Meer taken voor Rio-Tholen in kantoor stichting Beter Wonen Farinaux doet aangifte van laster Handelshavens niet meer van deze tijd Nieuw vaandel voor het Cloveniersgilde AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT 27 maanden het gevang in Stroomstoring Sint-Annaland Expediteurs moeten parkeren gaan betalen Overschot 2001 is 451.000 euro Jeugdkoren in Sint-Annaland Onderzoek naar zwembaden vergt 40 mille Ook in Maartenshof en Vroonhof is verzorginghuiszorg mogelijk Zestigste gildebroeder ingehaald Vzk 3 Donderdag 23 mei 2002 58e jaargang no. 27 De stichting regionaal indicatie-orgaan Tholen (Rio) krijgt steeds meer taken. Ging het vier jaar geleden nog voornamelijk om het beoordelen van hulpvragen voor thuiszorg, verzorgingshuizen en verpleeghuizen en war me maaltijdvoorziening, nu zit ook de wet voorzienin gen gehandicapten en de indicatie voor kinderopvang op sociale/medische gronden in het pakket. Het Rio ver huisde van Maartenshof naar het kantoor van Beter Wo nen aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Vanmiddag (donderdag) is het open dag, en neemt coördinator A.M.G. Pinxteren afscheid. Hij wordt directeur van het verzorgings- en verpleeghuis De Wieken in Zierikzee. Nienke van Toor volgt hem - tijdelijk - op. Concurrentie Tholenaar schreef ingezonden stuk niet PvdA-raadslid L. Blom in commissie Zandoverslag Deze week fe.nl itbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieüwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De rechtbank heeft de 18-jarige J.V. uit Oud-Vossemeer veroordeeld tot 36 maanden cel, waarvan 9 maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Als bijzondere voorwaarde geldt dat hij onder toe zicht wordt gesteld van de reclasse ring. De officier van justitie had 36 maanden onvoorwaardelijke cel straf geëist. V. verwondde in febru ari de 43-jarige I. Quaak uit Sint- Annaland levensgevaarlijk met een mes, wat te maken had met onenig heid over een aanrijding. De advo caat van de jeugdige Vossemeerder beriep zich op noodweer. Hem werd poging tot moord met voorbedach ten rade ten laste gelegd en dat acht de rechtbank, gezien de uitspraak, ook bewezen. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft een groot deel van Sint- Annaland - en kleinere delen van Poortvliet, Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer - zonder stroom ge zeten. Rond kwart over twaalf viel de stroom weg en dat duurde tot te gen drieën. In de loop van woens dagmorgen stelde Delta Nutsbedrij ven vast dat de storing het gevolg was van een spontaan opgetreden defect in een verbindingsmof in de Muiterijweg ten zuiden van Sint- Annaland. De móf is vervangen. Volgens PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde moeten ver voersbedrijven gaan meebetalen aan voorzieningen die de gemeente gaat treffen om het parkeren van vrachtwagens in de gemeente mo gelijk te maken. Eenmalig willen b. en w. daarvoor 100.000 euro uit trekken. D.P. Suijkerbuijk van D66 bepleitte in de commissie middelen inspraak van de bevolking voordat de parkeervoorzieningen getroffen worden. Wethouder L.J. van Doorn zei, zelf van plan te zijn om de in- spraakkar te gaan trekken. In eerste instantie gaat het om de vrachtwa- genproblematiek in Oud-Vosse meer. „Als we daarmee beginnen, dan moeten ook de andere kernen aan de beurt komen. En het moet kostendekkend zijn, zodat gesprek ken met de vervoersondernemingen nodig zijn", vond Van der Linde. De gemeente Tholen heeft vorig jaar een batig saldo van 451.000 eu ro geboekt, zo blijkt uit de rekening over 2001. Het bedrag is ten gunste van de algemene reserve vrij be steedbaar gebracht. De raadscom missie middelen zal de rekening 28 mei onderzoeken, waarna de ge meenteraad in de vergadering van 24 juni tot vaststelling kan over gaan. De Ridderkerkse Kinder- en Jeugd koren treden zaterdag op in Sint- Annaland. De koren, die onder lei ding staan van Jennifer v.d. Hoek, komen op uitnodiging van de cate chesegroep van Philadelphia Tho- len/Sint-Philipsland. De zangavond, die vrij toegankelijk is, wordt ge houden in de hervormde kerk en be gint om kwart over zeven. Er is af wisselend koor- en samenzang. Na afloop wordt er bij de uitgang ge collecteerd voor het dekken van de onkosten. Het gemeentebestuur wil 40.000 euro uittrekken om in 2004 een on derzoek in te stellen naar de toe komst van de twee zwembaden in Tholen en Sint-Maartensdijk. Van mei tot september worden de Spet ter en Haestinge gebruikt voor re creatieve doeleinden, instructie en schoolzwemmen. Deze functies en de kwaliteitsverbetering zullen in relatie tot de nadelige exploitatie kosten en noodzakelijke investerin gen worden bezien. Of daarnaast - of in plaats van één of beide open- luchtbaden - een overdekt zwembad realistisch en al dan niet in samen werking met derden financieel haal baar is, zal worden onderzocht. Voor thuiszorg, verzorgingshuiszorg voor ouderen werkte. „We kenden en verpleeghuiszorg behandelt het Rio ongeveer 1250 hulpvragen per jaar. Voor de WVG, wet voorzienin gen gehandicapten, 400. „Van een steunbeugel voor een tientje tot een woningaanpassing van 100.000 gul den," zegt Pinxteren. „We hebben een breed pakket. Zeker vergeleken met de rest van Zeeland, maar ook landelijk gezien. Nu zijn we ook door de gemeente gevraagd om de indicatie voor kinderopvang te doen. Op medische en sociale gronden. Daar zijn gelden voor. Als klein Rio zitten we dicht tegen de gemeente aan. Men weet ons ook goed te vin den." De start van het Rio was in Maartens hof. In juni 1998 nam het daar zijn in trek. Er waren twee kamers beschik baar voor vijf personeelsleden waar van één functionaris, Catherine Schless, voor de stichting welzijn een rustige start. Er was hier al een zorgloket. Tholen vervulde een voor trekkersrol op dat gebied. Er was al sprake van samenwerking tussen ver schillende instanties." Dat vond plaats in het centrum Thuis zorg, dat met het zorgloket op één adres aan de Dr. Tazelaarstraat alles in huis had. Het losmaken van het Rio uit het zorgloket werd niet door ieder een met gejuich ontvangen. Maar ruimtegebrek noopte toen tot die in greep. Vóór de oprichting van het Rio regel den de organisaties zelf de indicatie. Het rijk bepaalde echter dat er een on afhankelijk en objectief orgaan moest komen. „Dat is vooral gevraagd door patiënten- en cliëntenplatforms. Voor heen deed een thuiszorgorganisatie de indicatie, maar ook de uitvoering. En die kon alleen dat bieden wat ze in huis had. Er was een directe lijn. Voor verzorgings- en verpleeghuiszorg was er een onafhankelijke commissie. Het rijk wilde juist een zelfstandig, objec tief orgaan voor alle hulpvragen. En door de vraag gestuurd worden. Ons maakt het niet uit wie de zorg ver leent. We geven er alleen voorlichting over." Naast de Oosterschelde thuiszorg zijn er meer aanbieders van zorg, zoals PrivaZorg en de christelijke organisa ties Curadomi en RST. „Er is meer concurrentie, de keuze is groter. Daar naast kunnen mensen via een per soonsgebonden budget zelf zorg inko pen. Dat kan direct worden toegepast. We verwachten dat steeds meer men sen zelf hun zorg gaan regelen." Het is volgens Pinxteren de bedoe ling dat het zorgloket weer terug komt. Met een vrijwilligersvacature- bank- en een ouderenadviseur (in de plaats van de stichting welzijn voor ouderen die opgeheven is). „In dat zorgloket doet het Rio dan mee, zo dat mensen straks maar één nummer hoeven bellen." De gemeente heeft daarvoor plannen in de maak. In de commissie welzijn en onderwijs kreeg het college steun voor het uit voeren van een gemeentelijk oude ren-, gehandicapten- en vrijwilligers- beleid. Onderdeel daarvan is het zorgloket dat ondergebracht zou kunnen worden in het gebouw waar het Rio is gehuisvest. Volgens Pinx teren is er plaats bij Beter Wonen als ook de andere vleugel van de boven verdieping van de corporatie vrij komt (directie- en secretaresseka mer). Door de toename van het werk is het personeel uitgebreid en werken er nu zeven mensen. Behalve directeur Pinxteren zijn er vier indicatie-advi seurs (een verpleegkundige, een leid ster uit de thuiszorg, een maatschap pelijk werkster en een ergothera peute) en twee administratieve krachten. Ten opzichte van Maar tenshof is de ruimte aan de Haven verdubbeld naar 100 vierkante meter. De directeur heeft nu ook een eigen kamer en het Rio kan gebruik maken van de grote vergaderkamer. Het Rio kent geen achterstand bij het behandelen van de aanvragen, zegt de directeur. „We zijn een kleine or ganisatie. De lijnen zijn kort. We kunnen direct reageren. We zijn her kenbaar voor de klant. Wij hoeven maar zeven mensen bij elkaar te roe pen." Nadeel is dat bij vakantie en ziektes vervanging moeilijk te rege len is. De aanvragen die horen onder de AWBZ (thuiszorg, verzorgingshuis/ verpleeghuis) worden binnen zes we ken van een advies voorzien. „Dat heeft de overheid ook zo bepaald. Bij aanvragen voor thuiszorg lukt het al tijd, maar bij de tehuizen moeten we soms langer wachten op een verkla ring van een specialist." Voor een WVG-advies is zeventien dagen de norm. „In het begin haal den we dat niet, nu in de regel wel." ZIE VERDER PAGINA 3 In de Eendrachtbode van 16 mei verscheen op pagina 7 in de rubriek Stemmen van lezers een ingezonden stuk onder de kop 'Fundamentalis tisch protestantisme is ook een achterlijke cultuur' met als ondertekening P. Farinaux, Zoutziedersdreef 16 in Tholen. Diezelfde donderdag belde dhr. Farinaux onze redactie, dat hij dit stuk to taal niet geschreven had. Hij heeft bij de politie aangifte gedaan van laster, waarbij de redactie van de Eendrachtbode zich ook heeft aangesloten. Farinaux spreekt van 'een ongepast ingezonden stuk onder valse naam'. „Het is een ongepaste, misselijke, ordinaire grap van een voor ons al len onbekend persoon." De redactie kreeg het ingezonden stuk per post binnen met daaronder naam en adres van dhr. Farinaux. Die gegevens werden in het tele foonboek gecontroleerd en in orde bevonden. Hoewel de inhoud scherp was, liet de redactie de vrijheid van meningsuiting prevaleren. Daarbij werd er volledig van uitgegaan dat de ondertekenaar ook de echte schrijver was. Een tot nu toe onbekend persoon heeft de naam van dhr. Farinaux echter misbruikt en daarmee ook de redactie en de lezers misleid. De Tholenaar treft geen enkele blaam en dient dan ook verschoond te blij ven van reacties. Een aantal lezers heeft gereageerd. Met verbazing, af keuring en verontwaardiging over de inhoud van het ingezonden stuk. 'Veel Tholenaren op het hart ge trapt', aldus één van hen. Gespro ken werd van ronduit dwaze verge lijkingen en heel weinig respect. Enkelen hadden hun reactie in een ingezonden stuk weergegeven. Maar nadat zij ingelicht waren over de valse naam, zijn de bijdragen te ruggetrokken om te voorkomen dat dhr. Farinaux in een kwaad daglicht gesteld zou worden. De redactie be treurt de misleiding ten zeerste. Het uiten van een mening onder een val se naam is afkeurenswaardig en laf. Er is vertrouwen geschonden. De redactie is een nare ervaring rijker. PvdA, CDA, D66 en VVD willen snel duidelijkheid over de toekomst van de vier havens in de gemeente Tholen. De eerste drie partijen zeg gen nu al handelshavens te willen afstoten. „Handelshavens zijn niet meer van deze tijd", zei PvdA-raadslid L. Blom. Dat was bij H. Geluk tegen het zere been. „Wij zijn het daar absoluut niet mee eens, want de haven van Sint-Philipsland moet openblijven", aldus het SGP-raadsIid. De commissie middelen discus sieerde over het financiële aspect, want handelshavens vertonen geen kostendekkende exploitatie. Vorig jaar zou daar al onderzoek naar ge daan worden, maar dat is uitgesteld. Eerst zal voor het havengebied van Sint-Annaland een onderzoek plaatsvinden naar de mogelijkheden voor recreatieve inrichting. Daaruit zal blijken in hoeverre daarmee de handelsactiviteiten kunnen blijven of moeten wijken. Een nader onder zoek naar alle handelshavens, in de tweede helft van 2002, moet uitwij zen of er verbeteringen mogelijk zijn of de handelshavenactiviteiten moeten worden geconcentreerd. In 2003 zal hieraan nog nader aan dacht moeten worden besteed in de vorm van overleg en het vaststellen van maatregelen. In relatie hiermee staat de uitbrei ding van de jachthaven in Sint-An naland. Om deze uitbreiding moge lijk te maken, zullen er alternatieve oplossingen moeten komen voor de beroepsvaart en de sportvissers en eventueel ook de handelshavenacti viteiten. In 2003 zal over de defini tieve oplossing een besluit moeten worden genomen, zodat in het voor jaar van 2004 de uitbreiding gestalte kan krijgen. In verband met toe stemming van het Nationaal Park Oosterschelde moet dat ook voor 2005. Chr. Koopman zag de studie naar het havepgebied Sint-Annaland bre der, namelijk inclusief de Suzanna- polder en het Havenplein. F.J. Goossen en J.J.P.A. Boulogne waren dezelfde mening toegedaan, waarmee wethouder van ruimtelijke ordening K.A.Heijboer het eens was. Wethouder W.C. van Kempen van recreatie verwacht die struc tuurvisie voor Sint-Annaland eind juni/begin juli in het college van b. en w. D.P. Suijkerbuijk had al een stand punt bepaald. Volgens hem is het beter om de jachthaven uit te brei den en zandoverslag e.d. te laten vervallen. Boulogne bracht daar te genin dat er in Sint-Annaland nog bijna wekelijks zandoverslag plaats vindt voor verschillende werken aan wegen e.d. op Tholen. Blom vond, dat daarvoor de haven van rijkswa terstaat langs de Krabbenkreekweg te Sint-Philipsland bestemd kan worden. Hij pleitte voor een onder zoek met een duidelijke opdracht en daarin past volgens het PvdA-raads lid concentratie van de handelsha vens. Wethouder van openbare werken L.J. van Doorn liet weten dat er de komende vier jaar uitsluitsel moet komen over de handelshavens. „Maar ik beslis daar niet alleen over." ZIE VERDER PAGINA 9 Ruim 6000 euro bij hervormd Sint-Annaland voor wezen in Malawi Smerdiek ruikt derde klasse na winst tegen Streefkerk EN VERDER... Bewoners overwegend positief over plannen Markt Tholen CDA de grootste in zes Thoolse woonkernen Lozingenbesluit open teelt en veehouderij drijft agrariërs tot wanhoop Oscar Huiskamp trekt gefuseerde peuterspeelzalen Jeltje van Nieuwenhoven populair bij Thoolse kiezers Christelijke verenigingen reageerden niet op uitnodiging feestcomité Scherpenisse Brandweer Wijk en Aalburg wint wedstrijd op terrein Goedhart Sint-Maartensdijk Titel voor tennisdames Jacoba van Beieren Duikvergunning verdwijnt Kritiek op aanbesteden trainingsveld De Bent SOMMIGEN GEVEN EEN LUCIFERSHOUTJE EN HOPEN EEN EIK TERUG TE KRIJGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Betsy Bijnagte (links) en Cato Koppenhol besteedden meer dan 300 uren aan het maken van het gildevaandel. Het Cloveniersgilde in Scherpenisse heeft een nieuw vaandel. Betsy Bijnagte-van Gorsel (54) en Cato Koppenhol-Geuze (55) hebben het gemaakt. Gisteravond was het vaandel al te zien toen de nieuwe gildebroeder Rinus Verburg werd inge haald. Daarmee is het gilde met zestig mannen weer voltallig. De dames hebben de afgelopen twee jaar samen ongeveer 330 uren aan het naaien en borduren van de gildevlag besteed. „Het oude vaandel was versleten, de kleuren wa ren helemaal verschoten. De gaten vielen erin. Ik heb er al een keer een nieuw lapje opgezet," vertelt Betsy. Bij het maken van het nieuwe exemplaar hebben ze het oude als voorbeeld genomen. Het moeilijkste onderdeel vormde het embleem. Cato: „Het oude was geverfd, we hebben de kleuren van het schild en de letters er nu ingeborduurd." Cato nam de letters voor haar rekening, Betsy het embleem. Alleen al de voorberei ding nam veel tijd in beslag. In het najaar van 2000 namen ze de oude vlag mee naar een stoffenkraam op de markt in Bergen op Zoom. De kleuren rood en blauw waren verkrijgbaar, maar de beige kleur niet. Die blijkt seizoensgebonden en is op de markt alleen in het voorjaar en de zomer te krijgen. Daarvoor moesten ze dus naar de winkel. Het uitzoeken van de kleuren duurde bijna een hele ochtend. „Alleen al voor het schild heb ik drie verschillende kleuren blauw gebruikt. Voor de nuances. In totaal zijn er meer dan twintig kleuren gebruikt en zestig strengen borduurzijde in verwerkt." Het embleem en de letters op het oude vaandel werden overgetrokken op een strijkpa- troon en op de nieuwe stof gestreken. Daarna kon het borduurwerk beginnen. Betsy zat 210 uren met naald en draad boven het embleem, Cato 100 uren boven de letters en het andere naaiwerk. „Als ik een uur bezig was geweest, wist ik niet dat ik iets ge daan had. Zo langzaam gaat dat," wijst Betsy naar het kleurrijkste middenstuk met schild en kroon, speren, trommels, vlaggen met leeuwtjes, klosjes, kanonnen en ko gels. Meestal kwamen ze op zaterdagmiddag samen om eraan te werken, de andere dagen werkten ze er apart aan. Bovenaan het vaandel zit een rij met rode, beige en blauwe vlaggenpuntjes die Cato eerst een voor een maakte, en uitknipte om ze dan in laagjes in het grote vaandel vast te naaien ofwel te zigzaggen. „Dan zie je de kleuren zo mooi uitkomen." Vervolg zie pagina 3. Het team van het Rio-Tholen, v.l.n.r. Betty Roodsma, Anja Geluk, Nienke van Toor, Arie Pinxteren, Quinta Nieuwenhuize en Joke Kloet. (Klazina Hanselman ontbreekt op de foto).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1