Bram van de Sande pionier als de eerste raadsgriffier Acht gewonden bij frontale autobotsing Poelen in Stavenisse zitten vol met leven Holland Huis draait goed, Vossenkuil grootste tekort Van der Linde: het zal voor iedereen erg wennen zijn AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Voetballer overleden Miriam Govers wint tv-quiz Restauratie van twee archieven Donderdag 30 mei 2002 58e jaargang no. 28 Zoutstrooier en een nieuwe aanhangwagen De 56-jarige A.G. van de Sande uit Tholen is benoemd tot de eerste raadsgriffier van de gemeente Tholen. „Ik mag helemaal een blanco blad gaan invullen en dat vind ik fantastisch", zegt het huidige sectorhoofd algemeen bestuur en welzijn. In de ambtelijke top ontstaat daar door opnieuw een vacature, want sectorhoofd middelen F.W. Keur vertrekt ook binnenkort. Concurrent Pionierswerk Een zee van blauw in de Broekseweg Half vier Deze week Natuurvereniging weet kinderen te boeien de Thoolse Courant ZG SintAnnaland 7007 b.g.g. 653474 008 eendrachtbode.nl eendrachtbode.nl in@eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De 23-jarige Rombout Kousemaker uit Tholen is maandagavond tijdens een wedstrijd zaalvoetbal in Meul- vliet door een hartstilstand overle den. Tijdens het eindtoernooi van de bedrijvencompetitie werd hij onwel. Een in de sporthal aanwezige EH- BO-ster paste reanimatie toe, even als later ook de bemanning van twee ambulances, maar dat mocht niet meer baten. Het toernooi, waaraan acht ploegen deelnamen, werd stil gelegd. Iedereen was terneergesla gen. Rombout speelde mee in het team van zijn broer Francel, die bij autobedrijf Wierikx werkt. Zelf was Rombout werkzaam bij fruitbedrijf Vogelaar Vredehof in Krabbendijke. Behalve in de zaal was hij voetbal lend ook actief op het veld, waarbij Rombout uitkwam in het derde elf tal van Tholense Boys. Het Jan de Laater Veteranentoernooi in Tholen is afgelast. De begrafenis vindt za terdagmiddag plaats. Aangezien dat gelijk valt met de eilandelijke voet- balpromotiedag in Stavenisse heeft Tholense Boys besloten de senioren daaraan niet te laten meedoen. In de finale om de Tholencup zal Noad te gen WHS de plaats innemen van Tholense Boys. Ook doen er geen spelers uit Tholen mee in het eilan- delijk elftal dat zaterdagavond uit komt tegen Lucky Ajax. Miriam Govers-de Jonge uit Poort vliet heeft in de tv-quiz 'Get the pic ture' op Nederland 1 een geldprijs van 1342 euro gewonnen. Het pro gramma wordt 10 juni uitgezonden. Van de prijs gaat ze een paar dagen naar Parijs. Begin januari meldde de Poortvlietse zich aan en in februari was er een selectiedag in Hilversum. Van de vijftig kandidaten bleven er maar zestien over. „Het was vrij pit tig", vertelt Miriam. Donderdag morgen werd ze om elf uur in het mediacafé ontvangen, samen met de toptennissers Paul Haarhuis en Jac- co Elting, die voor de opnamen van een Wimbledon-aflevering kwamen. Miriam mocht daarbij ook aanwezig zijn. Vervolgens werd ze opgemaakt en konden de kandidaten voor de quiz gaan eten. Presentatrice Paula Üdondek heeft vijf weken geleden een baby gekregen en aangezien Lu- men borstvoeding kreeg, schoof het opnametijdstip op naar half drie. Miriam werd een microfoontje op gespeld en na een inleidend ge sprekje begonnen de opnames. „Ik vond het moeilijk waar ik moest kijken. Naar de presentatrice, de ca mera of op het scherm met de foto's en de blokjes? Overigens ging het met de antwoorden goed en na een spannende tweede ronde - waarin we gelijk konden komen - raadde ik uiteindelijk toch de foto, zodat ik door mocht naar de finale." Miriam voelde zich toen niet meer zo zeker. „Ik dacht: laat ik maar iets roepen, anders is het zeker fout, maar het bleek de goede oplossing te zijn. Daarmee won ik de jackpot van 1342 euro. Het was een geweldige dag en een hele leuke ervaring." De gemeente trekt 57.619 euro uit voor de restauratie van archieven uit Scherpenisse (20 meter) en Tholen (ruim 1 meter). Het archief van de voormalige gemeente Scherpenisse was voor de Tweede Wereldoorlog in verband met de veiligheid onder gebracht in een bewaarplaats onder de openbare school aan de School straat. Vocht en gebrek aan zorg heeft daar grote schade aangericht. Mogelijk lagen de stukken er nog tijdens de inundatie van 1944. Van de drie gegadigden voor de restau ratie was atelier Sterken de laagste, maar die heeft zich beperkt tot de urgente gevallen, terwijl de andere twee bedrijven ook de benodigde restauratie op langere termijn heb ben meegenomen. Helmond kwam dan op 90.559 euro uit, de Tiend schuur op 109.422 euro. De gemeente wil een uit 1988 date rende zoutstrooier vervangen voor 32.000 euro en een uit 1995 date rende aanhangwagen voor 2000 eu ro. Eigenlijk zou ook het in 1995 aangeschafte voertuig voor de stra tenmakers vernieuwd moeten wor den. Daarvoor was 33 mille ge raamd, maar als gevolg van technische ontwikkelingen en ver scherpte arbo- en veiligheidseisen zijn de prijzen volgens b. en w. de laatste jaren nogal gestegen. Er zou nu wel 20 mille meer nodig zijn. Daarom heeft het college besloten de auto voor de stratenmakers pas in 2003 te vervangen. "Ik mag helemaal een blanco blad invullen", zegtA.G. van de Sande. Ambtenaren van eind vijftig stoppen soms al met hun werk, maar Van de Sande pakt nog iets nieuws aan. „Zo verschillend zijn mensen nu", zegt hij. „Ik zie nog wel een aantal uitda gingen in het invullen van de wet du- alisering gemeentebestuur." Via een interne procedure werd de raadsgriffier door b. en w. benoemd omdat de gemeentewet nog niet is aangepast. In de toekomst gaat de benoeming door de gemeenteraad plaatsvinden. Daarom raadpleegde het college nu al de fractievoorzitters, die unaniem Van de Sande voordroe gen. Er waren overigens meer lief hebbers voor de nieuwe functie. Om dat de wet nog niet is aangepast en b. en w. de benoeming moesten doen, was ook de afdeling personeelszaken en de ondernemingsraad bij de aan stelling van de raadsgriffier betrok ken. Bram van de Sande werkt al sinds 1973 bij de gemeente Tholen. Hij be gon als chef sociale zaken en werd hoofd algemeen bestuur en welzijn en plaatsvervangend gemeentesecre taris. Bij het vertrek van T.C. Benou solliciteerde hij .nog naar de functie van gemeentesecretaris, maar de raad gaf toen de voorkeur aan A.G. Ize- boud. Van de Sande had dus toen al meer ambities. Hij was vorig jaar één van de motors bij de discussie over de toekomstvisie Tholen 2025 met diverse panels en openbare debatten. Ook was het sectorhoofd betrokken bij het dualisme, de nieuwe aanpak in het lokale bestuur waarbij gemeente raad en college van b. en w. meer ge scheiden optrekken. Om de sterkere rol van de raad te benadrukken, is o.a. die raadsgriffier nodig, die de ge meenteraad betere handvaten moet geven om b. en w. te controleren. Op een verkiezingsbijeenkomst van de Thoolse VVD zei kamerlid Niede- rer, dat de raadsgriffier een concur rent wordt van de gemeentesecretaris omdat die een aantal taken overneemt en daarmee die functie wat uitholt. Van de Sande ziet dat anders. „Als raadsgriffier zal ik eerder aanvullend op de gemeentesecretaris werken dan tegengesteld. Die functies staan niet haaks op elkaar. Er wordt teveel be nadrukt dat het tegenovergestelde be langen zijn. De functie van raadsgrif fier moet zich nog gaandeweg ont wikkelen. B. en w. hebben wel voor een hoog ambitieniveau gekozen door voor een voltijdsbaan van 36 uren te kiezen. De echte ontvlechting van raad en college van b. en w. moet ook nog vorm krijgen. De functies zijn nu teveel verstrengeld. Dat moet duidelijk anders, want raad en colle ge hebben ieder een eigen rol. Bij die nieuwe lijn mag ik de raad nu terzijde staan." De raadsgriffier zorgt voor de voor bereiding, uitvoering, verslaggeving en nazorg van de raads- en commis sievergaderingen. Hij zorgt ook voor ondersteuning bij het maken van mo ties, amendementen, initiatiefvoor stellen, vragen aan het college en voorstellen tot onderzoek en het be waken van de afdoening hiervan. Van de Sande zegt hiervoor een beroep te kunnen doen op de typekamer en an dere gemeentelijke diensten. Volgens hem krijgt de raadsgriffier alle infor matie, dus ook het besluitenlijstje van b. en w. De benoeming van de raadsgriffier gaat 24 juni in, de dag van de eerst volgende raadsvergadering. PvdA- ffactievoorzitter M.A.J. van der Lin de is tevreden met de aanstelling van Bram van de Sande. „Hij heeft veel kennis van het dualisme en interactief besturen, ook veel ambitie en boven dien vindt hij het leuk, maar het zal voor iedereen wennen zijn. Want dit is wel pioniersarbeid." Van der Linde ziet de raadsgriffier als een bruggetje naar het ambtelijk apparaat. „Nu stappen we naar de secretaris of naar ambtenaren om informatie. Formeel moet dat straks allemaal via de grif fier lopen, maar we moeten natuurlijk wel praktisch blijven werken." De PvdA-fractievoorzitter denkt dat het werken met een raadsgriffier ,erg wennen' zal zijn. „We hebben deze stap nu gezet, maar het zal niet van zelfsprekend gaan. Het is een groei proces, maar het is een kwestie van willen. We gaan het gewoon doen", aldus de routinier uit de gemeente raad van Tholen. Vanaf de installatie van de nieuwe raad had secretaris S. Nieuwkoop de functie van raadsgriffier waargeno men. De raadscommissie middelen had voor 2003 al budget van 80.000 euro voor de raadsgriffier goedge keurd en vanaf 1 mei van dit jaar werd met 54.000 euro rekening ge houden. Raadslid A.L. Piet merkte op, dat er naast de raadsgriffier ook administratieve ondersteuning is ge pland, terwijl de burgemeester voor de benoeming van een tweede secre taresse (naast Lien) aansturing van de verschillende commissies als ex tra werk opsomde. Het CU-raadslid vond niet, dat er van twee walletjes gegeten kan worden. „Dan gaan we het heel gevaarlijke pad op van de boekhoudkundige trucs. We moeten keuzes maken", aldus Piet. Van de acht mensen die zaterdagnacht betrokken waren bij een aanrij ding op de Broekseweg tussen Oud-Vossemeer en Sint-Annaland ligt al leen de 22-jarige bestuurster uit Sint-Philipsland nog in het ziekenhuis. Zij is inmiddels geopereerd. Drie auto's botsten rond kwart over een op elkaar op de T-splitsing met de Krabbenkreekweg. Twee brandweergroe- pen en zes ambulances werden ingezet voor de hulpverlening. De vele zwaailichten zorgden in het donker voor een onwezenlijke sfeer. „Als je aan kwam rijden was het net of je naar een film keek, een zee van blauwe lichten", vertelt een ouder van één van de slachtoffers. De Sint-Philipslandse kwam met twee jongens van 17 en 18 jaar (één daarvan haar broer) uit Sint-Philips- land en een 16-jarige jongen uit De Heen terug van een uitgaansavond in Sint-Annaland. Op de Broekseweg wilde ze links afslaan richting haar woonplaats, maar botste frontaal op een tegenligger die uit de richting Oud-Vossemeer kwam. Deze auto werd bestuurd door een 48-jarige vrouw uit Sint-Annaland, die met haar 37-jarige man en haar schoon zus (47) en broer (49) uit Rotterdam op weg naar huis was van het Borst- rock-festival te Nieuw-Vossemeer. Door de klap schoot de auto met de Sint-Philipslanders achteruit tegen een achteropkomende auto met daar in een man (26) en een vrouw (21) uit Rotterdam. Dit tweetal bleef als eni ge ongedeerd. Hoe het ongeluk is kunnen gebeuren weet de politie niet, omdat de bestuurster nog niet is ge hoord. Een woordvoerster zegt dat aan alcoholmisbruik niet wordt ge dacht. De beide frontaal gebotste auto's wa ren volledig vernield en zijn wegge sleept. De Sint-Philipslandse vrouw zat bekneld in het wrak. Zij is door de Sint-Annalandse brandweer - die te genwoordig ook beschikt over eerste lijns hydraulisch gereedschap - be vrijd en naar het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam gebracht. Ook de blus- groep Sint-Maartensdijk, die met ex tra hulpmiddelen voor beknelling is uitgerust, rukte uit. De brandweervrij- willigers werden ingezet bij de ver zorging en geruststelling van de slachtoffers, en assisteerden later in de nacht bij het schoonmaken van het wegdek, meldt brandweercomman dant J. de Feijter. De overige slacht offers kwamen allemaal op eigen kracht uit de auto's. Omdat ze klaag den over pijn in nek en rug werd het zekere voor het onzekere genomen en besloten om ze liggend op de wervel plank te vervoeren. Voor het afvoeren van de gewonden werden zes ambu lances ingezet. Die moesten overal vandaan komen doordat de centrale post ambulancevervoer te Roosendaal in de regio 240 gecoördineerde ritten had zodat onvoldoende capaciteit be schikbaar was. Naast Sint-Maartens dijk en Bergen op Zoom kwamen er ziekenwagens uit Goes, Rotterdam en Klaaswaal. Behalve de Sint-Philips landse bestuurster werd ook het Rot terdamse echtpaar uit de andere auto naar het Dijkzigt-ziekenhuis ge bracht. De man liep een hersenschud ding, hoofdwond en kneuzingen op, de vrouw had gekneusde ribben en andere kneuzingen. De vijf resterende slachtoffers gingen naar Lievensberg in Bergen op Zoom. Zij allen waren in de loop van zondag weer thuis. Ka potte en pijnlijke ledematen en glas splinters in het gezicht waren hier de kwetsuren. Doordat de ambulances overal van daan moesten komen en er zoveel ge wonden waren, duurde het lang voor iedereen was afgevoerd. De Rotter damse vrouw en haar man gingen als laatsten en toen was het inmiddels rond half vier. Betrokkenen zijn ach teraf bijzonder te spreken over het op treden van de vrijwillige hulpverle ners. „De brandweermensen zaten al die uren maar bij de gewonden. Ge weldig", aldus een ouder. Een van de Rotterdamse betrokkenen zegt erg dankbaar te zijn voor de steun en hulp die de brandweerlieden boden. „Ik begrijp dat het in Tholen allemaal vrijwilligers zijn, dus een compliment is zeker op zijn plaats." De vrouw is ook onder de indruk van de hulp die voorbijgangers boden. Enkele passe rende meisjes stapten uit hun auto en bleven bij het Rotterdamse paar zitten totdat ze in de ambulance lagen. „Ge weldig dat ze zoiets doen, we hebben dat als erg positief en prettig ervaren. En we weten niet eens wie het wa ren." Van de vijf dorpshuizen in de gemeente Tholen scoort het Holland Huis in Scherpenisse het beste, gevolgd door de Stove in Stavenisse en 't Ou we Raeduus in Poortvliet. De Vossenkuil te Oud-Vossemeer heeft het grootste exploitatietekort, gevolgd door Ons Dorpshuis in Anna Jaco- bapolder. Dat blijkt uit een onderzoek van Flikweert Leisure Consul tants (FLC) in opdracht van de gemeente Tholen. De raadscommissie welzijn en onderwijs bespreekt het rapport donderdagavond 6 juni. El ke inwoner kan dan gebruik maken van het spreekrecht. De dorpshuizen in Sint-Maartensdijk len en de Wellevaete te Sint-Anna- (met aparte sportzaal) en Sint-Phi- lipsland (met gecombineerde gym zaal/grote zaal) zijn buiten beschou wing gelaten, want die worden geëxploiteerd door stichtingen. De gemeente verleent subsidie in het goedgekeurde tekort. De toekomst van de sport- en ge meenschapscentra Meulvliet in Tho- land staat volgens b. en w. niet ter discussie. Die hebben allebei een bo venlokale functie. Bij de analyse van de exploitatie, beheer- en exploitatie mogelijkheden staat de toekomst van de vijf andere dorpshuizen volgens het college wel ter discussie. ZIE VERDER PAGINA Jan Bijnagte opnieuw koning Cloveniersgilde in Scherpenisse Leidsters moeten het doen zegt voorzitter Huiskamp van peuterspeelzalen Mevrouw Spaapen van Scheldecollege krijgt handboek meisjes in metaal EN VERDER... Federatie basisscholen maakt inhaalslag op iet-gebied Tholen wilt vooral natuur in stadsbos, Vossemeer kiest voor recreatie MENSEN HEBBEN MEER AANDACHT VOOR HET FOKKEN VAN HUN PAARDEN DAN VOOR HET OPVOEDEN VAN HUN KINDEREN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Net als het groepje kinderen wegloopt van een rietkraag langs een poel, ziet één van hen een vogelnest zitten met daarin acht eieren. Onmiddellijk staat iedereen eromheen. In één van de eitjes zit een gaatje, het vogeltje binnenin is juist bezig zich een weg naar buiten te pikken. Prachtig vinden de kinderen het. Maar ook begeleider Martin Woudstra van de natuurvereniging Tholen is opgetogen over de toevalstreffer. „We zijn hier de hele tijd in het water van de poel bezig geweest en nu pas ziet iemand dat nest." De eieren, met zwarte stippen, zijn waarschijn lijk van een waterhoentje. De vondst is een hoogtepunt, deze morgen in Stavenisse, waar zestig kinderen afgekomen zijn op de jeugdactiviteit van de natuurvereniging. In vier groepen struinen ze het weiland af ten zuiden van de ijsbaan, tussen de volkstuinen en de watergang langs de Boswei. De aandacht gaat met name uit naar de zoetwaterpoelen in het terrein. In het water staand - waarbij de laarzen weieens te kort blijken te zijn - bewegen de kinderen hun schepnetten om zich heen. Wat ze bovenhalen, wordt aan de kant in witte bakken gekieperd. En dan maar kijken wat voor beestjes er allemaal in het water zitten. De kinderen hebben deter- minatiekaarten gekregen om ze te kunnen herkennen. „Heeft het acht poten? Heeft het er zes?" leest Rob van der Laan. „Heeft het wel of geen staart? Is het recht of krom?" Op die manier leidt de kaart - waarop allerhande beestjes afgebeeld staan - de kinderen naar het juiste antwoord. Ze komen met vlokreeftjes, een schrijvertje, een eendagsvlieg en lar ven van de libelle en de geelgerande waterkever. Of met watervlooien, stekelbaarsjes en kikkervisjes. Van der Laan, sinds kort voorzitter van de natuurvereniging, vertelt af en toe bijzonderheden over de gevangen beestjes. „Je moet zorgen datje de kinderen blijft boei en", vindt hij. Even verderop begeleidt Martin Woudstra een groepje. Hij is de initiatiefnemer van deze veldexcursies voor de jeugd. „Ik heb zelf een cursus over de Oosterschelde gedaan en daarbij kwam het omgaan met de jeugd aan de orde. Omdat ik een aantal jaren bij het kin- dervakantiespel in mijn woonplaats Ossendrecht heb geholpen, was de link snel gelegd." Zijn verzoek aan het bestuur om de jeugdwerkgroep nieuw leven in te blazen, werd geho noreerd, zodat ideeën uitgewerkt konden worden. Zie verder pagina 3. Met schepnetten halen de kinderen allerhande diertjes uit een poel bij Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1