V. gooide een ruit in bij politieman MATO Smidszoon en boerendochter vonden elkaar op de kermis Marjon de Hond laat in Tholen met leerlingen de Veste weerballon op Brpekhi Dader meer gedupeerd dan het slachtoffer? Voor al uw kantoor- msubslou Reed in auto zonder rijbewijs Geen steun Vluchtheuvel Weer voorspellen is heel moeilijk, want het verandert altijd Donderdag 16 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 De 18-jarige J.V. uit Oud-Vossemeer tegen wie woens dag in Middelburg vier jaar gevangenisstraf is geëist we gens het neersteken van de 43-jarige I. Quaak uit Sint- Annaland, stond ook terecht voor het vernielen van een ruit bij een politieman in Sint-Philipsland. Dat was op 7 oktober vorig jaar gebeurd. V. haalde zijn gram nadat hij een bekeuring had gekregen omdat hij in een auto had gereden terwijl hij nog geen rijbewijs had. V. was toen 17 jaar. Woedend Gronings echtpaar Doornbos-Wold uit Poortvliet zestig jaar getrouwd Gevangenkamp Fietstocht De zesjarige Arno van Dijke van de Veste mocht giste renmorgen samen met Marjon de Hond, de Thoolse weervrouw van het NOS journaal, een weerballon opla ten aan de Contr'Escarpe in Tholen. Onder de grote, ro de ballon hing een tros met kaartjes met daarop alle na men van de 34 leerlingen. Schuifwand in kantine gemeente Fundamentalistisch protestantisme is ook een achterlijke cultuur UIK/U.I V. vertelde de. meervoudige kamer van de rechtbank dat hij al een auto had aangeschaft voordat hij een rijbe wijs had. „Het was een koopje. Ik heb de auto in de garage gezet en uit de verzekering gehaald. Later kreeg ik een brief dat ik de auto toch moest verzekeren. Ik reed in de auto toen ik de politieman tegenkwam in Sint-Phi lipsland. Ik was onderweg om mijn loonstrookje in te leveren en kon het adres niet vinden. Zo kwam ik in ge sprek." Volgens V. verliep dat ge sprekje heel rustig en ontspannen en leek er geen vuiltje aan de lucht. „Hij vroeg nog wel of ik al 18 jaar was. Een week later kreeg ik mijn rijbe wijs, en weer een week later een be keuring thuisgestuurd. De manier waarop dat is gegaan, vond ik heel vervelend." V. had namelijk niet ver wacht dat de politieman er werk van zou maken, zo zei hij. Die indruk was volgens hem ook zeker niet gewekt. De verdachte probeerde zich te verde digen door erop te wijzen dat hij wel auto kon rijden omdat hij ook al een trekkerrijbewijs heeft. Verdachte bel de de politie-agent op om zijn onge noegen kenbaar te maken over de gang van zaken. Volgens V. was de agent toen tegen hem uitgevaren. „Ik vond het onredelijk en heb bij hem toen het raam ingegooid." De kwestie kwam maar even aan bod en stond volledig in de schaduw van de steek partij die vier maanden later, op 7 fe bruari, plaatsvond voor het huis van Quaak aan de Javadijk. Met twee messteken in buikholte en borstbeen werd het slachtoffer levensgevaarlijk door V. verwond. Volgens de rechter heeft Quaak erg veel geluk gehad. Vooral de steek in het borstbeen had fataal af kunnen lopen als het mes een of twee centimeter ernaast in het li chaam terecht was gekomen. De officier van justitie, J. de Graaf, stelde dat V. met voorbedachten rade had gehandeld en legde hem poging tot moord en (in tweede instantie) po ging tot doodslag ten laste. Ze eiste vier jaar met aftrek van voorarrest en zei rekening te houden met het feit dat hij licht verminderd toerekeningsvat baar is. Ook zijn jeugdige leeftijd en zijn persoonlijke voorgeschiedenis liet ze meewegen in de strafmaat. V. werd de avond van de steekpartij aangehouden in Rotterdam en zit nu vast in Torentijd in Middelburg. De advocaat van V. vroeg om vrijla ting zodat er ook getuige-deskundi- gen opgeroepen zouden kunnen wor den (psychiater en psycholoog). Die zouden aan kunnen tonen dat V. 'langdurig woedend' was geweest op die bewuste dag. Juridisch zou hij dan noodweer of noodweerexces kunnen onderbouwen, zo zei hij. De recht bank wees dat verzoek af. De rechtbank vroeg of verdachte wil meewerken aan een behandeling om zijn agressie in goede banen te leiden. Agressiebehandeling (op advies van het openbaar ministerie) vond V. te ver gaan, zei hij. Wel wilde hij mee werken aan een resocialiseringspro- gramma van de reclasssering aan het eind van zijn celstraf. „Ja, dat wil ik wel, maar ik ga liever met mijn vrien den om die allemaal ouder zijn dan ik. Na mijn straf wil ik verhuizen naar Rotterdam en weer een normaal leven leiden." ders en je school je steeds maar 'in de shit trappen', dan kan het toch niet an ders dan dat zo een jongen een abuis maakt? Ik vraag me echt af, hoe de raadsman tot dergelijke uitspraken komt. De ou ders van de verdachte staan in Vosse- meer bekend als keurige, vriendelijke mensen, die hun kind absoluut niets aangedaan hebben wat in de verste verte ook maar lijkt op wat deze advo caat meent te moeten stellen. Dat geldt zeker ook voor de onderwijs krachten, die overigens vast wel heel veel problemen met de jongeman hebben gehad. Ook de caravanaffaire heeft ons dorp zeer beziggehouden en iedere Vossemeerder stemde ermee in, dat de politie het uiteindelijk zover kreeg dat de roestbak van de straat ge haald werd. Het vernielen van de ga ragemuur in aanbouw van de buren kon eveneens op weinig sympathie t.o.v. V. rekenen. Dat een verdediger probeert verzachtende omstandighe den voor zijn cliënt te vinden, is te respecteren. De middelen waarmee dat schijnt te mogen gebeuren, gaan mijn fatsoensnormen in ieder geval ver te buiten. Cees de Leeuw, Molenstraat 46, Oud-Vossemeer. In een week waarin onze veelgeroem de democratie een zware deuk opliep door de moord op Pim Fortuyn, een week ook waarin een groep Feye- noord-vandalen de overwinning van hun club met grof vandalisme vierde, gaf mij vrijdag ook nog eens het arti kel in de Eendrachtbode van 10 mei 'Vier jaar cel geëist voor steken met mes' zwaar te denken. In een tijd waarin normen en waarden van bijna iedereen zwaar op de proef worden gesteld, doet m.i. de gevestigde advo catuur in ons land daar een stevige ne gatieve duit in het zakje bij. Het lijkt er veel op, dat voor een dader alles ge oorloofd is om hem/haar te ontlasten van schuld of liever nog vrij te spre ken. Een jongeman die er niet voor te rugdeinst om met een slagersmes op stap te gaan en - 'als hij geduwd wordt' - ook bijna dodelijk te gebrui ken, verdient het toch niet om langer dan wat voorarrest te krijgen Een duw geven, daar zetje toch nood weer tegenover. Als verdediger grijp je vervolgens alles aan, om aan te to nen dat de daad van de jongeman wel haast niet uit kon blijven. Als je ou- De Vluchtheuvel krijgt geen subsi die van de gemeente Tholen. Het verzoek van de stichting voor hulpverlening uitgaande van de ge reformeerde gemeenten, kon maandag in de commissie welzijn en onderwijs niet rekenen op vol doende steun. Alleen de SGP vond dat De Vluchtheuvel wel in aan merking komt voor een gemeente lijke bijdrage. De overige fracties steunden het voorstel van het col lege om het verzoek af te wijzen. B. en w. vinden dat mensen met psychische problemen terecht moeten kunnen bij het algemeen maatschappelijk werk. Maar direc teur H. van Groningen van De Vluchtheuvel benadrukte dat zijn cliënten juist geen gebruik maken \\m\m m juni Hermusstr. 12-14, Bergen op Zoom Tel. 0164 235880 Open: di. tim vr. 9.30-12.00 0,^3.30-17.00 (scherpe prijzen) Advertentie I.M. van het algemeen maatschappelijk werk omdat ze 'zich onvoldoende begrepen voelen.' Van de 700 hulpvragen per jaar - op levensbeschouwelijk terrein - komt ongeveer vier procent uit de gemeente Tholen, zo lichtte hij tij dens het spreekrecht toe. „Als we dat doorrekenen zouden we in aan merking komen voor subsidie om dat deze mensen niet naar het alge meen maatschappelijk werk gaan." Volgens P. van Belzen (CU) komt het verzoek van De Vluchtheuvel te vroeg. Hij wees erop dat steeds meer mensen gebruik zullen gaan maken van het persoonsgebonden budget om zelf de hulp te zoeken die ze willen. Maar volgens Van Groningen valt daar het maat schappelijk werk als eerstelijns hulpverlening niet onder. Volgens E. van der Wal (PvdA) kan het maatschappelijk werk aan verschillende culturen hulp bieden, van christelijk tot islamitisch. „We verwachten dat het maatschappe lijk werk daar hulp voor in kan roepen bij anderen." M.J. Klippel (SGP) vond ook dat De Vluchtheuvel voorziet in een behoefte (ongeveer 30 hulpvragen per jaar uit Tholen). „De Vlucht heuvel neemt werk over van het maatschappelijk werk. Dan is het ook billijk dat ef subsidie wordt verstrekt. Het betekent een ontlas ting voor het algemeen maatschap pelijk werk." Alle fracties, op de SGP na, steunden echter het voor stel van het college om geen subsi die te verlenen. Vandaag, donderdag 16 mei, is het precies zestig jaar geleden dat Dirk Doornbos en Annie Wold in het huwelijk traden. Dat gebeurde op een zonnige dag in de gemeente Marum in zuidwest-Groningen. Via Rotter dam, waar het echtpaar van 1945 tot 1982 woonde, kwamen ze in Poortvliet terecht. Ze wonen nu alweer bijna twintig jaar met plezier aan de Noordstraat. Samen wandelen ze veel en maken ze (lange) fiets tochten. Het echtpaar heeft drie kinderen, zeven kleinkinderen en vijf achterkleinkinderen. De 82-jarige Doornbos werd geboren als zoon van een smid in de 'zuid westhoek' van Groningen, een land bouwstreek waar ook zijn 81-jarige vrouw het levenslicht zag. Zij was de middelste van de zeven dochters (met een halfzuster) van een klein boertje (koeien, varkens, kippen) uit een van de langgerekte dorpen. Mevr. Doorn bos: „Als de oudste van school kwam, ging die thuis helpen, kwam de tweede van school, dan ging de eerste in dienstbetrekking. Enzovoort. De jongens komen vanzelf wel, zei mijn vader." Ze leerden elkaar kennen op de ker mis. „Dat was het enige vertier. Dat vond je op de kermis of bij een ver eniging," zegt Doornbos. „Ik kende haar zus waar ik mee stond te praten. Ik vroeg of ik haar naar huis mocht brengen. Ze zei: dat moetje zelf maar weten." Doornbos bracht haar thuis. Dat was in de zomer van 1941, nog geen jaar later trouwden ze. Maar makkelijk was het niet om elkaar 's avonds te zien, herinnert Doornbos zich. Het was tenslotte oorlog. Er was een avondklok. Tussen 10 uur 's avonds en vier uur 's ochtends mocht je je niet buiten vertonen. „En al je dan een meisje thuis moest brengen nadat je uit was geweest, dan was het daar nog een uur fietsen. Het wemel de er van de WA'ers en van de Duit sers." Voor de trouwdag zelf was er een aantal auto's beschikbaar, maar ze re den niet allemaal op brandstof. „Met een koppelstang werden er twee aan elkaar gedaan. De een trok de ander om benzine te sparen." De eerste ja ren van hun huwelijk woonden ze op verschillende adressen. „Er werden geen woningen gebouwd. In het dorp Enumatil (ongeveer zo groot als Poortvliet) huurden ze een huis waar ze wekelijks 2,50 huur voor moesten betalen. Doornbos verdiende als smid toen 15 gulden. „Na de ambachtsschool ben ik bij mijn vader gaan werken. Die had een smederij. Hij was hoefsmid, maar ook elektriciën en fietsenmaker. Paar den beslaan, ijzeren banden op de wielen van de boerenkarren maken. Het was zwaar werk. Voor het be slaan van een paard, vier hoefijzers en 32 hoefnagels, was je een uur bezig voor 2,40 gulden. Nu vragen ze 150 gulden. Ik ben te vroeg géborén." Tot 1942 werkte hij bij zijn vader, maar van het bedrijf konden geen twee gezinnen bestaan, zegt Doorn bos. Hij zocht een andere baas. „Het was beulen. Als het slecht weer was, kwamen alle boeren om hun paarden te laten beslaan." In 1943 werd Doornbos opgeroepen om voor de Arbeitseinsatz naar Duitsland te gaan. Hij verbleef drie maanden in Noord- Duitsland. „Toen had ik het wel ge zien. Toen ik thuis was voor verlof, ben ik niet meer teruggegaan. Die zo mer ben ik als boerenknecht gaan werken en in het najaar bij een smid. Dat was een uur fietsen. Tot septem ber 1944 heb ik dat volgehouden. Na Dolle Dinsdag was ik bang gewor den. Op 19 januari 1945 ben ik thuis opgepakt. Ik was verraden door een SS'er uit mijn dorp die gewond terug was gekomen van het Oostfront." Doornbos verbleef vijf maanden in een gevangenkamp bij Wilhemsha- ven. Zijn vrouw wist niet waar hij zat. Na de bevrijding las Doornbos een advertentie voor de politie in Rotter dam. Hij solliciteerde, werd hulp agent en het gezin met twee kinderen inmiddels, verhuisde in november naar de Maasstad. Mevr. Doornbos zocht 'werkhuisjes' waar ze kon poet sen en schoonmaken. In Rotterdam bezorgde ze ook het Vrije Volk in een buurt met 600 abonnees. Ze inde het geld en bezorgde de speciale uitgaven van de krant, zoals jeugdboeken. „Daarna ben ik voor pedicure gaan studeren. Dat heb ik 21 jaar lang ge daan. Nu doe ik alleen de voeten van mijn man nog," lacht ze. „Maar we hebben wel ons hele leven gewerkt. Je moest wel." Was het in het noorden geen vetpot, ook bij de Rotterdamse politie was het volgens Doornbos de eerste jaren armoe troef. „Maar werk was er zat. In de bouw en in de metaal. De stad moest worden opgebouwd. Als poli tieman kreeg je weinig. Toen zijn we in opstand gekomen en kregen we er 90 gulden bij. Daarna is het steeds be ter geworden." In zijn vrije dagen zocht Doornbos ook nog naar klusjes, en hij kwam in de kassen terecht even buiten de stad. Tomaten en sla. En toen een dorpsge noot hem vroeg mee te werken in diens garage in Rotterdam, ging Doornbos over van de tomaten naar de auto's. Dat bleef hij tot 1978 doen. In 1980 - op 60-jarige leeftijd - ging hij met pensioen. Hoe ze dan in Poortvliet terechtkwa men? „We woonden vier hoog op de Mathenesserdijk. De woningen wa ren van een verzekeringsmaatschap pij. Die verkocht het blok aan een sja cheraar die de woningen per verdieping ging verkopen. We lazen in een weekblad dat er in Oud-Vosse- meer een huisje te koop was voor 29.500 gulden. Daar zijn we gaan kij ken, samen met mijn dochter uit Hal steren. De makelaar bleek ook nog een huisje in Poortvliet te hebben. Dat hebben we toen genomen. En verbouwd. We wonen nu bijna 21 jaar hier. We zijn goed opgevangen door de buren. De kinderen wonen in Hal steren, Brielle en Rotterdam. Dus we willen niet terug naar Groningen." Ook op Tholen bleven ze actief. Me vrouw Doornbos heeft ook in Poort vliet nog naar werkhuizen gezocht. Samen zijn ze appels en peren gaan plukken. Eerst bij Vrouw Belya in Tholen, later bij De Rooij in Sint-An- naland (veertien jaar) en daarna bij Alkema in Sint-Maartensdijk. Mevr. Doornbos: „We hebben geen spijt van het plukken, maar ook niet dat we er mee gestopt zijn." Sinds 1991 ver bouwen ze groente en aardappelen in de tuin een stukje verder in de straat. Een perceel van 400 m2. Elk jaar spit Doornbos de tuin om. Zijn vrouw kweekt bloemen. En samen doen ze aan handarbeid; zij maakt poppen en hij borduurt. Twee jaar geleden maakten ze een fietstocht, van Zuid- Limburg naar het Groningse Pieter- buren, gedeeltelijk over de bekende wandelroute Pieterpad. Een tocht van 574 kilometer, maar waar het echt paar door allerlei omwegen in drie weken 813 kilometer volmaakte. Me vr. Doornbos: „We hebben altijd veel gefietst. We moeten bezig blijven. Als je gaat zitten, dan is het het einde. Onze huisarts was ook nog zo en thousiast dat we dat deden. We heb ben hem een kaartje gestuurd." Ze fietsen nog steeds, maar het echt paar wandelt ook veel. In de buurt of jaarlijks op de Zevendorpentocht in Oud-Vossemeer. „Vanaf het begin hebben we 15 kilometer gelopen, de laatste twee keer 30 kilometer, maar dan doen we nu niet meer." Plannen om te fietsen zijn er nog wel. Via de Zuid-Hollandse eilanden, van Hoek van Holland naar Den Helder en dan met de boot naar Texel en zo verder alle Waddeneilanden aandoen. Maar eerste viert het echtpaar het dia manten huwelijk met kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen in Familyland. Marjon de Hond legt Arno van Dijke uit wat hij moet doen om straks de weerballon op te laten. Om hen heen leerlingen, leerkrachten en ouders van de Veste. Die kaartjes komen met de meet apparatuur op een gegeven mo ment aan een parachute naar bene den. De weerballon, die volgens de ook aanwezige KNMI-mede- werker Ruud Kamminga wel een hoogte van 20 km kan bereiken, is voorzien van een zender die vier keer per dag gegevens naar het grondstation stuurt. Zo'n weerbal lon kost met de apparatuur zo'n 400 gulden. Dankzij de gegevens over o.a. temperatuur en lucht vochtigheid kan er een betere weersverwachting worden opge steld. Marjon de Hond voorspelde voor vandaag - donderdag - tem peraturen tot 25 graden en die warmte kan 's avonds wel eens on weersbuien veroorzaken. Marjon de Hond was op uitnodi ging van directeur Harma Pekels- ma naar de Thoolse school voor speciaal onderwijs gekomen voor het natiopale voorleesontbijt, dat voor de zesde keer in ons land werd gehouden. Deze activiteiten zijn bedoeld om het voorlezen en het kinderboek op een leuke ma nier onder de aandacht te brengen en daarmee het lezen te bevorde ren. Vorig jaar waren er bijna 1000 voorleesontbijten, waaraan 407 basisscholen deelnamen. De Veste was er daar één van. Als speciale voorleesgast was Marjon de Hond uitgenodigd en ook haar in Tholen woonachtige ouders waren voor deze gelegenheid naar de Veste ge komen. Na het ontbijt in de klas las de NOS-weervrouw voor uit ,Max op ontdekkingsreis' en ,Waar is de zon vannacht.' Dat laatste boek kreeg ze van Harma Pekelsma mee als herinnering met nog een bosje gele tulpen. Tevoren gaf Marjon de Hond uit leg bij de apparatuur van de weer ballon. „Krijgt u wel eens klach ten over het weerbericht?", wilde één van de kinderen weten. „Ja, want het weer voorspellen is heel erg moeilijk omdat het weer altijd verandert. Maar het is wel een boeiend vak", zo laat de Thoolse weervrouw weten. In november 1999 begon ze bij de televisie en inmiddels heeft ze een vast dienst verband bij de NOS. Marjon de Hond werkt in het mediapark te Hilversum, waar vorige week poli ticus Pim Fortuyn na een radio-in terview werd doodgeschoten. Ze had die maandag vrij, maar even als bij vele andere omroepmede werkers houdt de schokkende moord op de werkplek haar emo tioneel wel bezig. „Je komt dage lijks langs de bloemen die gelegd zijn bij het mediapark en we wor den nu streng bewaakt." Marjon de Hond kon gisteren even ontspannen in Tholen met de leer lingen van de Veste, die een gezel lige ochtend beleefden in het bij zijn van diverse moeders. „Ik werk graag met kinderen en ook met dieren", zei de weervrouw. En dat laatste heeft ze niet van een vreemde, want haar opa M.A. de Hond was jarenlang één van de mensen die bij de Thoolse Dagen betrokken was bij o.a. de veekeu ringen. Het nieuwe gemeentehuis blijkt steeds harder nodig. In verband met het groter worden de ruimtegebrek in het huidige on derkomen, is het gewenst in de kantine zo snel mogelijk een schuifwand te plaatsen, zodat hier- door extra vergaderruimte ontstaat. Nog dit jaar willen b. en w. daar voor 7500 euro beschikbaar stel len. Voor een bedrijfshulpverlenings- plan in het gemeentehuis worden voor 20.000 euro diverse voorzie ningen aangeschaft. Voor herha lingsopleidingen is 5000 euro per jaar nodig. Zang in visafslag. In de visafslag te Stellendam wordt op tweede pink sterdag een massale koor- en sa- menzangavond georganiseerd ten bate van de stichting Ontmoeting. Medewerking verlenen het chr. gem. Eilandenkoor uit Zierikzee, ref. jongerenkoor Gloria uit Gouda en chr. mannenkoor Zeeland uit We- meldinge. De avond begint om 7 uur, wie wil inzingen met de koren kan vanaf half 5 terecht. Allen onder leiding van Peter Wildeman uit Tholen. Stemmen van lezers Pim Fortuyn is niet meer. Een laffe daad maakte een eind aan zijn veelbe wogen leven. Fel bekritiseerd door zijn tegenstanders, geliefd door vele kiezers. Hoe het ook zij, Pim Fortuyn (54) werkte zich in de kijker. Ondanks de felle kritiek besteedden de media uitvoerig aandacht aan de charismati sche leider van de Lijst Pim Fortuyn. Verwacht werd, dat de omstreden po liticus bij de Tweede Kamerverkiezin gen meer dan 20 zetels zou halen. Bij het lezen van deze ingezonden brief zijn de uitslagen bekend en zal de LPF een ongekende verkiezingsuit slag hebben gemaakt. Pim Fortuyn was niet bang om zijn nek uit te steken met uitspraken als: de islam is een achterlijke cultuur en het anti-discriminatie artikel 1 van de Grondwet mag worden geschrapt. Als je de specifieke islamitische kenmer ken waar Fortuyn op doelde, verge lijkt met die van de fundamentalisti sche reformatorische geloofsgenoten op Tholen, dan is er sprake van wel erg veel overeenkomsten. De schei ding van kerk en staat wordt door fun damentalistische islamieten niet geac cepteerd. Men wenst een staat, die handelt vanuit het islamitisch recht. Consequentie daarvan is, dat anders denkenden en andersvoelenden zich' in het publieke domein hebben te on derwerpen aan hun uitgangspunten. Bij ons is het de volksvertegenwoor diging - op basis van periodiek te hou den verkiezingen - die wetten stelt en aanneemt, met respect voor de schei ding van kerk en staat. In onze Grond wet is zelfs het respect voor minder heden opgenomen en is hun vrijheid van bewegen en denken en zich pu bliekelijk te uiten, wettelijk vastge legd. In vrijwel alle islamitische lan den hebben minderheden het op zich best moeilijk. Mannen en vrouwen zijn in hun samenlevingen absoluut niet gelijkwaardig. De vrouw heeft zich te schikken naar de man en de door mannen beheerste instituties, en zij wordt zoveel mogelijk geweerd uit het publieke domein. Voor zover zij daar mag komen, is het tenminste met hoofddoek, doch vaker in gewaden. Een mooi jurkje met blote schouders is er niet bij. Voorts is daar eerder sprake van collectieve verantwoorde lijkheid dan - zoals bij ons - van in eerste instantie persoonlijke en indivi duele verantwoordelijkheid. De fami lie, de groep, de stam zijn de basisele menten en niet het individu. Tenslotte kent men het gevaarlijke element van de vreselijke ayatollahs, die menen precies te weten wanneer en hoe men het koninkrijk der hemelen verwerft. Met als bizar hoogtepunt het verwer ven van het martelaarschap door hun aanbevelingen - met inzet van eigen leven - voor een heilige oorlog tegen alles wat er anders over denkt, op te volgen. De uitgangspunten van de SGP zijn in feite niet anders. Als zij in ons land een politieke meerderheid - en geluk kig proberen zij dat op een democrati sche wijze - zouden verwerven, zou er eveneens geen scheiding meer zijn van kerk en staat. De overheid is Gods dienaresse en als gevolg daarvan zal de SGP het overheidsapparaat (pu blieke diensten, rechtspraak, e.d.) dienovereenkomstig inrichten. Ook de vrouw is in de SGP-cultuur niet gelijkwaardig aan de man. Een van de bewijzen daarvan is, dat één van de onlangs in de gemeenteraad gekozen SGP'ers zich nog verzette tegen de kandidatuur van mevr. Velthuis als wethouder. Niet op basis van haar kwaliteiten, maar op basis van haar vrouw zijn. Het is bovendien nog niet zo lang geleden, dat vrouwelijke leer krachten in het reformatorisch onder wijs ontslag moesten nemen zodra ze in het huwelijk traden. En is het hoofddoekje bij de fundamentalisti sche islamitische vrouw niet te verge lijken met het altijd verplicht dragen van de lange, weinig flatteuze rok, de altoos lange haardracht (liefst met knot) en het hoedje tijdens de zondag se kerkgang? Aan de collectieve ver antwoordelijkheid zoals die bestaat bij de islamieten, wordt bij onze refor matorische broeders gestalte gegeven door familie, de kerk, de politieke groepering (SGP). Het individu zal zich moeten scharen achter de nor men zoals die gesteld worden. Ruim te voor persoonlijke invulling is er niet. En is in deze reformatorische cultuur de dominee/ouderling niet de zelfde als de ayatollah bij de islamie ten. Bij zijn stelling dat de islam een 'achterlijke cultuur' is, heeft Pim For tuyn even niet aan Tholen, de Veluwe, e.d. gedacht, waar op reformatorische onderdelen eenzelfde achterlijke cul tuur heerst. P. Farinaux, Zoutziedersdreef 16, Tholen. oiawr oo««mys«« - Advertentie I.M. Het diamanten echtpaar Dirk en Annie Doornbos-Wold woont alweer bijna twintig jaar aan de Noordstraat in Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7