Geluk: zorgelijk dat tegenwoordig beeld belangrijker is dan inhoud 38 gegadigden voor 14 bouwkavels Dure bouwgrond baart SGP en CU zorgen Steun gemeentehuis kost VVD één zetel Raadsleden blijven actief in bestuur Zeeuws Tweede Kamerlid hekelt Fortuyn, CDA en PvdA Pim Fortuyn 'Moord Fortuyn is ontstellend' Intolerantie Adder onder het wethoudersgras Vrijdag 10 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Dictator Pim Griezelkabinet Brandweer Waterschade Kokkelvisserij VZOS in Rozeboom Hoorzitting over Graefnisse Opening forceren Verloting Welhoek Oud-Vossemeer De eerste veertien kavels bouwgrond in de nieuwe woonwijk Welhoek te Oud-Vossemeer zijn toegewezen. Er waren maar liefst 38 gegadigden, waarvan 20 in de A-categorie (eigen inwoners en economisch gebonde- nen) en 18 in de B-categorie (buiten het eiland). Van de A-lijst hebben zich bij nader inzien zes mensen vrijwil lig teruggetrokken, zodat er precies evenveel kandaten overbleven als er kavels waren. Vaste types Prijzen Welhoek slecht gevallen Tol betaald voor verantwoordelijkheid Fractievolgers Vreselijk achter Stouten secretaris, Frigge doet p.r. Stormachtig lil Het liberale Tweede-Kamerlid Jan Geluk uit Schuddebeurs, moet er echt niet aan denken dat Pim Fortuyn de grootste partij van Nederland wordt.' Ook op de verkiezingsbijeenkomst van de VVD Tholen was woensdagavond de geest van de man aanwezig, die de nationale politiek op zijn kop zet. Volgens de peilingen van het televisieprogramma Nova krijgt Fortuyn 19 zetels en de VVD 25 tegenover nu 38. ,Je 33ste plaats is dus lastig, maar wij willen regionaal sterk uit de bus komen" zo sprak voorzitter Hans van Gorsel de tweede Zeeuwse kandidaat moed in. Geluk hield zich vast aan de peilin- gen over Fortuyn, moest hij uitein- gen op de universiteiten, want daar is de VVD na Groen Links als twee de partij uit de bus gekomen. „Op de avond van 15 mei wordt het echt duidelijk", zei de landbouwspecia- list van de liberalen tot achttien be langstellenden. „Bij deze verkiezin gen gaat het in elk geval ergens over. Bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn we ervaringen rijker en illusies armer geworden. Het is wel zorge lijk dat tegenwoordig het beeld be langrijker is dan de inhoud. Lijst trekker Dijkstal kan dan in bepaalde shows minder goed uit de verf ko men, onze mening is dat politici geen showmensen zijn. Politiek moet niet vervlakken. Bij de VVD gaat het om degelijk, daadkrachtig en duidelijk. Minister Zalm heeft een financieel duidelijk beleid ge voerd met een lastenverlichting van 5 miljard euro en 1,2 miljoen banen erbij. Er is veel onder het kabinet Paars II tot stand gekomen, maar plotseling zijn de Fortuynisten op gekomen. Het CDA heeft een hele slechte oppositie gevoerd en For tuyn is in dat gat gesprongen. Overi gens is hij buitengewoon simplis tisch bezig. Hij denkt alles even heel eenvoudig te kunnen regelen, maar zijn kandidaten hebben nauwelijks enige politieke achtergrond. Ze zijn het politieke metier nauwelijks meester." G. de Kaper uit Sint-Maartensdijk merkte echter op, dat de opmerkin gen van Fortuyn op bepaalde punten toch wel hout snijden. „Fortuyn is niet helemaal dom", erkende Geluk. „Over de gezondheidszorg heeft hij goede dingen gezegd. Ondanks dat minister Borst 11 miljard meer heeft gekregen, zijn de ziekenhuizen ad ministratieve tempels geworden in plaats van gezondheidscentra. De budgetfinanciering is de dood in de pot. Er moet per verrichting betaald worden en er zijn meer handen aan het bed nodig en minder administra tie. De personeelstekorten in de ge zondheidszorg zouden mede opge lost kunnen worden door de 1,5 miljoen mensen in de wao en de ww aan het werk zien te krijgen. Dan moet je onorthodox tekeergaan en een aantal dingen schrappen. Het is bijzonder vreemd, dat het CDA niet inziet dat er aan de wao wat moet gebeuren. Werkgevers en werkne mers zijn wel een regeling overeen gekomen, maar dat is een politieke afspraak", zei Geluk. Volgens De Kaper is er door fusies in de gezondheidszorg veel werkge legenheid verloren gegaan. Ondanks zijn eerdere relativerende opmerkin- delijk van de 'coming man' in de Nederlandse politiek ook niets heb ben. „Pas op voor dictator Pim, want Nederland is nog niet jarig als hij aan de macht komt." Wat voor kabinet er na 15 mei dan gevormd moet worden? „Het wordt heel moeilijk om als VVD in een kabinet te gaan zitten, zeker met de PvdA", dacht oud-wethouder R. Ra- vensteijn. Kamerlid Geluk hekelde de vijfde nota ruimtelijke ordening van minister Pronk, en minister Ne telenbos van verkeer heeft volgens hem ook 'kapitale fouten' gemaakt. En de rol van het CDA is volgens Geluk, heel erg onduidelijk.' „Bal kenende is net een kameleon die van kleur verschiet: dan weer rood en dan weer groen. Volgens de CDA- woordvoerder zouden de Neder landse boeren maar naar het buiten land moeten omdat het hier te vol is! Als er een griezelkabinet komt van PvdA, CDA en Groen Links, dan gaat het echt verkeerd in Nederland. Dat zou ook heel slecht voor Zee land zijn, want het Randstad-denken overheerst dan. De VVD wil decen traal werken." Het Schouwse kamerlid was er dan ook niet rouwig om, dat door de val van het kabinet Kok II (vlak voor de eindstreep werd de regering demis sionair omdat de premier zijn ont slag aanbood naar aanleiding van het Niod-rapport over de Bosnische plaats Srebrenica, waar 7500 mos limmannen werden vermoord na het terugtrekken van de Nederlandse VN-militairen) de vijfde nota niet aangenomen werd. Er waren op die vijfde nota 101 moties ingediend en dat is 10% van het jaartotaal aan moties. Volgens Geluk waren er nog meer, heel belangrijke dingen' blij ven liggen, zoals het meerjarenplan verkeer en vervoer en het beleid ten aanzien van de Waddenzee. Statenlid Polderman stipte de grens overschrijdende problemen van brandweer en ambulance aan voor Tholen. „Je moet de regels van de provinciegrens niet te strak hante ren. Er is maatwerk nodig!", aldus de Thoolse. Geluk wilde aan de ene kant de grenzen niet te nadrukkelijk stellen, maar aan de andere kant wees hij op lastige problemen bij dit vraagstuk. Daarom is er volgens hem één communicatiesysteem no dig en dat had Geluk uit de eerste hand, want VVD-staatssecretaris Gijs de Vries regelt die communica tie voor politie, brandweer en ambu- kamerkandidaat Geluk kreeg alvast bloemen van voorzitter Van Gorsel maar of hij op de 33ste plaats gekozen wordt, zal 15 mei blijken. lance. Ravensteijn zag de grenspro blemen bij de hulpverlening vooral als een financieel probleem. „Den Haag moet bijspringen in de Thool se situatie." Geluk wees erop dat het ambulancevervoer in elk geval extra geld heeft gekregen. „Maar voor de lange termijn moet dit vraagstuk goed opgelost worden." Ten aanzien van de financiering van de gezondheidszorg informeerde raadslid Goossen nog naar een ba sisverzekering. Geluk antwoordde, dat de VVD voor een basisverzeke ring voor iedereen is met meer con currentie. Mevr. Boelhouwers vond dat de vijfde nota ruimtelijke ordening te veel een product is van Randstad- denken, terwijl de regio onderverte genwoordigd is. „Met name bij de PvdA en Groen Links heerst die mentaliteit", erkende Geluk. „Pv- dA-kamerlid Duivesteyn, die het eerst in de gemeenteraad van Den Haag heeft verprutst, maakt nu al lerlei wilde plannen. De VVD heeft heel duidelijk oog voor de regio en komt op de kandidatenlijst ook met een goede spreiding." De landbouwspecialist stipte ook een aantal onderwerpen uit die sec tor aan. Zoals het verbod op ge wasbeschermingsmiddelen. Volgens Geluk hebben PvdA-staatssecretaris Faber en minister Pronk, geen enkel oog voor de praktijk.' Hij wees op de grote concurrentienadelen en ver lies van kleinere teelten, want de Nederlandse landbouw is voor 75% afhankelijk van de export. Het VVD-kamerlid sprak over, verwijt baar gedrag van bewindsleden en van het CDA dat geen behoefte had aan een debat met de demissionaire regering.' Naar aanleiding van de waterschade in 1998 pleitte Geluk voor een uit Europees geld te betalen premie voor oogstschade- of inkomensver zekeringen. „Boerengeld moet je in boerenhanden houden en niet in de natuur stoppen. De verplichte afro ming van de inkomenstoeslagen, ook wel modulatie geheten, is nu al leen bestemd voor plattelandsont wikkeling en duurzame productie- methouden. Dat dient te veranderen, anders wordt het geld via de platte landsontwikkelingsplannen (POP) weer gestoken in natuurverwerving. We moeten dat geld slim en nuttig inzetten in de landbouwsector." Volgens M.C. Polderman wil minis ter Pronk de tractoren op het platte land stil zetten of waren het zijn 'asociale ambtenaren' die dit voor stelden. Volgens Geluk was het een 'onzinnig plan.' Pronk heeft het dan ook ingetrokken, maar het VVD-ka merlid waarschuwde om geluid van tractoren toch binnen de perken te houden. „Kijk er een beetje nuchter tegenaan, want we hebben te maken met regels uit Brussel en met ambte naren die van toeten noch blazen weten." Geluk noemde voorts nog even de kokkel visserij, waarbij hij de rol van de PvdA 'onbetrouwbaar' vond, ge zien de uitlatingen van lijsttrekker Melkert dat de kokkelvisserij in de Waddenzee pioet verdwijnen. Er ligt volgens het VVD-kamerlid echter een afspraak voor een evaluatie in 2003, waarmee ook de PvdA- woordvoerder het destijds eens was. „Blijkbaar is Melkert door de ver kiezingskoorts aangetast. Deze on betrouwbare uitspraken mag je bur gers en ondernemingen niet aan doen. Liever Melkert weg dan de kokkelvisserij uit de Waddenzee, want dat is eeri groot Zeeuws be lang", aldus VVD-kamerlid Geluk op een verkiezingsbijeenkomst in Sint-Annaland. Naar aanleiding van de aan slag op de 54-jarige lijsttrek ker Pim Fortuyn op maandag avond 6 mei, waarbij hij voor de radiostudio in Hilversum door een 32-jarige man uit Harderwijk werd doodgescho ten, wijst de redactie erop, dat de verkiezingsbijeenkomst van de VVD Tholen is gehouden op woensdagavond 1 mei. De uitlatingen op die bijeenkomst over Fortuyn dienen dan ook gezien te worden in het licht van de verkiezingsstrijd, die toen nog in volle hevigheid woedde. Inmiddels is de ver kiezingscampagne voor de Tweede Kamerverkiezingen stilgelegd. Nog geen anderhalf uur na de moord op Pim Fortuyn opende voorzitter H.W. van Eenennaam maandagavond de eerste vergadering van de commis sie gemeentelijke ontwikkeling. Vele raadsleden hadden al van de aanslag gehoord en spraken er met elkaar over. De stemming was bedrukt. De SGP er Van Eennennaam, nieuw als raadslid en voorzitter van de com missie, stond er in zijn opening even bij stil: „We hebben het ontstellende bericht vernomen dat Pim Fortuyn is vermoord. Dan vraag je je af of we wel verder moeten met deze vergade ring. We dachten dat dit in ons land niet mogelijk was. Tussen zes uur en twintig over zes is hij door schoten vermoord. We leven mee met de na bestaanden en de familie van de heer Fortuyn." In de commissie werd Pv dA'er J. Oudesluijs vervangen door M.A.H. den Haan en ABT'er J.J.P.A, Boulogne door C. van der Horst. Vol gens Van Eenennaam zal het even wennen zijn om in de nieuwe samen stelling en in de nieuwe stijl te verga deren. Over de eerste vier punten op de agenda (vaststelling agenda, vast stelling van de verslagen van twee eerdere vergaderingen en de binnen gekomen stukken en mededelingen) deed de commissie ruim een half uur. De door het college ingebrachte zeven zaken waren bijna allemaal hamer stukken. Pas toen de vijf onderwerpen die de fracties hadden ingebracht wer den besproken, kwam er leven in de brouwerij. Het door de SGP en CU ingediende onderwerp over het vast stellen van een gemeentelijk beleid voor grondprijzen van projectontwik kelaars, stuitte bij L. Blom (PvdA) op bezwaren. Hij vond het niet 'tactisch' om het nu al te behandelen. Liever zag hij dat eerst intern voorbereid 'om slapende honden niet wakker te ma ken.' Een meerderheid bleek echter wel voor het bespreken van het onder- wep. Na anderhalf uur kon Van Een ennaam de vergadering sluiten. Al thans het openbare gedeelte, daarna ging men achter gesloten deuren ver der. VERVOLG VAN PAGINA 2 Sint-Philipsland De christelijk gemengde zang vereniging VZOS organiseert donderdag om half acht een zangavond in woonzorgcentrum De Rozeboom. Het programma wordt naast koorzang van geeste lijke en vaderlandse liederen af gewisseld met samenzang van psalmen. Voor de bewoners van het zorgcentrum is de uitvoering gratis te bezoeken. Belangstel lenden van elders dienen een kleine bijdrage te betalen. Zij die vervoerd willen worden naar De Rozeboom kunnen contact opne men met Ellie Mol, telefoon 0167-573169. Dhr. Suijkerbuijk uit de Esdoorn hof en het bureau JuriAdvice uit Oud-Beijerland hebben bij de provincie Zeeland bezwaar aan getekend tegen het bestemmings plan Graefnisse. Zij zijn uitgeno digd voor een hoorzitting in Middelburg om hun bedenkingen nader toe te lichten. Op deze zitting krijgen ambtena ren van de gemeente Tholen de gelegenheid om te reageren en eventuele vragen van de hoor- commissie te beantwoorden. Het college moet zich alsnog sterk maken bij het waterschap Zeeuwse Eilanden om het bouwen van zes huizen op de havendijk mogelijk te maken. Dat stelden SGP en CU maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Er ligt al een afwijzing van het water schap, maar P.W.J. Hoek (SGP) vond dat het via het bestuurlijk overleg alsnog besproken moet worden. L. Blom (PvdA) vond het verspilde moeite. „Het waterschap heeft al gezegd dat het niet kan." Volgens Hoek kan de Thoolse raad druk uitoefenen op het water schap. „Er ligt een afgerond plan. Het gebouw dat er nu staat, ver paupert. We willen bestuurlijk en politiek een opening forceren." Drs. A.L. Piet (CU) ondersteunde Hoek. „Nu steek je je arm door de muur heen. Als je niks doet, wordt het er veel gevaarlijker. Natuurlijk moet de veiligheid geborgd zijn. Er is voldoende ruimte om de dijk op te trekken. Er is een veiliger oplossing mogelijk." Waarop zijn buurman J.P. Bijl (CDA) reageerde: „Hoeveel gaat de grond daar dan per vierkante meter kosten?" Blom zei het zonde van de tijd te vinden als van tevoren bekend is dat woningbouw er niet mogelijk is. „Dan doet je alleen maar aan beeldvorming." Piet zei dat het plan voor zes hui zen (van L. Walpot) er al jaren ligt en dat het niet de bedoeling is om 'een show op te voeren.' SGP en CU wachten de uitkomst af van de bespreking, die maandag plaats vindt. Op één na hebben die allemaal hun eerste of tweede keuze kunnen ver wezenlijken, zegt Kees-Jan Westveer van makelaar Minnaard uit Middel- harnis. Op één na komen die kopers allemaal uit Oud-Vossemeer. Som migen hebben nu nog geen eigen woning, maar het merendeel wel, zo dat er een doorstromingseffect zal ontstaan. De veertien zijn volledig vrij in de keuze van een aannemer en dus ook qua type woning, behalve dan de voorschriften die de gemeen te heeft aangegeven in het bestem mingsplan. De Thoolse notaris mr. Knook be paalde 26 april de keuzevolgorde via een loting in Meulvliet. Op 6 en 7 mei vonden er geprekken plaats met de twintig kandidaten in de A-cate gorie, die op volgorde van de loting een keuze konden maken. Er is na melijk verschil in grootte en ligging, dus ook in prijs. Projectontwikkelaar Stienstra was met de gemeente Tho len overeengekomen dat inwoners voorrang kregen. Twintig kandidaten werden ingedeeld in categorie A waarvoor men 1 jaar of langer inge schreven moest zijn in de gemeente Tholen of - blijkens een werkgevers verklaring - een economische bin ding diende te hebben. De overige 18 gegadigden kwamen van buiten het eiland en werden in categorie B in gedeeld. Die achttien zijn nu alle maal buiten de boot gevallen. Ze mogen echter 25 mei tijdens een bijeenkomst in de Vossenkuil mee doen aan de tweede fase van Wel hoek. Die omvat 20 huizen: veertien twee-onder-één kap woningen en zes seniorenwoningen. Een groot verschil met de eerste fase is echter, dat eigen inwoners hier geen voor rang meer krijgen en bovendien koopt men een compleet huis en geen kavel grond zoals bij de eerste veertien. De twintig zijn vaste types woningen met een vaste aannemer. Er wordt niet meer geloot voor deze 20. „Wie het eerst komt op 25 mei, die maalt ook het eerst", zegt West- veer. Zijn makelaarskantoor Minnaard doet de verkoop samen met Sinke Komejan en Nijpels, die sinds kort een kantoor hebben gekregen in Bergen op Zoom. Sinke Komejan, met vestigingen in Goes, Middel burg, Vlissingen en Zierikzee, heeft namelijk Havermans en Nijpels aan de Antwerpsestraat 6 in Bergen op Zoom overgenomen. Daar werken zes mensen onder wie Hans Nijpels, Eric de Vos en Paul Huges als make laar-taxateur. De SGP en de CU zijn bang dat in de nieuwbouwwjjk Graefnisse in Sint-Philipsland de bouwgrond duur verkocht gaat worden. Ze ver wachten dat de prijzen even hoog zullen worden als in Welhoek in Oud- Vossemeer. Het college moet een signaal afgeven bij projectontwikke laar Stienstra, zo zei drs. A.L. Piet (CU) maandagavond in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. Volgens Piet heeft de gemeente de grond in Welhoek voor 15 gulden per vierkante meter verkocht en vraagt de projectontwikkelaar voor sommige per celen 450 gulden per m2. „Dat is in Oud-Vossemeer uiterst slecht gevallen. Ook in Sint-Philipsland vreest men voor hetzelfde niveau. De projectont wikkelaar kan vragen wat hij wil. Kun nen wij daar als gemeente iets tegen doen, door bijvoorbeeld de winstmar ges voor de projectontwikkelaar vast te stellen?" P.W.J. Hoek (SGP) onderstreepte het betoog van Piet. „Als ook in de kleine kernen al de prijzen de pan uitrijzen, dan komen de eigen inwoners niet meer aan de bak." Wethouder K.A. Heijboer zei niet op de kwestie in te willen gaan. F.J. Goossen (WD) vond het een zaak die thuis hoort bij het opzetten van een 'gemeen telijk grondbureau' dat zich actiever met grondpolitiek gaat bezighouden. „Als we dat helemaal zelf gaan doen, dan loop je als gemeente onvoorstelba re risico's. Hier kun je niets mee," zo zei hij tegen zijn overburen in de raad zaal. Ook L. Blom (PvdA) maakte bezwaar tegen de gekozen tactiek van SGP en CU. „Als je het strategisch wilt aanpak ken, dan is dit niet de plek om dat te 1 doen. Zeker niet in de openbaarheid. Je moet hier niet het achterste van je tong laten zien." Goossen zag meer in een samenwerking tussen gemeente en een projectontwikkelaar. Daar heb je vol gens hem meer aan dan zelf de regie in handen te willen houden. „Een project ontwikkelaar te slim af willen zijn, zal niet lukken." Piet was niet tevreden met de opstelling van de wethouder. Hij vond dat Heij boer bij Stienstra duidelijk moet maken dat de prijzen te hoog zijn. En als de on dernemer niet inbindt, dat dan de ge meente moet weigeren verder te gaan met Stienstra in Sint-Philipsland. „Maak afspraken over een reële, betaal bare prijs." Heijboer kon niets toezeggen, zei hij. „Ik denk dat hiervoor eerst een diep gaand onderzoek nodig is." Piet vond dat Stienstra er echter ook belang bij heeft als de gemeente een signaal af geeft. Heijboer zei daartoe bereid te zijn 'als de raad dat aan mij opdraagt.' SGP en CU kregen steun van PvdA, CDA en D66. WD en ABT waren tegen. Maar wat er nu verder gebeurt, bleef onduide lijk. Stemmen van lezers Nederland is geschokt door de aan slag op de heer Fortuyn, maar wat hem overkomen is, verbaast mij niet. Toen ik in Tholen woonde, waren wij ook het doel van individuen die het op ons gemunt hadden. Wij hadden zeker enkele jeugdige tegenstanders die be reid waren tot drie keer toe eieren te gen ons huis in de Kreeftenstraat te gooien. Eén van onze kinderen had, onderweg naar school, op de Thoolse brug een spray in zijn ogen gehad. Hij was verstandig genoeg om het met dauw uit te spoelen. Dit waren geen incidenten, maar onderdelen van een reeks onaangename gebeurtenissen. Daarom hebben wij nu een geheim te lefoonnummer. En de voorvallen wa ren redenen om de gemeente Tholen en de gemeente waar we nu verblij ven, strikt te verzoeken onze huidige woonplaats niet vrij te geven. Alle ac tiviteiten die we in de loop van negen tien jaar Tholen ontplooiden en die ook in de Eendrachtbode hebben ge staan, zijn ons door sommigen niet in dank afgenomen. De intolerantie die tegen dhr. Fortuyn werd ge-uit, zag ik toen al in een zekere vorm in Tholen. Men vond toen zelfs individuen be reid om hun ongenoegen in daden om te zetten. Dit wou ik na jaren na ons vertrek bij deze bijzondere gebeurte nis in Nederland toch wel even kwijt. Mevr. Kubista, kubista@westbrabant.net Bij de collegebesprekingen werd vol trots gemeld, dat men met 3,1 banen zo dicht mogelijk bij de 3 volledige wethoudersbanen was gebleven. Zowel Heijboer als Van Kempen hadden hiervoor elk 0,1 salaris ingeleverd. Deze teruggang spaart voor de toekomst geld uit, maar uit de ka dernota blijkt ook de andere kant van de medaille. De teruggang wordt gecompenseerd door een uitkering. Wethouder Ravensteijn krijgt wachtgeld, Heijboer en Van Kempen krijgen door de nieuwe tijdstoedeling een uitkering omdat de deeltijdfactor is verlaagd. Voor twee wethouders loopt de uitke ring door naar 2003 en volgende jaren. Dit jaar is er 39000 euro voor voormalige bestuurders ge raamd, voor de drie volgende ja ren elk 47500 euro. In de meerja renraming was rekening gehouden met 3,2 wethoudersbanen en nu dat 0,1 minder is geworden, wordt 5000 euro bespaard in 2002 en 6000 euro in de volgende drie ja ren. In het kader van de notitie, Loon naar werken' is de vergoeding van het raadslidmaatschap verhoogd en dat betekent dit jaar 11.000 eu ro meer en de komende drie jaar elk 31.000 euro. Als gevolg van het dualisme zijn er door de be noeming van vier wethouders ook vier extra raadsleden gekomen en dat levert 24.500 euro aan meer kosten op. „Het nemen van verantwoordelijkheid voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen heeft ons stemmen gekost. Wij hebben onze tol betaald voor het dragen van bestuursverantwoordelijkheid." Die ver klaring gaf VVD-voorzitter J.L. van Gorsel woensdagavond tijdens een ledenvergadering in Havenzicht te Sint-Annaland. Hij noemde het ver lies van 1 zetel, een flinke tegenvaller.' „Maar we hebben onze tranen gedroogd. De sfeer is goed en de inzet groot, zodat we over vier jaar dubbel en dwars terugkomen." het controleren niet toe. Alleen is de belastingverhoging voor Thoolse begrippen niet mis. We lopen echter vreselijk achter op tal van terreinen, dus we moeten wel investeren om een leefbare gemeente te krijgen." Raadslid F.J. Goossen vertelde dat de zeven partijen bij de onderhande lingen voor 16 miljoen euro aan wensen op tafel legden. „De kaas schaaf is er dus flink overheen ge gaan. Er zijn 2,7 miljoen euro aan reserves ingezet en daarnaast was er een belastingverhoging nodig. We moeten als een bok op een haverkist zitten en we kunnen leuke dingen beleven, als partijen zich niet aan het beleidsprogramma houden. Want dat is immers wel een door iedereen on dertekende raadsopdracht. De char me van deze nieuwe aanpak is: wat wordt er van de B-lijst aangepakt? Daar begint het feest en wij zullen ons erop verheugen, dat over die B- lijst de oorlog losbarst." Volgens Ravensteijn wordt het raadswerk veel intensiever. Hij riep de leden op om de fractie te onder steunen. „Voorheen hadden we de commissie 20, die de fractie met ad viezen ter zijde stond. Wij vinden het een gemis dat die niet meer functioneert. Er komen weinig le den naar de fractievergaderingen. Daarom roep ik iedereen op om zijn stem te laten horen. Gelukkig heb ben we nu fractievolgers, een nieuw fenomeen op Tholen. Marjan van Gorsel is er één van en zij zal de VVD in de raadscommissie onder wijs en welzijn vertegenwoordigen. En een andere fractievolger, Gabri Hoek, wordt plaatsvervanger. Voor de commissie- en raadsvergaderin gen zal er voortdurend en intensief overleg nodig zijn. Achter de scher men wordt het dus veel drukker", voorspelde Ravensteijn. Van Gorsel ondersteunde zijn plei dooi. „Hoe breder de club, hoe beter het het om beslagen ten ijs te ko men, want de fractie is wat uitge dund van drie naar twee leden." De voorzitter hoopte dat Raven steijn de draad weer oppakt en als fractievoorzitter zijn nieuwe rol gaat vervullen. Na de gemeenteraadsverkiezingen belegde de VVD op 5 april een in formele vergadering om het verlies te verwerken. „We hebben toen te gen elkaar aangepraat en geconclu deerd dat we onder de landelijke ontwikkelingen rond Leefbaar Ne derland en Pim Fortuyn hebben ge leden. Al kunnen we daar niet alles op steken." Van Gorsel noemde het, heel jam mer' dat de VVD niet meer in het college van b. en w. vertegenwoor digd is. „PvdA en CDA hebben ook verloren, maar zij hebben zonder overleg en zonder verklaring VVD- wethouder Ravensteijn gewipt. Zeer jammer. Wij vinden het ook onbe grijpelijk dat die twee Algemeen Belang Tholen als protestpartij het college hebben binnengehaald. ABT belooft wel veel, maar wat is de handtekening van die partij onder het beleidsprogramma waard als je het eerste optreden van fractievoor zitter Boulogne in de gemeenteraad ziet. Ik ben bang dat het tegenover gestelde bereikt wordt." De VVD-voorzitter zei zijn twijfels te hebben over de uitvoering van het beleidsprogramma. „Hoe meer par tijen erachter staan, hoe meer mist, hoe meer onduidelijkheid en hoe meer compromissen. Ik maak me dan ook best zorgen over de ontwik keling van de gemeente Tholen." Van Gorsel hoopte dat het duale stelsel dat nu in de lokale politiek is ingevoerd, mogelijkheden biedt om duidelijkheid te verschaffen over de inbreng van de liberalen. „De VVD wil met de inwoners blijven com municeren, helder en duidelijk, zo als op landelijk niveau ook onze lijstaanvoerder Dijkstal betrouwbaar en open overkomt." De teruggetreden wethouder R. Ra vensteijn noemde het beleidspro gramma op hoofdlijnen voor de ko mende vier jaar een goede zaak. „Behalve dan de sector economie, want dat is een ondergeschoven kindje. Als je echter niet meegete- kend hebt, dan heb je geen recht van spreken. Wij staan er dan ook ach ter, want als je aan het programma niet meedoet, dan kom je ook aan De vertrekkende VVD-raadsleden E. Frigge-Hogesteeger en P.K.M. Stouten blijven allebei actief in de partij. Tijdens de ledenvergaderin gen werden ze benoemd tot bestuurslid. „Ik vind het heel fijn dat jullie op deze manier een bijdrage aan de partij blijven leveren. Laten we er met zijn allen weer tegenaan gaan om als VVD terug te komen." Van Gorsel nam afscheid van de twee raadsleden die zich niet her kiesbaar hadden gesteld. Mevr. Frigge maakte vanaf 1995 deel uit van de gemeenteraad. „We hebben altijd van je genoten, want je was heel spontaan en direct. Waar de burger mee zat, dat bracht Els Frig ge naar voren. Je was een bezig bij tje, heel actief voor onze Thoolse gemeenschap. Je bracht het zelfs tot beste VVD-raadslid van Nederland. Je was één van de voortrekkers en daarom wilde je eerst ook weer een nieuwe periode van vier jaar door gaan. Heel erg jammer vonden we het, toen je toch niet meer herkies baar was. Aan de andere kant ook weer verstandig om meer thuis te zijn, gezien je mooie, nieuwe baan", aldus de voorzitter, die Els Frigge bedankte met bloemen, een boek en een geschenkbon. Piet Stouten was 1 periode van vier jaar raadslid en besloot zich door privé-omstandigheden niet verkies baar te stellen. „Ook dat vinden we heel erg jammer, want we hebben hele grote bewondering voor je in zet, je dossierkennis, je vasthou dendheid. Je was ook bedachtzaam. Het voorzitterschap van de raads commissie gemeentelijke ontwik keling heb je op een bijzonder goe de manier gedaan. Ook dat waarderen we zeer", aldus Van Gorsel, die Stouten eveneens bloe men, een boek en een geschenkbon aanbood. Het bestuur van de VVD Tholen werd flink vernieuwd, want maar liefst vier leden stopten ermee en er was al langer een vacature na het tussentijds opstappen van C. Fossen uit Tholen. Voorzitter Van Gorsel glom echter van trots, dat hij vijf nieuwe mensen had. Behalve Frig ge (p.r.) en Stouten (secretaris) wa ren dat mevr. G. Boelhouwers-Stig- ter (vice-voorzitter), mevr. C.L. van Dalen-Doeleman en A.A. van Wes ten. Bij de vier mensen die ophiel den, was secretaris Goossen, die raadslid is geworden. „Je maakt een hele stormachtige carrière door bij de VVD Tholen", zei Van Gorsel. Na heel veel jaren bestuurslid te zijn geweest, stopte ook O. Huis kamp ermee. Hij liet zich vorig jaar van de kandidatenlijst halen nadat hij teleurgesteld was over zijn lage plaats. In het bestuur was hij vice- voorzitter. Van Gorsel prees hem om zijn veel en breed vrijwilligers werk binnen de partij. Huiskamp blijft actief binnen de VVD, maar nu meer op provinciaal niveau. Ver der stopten C. Breure en mevr. E. de Kaper als bestuurslid. De laatste twee waren niet aanwezig, maar de voorzitter had bij Breure al bloe men thuisbezorgd, zoals hij die ook aan Goossen en Huiskamp overhan digde. De VVD-afdeling Tholen telt 64 leden. Voorzitter Van Gorsel sprak woens dagavond tijdens de ledenvergade ring over een drukke en enerverende tijd. Na de gemeenteraadsverkiezin gen staan 15 mei de Tweede Kamer verkiezingen op het programma en volgend jaar volgen de statenverkie zingen. Daarvoor is het huidige sta tenlid mevr. H.A. Polderman-Mar tin weer kandidaat. Aangezien de beide liberale gedeputeerden Hen- nekeij en Van Zwieten niet herkies baar zijn, maakt mevr. Polderman misschien kans om in het dagelijks provinciebestuur te komen, maar dat is afhankelijk van het verkie zingsresultaat van de VVD. Behalve Henny Polderman zijn ook Oscar Huiskamp en Hans van Gorsel kan didaat voor provinciale staten. ■sTi»s»ia«is Advertentie I.M. J

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7