'Dit getuigt van een onbekwaam bestuur' VBOK Tholen viert lustrum in rijtuig Ondernemers in grafstemming, vrees voor verlies van klanten Rotonde gemeentehuis vier maanden vertraagd ///in HEIJNEN Sirenes gaan half uur te laat Bloed geven Meerderheid tegen palen Botermarkt en Kerkstraatvoorbehoud SGP STAP NU OVER OP DE SCHOTELANTENNE! Zolang Cl000 aan de Eendrachtsweg in Tholen niet is verplaatst, zal het centrum van Tholen parkeeroverlast blijven ondervinden. Het afsluiten van de Botermarkt en Kerkstraat met verzinkbare palen zal alleen maar meer overlast en ergernis oproepen, zo verwachten de onder nemers van Tholen-stad. In de.commissie gemeentelijke ontwikkeling kon maandagavond het voorstel van het college, om 36.000 euro te besteden aan de obstakels, dan ook niet op steun rekenen van de meerderheid van de raadsfracties. Het voorstel werd teruggenomen. De SGP maakte een voorbehoud. De ondernemers kwamen in donkere kledij om uiting te geven aan hun 'grafstem- ming'. Bewoner H. Venekamp bleek fervent voorstander van de maatregel en was 'vrolijk' gekleed. Over de brug Oude tante Aangepast plan na bezwaren bewoners Avonduren A.L. Piet CU) haalt uit naar college Deze week Drempels bij Poortvliet kosten gemeente nog 16.500 euro „Zijn jullie al lid van de VBOK?", vroegen de dames in de stand van de vereniging ter bescherming van het ongeboren kind in de Voorstraat te Stavenisse. „Ja, tuurlijk!", was in vele gevallen het antwoord. Want er kwamen vooral trouwe sympathisanten af op de activiteiten ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de VBOK. In drie gevallen was het nee en die drie meldden zich aan als nieuw lid. De VBOK-werkgroep Laat Leven Tholen be steedde zaterdag aandacht aan de 'dag voor het leven' en over belangstelling had men niet te klagen. 58e jaargang no. 29 Dodehoekspiegel brandweerwagens Bv'tje voor museum en politiepost HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH NOLOCI E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 De Thoolse binnenstad was maan dagavond goed vertegenwoordigd op de publieke tribune in de raad zaal. Vele ondernemers uit het cen trum kwamen in donkere kleding naar het gemeentehuis om aan te ge ven dat hun nering ten dode is opge schreven als de Botermarkt en Kerkstraat straks een groot deel van de dag voor automobilisten niet lan ger bereikbaar zijn. Bewoners en ondernemers in deze straten zouden een pasje krijgen waardoor ze de paal kunnen laten zakken om het gebied binnen te rij den. In grote steden wordt dit sys teem ook toegepast, maar de Onder nemersvereniging Tholen vindt de maatregel uit den boze. Voorzitter A. Molenaar verwoordde de kritiek. Het onderwerp kwam pas om vijf over tien aan bod. Vanaf half acht had de delegatie zitten wachten in de bomvolle raadzaal. Hij herinnerde eraan dat het ver keerscirculatieplan (v.c.p.) pas hele maal uitgevoerd zou worden als C1000 zou zijn verplaatst (naar het Slachtveld). „Dan komt er een veel kleiner aantal auto's dat in het cen trum wil parkeren, en wordt het par keerprobleem kleiner. U bent nu zeer ambitieus bezig het v.c.p. uit te voeren, maar in die ambitie missen we het Cl000-verhaal." Volgens Molenaar (van de Marskra mer) gaat het college zelfs een stap je verder dan wat in het oorspronke lijke plan is afgesproken. „Nergens staat iets vermeld over paaltjes op de Botermarkt en de Kerkstraat." Hij wees erop dat er al 'tientallen processen-verbaal zijn uitgeschre ven voor auto's die op plaatsen stonden die verdacht veel op een parkeerplaats lijken en die als zoda nig jarenlang zijn gedoogd.' Volgens de ondernemer komen de winkels en bedrijven in de binnen stad in gevaar. „Het fundament voor ons is de plaatselijke en eilandelijke bevolking. De plaatselijke bevol king wilde altijd de boodschappen op het eiland doen en niet over de brug." Botermarkt en Kerkstraat af sluiten, biedt volgens Molenaar geen soelaas omdat de kern van het probleem niet wordt aangepakt. „Dan vragen we alleen om meer el lende in het centrum wat parkeren en de bereikbaarheid betreft. Als u het probleem niet oplost, dan jagen we, nee, dan schieten we de mensen over de brug." Drogist N.J.G. Jansen onderstreep te het betoog van Molenaar. Hij is lid geweest van de werkgroep die het v.c.p. heeft voorbereid en herin nerde eraan dat de raad had beslo ten (voorstel PvdA'er Van der Lin de) om te wachten met het uitvoeren van het verkeersplan tot dat de supermarkt verhuisd zou zijn. Dat juist nu daar, aan de Een drachtsweg, het aantal parkeer plaatsen wordt verminderd, ver baast hem. Het invoeren van een blauwe zone in het centrum bleek een aantal jaren geleden niet haal baar omdat de gemeente en politie niet in konden staan voor de nale ving. „Maar nu is er kennelijk wel tijd gevonden om bekeuringen uit te schrijven. Waarom dan niet die blauwe zone ingevoerd? De lang- parkeerders hebben voldoende ruimte aan de Contr' Escarpe en de Bosstraat. Het winkelend publiek heeft parkeerruimte. Winkeliers blij, klanten blij en de gemeente is van een hoop gezeur af." Volgens Jansen kunnen dan ook de 'Normandische kustbarricades' achterwege blijven, 'wat een hoop irritatie wegneemt.' Bewoner H. Venekamp was 'vrolijk gekleed', zei hij tegen de onderne mers in stemmig zwart en grijs. Hij bleek fervent voorstander van de maatregel. Hij woont al 36 jaar aan de Botermarkt en wees erop dat er pas overlast is ontstaan toen Cl000 zich in de buurt vestigde. Zijn huis trilt als de grote vrachtwagens langs komen, vertelde hij. „De vrachtwa gens vormen de grootste overlast. Die zijn het meest hinderlijk." Maar ook ander verkeer rijdt de Bo termarkt in terwijl dat niet is toege staan. „Alleen fietsers en bestem mingsverkeer worden toegelaten. Maar iedereen is bestemmingsver keer, want iedereen heeft nog wel een oude tante wonen in het cen trum. Het slaat nergens op. Met bor den kan dat niet worden tegenge gaan." Volgens Venekamp kunnen de palen wat hem betreft geplaatst worden. „Van 6 tot 11 uur kunnen de vracht wagens de winkels bevoorraden. Na 11 uur gaan ze omhoog. Bewoners en ondernemers krijgen een pasje, maar niet iedereen kan er dan meer door." Volgens J. van de Donker (D66) had het college 'de omgekeerde weg' gevolgd door nu met deze maatrege len te komen, terwijl het probleem met Cl000 nog niet is opgelost. „Het v.c.p. heeft alleen maar ondui delijkheid en ellende opgeleverd. Begin vooraan, bij Cl000." ZIE VERDER PAGINA 5 De aanleg van de rotonde voor het nieuwe gemeentehuis bij de Luchten- burgseweg in Tholen loopt op zijn minst vier maanden vertraging op. Drie omwonenden dienden bezwaren in. Nu het college het plan heeft aangepast, zijn alle bezwaren ingetrokken. Dat bleek maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling bij de bespreking van de be- stuursrapportage van mei toen J. Bijl (CDA) vroeg naar de voortgang. De mededeling over het intrekken van uitkomen. Maar ook daarvoor is een de bezwaren was heet van de naald. Ambtenaar G. Vos kwam tijdens de vergadering de raadzaal binnen juist nadat de omwonenden een verklaring hadden ondergetekend om hun be zwaren in te trekken. De rotonde wordt nu op verzoek van de omwonenden ongeveer 13 tot 14 meter verschoven naar het zuidwes ten. Om de verkeerscirkel daar aan te leggen, moet de bodem echter ge schikt gemaakt worden. Deze voorbe lasting van de grond zorgt niet alleen voor vertraging, dat doet ook het ver plaatsen van kabels en leidingen, zo blijkt uit de toelichting. De bezwaren van De Heer, Moerland en café de Tol hadden onder meer be trekking op de plaats van de rotonde. Die zou te dicht op de huizen komen. Voor café de Tol zouden er daardoor parkeerproblemen ontstaan voor de gasten. Ook over de toekomstige functie van de Luchtenburgseweg is overleg gevoerd. Het is de bedoeling dat er alleen bestemmingsverkeer ge bruik van zal gaan maken, en fietsers en voetgangers. De Luchtenburgse weg wordt nu bij de Postweg afgeslo ten voor het verkeer (behalve fietsers) en blijft alleen via de Eeweg toegan kelijk. De bewoners zijn het daar vol gens Vos mee eens. Café de Tol krijgt een nieuwe inrit en kan straks zelf een aantal parkeerplaatsen aanleggen. Ook waren er bezwaren tegen de bouw van woningen in het plan Stads- zicht die ook op de rotonde zouden oplossing gevonden. In totaal waren er vijf bezwaren (zienswijzen) tegen het plan ingediend. Doordat de rotonde opschuift, komt er een punt grond vrij die zal worden in gericht met groen en een waterpartij. En over de aankleding van de rotonde (eerst was gedacht er een dukdalf op te plaatsen) zal met de omwonenden overlegd worden. Wethouder K. A. Heijboer gaf Vos tij dens de vergadering een pluim. „Er is veel werk van gemaakt. Vos is er tot in de avonduren ingesprongen. Er is in tensief overleg geweest met de bewo ners. Alle bezwaren zijn ingetrok ken." J. van den Donker (D66) vroeg zich af of de vertraging was te wijten aan de bezwaren of aan andere facto ren. „Waarom was dit niet voorzien?" Heijboer legde uit, dat het college haast wilde maken met de aanleg van de rotonde omdat er tijd nodig is voor de grond om zich te zetten (voorbelas ting). Toen dat werk was uitgevoerd, kwamen er bezwaren tegen de plaats van de rotonde. „Dat heeft tot overleg met de omwonenden geleid. Er is toen direct een oplossing gecreëerd. Er moet nu een andere voorbelasting plaatsvinden. De zetting daarvan duurt gewoon vier maanden." Het is nu de vraag of er eind dit jaar of vol gend jaar kan worden begonnen met de uitvoering. Het zit de Christenunie hoog dat er maar geen schot zit in de restaura ties van de gemeentelijke molens in Sint-Annaland, Scherpenisse en Sint-Philipsland. Drs. A.L. Piet haalde maandagavond fel uit naar het college omdat er volgens hem in vijf jaar nog steeds niets is gebeurd. 'Er is nog geen steen op steen gelegd, terwijl er wel 800.000 gulden voor is gereserveerd. Het kan niet waar zijn dat er dan niks mee gebeurt. Ik wil dat u dit opneemt in de planning voor de komende jaren Ik wil een con creet plan zien. Dit getuigt van onbe kwaam bestuur." Maar volgens ambtenaar G. Vos staat het opknappen van de molen van Sint-Philipskand op het programma voor 2003 (kosten 172.000 euro). Piet herinnerde eraan dat de restaura tie van de molen in Scherpenisse al voor 1999 was opgevoerd. Maar vol gens Vos is die van de lijst afgevoerd met de instemming van de raad, dus ook van de Christenunie. Piet kondigde aan nog op de zaak te rug te komen. Eerder had hij al gewezen op de trage voortgang bij de restauratie van de standerdmolen in Sint-Annaland waar de bonte knaagkever moet wor den bestreden. „Als we nog langer wachten dan heeft de kever de hele molen opgegeten. Het is nu het vijfde jaar dat we er mee bezig zijn." Volgens wethouder W.C. van Kem pen behoren de molens tot de catego rie 'lastige materie'. Voor molen de Korenbloem van Scherpenisse geldt dat er een aangepast plan moest ko men van de rijksdienst voor monu mentenzorg omdat de molen is scheef gezakt. En de strijd tegen de bonte knaagke ver in de standerdmolen in Sint-An naland blijkt hardnekkig. De rijks dienst heeft laten weten geen subsidie te zullen verlenen voor de bestrijding van het beestje in de houten molen. En dat is een tegenvaller, zo laten b. en w. weten in de bestuursrapportage van mei. Eerder was de gemeente er van uitgegaan dat de kosten wel in re kening konden worden gebracht bij de rijksdienst. Het college probeert nu alsnog om het verdelgen van de bonte knaagkever op te nemen in het totale restauratieplan, zodat de subsi die toch verstrekt kan worden. Is dat het geval, dan verlenen b. en w. opdracht aan een architectenbureau om een restauratieplan op te stellen. Voordat met het opknappen wordt be gonnen, moet echter eerst de kever uit de molen verdreven zijn. Informatietechnologie is in de jungle niet meer weg te denken, zegt Christiaan Nieuwenhuize Interpak heeft volop de ruimte op bedrijventerrein Welgelegen Trvftri Familie Van de Waerdt uitgezonden naar Boliviaans zendingsproject EN VERDER... Prijs nieuwe aardappelen valt tegen bij vroege veiling Stappen is pas leuk zonder gebeuk Zilver voor Joost de Wilde op N.K. turnen Invaller Noad wint Tholencup EEN GOED GEKOZEN GRAPJE WERKT VAAK SNELLER DAN EEN SERIEUS GEFORMULEERDE RAAD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De beweegbare drempels in de Paasdijkweg bij Poortvliet zouden helemaal gratis zijn voor de ge meente, zo verkondigde het toen malige college. De leverancier had Tholen als proef uitverkoren, zon der dat het ene cent hoefde te kos ten. SGP-raadslid H. Geluk ontdek te dinsdagavond in de commissie middelen dat de inmiddels verdwe nen drempels de gemeente toch nog 16.500 euro gaan kosten. Hij ver wonderde zich erover, dat dit be drag in tien jaar wordt afgeschreven met bedragen van 2150 euro per jaar. Het gaat om een voorziening die niet meer bestaat en dan zou je die 16.500 euro toch in één keer moeten afschrijven. Geluk werd daarbij gesteund door drs. A.L. Piet (CU) en L. Blom (PvdA). De huidi ge wethouder van financiën en vori ge wethouder van openbare werken, K.A. Heijboer, was dinsdagavond verhinderd en zijn vervanger W.C. van Kempen had het antwoord niet paraat. Ook ambtenaar J.M. Duine liet weten schriftelijk te reageren omdat hij als nieuwe chef financiën het fijne er niet van wist. Maar als het verhaal van Geluk klopt, dan is het volgens Duine ook beter omdil jaar het verlies van 16.500 euro maar volledig te nemen. „Het is fantastisch verlopen", vertelt Helga Koopman. „Boven verwachting, want we hadden 50 ballonnen klaar voor het ballonnen prikken, maar we hebben er nog 50 moe ten bij maken en die gingen ook allemaal op. En de snoepzakken vlogen weg. En voor de rondjes met het rijtuig van de familie Hengstmengel was ook heel veel animo." De werkgroep had tevoren de twee basisscholen in Stavenisse benaderd en dat had ef fect. De leerlingen van groep 1 t/m 4 konden een kleurplaat maken met een slabbetje als uitgangspunt. Elsbeth Eerland won daarbij de eerste prijs, een tent. Pieter Rooze- mond kreeg de tweede prijs, een dierenkussen. En Koos Polderman was de derde prijs winnaar, een rugzak. De leerlingen van groep 5 t/m 8 hadden een puzzeltocht. Hierbij won Tineke Eerland de eerste prijs, een horloge. Zij viel met haar neus in de boter, want ze was net van plan om een horloge te kopen. Jolijne Ponsteen won de tweede prijs, een hoelahoep. Erwin Eerland kreeg de derde prijs, een puzzelboot en Wilna Dorst werd gelukkig gemaakt met de troostprijs, verzilverde voetjes. De naam van de babypop, Daan, werd door niemand goed geraden. Daarom besloot de werkgroep die onder de deelnemers van de prijsvraag te verloten. In de stand waren er ook verschillende artikelen te koop, zoals babybom poppenkleer- tjes en zelfgemaakte kaarten. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan kreeg iedere ko per een glaasje met zand en een kaarsje met een vlaggetje waarbij werd ingehaakt op het vierde lustrum van de VBOK. De activiteiten werden mede mogelijk gemaakt door sponsoring van bedrijven uit Stavenisse en Sint-Maartensdijk. Dhr. Hengstmengel reed heel wat rondjes door het dorp. uuuuciuag u juin 'Woensdag 5 juni klinkt om 12.00 uur in Nederland de sirene. Schrik dan niet, want het is het jaarlijkse oefenalarm', zo meldde het minis terie van binnenlandse zaken in een advertentie met de steunkleur geel in de dagbladen. Gisteren om twaalf uur bleven de sirenes in de gemeente Tholen echter stil. En dat was schrikken voor tientallen inwo ners, die het gemeentehuis belden dat ze geen sirene gehoord hadden. „Uit de hele gemeente - behalve uit Oud-Vossemeer - kregen we mel dingen over het ontbreken van het proefalarm", vertelt brandweer commandant J. de Feijter. Hij stel de zich in verbinding met de alarmcentrale in Roosendaal, waar men als een haas aan de slag ging. „Net voor 12.30 uur werd ontdekt dat de sirenes in de gemeente Tho len niet in de computer opgenomen waren. De alarmcentrale heeft een fout gemaakt. Abusievelijk is er een blad overgeslagen. Er is toen geprobeerd om de fout te herstel len door om 12.30 uur alsnog de si renes te laten gaan en zover ons be kend, hebben ze het toen allemaal gedaan", aldus De Feijter. Elke si rene wordt apart aangestuurd, zo dat die ook bij een proefalarm voor het totale gebied van de regionale brandweer, toch afzonderlijk geac tiveerd moet worden. En dat ging mis in Roosendaal. Het Rode Kruis organiseert morgen, vrijdag, een bloedafnameavond in de Wimpel te Sint-Philipsland. Ge zonde mensen van 18 tot 70 jaar kunnen daar tussen half zeven en half negen terecht. Zij staan een hal ve liter bloed af voor de medemens, na tevoren een vragenlijst te hebben ingevuld. Met eventuele vragen kan men terecht bij A. van Dijke, tel. 0167-572741. De vijf brandweerwagens van de gemeente krijgen een zogenaamde dodehoekspiegel. Vanaf 1 januari 2003 worden deze spiegels of came ra's voor alle vrachtwagens en brandweerauto's verplicht gesteld. Zijn ze niet aangebracht, dan wor den de wagens vanaf volgend jaar bij de APK afgekeurd. De gemeente kan tot 2003 gebruik maken van een subsidieregeling. Per stuk kosten de spiegels 50 euro. De kosten voor het aanbrengen van de apparaten vallen volgens het college dan ook mee, zo staat er in de bestuursrapportage van 1 mei. Voor de exploitatie van het streek museum, de politiepost en de twee schuren aan Bierensstraat 6 in Sint- Annaland zal een besloten vennoot schap worden opgericht. Dat schrij ven b. en w. in de bestuursrapportage van mei. Het bestuur van De Meestoof en de stichting Beter Wonen hebben een plan gemaakt om in de woning de politiepost te maken en de exploitatie vin alle gebouwen onder de brengen ia een 'soort BV'. Dit plan wordt nog lader uitgewerkt. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Giro 12 44 07 halfjaar, 26,67 per per jaar, allemaal incasso. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. voor de streek Tholen opgenomen de Advertentieblad. Met de houten paaltjes op de Botermarkt is de middenstand al niet blij, maar verzinkbare obstakels waarvoor een pasje nodig is, ziet ze helemaal niet zitten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1