstoord dat er zich ook blauwalgen kunnen ont wikkelen. Die zorgen in de zomer voor stankoverlast. Soms wordt ook het zwemmen aan de Speelmans platen verboden. Er zijn tijdelijke maatregelen be dacht. Zoals meer zoet water uit het Hollands Diep inlaten om de ver blijftijd van het water in het Zoom meer te verkorten. Dat is echter van mindere kwaliteit, zei Van Wees. „We hebben 14 jaar lang ons best gedaan om het vieze water uit het meer te houden, maar nu zouden we drie maanden lang vies water gaan inlaten. Dat betekent niet dat dit effect heeft op de luwe plaatsen zoals de haven van Tholen. Met de proef zouden we ook veel voedsel binnenhalen. Het zoete water moet er via de Oosterschelde weer uit, maar dat aanbod is te groot. We hebben op de Oosterschelde met vogelrichtlijnen en natuurbescher ming te maken. De proef is van de baan." Volgens Van Wees komen er veel meststoffen uit de Brabantse rivie ren in het Volkerak-Zoommeer te recht. Daarin zitten nikkel en kwik, zware metalen. J. Bijl (CDA) vroeg zich af waarom het water zoet moet blijven. „Niemand wil er zoet water uit betrekken." Maar dat bestreed Van Wees. „Nu ineens is er wel veel belangstellig. Dat is veranderd, maar we zeggen wel eens dat het net is of ze in Bra bant de wc doorspoelen." G.J. Hoek (VVD) bestreed Bijl: „Het zoet water is wel degelijk ge bruikt voor de landbouw. De kwel is op Vele plaatsen weg. Dat is een groot voordeel voor de landbou wers rond het Zoommeer. Het is ook gebruikt voor peilbeheer. Voor bepaalde teelten is zoet water hard nodig." Volgens wethouder K.A. Heijboer is het water in Volkerak-Zoommeef schoon, alleen zijn er in de haven van Tholen problemen. Hij vroeg zich af of er een pijpleiding aange legd zou kunnen worden door de landtong tussen het Schelde-Rijn- kanaal en de haven van Tholen. Van Wees wees erop dat dat niet genoeg is. „Doorspoeling kan alleen als er een hoogteverschil is. Dan heb je wel een verbinding maar nog geen doorspoeling." Heijboer stelde de aanleg van een duiker met een gemaal voor om 'roering' in het water te krijgen. Maar dat leek Van Wees een erg du re oplossing. „We kunnen de blauwalgen wel afzuigen met een giertank, maar het spul ontmengt waardoor het niet helpt. Het helpt alleen als er een dikke laag ligt." VERVOLG VAN VOORPAGINA De kosten voor het aanpassen van het terrein (tuin, weg, parkeerplaat sen) worden op 120.000 euro ge raamd. Voor het jeugdhonk rekent het college 150.000 euro en voor het maken van een plan moet extra per soneel worden ingeschakeld en dat kost 30.000 euro. Totaal 753.780 euro. Dat levert een tekort op van 225.000 euro, maar dat is uit het be leidsprogramma 2002-2006 te ha len. Van Belzen, Ligtendag en J.W. Ver strate (D66) wezen erop dat het be langrijk is te weten of de jeugd wel bij De Wellevaete ondergebracht wil worden. De SGP wees erop dat de zorg voor de jeugd op de eerste plaats bij de ouders ligt. Dat er be hoefte aan een onderkomen is, kon Klippel niet uit het voorstel opma ken. Accelerando reageerde bij monde van voorzitter J. Westdorp positief, maar zei dat de vereniging niet bij machte is kapitaal in te brengen. „Hoewel we in Sint-Annaland wel de naam hebben dat we kunnen to veren." De leden van de vereniging willen wel zoveel mogeiijk meehel pen, maar Westdorp waarschuwde voor te hoge verwachtingen. „Het ontbreekt ons aan menskracht." De muziekverenitging is wel van plan partners te zoeken om een en ander te kunnen realiseren. Hij hoopt dat het muziekoefenlokaal volgend jaar als 'creatief, spraakmakend resul taat' geopend kan worden. Ook voorzitter C. Vroegop van Smash '76 was hoopvol gestemd. De vereniging telt nu 95 leden uit alle woonkernen (behalve Scherpe- nisse), terwijl de club niet meer uren kan huren in het gebouw. „Veel is nog niet duidelijk maar we willen er alles aan doen om het plan te laten slagen." Volgens de SGP-fractie had het college nooit om een prijsopgaaf mogen vragen bij bouwbedrijf Vaessen voor de uitbreiding van De Wellevae te. M.J. Klippel noemde het een 'hoogst ongelukkige zet.' Volgens Klippel kan elke ar chitect en aannemer zo'n be rekening maken. „Alleen hier al om kunnen we niet met het plan meegaan." Volgens wethouder Velthuis was de prijsopgaaf geheel vrijblijvend en is daarmee al leen een maximum aan het bedrag gegeven. „Het zegt helemaal niets over wie het gaat bouwen." Wethouder W.C. van Kem pen bevestigde dat. Er is vol gens hem alleen naar de stijl en het ontwerp gekeken. Vol gens Klippel had dat ook door de gemeente zelf ge daan kunnen worden. „We hebben daar eigen mensen voor. Zo heeft u verwachtin gen gewekt bij het bedrijf." Volgens L. Blom (PvdA) zocht de SGP er veel te veel achter. „Hou nou eens op met dat vreselijk geneuzel. Jullie blijven maar zeuren." Het gehele plan was 'rich tinggevend', de uitwerking komt pasa later, zei Velthuis. In grote lijnen was de SGP het eens met de opzet. Ook Schouwen-Duiveland laat over 2001 een gunstiger beeld zien, met twee doden in het verkeer tegenover een gemiddelde van acht. Op Wal cheren (7) en de Bevelanden (10) was het aantal slachtoffers precies het gemiddelde, in Zeeuws-Vlaan deren lag het er met 15 één boven. Een aantal van 35 verkeersdoden is, kijkend naar de afgelopen tien jaar, 'gunstiger' dan verwacht mocht worden, meldt het regionaal ver- keersorgaan Zeeland (ROVZ). In de jaren negentig is het aantal doden in het Zeeuwse verkeer gedaald van 50 in het begin naar 45 in het midden en een veertigtal eind jaren negen tig. Hoeveel mensen er door een verkeersongeval vorig jaar zwaarge wond in het ziekenhuis zijn beland, is nog niet bekend. In 2000 waren dat er 354 en de eerste negen maan den van 2001 lijken erop te wijzen dat dit aantal eveneens ongeveer ge lijk blijft. Onlangs is als doelstelling voor 2010 geformuleerd: maximaal 30 doden en 283 zwaargewonden. De leeftijd van de dodelijke slacht offers verschilde vorig jaar niet van die in 2000: één tot en met 15 jaar, vijf 16 t/m 22 jaar, elf 23 t/m 39 jaar, tien 40 t/m 64 jaar en acht van 65 jaar of ouder. Wél valt op dat 40% van de slachtoffers een fiets of bromfiets bestuurde) tegen 24% in 2000), waarbij in 4 van de 14 geval len zelfs sprake was van een eenzij dig ongeval. Vier motorrijders kwa men om, een verdubbeling van het aantal in het jaar daarvoor. Het aan tal slachtoffers dat in een auto zat, daalde van 60 naar 43% (altijd nog 15 doden, waarbij in acht gevallen geen autogordel was gebruikt). Vier doden vielen bij aanrijdingen tussen een (brom)fiets en een landbouw voertuig, waarbij het in drie van de vier gevallen een jongere betrof tus sen 16 en 18 jaar. Van de 35 Zeeuw se verkeersdoden vielen er 13 bij een eenzijdig ongeval. Het ROVZ stelt dat veel van de slachtoffers vermeden hadden kunnen worden als er meer aan dacht was geweest voor zaken als snelheid, alcoholgebruik, goed gordel- en helmgebruik, maar ook voorrang en het uitzicht ter plek ke. Bij tien van de 35 verkeersdo den was een te hoge snelheid in het spel en bij evenzovelen een voorrangsfout. In acht gevallen was alcohol gebruikt en zes keer was er sprake van slecht zicht op de verkeerssituatie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9