Stad en lande van Tholen is opgericht SGP-Kamerlid Van der Staaij: 'Politiek zonder Gods Woord heeft geen dageraad' Tocht vol beeld, muziek en toneel Verbazing bindt bezoekers Kunstroute Tholen Commissies na twee maanden weer aan de slag Molens draaien in Sint-Annaland Donderdag 2 mei 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Heemkundekring bij expositie ramp Stavenisse Stad en lande van Tholen. Zo gaat de heemkundekring heten die donderdagavond is opgericht. Een meerderheid van de ruim dertig aanwezigen in de Wellevaete te Sint- Annaland verkoos deze naam boven het door de werk groep voorgestelde Tholae. Inmiddels hebben zich 61 mensen als lid aangemeld. De kring wil dit jaar nog een excursie organiseren, gaat zich buigen over een contact blad en verleent medewerking aan de watersnoodexposi tie volgend jaar in Stavenisse. Iedereen loopt zijn eigen Kunstroute en kijkt met andere ogen naar hetzelfde kunstwerk. Op die manier bekeken zijn de verhalen over de zesde Kunstroute in Tholen even bont en breed geschakeerd als de quilts die achter de we reldwinkel in de Bakstraat te zien waren. Verbazing om zoveel uiteenlopende kunstuitingen is wellicht datgene wat de honderden bezoekers van het meerdaagse evene ment bindt. Zowel zaterdag als met koninginnedag liepen velen hun route door het centrum en over de voormalige wallen van Tholen. Een tocht vol beeld, muziek en to neel. Asielzoekersvraagstuk volgens Heijboer uit Bijbels perspectief bekijken Asielzoekers Brede school Gedichten Vertrouwen Zelfwerkzaamheid bij uitbreiding van de Wellevaete De SGP is meer dan een partij die getuigenis aflegt van Gods woord. Naar vermogen wil de partij ook praktisch bijdragen aan een verantwoord bestuur van het land. Dat zei C.G. van der Staaij, de nummer twee van de partij achter lijsttrekker B.J. van der Vlies, vrijdagavond in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. De door de Thoolse kies verenigingen en de studievereniging Calvijn georgani seerd bijeenkomst stond in het teken van de Tweede-Ka merverkiezingen op 15 mei. Speerpunten voor de SGP zijn volgens Van der Staaij veiligheid, versterking van huwelijk en gezin, oplossen van problemen in de zorg, bescherming van het leven en zeker ook de toekomst van het landelijk gebied. De SGP zal haar politieke doelen nastreven vanuit de oppositie, aldus Van der Staaij. „We zijn geen partij die houdt van het regeringspluche. Ook aan een eventueel rechts kabinet doen wij niet mee. We zouden teveel water bij de wijn moeten doen en onze ge loofwaardigheid verliezen." Zorgwekkende situatie Namens de werkgroep die de oprich- vaar uit Scherpenisse, C. de Koning ting voorbereidde, gaf S. Nieuwkoop uit Oud-Vossemeer, S. Nieuwkoop uit de ledenvergadering een overzicht van wat er de afgelopen maanden is ge beurd in voorbereidende zin. De con cept-statuten werden doorgenomen en daarbij bleek de naam van de nieuwe vereniging, Tholae, wat voorkomt op enkele achttiende-eeuwse droogstem- pels, een struikelblok. Een meerder heid van de aanwezigen voelde meer voor Stad en lande van Tholen, on danks een opmerking uit de zaal dat Schouwen-Duiveland al een gelijkna mige vereniging kent. De contributie werd voor dit jaar vastgesteld op 12 euro, en voor twee leden in één gezin op 18 euro. Bij de gemeente is inmid dels een startsubsidie aangevraagd. Op dit moment hebben zich 61 leden aangemeld. Nieuwkoop gaf een over zicht van de herkomst: Tholen 23, Sint-Annaland 9, Sint-Maartensdijk 8, Oud-Vossemeer 4, Stavenisse, Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Phi- lipsland elk 2, Anna Jacobapolder 1 en van buiten.de gemeente acht. Van uit die leden is aangegeven dat vooral historisch onderzoek, foto's en een contactorgaan de belangstelling heb ben. Bij acclamatie werden in het bestuur gekozen de dames D. van Dijke-Dek- ker uit Sint-Annaland en M. Geluk- Jansen uit Tholen, de heren Th. Kore- Tholen (allen lid van de werkgroep) en K. Wielinga uit Sint-Maartensdijk. Streekmuseum De Meestoof heeft aangeboden om de nieuwe vereniging onderdak te bieden en daarover gaan de besturen in gesprek. De bedoeling is om nog dit jaar een contactorgaan op te zetten en een re dactiecommissie te vormen. Het in stellen van werkgroepen - bijvoor beeld een werkgroep foto's - en een excursie in het najaar zijn verdere ac tiepunten. Ook zal de kring archiefon derzoek doen voor de expositie die stichting Actief Stavenisse volgend jaar februari wil houden. Namens heemkundekring Halchterth uit Halsteren feliciteerde secretaris G. Brusselaars de nieuwe kring. Hij bood de twee jongste jaarboeken van zijn vereniging aan, alsmede wat folder materiaal en deed ook een aantal tips aan de hand. Na de pauze was het woord aan J.F. Kousemaker, die aan de hand van dia's iets vertelde over portretfoto's (van voor 1915), waar van hij er inmiddels zo'n 2000 verza meld heeft. Nieuwkoop bedankte hem met een attentie en bood ook het eni ge werkgroeplid dat niet in het be stuur zitting neemt - L. Hage uit Sint- Annaland - een fles wijn aan als blijk van waardering. Behalve interesse in kunst en de makers ervan speelt ook een ge zonde portie nieuwsgierigheid een rol in de Kunstroute. Een belang rijk deel van het geëxposeerde werk is immers te zien in particu liere woonhuizen. Plaatsen waar elke inwoner wel bijna dagelijks langs komt maar zelden binnen treedt. Met de Kunstroute staan de deuren van de vaak monumentale panden voor iedereen open. Soms leidt dat tot verrassende ontdek kingen. Zoals bij het zien van het werk van Adriënne Deurloo in de voormali ge schoonheidssalon aan de Hoog straat. Het pand biedt een fraai doorkijkje op een mooie binnen- stadstuin en het torentje van de Gasthuiskapel. Een hoekje Tholen dat ook de meeste inwoners niet kennen. Het werk van Deurloo zelf is trouwens evenzeer de moeite van het bekijken waard. Al jaren is zij in de ban van Chinese schilder- Henk de Ruiter (links) in gesprek met kamerlid Van der Staay (midden), rechts Joh. Bevelander. De commissievergaderingen hebben twee maanden plat gelegen en daar mee ook de voortgang van verschil lende plannen waarvoor het advies van de commissies en goedkeuring van de gemeenteraad nodig is. Na de gemeenteraadsverkiezingen op 6 maart gaan de commissies 6 mei be ginnen met als eerste gemeentelijke ontwikkeling o.l.v. de nieuwe voorzit ter H.W. van Eenennaam (SGP). Nog meer nieuwelingen zullen zich daar laten horen: J.M. Aarnoudse van de SGP naast routinier P.W.J. Hoek, bij de PvdA zijn zowel L. Blom als reser vist J. Oudesluijs nieuw, voor de VVD bijt F.J. Goossen de spits af en voor het CDA krijgt J. Bijl zijn vuur doop. Dat geldt ook voor J.J. van 't Hof van ABT, die evenmin als Oudes luijs in de gemeenteraad zit. De CU en D66 zetten ervaren krachten in met A.L. Piet en J. van den Donker. De commissie algemeen bestuur verga dert woensdag 8 mei, de commissie welzijn en onderwijs 13 mei en de commissie middelen pas 14 mei. Die laatste commissie behandelt de kader nota 2003 en daarin zijn de ambitieu ze voornemens van het beleidspro gramma financieel vertaald, evenals de aanstelling van vier wethouders. der. Wij vinden dat kinderen zoveel mogelijk thuis moeten worden opge vangen." Om problemen in de zorgsector op te lossen, moet er door het toekomstig kabinet meer geïnvesteerd worden in vrijwilligerswerk, vindt Van tier Staaij. De SGP wil met rechtvaardige onkostenvergoedingen het vrijwilli gerswerk aantrekkelijker maken. Ook de toekomst van het platteland is voor de SGP een belangrijke bron van zorg. „Paars heeft wel een gericht be leid voor de steden ontwikkeld maar heeft het landelijk gebied vergeten. De toekomst van de landbouw is te weinig centraal gesteld. Bij agrarisch natuurbeheer, waar ook onze partij een warm voorstander van is, zijn er te vaak problemen bij de uitwerking van de regelgeving. De SGP wil zich inzetten voor woningbouw in kleine kernen. Het stellen van bindingseisen bij woningtoewijzing is daarbij wat ons betreft een belangrijk hulpmid del." Statenlid G.D. Roeland brak ook een lans voor wonen en werken op het platteland. „Zeeland wil niet de kijk doos worden van de grote steden." Wethouder K.A. Heijboer stipte een plaatselijk knelpunt aan. „Er moet snel gebouwd kunnen worden voor de natuurlijke groei in bijvoorbeeld Stavenisse." Het nieuwe SGP-raads- lid H.W. van Eenennaam uit Sint An naland stelde tijdens het politieke fo rum na de pauze vragen over ethische kwesties die de achterban van de par tij bezig houden. Van der Staaij toon de zich niet optimistisch over de ko mende vier jaar, ongeacht Welk kabinet er komt. „Paars was voor ons de slechtst denkbare combinatie. De rol van de christelijke partijen blijft ook in de toekomst beperkt. Het CDA komt in de regering, of er nu een links dan wel een rechts kabinet komt. Maar wat moet je denken van het CDA als een deel van de kamerleden voor het homohuwelijk heeft gestemd en ook de CDA-jongeren voor zijn. Al voor Paars is het CDA mede-ver antwoordelijk geweest voor de legali sering van euthanasie en prostitutie. De ChristenUnie schuift ook steeds meer naar het centrum op. Ik betreur dat zeer want die partij ligt dicht bij ons. Van Fortuyn valt nog niet veel te zeggen. Hij is nog niet met een uitge werkte politieke visie naar buiten ge komen. Mijn eerste indruk is dat For tuyn geen haar beter is dan Paars. Hij heeft in allerlei programma's al wel blijk gegeven van een zekere vrijmoe digheid over losbandige zaken. Dat geeft weinig vertrouwen." kunst. Op Xuan-papier laat zij in waterverf verstilde taferelen zien. Het licht valt in ruime banen door de ramen. De mysterieuze Ooster se bloemen van Deurloo lijken er bijna door tot leven te komen. Om de hoek exposeert Nini Minder- houd, boerendochter van Zeeuwse ouders en lang woonachtig in Tho len. De entree van het pand aan de Kerkstraat van Sarien Bout-Sakko, de grote inspirator van de Kunst route, geurt naar patchouli. Een vleugje jaren zestig dat de maak ster van sculpturen en beelden in klei, paverpol en textiel omgeeft. Minderhoud woont tegenwoordig in Bergen op Zoom en werkte lang als therapeute in de psychiatrie. In sommige werken is die invloed te rug te lezen. Het beeld 'Droefje' toont een verdriet dat Minderhoud zo vaak met eigen ogen moet heb ben gezien. Het werken met paver pol is geen sinecure, vertelt ze. „Het materiaal wordt snel hard. Bij het boetseren moet je goed in je hoofd hebben welke kant je op Volgens M. Geluk uit Tholen moet echter ook de SGP een antwoord vin den op Fortuyn. Zijn eigen kinderen worden aangesproken door wat de coming man van de vaderlandse poli tiek zegt. Met name het asielzoekers- vraagstuk stelt Geluk voor proble men. „Als christen zeg ik dat we naastenliefde moeten betrachten. Maar als die mensen straks een mos kee willen in Tholen, hoe gaan we daar dan mee om? Het is een echte worsteling." Statenlid Roeland zei dat Fortuyn vooral kreten slaat en geen oplossingen biedt. „Als SGP kunnen en mogen we dat niet volgen. Wij willen op een genuanceerde wij ze en op grond van de Schrift oploss ingen aandragen. De zaken zijn inge wikkelder dan Fortuyn voorstelt." Ook Van der Staaij nam afstand van het gedachtengoed van Fortuyn. „We moeten hem serieus nemen. Hij ver woordt onbehagen dat er zeker is. Het is onder Paars lang taboe geweest om te zeggen dat allochtonen in de grote steden oververtegenwoordigt zijn in de criminaliteit. Als gevolg daarvan is er geen beleid ontwikkeld en bestaat aversie tegen die bevolkingsgroepen. De realiteit is echter weerbarstiger dan we zouden willen. We kunnen wel zeggen dat mensen zonder papie ren ons land niet in mogen, maar wat doe je als het gaat om christenen die wil." Onderaan in de Kerkstraat is nieuw werk te zien van Veronie Rens. Gestileerde lijven die me taalachtig aandoen maar niettemin uit boetseerkléi zijn gemaakt. In het pand van Kunstroute-voorzitter Piet Swarthoff aan de Regentes- sestraat, ooit een bijna vervallen pakhuis, exposeert Marcei van Tienen. Naaktschilderingen vol expressie, ondanks het schetsmati ge dat de werken kenmerkt. „Ze zijn in korte tijd gemaakt. Met al le kracht en fouten die daar bij horen", aldus Van Tienen. In de entree van de Grote Kerk gaat het keramisch werk van Hans Wester weel een dialoog aan met een eeu wenoude grafsteen. Anna Schets en 3 hare kinderen, huisvrouwe van de heer oversten joncker Fre- derich, zo staat er te lezen. Zeker de wilde, gebrande kleuren van de rakumat-techniek van Westerweel doen het prachtig in dat decor van somber grijs. Orgelspel uit de kerk waaiert ondertussen naar buiten. uit een islamitisch land zijn gevlucht? Als SGP vinden we dat er een even wichtige spreiding van asielzoekers over het hele land moet plaatsvinden. Er moet ook ruimte zijn voor klein schalige opvang, waarbij we moeten waken voor rare verhoudingen. Dus geen groot asielzoekerscentrum bij een klein dorp." Wethouder Heijboer deelde desgevraagd mee dat de ge meente Tholen nog geen afgerond standpunt heeft over een eventuele aanvraag voor een asielzoekerscen trum. „Ook in de fractie is het nog niet diepgaand besproken. Vanuit Bij bels perspectief zullen we ons nader moeten beraden." SGP-voorzitter J.W. Duvekot waarschuwde voor al te heftige reacties. „De ouderen onder ons herinneren zich de toestanden in Stavenisse. Daar liep zo'n twintig jaar geleden de hele bevolking te hoop te gen de komst van asielzoekers. Laten we hopen dat dergelijke taferelen zich niet herhalen." Voorzitter Duvekot, die na het ge meenschappelijk zingen van psalm 127:1 de bijeenkomst was begonnen met gebed en een schriftlezing uit Jo- zua 1 (1-9), kwam nog terug op de onlangs door minister Van Boxtel (D66) voorgestelde afschaffing van In molen De Hoop geeft de ruimte ook al een extra dimensie mee aan het geëxposeerde werk van Dinie Simons. Twee hoofden met boe- renkappen van weleer kijken in een blauwe verte. Elders nog meer klederdracht. Zeeuws, Bretons, van alle streken, oerbeelden. Ook uiterst recente invloeden zijn haar werk binnengesijpelt. 'Changing worlds', een tweeluik in hout, re fereert aan de gebeurtenissen in New York op 11 september. Si mons is bijzonder tevreden over haar locatie. „Het heeft wat op die oude muren." In totaal negentien beeldende kun stenaars lieten hun werk op diver se plaatsen zien. Muziek was te horen in het stadhuis, de katholie ke kerk, in de Grote Kerk, bij de wereldwinkel en in de openlucht. Ter ere van de Wereldwinkeldag zong het BZB-koor op zaterdag in de hal van het stadhuis het be roemde koffielied 'Mi café, mi co- razon', een optreden waarbij alle weggezette stoeltjes bezet waren. Op maandagavond was er een in loopconcert in de katholieke kerk en ook met Koninginnedag werd her en der gemusiceerd en gezon gen. Rederijkerskamer Eendracht speelde op wisselende tijden en lo caties straattoneel. In het gebouw van de Protestantenbond aan de Oudelandsestraat was een selectie van door de basisschooljeugd ge maakte gedichten te lezen. Ook bij alle andere deelnemende adressen aan de Kunstroute hing poëzie. Groepen schoolkinderen trokken langs de diverse kunste naars voor tekst en uitleg. Tevens stonden er demonstraties country line dansen op het programma. Onder het motto 'Kunst in bewe ging' werden met Koninginnedag een viertal kunstwerken verloot. De Kunstroute werd vrijdagmid dag in een volgepakte hal van het stadhuis door voorzitter Swarthoff geopend. Bij die gelegenheid zorg den Heieen Bout (dwarsfluit) en Edu de Goffau (piano) voor het muzikale gedeelte. De aanwezigen gingen daarna binnendoor richting de Gasthuiskapel, nog zo'n prach tig stukje Tholen. In de binnentuin zorgde neergedwarrelde roze bloe sem voor een eigen kunstwerk. In de kapel speelde het kwartet Ar nold van Bavel, Jos Loos, Jaco van Dis en Freek Geuze trompet als opmaat voor alle muzikale dingen die nog komen moesten. In de Gasthuiskapel is nog tot en met zaterdag keramiek te zien van de beroepskunstenaars Erik du het bijzonder onderwijs. Duvekot vroeg zich af of de felle reactie van lijsttrekker Van der Vlies een incident was of juist het begin van een ontwik keling. Volgens Van der Staaij wil de SGP zich inderdaad nadrukkelijker manifesteren als een oppositiepartij, waarbij een fellere toon soms nodig is. Van Eenennaam informeerde naar het SGP-standpunt over de brede school. Steeds vaker krijgen school gebouwen volgens hem een multi functioneel karakter en komen scho len van verschillende signatuur omwille van efficiëntie onder één dak. Daarbij bestaat de mogelijkheid dat het reformatorisch onderwijs in het gedrang komt. Van der Staaij pleitte voor een genuanceerde bena dering. „Kinderen na schooltijd op vangen in het schoolgebouw omdat beide ouders werken vinden wij nega tief. Het na schooltijd inlopen van taalachterstanden, zoals in de grote steden, is positief. Het gevaar bestaat wel dat door de brede school buiten schooltijd activiteiten plaats vinden die strijdig zijn met Gods Woord, iets waar wij als SGP ethische bezwaren tegen hebben." Van der Staaij ging aan het eind van de bijeenkomst voor in het gebed. Er werd afgesloten met het zingen van psalm 84:5. Chatenier en Jan Dekker. Voorzitter Piet Swarthoff was dinsdagavond aan het einde van de Kunstroute bijzonder in zijn sas. Het aantal van 1200 bezoekers van vorig jaar is volgens hem overtrof fen. „We hebben het niet precies bijgehouden maar de belangstel ling was. overweldigend. De reac ties van het publiek waren bijzon der positief. De combinatie van beeldende kunst en muziek blijkt telkens weer perfect. Er waren ook heel wat mensen van buiten Tho len op de been. Verder valt op dat het niveau van de bijdragen van de deelnemers elk jaar hoger wordt. De Kunstroute kan met vertrou wen naar de toekomst kijken." Vanwege de weersomstandigheden moesten met Koninginnedag de op de Markt geplande workshops voor kinderen worden afgelast. „Voor de kleintjes was het buiten veel te koud. Dat was eigenlijk het enige minpuntje van de Kunstrou te. Met de weersomstandigheden hebben we het verder lang niet slecht getroffen. Er was dinsdag stortregen voorspeld, maar we hebben geen druppel gehad." De molens in Sint-Annaland draaien het meest, zo blijkt uit cij fers van de provincie. In verband met het uitkeren van een draaipre- mie zijn in 68 Zeeuwse molens tellers geplaatst die het aantal as- omwentelingen registreren. Per 300 omwentelingen wordt een halve euro uitbetaald, met een mi nimum van 100 euro en een maxi mum van 2000 euro. De Vier Win den en de standerdmolen in Sint-Annaland zijn de enige Thoolse molens die boven de 30.000 omwentelingen in een jaar komen. Bovendien is De Vier Winden de enige Thoolse molen bij de 31 in de provincie met meer dan 60.000 omwentelingen. Voor deze molen wordt 133 euro uitgekeerd, voor al le andere in Tholen 100 euro. Be halve dan voor De Korenbloem in Scherpenisse, die niet kan draaien. Er zijn zeven molens in Zeeland die het afgelopen jaar niet hebben gedraaid. Het aantal omwentelin gen van de Thoolse molens: De Vier Winden, Sint-Annaland, 79.812; standerdmolen, Sint-Anna land, 53.733; koren- molen, Sta venisse, 29.518; De Nijverheid, Sint-Maartensdijk, 29.230; De Ja ger, Oud-Vossemeer, 16.022; De Hoop, Sint-Philipsland, 11.867; De Korenaar, Poortvliet, 6170; De Hoop, Tholen, 2350 omwentelin gen. Het gemeentebestuur gaat uit van 'grote zelfwerkzaamheid door enkele verenigingen' bij uitbreiding van de Wellevaete in Sint-Annaland. Dat blijkt uit het beleidsprogramma van de nieuwe raad. Totaal zou het om een investering van 750.000 euro gaan, waarvan in 2003 al 450.000 eu ro geraamd is voor een nieuw mu- ziekoefenlokaal en in 2005 een be drag van 45.000 euro voor een berging bij de Wellevaete. De ko ninklijke fanfare Accelerando moet wegens gewijzigde milieuwetgeving in verband met de geluidhinder uit de Sakofahal, waar ook de schietvereni ging een onderkomen heeft. Accele rando wil samen met tafeltennisver eniging Smash '76 een eigen ruimte, die vlakbij de Wellevaete zou moeten komen. In 2003 is daarvoor 13.000 euro gereserveerd, in 2004 en 2005 telkens 20.000 euro en in 2006 een bedrag van 19.000 euro. Wanneer Smash de sportzaal in de Wellevaete verlaat, krijgt gymnastiekvereniging WIK daar meer uren. Van der Staaij blikte in de zijn ope ningsrede uiteraard terug op de val van het paarse kabinet. De SGP kan volgens het kamerlid de conclu sies billijken die minister-president Kok en de overige bewindslieden trokken "op basis van de Srebrenica- enquete.Van der Staaij was niet in mi neur vanwege de huidige politieke cri sis. „We zullen er zeker geen traan over laten. Wat ons betreft had het al eerder mogen plaatsvinden." De val van het kabinet kwam ook niet onver wacht, meende hij. „Op basis van de uitkomsten van de gemeenteraadsver kiezingen kon Paars getalsmatig al niet meer op een meerderheid reke nen. Inhoudelijk gezien was het ook een afbladderend zaakje geworden. De onvrede binnen de coalitie nam toe. Met name VVD en PvdA zijn op elkaar uitgekeken." Volgens Van der Staaij was de slui merende onvrede tussen de twee gro te partijen in de coalitie al te merken bij de debatten over de begrotingen van justitie (asielbeleid) en sociale za ken (wao). Beide partijen vlogen el kaar toen al in de haren. Ondertussen kwam ook het mediaverschijnsel Pim Fortuyn op die anti-paarse gevoelens vertolkt. De SGP deed dat al veel lan ger, stelde Van der Staaij in het poli tieke forum na de pauze. In de zomer van 1999 sloeg lijsttrekker Van der Vlies reeds een fellere toon aan en koos de partij nadrukkelijk voor een oppositierol. Met name stoort de SGP zich aan paarse besluiten over de op heffing van het bordeelverbod, de li beralisering van de euthanasierege ling en het homo-huwelijk. Van der Staaij had liever gezien dat het kabi net over die punten was gestruikeld. „Was er maar meer onvrede en meer ongenoegen geweest over de paarse geest." Ook op het gebied van veilig heid heeft Paars gefaald, stelde Van der Staaij. „Paars beroemt zich op de enonomische winsten. Aan de andere kant is er sprake van een steeds har dere geweldscriminaliteit met steeds jongere daders. Mensen durven soms de straat niet meer op en mijden hele stadswijken. Wat is welvaart als je je huis niet meer uit durft?" Nederland plukt volgens Van der Staaij onder Paars nadrukkelijk de wrange vruchten van de ontkerste ning. Het kamerlid verwees daarbij naar Daniel 5, waarin koning Belsa- zar erop wordt aangesproken dat hij en zijn vader Nebukadnezar God niet hebben verheerlijkt. Ook haalde Van der Staaij het beginselprogramma van de VVD aan dat zo'n halve eeuw ge leden Nederland nog een op christe lijke waarden gefundeerd land noem de. Ook stond het kamerlid stil bij de gewetensnood van verpleegkundigen en artsen rondom de euthanasiewet geving, ambtenaren die te maken kre gen met homohuwelijken en gemeen ten die moeten meewerken aan het opheffen van het bordeelverbod. „Dit alles geeft aan hoe ingrijpend de ver anderingen in ons land zijn geweest. Het zijn zaken waar we niet in mogen berusten. Het CDA denkt aan rege ringsdeelname en spreekt over wetge ving die nu eenmaal bestaat en dat democratie zo werkt. Ook de Chris tenUnie komt aardig dicht in de buurt van dit standpunt. Als SGP willen we afstand nemen van dingen die ingaan tegen Gods geboden. Wij kunnen niet zeggen dat dergelijke zaken nu een maal achter ons liggen en dat we naar de toekomst moeten kijken. Ook in onze politiek dient de eer van God centraal te staan. Politiek zonder het Woord Gods heeft immers geen dage raad." Van der Staaij pleitte in Poortvliet na drukkelijk voor een versterking van huwelijk en gezin. Zonder dat heeft volgens het kamerlid geen enkel vei ligheidsbeleid effect. „De SGP wil meer dan andere partijen investeren in veiligheid. Dat betekent niet alleen meer agenten, maar ook voldoende officieren van justitie en voldoende rechters. Je schrikt ervan hoeveel za ken bij de politie op de plank blijven liggen. De ophelderingspercentages zijn laag en lang niet alles wordt door de burger aangemeld. We hebben te maken met een bijzonder zorgwek kende situatie. Het gezin is de plaats waar normen en waarden worden overgedragen. Onder Paars zijn zowel mannen als vrouwen de arbeidsmarkt opgestuurd. Kinderen lijden daar on- Advertentie LM. In de tuin van de Gasthuiskapel werd de kunstroute geopend.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 11