Kerkbestuurder Dekker is voorbeeld voor omgeving Oranjecomité Poortvliet geeft voorzitter M. Poot even vrij Rien Wessels let bij vele clubs op de centen Pluus-voorzitter Eversen had zelf bloemen bij zich Basblazer Cor Vroegop kwam voor lintje broer 'Ik deed het samen met de mensen om me heen' Vossemeerder zet zich belangeloos in Accelerando geleid in moeilijke periode Voortreffelijke belastingambtenaar uit Poortvliet Veertig jaar actiefin vakbondswerk van FNV Peuterspeelzaal eert 20 jaar bestuurswerk Donderdag 2 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bram Hommel uit Steenbergen wordt ridder Parochieraad Van 't Hof-Quist Crematorium Maartje Boudeling benoemd tot ridder „Het zal toch niet waar wezen zeker?" Bij P.J.J. Dekker (59) uit Poort vliet ging een lichtje branden toen hij bij aankomst in Meulvliet zijn kinderen en broers in de zaal zag. Hij zou op verzoek van Hector Jan sen, die in Tholen pas een nieuw bedrijf is begonnen, een voorlichtings bijeenkomst met zo'n dertig ondernemers bijwonen, waarbij fiscale as pecten centraal stonden en waarbij hij oud-collega's zou aantreffen. En daarbij zou de rijke ervaring van Dekker bij de belastingdienst zeker van pas komen, had Jansen gezegd. Daarmee had de Thoolse onderne mer niets teveel gezegd, want het ministerie van financiën was buiten gewoon tevreden over de inwoner van Poortvliet. „Gedurende 41 jaar hebt u op meer dan voortreffelijke wijze bij de belastingdienst gewerkt, zodat uw werkgever u heeft voorge dragen voor een koninklijke onder scheiding", onthulde burgemeester Nuis. Maar er was meer: Dekker maakte zich ook verdienstelijk voor kerk en school. In september verliet hij, ingeschaald in de groepsfunctie E, de belasting dienst, waar hij uitstekend werk deed bij de afdeling invorderingen, beslagleggingen en executioriale verkopen. Het ministerie van finan ciën gaf hem waarnemingstoeslagen en enkele gratificaties voor zijn aan pak. Dekker was vier jaar bestuurslid van de School met de Bijbel in Poort vliet, was vijftien jaar mede-oprich ter en leider van de jeugdvereniging -16 van de Gereformeerde Gemeen te Poortvliet. In 1995 werd Dekker ouderling en dat is hij nog steeds. Hij verzorgt bij toerbeurt de kerk diensten, doet pastoraal werk en verzorgt de catechese. „In uw optre den bent u een voorbeeld voor uw omgeving", zei burgemeester Nuis. De belangeloze activiteiten van Dekker voor het christelijk basison derwijs, het kerkelijk jeugdwerk en de plaatselijke Gereformeerde Ge meente leidden tot de conclusie, dat hij zich geruime tijd ten bate van de samenleving heeft ingespannen. Hoewel het bij de belastingdienst om zijn werk ging, onderscheidde Dekker zich ook daar van anderen door zijn karaktervolle en voorbeel dige plichtsvervulling, zo maakte de burgemeester duidelijk. „Bedankt voor je leugens", zei M. Poot (54) uit Poortvliet lachend tegen de mensen van de bedrijfsverzorgingsdienst die hem om de tuin hadden geleid. Wanneer hij verhalen van mensen hoorde of las die bij de lin tjesregen waren gefopt, dacht de nuchtere Poot altijd: Dat zal mij niet overkomen. „Maar nu ben ik zelf volkomen verrast", lacht de Poort- vlietenaar. Er zou vrijdagmorgen in Meulvliet spoedoverleg van de bedrijfsver zorgingsdienst plaatsvinden. Nor maal gebeurt dat in Boxtel, zodat Tholen wel heel dichtbij was, maar Poot had geen argwaan. Totdat hij zijn vrouw, kinderen en leden van het Oranjecomité zag zitten. Bijna dertig jaar was hij bijzonder actief voor de belangen van de jeugd. In 1972 werd hij penning meester van het Oranjecomité Poortvliet en vanaf 1998 voorzitter. ,,U hebt een groot aandeel in de or ganisatie van de feestelijkheden op koninginnedag en 5 mei", zei bur gemeester Nuis. „Zowel voor de jongere als de oudere jeugd. In de korte periode dat het comité wat minder floreerde, ging u met nog iemand toch door. Dat tekent uw voortreffelijke inzet, maar na dertig jaar draagt u nu toch uw taak over aan een jongere." Poot is ook al bijna veertig jaar ac tief bij de FNV. Tussen 1963 en 1969 haalde hij wekelijks de con tributie op in Scherpenisse en Poortvliet en tot 1973 viel daar ook het innen van vakantiebonnen on der. In 1967 werd Poot secretaris van de FNV-afdeling en vanaf 1976 voorzitter. Bij de fusie in 1996 kreeg hij de voorzittershamer van de FNV-afdeling Tholen. Poot werkt in de landbouw bij de Bedrijfsverzorgingsdienst Tholen, die bij ziekte, vakantie of pieken bij boeren invalt. Al dertig jaar is hij ook zeer actief in de landbouw- vereniging Tholen. Poot was ook nog lid van de inmiddels opgehe ven beheerscommissie van dorps huis 't Ouwe Raed'uus in Poort vliet. „Een indrukwekkende lijst en dat u op uw leeftijd de jeugd nog weet te motiveren is helemaal fan tastisch", zei burgemeester Nuis. Hij nodigde Poot uit om op koning innedag de aubade in Sint-Maar tensdijk bij te wonen, waarvoor de decorandus van zijn medebestuurs leden van het Oranjecomité Poort vliet toestemming kreeg. Maar voor de rest van de activiteiten werd hij weer in zijn woonplaats verwacht. Bram Hommel was en is als vrijwilliger actiefin tal van besturen en wordt daarin bijgestaan door zijn vrouw Jenny. Oud-voorzitter Bram Hommel (52) van muziekvereniging OVM te Oud-Vossemeer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de onderscheiding vrijdagmorgen in zijn woonplaats Steen bergen opgespeld door burgemeester Van Wijk. Hommel toonde zich totaal verrast, stelde het op prijs maar zei in zijn dankwoord dat de on derscheiding niet zijn eigen verdienste is: „Alleen beteken je ontzettend weinig. Ik deed het altijd samen met de mensen om me heen." Bram Hommel dacht dat hij voor een Ook het lidmaatschap van de wei bespreking met de burgemeester naar het gemeentehuis kwam. Sinds een jaar is hij voorzitter van het comité dat de viering voorbereidt van het eeuw feest van de r.k. Gummaruskerk in 2003. Maar eenmaal binnen, werd hij naar de burgerzaal geleid waar zijn vrouw, kinderen, kleindochter en een aantal bekenden al verzameld waren. Hij had niets vermoed - evenmin als de beide andere Steenbergse gedeco reerden - en dat deed de burgemeester deugd. Van Wijk sprak op de ontspan nen bijeenkomst over drie 'witte ra ven' met een flinke verdienste voor de samenleving. „En dat is niet onopge merkt gebleven, want u bent vanuit die samenleving voorgedragen voor een koninklijke onderscheiding." Hommel verhuisde veertien jaar gele den met zijn gezin uit Oud-Vossemeer naar Steenbergen, nadat hij zijn fruit- bedrijf van de hand had gedaan en uit vaartverzorger was geworden. In zijn geboorteplaats was hij op vele terrei nen actief, al vanaf jonge leeftijd. Zo stond hij in 1968 aan de wieg van het jongerenkoor Con Amore in de r.k. Willibrordusparochie, was daarvan de grote animator en een periode voorzit ter (tot de opheffing in 1983). Hij maakte 20 jaar deel uit van de pa rochieraad, onder meer als secretaris en voorzitter. Ook was hij afgevaar digde in de werkgroep oecumenische kerkdiensten en 19 jaar lang voorzitter van het caritasbestuur. „Op dat laatste terrein heb je te maken met de mense lijke maat", aldus Van Wijk. In 1973 werd Bram Hommel be stuurslid van muziekvereniging OVM, vijf jaar later nam hij de voor zittershamer over om die pas neer te leggen bij de viering van het 75-jarig bestaan in 2000. Onder zijn leiding kreeg OVM een eigen oefenlokaal in de Veerstraat, werd uitgebreid met majoretten. beleefde een fikse groei in ledental en ging ook op muzikaal ge bied vooruit. Bij zijn afscheid werd hij tot erevoorzitter benoemd. Door de muziek kwam hij terecht in de be heerscommissie van dorpshuis de Vossenkuil en was - tot aan zijn ver huizing - ruim zeven jaar voorzitter. zijnsraad en de commissie sociaal- cultureel werk (samen zes jaar) had daarmee te maken. In 1987 vormde Hommel, op verzoek van toenmalig wethouder Versluys, de eerste begeleidingsgroep voor asiel zoekers. Hij was ondertussen ook al enkele jaren secretaris van de midden standsvereniging en bleef dat tot in 1995. Van de stichting Promotie Oud- Vossemeer was hij in 1987 mede-op- richter en daar acht jaar lang bij be trokken. Die organisatie wilde de leefbaarheid van het dorp bevorderen. Ze hield daarover een enquête waar van de resultaten werden aangeboden aan het gemeentebestuur. Op politiek gebied was Hommel be trokken bij de KVP en naderhand het CDA in Tholen. Namens OVM nam hij vier jaar geleden zitting in het be stuur van de vereniging Van 't Hof- Quist, de club die de gemeente Tho len adviseert over besteding van de nalatenschap van deze mevrouw. Hij is daarvan sinds anderhalf jaar voor zitter, de laatste functie in zijn geboor tedorp. In Steenbergen kwam Bram Hommel terecht in het bestuur van de basis school Maria Regina. Hij is daarvan nu voorzitter van de schoolcommissie en maakt sinds 1998 deel uit van het over koepelende schoolbestuur, de Lowys Perquinstichting. Zijn gezin is etg actief binnen de r.k. Gummarusparochie en Hommel is vorig jaar gevraagd een co mité te vormen dat het eeuwfeest in 2003 voorbereidt. Hij kan namelijk goed organiseren en weet anderen te stimuleren. In al zijn vrijwilligerswerk is hij steeds bijgestaan door zijn vrouw Jenny, die van de burgemeester een boeket kreeg. Ruim twaalf jaar geeft Hommel inmid dels leiding aan het crematorium in Bergen op Zoom. Ook op dat terrein geeft hij cursussen en is actief binnen een werkgroep van Crematoriumver eniging Nederland. Verder is de ex- Vossemeerder betrokken bij het ram pen-identificatieteam in ons land. Dat brede scala aan activiteiten maakt dat hij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. OVM bracht haar erevoorzitter op ko ninginnedag in Steenbergen een muzi kale hulde. Bij de 3201 koninklijke onder scheidingen die de burgemeesters in Nederland hebben uitgereikt, waren er 6 in de gemeente Tholen en dat was twee minder dan vorig jaar. In de provincie Zeeland was het totaal aantal van 76 koninklijke onderscheidingen echter hoger dan in 2001, toen er 68 lintjes werden uitgereikt. Naast zeventien ridders kwamen er vrijdag 59 leden in de orde van Oranje-Nassau bij. Bur gemeester A. Verbree van Rei- merswaal ging de grens over, naar het Belgische Kalmthout, om de voormalige eigenaar van het van Michelin-sterren voorziene restau rant Inter Scaldis in Kruiningen, mevr. M.M. Boudeling-Hoogstra- te, te onderscheiden. Maartje Bou deling werd ridder. Hetzelfde over kwam D66-raadslid Ria Geluk uit Nieuwerkerk. pleitbezorgster van het rampmuseum in de caissons van Ouwerkerk, predikant ds. H. Hofman uit Waarde en musicus Mart van der Veer uit Zierikzee. Heel veel vrijwilligers werden door middel van een koninklijke onderscheiding bedankt voor hun verdiensten voor de samenleving. Relatief worden er in kleine ge meenten meer lintjes toegekend. Warmond spant met 21,05 lintjes per tienduizend inwoners de kroon voor Schiermonnikoog met 19,86 en Horst aan de Maas met 15,59. In Zeeland scoren Hontenisse en Axel hoog met 5 tot 10 en Tholen is in de provincie goede tweede met 2 tot 5 lintjes per 10.000 inwo ners. M.A. Wessels (56) uit Oud-Vossemeer met zijn vrouw (links), kinderen en kleinkind. „Bij de voordeur had ik het in de gaten. Ik dacht toen: hier is meer aan de hand", vertelt M.A. Wessels (56) uit Oud-Vossemeer. Hij was die vrij dagmorgen pas om half tien gebeld op zijn werk bij bouwbedrijf Golde- wijk (voorheen Uytdewilligen) in Steenbergen. Of hij even naar Tholen wilde komen in verband met een vergadering van de opnamecommissie van Ten Anker. „Mijn moeder staat op de lijst, dus dat kwam aanneme lijk voor. Maar toen ik mevr. Pons van Ten Anker bij Meulvliet gereed zag staan met stropdas en nette jas, kreeg ik toch argwaan. En toen ik mijn vrouw en kinderen zag zitten, was het wel duidelijk." Rien Wessels heeft in het Oud-Vos- baan als hoofdadministrateur zette u semeerse verenigingsleven een prachtige staat van dienst, zo schet ste burgemeester Nuis de diverse ac tiviteiten bij toneel-, sport- en buurt verenigingen. „Naast uw drukke zich gedurende een lange reeks van jaren op voortreffelijke wijze in voor de gemeenschap van Oud-Vosse meer. Heel markant vond ik ook, dat u het verzekerings- en administratie kantoor van W. Timmermans na zijn overlijden fiscaal afwikkelde en overdroeg. En dat allemaal geheel belangeloos. Dat is niet niks. Nu ligt het penningmeesterschap u wel goed als ik uw functies bij diverse vereni gingen bekijk. Dat geeft aan, dat u een zeer gewaardeerd en gerespec teerd persoon bent", zei de burge meester. Wessels werd in 1972 al penning meester van de personeelsvereniging bij bouwbedrijf Uytdewilligen. Van 1978 tot 1986 was hij dat bij kleuter school Hummelvreugd in Oud-Vos- semeer en in 1990 werd Wessels penningmeester van toneelvereni ging Sint Joseph, waarvan hij al sinds 1976 bestuurslid was. Bij het wielercomité Oud-Vossemeer was hij eerst secretaris, vanaf 1974, maar vanaf 1993 tot nu toe penningmees ter. Tien jaar beheerde Wessels ook de penningen van voetbalvereniging Vosmeer, waarmee hij pas in novem ber vorig jaar stopte. Zes jaar was hij voorzitter van het jeugdbestuur van de voetbalvereniging en vanaf 1998 is Wessels penningmeester van buurtvereniging de Boaherd, de nieuwe wijk aan de Dorpsweg. Bui ten zijn woonplaats was hij alleen actief in het bestuur van bejaardente huis de Vossemeren te Nieuw-Vosse- meer (van 1984 tot en met 1995), maar ook daarin zat een verband met Oud-Vossemeer. Alles bij elkaar meer dan voldoende redenen voor een koninklijke onderscheiding. En een serenade, want muziekvereni ging OVM bezorgde Rien Wessels vrijdagavond een muzikale hulde. Oud-raadslid M. Dijke uit Scher penisse stond dinsdag met andere gedecoreerde inwoners van Tholen tijdens de aubade met twee medail les op het bordes van het gemeente huis in St.-Maartensdijk. Een twee de lintje kreeg hij onlangs bij zijn afscheid. Onder het oude decora tiestelsel had hij al goud gekregen. „Onvoorstelbaar, maar wel leuk", zei M. Eversen (59) uit Oud-Vosse meer, nadat hij door burgemeester Nuis van een medaille was voorzien. Hij zat in de zaal omdat Leo Mayer van de lokale omroep Sloth een lin tje zou krijgen. Daarom had Eversen zelf ook bloemen meegenomen. Er waren echter ook collega's van de bridgeclub aanwezig, maar de Vossemeerder ging het pas dagen, toen hij op de voorste rij moest gaan zitten. Rien Eversen is vanaf 1 juni 1982 voorzitter van de stichting peuter speelzaal de Pluus in Oud-Vosse- meer en niemand doet hem dat na op het eiland, want bij de peuter speelzalen wisselen de bestuursle den elkaar snel op. Eversen bleef echter altijd op zijn post. „U bent de vaste kern in het bestuur en gaf op een uitstekende wijze leiding door altijd naar compromissen te zoeken", bracht burgemeester Nuis naar voren. „Uw inzet voor jonge kinderen in de samenleving was bij zonder. U hield het voorzitterschap ook zo lang vol dankzij een goede verhouding met de leidsters. Naast uw baan als verzekeringsagent maakte u veel tijd vrij voor de peu terspeelzaal." Eversen was in 1977 medeoprichter van de schaakvereniging Oud-Vos semeer, waarvan hij tot 1982 pen ningmeester was. De schaakclub is al geruime tijd opgeheven, maar Eversen vond een nieuwe hobby bij de bridgeclubs Carte Blanche en Zwijnshoofd, waarvan hij ook weer penningmeester werd en die functie bekleedt hij nog steeds. In 1982 werd de Vossemeerder ook lid van de stichtingsraad van de lokale om roep Sloth. Vanaf 1996 is hij admi nistratief behulpzaam bij de organi satie van de Zevendorpentocht door wandelsportvereniging Vosmeer. Eversen kreeg vrijdagavond voor zijn woning in de Molenweg een serenade van muziekvereniging OVM. Voorzitter Eversen (59) en zijn vrouw (rechts) worden o.a. gefeliciteerd door secretaris Marie-José Nijssen, penningmeester Hennie Filius en leidster Lia Hopmans (v.l.n.r.) van peuterspeelzaal de Pluus uit Oud-Vossemeer. „Dit had ik helemaal niet verwacht! Het was een volledige verrassing", aldus C. Vroegop (65) uit Sint-Annaland, die voor een lintje van zijn broer Izak naar Meulvliet was gekomen. „De secretaris van de ijsclub had me opgebeld om vrijdagmorgen naar Tholen te komen. Toen Lien van Sprundel me naar de voorste rij dirigeerde, ben ik teruggegaan. Het is voor mijn broer Izak, zei ik, maar Lien zei dat het toch goed was. En toen ik achter me keek, zag ik bestuurslid Imanda van Vossen van Accelerando zitten." De grote afvaardiging van de ko ninklijke fanfare had Vroegop bij binnenkomst helemaal over het hoofd gezien en zijn kinderen en kleinkinderen zaten elders in de zaal, zodat hij die niet zo gauw kon ont dekken. Hoewel Accelerando al vele lintjesdragers telt, had de oud-voor zitter het toch niet in de gaten, dat het om hem ging. Een jaar geleden zwaaide hij af als voorzitter, een functie die Vroegop tien jaar vervul de, nadat voorzitter W.A. Boogaard op 30 april 1991 verrassend opstap te. „U was eerst wat onwennig om het voorzitterschap op u te nemen, maar u hebt zich ontpopt als een va der voor de muziekvereniging en hebt Accelerando door een moeilijke periode geloodst", bracht burge meester Nuis naar voren. Cor Vroegop werd in 1953 lid van de Sint-Annalandse muziekvereni ging, werd in 1977 bestuurslid, in 1982 vice-voorzitter en van 1991 tot vorig jaar voorzitter. „Het bestuur heeft grote bewondering voor de ma nier waarop u het voorzitterschap vervulde. Van top tot teen was u bij Accelerando betrokken en de gevoe lens en meningen van de leden wist u goed te vertalen. Naast een ge voelsmens was u een zeer integer be stuurder. Binnen Accelerando wist u ruimte te geven aan veranderings processen, want opmerkingen als 'dat doen we al jaren zo' zijn dode lijk voor een vereniging", aldus de burgemeester. Vroegop zat als voorzitter van Acce lerando ook bij de Thoolse Bond van muziekgezelschappen, de Dorpsge meenschap Sint-Annaland en andere organisaties. Hij is nog steeds actief muzikant op de es-bas en een zeer trouw bezoeker van de wekelijkse repetities. In zijn jonge jaren bracht hij menig inwoner de beginselen van de muziek bij. Vroegop organiseert nog altijd de maandelijkse ophaal- ronde van het oud papier. Ook be werkt hij een stukje landbouwgrond in de kleine Suzannapolder, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de verenigingskas. Naast de muziekver eniging was Vroegop van 1980 tot 1985 lid van de ouderraad van de Thoolse scholengemeenschap in Sint-Maartensdijk, waarvan hij vier jaar voorzitter was. „Een prachtige staat van dienst, met name bij een muziekvereniging die er zijn mag. Op het laatste concert heb ik daarvan nog onlangs kunnen genieten, o.a. door het meezingen van Nederlands talige liedjes", zei de burgemeester. Accelerando bracht de oud-voorzit ter vrijdagavond dan ook een muzi kale hulde. Vroegop en zijn vrouw werden in een oldtimer opgehaald en de muzikanten trotseerden een nat pak om hem naar de Sakofahal te be geleiden, waar hem een gezellige avond werd aangeboden. C. Vroegop (65) uit Sint-Annaland met zijn kleinzoon Menno van 5 weken en diens 5-jarige zusje Jorick Vroegop. Verder de kleinkinderen Jurian (5) en Anne de Graaf (8), mevrouw Vroegop en de kinderen. P.J.J. Dekker (59) uit Poortvliet met zijn vrouw (links) in een gezellig onderonsje met Lien van Sprundel. M. Poot (54) uit Poortvliet en zijn vrouw praten na met burgemeester en mevrouw Nuis rechts).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3