niumiiii! Rf1 Wm% Gereformeerde Gemeente in Nederland Sint-Annaland verdubbelt kerkgebouw AANNEMER uitbreiding kerkgebouw Gereformeerde Gemeente in Nederland te Sint-Annaland Geluk Schilders Wij verzorgden het schilderwerk /ff Uw juiste keukenadres ARDI KEUKENS B.V. Nieuwbouw Renovatie Wij leverden de kunststof kozijnen ES Uitbreiding van 135 naar 210 vaste zitplaatsen en vergaderzaal Ten Ankerweg 36 4691 GX Tel. (0166) 602383 - 602897 Fax (0166) 604859 Mobiele tel. (06) 53847217 Nieuwbouw Verbouwingen Renovatie Mach. houtbewerking Industrieweg 2 Sint-Philipsland 0167-577200 Tarwestraat 1 5 Bruinisse 0111-483200 Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel.0166-653448 m WEGGEMANS Donderdag 30 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT In aanwezigheid van ruim 220 belangstellenden is za terdagavond tijdens een bijzondere dienst het uitgebrei de kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Ne derland aan de Tuinstraat in Sint-Annaland officieel in gebruik genomen. Dit gebeurde door emeritus predi kant ds. F. Mallan uit Alblasserdam, die daarvoor Psalm 84:2 berijmd had gekozen: 'Zelfs vindt de mus een huis o Heer.' Het 105 belijdende lidmaten en 110 doopleden tellende kerkgenootschap beschikt nu over 210 zitplaatsen tegenover 135 in de oude situatie. Bo vendien kan de vergaderzaal er nog bijgetrokken wor den met 100 stoelen. Terug naar huis Drie organisten Salomo Jeugd FA BOGERT aannemingsbedrijf aannemingsbedrijf follow helder lichtadvies maas/verlichting GEEXPANDEERDE KLEIKORRELS VOOR TOEPASSING IN: ARGEX B.V., Doesburgweg 7, 2803 PL Gouda Telefoon 0182-698225 - Fax 0182-698750 Metaalbewerking Profielbeplating b.v. Wij leverden en monteerden de: Staalconstructie Houten dakgordingen Sportlaan 4 4695 BA SINT-MAARTENSDIJK Tel. 0166-664105 Fax 0166-663854 De Ger. Gem. in Ned. is in 1953 ontstaan door een afsplitsing van de Ger. Gem. In 1954 kwam er een houten gebouw en in 1968 werd een permanent gebouw gezet aan het pad tussen de Tuinstraat en de Ooststraat. Ook de kinderen van de betrokken families bleven over het algemeen trouw en kregen gro te gezinnen. Bovendien kwamen er, mede door de in Stavenisse ge vestigde Rehobothschool, nogal wat mensen van buiten het eiland naar Sint-Annaland die ook voor een groei van de Ger. Gem. in Ned. zorgden. Daardoor werd het kerkgebouw veel te klein. Beslo ten werd om een tweede gebouw naast de kerk te zetten, die met el kaar te verbinden en in het oudste gebouw een vergaderzaal te maken voor catechisaties en andere bij eenkomsten. In september 1999 werd aan het project begonnen, dat in juni 2001 werd afgerond. Aan gezien het aantal predikanten van de Ger. Gem. in Ned. heel beperkt is, moest met de officiële inge bruikneming gewacht worden tot mei 2002 omdat er eerder geen predikant beschikbaar was. De bouw heeft ook lang geduurd omdat er veel met vrijwilligers is gewerkt. „En het ene moment was je er alleen, maar op een ander ogenblik waren we wel met twin tig man bezig", vertelt koster M. van Dijke. Er werden wel aanne mers en onderaannemers ingescha keld, maar de afwerking is hon derd procent door vrijwilligers gebeurd. De koster en diaken M. Goedegebuure zijn zeer te vreden over het resultaat. „Het is niet te vergelijken met de oude situatie", zegt koster Van Dijke. „Ik kan nu vanaf mijn zitplaats licht, warmte, ventilatie en geluid regelen. En het gebouw is goed geïsoleerd en voorzien van zonwerend glas, zo dat het in de kerk ook in de zomer bij zonnig weer, goed koel te hou den is." Het bouwplan was al rond, toen de gemeente als: gevolg van de ramp in Volendam met nieuwe richtlij nen kwam ten aanzien van de brandveiligheid. „We hebben daarvoor 27 zitplaatsen moeten in leveren, maar de banken (de helft is nieuw) waren al besteld, zodat ze nu nogal ruim staan", vertelt koster Van Dijke. In het oude kerkgebouw was er Het interieur van de uitgebreide kerk, met orgel en preekstoel die werden overgebracht uit het oude pand. Linksvoor het nieuwe gedeelte met daarachter de oude kerk. één grote ruimte. Nu is er een gro te kerkzaal en door een wand ge scheiden vergaderzaal. Er is een inpandige consistorie met een hal letje, die bijvoorbeeld bij doop- diensten door de begeleiders van het kind kan worden benut. Nieuw is ook de comfortabele keuken met en doorgeefluik naar de vereni gingszaal. „We hebben nu alles bij elkaar en dat is veel praktischer", aldus diaken Goedegebuure. De Ger. Gem. in Ned. had voorheen namelijk een apart vergaderzaaltje in de voormalige woning van ouder ling D. Hage in de Cureestraat. Daar werden toen de catechisaties en ver gaderingen gehouden. Dat pand is verkocht en dat zorgde gelijk voor een financiële basis voor de nieuw bouw, die totaal 493.000 gulden vergde. Met leningen en giften kwam alles rond. Elke zondag kan er in het bakje voor de kerkbouw nog geld gegeven worden, naast de collecte voor de diaconie en de kerk. Uit het oude pand werden banken, de preekstoel en het orgel verplaatst. En om de kosten te drukken werd tussen de kerkzaal en verenigings zaal een deurenwand in plaats van een duurdere schuifwand gemaakt. Wel kwamen er twee nieuwe kroon luchters in de kerk. geschonken door een onbekende gever. In de banken is er plaats voor 210 mensen. Van de drie diensten op zondag is die van 's avonds de druk ste en 's middags de minst bezochte. Eén keer per kwartaal is er een weekdienst met een predikant en dan is het veel drukker, want dan komen er ook kerkgangers van de kleinere zustergemeenten in Oud- Vossemeer en Sint-Maartensdijk. „Voor deze uitbreiding wist je de mensen er dan niet allemaal in te krijgen. Sommigen moesten gewoon terug naar huis omdat de kerk hele maal vol was", zegt koster Van Dij ke. Met de 100 stoelen in de verga derzaal is dat probleem nu opgelost. Het gemeentebestuur moet nog een standpunt bepalen over het verlenen van een gebruiksvergunning, maar de brandweer heeft de nieuwe situ atie al wel helemaal opgenomen. De Ger. Gem. in Ned. beschikt over drie organisten: Henk Gunter, Jaco Verloop en Jos v.d. Dikken- berg. De kerkenraad bestaat slechts uit drie diakenen: M. Gun ter, M. Goedegebuure en C. de Bree. Ouderlingen zijn er niet meer sinds het overlijden van de grondleggers van het kerkgenoot schap: D. Hage en A. Gunter. Voor de catechisaties - er is veel jeugd - komt ouderling D. Caljouw uit Ar- nemuiden naar Sint-Annaland, zo dat er veel werk neerkomt op de schouders van de drie diakenen. Ze doen bij toerbeurt de drie zon dagse leesdiensten, bezoeken zie ken en ouderen. Pas zijn ze begon nen met huisbezoeken om de band met de leden te verstevigen. Naast emeritus-predikant Mallan zijn er landelijk maar twee predikanten: in Barneveld en in Opheusden en dat zijn tegelijk ook de twee groot ste gemeenten van het kerkgenoot schap. Sint-Annaland behoort tot de middengroep, Oud-Vossemeer en Sint-Maartensdijk bij de kleine re gemeenten. Er was hoop op een derde predikant, maar die kandi daat is naar Canada gegaan. Bin nenkort is er echter weer een stu dent beroepbaar, zodat de werklast van de twee wat verlicht zal kun nen worden. Voor de verlate ingebruikname van de uitgebreide kerk was de bejaar de ds. Mallan bereid om op zater dagavond naar Sint-Annaland te komen. Diaken Goedegebuure las eerst een preek van wijlen ds. Dor- restein over Salomo's gebed bij de inwijding van de tempel. Dit aan de hand van 1 Koningen 8:20-23. Daaruit kwam de jonge koning Sa lomo naar voren als een ootmoedi ge bidder in diepe afhankelijkheid van de Heere. Het was ook een smeekbede voor land en volk. Een bede om vergeving. Ds. Mallan deed de toepassing aan de hand van Psalm 84:2, welk vers ook gezongen werd. 'Zelfs vindt de mus een huis, o Heer. De zwa luw legt haar jongskens neer. In 't kunstig nest bij Uw altaren. Bij U, mijn Koning en mijn God.' De predikant wees erop, dat mussen reine diertjes zijn. „Zo mag de wa re kerk zich ook bevindelijk ken nen als rein, maar niet in zichzelf. Zelf hebben ze zich de vervloe king waardig gemaakt. Bileam moest het volk Israël vloeken, maar hij heeft dat niet gekund en zegende dat, tot drie keer toe. En dan moest hij nog de profetie doen: er zal een Ster voortkomen uit Jacob en een Scepter uit Israël. Zo wordt dat volk in Christus aan schouwd. Die dierbare Middelaar nam de vervloeking op Zich. Hij heeft ze gekocht met Zijn dierbaar hartebloed." Ds. Mallan wees op de terugloop van de godsdienst in ons land. „Mussen zoeken graag eikaars gezelschap, maar moeten we nu niet met de dichter klagen, als eenzame mus op het dak te zijn overgebleven? Verschillende jaren heb ik in Sint-Annaland met de ouderlingen Hage en Gunter en velen van Gods volk de dood des Heeren mogen verkondigen totdat Hij komt. Als we daarop terug zien, wat is het dan arm geworden. Het geestelijk leven is er niet op vooruit gegaan. Het kerkgebouw is echter groter gemaakt en er mag nog gekerkt worden. Mocht onze verzuchting met Salomo nog zijn, dat de Heere Zich nog over deze gemeente zou willen ontfermen. Om er te wonen in Zijn gunst en te werken met Zijn geest. De warp levende mussen zoeken gemeen schap bij diegenen die aan dat wa re leven zijn verbonden. Dan gaan onze gedachten terug naar hen die zijn voorgegaan in de zalige ge westen met een uitzien om samen eeuwig hetzelfde werk te doen: de verheerlijking van Sions eeuwige Koning." "Musjes hadden niet veel waarde, want twee musjes werden verkocht voor een penning. De Heere Jezus zegt: hoeveel gaat gij de mussen te boven? Wel, omdat ze gekocht zijn met het dure bloed van het Lam. Die mussen en zwaluwen mochten hun nest vinden bij Uw altaren. Dat heeft ook in onze tijd veel te zeggen, want wat is het nog een voorrecht om onder de zuivere leer der waarheid op te mogen gaan. De geestelijke mussen worden minder in getal, maar er mogen er nog zijn die hun nest vinden bij de Heere. Daar is ook voedsel. Een uurtje bij de altaren des Heeren, in die voorhoven, is beter dan dui zend elders. In de tempel des Hee ren is immers veel te zien en te ho ren." Ds. Mallan deed een ernstig be roep op de jeugd om bij de zuivere leer der waarheid te blijven. „Dat jullie jaloers mogen worden op dat volk, waarvan God de Heere is. De God, die voor een schuldig men senkind Zijn eigen Zoon gaf. Dat de Heere Zijn zegen nog verbin den mag aan de inzettingen die Hij ons nagelaten heeft", aldus ds. Mallan. Diaken C. de Bree sprak een dank woord tot de vrijwilligers, aanne mers en onderaannemers voor hun inzet en tot de leden voor de vele giften. „Dat de Heere Zijn onmis bare zegen erover mag geven." De slotzang was uit Psalm 127:1. De nieuwe consistorie. 8/ Wt v pi* xt»**:- Open: Ma. t/m Za. 09.30-18.00 uur. Vr. tot 21.00 uur. (Tevens 's avonds geopend op afspraak) Erkend door de Centrale Branchevereniging Wonen ♦ERKEND Veilingweg 14697 RB St. Annaland Tel. 0166-652904 fax 0166-653453 e-mail: mrkunstoffen@freeler.nl Canadaweg 6, 4661 PZ Halsteren (Industrieterrein Oudemolen) Tel. 0164-683425 Fax 0164-685756 Postadres: Postbus 29, 4697 ZG St.Annaland maas verlichting cv amundsenweg 24 4462 gp goes t 0113 223647 f 0113 221125 e-mail info@maasverlichting.nl internet www.maasverlichting.nl BOUWWERKEN 'kruipruimten 'thermovloeren 'dakisolatie 'lichtbeton 'lichte blokken 'prefab-wanden FUNDATIETECHNIEK 'achter damwanden kademuren 'tegen kunstwerken 'onder en rondom gebouwen 'in slootkruisingen bij wegen 'in riolerings- en kabelsleuven 'in wegen 'onder olie- en zwaveltanks GROENE ZONES 'bomen 'sportvelden 'daktuinen 'geluidsschermen 'drainage 'bloembakken 'potgrond 'hydrokultuur Levering van: - Staalconstructies - Dak- en gevelbeplating - Industriële gassen - Knip- en zetwerk - Kraalwerk - Elektroden - Lasapparatuur - Kraanwerk - Transport - Werkkleding - Hitachi gereedschap

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7