Voorzieningen Veerse Meer in handen van waterschap Strafbare feiten' bij bomenkap Stadszicht MIX INN BIEDT MEER Algemene vergadering Parkeer uw fiets in fietsenstalling Strandweg Draagbare TV TOPMERKEN IN ACTIE! Horloge Kledingbon EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 30 mei 2002 10.00 - 16.OO uur Jonge ransuilen en kraaien verstoord Vogelwet Mendelssohn van excellent niveau EEN GOED GLAS, EEN GOEDE ZAAK Legner Bols Puschkin Canadian Chenin blanc Cinsaut Ruby Cabernet fi 1,0 liter SLIJTERIJ WIJNHANDEL DE GOUDEN LEEUW Voorstraat 50 St. Annaland tel.(0166)65 23 05 SLIJTERIJ WIJNHANDEL TILBORG Korte Vest 14 St. Maartensdijk tel. (0166) 66 24 90 Op 26 april zijn alle (recreatievoorzienin gen zoals steigers, oevers, wegen, paden, parkeerterreinen, trailerboothellingen en dagrecreatieterreinen in en om het Veerse Meer symbolisch overgedragen aan het waterschap. Hiermee zijn nu alle openbare recreatievoorzieningen in handen van één beheerder. Sinds 1999 beheert het water schap de voorzieningen die van het voor malig Recreatieschap waren en vanaf nu ook de voorzieningen van Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer blijft beheerder van de vrij toegankelijke bos- en natuurterreinen. Op die dag heeft het waterschap ook een voor Nederland unieke samenwerkings overeenkomst gesloten met de jachthavens en recreatiebedrijven aan het Veerse Meer. De watersporters gaan namelijk meebetalen aan de openbare watersportvoorzieningen. Daar is een gebruikersraad voor Ingesteld. Deze raad adviseert het waterschap over het beheer van de voorzieningen naar aan Vanaf begin juni is langs de Strandweg nabij Dishoek de bewaakte fietsenstalling weer te vinden. Uit onderzoek van het waterschap bleek dat strandbezoekers behoefte hebben aan de mogelijkheid hun fiets bewaakt te kunnen stallen. Voor het tweede jaar wordt de bewaakte fietsen stalling opengesteld. Medewerkers van LétÉ zorgen dagelijks voor de bewaking van de fietsen. Van 10.00 tot 19.00 uur zijn zij aanwezig. Wilt u er zeker van zijn dat uw fiets na een dagje strand nog op z'n plek staat? Stal uw fiets dan voor slechts 0,65 per dag in de bewaakte fietsenstalling langs de Strandweg bij Dishoek. Komt u er vaker of met een gro tere groep dan kunt u gebruik maken van de 5-strippenkaart 2,75) of de I O-strip penkaart 5,00), die bij de stalling te koop is. in de maanden juni, juli en augus tus kunt u er iedere dag terecht. leiding van de wensen van de waterspor ters en stelt daarvoor samen met het waterschap een werkplan en een meerja renplan op. Het waterschap voegde daar voor meteen de daad bij het woord en ont hulde een informatiebord over het ontstaan van het Veerse Meer bij een nieuwe pick nickset. Daarnaast is er 1.300 mi zand gestort op het strand De Schelphoek. Een aantal ondernemers van De Schelphoek vond het een leuk initiatief en heeft dan ook een esdoorn aangeboden en geplant naast de picknickset. Op woensdag 5 juni 2002 om 19:30 uur zal er een openbare vergadering van de algemene vergadering plaatsvinden in de grote vergaderzaal van het hoofdkantoor te Goes. Op de agenda staat onder ande re: de vaststelling van het beleidsplan Ecologisch Wegbermbeheer, vaststelling van de nota Duurzaam beheer waterlopen, aanbeveling benoeming dijkgraaf en de Voorjaarsnota 2002. De vergaderbundel ligt vanaf dinsdag 21 mei 2002 ter inzage op het hoofdkantoor te Goes. Ook op de districtskantoren in Zierikzee en Grijpskerke en op het steun punt Tholen kunt u, na telefonische afspraak, de stukken inzien. Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: René van Broekhoven (0113-241209) of Sandra Minneboo (0113-241422). E-mail: communicatie@wze.nl Waterschap Zeeuwse Eilanden Hoofdkantoor Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes Telefoon (0113)241000 Telefax (0113)227528 Internetadres www.wze.nl Bij het kappen van bomen rond de boerderij Stadszicht en café de Tol in Tholen zijn vorige week volgens omwonenden en de alge mene inspectie dienst (AID) nes ten met jonge vogels verstoord. Volgens aannemer Aan de Stegge Roosendaal v.o.f. is dat niet het geval. Volgens de algemene in spectiedienst van het ministerie van landbouw, natuur en visserij (AID) zijn er wel degelijk strafba re feiten gepleegd. Uitgezocht wordt wie er verantwoordelijk is geweest voor het kappen van de bomen tijdens het broedseizoen. Omwonenden zagen dinsdag jonge kraaien en uilen op het terrein zitten en waarschuwden de vogelwerk groep van de natuurvereniging Tho len. C. Luysterburg van de werk groep schakelde de AID in die woensdag een controleur stuurde om ter plekke een onderzoek in te stellen. Volgens L. Steens van de AID is er een overtreding geconsta teerd omdat er beschermde dieren zijn verstoord. „Er zaten jonge ui len in de bomen." De betrokken partijen, gemeente die de kapver- gunning ver-strekte en de aanne mer, zijn gehoord en is er proces verbaal opgemaakt. Wie juridisch verantwoordelijk is, wordt nog uitgezocht. Volgens Steens is het aan het openbaar mi nisterie om te bepalen wie er ver volgd zal worden. Steens: „Een vergunning kan aan bepalingen gebonden zijn, maar dat hoeft niet. Maar een aannemer moet zich ervan vergewissen dat hij geen dieren verstoord." Volgens R. van Beek van de afde ling ontwikkeling van Van de Steg ge v.o.f. is dat ook gebeurd. En is er vooraf wel degelijk gekeken of er vogels in de bomen zaten. „Het is allemaal bekeken. Er is geen één nest gevonden. Het is absolute on zin dat er strafbare feiten zijn ge pleegd. We hebben het bedrijf op dracht gegeven om te kappen. De kapvergunning hadden we in sep tember al. En die was onherroepe lijk. Als we iets verkeerds gedaan hebben, dan spijt ons dat geweldig, maar we hebben daar niet willens en wetens een slachtpartij aange richt." Volgens Van Beek hebben 'er meer dere partijen' rondgelopen die heb ben gezien dat er geen nesten in de bomen waren. Luysterburg: „Ik werd dinsdag avond gebeld door iemand uit de buurt die jonge ransuilen op de grond zagen zitten. Ze hebben ze terug gezet in een struik. De ouders blijven de jonge dieren voeren. Maar hoeveel jonge vogels het niet overleefd hebben, weten we niet." Bij het rooien ging het onder meer In Sint-Maartensdijk werden 3 jonge kraaien uit Tholen opgevangen. om een notenboomgaard en een windsingel op en langs het terrein van villa Stadszicht en café de Tol. Het terrein wordt gereedgemaakt voor de uitbreiding van Tholen. De verkoop van de eerste fase van 48 woningen verliep vlot. In april is begonnen met de verkoop van de 58 geschakelde twee-onder-een kap- woningen (fase 2). Deze week is een aannemer begonnen met de sloop van de grote schuur achter Stadszicht. De eerste paal voor de nieuwbouw wordt waarschijnlijk deze maand geslagen. Mevrouw A. Smit van de Luchten- burgseweg noemt het onvoorstel baar dat er juist nu gerooid is. „Dat gebeurt met ruig geweld. De vogels hebben geen kans. Een kapvergun ning wordt toch verleend met een restrictie? Een paar weken wachten voor de bouw maakt toch niks uit? Het gaat om twee weken. Dan zijn de dieren volgroeid. Nu moeten ze maar zien hoe ze het overleven." Jitske Sinterniklaas in Sint-Maar tensdijk ving drie jonge kraaien op. De dieren doen verkouden aan, zegt ze. De jonge vogels hebben een dag en een de nacht in het gras doorge bracht, nadat ze volgens haar bij het kappen van de bomen uit hun nest waren gevallen. „Het is nog een wonder dat ze niks gebroken heb ben. Toen we ze vonden, zaten ze met zijn drieën bij elkaar. Ze kun nen nog niet vliegen en ze werden niet meer gevoerd. Ze hadden hon ger." De vogels worden door haar gevoerd en zijn op één na zeer le vendig. Regelmatig poetsen ze hun veren. Ze denkt dat de vogels onge veer drie tot vier weken oud zijn. „Er stonden wel 20 tot 30 bomen. Daar zitten in deze periode veel vo gels in. Sommigen mensen zullen zeggen, het zijn maar kraaien. Maar waar is het einde?" Sinterniklaas heeft de vogels don derdag naar het vogelrevalidatie centrum van Charles Brosens in Zundert gebracht. Ze fungeert al tien jaar als steunpunt voor het cen trum en heeft al heel wat vogels in huis gehad. Sinterniklaas is niet te spreken over het kappen van bomen in het broedseizoen. „Ik begrijp het tijdstip niet. Kijk, op hazen wordt gejaagd. Maar niet als ze jong zijn. Rooien zou ook aan een periode ge bonden moet zijn. Zo'n bepaling kan toch bij de afgifte in een kap vergunning opgenomen worden?" In de kapvergunning van de ge meente is geen bepaling opgeno men dat er in het broedseizoen niet gekapt mag worden. Volgens de ge meente staat dat al in de Vogelwet en hoeft de restrictie niet in de ver gunning vermeld te worden. Het college is wel bezig om een nieuwe bomenverordening te maken en zal de raad voorstellen om die bepaling voortaan toch in de vergunning op te nemen. Het concert dat zaterdag plaats vond in het stadhuis te Tholen was volgens J. de Viet (artistiek advi seur van de stichting Anthonie Keldermans concerten) een voor beeld par excellence van een Lie- derabend, zoals die in de negen tiende eeuwse salons plaatsvonden. Sopraan Francine van der Heijden en fortepianiste Ursula Dütschler voerden een programma uit, dat geheel in het teken stond van de muzikale relatie tussen broer en zus Felix en Fanny Mendelssohn. Zowel in de liederen als in de pianowerken is verwantschap waarneembaar. De liederen zijn getoonzet op teksten van o.a. Ei- chendorff, Heine en Lord Byron. Deze poëzie behoort tot het crème de la crème van de literatuur van de negentiende eeuw. Ha een kort exposé door Hans Ha- zenbroek, beeldend kunstenaar en bestuurslid van de stichting An thonie Keldermans concerten, werd het concert geopend met het meest bekende lied van Felix Men delssohn: Auf Flüglen des Gesan- ges. Al bij de uitvoering van dit lied bleek, dat Francine van der Heijden beschikt over een rijk vo caal kleurenpalet dat zij op een zeer intelligent-muzikale wijze weet toe te passen. De zangeres drong door tot de essentie van het lied, zowel bij het uiterst extraver te Reiterlied van Felix als bij het intieme Nachtwanderer van Fanny Mendelssohn. Haar interpretatie van het laatste lied was aangrij pend. De pianiste speelde enige Lieder ohne Worte waaronder het bekende Venetiaans Gondellied. Zij deed dit op een fraaie vleugel, die een getrouwe kopie is van een instrument dat gebouwd is omst reeks 1800 door Johann Schanz in Wenen. De heldere klank sloot wonderwel aan bij het timbre van de sopraan. Door haar subtiel uit gevoerde beleidingen, zorgde zij voor een als eenheid klinkend mu zikaal ensemble met Francine van der Heijden. Het aantal bezoekers vond De Viet .verrassend en teleurstellend ge ring.' „Zij die gekozen hebben voor het Eurovisie songfestival op de buis mogen hun keuze betreu ren. De Mendelssohns en de uit voerende kunstenaressen hebben op overtuigende wijze aangetoond, hoe men een lied schrijft en hoe men die moet uitvoeren. Zangeres en pianiste werden terecht met een waarderend applaus en bloemen beloond." Lichte Borrel Corenwyn Red, Black Club Whiskey 0.75 liter^tjf rp <U o I— O "ZOMERTIP" Cötes de Saint Mont Daguin Rosé 0,75 liter 3,95

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9