VS/ 5 ml Chris Burgers uit Sint-Maartensdijk krijgt erkenning als landbouwridder Koude koninginnedag niet minder gezellig Lidl supermarkt in meubelzaak Van Houte Spannend en meeslepend ooggetuigenverslag bekroond Zibi A-& Talenten dames blootleggen Kerkdienst in de open lucht Herdenking van de gevallenen Auto in sloot EB op vrijdag Wegens buitengewone inzet voor o.a. de Thoolse Dagen mm Tim-. mm gm Donderdag 2 mei 2002 58e jaargang no. 24 100 t 1902 - 2002 SCHILDER NODM Scherpenisse tel. 0166-663804 In verband met Hemel vaartsdag donderdag 9 mei verschijnt de Eendrachtbo de volgende week op vrij dag 10 mei op het gebrui kelijke tijdstip in de ochtend. Zes Tholenaren hebben ter gelegenheid van koninginne dag een onderscheiding ontvangen, vanwie C.P. Burgers (69) uit Sint-Maartensdijk de hoogste kreeg: ridder in de orde van Oranje-Nassau. „Toen ik bij aankomst in Meul vliet mijn vrouw en verschillende familieleden zag zitten, dacht ik: nu ga ik voor de bijl. Maar ridder had ik nooit verwacht. Ik sta perplex", zegt de landbouwbestuurder, die volgens burgemeester W. Nuis 'een geweldige staat van dienst' heeft. P.J.J. Dekker en M. Poot uit Poortvliet, M. Eversen en M.A. Wessels uit Oud-Vossemeer en C. Vroegop uit Sint-Annaland werden benoemd tot lid in de orde van Oranje-Nassau En in Steenbergen werd oud- OVM-voorzitter A.A.J. Hommel, afkomstig uit Oud-Vos- semeer, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Brede lagen Derde eervolle vermelding Arie de Viet Spar gaat in pand garage Van Steenis Deze week EN VERDER... Met verschillende aanpassingen vanwege het weer is dinsdag overal op Tholen en Sint-Philipsland koninginnedag gevierd. Het was een sombere, winderige en koude dag, maar gelukkig bleef de regen beperkt tot een buitje in de ochtend. „Ik heb een slapeloze nacht gehad, want alle weerberichen waren met elkaar in tegenspraak", zegt A. v.d. Velde van stichting Stad. Tot het laatste moment is er gedubd of de spelletjes voor de kinderen naar binnen verplaatst moesten worden. „Maar ik vind dat ze buiten horen, het is een volksfeest. En er zijn zoveel mensen bij betrokken, dan moet het al écht slecht weer zijn." In Stavenisse, Oud-Vossemeer en Scherpenisse werden de activiteiten voor volwassenen wél afgeblazen. s Eendrachtbode, de Thoolse Courant Ch-46Q7 ZG SintAnnaland b.g.g. 653474 achtbode.nl htbode.nl htbode.nl f5rachtbode.nl t enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester Nuis betreurt het, dat de aandacht voor de vrouw bij het voordragen voor koninklijke onder scheidingen achter blijft. „Met na me op Tholen", zei hij vrijdag bij de lintjesregen in Meulvliet, waar bij alleen 6 mannen een medaille op hun revers kregen. „Na de uitrei king in april vorig jaar zijn er tus sentijds zes koninklijke onderschei dingen in onze gemeente uitgereikt, waarvan 5 aan mannen. Mevr. C. van Dalen-Doeleman was in febru ari van dit jaar de enige vrouw. Het wil er bij mij niet in, dat er geen en kele vrouw op Tholen is, die aan de richtlijnen voor een koninklijke on derscheiding voldoet. Kijk maar eens goed om u heen hoeveel cre ativiteit en talent van dames we nog bloot kunnen leggen. En draag ze dan ook voor!", zo deed burge meester Nuis een oproep aan de in woners van Tholen. Op initiatief van de evangelisatie commissie van de Hervormde ge meente in Oud-Vossemeer wordt op eerste pinksterdag een interkerkelij ke dienst in de open lucht gehou den. 'In vuur en vlam' is het thema van de dienst, die 's morgens om tien uur plaatsvindt in de boom gaard van de familie Van Dijk aan de Langeweg. Naast de Hervormde gemeente werken de Rooms-Katho- lieke kerk en de Gereformeerde kerk mee aan deze openluchtdienst, een voor Tholen uniek initiatief. Pastor Gemma Verlijsdonk zal in de dienst een verhaal vertellen voor de kinderen, mevr. Slager-den Engels man vertelt de pinkstergeschiedenis in Thools dialect en Erik Schipper (voorganger in de Hervormde ge meente van Kerkwerve) verzorgt de meditatie. Muzikale medewerking is er van een koperensemble, dat onder andere de samenzang bege leidt, en het interkerkelijk jeugd koor Polyhymnia. Na de dienst is er gelegenheid om samen nog wat te drinken. Het is raadzaam om zelf een plaid of een klap- of tuinstoel mee te brengen om op te zitten. Bij mooi weer kun nen mensen heel goed op de fiets of wandelend naar de dienst komen. Zowel in Tholen als in Sint-Philips- land wordt zaterdag de dodenherden king gehouden. In het bosje aan de Vossemeersepoort in Tholen betrek ken leden van de Nationale Reserve die avond om kwart voor zeven de do denwacht bij het gedenkteken. Vanaf kwart voor acht speelt Concordia ko- raalmuziek. Na The Last Post - gebla zen door Arnold van Bavel - worden twee minuten stilte in acht genomen, waarna de vlag wordt gehesen en het Wilhelmus gespeeld. Vervolgens kun nen bloemen gelegd worden. De koren Canticum en Immanuël sluiten de bij eenkomst af met een drietal liederen. In Sint-Philipsland speelt Concordia dit keer op de parkeerplaats voor het oude gemeentehuis, omdat de muziek- nis te klein is geworden voor het mu ziekkorps. Vanaf zeven uur klinken geestelijke liederen. Om kwart voor acht gaan de klokken luiden. Ook hier klinkt The Last Post, gevolgd door twee minuten stilte en afsluitend het Wilhelmus. Gisteren net na het middaguur is een automobiliste in de sloot beland aan de zuidkant van de Joanna Mariapol- der bij Sint-Annaland. De vrouw kwam er met een hoofdwond vanaf, maar voor alle zekerheid is ze voor onderzoek naar het ziekenhuis ge bracht. Hoe het ongeluk kon gebeu ren, is niet duidelijk. De bestuurster reed in de richting Sint-Annaland en moet in de bocht naar links een stuur- correctie hebben uitgevoerd. Daarbij schoot ze de weg en het fietspad over, en belandde ondersteboven in de sloot met de neus in de richting van Oud-Vossemeer. Aan de voorkant was de auto totaal vernield en ook de achterruit lag eruit. De brandweer van Sint-Annaland kwam te hulp. Door dat bij de melding sprake was van de Javadijk (aan de rand van het dorp), moest de gewaarschuwde ambulance nog even zoeken. C.P. Burgers (69) uit Sint-Maartensdijk met zijn echtgenote en schoonmoeder, de 87-jarige mevr. J.D. Geluk-de Rooij. „Een koninklijke onderscheiding is geen gunst en ook geen recht, maar een erkenning van de samenleving voor uw leef- en handelwijze", zei burgemeester Nuis vrijdagmorgen in een vol Meulvliet. „Het is een beloning voor opmerkelijke presta ties. U hebt bijzondere verdiensten voor de samenleving. De markante inzet van sjouwers en doeners die zich belangeloos en vrijwillig inzet ten en zo het verenigingsleven in stand houden, krijgt hiermee aan dacht. Velen vinden dat werk van zelfsprekend en u werkt ook vaak op de achtergrond, maar zo vanzelf sprekend is vrijwilligerswerk voor verenigingen toch niet. De mensen die u voorgedragen hebben voor een koninklijke onderscheiding me nen dat u extra waardering verdient en dat is terecht. Rang en status spelen in het nieuwe decoratiestel sel geen rol meer. Er is ook geen automatisme meer van zoveel jaar ergens aan verbonden zijn. Het gaat om maatwerk, persoonlijke ver diensten staan voorop." In de met bloemen feestelijk aange klede zaal had Nuis hier en daar wat verbaasde gezichten gezien. „Som migen zeiden dat ze hier verkeerd waren, maar u zit echt allemaal goed." De lintjesregen was wel op een afwijkende dag. Van de uitrei king op de laatste werkdag voor ko ninginnedag werd afgezien omdat maandag velen vrij hadden. De bur gemeester was blij met 6 lintjes, hoewel dat er vorig jaar 8 waren. „Tholen staat bekend om zijn ge meenschapszin en ook om een groot aantal voordrachten voor ko ninklijke onderscheidingen. Maar ik doe niet mee aan een lintjesrace. Daarvoor zijn er ook teveel contro lemomenten: zowel in Middelburg als in Den Haag. De toekenning van een koninklijke onderscheiding wordt zorgvuldig bekeken. Onder het nieuwe stelsel is het aantal toe genomen en brede lagen van de be volking komen ervoor in aanmer king. Dat is verheugend, maar voor velen komt deze bij de Koninklijke Nederlandse Munt vervaardigde medaille,- volgens een wettelijk vastgelegd zilvergehalte, toch on verwacht." De burgemeester stond nog even stil bij het feit dat dhr. Prins uit Tholen, die een jaar geleden tot rid der werd benoemd, 9 november overleed. „Onze gedachten gaan bij deze gelegenheid uit naar zijn vrouw en kinderen." Nuis sprak verder zijn aanhankelijkheid uit aan het koningshuis en gewaagde van een moeilijke tijd voor de koningin gezien de ziekte van haar echtge noot, prins Claus. De burgemeester bracht ook de felicitaties over aan Willem Alexander en prinses Maxi ma ter gelegenheid van de 35ste verjaardag van de prins zaterdag. Onder de aanwezigen in Meulvliet waren een aantal gedecoreerden van het afgelopen jaar en verschil lende vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Met familieleden van de zes mannen die een lintje kregen en verenigingsbestuurders die voor de voordracht gezorgd hadden, was Meulvliet goed ge vuld. Verschillende landbouworganisa ties profiteerden in rijke mate van de inzet van Chris Burgers. Hij stond aan de wieg van de stichting Thoolse Dagen in 1957, waarvan hij 20 jaar penningmeester was. In 1962 begon hij in het afdelingsbe stuur van de ZLM Sint-Maartens dijk en daar was hij 22 jaar secreta ris-penningmeester. In 1966 werd Burgers bestuurslid van de vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting Tho len en Sint-Philipsland, waarvan hij 15 jaar secretaris bleef. In 1973 werd Burgers bestuurslid van de Bedrijfsverzorgingsdienst Tholen en Sint-Philipsland en bij de fusie tot VBAZ kreeg hij ook hier de taak van secretaris-penningmeester, een functie die hij 10 jaar in de kring Tholen/Sint-Philipsland vervulde. De schapenhouder was bestuurslid en lid van de raad van toezicht van de Nederlandse Wolfederatie, 20 jaar voorzitter van de weegbrugver eniging Sint-Maartensdijk, 25 jaar bestuurslid van de bietenrooicombi- natie Tholen/Sint-Philipsland en 23 jaar voorzitter van de bietenrooi- combinatie Sint-Maartensdijk. Burgers is nog steeds voorzitter van het bestuur van het Agrarisch Op leidingcentrum in Zeeland. De eni ge functie bij een niet-agrarische organisatie was die van bestuurslid bij sport- en gemeenschapscentrum Haestinge, waar Burgers 15 jaar ac tief was. „Deze waslijst geeft uw geweldige staat van dienst aan", zei burgemeester Nuis, die Burgers prees voor zijn buitengewone inzet voor de samenleving. Spannend en meeslepend. Dat was volgens de jury van de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek het ooggetuigenverslag in de Eendrachtbode van de blokkade op de Paasdijkweg in Poortvliet. Arie de Viet kreeg er donderdag een eervolle vermelding voor. „Nieuwsbladjournalistiek op haar best", zei juryvoorzitter drs. R.E.M. Asselbergs. De jury, die verder bestond uit B. van volle vermelding. In 1997 kreeg hij der Schaaf en A. van der Wouden, was 'met overtuiging' tot een nomi natie van vijf inzendingen gekomen. De reportage in de Eendrachtbode van 6 september vorig jaar over de blokkade van inwoners tegen de over last van de twee beweegbare drem pels in Poortvliet was er daar één van. „Het is een ongewoon uitvoerig ver slag van een actie van burgerlijke on gehoorzaamheid van enkele inwo ners, compleet met dialogen van de actievoerders met de politie, de burge meester en de wethouders. Emoties van omwonenden, bewegingen van omstanders en een beschrijving van de rol van een ander regionaal medi um, omroep Zeeland. Een gebeurte nis die de krant misschien ook met een zakelijk 2-kolommertje had kun nen afdoen, werd hier op driekwart pagina uitgewerkt in een spannend en meeslepend ooggetuigenverslag in woord en beeld. Een voorbeeld van wat lokale journalistiek kan zijn", al dus juryvoorzitter Assselbergs, die met groot genoegen de oorkonde bij deze eervolle vermelding overhandig de aan Arie de Viet. Hij voegde daar nog een boeket bloemen aan toe. Voor De Viet was het zijn derde eer die voor een serie over de visserij en in 1999 voor een verhaal over de sap man (bekend van de i.r.t.-afifaire) in het bedrijfsverzamelgebouw te Sint- Maartensdijk. Was er de vorige keren nog een geldprijs aan verbonden, dit keer was er alleen een oorkonde. De hoofdprijs, die ging naar het nieuws blad Brabants Centrum uit Boxtel voor een interview met een slacht offer van seksueel misbruik door een fysiotherapeut, was een speciaal ver vaardigd kunstwerk. Eervolle vermel dingen gingen verder naar de Meppe- ler Courant voor een serie artikelen over stedelijke voorzieningen en pro jecten die al jaren op stapel staan en naar de Texelse Courant voor een achtergrondverhaal over de melkvee houderij die zware tijden beleeft. Een verhaal over de mkz-crisis in Hattem in weekblad de Homoet was ook ge nomineerd, maar werd door de andere journalistieke prestaties voorbijge streefd. De Prijs voor de Nieuws bladjournalistiek werd donderdag in Baarn voor de vijftiende keer uitge reikt tijdens de NNP-dag, georgani seerd door de vereniging van lokale nieuwsmedia, waarbij meer dan hon derd nieuwsbladen zijn aangesloten. Van Houte interieurs uit Sint-Maartensdijk heeft het pand aan de Markt verkocht aan een projectontwikkelingsmaatschappij die er na een grondige verbouwing supermarkt Lidl wil vestigen. In het pand van garage Van Steenis aan de overkant komt de Spar supermarkt, die daarmee de Korte Vest verlaat. Van Houte wil tegenover Van der Harst op het Thoolse bedrijventerrein Welgelegen een nieuwe showroom bou wen en Van Steenis wil aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk een au tobedrijf beginnen. Volgens Erik van Houte betekenen de transacties een geweldige impuls voor het winkelgebied Sint-Maartensdijk. De ontwikkelingen in de detailhandel raken met deze plannen in een stroomversnelling. „We zijn er al lan ger mee bezig, maar ik wist niet dat het zo hard kon gaan", zegt Erik van Houte. Hij heeft zijn gehele meubel showroom aan de Markt en de West- vest verkocht, inclusief het kantoortje dat verhuurd is aan ziekenfonds VGZ. Een deel van de meubelzaak wordt gesloopt om 20 parkeerplaat sen op eigen terrein te kunnen maken, want dat is een eis van de gemeente. Supermarkt Lidl is een internationale formule van een prijsstunter, die vol gens kenners nog onder de Aldi zit. ZIE VERDER PAGINA 9 Oud-OVM-voorzitter Bram Hommel geridderd Piet Lindhout na bevrijding in Winschoten actief bij opsporen NSB'ers Jaap van Oudenaarde neemt met kampioenschap afscheid van Noad Verbazing bindt bezoekers van kunstroute in Tholen Tweede kotter Job en Kees Schot tekent vooruitgang Thoolse vissers Asielzoekersvraagstuk volgens wethouder Heijboer uit bijbels perspectief bekijken Sporten voor ondernemers VAN HET ZICHT OP ANDERMANS OVERVLOED VERMAGERT DE AFGUNSTIGE Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In Tholen is uiteindelijk alleen de korte baan voor de skatewedstrijd geschrapt omdat deze te glad was. Verder vonden alle geplande activiteiten doorgang. De peuters deden hun spelletjes binnen in de kantine van Tholense Boys en de muzikale optredens op de Kaaij werden naar de aangrenzende horecagelegenheden verplaatst. In het programma van de Kunstkring zijn de workshops geschrapt. „Net toen de aubade klaar was, ging het regenen. Maar dat duurde een kwartiertje. En 's avonds bij de viswedstrijd viel de wind zelfs helemaal weg." Op het sportveld deden 400 kinderen mee aan de spelle tjes. Sommigen werkten de veertien onderdelen pijlsnel af, want echt lekker was het toch niet. Zowel de skate- als de viswedstrijd trok een vijftigtal deelnemers. En aan het versieren van de straten beleefden vele inwoners erg veel plezier, kreeg Van de Velde te horen. De Venkelstraat won nipt van de Voorstad. „De samenwerking deze dag was buitengewoon en het is een fantastisch feest geworden." De gladheid van het natte veld en de kou waren voor de organisatie reden om het vol leybaltoernooi in Oud-Vossemeer af te blazen. Peuterspeelzaal de Pluus nam het zeke re voor het onzekere en verplaatste de fancyfair naar de Vossenkuil (de bingo voor de ouderen werd naar gisteren doorgeschoven). Daarbij werden ook een luchtkussen en een popcornkraam voor de jeugd geplaatst. Vervolg zie pagina 17. Touwtrekken was een van de veertien spelletjes voor de scholieren op sportpark De Bent in Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1