Rabo Tholen ziet resultaat 5 dalen Openbare basisscholen hebben computers in plaatselijk netwerk Gemeente voelt zich niet verantwoordelijk voor schietvereniging Verburgh 'De leidsters moeten het doen' Verdienstelijke burgers eren met een penning Kostenbeheersing niet gelukt Huiskamp voorzitter acht gefuseerde peuterspeelzalen Thoolse onderwijsfederatie maakt forse inhaalslag op iet-gebied Ontheffing van zorgplicht riool 425 panden Statiegeld voor Woord en Daad uonderdag 30 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Rabobank Tholen heeft financieel een minder gunstig jaar achter de rug met een winstdaling van 5%. Hoewel landelijk topman Hans Smits er sterk op hamert om de kosten te beheersen, lukte dat de Rabobank Tholen niet. De groei van de rentebaten en provisies met twee ton werd volledig opgesoupeerd door de stijging van de per soneelslasten, die met meer dan 2,5 ton toenamen. De nettowinst kwam in 2001 uit op 867.000 euro tegenover 909.000 euro in 2000. Fusie voortvarend Van Duijn komt Onderscheiding wordt gekoppeld aan ereburgerschap De commissie algemeen bestuur kan ermee instemmen dat een erepenning en het ereburgerschap van Tholen in ere worden hersteld. De onderscheidingen zijn geruis loos verdwenen na de samenvoeging van de gemeenten Tholen en Sint-Philipsland in 1995. Volgens het ge meentebestuur is er echter behoefte aan een decoratie voor inwoners die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Thoolse samenleving. Volgens burge meester W. Nuis is het de bedoeling dat de penning en het ereburgerschap aan elkaar gekoppeld worden. Cement Glans Centrale inkoop Hele omslag Prinses Juliana legt zich er niet bij neer B. en w. wijzen elke verantwoordelijkheid af voor schiet vereniging Prinses Juliana te Sint-Annaland. Die zit nu samen met Accelerando in de Sakofahal, maar als dat pand gesloopt wordt, voelt de gemeente zich niet verant woordelijk voor vervangende huisvesting. Dat schrijft het college aan de raadscommissie welzijn en onderwijs, die donderdag 6 juni over deze kwestie bijeenkomt. Voorzitter J. v.d. Klooster van Prinses Juliana zegt dat zijn bestuur het er niet bij laat zitten. Met brandweer Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 T specialisten in - Computers, netwerken, systemen op maat - Hi-end audio, (speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. 3 In de financieringen (woninghypo theken, leningen aan bedrijven) zat nog een groei van 10 miljoen euro: van 146.256.000 naar 156.755.000 euro. Het geld daarvoor hoestte de bank zelf op door een toename van de spaargelden e.d. van ruim 14 miljoen euro (165.993.000 tegen over 146.791.000 in 2000). Aan de inkomstenkant steeg de rentewinst van 5.282.000 tot 5.470.000 euro. De provisiestijging was aanzien lijk minder, van 1.420.000 naar 1.437.000 euro, maar het slechte beursklimaat (zeker na de terroris tische aanslagen in Amerika op 11 september) was daar debet aan. De kosten stegen verder, on danks de sluiting van het kantoor Scherpenisse. De personeelslas ten namen toe van 2.529.000 tot 2.793.000 euro en ook andere be heerskosten lieten een stijging zien van 2.167.000 tot 2.205.000 euro. De afschrijving van onroerende za ken en bedrijfsmiddelen werd be perkt van 326 tot 263 mille, anders waren de totale kosten nog veel sterker toegenomen dan nu: 5.261.000 in plaats van 5.022.000 euro. De brutowinst kwam uit op 1.644.000, tegenover 1.690.000 eu ro in 2000. De toevoeging aan de stroppenpot bleef nagenoeg stabiel met 284 mille tegenover 290 in 2000. Ondanks de lagere winst eist de belastingdienst een hoger be drag: 503 in plaats van 491 mille. Dat geeft aan, dat de stoppenpot op een zodanig peil is en dat de tegen vallers zo beperkt waren, dat de fis cus zijn portie opeist. De balans groeide meer dan tien procent van 174.282.000 tot 193.832.000 euro. De algemene reserve ging omhoog van 13.436.000 tot 14.362.000 eu ro. Om de kosten te beperken, gaat de Rabobank Tholen de openingstij den van de kantoren in Stavenisse, Sint-Philipsland en Oud-Vosse- meer met ingang van 1 juni be perkten tot 1 dag per week: 's mor gens van 9.00-12.00 uur en 's middags van 13.30 tot 16.00 uur. En dat is voor elke plaats een an dere dag: respectievelijk dinsdag, woensdag en donderdag. „Voor de klant niet altijd even prettig, maar helaas noodzakelijk", zegt mevr. Hoogendoorn van de raad van toe zicht. De Rabobank Tholen houdt dins dagavond 11 juni in Oud-Vosse- meer de algemene vergadering, waarin de jaarrekening 2001 op de agenda staat, alsmede verkiezin gen. Van de raad van toezicht zijn voorzitter P.A.M. Groffen uit Sint- Maartensdijk en mevr. J. Hoogen- doorn-van Dijk uit Tholen her kiesbaar. Hetzelfde geldt voor bestuurslid mr. G. Vos uit Stavenis se. Na de pauze worden discussie groepen gevormd onder het motto 'Zegt u het maar'. Het agendapunt fusie is dan al ge passeerd. Aangezien de Rabobank Tholen dat in de algemene verga dering kan behandelen, heeft de Rabobank Sint-Annaland-Poort- vliet inderhaast moeten besluiten om een voorlichtingsbijeenkomst in te lassen. Anders zouden hun le den informatie-achterstand oplopen ten opzichte van de zusterbank. En de gesprekken over de fusie van de Rabobanken Tholen en Sint-Anna- land-Poortvliet verlopen 'voortva rend', aldus voorzitter drs. Th.G.A. Westerveld. Volgens hem worden 'concrete vorderingen' gemaakt. De jaarrekening 2001 is echter nog niet zover als bij de Rabobank Tho len, zodat de algemene vergadering in Sint-Annaland pas later kan worden gehouden. Op beleggingsgebied hebben de twee Rabobanken noodgedwongen al een bovenlokale samenwerking, want zelfstandig waren ze te klein om de effectendiensten voort te zetten. Het gezamenlijke beleg gingsteam (Jack Verkamman, Kees de Wilde, Mario Potappel en Ed win van Tatenhove) is er nu in ge slaagd om de topman van de Robe- co groep, prof. dr. J.J. van Duijn, te strikken voor een lezing. Donder dag 20 juni spreekt hij in de Welle- vaete te Sint-Annaland over de in ternationale aandelenmarkten en de vooruitzichten van de economie. In 1977 zijn drie onderscheidingen in meer vanuit erkentelijkheid voor een het leven geroepen: het ereburger- schap (dat nooit is toegekend), de erering en de erepenning. Het erebur gerschap zou slechts bij hoge uitzon dering toegekend worden en was voorbehouden aan (oud-)ingezetenen die zich op zeer uitzonderlijke wijze verdienstelijk hadden gemaakt en aan het einde van hun carrière ston den. De - gouden - erering was even eens voor zeer uitzonderlijke ver diensten bedoeld en zou tevens automatisch aan ereburgers toege kend worden. Beide onderscheidin gen werden door de gemeenteraad verleend. De bronzen erepenning was de 'laagste' decoratie en kon door b. en w. toegekend worden. In 1981 is de erering afgeschaft, en is tevens hepaald dat de onderschei dingstekens na overlijden ingeleverd moesten worden. De erering is drie keer verleend: aan H. van Gorsel te Oud-Vossemeer (1977), C.J. Moer land te Stavenisse (1979) en A.J. Scherpenisse te Sint-Annaland (1980). Zeven erepenningen zijn toe gekend: aan mevr. M.W. Blaas (1978) en H.L. Nelisse (1984) te Tholen, G. Heijboer (1979) en AJ.C. Noteboom te Sint-Annaland (1985), J.M. van der Bel (1985), A. Rinses (1986) en T.C. Benou (1989) te Sint- Maartensdijk. De nieuwe erepenning is bedoeld voor natuurlijke personen die zich op een bijzondere wijze gedurende mi nimaal 15 jaar verdienstelijk hebben gemaakt voor Tholen. Het gaat om mensen wier maatschappelijke of culturele verdiensten niet eerder op een andere wijze zijn (of konden worden) gehonoreerd. Gemeentebe stuurders en ambtenaren komen niet automatisch in aanmerking. Kritiek op de instelling van de onder scheiding liet de commissie niet ho ren. SGP'er M.J. Klippel sprak van een stuk waardering. „Niet zozeer om mensen te verheerlijken - want daar zijn wij wars van - maar veel veelal belangeloze inzet." J.P. Bout (CDA) vond het eveneens prima om op deze manier mensen te waarderen die 'het cement van de samenleving' zijn. Klippel zei nog wel dat gewaakt moet worden voor doublures - er be staat de koninklijke onderscheiding en Tholen kent de verkiezing van de vrijwilliger van het jaar - én dat za ken op hun waarde geschat moeten worden. De SGP'er kon uit de veror dening niet opmaken wat het erebur gerschap inhoudt. Inderdaad staat deze term - behalve in de titel - ner gens genoemd. De tekst zal aange past moeten worden, gaf Nuis toe. Hij vertelde dat het de bedoeling is om de penning aan het ereburger- schap te koppelen, want hij had be grepen dat dit in het verleden ook het geval was. En hoewel er meer men sen dan men zou denken niet voor een lintje in aanmerking komen, is het niet de bedoeling om jaarlijks te gaan bekijken aan wie de erepenning nu eens toegekend kan worden. P. van Belzen (CU) vroeg zich af hoe de onderscheiding voor de betrokke ne een verrassing kan blijven als de gemeenteraad erover moet beslissen. Bovendien zou hij willen voorkomen dat er in het openbaar een discussie over het al dan niet honoreren van een aanvraag ontstaat, omdat dan veel van de glans al bij voorbaat verloren gaat. Nuis gaf aan dat de gemeente raad 'vertrouwelijk' kan vergaderen, maar ook zou de toekenning oveige- laten kunnen worden aan de burge meester en het seniorenconvent (de gezamenlijke fractievoorzitters). Dat laatste sprak Van Belzen aan, en hij kreeg bijval van Klippel en van M.A J. van der Linde (PvdA). Volgens Nuis is bij de gemeentelijke herindeling kennelijk vergeten de be staande verordening te verlengen. Hij werd erop attent gemaakt toen een ambtenaar met de 'mal' en een aantal exemplaren van de penning op de proppen kwam. Bonita Westdorp uit groep 4 van de De Casembrootschool in Sint-Annaland achter de computer, met meester Fons Neelen en op de achtergrond Henk Bos. Alle computers in de school in een netwerk. De acht Thoolse openbare basisscholen lopen daarmee landelijk voorop, zegt Henk Bos van de Oosterscheldeschool in Scherpenisse. Het bijzondere is bovendien dat het systeem volledig op afstand beheerd wordt. Het was één van de uit gangspunten bij de aanschaf. „De leerkrachten moeten daar geen om kijken naar hebben." Een kleine honderd gloednieuwe computers zijn aangeschaft en sinds een maand draaien ze zonder kinderziektes. Dat er volledig nieuwe apparatuur is gaat zitten in het onderhouden en aangeschaft, is uniek in onderwijs land, zeggen Bos en zijn collega Fons Neelen van de De Casem brootschool in Sint-Annaland. Vaak kiezen scholen voor - goedkopere - tweedehands omdat ze er dan meer kunnen kopen. „Maar in feite koop je dan achterstand in", vindt Nee len. Daar komt bij dat er veel tijd dergelijke. Tijd die leerkrachten nauwelijks hebben. „De belasting van leerkrachten is hoog, bovendien is de deskundigheid vaak beperkt. Daarom wilden we een systeem dat werkt zonder dat de leerkrachten er omkijken naar hebben", aldus Bos. Samen met directeur Hellemons van de federatie openbare basisscholen Tholen oriënteerde hij zich (Bos is een dag per week uitgeroosterd om voor de federatie te werken) en ze vonden in Actacom te Utrecht een leverancier die aan hun wensen kon voldoen. „Hoewel ook voor hen een dergelijk project met allemaal nieu we computers iets nieuws was." Het bedrijf leverde eveneens alle rand apparatuur en legde de complete netwerken aan. „De server staat in de personeelskamer en staat in ver binding met de leverancier, zodat die op afstand kan beheren en servi ce verlenen, software kan installeren en testen", legt Bos uit. Er is een overeenkomst voor vijf jaar. De scholenfederatie koos als eerste in het land voor dit systeem, met i-pac computers. Het verschil met het ou de systeem is, dat de werkstations praktisch leeg zijn en alle software op de server staat. Het besturings- systtem is Windows NT met daar overheen Citrix. Ruim twee jaar is de federatie met het project bezig geweest. „En ei genlijk hebben we nu tien jaar ach terstand ingelopen", zegt Neelen die voorheen in het bedrijfsleven werkte en daar veel met automatise ring deed. Die inhaalslag was vol gens hem nodig, want een jaar of drie geleden hadden veel scholen maar een stuk of vijf verouderde computers staan. Allerhande soorten tref je op de basisscholen aan. „Wet houder Versluys zorgde er destijds voor dat alle scholen een msx-com- puter kregen en die hebben heel lang gedraaid", weet Bos. „Al weer meer dan tien jaar geleden kwam het Commeniusproject en daarvan kom je nu nog computers tegen. Ze heb ben nauwelijks mogelijkheden en zijn hopeloos verouderd." Inmid dels is het zo dat het ministerie van onderwijs de programma's (bijvoor beeld Kennisnet) bekostigt en aan scholen per leerling zo'n 75 euro betaalt voor iet. Uit die laatste pot worden de hardware en het onder houd betaald, maar ook de scholing van de leerkrachten. De centrale in koop door de federatie heeft voor deel opgeleverd, zegt Bos. „Anders hadden de kleinere scholen dit nooit kunnen realiseren van hun vergoe ding." Er staat nu in elke klas mini maal één pc en in de bovenbouw vaak twee. De grotere scholen heb ben bovendien nog een aantal com puters in een centrale ruimte staan. De computer wordt binnen de scho len voor vanalles gebruikt. Er staan gerichte educatieve programma's op voor bijvoorbeeld rekenen, taal en aardrijkskunde, een encyclopedie en Kennisnet. Vanaf groep 5 hebben de leerlingen een eigen e-mailadres. „De kinderen leren erg snel, ze we ten internet te vinden. We leren hen hoe ze gericht kunnen zoeken", legt Neelen uit. De leerkracht kan in de klas het leerlingvolgsysteem raad plegen en hoeft daarvoor niet meer om een dossier in een archiefkast. Neelen laat zien hoe hij vanuit de kamer waar hij zit, kan meekijken op een computer in een willekeurige klas. Hij kan zelfs vragen stellen en opdrachten geven. Na de installatie van het nieuwe systeem is er binnen de scholen een instructieronde ge houden voor het onderwijzend per soneel. Verder is er een handleiding geschreven die vanaf de homepage van de federatie gedownload kan worden. Dat de Thoolse openbare basisscho len nu inderdaad vóór lopen, blijkt als er gezocht wordt naar software. Goede educatieve software is niet zo makkelijk te vinden en goede net werkversies al helemaal niet, is de ervaring. „De grote uitgevers blij ven achter met hun software, mer ken we. Maar er zijn een paar klei nere gevonden die een goed alternatief zijn", zegt Henk Bos. De gemeente Tholen krijgt van de provincie tot 1 januari 2010 ont heffing van de zorgplicht riolering voor 425 panden die buiten de be bouwde kom staan. Voor 413 ervan liggen de gemiddelde kosten van aan sluiting op de riolering boven het gel dende drempelbedrag van 9393 euro. De twaalf resterende staan in 'kwets bare gebieden' en daarvoor geldt een drempelbedrag van 16.018 euro. Met de eigenaren van een aantal bedrijven (binnen de groep waarvoor de ont heffing geldt) gaat de gemeente over leggen over een eventuele aansluiting op de riolering waarvoor ze zelf fors zullen moeten investeren. Mocht er in de toekomst uitbreiding van riolering plaatsvinden, waardoor afstanden of aansluitkosten voor bepaalde panden zodanig wijzigen dat ze binnen de aansluitnorm vallen, dan vervalt de verleende ontheffing. Wordt er op dat moment afvalwater geloosd via een septic tank, dan gaat een overgangs termijn in van vijf jaar waarbinnen aansluiting op de riolering gereali seerd dient te worden. Rekening houdend met de drempel bedragen en de lozingenbesluiten huishoudelijk afvalwater en bodem bescherming zijn er naast de 425 nog 17 andere panden op Tholen (waar van 2 in kwetsbaar gebied) die wél op de riolering aangesloten kunnen wor den. Dat dient uiterlijk 1 januari 2005 gerealiseerd te zijn. Het waterschap - verantwoordelijk voor de zuivering van afvalwater - is akkoord gegaan met het verlenen van de ontheffing. De komende weken houdt het comité Woord en Daad voor het eerst een statiegeldbonnenactie. Geprobeerd wordt, in minstens één supermarkt in iedere woonkern op Tholen een bus te plaatsen waarin mensen hun statiegeldbonnen kunnen doen voor het goede doel. De actie loopt tot en met juli en de netto-op brengst wordt bestemd voor één van de projecten van Woord en Daad. Woord en Daad is vanuit een bijbelse opdracht werkzaam in 16 ontwikke lingslanden, op het terrein van drink watervoorziening, voedselhulp, ge zondheidszorg, onderwijs en werkge legenheid. Het gemeentebestuur wil blijvend 20 uren bekostigen voor administra tief en coördinerend personeel voor de peuterspeelzalen. De gemeente raad moet dit nog goedkeuren, maar het is opgenomen in het raadspro- gramma dat alle fracties onderschrijven, zei wethouder mevr. M.A.E. Velthuis vorige week in Meulvliet. Daar werd de nieuwe (fusie)stichting peuterspeelzalen Tholen (SPT) gepresenteerd. SIT beheert acht speel zalen waar in totaal 330 peuters ingeschreven staan. De nieuwe stichting vervangt dus peuterspeelzaal is immers, aldus Van acht afzonderlijke voorgangers en komt ook in de plaats van het be staande samenwerkingsverband Sga kel. De voorzitter daarvan, Han van 't Hof uit Sint-Annaland, symboliseer de dat door een van Olleke Bolleke afkomstige voorzittershamer te over handigen aan SPT-voorzitter Oscar Huiskamp uit Tholen. Bijna vier jaar is er in Sgakel aan de fusie gewerkt. Voor de peuters verandert er niets, want de peuterspeelzalen behouden hun eigen identiteit. Het grote voordeel is volgens Van 't Hof, dat niet langer acht organisaties steeds opnieuw het wiel hoeven uit vinden. „We kregen de afgelopen ja ren te maken met arbo-wetgeving, bedrijfshulpverlening en werkplan nen. Alle acht deden we hetzelfde en dat leidde tot het geluid om te centra liseren." De gemeente dacht even eens in die richting, maar een poging om peuterspeelzalen en andere Thoolse welzijnsinstellingen in een koepel te verenigen, liep op niets uit. Daarop besloten de peuterspeelzalen zelf verder te gaan, in september 1998 zaten de acht voorzitters bij el kaar voor een vertrouwelijk overleg. Uit een rapport bleek dat alle peuter speelzalen inmiddels met betaalde leidsters werkten in plaats van vrij willigers. Het belang van de peuter werd onderkend. Het doel van de 't Hof, om peuters te stimuleren en creatief te laten ontwikkelen, terwijl men zich ook moet richten op leer- achterstanden en kinderen met ou ders die een niet-Nederlandse taal spreken. Toen problemen op het fi nanciële vlak aan het licht kwamen, werden die eerst geregeld met het ad ministratiekantoor en de gemeente alvorens de fusiedraad weer op te pakken. Scoop begeleidde de peuter speelzalen daarbij. Heel veel mensen hebben er heel veel vrije tijd ingesto ken en een fundamentele bijdrage ge leverd, maar Van 't Hof wilde er twee expliciet noemen. Govert Bras uit Oud-Vossemeer maakte het plan dat de overgang voor het personeel (de leidsters) geruisloos moest laten ver lopen en dat door de vakbonden ook werd gedragen. En Hannie Hage naars uit Sint-Annaland (inmiddels als administratieve kracht voor de SPT werkzaam) droeg heel veel ach tergrondinformatie aan. Ook voorzit ter Rien Eversen van de Pluus uit Oud-Vossemeer bleef niet onver meld. Hij trapte af en toe behoorlijk op de rem, zo viel te beluisteren. „De peuters en leidsters waren heilig voor je, eigenbelang zat er niet bij. Maar die kritische instelling mag er zijn en dat mag ook tijd kosten", aldus Van 't Hof. Eversen kreeg onlangs een lintje voor twintig jaar voorzitter schap van de Pluus. „Ik ben ervan overtuigd dat we een mooi stukje werk achterlaten en dat het nieuwe bestuur er met frisse ideeën tegenaan kan", besloot Van 't Hof. Wethouder mevrouw M.A.E. Velthuis - in het verleden zelf ook een tijdje ac tief in het peuterspeelzaalwerk in Tholen - was ook blij dat de fusie rond is. Ze wees erop dat de eisen, ook bestuurlijk, de afgelopen jaren een stuk zwaarder zijn geworden. In middels is er voor zes uren per week een administratieve kracht aangesteld en binnenkort wordt de sollicitatiepro cedure gestart voor een coördinator, die in september aan de slag zou moe ten gaan. Het gemeentebestuur wil blijvend meer uren voor beroeps krachten financieren, deelde ze mee. „Zo kunt u een goede start maken." Na de wethouder bedankte ook de nieuwe voorzitter Huiskamp de be stuurders van de fusiepartners voor het werk dat ze de afgelopen jaren hebben verzet. „Fusie klinkt mooi, maar het is voor velen een hele om slag. Je geeft immers je eigen peuter speelzaal op en dat was tot het laatst toe merkbaar in de besprekingen." Maar volgens de nieuwe preses geldt bij uitstek voor de peuterspeelzalen datje 'samen meer kunt dan één'. Hij benadrukte dat het bestuur de identi teiten van de acht peuterspeelzalen niet wil aanpassen, de ouderraden (de voormalige besturen) en de leidsters kunnen voor een belangrijk deel hun eigen gang gaan. Doordat inzichten en wetten aan verandering onderhevig zijn, er zaken spelen als voorschoolse en vroegschoolse educatie en accom modaties verbeterd kunnen worden, blijft er werk volop voor het bestuur. Huiskamp benadrukte dat het om de kinderen gaat en dat de leidsters het zullen moeten doen. Zowel hij als Van 't Hof bedankten de gemeente voor de goede samenwerking in de voorbije periode. Wethouder Velthuis en amb tenaar Mies van der Weele kregen als blijk van waardering een boeket aan geboden. Daarna stond er voor de (oud-)bestuurders en leidsters een buffet gereed. De eerste peuterspeelzaal - toen nog crèche genoemd - kwam in 1974 in Tholen tot stand. Twee jaar later werd in Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland begonnen en daarna volgden de ande re woonkernen. Stavenisse sloot begin jaren negentig de rij. Momenteel staan bij de acht Thoolse peuterspeelzalen op 42 dagdelen totaal 330 peuters in geschreven en de meeste hebben nog wel ruimte om met een groep uit te breiden. In Sint-Annaland, Sint-Phi lipsland, Sint-Maartensdijk en Scher penisse zijn recent nieuwe onderko mens gerealiseerd. Voor 2005 staat bij de gemeente een nieuwe speelzaal in Oud-Vossemeer op het programma. Daar zit men momenteel in de voor malige brandweerkazerne. De ge meentebegroting vermeldt voor peu terspeelzalen een bedrag van 181.744 euro aan uitgaven en 11.064 euro aan inkomsten. Via de gemeentesubsidie wordt voor elke peuterspeelzaal één leidster bekostigd, de tweede wordt betaald uit de ouderbijdrage. Verder subsidieert de gemeente een bedrag per peuter voor activiteiten. De schietvereniging gebruikt een lerando zit ook in de Sakofahal en apart deel van de Sakofahal. Eerst werd er in de repetitieruimte van de muziek geschoten, maar in ver band met de gevaren van loodstof werd toen een aparte schietbaan naast de Sakofahal gebouwd. Het college herinnert aan de ge sprekken, jaren geleden, om te ko men tot een centrale schietaccom- modatie. „Dat is niet gelukt. Schietverenigingen in Scherpenis se en Stavenisse hebben een eigen accommodatie gebouwd. In het verlengde van het in het verleden gevoerde beleid zijn wij van me ning, dat de gemeente geen ver plichting heeft om te zorgen voor vervangende huisvesting. Dan be tekent de sloop van de Sakofahal einde van huisvesting voor de schietvereniging, met als gevolg dat deze vereniging voor haar ei gen huisvesting moet gaan zor gen", aldus b. en w. Voorzitter Van de Klooster van Prinses Juliana zegt dat zijn be stuur door wethouder Ravensteijn en ambtenaar Van der Vlies inge licht is over de voorgenomen sloop van de Sakofahal en daarmee ook de schietbaan. „Wij worden ontei gend, maar wij leggen ons daarbij niet neer. Muziekvereniging Acce- die wordt door de gemeente in de watten gelegd. Bovendien geeft de gemeente nog 1,5 ton uit voor een jeugdhonk, en gezien de praktijk van de afgelopen jaren is dat toch een onzeker gebeuren. Dat geld kan de gemeente beter in de ver enigingen stoppen. Onze schiet vereniging bestaat al sinds 1910 en we hebben op een totaal van vijf tig, 15 jeugdleden. Ook wij vervul len dus een rol voor de jeugd en zorgen voor vrijetijdsbesteding. Het is toch een hele kromme rede natie om ons zomaar uit de Sakofa hal weg te sturen", aldus Van de Klooster. Prinses Juliana heeft er zijn hoop op gevestigd om naast de nieuwe brandweerkazerne een schietbaan te kunnen bouwen. De brandweer kazerne zit aan de Sakofahal vast en de gemeente heeft nieuwbouw al lang op het programma staan. Van de Klooster denkt dat het de hoek Langeweg/Veilingweg wordt, of anders mogelijk de Langeweg op de plaats van de volkstuintjes waarvoor minder belangstelling bestaat. „Ondanks onze gebrekki ge accommodatie hebben we nu vijftig leden en met een modern onderkomen zal dat zeker groeien. Ons bestuur ziet absoluut nog een toekomst voor Prinses Juliana", aldus voorzitter Van de Klooster. Advertentie I.M. Voorzitter Van 't Hof rechts) van de Sgakel draagt de hamer over aan SPT-voorzitter Huiskamp.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5