Sporten voor ondernemers Maaskant Shipyards Tweede kotter Job en Kees Schot tekent vooruitgang Thoolse vissers Wij feliciteren familie Schot met de Z 201, en wensen schip en bemanning een behouden vaart. Opnieuw een schip onder Belgische vlag in de vaart Gronduitgifte Welgelegen II Spanning en druk nodig om prestatie te leveren Donderdag 2 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Eenzijdig ongeval Van Oeveren beste visser Prestaties leveren in de sport vertaalde badminton- speler Lex Coene onlangs in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk naar het leveren van prestaties in het bedrijfsleven. Een doel stellen, goed voorbereiden, een enorme discipline han teren, de spanning opbou wen om de prestatie te le veren en het resultaat kan dan de overwinning zijn. Maar verliezen is vaak on vermijdelijk omdat er mensen op deze wereld zijn, die nog betere presta ties leveren. Ravensteijn krijgt wijn en bloemen Bij Maaskant Shipyards te Stellendam zijn de volgende werkzaamheden uitgevoerd aan de Z-201 van dhr. Job Schot van Rederij Artimon te Knokke-Heist. Belaië: Het aanpassen van de visuitzoek installatie Het gereedmaken van de: *vistuigen *giekblokken *sprankelblokken en jumper blokken *diverse afvoeren - Lensleidingen vervangen - Kopschade gerepareerd - Voorpiek en nettenruim geheel leeggemaakt t.b.v. stralen - Diverse kleine reparaties Visserij-artikelen Oliehandel Haveneind 17, 3252 LE Goedereede MARINE SOFTWARE Een voorbeeld van MaxSea 3D liollaiMl militie beroepsvaar! Iiv Vissersschepen zie je niet zoveel meer in de havens van Tholen en Sint-Annaland, maar actief zijn de Thoolse vissers nog wel degelijk. Zelfs buiten de landsgrenzen varen ze. Job Schot uit Tholen heeft zijn tweede schip in de vaart genomen. Job Senior is de naam en dat doet heel Thools aan. Maar de aanduiding Z 201 duidt op het in ternationale karakter, want Zeebrugge is de thuishaven. Zoals Blankenberge de eveneens Belgische thuishaven is van de B 601, de vorige kotter van Job Schot, waarop nu broer Kees de kapitein is. Leergeld Ervaren visserslui Orgel spelen VERVOLG VAN PAGINA 2 Begin 2003 wordt begonnen met de uitgifte van de grond tegenover Van der Harst, op het nieuwe bedrijven terrein Welgelegen II bij Tholen. Hier heeft de gemeente 11 hectare bouwland van een Belgische eige naar al twee jaar in eigendom. Het land werd gepacht door J. Goorden van boerderij de Laatste Stuiver. De procedure volgens de wet ruim telijke ordening om van de agrari sche situatie een industriebestem ming te maken, gaat nu beginnen. De nieuwe wethouder van ruimte lijke ordening en economische za ken, K.A. Heijboer, kondigde dat vorige week in het gemeentehuis aan tijdens tijdens de tweejaarlijkse kleine ondernemersavond. „De grond in Welgelegen I is in rap tem po uitgegeven. Er wachten nu al be- VERVOLG VAN VOORPAGINA Het vorig jaar uitgekomen detailhan- delsonderzoek van MKB Reva gaf in Sint-Maartensdijk uitbreidingsmoge lijkheden aan voor 300 tot 500 m- in de supermarktbranche. Wanneer Lidl er komt, kan de Aldi de plannen wel vergeten. Van Houte wil eind 2004 over een nieuwe meubelshowroom met magazijn beschikken. Daarvoor heeft hij drie plaatsen op het oog, waarvan Welgelegen tegenover Van der Harst zijn eerste voorkeur is. De grond is van de gemeente. „Ik kamp al een aantal jaren met ruimtege brek", aldus Erik van Houte. „Onze showroom aan de Markt biedt geen mogelijkheden voor uitbreiding. En we hebben ook logistieke proble men, want ons magazijn staat op het industrieterrein. We willen ons graag profileren in de snelgroeiende tak projectinrichting, maar daarvoor ont breken de mogelijkheden nu. Met nieuwbouw kunnen we die plannen wel verwezenlijken." Van Houte heeft zijn branchevereni ging een haalbaarheidsonderzoek la- drijven op Welgelegen II, waar we ook een oplossing voor de kantoren willen maken. Daarnaast proberen we voor plaatselijke bedrijven ruimte bij de dorpen te maken. Al leen Poortvliet vormt een knelpunt, maar ook daar werken we aan een oplossing." Heijboer stelde met genoegen vast dat er sprake is van een gezonde be drijvigheid in de gemeente Tholen. „Uit de erbo-enquête van de kamer van koophandel bleek, dat de werk gelegenheid hier met 1,8% is geste gen en dat is boven het Zeeuwse ge middelde van 1,5%. Dat is een moedgevend cijfer waar we erg trots op zijn. Verder hebben we een werknemers- potentieel dat goed in de markt ligt. De arbeidslust op Tholen is behoor lijk en dat is van groot belang, want wat is een onderneming zonder mensen", aldus de nieuwe wethou der van economische zaken. ten uitvoeren in verband met de hui dige beperkingen. De conclusie was, dat voor een voortgezette groei ver plaatsing of nieuwbouw het beste al ternatief is. „Het vorig jaar uitge voerde onderzoek van MKB Reva heeft ons daarin nog gesterkt", zegt Erik van Houte. „Daarin kwam naar voren dat Van Steenis en Van Houte niet passen in het winkelcentrum van Sint-Maartensdijk, maar dat de twee panden voor een supermarkt een ideale plaats zouden vormen", aldus Erik van Houte. Gijsbert van Steenis van het gelijk namige autobedrijf zegt eveneens vernieuwd te willen terugkomen. „Maar wel in Sint-Maartensdijk en het liefst aan de Sportlaan. Daar zit je beter in het zicht dan ergens ach ter op het industrieterrein. We groei en nog steeds en daarom is de Markt niet meer geschikt voor ons. Het is daar te klein, en het centrum ook niet meer geschikt voor een autobe drijf, want we hebben onvoldoende ruimte om onze auto's te kunnen la ten zien." Sint-Philipstand Op de Krabbenkreekweg vond za terdagmorgen om zeven uur een eenzijdig verkeersongeval plaats. Een 23-jarige automobilist raakte met zijn auto door onbekende oor zaak in de berm. Na een stuurcor- rectie raakte hij aan de rechterzijde van de weg af en sloeg over de kop. De man kwam met de schrik vrij, maar zijn auto raakte door het onge val zwaar beschadigd. Bram van Oeveren ving zaterdag middag bij de viswedstrijd van hengelsportvereniging De Makreel de meeste vis. De deelnemers vin gen samen ruim tien kilo vis. De uitslag is: 1. Bram van Oeveren 915; 2. Pieter Verwijs 690; 3. Sil via van Tillo 625; 4. Jon de Ruiter 575; 5. Piet Kleppe 565. Uitslag junioren: 1Richard van Duuren 845; 2. Patrick van Sas 785; 3. Carlo van Oeveren 710; 4. Hans van Kolthoorn 465 en 5. Dennis Moerland. Snelkooktarwe. Voor afzetbevor dering van snelkooktarwe krijgt de coöperatie Zeeuwse Vlegel 8258 euro subsidie van de provincie. Succes verder bij de studie en dat u uw weg ook in de privésfeer weet te vinden", aldus de burgemeester. Daarna liep Ravensteijn van achter de oude collegetafel naar zijn plaats achter de raadstafel, waar naast fractiegenoot F.J. Goossen een stoel leeg stond. Daar had eerder ABT'er L.J. van Doorn gezeten, die inmid dels achter de nieuwe wethoudersta fel zat. Zo'n tachtig mensen woonden de tweejaarlijkse kleine onderne mersavond bij, die het gemeente bestuur had georganiseerd in sa menwerking met de ABN Amro- bank. Onder de aanwezigen ook veel bankmensen, accountants, ge meentebestuurders. De Thoolse winkeliers, waarvoor deze bijeen komst met name ook bedoeld was, waren zeker niet in de meerder heid. De 40-jarige Lex Coene won als badmintonspeler drie landstitels en behoorde tot de Europese top. Hij vormde samen met zijn zus, vader en moeder een echt familiebedrijf in de sport. Coene studeerde rech ten en fdosofie, zodat hij na zijn sportieve loopbaan ook nog brood op de plank had. Als adviseur bij een bureau dat mentale begeleiding van topsporters deed, en sinds vier jaar als directeur van een uitgeverij die boeken over gezondheidszorg op de markt brengt. Met zijn lezin gen en trainingen erbij werkt Coe ne vier dagen per week, zodat hij nog tijd heeft voor zijn vrouw en kinderen. „Want winnen is de grootste verslaving. Dat wil je elke Oud-badmintonner Lex Coene (links) in gesprek met kapper Leen Rijstenbil uit Oud-Vossemeer. dag. Ook verkopers hebben dat. Maar feit is, datje in het bedrijfsle ven meer afgebrande mensen aan treft dan in de sport. Er zijn geen overspannen sporters. Ken daarom uzelf als het om presteren gaat." Coene wees erop dat het leveren van een prestatie bijna altijd ge paard gaat met spanning en druk. „Je moet jezelf druk opleggen, want spanning is niet slecht. Een bepaalde basisspanning heb je juist nodig. Wie last heeft van zenuwen voor het leveren van een prestatie, moet die niet gaan wegduwen. Vaak naar de w.c. gaan, borrelen in de buik, dat hoort er allemaal bij. Je moet wel positief denken: ik kan het, ik kan het! U moet er ook ple zier in hebben: niets moet, anders is de lol er gauw af. Een prestatie kun je positief beïnvloeden door ongewenste gedachten uit te ban nen. Je moetje gedachten sturen." Persoonlijke doelen stellen - con creet en meetbaar - zowel voor de korte, midden als lange termijn achtte Coene belangrijk. Plannen aan de hand van die strategie en daar consequent naar toe werken. „De kunst is ook om afhankelijke doelen te vertalen in onafhankelij ke activiteiten. De verkoper toetst eerst de behoefte, dus luistert goed en gaat vervolgens de klantvoorde len vertalen. Dat vereist een grote discipline." Dat de praktijk soms weerbarstiger is, wist Coene met zijn rijke (sport)ervaring ook goed. „Hon derden excuses krijg je te horen. Het is heel simpel om die penalty in te schieten, maar bij het Neder lands voetbalelftal gaat dat wel eens mis." Eén van de aanwezigen merkte op, dat het hockeyteam de strafcorners en strafslagen wel al tijd benut. Een ander meende, dat het demotiverend moet werken voor sporters, politici en onderne mers wanneer je bij herhaling het doel niet haalt. Coene antwoordde, dat zoiets niet erg is wanneer je het maximale maar hebt gedaan. „Wanneer je niet tegen verliezen kunt, moetje namelijk nergens aan beginnen. Als je een doel wel haalt, zegt dat ook nog niets over de kwaliteit. Want als de markt heel gunstig is, dan raak je als computerverkoper op elke hoek van de straat zo'n apparaat kwijt." Coene stelde verder dat niet alleen in de sport het competitie-element aanwezig is. „In concurrentie tus sen bedrijven zit ook strijd en on dernemers zoeken daarom ook de grenzen op, zoals sporters dat ook doen. En als u succes hebt, vindt niemand dat fijn, behalve u zelf." F.P. Hommel, mkb-adviseur van de ABN Amrobank, bedankte voor het 'zeer verfrissende verhaal en de prikkelende presentatie'. Hij over handigde Coene een boek over Zeeland. Daarna legden onderne mers en gemeentebestuurders nog contacten tijdens het informeel sa menzijn. De vertrekkende VVD-wethouder R. Ravensteijn is in de raadsverga dering uitgezwaaid met bloemen en wijn. Hij gaat niet ver weg, want als fractievoorzitter van de liberale fractie blijft hij deel uitmaken van de gemeenteraad. Ravensteijn be gon in april 1998 met de portefeuil les financiën, recreatie, toerisme en economische zaken. Na het terug treden van wethouder Moerland kwam sport erbij en dat deed hij graag. „Maar politiek bedrijven is soms een hard vak", zei burgemees ter Nuis. De gemeenteraadsverkie zingen pakten slecht uit voor de VVD, die van 3 naar 2 zetels zakte. „U hebt uw nederlaag opgepakt als een echte politicus. Op de verkie zingsavond wist u al hoe de vlag er bij hing, zei u, maar in de krant heb ik uw echte gevoelens gelezen. In het college zullen we nog op pas sende wijze afscheid nemen, maar in deze raadsvergadering wil ik al zeggen, dat we u zeer erkentelijk zijn voor uw inbreng als wethouder. Postbus 12 3250 AA Stellendam Phone: 0187-491477 Fax: 0187-493112 Postbus 9 4310 AA Bruinisse Phone: 0111-481710 Fax: 0111 -482390 Telefoon (078) 619 15 00 GSM 0653-590872 E-mail: beroepsvaart@hollandnautic.nl MACHINEFABRIEK HOOFDKANTOOR: BREEVAARTSTRAAT 25 POSTBUS 11095 3004 EB ROTTERDAM TEL.: 010 415 22 11 FAX: 010 415 23 51 AFDELING JACHTSERVICE: KENNEMERBOULEVARD 714 POSTBUS 205 1970 AE IJMUIDEN TEL.: 0255 51 97 23 FAX 0255 51 97 24 REPARATIEBEDRIJF AFDELING IJMUIDEN: MIDDENHAVENSTRAAT 35 POSTBUS 205 1970 AE IJMUIDEN TEL.: 0255 51 27 85 FAX: 0255 51 10 11 AFTER 18.00 HRS: 010 418 93 82/0180 51 22 55 AUTOTEL.: 06 53 754 112 CHIEF ENGINEER 010 422 19 93 E-MAIL: info@terlouwrepair.com SITE: www.terlouwrepair.com Job jr. (links) met zijn moeder en vader en broer Kees Schot. De familie Schot heeft ondanks de soms sombere berichten over vangstbeperkingen en andere min der positieve maatregelen van Brussel vertrouwen in de toekomst van de visserij. „Bij de pakken neerzitten doen we zeker niet", vertelt Job Schot (38), die samen met zijn broer Kees (34) aandeel houder is van de in Knokke Heist gevestigde rederij Artimon, die de twee kotters exploiteert. „Boven dien heb ik een emotionele band met de visserij. Met zijn tweeën hadden we het wel goed, maar met een stukje uitbreiding is er toch sprake van vooruitgang. Daar streef je naar en bovendien kan Kees nu ook zelf schipper zijn." In de haven van Stellendam is de in 1996 gebouwde eurokotter op de scheepswerf van Maaskant gemo derniseerd. Het is een schip met er varing, want in 1997 zonk de kotter na een aanvaring, waarna het her stelde schip in 1998 opnieuw in de vaart kwam. Gebrek aan opvolging noopte de Belgische eigenaar Goossens ertoe (zijn zoon Jimmy vaart bij Kees Schot op de B 601) het schip te verkopen en daar had Job Schot wel belangstelling voor. „De tweedehands markt is verza digd, maar het belangrijkste is dat er quotum bij het schip zit. In Ne derland is het financieel-technisch niet te doen om vangstquota te ko pen." De visserij-onderneming gebr. J.C. Schot en Zn. was vroeger een be grip in Tholen. De vader van Job en twee ooms waren de firmanten, maar zij verkochten op een gegeven moment de quota. Aangezien de visserij toch trok, zocht Job jr. bui ten de landsgrenzen naar mogelijk heden. „Ik voer al vanaf 1981 bij mijn vader. Vijf jaar heb ik op de TH 45 gevaren en daarna op de eu rokotter TH 35, maar ik ben begon nen op de SCH 48. Ook op de TH 25 van Sjaak Deurloo heb ik nog gewerkt, maar in 1993 kon ik mijn eerste eigen schip kopen: de onder Belgische vlag varende B 601. We hebben er heel wat leergeld mee betaald, want we vissen voor ze ventig procent in het Engelse Ka naal (voor de overige dertig procent op de Noordzee) en op die rots gronden in het Kanaal moet je goed thuis zijn. Kapotte netten waren soms het gevolg en we hebben er ook veel slecht weer gehad. Dan moesten we uitwijken naar Boulog ne sur Mer in Frankrijk of Newha- ven in Engeland. Als het loont, blijf je langer vissen", zegt Job Schot. De Tholenaar is lang niet de enige Nederlander die in België een vis serijbedrijf heeft. „Er zijn wel 25 Urkers die onder Belgische vlag varen. Je komt nogal eens zielto gende Belgische bedrijven tegen en die worden door Nederlanders op gekocht." Job Schot heeft totaal geen moeite om zich aan te passen aan de regels bij de zuiderburen. „We hebben een Belgische zaak voerder en dat werkt een stuk ge makkelijker voor de papieren. Vijf tig procent van de jaaropbrengst moeten we volgens de regels in Zeebrugge brengen, maar omdat we 1 Belg aan boord hebben, is dat percentage voor ons 25%. Maar die economische link is er dus wel. Je moet je ook willen aanpassen aan de Bour-gondische cultuur, en mijn ervaring is dat de Belgen schappe lijke lui zijn om mee samen te wer ken. De regels zijn echter soms an ders dan in Nederland. Zo moesten we voor onze eerste reis met de ge hele bemanning aanmonsteren in Zeebrugge. En de Belgische sociale regelingen zijn beter dan in ons land." De Z 201 is vier weken in Stellen dam opgeknapt. Niet alleen om het schip van een nieuw verfje en van een andere naam te voorzien, maar ook kwam er een nieuwe vissor- teerinstallatie en een koelinstalla tie. De Caterpiller 300 pk motor kreeg een grote beurt en ook ander achterstallig onderhoud werd uitge voerd. De eurokotter is 24 meter lang, 6,50 meter breed en 4 meter diep. Job Schot kon het schip hele maal naar zijn hand zetten. De kot ter telt zes slaapplaatsen, vijf bene den en één boven voor de schipper. „Maar het belangrijkste is, dat je een goede bemanning hebt. Dat is een lot uit de loterij en gelukkig ben ik daarin goed geslaagd. Met beperkte diploma's verdienen ma trozen ook een riant loon. Vier nieuwe mensen hebben we aange trokken en drie zijn er gediplo meerd. Het zijn ervaren visserslui." Eén van hen is de 26-jarige Jacky Fase uit Sint-Annaland, die al van af zijn vijftiende vaart. Bij Johan Bout, Piet Kegge en Sjaak Deurloo uit Tholen en op de grootste kotter van Nederland, de Arnemuiden 18. Johnny Aalbrechtse uit Breskens en Jimmy Goossens uit Blankenberge zijn de andere matrozen. Op de B 601 varen naast schipper Kees Schot de matrozen Arjan van Dij- ke, Dick Deurloo uit Bruinisse en Jaco Verschoor uit Breskens. Er wordt gevist op tong, schol, ja- cobsschelpen, tarbot, griet en tong schar als lucratieve bijvangst. De vis gaat veel naar Nederland. „Voor ons maakt het dus niet veel uit waar we gevestigd zijn. Zeventig procent voeren we aan in Zeebrugge en Vlissingen. In de zomer liggen we nogal eens in Scheveningen, maar Zeebrugge is ook maar 1 uur rijden vanuit Tholen." Job Schot is van zondagnacht tot vrijdagmiddag aan het varen. „Ge zinsleven mis je wel in dit beroep. Zo speel ik graag orgel, maar dat komt er niet zoveel van. Met ons tweede schip in de vaart zal er ook aan getrokken moeten worden. Ge lukkig fungeert mijn vader als fi nanciële steun in de rug, maar deze investering zal natuurlijk terugver diend moeten worden. En dat gaan we samen zeker proberen", aldus schipper Job Schot van de Z 201, de nieuwste aanwinst van de 'Thoolse' vissersvloot.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9