Gemeente moet Prinses Juliana helpen bij nieuwe schietbaan OPRUIMING! vanden^Mel Gimbfére Prijs internetsite over watersnoodramp St.-Annalland verzwakt bij fusie Rabo Tholen Eenrichtingsverkeer in drie straten Vossemeer <yzS>\ AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT T\iinen kijken Samen met Accelerando en Smash bij uitbreiding De Wellevaete Schoolreis voor Juliana van Stolberg Donderdag 13 juni 2002 58e jaargang no. 30 Twee jaar cel voor verkrachting en mishandeling Vier jongeren aangehouden na vernielingen Schietvereniging Prinses Juliana uit Sint-Annaland moet betrokken worden bij de uitbreiding van sport- en ge meenschapscentrum de Wellevaete. De gemeente Tholen is dat aan de vereniging verplicht omdat de club gedwon gen is het huidige onderkomen, de Sakofahal van de mu- ziekverening Accelerando aan de Bierensstraat, te verla ten. Accelerando en tafeltennisvereniging Smash '76 willen nieuwbouw bij de Wellevaete. Alle Thoolse raads fracties vinden dat Prinses Juliana met de andere vereni gingen en de gemeente rond de tafel moet gaan om sa men naar een oplossing te zoeken, zo bleek donderdag in de commissie welzijn en onderwijs. BYGIMBRERE kortingen tot Beschermd Oud-Vossemeer Acht ton extra toegevoegd aan stroppenpot De Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet staat er slechter voor dan ooit. De winst over 2001 is volgens voorlopige cijfers verdampt tot slechts 50.000 euro(110.185 gulden tegenover nog 1.040.000 gulden in 2000). Gezien de ho gere risicograad van de kredieten moest een bijzondere toevoeging van maar liefst 8 ton aan de stroppenpot wor den gedaan. Belasting hoeft er nauwelijks te worden be taald, maar de solvabiliteit is net onder de minimumeis gedaald. Uit een grondige inventarisatie van de leningen is gebleken dat de verliesrisico's bijzonder hoog zijn. Met deze bank wil de Rabobank Tholen per 1 december een fusie aangaan en dat riep vragen op Ex-werkgroeplid Lange schrijft bewoners aan Deze week Groep acht van de protestants-christelijke Juliana van Stolberg- school in Sint-Maartensdijk won maandag met een internetsite over de watersnoodramp in 1953 de tweede groepsprijs bij de landelijke webwedstrijd van ThinkQuest. De negen leerlingen van groep acht kregen een digitale camera en een schoolreisje ter waarde van 300 euro. Eendrachtbode, Postbus 5, 4697 Telefoon 0166 Telefax 0166 E-mail: redac' advei admin®' Homepage: www.eendrai Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 33-jarige M.K. uit Sint-Maar tensdijk is door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot twee jaar cel, met aftrek van voorarrest. De man verkrachtte, mishandelde en bedreigde zijn partner. Dat gebeur de in februari na thuiskomst van een veijaardagsfeestje waar hij overma tig veel alcohol had gedronken. De officier van justitie sprak op de zit ting over 'een verschrikkelijk wal gelijk feit en een enorme hoeveel heid geweld'. Hij eistte drie jaar cel waarvan één jaar voorwaardelijk. De rechtbank besloot tot 30 maan den, waarvan zes maanden voor waardelijk. Er geldt een proeftijd van drie jaar. Dat is langer dan ge bruikelijk, maar heeft ermee te ma ken dat K. bereid is tot een behan deling van 2,5 jaar op het gebied van pervers en seksueel geweld en agressie. Die bereidheid meldde K.'s raadsman op de zitting. De eis tot schadevergoeding van de vrouw (2500 euro wegens immate riële schade en 500 euro voor rechtsbijstand) is deels gehono reerd: de rechtbank wees 2500 euro toe. De officier van justitie had ge vraagd deze eis niet-ontvankelijk te verklaren. Tuinliefhebbers kunnen morgen en zaterdag hun hart ophalen. In vier tuinen op Tholen zijn ze welkom om een kijkje te nemen. Dat is in Poortvliet bij fam. Balk (Zuidplant soen 5) en fam. Van der Zwan (Schelphoekseweg 3), in Scherpe- nisse bij fam. Kok (Langeweg 46) en in Sint-Maartensdijk bij fam. Van Gurp (Stenepad 1). Bij de betreffen de tuinen is een drukwerkje ver krijgbaar met een beschrijving. Ook is in enkele tuinen een beperkt as sortiment vaste planten te koop. De tuinen zijn gratis te bezichtigen, maar bezoekers kunnen iets geven voor een goed doel. Dit keer is dat de stichting Hulphond. Vrijdag zijn de tuinen open van één tot negen uur en zaterdag van tien tot vijf uur. Vier Thoolse jongeren van 19, 20, 21 en 23 jaar hebben enige tijd in Mid delburg in de cel gezeten na vernielin gen aan een personenauto bij Sint- Maartensdijk. Na bumper kleven haalde de klever in en sneed de voor liggende auto, waardoor een kop- staartbotsing ontstond. De vier inzit tenden van de ene auto waren daarover zo kwaad, dat ze de andere auto vernielden. Op de Provinciale- weg bij Sint-Maartensdijk hield de politie in de nacht van zaterdag op zondag drie mannen van 19, 20 en 23 jaar aan. Ze werden overgebracht naar het huis van bewaring Torentijd in Middelburg. Maandagmorgen werd nog een 21-jarige Tholenaar aangehouden. Inmiddels zijn ze alle vier in vrijheid gesteld. Een 42-jarige vrouw die als passagier in de andere auto zat, deed aangifte van vernieling. De Smash-bestuursleden Kees Vroegop, Chris Hage, Adrie Aarnoudse en Peter Bazen (v.l.n.r.) stappen opgewekt naar het gemeentehuis. ren alleen de 12-meterbaan (voor In het plan van de gemeente was dat niet voorzien. B. en w. wilden aan het bestuur van Prinses Juliana juist laten weten dat de gemeente zich niet verantwoordelijk voelt voor vervangende huisvesting als de Sa kofahal gesloopt wordt. Het gebouw is in slechte staat en voldoet niet meer aan de eisen die aan de akoes tiek worden gesteld. Voorzitter J. van de Klooster van Prinses Juliana rekende de commis- ssie voor dat er voor een nieuwe schietbaan 162.000 euro nodig is. En dat is voor de vereniging niet op te brengen, zo zei hij. Hij zei het te betreuren dat de club weg moet uit de Sakofahal zonder dat er een ver goeding van de gemeente tegenover staat. Die toezegging was volgens hem wel gedaan. Prinses Juliana gebruikt al enige ja- KORTINGEN TOT SO KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. UITVERKOOP KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM Advertentie I.M. pistool) die eindjaren tachtig aan de hal is gebouwd, omdat schieten van wege het vrijkomen van loodstof niet meer is toegestaan in het oefen lokaal van Accelerando. Van de Klooster stelde voor om ook Prinses Juliana onder te brengen in De Wellevaete. Volgens hem kan de schietbaan aangelegd worden in de kruipruimte van de berging of het sanitair. Over het schadeloosstellen van de vereniging bij gedwongen vertrek was enige onduidelijkheid. L. Blom (PvdA) vroeg om opheldering bij VVD'er R. Ravensteijn (verving M. van Gorsel) die indertijd als wet houder van sport een gesprek had gevoerd met Prinses Juliana over de kwestie. Hij zei dat de vereniging schadeloos gesteld dient te worden als het gebouw onteigend wordt. Hij lichtte ook toe dat er gezegd is dat er geen vervangende accommo datie zou komen op kosten van de gemeente. P. van Belzen (CU) vroeg of een en ander zwart op wit staat. Blom stel de voor de schietvereniging bij de plannen te betrekken en het geld dat aan de vereniging als schadeloos stelling wordt toegekend toe te voe gen aan het bedrag dat voor de uit breiding is uitgetrokken. M. Ligtendag-Quist (CDA) zei dat het een taak van de gemeente is om Prinses Juliana schadeloos te stel len. „We zijn het niet eens met het college dat de schietvereniging het zelf maar uit moet zoeken." Ook M.J. Klippel (SGP) nam het op voor de schietclub. „Die kunt u niet zomaar wegbestemmen. Een huur der is beschermd door het burger lijk wetboek. Schadeloosstelling is terecht." J. Deurloo verving J.J.P.A. Boulog ne voor het ABT. Zij vond dat er met de schietvereniging gepraat moeten worden over een oplossing. „Ze hebben in 92 jaar hun bestaans recht bewezen. Als ze niet in de Wellevaete kunnen, moet de ge meente wel een andere accommo datie zoeken." Wethouder M.A.E. Velthuis stelde dat in Kleur bekennen (ondertekend door de raadsfracties) de schietver eniging niet is genoemd bij de uit breiding van De Wellevaete. Volgens L.J. van Doorn is met de schietverenigingen afgesproken dat er geen geld beschikbaar zou ko men als de clubs zelf nieuwbouw zouden plegen (Stavenisse en Scherpenisse bouwden een eigen schietbaan nadat gebleken was dat een centrale accommodatie voor al le clubs - toen nog vijf - niet moge lijk was. Maar hij stond wel positief tegenover het voorstel om samen met de betrokken verenigingen rond de tafel te gaan. „Dat kan po sitief uitpakken." Hij benadrukte dat de verenigingen ook zelf flink de handen uit de mouwen moeten steken om de kosten te drukken. Met sponsors en een vergoeding voor Prinses Juliana is het volgens hem misschien mogelijk. Voor de bouw van een muziekoefen- lokaal is voor volgend jaar 450.000 euro beschikbaar. Voor welke vereni ging, is nog niet duidelijk. OVM uit Oud-Vossemeer staat hoog genoteerd voor nieuwbouw, maar een keus is nog niet gemaakt. Voor de uitbreiding van de berging in De Wellevaete is in 2005 45.000 euro uitgetrokken. Ook wordt gekeken naar een jeugdhonk in het gemeenschapscentrum. Om inzicht te krijgen in de globale kosten van uitbreiding is de bouwer van De Wellevaete, bouwbedrijf Vaessen, gevraagd een berekening te maken. De kosten bedragen ongeveer 453.780 euro. Dit ziet het college als het maximum te besteden bedrag in de bouwkosten voor een muziekoe- fenlokaal en de tafeltennisaccommo- datie. De berging zou dan niet ver groot hoeven worden omdat Smash de spullen onder kan brengen in de eigen ruimte. ZIE VERDER PAGINA 9 „Gaat het niet over een overname in zen. Wel verliesrisico's en de strop- plaats van een fusie?", zei J. v.d. Zande dinsdagavond tijdens de le denvergadering van de Rabobank Tholen in Oud-Vossemeer. „U mag het noemen zoals u wilt, maar met uw gevoel zit u goed. Alleen klinkt een fusie wat sympathieker", ant woordde voorzitter A.P.M.M. van Gurp. Scheepvaartondernemer De Korte vroeg zich af, of er in Sint- Annaland toch niet meer Tijken in de kast' zitten. „Als de situatie slechter is, dan ontstaat er een nieu we situatie", zei Van Gurp. „Maar we hebben met onze collega's een zeer open discussie over problemen en gevolgen gehad. En we werken op basis van gelijkwaardigheid, want wij vinden het niet praktisch om te bekvechten over de verschil len in balanstotaal." M. Geuze vroeg zich af, waarop de royale stroppenpot gebaseerd is. „Wij beschikken niet over details, maar er zijn deals met risico ge daan", antwoordde Van Gurp. „En daarvoor is 800.000 euro gereser veerd, maar dat zijn nog geen verlie- penpot dient daarvan een afspiege ling te zijn." Ook bij de informatievergadering voor de leden van de Rabobank Sint-Annaland/Poortvliet, die dins dagavond gelijktijdig werd gehou den, klonk bezorgdheid door over de resultaten 2001. „Ik ben ge schrokken van het resultaat dat vo rig jaar is behaald", zei J. Akker mans. „Denkt u dat wij voldoende zijn ingedekt voor de risico's in de komende jaren?" Directeur C.H. Ot to gaf aan, dat hij verwacht dat de voorzieningen voldoende zijn om de risico's in de komende jaren op te vangen. „Landelijk was er in de fi nanciële wereld een stukje tegen wind, maar een groot gedeelte heeft ook te maken met de plaatselijke si tuatie, waarbij een snelle groei ge paard is gegaan met veel risicovolle zaken", aldus directeur Otto, voor wie de extra toevoeging van acht ton aan de stroppenpot ook hoger uit kwam dan hij verwacht had. Zie ook pagina 13. In de werkgroep die de herinrichting van de Molenstraat, Schoolstraat en Burg. Versluijsstraat in Oud-Vossemeer onder de loep nam, is ver schil van mening ontstaan. Met het plan dat nu ter inzage ligt voor de inwoners, was W. Lange het niet eens. Tussentijds scheidden daardoor de wegen van Lange en de werkgroep. De Vossemeerder vindt dat het plan van de gemeente de Schoolstraat en Burg. Versluijsstraat flink on veiliger maakt. In een huis-aan-huis in de betreffende straten bezorgde brief roept Lange de bewoners op om, als ze het met hem eens zijn, hun bezwaren bij de gemeente kenbaar te maken. Eenrichtingsverkeer wordt door de Molenstraat/Schoolstraat het twee werkgroep als oplossing aangedra gen om de problematiek (met name veroorzaakt door gebrek aan parkeer ruimte) in de Molenstraat aan te pak ken. Het gedeelte tussen de School straat en de Burg. Versluijsstraat kan alleen nog in de richting van de su permarkt gereden worden en niet meer het dorp uit. In de Schoolstraat (tot aan de Burg. Versluijsstraat) mag het verkeer richting het sportpark en in de Burg. Versluijsstraat wordt de rijrichting van de Schoolstraat naar de Molenstraat. Het eenrichtingsver keer geldt niet voor langzaam ver keer. Landbouwverkeer wordt via de Prins Mauritsstraat geleid en vracht verkeer langer dan acht meter uit de Schoolstraat geweerd. Verder worden in deze drie straten zones gemaakt waar geparkeerd mag worden (het aantal parkeerplaatsen wordt niet uit gebreid) en wordt op de T-splitsing jaar geleden aangelegde plateau (sindsdien een groot obstakel) weg gehaald. Deze maatregelen wil de gemeente als proef gedurende een jaar toepassen. In een volgende fase kan dan het betreffende Molenstraat gedeelte aangepast worden: trottoirs vervangen door klinkerbestrating, rij baan versmald naar 3,20 meter, weg versmallingen aan begin en einde. De toegang van basisschool De Ark wordt verplaatst van de Burg. Ver sluijsstraat naar het pad aan de noordkant, naar het parkeerterrein bij het sportpark. Dit pad krijgt aan weerskanten een fietssluis en in de Burg. Versluijsstraat komt een over steekplaats. Laatstgenoemde straat krijgt in totaal 21 parkeervakken, de Molenstraat 22 (exclusief zes bij de supermarkt). ZIE VERDI K PAGINA 9 Corina Oudesluijs uit Tholen zet sportdagen op in Tanzania Kees Kleppe werkt met plezier aan foto-expositie van Scherpenisse Conny Roggeband maakt studie vrouwenbeweging tegen seksueel geweld EN VERDER... Haestinge impuls voor smalstad met bovenlokale voorziening Onvrede over sterke stijging lasten waterschap in toekomst Goud, twee keer zilver en brons voor Joost de Wilde Björn Meirink 15.000e lid van volleybalregio HET IS WEL EEN ERGERLIJKE SMULPAAP, DIE HONING ZOETER WIL Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Op de dag zelf in het Nemo in Amsterdam wonnen Elja de Feijter en Berdien Koopman bovendien nog een tweede en derde prijs bij het invullen van een vragenlijst. Zij kregen respectievelijk een jaarabonnement voor het techniekmuseum en een vrijkaartje. Bij de wedstrijd van ThinkQuest gaat het erom, om in teamverband een website te ma ken die leerzaam is voor anderen. Bij de voorselectie door 185 juryleden werd de inter netsite al genomineerd voor de finale. Er waren vijf prijzen, waarvan twee aanmoedi gingsprijzen. De site werd door de 9-koppige vakjury geroemd vanwege de keuze van het onderwerp en de manier waarop het gepresenteerd wordt. De leerlingen begonnen in oktober 2001 aan de site. In kleine groepjes maakten ze de pagina's. De informatie verzamelden ze onder meer door Ko van Oeveren uit Stavenisse vragen te laten beantwoorden en het boek van Kees Slager over de ramp te raadplegen. Ook bezochten de kinderen Stavenisse om foto's te maken van bijvoorbeeld de Noorse woningen en het watersnoodmonument 'de vis'. Ook meester De Korte vertelde in de klas verhalen over de ingrijpende gebeurtenis (hij was toen zes jaar). De jury had ook een kritische noot. De site zou wat interactiever kunnen, met een gas tenboek bijvoorbeeld. Maandag vertrok groep acht met directeur J. de Korte en leerkracht A.C. Wieringa naar de hoofdstad voor de finale. In het Nemo bezochten de leerlingen eerst de ontdekhoek voor proeljes met water, daarna de computerzaal waar ze vragen konden beantwoorden over genomineerde websites. En ze kregen een voorstelling over actie en reactie. De site www.jvanstolbeigschool.org krijgt sinds maart ongeveer 200 bezoekers per maand. „Maar nu wat meer," zegt Wieringa. Leerlingen van groep,acht met directeur J. de Korte (links) en meester A.C. Wieringa die de tweede groepsprijs wonnen met Ronnie Pot, Kees Knuist, Paul van Gurp, Jurgen van den Broek, Elise Uijl, Gerrianne Ponse, Berdien Koopman en Elja de Feijter; Rhodé Visser ontbreekt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1