Open dag Speelmansplaten toont nieuwe koers recreatieterrein Voor 'n goede stoffeerder leggen wij de loper uit! Provincie Zeeland Jaarverslag Het recht van de zwakste Donderdag 25 april 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Avonturieren en ontspannen op boeiendste zandplaat van Nederland' „Ik wist niet dat dit hier kon," zegt de winnaar van het quadrijden. Hij is opgetogen over de race met de vier wielige motor op het circuit op de Speelmansplaten. Sa men met negen anderen is hij uit Krabbendijke gekomen. Aan het andere eind van het enorme terrein langs de Oesterdam wordt door veertien jongemannen uit Wal cheren geschoten met verfballetjes tijdens het vrijgezel- lenfeestje. Hemelsbreed zijn beide groepen anderhalve kilometer van elkaar verwijderd: ze ontmoeten elkaar bij de barbeque in de blokhut. Avonturieren en ontspannen is het motto van de 'boeiendste zandplaat van Neder land.' Op koninginnedag is het open dag met stuntrijden op de motor en een kennismakingsarrangement. Wandelpaden Hoop gezeur Interieur Paauwe is op zoek naar een vakkundige woningstoffeerder waarom Interieur Paauwe? u werkt in een prettig team van 25 mensen u werkt met bijzondere materialen en ideeën goede arbeidsvoorwaarden volgens het CAO-wonen passende salariëring wij vragen: iemand die z'n vak verstaat flexibiliteit en technisch inzicht klantgericht denken contact: stuur uw brief of e-mail naar Interieur Paauwe, t.a.v. mevr. Wilke Paauwe Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 17/2002 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 infocentrum@zeeland.nl In beroep De 'omzet' van de provincie Zeeland is ongeveer 460 miljoen, zo blijkt uit de cijfers die dezer dagen over het afgelopen jaar zijn gepresenteerd. Nieuwsbrief archeologie Zandkreekdam Ondernemer M. Verweij bij de squadbaan op de Speelmansplaten. Het dagrecreatieterrein is volop in beweging sinds ondernemer Mike Verweij uit Hoogerheide vorig jaar medefirmant werd van v.o.f de Speel mansplaten. Verweij (33) gooit het roer om en dat is op heel het terrein te merken. 'Outdoor, boats en fun' zijn de trefwoorden van de nieuwe koers. Verweij wil heel het terrein gaan be nutten. En ook gasten buiten het re creatieseizoen zien te trekken. Naast het paviljoen, dat omgevormd wordt in een blokhut, heeft de ondernemer een stuk van het terrein verhoogd en verhard om er een permanente party tent neer te zetten. „Daar komen dan speeltoestellen in voor kinderen: bal lenbak, springkussen, een glijbaan. Waar kinderen onder begeleiding dingen kunnen doen die ze normaal niet kunnen doen." De ouders kunnen in het restaurant barbecuen en hoeven niet naar hun kroost om te zien. Verweij speelt in op de behoefte aan actieve groepsre- creatie, zegt hij. „Daar is veel vraag naar. Hier kun je dat goed doen. Mensen zoeken in de hectiek van al ledag naar momenten om hun hoofd leeg te maken. Waar kan dat mooier dan hier, in de natuur en samen met elkaar?" In het restaurant kan tussen de mid dag nog wel een kleine kaart worden gebruikt, maar na vijf uur kan er niet langer a la carte worden gegeten. „Die mensen stuur ik door naar de restaurants in Tholen. Hier staan de mensen samen rond de barbecue. Het is een groepsgebeuren geworden. Ze kunnen elkaar leren kennen en erva ringen uitwisselen van de dag." Zo is het mogelijk om er als groep te overnachten. In een van de zeecontai ners ligt de stapel 'woestijntenten' klaar naast de houten vloerdelen en de speciale bedden. De Speelmans- planten is klaar voor bedrijfs- en groepsevenementen. 'Relatiedagen doorbrengen in groepsverband, voor een speciaal feest, een 'echte' kickoff of een bijzonder presentatie. Een al ternatief voor een klassieke receptie,' zo staat het in de nieuwe folder. Er is een algemeen en een 'funpakket.' Maar er kan ook vergaderd worden of een nieuw product gelanceerd. Vergaderen en ontspannen: ,de prak tijk heeft uitgewezen dat deze combi natie uitermate effectief is.' Het terrein is 12 ha. groot, de plas water meet 30 ha. En ligt midden in een groot natuurgebied. Aan de ene kant de Oosterschelde en aan de an dere kant het Zoommeer. Er is een strand met zwemwater, een strook gras, een lange geasfalteerde weg. Maar ook een stuk bos. Een strook groen langs de weg over de Oester- dam die het terrein grotendeels aan het oog van de voorbijganger ont trekt. Verweij gebruikt er nu 3 ha. van voor het paintballspel. Twee ploegen die elkaar moeten bestrijden door met verfballetjes (een soort kauwgombal met kleurstof) te schieten. Maar hij overweegt om in het 'bos' ook wan delpaden aan te gaan leggen. „Die strook moet ik onderhouden. Er is weinig aan gedaan, planten en strui ken verstikken. Ik wil er meer licht in brengen en er paden in maken zodat bezoekers er doorheen kunnen wan delen. Het terrein kan veel beter be nut worden." Volgens Verweij is dat hard nodig om het terrein rendabel te maken. De za ken die er al waren blijven, zoals de zeilschool, het snelvaargebied voor jetski's, de trailerhelling voor boten, de aanlegsteiger voor de rondvaart boot Frisia, de surf- en waterskipias. „Kijk, water is natuurlijk leuk voor de recreanten, voor gezinnen met kleine kinderen. Maar dat alleen is een hele kleine doelgroep. In Neder land heb je gemiddeld achttien dagen zomer. Dat is erg weinig. Dan moet je je afvragen wat er nog meer kan. Als hier op een zonnige dag het ter ras helemaal vol zit, dan wil dat niet zeggen datje goed draait. Er zijn 365 dagen in een jaar. Het terrein moet wel onderhouden worden en het per soneel betaald." Onderhoud is een belangrijke factor, zegt Verweij. Alleen al het maaien van het gras op het terrein kost 2,5 dag. In de zomer moet dat elke week gebeuren. „En elke avond moet het terrein weer worden opgeruimd voor de volgende dag. Rommel oprapen, toiletten schoonmaken. Daar zijn we twee tot drie uur mee bezig. Het ter rein moet schoon zijn. Maar we hef fen geen entree. Alleen voor het par keren." Verweij heeft net een vergadering achter de rug met het 25-koppige personeel, waaronder vele Thoolse oproepkrachten vanaf 17 jaar die dit seizoen de handen uit de mouwen steken op het dagrecreatieterrein. Er zijn begeleiders, instructeurs voor de verschillende groepsactiviteiten en evenementen, serveersters, onder- houdsmensen, toezichthouders en baliemedewerkers. Het terras is opnieuw bestraat en heeft nu een open haard, de receptie is vanaf de weg met meer ramen be ter zichtbaar gemaakt. Er is bij het paviljoen meer parkeergelegenheid gemaakt. De steentjes van de par- keerstrook op het terrein zijn weer losgefreest. Oude speeltoestellen ver wijderd. Er liggen nieuwe palen klaar om het paintballveld af te schermen. En ook de borden voor de bewegwij zering zijn gereed. Er is een brochure en een logo: een vogelfiguur met wa terkringen in een kompas. Het streven van Verweij is om het terrein meer bekendheid te geven. „Het moet voor Tholen een leuke trekpleister worden. Een terrein dat de gemeente ook op de kaart kan zet-1 ten." Het begin is echter moeizaam verlo pen, zo getuigen de tientallen kran tenartikelen uit de lokale en regiona le kranten die Verweij op het prikbord van zijn kantoor heeft ge hangen. „Ik had me de start iets an ders voorgesteld ja. Maar de ge meente is bezig een plan te maken voor het terrein. Het heeft een hoop gezeur gegeven, maar ik hoop dat de mensen zelf eens komen kijken wat er te doen is. Onbekend maakt onbe mind. Ik wil strijden met open vizier. Ik steek hier mijn nek uit, ik wil graag laten zien dat ik hier serieus bezig ben en dat het geen kermisat tractie is." Verweij is al elf jaar ondernemer en zegt 'tonnen' te investeren in de Speelmansplaten. „In vier jaar wil ik er een inkomen uit halen. Dan praat ik alleen nog maar over inkomen. Als het aanslaat, dan wil ik een beter restaurant zodat het ook in de winter klanten trekt." Op de open dag biedt Verweij een kennismakingsarrangement voor quadrijden, paintball en banaanvaren (achter een speedboot). Kinderen kunnen zich laten grimeren. Arian van Zweden uit Tholen verzorgt een motorstuntshow. hmM 1 O Zuidweg 20A, 4316 LB Zonnemaire. Tel. 0111-401318 info@interieur-paauwe.nl Abdij Grootoorvleermuis Het recht van de zwakste, zo heet het nieuwe boekje uit de milieureeks. Het is inmiddels de eenentwintigste uitgave. In het boekje, dat als een brochure moet worden gezien bij de pro vinciale Nota Soortenbeleid, wor den in het eerste deel de grote lijnen geschetst van het provincia le soortenplan en hoe dat tot stand is gekomen. Er wordt aan dacht besteed aan de huidige toestand van de Zeeuwse natuur. In het tweede deel gaat het om de bedreigde planten en dieren zelf: in totaal zo'n 200 soorten. Planten en dieren De oppervlakte aan natuurgebie den in Zeeland neemt al tien jaar toe en de achteruitgang van som mige soorten planten en dieren is gestopt. De groene specht, de lepelaar en de kerkuil groeien zelfs in aantal. Dat is erg goed nieuws, maar hoe komt het nu dat het gemiddeld genomen toch niet goed gaat met de Zeeuwse natuur? Volgens de provincie is dit het antwoord: voor een aantal soorten gebeurt er nog onvol doende. Het gaat om planten en dieren die bijzondere eisen stel Zeeland. Terreinbeheerders, waterschappen, Rijkswaterstaat directie Zeeland, de Dienst Landelijk Gebied en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland zet ten eigen budgetten in, in com binatie met specifieke budgetten voor soortenbeleid. Verder wordt er geld gehaald uit fondsen als Vitaal Platteland en Life-subsidies. Informatie De brochure Het recht van de sterkste en de Nota Soortenbe leid kunnen worden opgevraagd bij het informatie-centrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. len aan hun omgeving. Het kan voor deze soorten al fataal zijn als er een bloem niet bloeit, waarvan zij nou net afhankelijk zijn. Het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft samen met de provin cies en de natuurbeheerders afspraken gemaakt over de red ding van zeldzame en zwakke soorten planten .en dieren. De provincie Zeeland en de natuuror ganisaties hebben hun maatrege len vastgelegd in de Nota Soortenbeleid. De komende jaren moet veel aan dacht worden besteed aan onder andere akkerplanten zoals de korenbloem en het groot spiegel- klokje. Er staan ook twaalf dag vlinders op de lijst, waaronder de konninginnepage, de heivlinder en het bruin blauwtje. Verder zijn er 13 wadvogels die veel aandacht nodig hebben. De lijst bevat 200 soorten. De uitvoering van het actiepro gramma kost 230.000 euro per jaar. Daarvan draagt het Ministe rie van LNV per provincie 45.000 euro bij, evenals de provincie De hoorcommissie bestemmings plannen houdt woensdag 1 mei, 10.00 uur, zitting in het gebouw van de provinciale directie Ruim te, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg. Op de rol staat het bestemmings plan Buitengebied van de ge meente Axel, dat ter goedkeuring is aangeboden aan gedeputeerde staten. De subcommissie be stemmingsplannen van de provin ciale planologische commissie adviseert aan een deel van het bestemmingsplan goedkeuring te onthouden. Ook zijn er bedenkin gen ingebracht en wel door Dow Benelux nv in Terneuzen, De Steltkluut, ook in Terneuzen, de Zuidelijke land- en tuinbouworga nisatie (ZLTO) in Goes, de maat schap Stevens in Axel, landbouw bedrijf Van Fraayenhove in Axel en enkele particulieren in Axel, Zuiddorpe en Overslag. Allen zijn uitgenodigd om ge hoord te worden tijdens de open bare zitting. Nieuws De provincie Zeeland heeft haar jaarverslag over 2001 uitge bracht. Financieel gezien is het niet slecht gegaan. De jaarrekening vertoont een positief saldo van ongeveer 9 miljoen. Uiteraard zijn de bedragen over vorig jaar nog in guldens. Budgettaire ruimte Van het overschot is bijna 7 miljoen bestemd voor projecten die nog aan de gang zijn of waar aan dit jaar nog moet worden begonnen. Zodoende is er netto een batig saldo van circa 2,5 miljoen. Dit bedrag wordt toege voegd - zo stellen Gedeputeerde Staten voor - aan de budgettaire ruimte voor de begroting van 2003. De budgettaire ruimte is het geld dat - na aftrek van vaste inkom sten en uitgaven - beschikbaar is om te gebruiken voor nieuwe activiteiten in Zeeland. Provinciale Staten behandelen het jaarverslag 14 juni in hun verga dering. Bij het jaarverslag hoort een lijvig boekwerk: de jaarrekening en de balans. Hierin zijn alle inkomsten en uit gaven van de provincie tot in detail terug te vinden. Het totaal van de inkomsten van de provincie is ruim 460 mil joen. 194 miljoen is afkomstig van doeluitkeringen. Dat is geld dat de provincie ontvangt voor spe ciale projecten: het mag dus niet worden uitgegeven aan andere dingen. Voorbeelden hiervan: rijksbijdragen voor jeugdhulpver lening, voor duurzaam veilige wegen, voor natuurontwikkeling en subsidies uit Europese fond sen. Ook de bijdrage die het rijk geeft om het jaarlijkse tekort op de exploitatie van de veerdien sten te compenseren (ruim 50 miljoen) is een doeluitkering. De veerdiensten zorgen zelf voor 31 miljoen aan inkomsten uit de kaartverkoop, maar dit bedrag is dus niet groot genoeg om de kosten te kunnen dekken. Premie op zuinigheid Verder ontvangt de provincie 130 miljoen uit het provincie fonds. Dit is een fonds van het rijk dat over de provincies wordt verdeeld, rekening houdend met een aantal maatstaven, zoals het inwonertal, de oppervlakte aan land, water en natuur en het aan tal kilometers weg. Ook wordt een premie gegeven op warmte krachtkoppeling bij de industrie, met andere woorden: hoe zuinig er in de provincie met energie wordt omgesprongen. 43 miljoen is afkomstig uit de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting, een percentage dat de provincie bovenop deze rijks heffing mag leggen. Belangrijk is ook het dividend dat de provincie ontvangt over haar aandelen in de NV Delta Nutsbe drijven: 28 miljoen. Uitgaven Bij de uitgaven zijn in het oog lopende bedragen: ruim 260 miljoen in de sector verkeer en vervoer, 42 miljoen voor milieu beheer, 91 miljoen voor wel zijn, 27 miljoen voor recreatie en natuur en bijna ƒ12 miljoen voor waterhuishouding. In het jaarverslag wordt kernach tig ingegaan op de stand van zaken bij een heleboel beleidson derwerpen: ruimtelijke ordening, milieu, veiligheidsbeleid, water, natuur, sociale zorg, economie, infrastructuur enz. Er valt ook te lezen dat de provin cie niet alleen anderen stimuleert om zorgvuldig met het milieu om te springen, maar dat ze ook zelf het nodige doet. In 2001 zijn in alle provinciale gebouwen energie-bezuinigingen doorgevoerd en is de provincie voor 100 procent afnemer van 'groene stroom' geworden. In het jaarverslag wordt ook een terugblik gegeven op het Zee landdebat: de Zeeuwse toekomst- discussie waaraan zo'n 7.000 inwoners hebben meegedaan. Het is nu zaak de resultaten van dit maatschappelijke debat onder te brengen in het beleid voor de toekomst. De achttiende nieuwsbrief archeologie is uit. Het actuele beleid in de archeolo gie wordt uiteengezet door pro vinciaal archeoloog Robert van Dierendonck. Verder is een over zicht opgenomen van onderzoek, waarnemingen en vondsten in de afgelopen drie maanden. Nieuwsbrief 18 is de laatste die onder verantwoordelijkheid van het provinciaal bestuur van Zee land wordt uitgebracht. Wie er belangstelling voor heeft, kan contact opnemen met het Infor matiecentrum van de provincie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400, e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Abonnees van de Nieuwsbrief ontvangen in het vervolg Zeeuws Erfgoed, de nieuwsbrief van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland SCEZ in Middelburg, waarin de archeologie is opgeno men. Het verkeer over de Zandkreek tussen Noord- en Zuid-Beveland moet in de nachten van maandag 6 op dinsdag 7 mei en van dinsdag 7 op woensdag 8 mei rekening houden met enig oponthoud. Maandagavond om zeven uur wordt begonnen met asfalteringswerk op de hoofdrijbaan van de Zandkreekdam. De volgende ochtend om zes uur wordt gestopt, 's Avonds zeven uur wordt weer doorgegaan en, zo dat nodig mocht zijn, wordt ook in de nacht van woensdag 8 op don derdag 9 mei nog gewerkt. Het autoverkeer en (brom)fietsers worden omgeleid over het bruggen- complex. Het zware langzaam verkeer, zoals landbouwtrekkers, kan tij dens het werk niet terecht op de parallelweg. Beginfase werken Zandkreek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 9