'Basis is gezond' Tevredenheid troef bij leden van de Rabobank Tholen 'Wij doen als laatste bank het licht uit' Mandela steelt vrijheidsshow Lokale betrokkenheid smeerolie verenigingen Provisie verzekeringen vangen beleggingsdip deels op Storingen geldautomaat Vernielzucht en ruzie Donderdag 13 juni 2002 13 Sint-Annaland bezorgd over gevolgen fusie Gelijktijdig met de jaarvergadering van de Rabobank Tholen werden de leden van de Rabobank Sint-Anna- land/Poortvliet in gemeenschapscentrum De Wellevaete bijgepraat over de fusieplannen. Na de uitleg door het bestuur kregen de ongeveer 40 aanwezige leden de gele genheid tot het stellen van vragen. Naast de samenstel ling van het beoogde bestuur en de raad van toezicht van de gefuseerde bank werd er aandacht gevraagd voor het fonds lokale betrokkenheid. I nderwaardering in estuur Van Gurp Personeel Rook en vuur Met de jongeren wat kritischer dan de ouderen kreeg de Rabobank Tholen dinsdagavond tijdens de jaarvergade ring in de Vossenkuil te Oud-Vossemeer toch een dikke voldoende' van de leden over de dienstverlening. In vijf discussiegroepen gingen de vijftig aanwezigen (leden, bestuurders en medewerkers) in op vier stellingen onder het motto ,Zegt u het maar.' „Het is ons ontzettend mee gevallen", concludeert hoofd bedrijfsvoering Ad Smout. „Over het algemeen hebben we tevreden klanten." Drie ton minder Herschikking van kantoren na fusie Voorziening Poorthove Ook ouderen pinnen Roosevelt-onderscheidingen voor strijd tegen armoede en onderdrukking „Eigenlijk zouden de Four Freedoms Awards in Tholen uitgereikt moeten worden", lacht burgemeester W. Nuis op het Abdijplein, terwijl premier Kok zich met zijn vrouw naar de eetzaal begeeft, waar koningin Bea trix, prins Willem-lexander en prinses Maxima dan al aan tafel zitten met oud-president Mandela van Zuid- Afrika. Hij kreeg zaterdag in Middelburg de hoogste Roosevelt-medaille en stond in het middelpunt van de belangstelling. EENDKACJHTBODE, DE THOOLSE COURANT W.J. Mosselman sprak zijn vrees uit dat de fusie met de Rabobank Tholen consequenties heeft voor de geldstromen richting het vereni gingsleven. Voorzitter drs. Th. G.A. Westerveld probeerde de ongerust heid weg te nemen. „Het fonds lo kale betrokkenheid staat bij ons zeer hoog in het vaandel. Hier kun nen we dan ook niet de fik in ste ken. Wij maken ons ijzersterk om het verenigingsleven ook in de toe komst dezelfde steun te geven." Directeur C.H. Otto erkende dat de Rabobank Tholen in dit opzicht een ander beleid heeft. "De Rabobank Tholen is daarin voorzichtiger. De kracht van onze bank is duidelijk de betrokkenheid met de gemeen schap. Het verenigingsleven speelt een belangrijke rol. Zij verdient de steun van onze bank. Wij dragen verenigingen een warm hart toe en willen dat ook blijven doen", aldus le directeur, die aangaf op de le- lenvergadering in september op dit mnt nader terug te willen komen. )ok J. Akkermans onderstreepte iet belang van het fonds lokale be- rokkenheid. „De gelden die via de lank op deze manier worden ver trekt, zijn smeerolie voor het ver- nigingsleven. Dat dit gecontinu- "fd wordt, is zeer belangrijk." kkermans vond ook dat de Rabo- ink Sint-Annaland/Poortvliet met in lid in het bestuur van de gefu- :crde bank mager wordt bedeeld, -let bestuur maakt toch het beleid, n met één persoon vind ik dat de psitie van de Rabobank Sint-An- kland/Poortvliet wordt onderge- 'aardeerd. Westerveld: „Dit lastige unt kwam al snel aan de orde bij e fusiebesprekingen. Het gaat al- jd om het verhaal van de poppe es en de macht. Rabobank Tholen qua omvang groter en dat willen ij weerspiegelt zien in iets. Wij ebben er niet lang over willen teggelen en kunnen ons vinden in le beoogde verdeling." kkkermans wees erop dat met drie testuursleden en een directeur de itemmen bij besluitvorming kun- ten staken. Directeur Otto vindt dat lit geen problemen hoeft op te le- /eren. „Als de verhoudingen zo rijn, is het nooit goed om een be sluit door te drukken. Iedere be stuurder heeft voldoende voeling net de leden. Door goed overleg moet het mogelijk zijn om steeds tot een gezamenlijk besluit te ko men. In de praktijk zal stemming nauwelijks voorkomen", zei direc teur Otto. A.C. Wessels gaf aan, dat hij de verdeling van drie bestuursleden en vijf leden van raad van toezicht niet goed kon begrijpen. „Gaat dit meer of minder kosten?" Westerveld leg de uit, dat bestuursleden een aan zienlijk hogere vergoeding krijgen dan de leden van de raad van toe zicht. Daarnaast is volgens hem bij de samenstelling van de colleges ook rekening gehouden met de woonplaatsen van de beoogde kan didaten. De financieel verzwakte positie van Sint-Annaland kwam naar voren in de beoogde samenstelling van het nieuwe bestuur van de te vormen eilandelijke bank. Mevr. M.H. Poot-Moerland is daar de enige Sint-Annalandse vertegenwoordi ger naast A.P.M.M. van Gurp uit Sint-Maartensdijk en mr. G. Vos uit Stavenisse. De huidige voorzitter van de Rabobank Tholen kan de nieuwe bank gaan leiden als de sta tuten aangepast worden, want vol gens het in maart 2001 uitgekomen huishoudelijk reglement is de leef tijdsgrens voor bestuurders bij de Thoolse bank nu nog 65 jaar en bij Sint-Annaland 70 jaar. En hoewel Tholen juridisch de voortzettende bank is, moeten de statuten toch aangepast worden wegens het gro tere werkgebied. En dan wordt ge lijk de leeftijdsgrens opgerekt, zo dat Van Gurp voorzitter kan wor den. In de raad van toezicht krijgt de Sint-Annalandse bank wel 3 zetels en Tholen 2. Drs. Th.G.A. Wester veld uit Sint-Philipsland en J.J. Sla ger uit Sint-Maartensdijk (nu bei den bestuurslid) en C.P. Bijl uit Poortvliet. Tholen schuift S. de Jong uit Scherpenisse en mevr. E.J. Lindhout-Theunisse uit Sint-Anna land naar voren voor de r.v.t. Of er personeelsleden teveel zijn en of er kantoren dicht gaan, is nog onbekend, zei voorzitter Van Gurp op vragen van Chr. Koopman tij dens de ledenvergadering van de Rabobank Tholen in Oud-Vosse- meer. Het strategisch kader en de profielschets van de directeur zijn klaar, maar nu moet het plan van aanpak met de personele bezetting gemaakt worden. Op 4 juli wordt het personeel van beide banken bij gepraat over de vorderingen van de fusiebesprekingen, maar rond is er dan nog niets. Want pas op 26 sep tember houdt Sint-Annaland zijn ledenvergadering en omdat er dan naar verwachting statutair te weinig leden zijn, volgt er een tweede ver gadering op 7 oktober. Tholen ver gadert eveneens die 7de oktober en dan pas wordt de fusieknoop door gehakt. Het samengaan van de twee banken zal doublures opleveren bij de per soneelsbezetting, maar door na tuurlijk verloop verdwijnen er al medewerkers. Zo stapt hoofd be drijven J.W. van Wijngaarden bij Sint-Annaland deze maand nog over naar de Rabobank Altena- Biesbosch en bij de Thoolse bank is zijn collega Harthoorn al ruim een jaar geleden weggegaan. Men sen uit de arbeidspool van Rabo bank Nederland vullen die vacatu res op, maar de personeelskosten komen daardoor veel hoger uit. „Interim managers kosten veel geld", zei M. de Korte. In Tholen is verder landbouwadviseur J.J. v.d. Waerdt vertrokken, maar die vacature is intern opgevuld door L. v.d. Ouden. Volgens geruchten die J.P.M. van der Male had opgevan gen, zou er nu al tegen personeels leden gezegd zijn, dat ze moesten uitkijken naar ander werk. Van Gurp ontkende dat. „Plaatselijk is dat niet waar, want we moeten het personeelsformatieplan nog ma ken, maar landelijk is er bij de Ra bobank wel een reorganisatie aan de gang." Ondanks de extra toevoeging aan de stroppenpot van acht ton, is de ba sis van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet, kijkend naar de poten tiële rentabiliteit, gezond. Dat zei voorzitter Westerveld dinsdagavond in de Wellevaete tijdens een informatiebijeenkomst voor de leden. ter niet bij. „Er was niet alleen rook bij onze collegabank, waar vorig jaar de directeur ontslag kreeg en het vol ledige bestuur en de raad van toezicht aftraden, er was ook vuur", zo ver wees Van Gurp naar het onderzoek van de accountantsdienst van Rabo bank Nederland. Westerveld sprak niet over 'rook en vuur', maar zei wel, dat de kwaliteit van de adminis tratieve organisatie matig tot onvol doende is. In januari had raad van toezicht-voorzitter ir. D. van Doom dat ook al gemeld. „Mede door de verslechterende economische situatie geeft dit aanleiding tot wijziging van het interne beleid. Een proces tot ver betering heeft momenteel dan ook bijzondere aandacht en prioriteit. In middels is na grondige inventarisatie gebleken, dat de verliesrisico's bij zonder hoog zijn. Een en ander heeft ook effect gehad op het uiteindelijk resultaat over 2001. Gezien de hoge re risicograad is een fors bedrag toe gevoegd aan het fonds algemene risi co's, zodat slechts een nettowinst resteert van 50.000 euro. De solvabi liteit is hierdoor, zij het in beperkte mate, onder de minimumeis geko men. Op dit moment zijn de bancaire risico's in beeld en afgedekt. Op de cijfers is accountantscontrole toege past, maar het desbetreffende rapport is nog niet ontvangen", aldus Wester veld. Als positief punt van de Sint- Annalandse bank werd nog gemeld, dat het productiviteitscijfer van 1,34 beter was dan de 1,10 van de Rabo bank Tholen. „Als het resultaat gecorrigeerd wordt met de extra toevoeging en de extra kosten in verband met het op orde brengen van de administratieve orga nisatie, dan komt de bancaire produc tiviteit boven het streefcijfer 1,30 uit. Dit gold niet alleen voor 2001, maar ook voor de eerste maanden van 2002." Westerveld sprak - en tegelijk las zijn collega Van Gurp op de ledenvergade ring van de Rabobank Tholen dezelf de tekst voor - overeen jaar met twee gezichten.' „De groei van de activitei ten stemt tot tevredenheid, maar het resultaat stond onder druk. De groei van de leningen was zo'n 8,5% en de toename van de spaargelden e.d. be droeg 5,5%, zodat het balanstotaal uitkwam op 127 miljoen euro. Dit was in de lijn met de laatste jaren. On danks een tegenvallend beleggingskli maat, wat nog versterkt werd door de gebeurtenissen op 11 september, ste gen de rente- en provisie-inkomsten fors. De kosten lieten, mede door de ontwikkelingen van de laatste maan den - wat nog eens negatief werd beïnvloed door de problematiek rond de voormalige directeur, een nog gro tere stijging zien. Voor voorzieningen en belastingen resulteerde dat in een winst van 855.000 euro tegenover 1.080.000 euro in 2000." Van Gurp sprak bij de Rabobank Tholen over een teruggang in de bru towinst van 20%. Daar bleef het ech- J.J. van Houdt uit Scherpenisse (links) en P. Hage uit Stavenisse in één van de discussiegroepen. Wisselend waren de reacties alleen op de vraag of het nieuwe kantoren- beleid in het belang is van klant en bank. „Er was begrip voor de beper king van de openingstijden in Stave nisse, Oud-Vossemeer en Sint-Phi lipsland, maar er waren ook mensen die vonden dat de dienstverlening vermindert.", aldus Smout. De meerderheid was van mening, dat de Rabobank Tholen voldoende doet voor haar leden. Alleen werden suggesties gedaan om ook aan ande re branches dan de landbouw en de scheepvaart te denken. De vierde vraag ging over de resultaten 2001 en de meerderheid gaf daarvoor vol doende tot goed. „Maar het kan al tijd beter", zegt Smout. In de toelichting van directeur G.J. Harmsen bij de jaarrekening klonk ook tevredenheid door, ondanks de winstdaling en kostenstijging. Hij vergeleek de cijfers van Tholen met die van alle Rabobanken en dan kwam zijn bank goed uit de verf. R. Fructuoso vroeg om voortaan ook eens de cijfers van de ABN Amro- bank en de ING ernaast te zetten. „Bedankt voor de tip, maar die an dere banken verdienen hun geld voornamelijk in het buitenland", liet Harmsen weten. Hij hield het graag bij de 11.2% balansgroei van de Rabobank Tholen tegenover 10% landelijk. „En we zijn er ook best een beetje trots op, dat onze kosten stijging van 4.8% maar de helft is van die bij de Rabobanken landelijk (8%)." De brutowinst daalde plaat selijk met 2,1% en landelijk met .Gezond' noemde de directeur de groei van de leningen met 7.2% van 146 naar bijna 157 miljoen euro. De woningfinancieringen zijn het sterkst gestegen van 58,2 naar 63,8 miljoen euro. Daarmee benaderen ze de bedrijfsfinancieringen die op 64,8 uitkwamen tegenover 63,3 mil joen euro in 2000. De financierin gen met staatsgarantie stegen van 24,8 naar 28,2 miljoen euro. Blij was Harmsen eveneens met de 13% groei van de spaargelden van bijna 147 naar 166 miljoen euro. De algemene reserve steeg met bijna 7% tot ruim 14 miljoen gulden. De kostenstijging van 4,8% schreef de directeur met name toe aan extra lasten door inleenkrachten, die duurder zijn dan mensen in vaste dienst. In verband met de voorgeno men fusie met de zusterbank uit Sint-Annaland zijn een aantal vaca tures niet opgevuld. Aan de inkomstenkant was de ster ke daling van de beleggingsprovi sies niet vreemd gezien het slechte beursjaar 2001. Er kwam ruim drie ton minder binnen: 683.000 in plaats van 1.007.000 gulden. „De enorme krimp bij de beleggingen hebben we echter opgevangen door een provisiegroei bij de verzekerin gen van 20%", meldde Harmsen. De verzekeringen brachten 802 in plaats van 665 mille op. De bet- alingsverkeerprovisies daalden van 1.061.000 naar. 1.045.000 gulden. Totaal namen de provisies met 6% af van 3 naar 2.8 miljoen gulden. De geldverslindende kasposten zijn vorig jaar met 9% gedaald. Daaren tegen groeide het elektronisch ban kieren met 24%. Er wordt elf keer zoveel geld elektronisch opgeno men of betaald (via geldautomaat, betaalautomaat of chipknip) dan via mensenhanden aan de balie. De di recteur verwachtte een verdere da ling van het aantal kasposten: vorig jaar nog 59.343 (64.623) tegenover 655.472 (526.836) elektronisch. Twee leden van de raad van toezicht waren aftredend in de 98ste leden vergadering van de Rabobank Tho len: P.A.M. Groffen uit Sint-Maar tensdijk (voorzitter) en mevr. J. Hoogendoorn-van Dijk uit Tholen. Beiden werden bij enkele kandi daatstelling herkozen. Zoals het er nu naar uitziet maar voor kort, want beiden staan niet bij de beoogde colleges voor de fusiebank. Dat geldt wel voor mr. G. Vos uit Stave nisse, die als bestuurslid herkozen werd. De leden G.J.Hoek uit Sint- Maartensdijk en P.A. van Poortvliet uit Oud-Vossemeer werden aange wezen op de notulen voorlopig vast te stellen. J.J. van Houdt uit Scherpenisse had kritiek op de landelijke promotie van de film Jesus Christ Superstar in ledenvoordeelaanbiedingen van de Rabobank. „Dat gaat me een beetje te ver", zei Van Houdt. Directeur Harmsen erkende, dat dit niet het meest geschikte promotie-onderdeel van de Rabobank was. „Er wordt zorgvuldiger mee omgegaan", liet hij weten. Ten aanzien van het ledenbeleid, dat vorig jaar als speerpunt werd aange merkt, zei voorzitter Van Gurp dat de fusieperikelen nogal wat aan dacht en energie vragen. Vanwege die prioriteit aan de zo voor de hand liggende fusie, is de schijnwerper even van het ledenbeleid af. „Teveel hooi op de vork is in niemands be lang." De gezamenlijke Rabobanken weten nog niet precies wat er met de ze ven kantoren gaat gebeuren ais de fusie doorgaat. „Wij doen als laatste het licht uit in een dorp, maar niet ten koste van alles", zegt voorzitter drs. Th.G.A. Westerveld van de Rabobank Sint-Annaland-Poortvliet. „Je bent een coöperatie, maar geen club die van de wind kan blijven le ven. De hoofdlijn is echter, dat we in alle plaatsen willen blijven, maar dat kan wel in een andere ruimte zijn. Met andere vormen van dienst verlening in bijvoorbeeld een woonzorgcentrum of dorpshuis." Zijn collega A.P.M.M. van Gurp van de Rabobank Tholen spreekt over ,een herschikking van kanto ren.' Sinds 1 juni zijn de kantoren in Stavenisse, Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland maar 1 dag per week meer open. „Op zich is dat een dure zaak", zegt Van Gurp, want de gebouwen moeten wel een hele week onderhouden wor den. „We moeten de klanten/leden zien te bewegen om meer met on ze bank te doen. De inwoners kun nen zelf laten zien of de kantoren zo gehandhaafd kunnen worden." De Rabobank Tholen heeft in het verleden met de gemeente al di verse plannen besproken voor een nieuw hoofdkantoor in Sint-Maar tensdijk, Scherpenisse en Tholen. De laatste optie was tegenover Van der Harst op bedrijventerrein Wel gelegen, maar daar mogen geen kantoren komen. Daarvoor is nu plan Noord in Tholen aangewe zen. Voorlopig zal de fusiebank de bestaande gebouwen benutten, waarbij de administratie, verzeke- rings- en hypotheekafdelingen sa mengevoegd worden. Voor de be leggingen bestaat er al een bovenlokale samenwerking tussen beide Rabobanken in het kantoor Sint-Maartensdijk. Van Gurp sluit niet uit dat er eventueel een ge bouw gehuurd wordt in afwach ting van definitieve huisvesting. Volgens de intentieverklaring blij ven er volwaardige kantoren in Tholen, Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland. Bij de vergadering voor de leden van de Rabobank Sint-Anna- land/Poortvliet sprak ook direc teur Otto over het verlenen van bankdiensten vanaf een andere lo- katie. „Hierbij denken wij aan het gebruikmaken van een vereni gingsgebouw of een woonzorg complex. Het heeft weer een voor deel om juist bij oudere mensen in de buurt te zitten", aldus Otto. Westerveld ging op dit punt nader in en wees op de mogelijkheden om eventueel in Poortvliet dien sten te verrichten vanuit woon zorgcentrum De Poorthove. „De stichting Beter Wonen heeft plan nen om dit complex nog uit te breiden. Achteraf is het woonzorg centrum op een te kleine schaal gebouwd. Wanneer de uitbreiding doorgaat, zijn er mogelijkheden om vanuit dit complex diensten te verlenen richting onze klanten", aldus Westerveld. Directeur Otto benadrukte dat er steeds verder gezocht zal worden naar andere vormen van dienstver lening, waarbij de zelfbediening door middel van geldautomaten en internet zal worden gestimuleerd. Het persoonlijk adviseren van klanten zal steeds meer alleen op afspraak worden gedaan. „Wij willen niet weg uit de kernen, maar wel de beschikbare capaci teit optimaal inzetten", aldus de Rabobank-directeur. Mevrouw M.H. Poot-Moerland, die in het nieuw te vormen bestuur zitting zal nemen, benadrukte het belang van de fusie. Zij onder bouwde haar betoog met cijfers met betrekking op de solvabiliteit en het bancaire product, die bij een fusie veel gunstiger zouden zijn. Ook het personeel kan vol gens haar van de fusie profiteren. „Men kan zich sneller binnen de organisatie gaan specialiseren en ook maakt men meer kans op pro motie binnen de eigen bank. Nu wordt er veel inspanning verricht aan het opleiden van personeelsle den, terwijl deze vervolgens ver trekken naar grotere banken, waardoor zij profijt hebben van de door ons verrichtte inspanning", aldus mevrouw Poot. Voor de kantoren in Sint-Anna land, Sint-Maartensdijk en Tholen komt er voor de klanten een vast aanspreekpunt. Verder kan iedere klant een beroep doen op persoon lijke adviseurs. P. Dekker wilde meer duidelijk heid over de klantenservice. "Kan ik straks nog vijf dagen per week het kantoor binnenlopen en gehol pen worden?" Mevr. Poot gaf aan dat het maken van een afspraak vooraf wel steeds belangrijker wordt. Ook wil men de geldhande lingen aan de balie doen afnemen. Oudere mensen, die nu nog geen gebruik maken van de geldauto maat, zullen in de toekomst samen met een bankmedewerker het geld pinnen uit een automaat. Er wordt dan gebruik gemaakt van een ei gen bankpas)'zodat de klant geen pincode hoeft te geven. Naast de geldautomaat buiten zal er ook in het gebouw zelf een voorziening komen om geld te pinnen. A.C. Wessels wees op het belang dat ouderen goed begeleid worden bij de zelfbediening, maar vroeg zich af wat het voordeel voor de bank is als er toch steeds een bankme dewerker nodig is om te helpen. "De werkzaamheden zijn wel de gelijk minder dan bij baliehande lingen", aldus directeur Otto. "En deze werkwijze is zeker zo klant vriendelijk als een baliehandeling; al is er wel een gewenningsperio de nodig. Doordat er in de open ruimtes meer geld is, is de veilig heid ook veel hoger en daarnaast is de kans op fouten kleiner", al dus directeur Otto van de Rabo bank Sint-Annaland/Poortvliet. Oud-president Mandela van Zuid-Afrika gearmd met koningin Beatrix; rechts prinses Maxima. „De aanwezigheid van Mandela uitreiking in Middelburg voor het vond ik bijzonder", zegt burge- eerst meemaakte. „Ik wil niets af- meester Nuis, die de tweejaarlijkse doen aan de vier anderen die on derscheiden zijn, maar Mandela heeft toch zelf in het bijzonder er varen wat onvrijheid is. De aanwe zigheid van de koningin, de prins en prinses geven ook een extra di mensie aan deze uitreiking. Een hele indrukwekkende plechtig heid", aldus de burgemeester. „En ontroerend", voegt mevr. Nuis er aan toe. Ook de Thoolse statenleden mevr. H.A. Polderman-Martin en G.D. Roeland woonden, met hun echt- geno(o)t(e), de uitreiking van de Four Freedoms Awards in de Nieu we Kerk bij. „Gezien de aanwezig heid van zovelen uit binnen- en buitenland wordt hier veel waarde aan gehecht. Het is ook een uniek iets in Zeeland. Heel mooi." Bur gemeester Nuis was door zijn voorganger Van der Munnik inge licht over dit tweejaarlijkse evene ment, waarbij Tholen zo nauw be trokken is. Het feit dat de voorouders van president Franklin D. Roosevelt uit Oud-Vossemeer komen, brengt namelijk sinds 1982 een internationaal gezelschap naar de Zeeuwse hoofdstad. „Ik heb' nog een suggestie gedaan voor een bezoek aan Oud-Vossemeer, maar daar was nu geen ruimte voor in het programma", zegt burgemees ter Nuis. Mevr. Gro Harlem Brundtland, oud-minister-president van Noor wegen en nu directeur-generaal van de Wereld Gezondheids Orga nisatie, kreeg de Roosevelt-me daille voor vrijwaring van gebrek. Ernesto Zedillo, de hervormings gezinde oud-president van Mexi co, ontving de onderscheiding voor vrijwaring van vrees. Thomas Dine van radio Free Europe/radio Liberty kreeg de medaille voor de vrijheid van meningsuiting. En de uit Egypte afkomstige, maar nu in Leiden werkende professor Nasr H.Abu Zaid ontving de medaille voor de vrijheid van godsdienst. Maar de meeste aandacht ging uit naar de 83-jarige Nelson Mandela, die 27 jaar in de gevangenis zat wegens zijn strijd tegen de apart heid en daarna president werd van het nieuwe Zuid-Afrika. Hij werd na het omhangen van de medaille door premier Wim Kok en Eliza beth Roosevelt Johnston en Mar garet Roosevelt Johnston (die hun moeder Anna Eleanor Roosevelt vervingen) verrast met een optre den van Duze Nomshikashika, een koor uit Utrecht dat hem toezong en toedanste in Zuid-Afrikaanse stijl. De plechtigheid was geopend door het Souburgs koperquintet o.l.v. Albert John Vervorst. In de toe spraken klonken de betekenis van de vier vrijheden regelmatig door, waarbij ook aandacht werd ge schonken aan de terroristische aan slagen op 11 september in Ameri ka en de moord op Pim Fortuyn in ons land. De strijd tegen armoede en onderdrukking voerde de bo ventoon. Er zijn nog elke dag vele duizenden mensen die niet weten of ze wel te eten krijgen. Voor dat onrecht moet blijvend aandacht zijn, zo werd zaterdag duidelijk benadrukt. Bedrijfsleven, woningbouwvereni gingen en overheden in Zeeland hebben in Domburg het convenant integrale woningkwaliteit onderte kend, dat een vervolg is op het con venant duurzaam bouwen uit 1996. Veiligheid en toegankelijkheid zijn nieuwe onderdelen in dit vervolg- convenant. Bij de ledenvergadering van de Ra bobank Sint-Annaland/Poortvliet stelde P. Dekker de storingen van de geldautomaat aan de orde. "Als de automaat een storing heeft, dan moe ten wij bankje spelen", aldus Dek ker, die bij de ingang van het dorp een garage met benzinestation heeft, vlakbij de jachthaven. Hij consta teerde dat de problemen zich vooral voordoen als de bank meerdere da gen gesloten is. Zo konden vrijdag na Hemelvaartsdag de mensen in Sint-Annaland geen gebruik maken van de geldautomaat. "Maar de sto ringsfrequentie ligt zeker niet boven het landelijke gemiddelde", lichtte bankmedewerker Erik de Ruiter toe. „Maar wordt de geldautomaat toch wel tijdig bijgevuld", vroeg Dekker zich af. Voorzitter Westerveld vond dat er naar een oplossing gezocht moet worden. Van directeur Otto kreeg hij de toezegging, dat er bij meer aaneengesloten vrije dagen er meer controle zal worden verricht, zodat er voldoende geld beschikbaar is. Westerveld dacht hardop aan een bovenregionale samenwerking om automaten gedurende deze bijzonde re dagen te controleren, maar vol gens Otto is dit lastig uitvoerbaar in verband met het veiligheidsaspect. Wel gaf de directeur aan dat er geke ken wordt naar mogelijkheden om de dienstverlening van de geldauto maten aan derde uit te besteden. Op de Molendijk in Sint-Maar tensdijk zijn auto's bekrast en bij de firma Verjaal werd een steen te gen een grote etalageruit gegooid, waardoor een grote ster op de ruit verscheen. In Sint-Annaland werd in de nacht van zaterdag op zondag op cam ping de Krabbenkreek een 42-jari- ge inwoner van Antwerpen door een 25-jarige stadgenoot in het ge zicht geslagen. Hij liep een hoofd wond op en een gebroken pols. De politie hield de dader aan. Uit het verhoor bleek, dat er problemen waren in de relatiesfeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 13