Thoolse kiezers bekijken de landelijke politiek nuchter Boulogne van ABT weer in het gareel Kon. Julianaschool bouwt mooiste huizen Frans Lindhout neemt Fixet Weggemans over AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Steijn vierde man brandweer Meer groen op Thoolse Markt PvdA lijkt aan verliezende hand, Fortuyn blaast partij mee BNHhI >z4i A~@> Donderdag 16 mei 2002 58e jaargang no. 26 Fortuyn winnaar Scheldecollege Vaccinatie 21 juni meningokokken Vernielingen aan bushalte en tunnel kosten 20.000 euro Balkenende Melkert Meevallers geparkeerdB-lijst komt niet aan bod Installatiebedrijf uit smalstad naar Sint-Annaland Deze week Sint-Philipslanders winnen maquettewedstrijd v i -jf Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Bankrekening 30 3j Abonnement jaar, per post 3 Losse nummers Opgave advertentie Advertentieprijs 0,2 Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De lijst Pim Fortuyn heeft bij de ver kiezingen op het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk van de zestig uit gebrachte stemmen er 25 zetels. Tweede werd de PvdA met 20. De overige stemmen waren gelijkelijk over de andere partijen verdeeld. De stemming werd maandag al gehou den op een echte stemcomputer van de gemeente. De politiek leeft en Fortyun spreekt jongeren aan. De school besteedt bij het vak maat schappijleer aandacht aan de poli tiek. Ook bij de gemeenteraadsverkiezin gen in maart werd het kiesgedrag van de jongens en meisjes uit de hoogste klassen van het vmbo geme ten. Toen al wilden veel leerlingen hun stem op Fortuyn uitbrengen, maar dat kon niet omdat het om de gemeenteraad ging. Winnaar was toen M.A.H. den Haan van de PvdA wiens zoon op school campagne had gevoerd voor zijn vader. J. Steijn (45) uit Sint-Philipsland wordt de vierde beroepskracht bij de brandweer Tholen. De politie man zit nu nog op de meldkamer. Vanaf half augustus wordt hij toe gevoegd aan het team van com mandant J. de Feijter. Steijn was al vrijwilliger bij de brandweer. Met Leo Havermans zal Steijn zich bezig houden met gebruiks vergunningen. In drie jaar moeten er 337 worden opgesteld, zo lang duurt ook de aanstelling. De vaccinatie tegen meningokok ken C gebeurt in de gemeente Tholen op vrijdag 21 juni van 13.00 tot 21.00 uur. Een dag eer der begint de GGD Zeeland op Schouwen-Duiveland met de om vangrijke campagne, waarbij alle kinderen van 1 t/m 5 jaar en jon geren van 15 tot en met 18 jaar worden ingeënt. Na de zomerva kantie volgt de groep kinderen van 6 t/m 14 jaar. De GGD nodigt de kinderen persoonlijk uit voor de vaccinatie. Twee weken tevo ren valt de oproepbrief in de bus. Sierperen in het trottoir langs de noordoostkant, op het marktplein en langs de Oudelandsestraat, twee kastanjes bij de monumenta le pomp, en negen bloembakken. De gemeente gaat de Markt in Tholen groener maken. Tegelij kertijd zal de rijbaan - van de Mo- lenvlietsestraat tot de Paulina- straat - gereconstrueerd worden. Om de doorgaande rijrichting te accentueren, komt er een inritcon structie richting de Stoofstraat, ter hoogte van de woning Markt 15. De betrokken inwoners kunnen de plannen bekijken op een inloop avond, dinsdag 21 mei in Meul- vliet. Tussen half acht en negen uur kunnen ze met hun vragen en opmerkingen terecht bij wethou der Van Doorn en de betrokken ambtenaren. Tot en met 10 juni ligt het plan bovendien ter inzage in het gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. Het loopt de spuigaten uit met de vernielingen aan de bushalte in Oud-Vossemeer en het fietstunnel- tje bij de Oude Zeedijk te Sint- Annaland. Districtsmedewerker M.M. Moerland van de provincie schat de schade op 20.000 euro. „Het is een gebed zonder einde en de burger is de dupe", verzucht Moerland. Enkele weken geleden was het fietstunneltje bij Sint-An- naland geschilderd en dinsdag morgen trof hij tot zijn schrik weer hakenkruizen, jodensterren en discriminerende teksten aan. „We moeten dus weer opnieuw gaan schilderen na deze beklad ding, waarvan we aangifte hebben gedaan bij de politie." Moerland wordt ook moedeloos van de ver nielingen bij de bushalte Onder de Molen in Oud-Vossemeer. „Die staat er anderhalf jaar, maar in die tijd is daar tussen de 10.000 en 15.000 euro vernield, o.a. de ver lichtingsarmaturen. In Sint-Maar tensdijk hebben we een soortgelij ke halte, maar daar hebben we die vernielingen gelukkig niet." De Thoolse kiezers blijven over het algemeen nuchter. De opkomst van Pim Fortuyn en de dramatische gebeurtenissen van vorige week, laten niemand onberoerd. Maar uit de stemming bij de kiezers in Scherpe- nisse en Sint-Maartensdijk blijkt gisterochtend dat de inwoners over het hoofd koel houden. Ook al wordt er geschoven met de politieke voorkeur. Er zijn zwevende kiezers, er zijn trouwe aanhangers maar ook afvallers. Zeker bij de PvdA. De lijst Fortuyn blaast een partijtje mee. Sommigen missen het debat, anderen laten zich leiden door wat hun ouders hen voorhielden. Echtparen lijken eensgezind in hun stem gedrag. Politiek is net als een huwelijk, een kwestie van compromissen sluiten, zegt een van hen. „De PvdA is niet meer aan de orde," zegt de 38-jarige H. Duran uit Scher- penisse. Maar het was niet eenvoudig om een keuze te maken. „Ik mis het debat. Ik volgde het altijd op de tele visie. Dan wist je toch wel waar de politieke partijen naar toe wilden." Duran is met zijn dochtertje naar het stembureau in het Holland Huis geko men. Hij is fulltime huisman. Zijn Spaanse vrouw werkt. „We hebben samen gepraat over welke partij het zou moeten worden want zij mag niet stemmen. We hebben de vragenlijst op SBS van Maurice de Hond beke ken. Dat helpt wel. Maar ik zeg niet welke partij het is geworden." Een echtpaar met dochter en schoondochter wil niet op de voor grond treden en al helemaal niet met de naam in de krant. Zij: „Voor ons stond de keuze al vast, hoor. We leven wel mee met wat er gebeurd is mer Fortuyn, maar we gaan er niet anders door stemmen." Haar dochter: „Ze maken er zoveel drukte over. Van For tuyn wordt een afgod gemaakt." Moeder: „Wij laten ons niet gauw van de wijs brengen. Bij elk nieuw kabi net brengt het toch weer niet wat de mensen ervan verwachten." Het echtpaar Muller is ook niet beïn vloed door de opkomst van de lijst Fortuyn en alle commotie die is ont staan na diens dood. Hans Muller: „Mijn keuze stond van tevoren vast. De gebeurtenissen hebben daar geen invloed op gehad. Het is natuurlijk wel een ramp voor de democratie, maar het slaat nu ook wel een beetje door." Ook zijn vrouw heeft haar stemgedrag niet veranderd. Beiden stemden ze VVD. Als vanouds. Hij, lachend: „Ik moest ook wel want ik stond op de kandidatenlijst van de VVD bij de gemeenteraadsverkiezin gen." Op nummer 13. Ook bij het echtpaar Duine was de keuze al bepaald. „CDA, altijd CDA. We zijn trouwe kiezers," zegt zij. In de peilingen doet het CDA het goed. De partij zou de grootste kunnen wor den. Jan Peter Balkenende wordt al gezien als minister-president. Hij: „Ze zeggen dat hij te jong is." Zij: „Hij komt heel duidelijk over. Ik zie hem wel als premier, maar het zal er om houden of hij het wordt, denk ik." Op het stembureau staan 1238 kiezers ingeschreven. Om tien uur is dertien procent geweest. Ook veehouder D. Uyl (62) uit de Scherpenissepolder houdt zich aan het CDA. „Het is na tuurlijk helemaal fout wat er gebeurd is, maar er is daarna ook rond de be grafenis een hysterie uitgebroken. Zo overdreven. Ik laat me niet van de wijs brengen." Of het CDA de groot ste partij wordt, is voor Uyl een vraag: „Ik weet het niet. En ik weet ook niet of Balkenende er de capaci teiten voor heeft om een kabinet te leiden." Het CDA is volgens Uyl een partij voor de 'gemiddelde mens.' Met veel kiezers op het platteland. „Ze vertegenwoordigt niet alleen de belangen van de mensen uit de ste den. Dat zie je bij andere partijen nog wel eens." De veehouder gaat altijd naar de stembus, nu de stemcomputer. „Het is je recht. Vroeger had je een opkomst plicht. Dat zou misschien beter we zen." Het echtpaar Hage heeft ook zijn stem uitgebracht. Ze stemden ie der op een andere partij. Welke partij willen ze niet zeggen. Mevrouw Hage gaat altijd stemmen. Haar man vaak, maar niet altijd. „Ik heb geen interes se in de politiek," zegt hij. Maar bei den hebben ze wel op een andere par tij gestemd dan vier jaar geleden. Weg zijn ze. Ook het echtpaar Goedegebuure-Op- ree (60-plussers) is van partij veran derd. „We zijn van die zwevers. We veranderen wel eens van partij. We waren vroeger altijd van de PvdA, maar dat is overgegaan. Vroeger wa ren ze meer voor de arbeiders, nu niet meer," zegt mevrouw Goedegebuure. De lijst Fortuyn? „Nee, die is meer voor de jeugd." Fortuyn heeft hun stemgedrag niet veranderd, zeggen ze. De 66-jarige A. Idenburg heeft op Ad Melkert gestemd. Ze stemt altijd op de PvdA en op de nummer 1 van de lijst. „Maar juist nu op Melkert. Ad heeft genoeg geprobeerd om voor ons te doen. Voor Jan den arbeider. Geen kwaad woord over Fortuyn hoor, maar de LPF haalt wel de krenten uit de pap." En wat ze over de wijken in Rotter dam vertellen, is volgens haar 'echt waar'. „Ik ben ook op de vlucht voor de drugs. Ik woonde in Lage Zwalu- we. Toch een rustig dorp, maar naast me kwam er één drugsjongen wonen. Het huis werd gewoon een snoepwin keltje met wiet. Er is geschoten. Daar om ben ik weggegaan. Aan de veilig heid mankeert genoeg, hoor." Bij het stembureau Maartenshof in Sint-Maartensdijk is rond half twaalf 25 procent van de kiezers geweest. De 72-jarige A. Lindhout heeft op Paul Rosenmöller gestemd. „Ik heb mijn hele leven PvdA gestemd, maar die Melkert staat me niet aan. Een beetje slap. Ik heb een tijd getwijfeld tussen Jan Marijnissen van de SP en Ro- senmüller." ZIE VERDER PAGINA 15 ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne is al weer in het gareel. In april dartelde het nieuwe raadslid nog als een wild paard in de wei door de andere zes raadsfracties te tarten met een onafhankelijke opstelling over meevallers. Die moesten volgens hem eerst voor verlaging van de onroerende-zaakbelasting bestemd worden in plaats van voor de B- wensenlijst. In de raadscommissie middelen was Boulogne dinsdag avond zo mak als een lammetje. Uit de discussie bleek trouwens dat de B-lijst in geen velden of wegen aan de beurt komt, want het wordt al een krachttoer om de A-lijst verwezenlijkt te krijgen. De bodem van de post onvoorziene mee eens. „Nu moeten we echter bij uitgaven is na vier maanden zelfs al in zicht, zodat de commissie zich over aanvulling moest uitspreken. Geluk kig heeft Delta Nutsbedrijven goed geboerd en daar profiteert ook de ge meente Tholen als aandeelhouder van. Het dividend is 809.000 euro, terwijl maar op 449.242 euro was ge rekend, zodat er een meevaller is van 359.768 euro. Hiervan werd dinsdag avond alvast 75.000 euro afgehaald om de pot voor onvoorziene uitgaven aan te vullen. Over de bestemming van het restant wordt later gesproken. D. Suijkerbuijk van D66 wilde de meevaller van Delta benutten voor de B-lijst, maar de nieuwe wethouder van financiën K.A. Heijboer hield de hand op de knip. „Laten we de mee- en tegenvallers eerst in de reserve vrij besteedbaar verwerken en pas in 2003 bij de volgende kadernota besteden." F.J. Goossen van de VVD vond dat wel lang duren. Ook hij wees op de afspraak bij het opstellen van het ge zamenlijke beleidsprogramma om meevallers voor het uitvoeren van de B-lijst te bestemmen. SGP en PvdA pleitten echter voor een voorzichtige benadering. „Er kunnen ook tegenval lers zijn", aldus H. Geluk. „Wanneer je de meevallers nu voor de B-lijst aanwendt, haal je de rek uit de begro ting", zei L. Blom. „Die is er al uit", aldus A.L. Piet, die vrij forse tegen vallers verwacht omdat de salariskos ten volgens hem te laag geraamd zijn. Hij wil meevallers pas voor de B-lijst inzetten wanneer er een ton over is. CDA-raadslid J.P. Bout was het daar- overschotten niet gelijk gaan potver teren." Goossen bleef hameren op de B-lijst. „Als je meevallers eerst com penseert met tegenvallers op de A- lijst, dan kom je niet meer toe aan de B-lijst en daar heb ik moeite mee", aldus de VVD'er. Geluk kon zich de ambitie van Goossen wel voorstellen. „Maar waar moet het geld vandaan komen. Anders wordt de A-lijst het kind van de rekening. Het is niet ver standig die te zwaar te belasten." Boulogne sprak zich voor het parke ren van meevallers uit. „Dan zien we wel waar dit geld terecht komt." Goossen bepleitte om een paar keer per jaar de mee- en tegenvallers te in ventariseren. „Dan kom je misschien wel aan de B-lijst toe." In de kadernota van b. en w. stond ex pliciet, dat eventuele meevallers bij een hogere uitkering van het rijk zul len worden ingezet om uitgesteld nieuw beleid (B-lijst) alsnog door te voeren, zoals dat ook in het beleids programma Kleur bekennen staat. Goossen vroeg speciaal aan L.J. van Doom of dat 'volledig en onverkort' ook voor hem gold. „Ja", antwoordde de ABT-wethouder kortaf. Wethouder Heijboer liet echter weten dat de for mulering over de B-lijst abusievelijk overgenomen was uit de kadernota van vorig jaar. Dat lag extra gevoelig gezien de opstelling van Boulogne in april. Daarom wilde Heijboer dinsdag een uitspraak van de commissie. En behalve van VVD en D66 kreeg hij groen licht om meevallers eerst in de reserve vrij besteedbaar te parkeren. Installatiebedrijf Lindhout-Potter uit Sint-Maartensdijk neemt alle ge bouwen van Fixet en bouwbedrijf Hans Weggemans aan de Ceciliaweg in Sint-Annaland over. Frans Lindhout zet de doe-het-zelf-zaak voort, terwijl Weggemans aan de Bronsgeestweg een nieuw pand voor zijn bouwbedrijf zet. Lindhout verhuist zijn installatiebedrijf naar Sint-An naland, waardoor de gebouwen aan de Nijverheidsweg te koop zijn. Beide partijen hebben overeenstem- dijk verhuist, zal dit een enorme sti nting bereikt over de transactie, die formeel per 1 januari 2003 ingaat. „Ik was naarstig op zoek naar een showroom, terwijl Weggemans aan gaf dat hij een opvolger zocht voor de Fixet", vertelt Frans Lindhout. „Ik had deze ontwikkeling ook niet ver wacht, maar we kunnen nu zaken heel goed combineren. Voor mijn installa tiebedrijf, waar 11 mensen werken, wilde ik een showroom hebben voor verkoop van sanitair als badkamers, c.v.-ketels en schakelmaterialen aan particulieren. In het pand van bouw bedrijf Weggemans naast de Fixet heb ik daarvoor de ruimte. Het assorti ment van de doe-het-zelf-zaak zal dus verbreed worden. En aangezien mijn installatiebedrijf uit Sint-Maartens- mulans voor Sint-Annaland beteke nen." Lindhout nam vier jaar geleden installatiebedrijf Potter over. „In al die jaren heb ik het nog niet zo druk gehad als nu. Mede door onze pro- jectontwikkelingspoot. We zijn bezig met vier huizen in Sint-Maartensdijk, twaalf in Bergen op Zoom en ook nog projecten in Steenbergen en Roosen daal", aldus Frans Lindhout. Hans Weggemans was wegens vakan tie niet voor commentaar bereikbaar, maar zijn bedrijfsleider van Fixet - Ad Slager - bevestigt de overname. „Wij staan er positief tegenover. De winkel blijft doordraaien volgens dezelfde formule en met dezelfde dienstverle ning. Voor de zeven vaste personeels leden verandert er ook niets." Wijkverpleging is de spil in de zorg, zegt zilveren zuster Magda Kuzee uit Sint-Annaland Willem Heijbroek stelt mo nografie samen over kera mist Chris Lanooy. Marjon de Hond laat weerballon op met leerlin gen van de Veste in Tholen EN VERDER... Plaatselijke kerken wijzen kermis en disco af bij viering 875 jaar Scherpenisse Gronings echtpaar Doornbos-Wold uit Poortvliet zestig jaar getrouwd Fietsveer Gorishoek begint seizoen met flink opgeknapte Harpoen WHS en Smerdiek naar vol gende ronde nacompetie HET GOEDE VOORBEELD IS EEN SLECHT MENS VAN GEEN ENKEL NUT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's. Enthousiast timmeren en metselen de kinderen van de Kon. Julianaschool uit Sint-Philipsland er op los in de werkplaats van het samenwerkingsverband prak tijkopleiding bouw (SSPB) in Bergen op Zoom. De les, gisterenmorgen, is onder deel van het project om leerlingen op een speelse manier kennis te laten maken met praktische technieken. Ook het maken van een maquette hoort daarbij. En dat kunnen ze in Sint-Philipsland: de school wint de eerste prijs. Vier heel verschillende typen huizen, een voetbalveld, groenstrook en speeltuin zijn op de maquette te zien. 'Ontwerp je eigen woning' was de opdracht. Daar is werk van gemaakt in Sint-Philipsland. Zelfs de steentjes voor de huizen zijn, met een mal, afzonderlijk gemaakt alvorens die te verwerken. Twee huizen op palen en onderling met elkaar verbonden, bieden een erg futuristische aanblik. Een andere woning heeft een volledig glazen dak, een derde heeft een dakterras. „De kinderen hebben alles zelf verzonnen en gemaakt", vertelt direc teur C. van 't Hof. „Ze waren erg enthousiast." Datzelfde geldt voor conciërge Vincent Jan sen van de school, die erg creatief is. Er zijn extra lessen handvaardigheid gegeven om de maquette te kunnen maken. „Het vergde meer uren dan we voorafhadden gedacht." Het re sultaat mag er zijn en de eerste prijs - een fraaie oorkonde - is de beloning voor de 37 leer lingen van groep 7 en 8. Er wordt op aspecten gelet als originaliteit, materialen en uitvoe ring, weet Van 't Hof. Vijfjaar geleden won zijn school de wedstrijd eveneens. Veertien scholen uit Tholen en West-Brabant doen mee aan het project. De SSPB selecteert telkens andere. In januari is er op de scholen voorlichting gegeven over de dagelijkse prak tijk van de techniek bij het bouwen van huizen, en zijn opdrachten uitgevoerd door de kin deren. Verder is een werkboek rond hetzelfde thema ingevuld. De afsluiting in Bergen op Zoom is praktisch van aard. Leermeesters en leerlingen van de instelling - die jongeren op leidt tot vakbekwame mensen voor de bouw en timmerindustrie - helpen de kinderen bij de opdrachten. Ze timmeren een vogelhuisje, metselen en voegen een muur, leggen dakpannen en maken rioolbuizen aan elkaar. Het is duidelijk te zien dat de kinderen er plezier in heb ben om zo bezig te zijn. Een dame die een groep begeleidt, heeft het eveneens reuze naar de zin: „Ik doe dit nu voor het derdejaar, prachtig gewoon", zegt ze. Aan het eind van de ochtend krijgen de scholieren een frisbee en ze mogen ook hun vogel huisje meenemen. Nog twee Thoolse basisscholen hebben meegedaan: de Eben-Haëzer- school uit Tholen (die de derde prijs won) en de Sint-Anthoniusschool uit Oud-Vossemeer. X In de werkplaats van de SSPB staat de winnende maquette van de Kon. Julianaschool, samen met de andere inzendingen, opgesteld. Het stembureau in de Wellevaete te Sint-Annaland gisterenmiddag met v.l.n.r. burgemeester W. Nuis, D. Quist en M.A.H den Haan, terwijl Connie van der Jagt-Heijboer zich naar de stemmachine spoed met kinderwagen en hondje.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1