Honderdjarig Concordia staat midden in de Sint-Philipslandse samenleving Minder repeteren om kosten te besparen 5 dagen feest muziek- en voetbalvereniging ir Verburg h Ruim 20 procent maakt geen fouten op de fiets n Ballon, 'n ballon, 'n ballonnetje Jeugdorkest trekt een volle zaal Donderdag 2 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Muzikanten laten receptie voor wat ze is, om voetbalkampioenen te gaan feliciteren Ups en downs in honderd jaar Concordia We zijn er voor de gemeen schap, vertellen voorzitter Marianne de Jager en be stuurslid Wim Quak van Concordia Sint-Philipsland de verslaggever. De 100-ja- rige muziekvereniging de monstreert dat zaterdag middag, als tegen het einde van de jubileumreceptie bekend wordt dat Noad '67 kampioen is geworden. Meteen rukt de fanfare uit om de voetballers op het sportveld een muzikale hulde te brengen. Het is hun derde optreden van de dag, want 's morgens rij den ze op boerenwagens door Sint-Philipsland en Anna Jacobapolder, en 's middags volgt een rond wandeling met een groep oud-drumbandleden Hagelbui Geen poespas Legpenning 't Lamsoortje geld toestoppen uit de toeristenbelasting ■ir VRIJDAG 10 MEI A.S. Ziekenhuis Lievensberq Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 specialisten in - Computersnetwerkensystemen op maat. - Hi-end audio(speciale luisterruimte). - Beeld en geluidsystemen door heel uw huis. - Eigen technische dienst en service afdeling. BH Concordia in Sint-Philipsland werd in 1902 opgericht door toedoen van de toenmalige burgemeester Van der Sleijden. De vereniging begon met een vijftiental leden, met de heer Steenbergen als kapelmeester en daar naast twee onderkapelmeesters. Na betrekkelijk korte tijd al, kon de eerste van vele muzikale rondgangen door het dorp worden gehouden. Burgemeester Van der Sleijden werd ring van het gouden jubileum was de eerste voorzitter van de vereni ging, die op 25 februari de oprich tingsvergadering hield. Toen werd meteen al besloten, om op tweede pinksterdag in Middelharnis aan een concours mee te doen. Op woens dag- en vrijdagavond werd in de school het noten lezen geoefend. In april van dat jaar werden de heren Schoo en Odink tot onderkapel meester aangesteld. Voor het aan schaffen van instrumenten werden renteloze aandelen uitgegeven. De eerste uitvoering voor de donateurs vond in februari 1904 plaats. Een vaandel had de vereniging toen ook al. In 1913 waren de financiële zor gen dermate groot dat de repetities niet meer wekelijks, maar tweewe kelijks werden gehouden om kosten te besparen. Twee jaar later overleed Joh. Steenbergen. Hij werd opge volgd door zijn naamgenoot Jac. Steenbergen. Van der Sleijden ver trok in 1918, werd tot erevoorzitter benoemd en opgevolgd door C. van Bendegom. Het jaar daarop werd ge sproken over klapstoelen voor de muziektent, dus die was er toen ook al. Secretaris L.C. Clarisse nam in 1927 de dirigeerstok ter hand en onder zijn leiding promoveerde Concordia naar de afdeling uitmuntendheid. Op herhaaldelijk te laat komen op de re petitie stond in die tijd een boete. Uit de opbrengst van een bazaar werden in 1937 nieuwe instrumenten aange schaft, wat hard nodig was. Tien jaar later deden dertien muziekkorpsen mee aan een festival, het eerste dat - ondanks verzet uit de gemeente - in Sint-Philipsland werd georgani seerd. De vereniging telde op dat moment 100 donateurs. Bij de vie- Van Bendegom nog de enige in le ven zijnde oprichter. Door de water snood verloor de vereniging de mu ziektent, terwijl de toegekende schadevergoeding van 1040 gulden niet toereikend was om een nieuwe te bouwen. In 1954 overleed voorzit ter Van Bendegom, hij werd opge volgd door F.P. Feleus Op koning innedag 1961 presenteerde het 30 leden tellende muziekgeszelschap de eerste uniformen en datzelfde jaar kwam de nieuwe kiosk gereed bij het gemeentehuis. A.A. Rijstenbil hanteerde op dat moment de voorzit tershamer en C. Delhez was sinds 1955 de dirigent. Concoursdeelname in 1960 in Zwijndrecht leverde de eerste prijs op. Rond 1970 zat de vereniging in een dip. Het ledental liep terug en ook muzikaal ging het bergafwaarts. C. Rombouts (die tot zijn spijt wegens ziekte zaterdag de receptie niet kon bijwonen) nam in 1971 de dirigeer stok over en gaf die in 1989 over aan R. Bogaarts. De drumband begon in 1959 met vier dames, onder leiding van de heer Everaers. Vanaf de jaren zeventig waren de heren Wagema- kers, Baten en Van Driel de instruc teurs. Momenteel geeft Hans Orgers leiding aan de vijftien leden tellende groep. Nieuwe uniformen kregen al le muzikanten in 1979. Negen jaar later organiseerde de vereniging met veel succes een play-in en een wer vingsactie leverde liefst 100 nieuwe donateurs op. In haar historisch overzicht tijdens de receptie sloot voorzitter Marianne de Jager af met Promise 2000, het succesvolle con cert dat Concordia dat jaar verzorg de en dat ook nu weer op het pro gramma staat. In Sint-Philipsland begint dinsdag 7 mei een feestweek in verband met het 100-jarig bestaan van mu ziekvereniging Concordia en het 35-jarig bestaan van voetbalclub Noad '67. Die betreffende avond om acht uur voeren leden in de feesttent op het sportveld het to neelstuk 'In het vrolijke weerhaan- tje' op. Aansluitend is er muziek van dj Ko Jeroense. Woensdagavond wordt vanaf half zeven een voetbaltoernooi tussen stratenteams afgewerkt. Vanaf half negen zal in de tent op een groot scherm de finale van de UEFA-cup te volgen zijn tussen Feyenoord en Borussia Dortmund. Vanaf half elf treedt zangeres van eigen bodem Mireille op met haar band A Track. Donderdag 9 mei staat het vereni- gingstoernooi van Noad op het pro gramma. De wedstrijden beginnen om 3 uur en tussendoor is er de pe naltybokaal voor de Noad-jeugd. De dweilband van Concordia zorgt voor muziek en voor de jeugd is er een springkussen, 's Avonds om tien uur staat de 'gekste rockband van Nederland' - WC Experience - op de planken, met in het voorpro gramma dj Ko Jeroense. De 'Lachen is OK' show van Ton Laros is er vrijdagmiddag om drie uur voor de jonge kinderen (4 t/m 12 jaar gratis entree). Van half ze ven tot half negen wordt er gevoet bald, de Tholencup voor El- en F- pupillen. En vanaf 9 uur is de drive-in show van Radio 538 te zien en te horen. Zaterdag 11 mei is de slotdag, met vanaf half negen 's morgens de Tholencup voor D- en E-pupillen. Om twee uur (de tweede helft be gint een uur later) neemt een team van Noad '67 het op tegen een team met artiesten en oud-voetbal lers. De opbrengst is bestemd voor de actie Spieren voor Spieren en voor het Ronald McDonaldhuis. In de pauze treedt de showband Ad- vendo uit Sneek op, die te zien was in de Amsterdam Arena tijdens het huwelijksfeest van de kroonprins met Maxima. Om vijf uur volgt bij de feesttent een beachvolleybal- toernooi van het Nudity Beach Team. Het muzikale slot van de dag is opnieuw in handen van Ko Jeroense. Burgemeester Van der Sleijden gaf in 1902 de aanzet voor een muziek vereniging in Sint-Philipsland, en er werd begonnen met 15 leden. Nu telt Concordia er 53, verdeeld over de fanfare, drumband en een aantal leerlingen. Een bloeiende club. Jeugdig ook, want 40% van de leden is onder de 18 jaar. „Vorig jaar zijn zeven leerlingen overgekomen", zegt bestuurslid Wim Quak. Verloop kent Concordia nauwelijks; Adrie Verkerke is met 42 jaren het langst lid van de fanfare. Muzikaal gezien is de bezetting redelijk te noemen, zeggen zowel Quak als Marianne de Jager, die in januari de voorzitters hamer overnam van Bram Boon. „We hebben 13 bugels en dat in strument maakt de fanfare", geeft ze aan. Wie bij Concordia wil komen musiceren, kan niet zomaar zelf zijn instrument kiezen. „Ze willen alle maal saxofoon, maar je moet zorgen voor continuïteit in je vereniging. Daarom bepaalt onze dirigent Wal ter Siol welk instrument iemand gaat leren." Wat het repertoire betreft, hecht men eraan om voor elk wat wils te bieden, zodat de hele gemeenschap zich erin kan vinden. De jaarlijkse dodenherdenking met stemmige geestelijke muziek is gaandeweg een traditie geworden. „We passen ons aan aan het dorp. We zijn er im mers voor de gemeenschap, want er moet iets staan tegenover de subsi die van de gemeente, vinden we." Onder dirigent Siol maakte Concor dia de afgelopen tien jaar een op gaande lijn door. Dit voorjaar haalde de fanfare een eerste prijs in de der de divisie op het winterfestival van de KNFM Zeeland. „Een geweldig resultaat, we hadden sinds de jaren tachtig niet meer aan een concours meegedaan", vertelt Quak. „Som mige muzikanten moesten een traantje wegpinken." De Jager hoopt dat het een stimulans zal zijn, want tot nog toe was een groep mu zikanten geen voorstander van con coursdeelname. Enkele jaren gele den waren pauken een wens van de dirigent en Concordia heeft ze in middels in de kast staan en leidt er iemand voor op. De fanfare repe teert elke maandagavond in de Wimpel, waar men sinds vorig jaar een vernieuwde ruimte heeft. De drumband - die bijna volledig uit da mes bestaat - oefent op woensdag avond met instructeur Hans Orgers. Het bestuur bestaat naast De Jager en Quak uit Joke Bomas (secreta ris), Digna Verhage (penningmees ter) en Jeroen van de Velde. De festiviteiten rondom het eeuw feest zijn over het hele jaar ver spreid, maar zaterdag was de offi ciële receptie. De dag begon ludiek, Van de 334 Thoolse basisscholie ren die verkeersexamen deden, zijn er 326 geslaagd. Zes scholieren moeten herexamen doen voor het theoretisch gedeelte en twee zijn er afgewezen. „Het was een redelijk pittig theorie-examen", zegt voor zitter H. de Wit van 3VO. Hij meldt dat vier leerlingen de maxi male 40 punten hebben gescoord. Het praktische gedeelte, op de fiets, is door 68 kinderen foutloos gedaan. Dat betekent een score van ruim 20%. In sommige plaatsen (Oud-Vossemeer, Tholen, Poort vliet, Scherpenisse en Sint-Maar tensdijk) wordt het verkeersexa men ieder jaar gehouden voor want de fanfare werd over twee wa gens verspreid en de drumband be klom een derde, om al musicerend door de dorpen te rijden. Gezeten op pakken stro en voortbewogen door tractoren trok Concordia veel be kijks en de muzikanten vonden het zelf ook erg gezellig. En dit ondanks de lichte regen en de hagelbui die de wagen in Anna Jacobapolder trof. Het 'Lang zal ze leven' voor drum bandlid Wilma van Moort die 12,5 jaar getrouwd was, klonk ook nog (vrijdagavond bracht de muziek een serenade bij Wim Quak voor diens 40-jarig huwelijk). Terug bij de Wimpel bliezen Siol, Richard Feleus en Leontien Moerland trom petsignalen, terwijl Lauw Moerland de Nederlandse driekleur hees. 's Middags ging de complete vereni ging op de foto, in de hoek van de Zuiddijk bij het Karreveld. Daarna volgde een rondgang door het dorp samen met een aantal oud-drum- bandleden. Vijftien dames hadden er twee keer voor gerepeteerd en ze brachten het er prima vanaf. De ani mo was zelfs zo groot, dat een oud lid uit Almere zich de muziek liet toesturen om thuis te kunnen oefe nen. In de grote zaal van de Wimpel was een expositie ingericht. Met tal van krantenartikelen en foto's werd de historie van Concordia belicht. Oude herinneringen werden opge haald tijdens de gezellige reünie, waarvoor zich zo'n zestig mensen hadden aangemeld. Onder hen was oud-onderwijzer Verwaal uit Dron- ten, die na 36 jaar vooral veel oud leerlingen ontmoette. Het was wethouder W.C. van Kern groep 8. In de andere dorpen ko men om de twee jaar de groepen 7 en 8 aan bod. Het aantal kandida ten per plaats (met tussen haakjes het aantal dat het praktijkdeel fout loos deed): Oud-Vossemeer 36 (5), Sint-Annaland 99 (23), Tholen 94 (28), Poortvliet 40 (4), Scherpenis se 23 (4) en Sint-Maartensdijk 42 (4). „Wij zijn tevreden met het re sultaat", aldus De Wit. Gevonden. Bij de politie in Tholen is informatie te verkrijgen over goe deren die tussen 19 en 25 april zijn gevonden: een herenhorloge, een vlag en een kinderfiets. pen opgevallen dat veel andere ver enigingen uit het dorp betrokken worden bij het feest van Concordia, zei hij tijdens de receptie. „Er wordt duidelijk ingespeeld op gemeen schapszin, het sociale gebeuren. Dat mag ik misschien wel typerend noe men voor Concordia. Gezelligheid, saamhorigheid, en dan muziek ma ken. Streven naar steeds hogere mu zikale prestaties is niet het eerste en belangrijkste bij Concordia. Daarom kunnen de drie elementen die ik net noemde, ook heel goed samen gaan." De wethouder zei dat een muziekvereniging een belangrijke functie heeft in een dorp, bij feeste lijke en ook minder feestelijke gele genheden. Daarnaast noemde hij musiceren een zinvolle vrijetijdsbe steding, en dat niet alleen voor jon geren. Van Kempen keek kort terug op de historie van de vereniging, waarvoor hij de website van Con cordia had geraadpleegd. Daarop vond hij onder meer de spreuk 'Concordia res parval cresent': door eendracht groeien kleine zaken aan. „Ik wil u namens het gemeentebe stuur van harte gelukwensen met dit eeuwfeest, u veel succes toewensen voor de komende jaren en houd het devies uit uw naam daarbij goed in beeld." Van Kempen - die in het nieuwe college niet langer cultuur in zijn portefeuille heeft - nam de gele genheid te baat om de muziek verenigingen te bedanken voor de constructieve manier waarop de af gelopen periode overleg is gevoerd. „Mijn directe bestuurlijke betrok kenheid zal duidelijk minder wor den, maar niet mijn belangstelling Ze hadden er plezier in, de medewerkers van het notaris kantoor Knook en Schot in Tholen. Notarieel medewerk ster Marguerite Mol trouwde vrijdagmiddag met Johan Krijger uit Melissant en dat voor de muziek in zijn algemeen heid en voor de vijf Thoolse korpsen in het bijzonder." Naast Van Kem pen en zijn vrouw kwam ook burge meester Nuis met echtgenote de ja rige vereniging feliciteren. Voorzitter J.P. Westdorp van de Thoolse bond van muziekgezel schappen feliciteerde namens de zusterverenigingen Concordia, na Accelerando en Concordia Tholen het derde muziekgezelschap in de gemeente dat een eeuw oud is. „Op zich geen verdienste, want door niks tê doen bereik je immers vanzelf de leeftijd van 100 jaar. Maar daar zit nu net het bijzondere van jullie ver eniging, dat niks doen is aan Con cordia niet besteed." De fanfare staat midden in de Fluplandse samenle ving, zei Westdorp. Muzikale om lijsting van koninginnedag, doden herdenking en intocht Sinterklaas lijkt zo gewoon en voor de hand te liggen, maar is het niet. „Vraag dat maar eens na bij oranje- en activitei tencomités in plaatsen die geen eigen muziekvereniging hebben." Westdorp omschreef Concordia als 'een typische doe-maar-ge- woon-dan-doe-je-al-gek-genoeg ver eniging. Geen poespas en zonder al te veel tierelantijnen'. Wél een ver eniging met een grote mate van cre ativiteit, vooral op het gebied van werven van nieuwe leden. De bondsvoorzitter ging ook in op het werk van zijn organisatie, waarbij het accent is verschoven van geza menlijke activiteiten naar belangen- wilden de collega 's niet ongemerkt voorbij laten gaan. De gevel van het kantoor tegenover het stadhuis was met ballonnen en vlaggetjes versierd. Ook op het bordes van het stadhuis én voor de behartiging. Hij noemde uitbreiding van het aantal gesubsidieerde les plaatsen bij de Zeeuwse muziek school, het toepassen van de inflatie correctie op de gemeentesubsidie en de realisatie van hedendaagse mu- ziekaccommodaties. „Concordia Sint-Philipsland zit op rozen wat be treft de onlangs gerenoveerde Wim pel, in ieder geval voorlopig. De an dere verenigingen proberen er nog wat van te maken, alhoewel bij som mige korpsen de situatie ronduit slecht is. Ik spreek de wens uit dat het voornemen om muziekoefenlo- kalen te realiseren, geen verdere ver traging meer oploopt." Westdorp maakte van de gelegenheid gebruik om wethouder Van Kempen te be danken voor wat hij de afgelopen ja ren voor de muziekverenigingen deed. Dat de nieuwe cultuurwethou der Velthuis een vrouw is, deed hem deugd. „Gelet op het aantal dames in onze verenigingen, zeker als je kijkt naar Concordia met drie dames in het bestuur en een drumband die grotendeels uit vrouwen bestaat." Hij wenste de vereniging het aller beste voor de toekomst. „Een toe komst met veel gezelligheid, vriend schap, maar bovenal.... veel muzikaal plezier." Een muziekvereniging is vaak de spil in een dorp, zei voorzitter C. de Vries van de KNFM Zeeland. Zo'n vereni ging bestaat uit amateurs, dus men sen die bezig zijn met hun liefhebbe rij. „Zij maken een vereniging groot en houden deze in stand. Concordia deur ervan hing deze kleurige versiering, waarvan er door de straffe wind een enkele wegwaaide. Toen het bruids paar naar buiten kwam, liet notaris Aart-Jan Schot de bruid de streng ballonnen mag er trots op zijn, wat haar muzi kanten voor de vereniging doen." De Vries overhandigde de legpenning van zijn organisatie - met een oor konde - aan voorzitter Marianne de Jager. Zij zei in haar welkomstwoord dat de 100e verjaardag blijkt geeft van een goedgekozen naam, want Concordia betekent 'eendracht maakt macht'. „Je merkt dan ook dat een vereniging alleen kan blijven bestaan als er samenwerking en harmonie is." Ze blikte terug in de historie, maar roemde ook het enthousiasme van de huidige leden. „Zonder dat zouden we niet meer bestaan. De le den zijn absoluut niet te beroerd om zich in te zetten voor de vereniging. Als bestuur zijn we onze leden dan ook zeer erkentelijk voor de steeds getoonde inzet." De steun en het medeleven van de in woners bij dit jubileum doet de voor zitter goed, en ze vindt het ook mooi dat er gevierd wordt samen met Noad '67 dat aan het zevende lustrum toe is. Van 7 tot 11 mei is er een fees tweek met de voetbalclub, met daarin een toneeluitvoering, voetbalwed strijden en optredens. Op 15 juni volgt een drumfestival, op 28 augus tus en 4 september een toeterroute, 31 augustus een zeskamp, 21 sep tember een muzikale rondgang met de zusterverenigingen, 4 oktober een lampionoptocht en 6 en 7 december promsconcerten. Diverse commissies werken aan deze evenementen en ze werden door de voorzitter bedankt voor hun inzet. Na de toespraken werd er geproost op de honderdjarige en meteen daarop rukten de muzi kanten uit naar het voetbalveld. doorknippen. Langs een haag van medewerkers met ballon nen en onder een confetti- regen kwam het paar vervol gens de trap af op weg naar de chr. geref. kerk, waar het huwelijk werd ingezegend. Het Zeeuws Jeugdorkest trok zater dag in Tholen een volle zaal. Het optreden in Meulvliet sloot het jaar lijkse rondje Zeeland af van het or kest. Onder leiding van Carlo Nab- be werd eerst 'I feel pritty' uit de Westside Story uitgevoerd, gevolgd door 'Klezmer' en Amerikaanse volksmuziek. Na de pauze werd Ierse en Schotse volksmuziek ten gehore gebracht, speciaal voor het orkest gearrangeerd door Mark van Rooy. De stemming kwam er goed in en bij het laatste nummer na de Hoewel de gemeenteraad bij de laatste subsidiëring van het multi functioneel centrum in Sint-Maar tensdijk vorig jaar de voorwaarde toevoegde dat het nu echt de laatste keer was, prijkt die voorziening toch weer op het beleidsprogramma. Onder de noemer toerisme en recre atie worden zowel kinderboerderij 't Lamsoortje als het multi-functio- pauze klapte heel de zaal mee. Een geslaagd concert dus. Het enthousiasme onder de jonge ren om gezamenlijk iets moois ten gehore te brengen, spreekt wel uit het feit dat velen van hen het jam mer vonden dat de optredens er weer opzitten. Nu gaat de groep weer nieuwe nummers instuderen voor het volgende seizoen. Ook worden weer nieuwe kandidaten tot het orkest toegelaten, die dan vol gend jaar zeker mee op toernee zul len gaan door de provincie. neel Sint-Maartensdijk genoemd als actiepunten. En dat staat op de A- lijst, die dus sowieso aan de beurt komt omdat de B-lijst pas aan de beurt is als daar extra geld voor ge vonden is. Voor de kinderboerderij en het m.f.c. denkt de gemeente geld te kunnen vinden bij de toeris tenbelasting, die volgens de voorne mens van de zeven raadsfracties verdubbeld zal worden. De gemeen te moest vorig jaar extra bijspringen voor het m.f.c. omdat anders het na tionaal park Oosterschelde niet met de toegezegde ton over de brug zou komen. zijn alle poliklinische afdelingen gesloten, met uitzondering van de afdeling spoedeisende hulp. 1 Advertentie I.M. Advertentie I.M. In de hoek van de Zuiddijk bij het karreveld ging de 100-jarige op de jubileumfoto.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 5