Schutse wil graag in Oud-Vossemeer blijven, maar gemeente kiest Tholen Vier jaar cel geëist voor steken met mes Scheldecollege uit de smalstad naar Tholen r 'Kleur vaas is Delfts blauw' ^4i A Tweede Lien bij de gemeente Taxatiedag in de Meestoof Verstand naar Scheldecollege Uitslag van verkiezingen op internet 1100 euro voor zendingscommissie H ft m f Vrijdag 10 mei 2002 58e jaargang no. 25 ELEKTRONISCH THUISPLEZIEREN? ÊiK HEIJNEN WWW E T EC H N O LOC I E Meer exclusieve relatiegeschenken Drankjes en hapjes meer professioneel Dagactiviteitencentrum verstandelijk gehandicapten officieel geopend Het dagactiviteitencentrum voor verstandelijk gehandi capten De Schutse wil het permanente onderkomen graag in Oud-Vossemeer realiseren. Maar een voorziening van een dergelijke schaal hoort in de dragende kern Tholen thuis, vindt het gemeentebestuur. „We hebben onszelf de inspanningsverplichting opgelegd om De Schutse uiterlijk begin volgend jaar duidelijkheid te bieden", zei burge meester W. Nuis vrijdagmiddag. Hij opende aan de Vosse- meerse Veerstraat het tijdelijke onderkomen officieel, door samen met drie bezoekers de naam te onthullen. Kinderboerderij Verwonderd en ontroerd Vossemeerder ruziede over autoschade Anders niet lang meer overeind te houden Deze week De rommelmarkt van de zendingscommissie van de Hervormde gemeente in het verenigingsgebouw in Stavenisse heeft zaterdag 1100 euro opgebracht. Dat was iets minder dan vorig jaar. Voor de spullen die om elf uur bij opbod werden verkocht, was veel belangstelling. >- m HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0^-65,7008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eeockaebtt3Dde.nl Homei Het er iii en Sirjt Thool: Verschijnt" Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Na de vierde wethouder komt er bij de gemeente nu ook een tweede se cretaresse. Lien van Sprundel-den Engelsman kan de afspraken van vijf collegeleden en de gemeentese cretaris niet meer bijbenen. Eén vrouw blijkt te krap te zijn, want een aantal zaken worden niet of nauwelijks uitgevoerd, aldus b. en w. in de kadernota. De taken zijn de laatste jaren sterk uitgebreid. Lien blijft alleen de secretariaatswerk zaam heden voor de burgemeester en de gemeentesecretaris doen. De tweede secretaresse gaat de afspra ken van de vier wethouders regelen. Het college wil een vrouw op mbo- niveau en daarvoor trekt het college 40.000 euro uit. Voor dit lopende jaar wordt nog twintig mille uitge trokken. De gemeente Tholen wil af van een sobere levensstijl. B. en w. willen iets exclusievere geschenken aan schaffen. In het verleden is er te weinig aandacht geweest voor re presentatie, schrijft het college in de kadernota. Uitbreiding van het as sortiment cadeaus is nodig en daar voor wordt vanaf 2003 een bedrag van 7500 euro geraamd. Het gemeentebestuur vindt het niet meer van deze tijd, dat de bodes bij speciale gelegenheden voor drank jes en hapjes zorgen. Dit in verband met de personeelsbezetting en het specifieke karakter van dit werk. „Als goed gastheer is het nodig om het maken en het uitserveren van drankjes en hapjes op een professio nele manier te verzorgen", aldus b. en w. in de kadernota. Het komt steeds vaker voor, dat er diensten van derden worden gevraagd. „Voor het gewenste kwaliteitsniveau is het nodig om bij dit soort gelegenheden professionals in te huren." Vanaf 2003 wordt daar jaarlijks 75.00 euro voor uitgetrokken. Morgen, zaterdag, orgamiseert vei linghuis Verhage uit Middelburg een taxatiemiddag in de Meestoof in Sint-Annaland. Mensen die de waarde van bepaalde voorwerpen willen weten, kunnen vanaf één uur in het streekmuseum terecht. Eind juni zal er een speciale taxatiedag zijn voor oude boeken. Demissionair staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid mevr. A. Verstand krijgt woens dagmiddag 29 mei op het Schelde college in Sint-Maartensdijk het eerste exemplaar van het handboek Meer meisjes in de metaal. Ook directrice mevr. Spaapen krijgt dan zo'n boek. Technika 10 Ne derland heeft in opdracht van het opleidings- en ontwikkelingsfonds voor het metaalbewerkingsbedrijf technieklessen aan meisjes gege ven. In de afgelopen anderhalf jaar is dat aan meer dan 40 groepen meisjes op verschillende vmbo- scholen gebeurd. Om scholen van een professioneel en goed ogend advies te voorzien, is het hand boek gemaakt met een scala aan praktische tips voor docenten, di rectie en decanen. Woensdag gaat Nederland naar de stembus voor het kiezen van 150 volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer. Hoe de stemming zal uitpakken is - zeker na de moord op Pim Fortuijn - redelijk onvoor spelbaar geworden. De Thoolse kie zer heeft de keus uit 493 kandidaten op 14 verschillende lijsten. De der tien stembureaus in de gemeente zijn open van half acht 's morgens tot ne gen uur 's avonds. Vier jaar geleden was de opkomst 75,4%. De grootste partij op Tholen was toen de PvdA met 25,6%, gevolgd door de SGP met 23,9%, VVD 18,4%, CDA 12,6%, CU 7,8% en D66 4,4%. De Thoolse resultaten zullen zo spoedig mogelijk na het bekend wor den van de uitslag te vinden zijn op onze homepage: www.eendrachtbo- de.nl. In de krant vindt u ze een week later. De burgemeester praat met Martijn Bevelander, die hem bij de onthulling van het naambord van De Schutse assisteerde samen met Lizet Istha (rechtsvoor met blauwe jas) en Dieneke Verhelst (achter de burgemeester op de arm). Er was veel belangstelling in de Veerstraat. De dagopvang van de stichting tot verzorging van verstandelijk gehandi capten (uitgaande van de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland) ging na de jaarwisseling van start. Op een voormalig bietenopslagterrein (eigendom van M.C.J. Kosten en C.J. van Gorsel) werden een aantal prefab gebouwen neergezet. Maar De Schut se Zeeland wil een permanente voor ziening (die plaats biedt aan zo'n 50 mensen) en heeft daarvoor een hecta re grond nodig aan de rand van een woonkern maar toch vlakbij wonin gen en een dorps- of stadskern. „Meerdere locaties zijn in beeld ge weest: Sint-Annaland, Sint-Maartens dijk en Oud-Vossemeer", zei de bur gemeester. „Toen duidelijk werd welke omvang u voor ogen had, heeft de gemeente aangegeven wat het ruimtelijke beleid is en daarbij geko zen voor Tholen als dragende kern, gelet ook op het voorzieningenni veau." De stichting geeft de voorkeur aan Oud-Vossemeer, gezien de bin ding met de kerkelijke gemeenschap. „En dat begrijp ik." Het gemeentebe stuur zal nu in Tholen-stad een plek moeten vinden die aan de wensen van de stichting voldoet. „We zullen heel actief naar een alternatief moeten zoe ken en dat mag geen drie tot vier jaar duren", aldus Nuis. Een jaar na de re alisatie van het centrum, dus begin 2003, moet het volgens de burge meester duidelijk zijn welke kant het uitgaat. Slaagt de gemeente er niet in om in Tholen iets te vinden, dan zal ze een 'tweede keus' oplossing moe ten accepteren. „De kerkelijke ge meente in Oud-Vossemeer leeft zeer mee. Daar willen we dan ook graag blijven, dat is onze inspanningsver plichting", reageerde bestuursvoor zitter P.C. van Tuijll van De Schutse. „Wat er nu staat is een klein beginne tje. Maar we zien uit naar een defini tief gebouw, want het is toch maar be helpen." De Schutse telt momenteel 19 bezoe kers, die behalve van Tholen ook van Schouwen, Zuid-Beveland en Wal cheren komen. Er werken zes men sen. De dagopvang bestaat uit twee kindergroepen en een groep volwas senen. „Die laatste groep wilt u zo veel mogelijk actief doen zijn. Met het verzorgen van dieren, het doen van boodschappen en het wassen van auto's. In dat verband spreek ik de wens uit, dat er een opening gezocht en gevonden wordt met de kinder boerderij in Sint-Maartensdijk", stip te Nuis een heikel punt aan. Tot eind vorig jaar was er dagopvang van Het Gors op de kinderboerderij, maar die hield na de komst van De Schutse te weinig cliënten over om daar al het werk te doen. Het Gors trok zich te rug, maar De Schutse wilde zich niet voor een hele week binden omdat ze daarvoor ook te weinig bezoekers heeft. „Sindsdien is er geen contact meer geweest. Maar we hebben nog steeds de intentie om de dieren van 't Lamsoortje te gaan verzorgen", zegt directeur A. van der Perk, die overi gens om persoonlijke redenen zijn functie alweer gaat neerleggen (over een opvolger is nog niets bekend). Nuis noemde het een goede zaak dat het in ons land mogelijk is om identi teitsgebonden voorzieningen te reali seren. De Schutse werkt op dit terrein samen met twee andere stichtingen: Siloah (vanuit de Gereformeerde Ge meenten) en Adullam (vanuit de Oud- «Gereformeerde Gemeenten in Neder land en de richting Het Gekrookte Riet in de Nederlandse Hervormde Kerk). In 2000 spraken ze af dat De Schutse een dagactiviteitencentrum in het Zeeuwse zou stichten. „Het pri maire doel is, voorzieningen en zorg realiseren voor verstandelijk gehandi capten binnen de doelgroep: de gere formeerde gezindte." Namens beide andere organisaties zei J. Hoekman dat de samenwerking met name is in gegeven om richting overheid levens vatbare initiatieven te presenteren. „Daarom zijn we blij dat deze voor ziening er is gekomen." Zeeland was tot nu toe een witte vlek op dit terrein. Maar de levensvatbaarheid is aange toond, aldus de burgemeester, die zich blij toonde met de keuze voor Tholen als vestigingsgemeenter „Omzien naar elkaar is iets, dat vanuit uw en mijn levensovertuiging als een opdracht wordt gezien. Ook het ge meentebestuur ziet zijn sociale taak in het scheppen van mogelijkheden", zei de burgemeester. Hij riep de om wonenden van het centrum op om bij te dragen aan de integratie van de be zoekers in de samenleving en stak het personeel en de vrijwilligers een hart onder de riem. „Een zinvolle dagbe steding is voor ieder mens belangrijk, alleen al omdat elk leven door God is gegeven en elk mens uniek is in Zijn ogen." De burgemeester was, met zijn vrouw, graag op de uitnodiging inge gaan. „Wij beiden hebben een warme belangstelling voor de gehandicapte medemens." Van der Perk van het dagactiviteiten centrum verwelkomde in het Calvijn college in Tholen, naast de bezoekers van het centrum met hun ouders en verzorgers, het bestuur, de directie en personeel, alsmede vertegenwoordi gers van kerkenraden en van bij de zorg betrokken instellingen. ZIE VERDER PAGINA 3 Tegen de 18-jarige J.V. uit Oud-Vossemeer is woensdag voor de recht bank vier jaar gevangenisstraf geëist wegens poging tot moord met voorbedachten rade. Op 7 februari van dit jaar stak V. de 43-jarige Iman Quaak uit Sint-Annaland twee keer met een mes. Willens en we tens, volgens de officiervan justitie. Maar V's raadsman beriep zich op noodweer. Zijn verzoek tot voorlopige vrijlating van de verdachte werd door de rechtbank afgewezen. V. zei geschrokken te zijn van zijn daad: „Het was mijn bedoeling niet." V. ging de Sint-Annalander op die be wuste avond bij diens woning te lijf met een 30 centimeter lang vleesmes. De Vossemeerder was enkele maan den eerder bij de versmalling Onder de Molen met zijn auto tegen een paaltje gereden, waar Quaak juist van de andere kant kwam. V. kreeg die ze vende februari van zijn verzekering te horen dat die niets zou uitkeren (het ging om 1400 gulden), en weet dat aan het 'niet eerlijk' invullen van een schadeformulier door Quaak. Door een ruzie met zijn vader diezelfde dag, problemen op het werk en met een stacaravan ging V. volledig door het lint. Hij reed 's avonds naar Sint- Annaland om verhaal te halen, raakte in een woordenwisseling en haalde toen het mes uit zijn broekzak. Quaak werd in het borstbeen en de buik ge stoken. Hij overleefde het ternauwer nood en onderging een spoedoperatie, aldus de officier van justitie die sprak van 'een bizarre, bijna weerzinwek kende daad'. Ze vond voorbedachten rade bewezen, want verschillende ge tuigen hadden verklaard dat V. 's mid dags erg opgefokt was en gezegd had dat hij iets zou gaan doen. Maar vol gens V. pakte hij het mes pas, nadat hij door Quaak was geduwd en in een bloembak terecht was gekomen. „Het was afweer." Maar volgens de offi cier is Quaak niet agressief en had V. zelfs gedreigd een mes tussen de rib ben te steken. „Hij reed er bewust heen om te doden." Volgens zijn raadsman besefte V. op dat moment niet waarmee hij bezig was. Maar hij was erg geschrokken van zijn daad en had zelf het zieken huis gebeld om te horen hoe het met Quaak was. Een psychologisch rap port wees uit dat hij licht verminderd toerekeningsvatbaar is. Maar het ver baasde de advocaat dat V. maar een kwartiertje met een psychiater had ge praat, terwijl dat met een psycholoog acht uren lang was gebeurd. Hij vond dat voor de rechtszitting een psycho loog als getuige-deskundige opgeroe pen had moeten worden. De advocaat beriep zich op noodweer en vroeg om voorlopige vrijlating, maar de recht bank achtte voldoende gronden aan wezig om V. vast te houden. De raadsman ging uitvoerig in op de voorgeschiedenis van de Vossemeer der, die een ongelukkige jeugd zou hebben gehad met een opeenstapeling van afwijzingen door zijn ouders en op school. „Zijn ouders hebben hem in de shit getrapt." Voorlopige hechte nis leek hem, gezien alle tegenslagen, voldoende voor V. De eis van vier jaar noemde de advocaat 'krankzinnig voor zo'n jonge jongen'. Quaak, die samen met zijn vrouw de zitting bij woonde, had bij de rechtbank een vordering voor schadevergoeding in gediend van 2459 euro en voor een te gemoetkoming in de juridische kos ten van 924 euro. Die eis wees de advocaat af omdat de Sint-Annalan- der geduwd zou hebben. V. zei dat wanneer hij een paar jaar de cel in zou moeten, hij van de brug springt wanneer hij vrij komt. „Een aantal zaken kloppen niet. Ik heb mijn volledige medewerking gegeven, maar dingen worden nu tegen me ge bruikt." De verdachte zei het erg te vinden wat er is gebeurd. „Het was mijn bedoeling niet." De rechtbank doet op 22 mei uitspraak. Het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk moet verplaatst worden naar Tholen. De huidige omvang en de prognose voor de komende jaren bie den onvoldoende perspectief om het Scheldecollege in Sint-Maartens dijk in stand te houden. Wil deze openbare vmbo-school voor het eiland behouden blijven, dan is verplaatsing van het Scheldecollege van Sint- Maartensdijk naar Tholen noodzakelijk. Met name in de sector tech niek is het leerlingenaantal zo laag, dat de school dit redelijkerwijs niet lang zelfstandig overeind kan houden. Dat blijkt uit correspondentie tussen men, maar de inhoud van de op- de gemeente Tholen en gedeputeer de staten van Zeeland. De provincie is bereid 15.000 euro subsidie te ge ven voor een vervolgonderzoek naar de levensvatbaarheid van een breed vmbo in de stad Tholen. Na het gemeentehuis lijkt Sint- Maartensdijk daarmee opnieuw een openbare voorziening te gaan verlie zen. Bij de collegebesprekingen werd in april iets van die tendens duidelijk omdat er 6,5 miljoen euro zou zijn gereserveerd voor verhui zing van het Scheldecollege van Sint-Maartensdijk naar Tholen. Wet houder van onderwijs W.C. van Kempen wilde toen alleen bevesti gen dat er een onderzoek zou ko- dracht noemde hij toen 'echt ver trouwelijk'. Al in februari schreven b. en w. echter aan de provincie, dat resultaten van een eerste onderzoek duidelijk maakten dat er in Sint- Maartensdijk onvoldoende perspec tief is voor het Scheldecollege. Se cretaris mevr. S. de Feijter van de oudercommissie van het Scheldecol lege zei echter in april nog helemaal niets te weten van verhuisplannen. Algemeen directeur Verbeek van het Scheldecollege vond het in april 'te kort door de bocht' om over een ver huizing naar Tholen te spreken. Hij wilde eerst het rapport afwachten. ZIE VERDER PAGINA 7 Westernrijder Jan-Pieter Koopman gaat naar W.K. in Italië Visser Ilonka van Vossen en turner Bart de Wilde krijgen aanmoedigingsprijs Dreiging in Afghanistan nog overal voelbaar, zegt Stephan van As EN VERDER... College en stuurgroep oneens over prijsstunter in Sint-Maartensdijk Elke plaats kan een huisarts behouden, maar veranderingen gaan snel Vier mei ingetogen en sober in St.-Philipsland en Tholen LATEN WIJ HET SPOOK DE HAND REIKEN WANNEER HET ONS VREES WIL AANJAGEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Een set van drie vazen bracht 20 euro op, een ouderwetse spiegel met geslepen rand 17 euro. Dat waren enkele topstukken die veilingmeester A. Zwerus aan de man probeerde te brengen. De geboden prijzen varieerden sterk. Een aardenwerk koektrommeltje en een blaasbalg gingen voor 50 eurocent weg, een messing vo gelkooitje voor 3 euro, een stoel met rieten mat voor 6,50 euro en een stapel van vijftien kinderboeken wisselde voor 8 euro van eigenaar. Er zaten geen antieke stukken bij. Sommige voorwerpen leken er wel op. Zo stak Zwerus een vaas in de lucht met de toelichting: „De kleur is Delfts blauw." Het was de eerste maal dat er bij opbod werd verkocht. De zendingscommissie is zeer tevreden over het resultaat, want dit onderdeel bracht 240 euro op. Secretaris M. Smits: „Anders verdwijnt het tussen de andere rommel en gaat het misschien maar voor een euro weg. Zo'n veiling brengt ook wat extra sfeer." De bezoekers hadden een ruime keus op de rommelmarkt die voor de derde maal werd gehouden. Buiten stonden de grote spullen (zoals bedden en lampen), binnen in de hal kleiner huisraad, zoals pannen en elektrische kacheltjes. In de zaal waren boeken te koop, bloempotten en vazen, speelgoed, bloemstukjes en plantjes en al lerlei rommelmarktspullen. Men kon enveloppen trekken, raden naar het aantal knikkers in een pot, sjoelen en darten, er was een cavia-race en er was koffie met cake. Juwelier en horlogemaker Rien de Graaf liet zien hoe hij een uurwerk schoonmaakt en repareert. Ook konden kinderen hun naam in een hangertje laten graveren. De opbrengst is bestemd voor het werk van oud-Stavenissenaar Christiaan Nieu- wenhuize die op Papoea Nieuw-Guinea werkt voor Wyclife, een organisatie die zich bezighoudt met het vertalen van de bijbel. Wyclife werkt nauw samen met de gereformeerde zendingsbond (GZB). Ook de collecte in de kerk gaat naar de GZB. ys" l: Wê ?5Ê-. I WÈÊÊmuÊÊom Veilingmeester A.J. Zwerus toont één van de vele 'topstukken'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1