Bouw in Welhoek start na bouwvak Scaldis Naturalis moet spil worden in beleven nationaal park Oosterschelde Tholen wil vooral natuur in stadsbos, Oud-Vossemeer kiest voor recreatie Klein medisch centrum nieuwbouw Maartenshof Kerkenraden zijn bewust niet uitgenodigd SVRZ wil 24-uurs zorg leveren Donderdag 30 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Ambachtsheer krijgt tweede straat Na de bouwvakvakantie, of misschien net ervoor, kan in Oud-Vössemeer de eerste paal de grond in voor de wo ningen in het uitbreidingsplan Welhoek. Zaterdag begon de verkoop van de projectbouw en al meteen is driekwart van de 20 woningen in optie. Vooral Tholenaren kwamen op de verkoopdag in de Vossenkuil af, waaronder mensen die eerder bij de loting voor één van de 14 vrije kavels buiten de boot vielen. De huizen verrijzen aan de Van Zeylstraat, Heermansstraat en Van Overveststraat, namen gebaseerd op ambachtsheren uit de vijftiende eeuw. Stienstra Straatnamen Het nieuwe verzorgingshuis bij Maartenshof in Sint- Maartensdijk zal ook beschikken over een 'klein me disch centrum.' Dat zei directeur J.J. Kloet van de stich ting Beter Wonen woensdagavond op het eerste lustrum van het woonzorgcentrum. Binnen drie jaar kan de nieuwbouw van het complex met ongeveer dertig kamers gereed zijn. De viering werd door zo'n honderd bewo ners, medewerkers en vrijwilligers bijgewoond. Mannenkoor Dijkendagen Gouden Leeuw met kreeft bij derde Smaeck van Zeeland Moerasbos Muziekhuisje Ook uit West-Brabant was er zater- Een erker is bij allemaal een optie. dag belangstelling. Bijvoorbeeld van een paar uit Zevenbergen dat de komst van de hogesnelheidslijn niet wil afwachten en verder alles volge bouwd ziet worden met bedrijven en daarom de ruimte op Tholen ver kiest voor zijn kinderen. „We heb ben nog alleen in de regio geadver teerd", zegt A. Sinke van de makelaarscombinatie die de ver koop ter hand heeft genomen. „De eerste vraag die veel geïnteresseer den hebben is wat ze met hun bud get kunnen. En dan kijken ze wat voor type woning bij hen past." Binnen een uur is zaterdag al zowat de helft van de 20 huizen gereser veerd. „Er is natuurlijk een mini mum aantal gesteld vóór de bouw kan beginnen, maar dat gaan we ha len." 's Middags is het minder druk, maar ook dan lopen belangstellen den binnen en uiteindelijk is drie kwart van de huizen in optie. Voor de bouwtijd wordt een jaar gere kend. De 34 huizen (inclusief de 14 vrije kavels aan de uiterste noord kant) vormen de eerste fase van Welhoek, waar over een periode van tien jaar in totaal ruim 90 huizen ge bouwd gaan worden. De afgelopen maanden zijn de straten, leidingen en waterpartijen al aangelegd. Welhoek is ontwikkeld door Stiens tra uit Heerlen dat de grond aan kocht. De 20 woningen uit de eerste fase komen aan de zuidelijke kant (richting Hofstraat) van het plan: 6 patiowoningen, 8 halfvrijstaande woningen en 6 herenhuizen (waar van twee vrijstaand). De oppervlak te van de kavels varieert van 196 tot 353 vierkante meter en de huizen prijzen liggen tussen 200.000 en 257.000 euro vrij op naam. Berghe- ge uit Oss gaat de woningen bou wen. „Het is een mooi plan met veel variatie", zegt Sinke. Er worden duurzame materialen toegepast, zo als hardhouten (meranti) kozijnen. Dat is lang niet zo gewoon als het lijkt, want op de Bergse Plaat wordt vurenhout toegepast en in bijvoor beeld Dordrecht is het gebruik van hard hout niet toegestaan. De half vrijstaande woningen zijn een ont werp van Zeelenberg te Ouddorp. „Daar is veel belangstelling voor. Het is een wat traditionele bouw, maar wel met toepassing van diver se kleuren." Zes hebben een ruime garage, twee een dubbele garage. De huizen komen aan de noordkant van de Van Zeylstraat, die in het verlengde ligt van de Doornickstraat en naar het noorden afbuigt (hier komen twee van de acht, aan de oostkant naast een speelweide). De twaalf andere huizen zijn door Smink-Lancée te Heerlen ontwor pen. De patiowoningen komen aan de oostkant van de huidige Botland- straat, waarvan ze afgescheiden worden door een watergang. De rechthoek wordt aan de oostkant be grensd door de Heermansstraat, aan de zuidkant door de verlengde Doornickstraat en aan de noordkant door de Van Overveststraat. In deze huizen zijn alle voorzieningen op de begane grond aanwezig, maar er is een verdieping met drie multi-func- tionele ruimten. De zes herenhuizen - allemaal met een overdekte entree, bijkeuken en buitenberging - komen aan de oostkant van de Heermans straat. De twee buitenste zijn vrij staand, de andere vier halfvrij- staand. Voor de straatnaamgeving in de nieuwe wijk (die doorloopt tot tegen de Kalisbuurt) sluit de gemeente aan bij het westelijk gelegen plan Dorpsweg II. Ze koos namen van ambachtsheren die in 1415 bij de tweede uitgifte van gronden in dit gebied door graaf Willem VI be trokken waren. Gerrit van Zeijl was een ridder en raadsheer, die later ka merheer werd van Philips de Goede. Ook Jan Heerman was een raads heer van de Hollandse graaf. En dan is er Laureys van Overvest, secreta ris en raadsheer van het Hof van Holland die in de adelstand werd verheven. Bij die gelegenheid ver anderde hij zijn naam in Van Over vest, want deze man heette eigenlijk Laureys Damaszoon en begon als klerk, ontdekte mr. C.H. Slager die in 1988 promoveerde op een studie over het tiendrecht in de ambachts heerlijkheid. In plan Dorpsweg II is de Damasstraat al naar deze am bachtsheer genoemd, zodat hij nu met twee straten wordt geëerd. De Philips van Dorpstraat wordt rich ting de Kalisbuurt doorgetrokken. De doodlopende straat tegen de Hiksedijk aan tenslotte, gaat Pom poenwei heten. Dat is een oude veldnaam van een perceel op die plaats, uit de volksmond opgete kend. In het nieuwe complex zal volgens Ook Jewannes en Kee keken al Kloet ruimte komen voor een huis arts, de osteopaat, de prikpost en mogelijk een tandarts. Dokter Ja- hangir (de opvolger van Panis) zal op 1 juli zijn praktijkdeuren openen in Maartenshof. En loopt daarbij vooruit op de nieuwe opzet van het verzorgingshuisgedeelte. Hij neemt de twee vrijgekomen kamers van het regionaal indicatie-orgaan Tho len in gebruik als behandelkamer en apotheek. Daarvoor moeten wel eni ge tijdelijke aanpassingen worden verricht. Er is geen ruimte voor een wachtkamer, maar daarvoor zal een deel van de gang van het centrum worden gebruikt, zo zei Kloet des gevraagd. Volgens Kloet is de huisartsenprak tijk sterk aan verandering onderhe vig. „We zullen afscheid moeten ne men van de 'oude huisarts' zoals we die hu kennen. Over tien jaar is die er niet meer. Maar we zullen dan wel over huisartsen kunnen beschik ken, alleen op een andere manier. Dokter Jahangir wil in Maartenshof komen." Volgens Kloet wordt er op dit mo ment hard gestudeerd op de uit breiding van Maartenshof. Achitec- tenbureau Wuürdeman heeft al schetsen gemaakt die woensdagoch tend nog door de cliëntenraad van de SVRZ in Ten Anker (stichting voor regionale zorgverlening) zijn besproken. De SVRZ wil in het nieuwe gebouw 24-uurs zorg gaan leveren. Ook de gemeente en de eer stelijns zorginstellingen zijn partij. „Naast het onderzoek om binnen het gebouw een beperkt medisch centrum te verwezenlijken, kan uit breiding leiden tot een zeer waarde volle toevoeging van kwaliteit van zorgvoorzieningen." In de plannen zal ook de bewonerscommissie vol gens Kloet tijdig worden betrokken. en vooruit naar de nieuwbouw. Het duo gespeeld door activeiteitenbegeleid- ster Angelina Huis (Jewannes) en hoofd extra murale zorg Corrie van Popering (Kee), brachten in dialect hun wensen naar voren. In de nieuwbouw zou rekening gehouden moeten worden met het klimaat in de recreatiezaal. Het kan er zo warm zijn, dat een 'maens er nie hoed van zou worre'. „D'r binne a hlad heen zonneschermen en ok heen fesoen- lijk magezijn. Straks kriehe ze d' Arbo op d'r nikke, want dit mag hlad niet zo.' Ook bepleitte het duo een rokershoek en over de tuin was ook niet iedereen te spreken. Daar voor zou een tuinarchitect ingescha keld moeten worden, zeiden ze met een kwinkslag. Het Smalstads Mannenkoor trad op en had voor het 5-jarig bestaan een speciaal lied geschreven: 'Maar- tenslof' op de wijze van Rieter's Abschied. Elk couplet eindigde in een zin in het Thoolse dialect. 'Met barbecue en keutjes/ en niet te weinig neutjes/is het wel uit te hou wen/voor mannen en voor vrouwen/ En iedereen hier is vol lof/overutte- ten in Maertensof.' Op het lustrum werd ook teruggeke ken, in woord maar ook in beeld. In de recreatiezaal tonen foto's en krantenartikelen de veranderingen die hebben plaatsgevonden in het oude Sint Maartenhof (de verhui zing en de sloop). Ook de nieuw bouw en de opening van het dien stencentrum Maartenshof komt aan bod. De tentoonstelling blijft nog enkele weken te zien. Het initiatief voor de viering kwam van voorzitter P.C. Hage-Jansens van het evene mentencomité. Onder ruime belangstelling van de jeugd en mevr. Van Dalen en dhr. Mosselman van het platform boort wethouder Van Kempen grondwater aan in de heemtuin bij 't Lamsoortje. In het multifunctioneel centrum Scaldis Naturalis aan de Kastelijnsweg te Sint-Maartensdijk is een begin gemaakt met de inrichting van het infor matiecentrum voor het nationaal park Oosterschelde. Een blokkendam met daarin een viewer is de eerste aanzet. Voorzitter G. de Leeuw wil er nog niet al te veel over kwijt, maar hij zegt dat er het nodige bijkomt Er wordt al aan gewerkt en binnen een jaar wil De Leeuw het informatiecen trum operationeel hebben, zodat dat het uitgangspunt kan vormen voor allerlei activiteiten rondom het nationaal park. De bedoeling is sowieso om meer activiteiten te ontplooien om Scaldis Naturalis meer bekendheid te geven. Zaterdag was de eerste, een watermanifestatie. De doemiddag in Sint-Maartensdijk doen met water. Bijvoorbeeld het is gecombineerd met de start van de actie 'Een ton voor water', die tot doel heeft mensen bewuster en zuiniger te laten omgaan met (leiding)water. Inwoners hebben 115 kunststof regentonnen besteld (vorig jaar waren er 147 Thoolse deelnemers), die zaterdagmorgen afgehaald kunnen worden bij de ge meentewerkplaats. Van elke ver kochte ton gaat 4,50 euro naar drinkwaterprojecten in Bangladesh. De actie is een initiatief van de Zeeuwse Milieufederatie, het consu lentschap Zeeland van de vereniging voor natuur- en milieu-educatie IVN en het centrum voor internationale samenwerking COS Zeeland. „In Bangladesh betekent water iets heel anders dan hier. In dat en meer arme landen stroomt de kraan niet altijd, maar vaak slechts enkele uren per dag. Terwijl wij hier wel 14 em mers water op een dag gebruiken", vertelde De Leeuw tegen de onge veer 30 kinderen die aan het begin van de middag aanwezig waren. Zij konden binnen diverse proefjes verschil proeven tussen, zoet, zout en brak water. Of zien hoe rode- koolsap verschillende kleuren aan water geeft al naargelang dit zuur, neutraal of basisch is. Ook het filte ren van vuil water - door het bou wen van een 'waterfabriek' - kon den de kinderen zelf doen. De video 'Wedden om water' kon bekeken worden, evenals een expositie van het waterschap over de muskusrat. En dan was er een opdrachtenboekje voor buiten. De kringloop van het water, hoe het regenwater wordt op gevangen en waarheen het wordt af gevoerd, het water in de regenton, planten en dieren in het water, de kwaliteit van het water en de weg van het water kwamen daarin aan de orde. In het moerassige gedeelte van de heemtuin konden de kinderen dat dieren- en plantenleven in het water bekijken en ze mochten er ook naar grondwater boren. Dat deed wet houder W.C. van Kempen als eerste en hij trof water aan op een diepte van 1,22 meter. Hij vertelde dat wa ter één van de eerste levensbehoef ten is en dat we er zuinig mee zijn. De wethouder legde uit dat de ge meente in dat kader in nieuwbouw wijken een scheiding maakt tussen de afvoer van regenwater en van huishoudelijk afvalwater, door af zonderlijke leidingen aan te leggen. Buiten speelde het weer af en toe in op de watermanifestatie, want gere geld vielen er buien. De Leeuw vertelde dat er meer acti viteiten in Scaldis Naturalis op sta pel staan. In de maanden juli en au gustus wil hij elke maandagavond een lezing organiseren voor cam ping- en hotelgasten die op Tholen verblijven. In de week van 22 t/m 29 juni zijn er dagelijks (uitgezon derd zondag) activiteiten in het ka der van de Zeeuwse dijkendagen. Voorzitter Lilapaly van het natio naal park Oosterschelde verricht de officiële opening. De dijkendagen worden georganiseerd door IVN, Staatsbosbeheer en de natuurver- eniging Tholen. Vooral de binnen dijken staan centraal, met de plan ten en dieren. Louis Sauter geeft een diapresentatie, leerlingen van de Rieburch en de Oosterschelde- school komen naar de heemtuin, er is een demonstratie bloemschikken, een lezing over vlinders en op de slotdag kindertheater. De keuringsdienst van waren heeft een hygiënecode opgesteld voor kinderboerderijen en dringt aan op naleving. De dienst waarschuwt be zoekers voor het gevaar van be smetting met een colibacterie, die overgedragen kan worden door di rect contact met dieren (geiten, schapen, kippen, konijnen en ca via's) en mest ervan. De gevolgen kunnen vooral voor kinderen tot 10 jaar ernstig zijn. Ook ouderen en mensen met een verminderde weer stand vormen risicogroepen. Hoe wel de kans op besmetting bijzon der klein is, vindt de keuringsdienst een waarschuwing op zijn plaats nadat enkele besmettingsgevallen bij peuters zijn geconstateerd. De gevolgen kunnen namelijk bijzon der ernstig zijn. Men kan de aan doening 'hus' krijgen, waarbij bloedafbraak en nierfalen kan op treden. Eenvoudige hygiënische maatregelen kunnen de kans op be smetting met de colibacterie - die vooral in de zomer en de herfst voorkomt - behoorlijk verkleinen. Daarom adviseert de keuringsdienst om altijd de handen te wassen met water en zeep nadat er contact is ge weest met dieren of mest ervan. Ook mogen kinderen tijdens dat contact niet eten of drinken en vol wassenen moeten erop toezien dat kinderen tijdens zo'n contact niets in hun mond stoppen. Als de nodige hygiëne in acht wordt genomen, blijven kinderboerderijen een veili ge plek om te bezoeken, aldus de keuringsdienst van waren. Omwonenden willen een zo open mogelijk bos tussen de Oud-Vossemeersedijk en de Gankelweg. In het aan te leggen stadsbos bij Tholen moet de natuur voorrang krij gen. De recreatieve voorzieningen mogen daarom vooral niet groot schalig zijn en dienen zo ver mogelijk richting de Zwarteweg te worden gesitueerd. Inwoners van Oud-Vossemeer kozen juist voor een bos met veel recreatieve mogelijkheden, zoals een skatebaan die in de winter ook als ijsbaan kan worden gebruikt. Extra lokker in het Vossemeerse bos bij Tholen en Oud-Vossemeer. In dient een rozentuin te worden, die de Tholen komt een 15,5 hectare groot band van het dorp met de familie Roosevelt tot uitdrukking moet bren gen. Op de deze week gehouden in loopavonden toonden zowel bewo ners van Tholen als Oud-Vossemeer zich bevreesd voor overlast van hang jongeren en afnemende privacy. Vol gendjaar wordt met de uitvoering van beide bossen begonnen. De aanleg vloeit voort uit een inmid dels afgerond ruilverkavelingsproject in het blok Oud-Vossemeer. Eén van de eisen in deze verkaveling met een administratief karakter was de aan plant van een multi-functioneel bos bos aan de overzijde van de water gang die de huidige wijk Buitenzorg begrensd. Het bos loopt vanaf de Ou- delandsedijk om de huiskavel van de boerderij van Christiaanse naar de Zwarteweg en houdt op ter hoogte van de nieuwe wijk Molenhoek. In Oud-Vossemeer wordt het bos 7,5 hectare groot. Het groen komt tussen Coentjesweg, Gankelweg, Oud-Vos semeersedijk en Marehoekstraat. De landinrichtingscommissie en de Dienst Landelijk Gebied (DLG) orga niseerden deze week inloopavonden waarop telkens drie modellen werden gepresenteerd. In het eerste model heeft de natuur de overhand. Model twee bestond uit een parklandschap. In het derde model staat het recreatie ve gebruik voorop. Een deel van de bezoekers, zowel in Tholen als Oud- Vossemeer, liet weten dat een bos voor hun deur helemaal niet hoeft. De betreffende inwoners verliezen door de aanleg hun vrije uitzicht op de pol der. Landschapsvormgever Bianca de Vlieger van DLG liet weten dat die discussie een gepasseerd station is. „Als we helemaal niets doen, voldoen we niet aan de opdracht. Er ligt nadrukkelijk de eis om een multi functioneel bos aan te leggen. De modellen zijn alleen bedoeld als ge spreksstof. De mening van de bewo ners wordt in het verdere traject mee genomen." Beide inloopavonden verschilden duidelijk van karakter. In het Bureau Stemmen van lezers Wij voelen ons als kerken genoopt tot een reactie op de bijdrage van Anne Wedzinga en Peter Suurland namens Dorpsgemeenschap en feestcommis sie Scherpenisse in de rubriek Stem men van lezers in de Eendrachtbode van 23 mei. 1. Voor de goede orde en om hier geen misverstanden over te laten be staan: er is geen uitnodiging naar de kerkenraden van de plaatselijke ker ken uitgegaan ten aanzien van de op zet en indeling van de feestweek die men in juni te Scherpenisse hoopt te organiseren. Wat betreft de uitnodi gingen die naar kerkelijke verenigin gen zouden zijn verstuurd, maken wij deze kanttekening, dat alleen de zang vereniging van de Gereformeerde Ge meente is aangeschreven. Dat er naar de kerkelijke verenigingen (meer voud) uitnodigingen verzonden zijn, komt op ons dus vreemd over. Kerke lijke verenigingen vallen bovendien onder de verantwoordelijkheid van de desbetreffende kerkenraad. Het zou dus niet meer dan logisch geweest zijn, wanneer de kerkenraden aange schreven waren met het verzoek, de kerkelijke verenigingen nader in te lichten. Dat is niet gebeurd. 2. Er wordt in het schrijven van Wed zinga en Suurland melding gemaakt van een zangavond die men in het ka der van het 875-jarig bestaan van Scherpenisse belegd zou willen heb ben, eventueel in de Nederlandse Hervormde Kerk. Er is een schrijven c.q. mededelingen daaromtrent uitge gaan naar de kerkenraad van de Her vormde Gemeente, maar er is aan voorbijgegaan, dat er nog twee kerke lijke gemeentes in Scherpenisse zijn: de Gereformeerde Gemeente en de Vrije Hervormde Gemeente van Scherpenisse. Dat de Hervormde Ge meente niet op het voorstel is inge gaan, heeft alles te maken met de aard van de feestweek, die niet met Gods Woord in overeenstemming is te brengen. 3. Onze kerkenraden ambieerden en ambiëren ook nu niet een plaats in de feestcommissie. Wel hadden we het op hoge prijs gesteld, wanneer de kerken betrokken waren in de discus sie, welke soorten van activiteiten zouden plaatsvinden. De kerkenraden hadden dan aan de feestcommissie duidelijk kunnen maken, dat en waar om ze activiteiten als disco en kermis pertinent niet acceptabel acht. Nu be staat bij ons het vermoeden, dat de kerkenraden bewust niet zijn uitgeno digd opdat de commissie ongehin derd door kerkelijke inmenging zijn gang zou kunnen gaan. Wanneer ons vermoeden gegrond zou zijn, zou er min of meer bewust aangestuurd zijn op een onnodige scheiding tussen de dorpsbewoners. De vrees voor onno dige scheiding tussen de dorpsbewo ners betreft overigens niet de indivi duele mening van ds. Van der Sleen, maar van alledrie de kerkenraden van Scherpenisse. Ds. J. Lohuis, ds. A.A. Brugge en ds. J. van der Sleen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Woudstra verwachtte voor de eerste activiteit in april, waarbij het zoute water centraal stond, 40 kinderen, maar er kwamen er liefst 110 opdagen vanuit het hele eiland. „We hebben via de scholen formulieren verspreid waarmee kinderen vanaf groep 5 zich konden opgeven. Ook is informatie verstrekt over de opzet, waarheen we zouden gaan en wat de kinderen moe ten meebrengen." Om niet alleen de mooie natuur, maar ook het milieu-as pect aan bod te laten komen, was het tweede uitstapje naar twee veehouders bij Tholen. „Zij gaven prima rondlei dingen en vonden het zelf heel leuk. Er waren zo'n 50 kinderen." Deze och tend in Stavenisse zijn er zo'n zestig, waaronder zes die er de voorgaande keren niet bij waren. Woudstra geeft aan, steeds andere plaatsen op het ei land te willen kiezen. Bloemdijken, de slikken en vogels zijn onderwerpen die hij nog in petto heeft. „Het is be langrijk dat kinderen iets kunnen doen. En we willen zoveel mogelijk buiten zijn." De vereniging hoopt er nieuwe jeugdleden aan over te houden, maar dat is zeker niet de hoofddoel stelling. De activiteit duurt zo'n tweeënhalf uur. In Stavenisse gaan de kinderen op een gegeven moment dan ook terug richting Stoofdijk, waar ze allemaal nog iets te drinken krijgen. Hoewel het door de wind fris is, blijft het in ieder geval droog. van Uitvoering in het voormalig stad huis van Tholen wilde maandag een delegatie van een tiental bewoners uit de buurt van de Touwslagersdreef uit onvrede over de plannen per se geza menlijk naar binnen. In Oud-Vosse meer had de bijeenkomst een meer opbouwend karakter en druppelden inwoners individueel of in groepjes binnen. Opvallend was dat in Tholen de inloopavond enkel werd bezocht door direct belanghebbenden. Ouders met kinderen en inwoners uit andere delen van Tholen waren niet aanwe zig. Ook de jeugd, voor wie met na me de recreatieve voorzieningen wor den gerealiseerd, ontbrak. Evenmin waren er afvaardigingen van clubs of verenigingen. In Oud-Vossemeer was de opkomst meer gemengd. Zo'n der tig inwoners kwamen naar De Vos senkuil om zich op de hoogte te stel len en hun mening te geven. S. van Kok Maurice de Coninck van restaurant de Gouden Leeuw uit Scherpenisse doet zaterdag 22 juni mee aan de derde Smaeck van Zee land op het Abdijplein in Middel burg. Het bureau voor toerisme Zeeland organiseert dit culinaire evenement om het publiek tegen een vriendelijk prijsje van de heerlijkste gerechten te laten genieten.' Zeeuwse paling- Buuren van jongerensoos Jong Vos- maer pleitte nadrukkelijk voor recre atieve voorzieningen. Ook enkele jongeren lieten zich zien. P. Timmer mans vertegenwoordigde de plaatse lijke ijsclub die graag wil verkassen van de huidige locatie aan de Veer- weg naar het dorpsbos. Namens de werkgroep Roosevelt waren I. Hage, C.W. Boogaart en H. Zwikker aanwe zig. Hage deelde mee dat de gemeen te Tholen positief staat tegenover een rozentuin in Oud-Vossemeer. „De ge meente is laaiend enthousiast maar verder zijn we nog niet gekomen. Een rozentuin is prachtig, mits het onder houd gegarandeerd is." Zo lang er geen duidelijkheid is over wie de tuin verzorgt, houd ook DLG nog een slag om de arm. „Onderhoud kost tijd en geld", aldus De Vlieger. De bewoners van de Thoolse wijk Buitenzorg hadden een duidelijke voorkeur voor natuur. In het door DLG voorgestelde model trekt een door het hele gebied kronkelende wa tergang de meeste aandacht. De breedte van de waterloop loopt uiteen van drie tot tien meter en krijgt mi lieu-vriendelijke oevers. De water huishouding in het gebied krijgt geen aansluiting op de met meststoffen verontreinigde watergang. Ook een laaggelegen moerasbos is in de voor lopige plannen opgenomen. Kruiden vegetatie maakt ook deel uit van de eerste opzet. In het gebied worden en kele rondgaande wandelpaden aange legd. Fietsen en brommers mogen er niet in. Het huidige bruggetje over de watergang wordt de ingang vanuit de wijk Buitenzorg. Ook is een entree aan de Zwarteweg gepland. Aan voorzieningen zoals een trapveld en een speelweide is volgens L. Vermaas weinig behoefte. „Kleine kinderen in de wijk zitten er niet op te wachten. Er zijn al genoeg speelvoorzieningen in de wijk die bijna niet gebruikt wor den. Het trekt enkel hangjongeren aan." De bewoners die uitkijken op de pol der, wilden vooral ook een buffer aan de overkant van de huidige watergang om hun privacy enigszins te bewaren. N. Breker en anderen pleitten er na drukkelijk voor om kleinschalige re creatieve voorzieningen zoveel moge lijk aan de Zwarteweg te situeren. „Dan hebben wij er geen last van." Buurtbewoner H. Westra wilde als enige de speelvoorzieningen dichter bij de wijk hebben. „We moeten de jeugd de ruimte geven. Zeker met het oog op sociale veiligheid is het beter om er zicht op te hebben." Volgens A. Vroegop is het echter noodzakelijk mousse, lamszwezerik, karnemelk- sorbet of kalsvlees. Elk uur wisselt de munukaart van gerecht. Zaterdag avond staat in het teken van de Oos- terscheldekreeft en dan zwaait kok Maurice de Coninck de scepter van acht tot tien uur. Zowel liefhebbers als mensen die nog nooit kreeft gege ten hebben, kunnen dan komen proe ven. De derde Smaeck van Zeeland valt samen met de week van het plat teland en de landbouworganisatie ZLTO zorgt daarom op het Abdij- plein voor Zeeuwse witlofsoep, mos terd, appelsap, eierdrank en vlegel brood, allemaal streekgerechten. om de speelvoorzieningen in een uit hoek van het bos te plaatsen. „De op zet van het plan is om een stuk natuur aan te brengen. Met recreatie in de buurt komt daar niks van terecht. Het is nu al een mooi gebied met veel vo gels. Zelfs kiekendieven zijn er te zien. Als je wilt dat de eitjes van de vogels uitkomen, moetje er zeker niet al teveel recreatie toestaan." Vermaas stipte nog de door de buurt gevoerde strijd tegen hondenbezitters aan. Het is de bewoners van Buiten zorg een doom in het oog dat de vier voeters en hun baasjes zich niet aan de regels houden. Met een recreatie- bos komt er volgens Vermaas een ver kapte hondenuitlaatplaats bij. Breker pleitte ook nog voor een visstek in het natuurbos. Over de keuze van de boomsoorten, en de hoogte van de aanplant, liepen de meningen uiteen. DLG-medewerkster De Vlieger sig naleerde meer spanningsvelden. „Pri vacy scoort voor de mensen uit Bui tenzorg heel hoog. Ze willen zoveel mogelijk hun vrije uitzicht behouden en tegelijkertijd geen inkijk hebben van bezoekers. Daar zit natuurlijk een zekere tegenstrijdigheid in." De door de werkgroep Roosevelt ge wenste rozentuin in Oud-Vossemeer was door DLG in eerste instantie in de hoek van de Gankelweg en Coen tjesweg getekend. Namens de werk groep drong I. Hage erop aan om voor een meer speelse variant te kie zen die door een groter deel van het gebied loopt. Een ingetekend mu ziekhuisje in het bos sneuvelde, om dat de aanwezige bewoners vreesden voor de aantrekkingskracht op hang jongeren. De familie Van Duivenbo- de uit de Marehoekstraat schrok van de twee getekende ingangen in hun straat. Ook wilden zij de skatebaan zoveel mogelijk richting Gankelweg plaatsen om de overlast te beperken. Om het vrije uitzicht op de polder enigszins te behouden, moeten vol gens hen hoge bomen uit het plan ge schrapt worden. Zij kregen steun van hun buurman Hage. „Zo min moge lijk bomen. Hoe opener, hoe liever." P. Timmermans hield namens de plaatselijke ijsvereniging een plei dooi voor een geasfalteerde skate baan, die in de winter onder water kan worden gezet. „De ijsbaan ligt nu op een ongelukkige locatie. De vorm leent zich ook niet goed om te schaatsen. We willen daar graag weg. In het bos komen we dichter bij het dorp te zitten. Aan een skatebaan is zeker behoefte. In Oud-Vossemeer is helemaal niets voor de jeugd te doen."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3