Rode Kruis wil met Euterpe en EHBO nieuwbouw onderzoeken Echtpaar Blom deed het vele vrijwilligerswerk altijd samen Complimenten geven voor goed gedrag Klantenpanel openbaar vervoer wil onafhankelijke behandeling van klachten J. Verwijs uit Sint-Philipsland staat honderd keer bloed af Rode Kruis naar paleis Het Loo Meldpunt voor thuishulp zit beter op zicht Schuurfeest 3 Donderdag 25 april 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het Rode Kruis wil samen met muziekvereniging Euter pe en de plaatselijke EHBO-afdeling gaan onderzoeken of er nieuwbouw kan worden gepleegd op het terrein aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk. Het eigen gebouw van het Rode Kruis en het gemeentelijke onder komen voor Euterpe en andere gebruikers daarnaast, zijn in slechte staat. De leden gingen donderdagavond tijdens de jaarvergadering van het Rode Kruis akkoord met het plan. Ook werden de bloeddonoren in het zonnetje gezet. Speciale hulde was er voor de 68-jarige J. Verwijs uit Sint-Philipsland die honderd keer bloed heeft afgestaan. Lekkage Ambulancedienst Gymnastiek Zilveren penning Rolstoelen Concurrentie Basisschool Informatiecampagne Alles gratis Diamanten paar uit Utrecht woont gezellig in Sint-Annalandse Vroonhof Opvoedbureau ook in Sint-Annaland Collectief Vraagafhankelijk Vervoer nog altijd onbekend Het collectief vraagafhankelijk vervoer (CVV) in de gemeente Tholen moet beter bekend worden gemaakt onder het publiek. Ook moeten de mogelijkheden om met het CVV te reizen worden verruimd. Dat be toogden diverse leden van het klantenpanel openbaar vervoer maandag in zaal Meulvliet in Tholen. Een goede voorlichting over het collectieve vervoer is broodnodig, aldus Jan Nanning uit Tholen. „Tot nu toe is over het CVV verschrikkelijk slecht gecommuniceerd." Het bestuur van het Rode Kruis af- Goedegebuure en Ellen Goedege- deling Tholen en Sint-Philipsland heeft de knoop doorgehakt: er moet een nieuw verenigingsgebouw ko men. Het bestaande gebouw aan de Radda Barnenstraat is slecht. Vooral aan de buitenkant schort er het een en ander aan. De raamkozijnen zijn als een spons, zo lichtte bestuurslid C. de Neeff de leden toe. „We moe ten ook aan de veiligheid denken. Er is hier maar één uitgang. Opknap pen en aanpassen kost veel. Dat is haast de prijs van nieuwbouw." Voorzitter B. Stolk had daarvoor de mogelijkheden op een rijtje gezet: Opknappen en verbouwen, een an der gebouw huren of nieuwbouw plegen. „Nieuwbouw alleen of sa men met anderen, bijvoorbeeld met de muziekvereniging, de EHBO en mogelijk nog een dansgroep zodat we ook de subsidie van de gemeente kunnen gebruiken. Als de gemeente een nieuw gebouw wil neerzetten, dan duurt het nog wel acht jaar." De bereidheid bij de muzikanten is er, zo zei De Neeff. „Hun gebouw is ook slecht. En als het afgebroken wordt, komen ze ook op straat te staan." L. Geuze uit Poortvliet zag echter beperkingen in het samengaan van de verschillende verenigingen bij het opstellen van een rooster voor lesavonden van het Rode Kruis, de EHBO en de repetitieavonden van Euterpe. Maar volgens De Neeff is dat een kwestie van goede afspra ken maken. „Het zou dan een ver zamelgebouw worden met meerde re lokalen. Met isolatie kan veel. Dan hoef je geen last van elkaar te hebben." Geuze was voor het plan. „Als je hier blijft zitten, blijf je met een oud gebouw zitten. Het is in 1954 na de ramp gebouwd." De Neeff onderstreepte ook nog maar eens dat het onderkomen niet meer van deze tijd is. „Het is voch tig, de ramen bestaan niet uit dubbel glas en in de winter krijg je het niet warm." Volgens hem moet er een commis sie komen die de mogelijkheden gaat onderzoeken, met uit iedere Vereniging een vertegenwoordiger. Daaruit zou dan een bouwcommis sie moeten worden samengesteld. Bestuur en leden kozen L. Geuze uit Poortvliet, Gerard Fase, Jan buure uit Sint-Annaland en De Neeff uit Scherpenisse in de com missie die een en ander moet gaan onderzoeken. Voorzitter T. Steketee van Euterpe reageert positief op het voorstel van het Rode Kruis. „Het idee is kortge leden opgekomen. Op een repetitie avond toen we met een lekkage za ten. Bestuurslid Jany Bogaard van het Rode Kruis speelt bij Euterpe en zo kwamen we over de gebouwen te praten. Of we het als buren niet sa men konden doen." Het stichtingsbestuur van Haestinge wil het gebouw vernieuwen. Daar bij wordt rekening gehouden met een muziekoefenlokaal, zegt Steke tee. „Maar als dat niet in 2004 is opgelost, dan zitten we hier nog. We zouden in 2000 al uit het ge bouw zijn gemoeten. We hadden afspraken met de gemeente over Haestinge. Hier zou het bedrijf voor schilder Hage komen om het ge meentehuis uit te kunnen breiden. Toen werd tot het nieuwe gemeen tehuis in Tholen besloten en konden we blijven zitten. We zijn toen zelf rond gaan kijken want het schoot niet op." Even is de kantine van het Schelde- college in beeld geweest, maar dat zou volgens Steketee zo kostbaar worden, dat er vanaf is gezien. „We willen graag meeliften met het Ro de Kruis. Zij hebben geld, wij niet. Bovendien wordt het voor ons ook steeds moeilijker. We spelen nu met 45 muzikanten. De ruimte is te klein. De geluidsbelasting is enorm. Ik speel al met gehoorbeschermers voor het slagwerk dat achter mij staat. Dat gaat ons straks leden kos ten." Volgens Steketee kan het de ge meente ook nog geld schelen als Euterpe bij het Rode Kruis intrekt. „Een oefenlokaal aan Haestinge maakt de renovatie 3 tot 4 ton euro duurder. Voor een minder groot be drag is nieuwbouw mogelijk. We hebben, bij wijze van spreken aan een goede gemetselde schuur ge noeg. We willen er zo gauw moge- J. Verwijs (midden) gaf al honderd keer bloed, links J.C. van der Kleijn, rechts B. Schot en M.L. Vos die allen veertig maal bloed doneerden aan het Rode Kruis. Acht gasten en zeven begeleiders namen deel aan het eerste reisje voor gehandicapten en ouderen dat de Rode-Kruisafdeling organiseer de. Met de Rode-Kruisbus en een volgauto reed het gezelschap rich ting Apeldoorn, waarbij in Ochten werd genoten van koffie met gebak. Bij paleis Het Loo werd het gezel schap opgewacht door leden van de afdeling Apeldoorn, met een extra begeleider en rolstoelen. Het paleis en de fraaie tuinen werden bekeken. Daarnaast was de tentoonstelling 'Ja ik wil' een hoogtepunt, want daar viel de trouwjapon van prinses Maxima te bewonderen. Ook de volledig bespannen gouden koets, compleet met lakeien, was erg de moeite waard. De helpers bewon derden op de terugweg nog het af delingsgebouw van het Rode Kruis Apeldoorn. De geslaagde dag werd in Ochten afgesloten met een drie gangendiner. Het meldpunt voor vrijwillige thuis hulp, nu ruim driekwart jaar geves tigd in het Centrum Thuiszorg aan de Dr. Tazelaarstraat in Sint-Maartens dijk, heeft zijn eerste verhuizing ach ter de mg. Een interne weliswaar, want het kantoor zit voortaan naast de hoofdingang van het gebouw. Dat zal de bekendheid en de bereikbaarheid van het meldpunt alleen maar ten goede komen, meent regiocoördina tor mevr. J. Heijboer. Zij bemant het meldpunt op werkdagen van tien tot twaalf uur samen met één van de zes vrijwillig telefonistes. „Dagelijks be zoeken veel mensen het gebouw van de Oosterschelde thuiszorg voor het lenen van spullen, de fysiotherapeut of het maatschappelijk werk. Voor heen waren we voor deze mensen on zichtbaar, nu zitten we goed op de kijk. Ze kunnen als het ware niet om ons heen", zegt een blije mevr. Heijboer. De telefonistes bezochten onlangs een tweedaagse bijscholing in Aar denburg. „Ze zijn weer tot de tanden gewapend om de hulpvragers op een correcte wijze te woord te staan en de hulpvraag gedegen te kunnen analy seren." Op 11 mei organiseert de PJZ Tho- len/Sint-Philipsland het jaarlijkse schuurfeest. Dat wordt gehouden in de schuur van J. van Ley sen aan de Bitterhoekseweg te Poortvliet. De bands Train to Paradise en Stikkie Djoo treden er op, en verder ver zorgt drive-in Celebration de mu ziek. Het schuurfeest begint om ne gen uur en duurt tot twee uur. „We hebben best een leuk leven ge had", zegt Barend Blom (84) uit Sint-Annaland. Zowel hij als zijn vrouw Joke Blom-Polling (83) zijn tot op hoge leeftijd actief geweest in het vrijwilligerswerk. Tot ze drie jaar geleden uit Soest naar het Thoolse kwamen, naar de Vroon hof. Waar Blom trouwens zijn in breng weer heeft in de bewoners commissie. „Dat was een hele stap, want we waren hier volledig vreemd. Maar onze zoon woont hier met zijn gezin en die wilde het graag", zegt mevrouw Blom. Op 4 mei zijn ze zestig jaar getrouwd. Hoewel mevrouw Blom nog weieens een beetje heimwee heeft, woont het paar gezellig in de Vroonhof. En ze hebben het heel plezierig met het ge zin van hun jongste zoon Luuk. „Mijn kleinkinderen zie ik haast vaker dan mijn eigen kinderen destijds", zegt Blom. Hij was timmerman van beroep en werkte zich op tot hoofduitvoerder bij het aannemingsbedrijf Sikking. „Daar heb ik ruim dertig jaar heel ple zierig gewerkt en ik ben nooit één dag ziek geweest." De allereerste studio's van de NTS in Hilversum zijn onder zijn leiding gebouwd, terwijl ook de Radio Unie en Philips als klanten on der Bloms verantwoordelijkheid vie len. „Allemaal grote projecten vaak." Blom komt uit Utrecht en zijn vrouw uit het Groningse. Ze leerden elkaar kennen via de socialistische jeugdbe weging, de AJC (arbeiders jeugdcen- trale). In 1935 in een jeugdkamp in Havelte ontmoetten ze elkaar voor het eerst, weten ze nog. Een landelijke bijeenkomst in Utrecht in februari 1940 was het moment dat de liefde toesloeg. Twee jaar later trouwden ze. „Dat zou op 1 juni zijn. Maar tevoren werd een wet uitgevaardigd die onge trouwde jonge mannen verplichtte in Duitsland te gaan werken. We waren al ondertrouw en zijn toen halsover kop op 4 mei getrouwd." Blom kreeg tóch een oproep voor Duitsland en dook onder. Dus een best begin van hun huwelijk kende het paar niet. Blom werkte noodgedwongen zwart - 'ik stond ingeschreven als speelgoed ontwerper' - en zijn vrouw moest het zonder zijn distributiebonnen stellen. Via haar familie in Drente en Gronin gen kwam ze tóch aan voldoende eten en dat was nodig, want in huize Blom - toen in Zuilen - zaten steevast onder duikers. „Mijn vrouw is nog eens met de bakfiets naar Dalfsen gereden om aardappelen te halen", vertelt Blom. Zonder risico was dit alles niet, want honder meter van hun huis stond een Duitse commandopost. „Maar je deed het gewoon." Zo namen ze ook een joodse man in huis die ergens anders pardoes op straat was gezet. Met hem hebben ze nog altijd contact. „Het was een Duitse jood en hij woont sinds 1945 in Israël." Negen jaar geleden kreeg het echtpaar Blom voor hulp aan deze man de Yad-Vashem-onder- scheiding uit handen van de Israëli sche ambassadeur. Een oorkonde prijkt in de woonkamer, samen met een foto van 'hun' onderduiker bij een steen waarop hun namen staan en die is ingemetseld in de herinneringsmuur lijk uit." Voor de nieuwbouw zou het be staande terrein aan de Radda Bar nenstraat gebruikt kunnen worden. Het Rode Kruisgebouw staat op ei gen grond (ook het gebouw van de ambulancedienst aan de Noordpoort is eigendom), het terrein met de voormalige kleuterschool is van de gemeente. Dit gebouw dateert uit 1955. Het bestuur zette enkele bloeddono ren in het zonnetje. De 68-jarige J. Verwijs uit Sint-Philipsland gaf honderd maal bloed. Hij spande de kroon en werd als eerste naar voren geroepen. Hij kreeg een spontaan applaus. Veertig keer bloed gaven B. Schot uit Sint-Maartensdijk, J.C. van de Kleijn uit Tholen en M.L. Vos uit Oud-Vossemeer. De andere elf do noren van 80, 60 en 40 keer bloed- geven waren afwezig. bij Yad Vashem in Jeruzalem. „We zijn ervoor uitgenodigd op een bijeen komst in een synagoge in Den Haag. Dat was een heel indrukwekkende er varing", zegt Blom. De belevenissen uit de oorlog - inmiddels was ook hun eerste kind geboren - laten hen niet los. Vooral mevrouw Blom heeft er nog jarenlang last van gehad. Achteraf is 4 mei ook geen gelukkige datum voor een trouwdag en jubilea feeste lijk vieren hebben ze dan ook nooit op deze dag gedaan. Na Zuilen woonde het gezin Blom 26 jaar in Hilversum en daarna 27 jaar in Soest. Het paar was steeds actief bin nen de AJC, die na de oorlog weer op gebouwd moest worden. Zes jaar lang maakte Blom deel uit van het hoofd bestuur. „Maar de jeugdbeweging kreeg nooit meer die betekenis die ze vóór de oorlog had." Mevrouw Blom kwam in het bestuur terecht van de gymnastiekvereniging in Hilversum - ze was tien jaar secretaris - en ook haar man kreeg er bemoeienis met de technische commissie. Dat was het begin van een lange carrière in de turnsport. Blom gaf dertien jaar lei ding aan de Stichtse turnkring (die Verwijs kreeg een gestileerde drup pel op een standaard. „Maar daar doe ik het niet voor, hoor. Ik geef niks om medailles. Ik geef bloed voor mijn medemens. Er is nog ge noeg nodig in de wereld. Er wordt nogal wat vergoten." Verwijs kan zich niet precies meer herinneren in welk jaar hij is begon nen. maar hij denkt dat het in 1954/1955 moet zijn geweest. Het was zijn huisarts dokter Menger die hem er op attent maakte. „Samen met mijn vrouw ben ik toen begon nen met bloedgeven. Ik heb er nooit iets van geweten. Ik ben nog nooit flauw gevallen. Bijna altijd ging Verwijs naar de bloeddonoravond in zijn woon plaats. In totaal moest hij drie keer verstek laten gaan omdat hij op va kantie was. Een enkele keer week hij uit naar Sint-Maartensdijk of Steenbergen. „Eerst mocht je maaf groeide in die periode uit van 13.000 naar 35.000 leden) en maakte een pe riode deel uit van het hoofdbestuur van de KNGV. Mevr. Blom gaf lei ding aan de commissie die de vaardig- heidsproeven organiseerde en ze reis de dan ook tal van verenigingen af. „Het was een mooie tijd, we hadden een heel gezellige ploeg mensen", zegt ze. Als 'oom Barend' en 'tante Joke' zijn ze bij velen bekend van de zomerkampen waaraan ze leiding ge ven en waarvoor ze op een camping in Beekbergen verbleven. Daar ont moetten ze ook het eveneens in de gymnastiek actieve gezin Smulders uit Oud-Vossemeer. De voorberei- dings- commissie voor deelname aan de Gymnaestrada in Berlijn in 1975 kon eveneens rekenen op de mede werking van het echtpaar Blom. Ze kwamen daardoor voor het eerst op Tholen. „Ik moest bij alle deelnemen de verenigingen de kleding gaan pas sen", legt mevrouw Blom uit. Blom zei de KNGV in 1982 vaarwel, maar opnieuw werd een beroep op hem gedaan. En zo werd hij in Soest voorzitter van de ouderenbond Anbo en van het plaatselijke overleg van de twee keer per jaar geven, nu drie keer. Ik ga door tot mijn zeventigste. Dus dan kan ik nog een keer of vijf bloed geven." Het bestuur werd tijdens de jaarver gadering aangevuld met drie perso nen zodat het aantal op zeven komt. Bij acclamatie werden gekozen Adrie Boot uit Zierikzee, Rika Goe degebuure uit Sint-Annaland en Wilma Neele uit Sint-Philipsland. De leden besloten op voordracht van het bestuur 1000 euro te schen ken aan de stichting die voor het Rode Kruisschip Henry Dunant nieuwe rolstoelen inkoopt. De af deling zou ook een kamer op de Henry Dunant kunnen adopteren voor 25.000 euro, maar dat vond het bestuur 'aan.de hoge kant'. Penningmeester J. Boogaard: „Het drie ouderenbonden. Mevrouw Blom - en later ook haar man - kwam in het bestuur terecht van het diensten centrum. Dat was een heel brede or ganisatie met ouderenwerk, maaltijd voorziening, cursussen, maar ook zalenverhuur. Ze bleven dat werk doen tot ze driejaar geleden naar Sint- Annaland verhuisden. Blom kreeg er de zilveren penning voor van de ge meente Soest. Ze hebben geen spijt van al dal vrijwilligerswerk, want ze hadden er vooral plezier in om het te doen. „We hebben er tal van contacten aan overgehouden en ook veel waar dering voor gekregen", zegt hij. „En we hebben het altijd samen gedaan. Mijn vrouw was ook mijn secretares se, want zij typte alle verslagen voor me uit." Dat laatste doet ze nu nog voor de bewonerscommissie van de Vroonhof. „Voor mijn trouwen werk te ik op kantoor bij een woningbouw vereniging. Naderhand heb ik alleen nog 3,5 jaar als secretaresse gewerkt bij professor Stuiveling, de dichter en schrijver." Mevr. Blom herinnert zich nog dat die prof zo'n 400 brieven had die de dichter Herman Gorter hem had geschreven. „Die moest ik uittik ken, dat was zulke bloemrijke taal." Drie kinderen kreeg het paar. De oud ste zoon is kunstenaar en woont in landelijk bureau wil nieuwe rol stoelen. Die kosten 2700 euro per stuk, maar dan zit er wel alles op en aan." De afdeling sloot vorig jaar af met een tekort van 21.486 gulden. Er werd een bus aangeschaft voor 23.000 gulden en aan nieuwe kle ding werd 18.410 gulden besteed. Daardoor bleef er totaal 41.410 gulden over en teerde het vermogen wat in. Comsulente Rita de Cock van het disctrict Oosterschelde maakte het bestuur een complimentje. Het is bijna een jaar geleden dat het voor malige bestuur aftrad tijdens een tumultueuze vergadering. Er kwa men allemaal nieuwe gezichten in het bestuur: „Jullie verdienen alle lof. Het is logisch dat het in het be gin met vallen en opstaan gaat. Het bestuur is nu compleet. Daar ben ik blij om. Ga zo door." Zuid-Frankrijk waar hij een ecologi sche handweverij heeft. In Utrecht woont een dochter en de jongste zoon in Sint-Annaland. Er zijn vijf klein kinderen. Lezen is altijd een hobby geweest van het echtpaar Blom. En sporten. „Ten nissen deden we samen en ik heb vroeger ook gevoetbald." Vissen doet hij nog steeds graag. En zij volgde en kele jaren geleden nog een cursus Frans. Hun jongste zoon zit nu in de gemeenteraad voor de PvdA en dat vinden ze wel leuk. Zelf heeft Blom dat niet geambieerd. „In mijn werk had ik veel met gemeenten te maken. En de KNGV en Anbo, dat zijn alge mene verenigingen, daar is voor poli tiek geen plaats." Hij is wél politiek geïnteresseerd en dat lijkt niet vreemd: „Mijn moeder zat na de oor log in Utrecht in de gemeenteraad." De vader van mevr. Blom was in Gro ningen naast gemeenteraadslid ook lid van provinciale staten. In hun nieuwe woonplaats heeft het echtpaar Blom zijn draai zachtjesaan wel gevonden. Hij rijdt nog zelf auto en kookt ook, nu zijn vrouw wegens haar gezondheid minder kan. Het hu welijksjubileum wordt met familie en een aantal goede vrienden gevierd in Lage Vuursche. Het klantenpanel is ingesteld door de provincie Zeeland, de opdracht gever van de vervoersbedrijven. En kele malen per jaar vinden regionale bijeenkomsten plaats. In juni 2001 vond de laatste bijeenkomst plaats. Onderwerp was toen het CVV, een openbaar vervoersysteem met klei ne busjes of taxi's die van tevoren moeten worden besteld. Passagiers met verschillende bestemmingen kunnen de taxi delen. De prijs ligt hoger dan die van de gewone bus maar lager dan die van de normale taxi. CVV rijdt bovendien van deur tot deur. In de Oosterschelderegio (Tholen, Sint Philipsland, Schou- wen-Duiveland en de Bevelanden) is het project op 1 januari van dit jaar van start gegaan. Het initiatief is bij velen echter nog onbekend, stelde Paul van der Wal uit Sint Maartensdijk vast. „Zelfs bij de gemeente konden ze me niet het nummer geven waar ik moest reser veren. En toen ik schriftelijk infor matie vroeg, kreeg ik een verouder de folder. De prijzen stonden notabene nog in guldens. Het moet toch niet moeilijk zijn om een sticker met het CVV-telefoonnum- mer op de borden bij de haltes te plakken. Ook moet het nummer in de gemeentegids te vinden zijn." Van der Wal was overigens wel met de collectieve taxi naar Meulvliet gekomen. De afgesproken vertrek tijd werd door het taxibedrijf echter zonder overleg met drie kwartier vervroegd, zodat de Smerdiekenaar al ruim een halfuur voor aanvang van de bijeenkomst aanwezig was. Het was slechts een van de voor beelden van de kinderziekten die het nieuwe openbaar vervoerssysteem kent. Jan Nanning vond het jammer dat hij, komende vanuit Rotterdam, niet in Halsteren op het CVV kan stappen. „Ik moet per se eerst naar Bergen op Zoom. Dat kost extra geld". Charlotte Nanning stoorde zich aan het feit dat het CVV niet aansluit op de laatste avondtrein. Daardoor moeten reizigers soms vroeger terugkeren dan hun lief is. „Omdat de chauffeur graag voor twaalf uur in z'n mandje ligt." De introductie in januari van het CVV ging ook met veel moeilijkhe den gepaard. Door verkeerde voor lichting leek de taxi aanvankelijk niet verder te gaan dan de gemeen tegrens. Na ingrijpen van de ge meente wordt nu wel tot aan het sta tion in Bergen op Zoom gereden. Verlengen van de rit tot Lievensberg is echter nog steeds niet mogelijk, aldus provinciaal beleidsmedewer ker Kees Lindenberg. „Terwijl er veel behoefte aan is. Het lukt ge woon niet door concurrentie-over- wegingen. Het CVV valt onder de Zeeuwse vervoerder Connexxion. Deskundige ondersteuning van me dewerkers van de stichting Jeugd zorg Zeeland wordt volgens mevr. Van Aalst op prijs gesteld gezien de belangstelling voor de spreekuren op Tholen. Vorig jaar vonden er 67 ge sprekken plaats met ouders of opvoe ders. Per cliënt waren er gemiddeld 2,2 gesprekken. Het grootste deel, 67%, vindt plaats via de spreekuren op afspraak. Dertig procent wordt te lefonisch afgewerkt en 3% maakt ge bruik van het inloopspreekuur. In tachtig procent van de gevallen zoekt de moeder contact. Beide ouders ko men in tien procent van de bezoeken naar het opvoedbureau. Vaders ko men slechts in 3% van de gevallen; voor zeven procent waren het ande ren die contact opnamen. Totaal 67% van de mensen kwam op eigen initia tief; 33% werd verwezen. Wachtlijs ten zijn er niet, want 73% van de be langstellenden kan binnen een week bij het opvoedbureau terecht. De meesten kwamen op het idee via de gemeentegids; 20%. Via de krant en overige kanalen waren elk goed voor 13%. Via een folder, familie, vrienden, de school of een kinder dagverblijf elk 10% en 7% vond de weg naar het opvoedbureau via de huisarts. Het opvoedbureau streeft ernaar om een laagdrempelige voorziening te zijn. „Ouders moeten zich vrij voe len om binnen te lopen en gelukkig maken steeds meer mensen gebruik van onze spreekuren op Tholen", zegt Marij van Aalst. „Spreiding is belangrijk en daarom voegen we naast Tholen en Sint-Maartensdijk een derde plaats toe: Sint-Anna land." De hoofdvestiging is in Sint- Maartensdijk, waar boven de biblio theek een ruimte is gehuurd, waar elke donderdag tussen 9.00 en 11.00 Met een rit naar Lievensberg komen we aan de boterham van de BBA, de Brabantse vervoerder." Jan Nanning vond de concurrentiegedachte on zin. „Toch zeker in de avonduren. Na half tien rijdt er geen bus meer tussen Tholen en Bergen op Zoom. Dan mag je ook niet meer praten over concurrentie." Van der Wal had nog enkele slechte ervaringen met het openbaar ver voer. De nieuwe buslijn van Con nexxion naar Goes laat het in de ochtenduren soms geheel afweten. Daardoor komt zijn dochter te laat op school in Goes, 's Middags maakt de bus de route soms niet af. „Het is voorgekomen dat ik mijn dochter in Sint Annaland moest op halen. Een klacht neerleggen heeft geen zin, tenminste niet zo lang die klachten bij de vervoerder zelf moe ten worden gedeponeerd. Dat is de grootste waanzin die er bestaat. Ik word afgescheept met een strippen kaart. Het is hoog tijd dat er een on afhankelijke instantie komt die klachten van reizigers beoordeelt." Volgens Lindenberg is die instantie er al. In Den Haag zit sinds 1 januari een geschillencommissie voor het openbaar vervoer. Lindenberg riep de leden van het klantenpanel op om hoe dan ook hun klachten te mel den, desnoods bij de provincie. „Al leen dan kunnen we er wat mee." Van der Wal had zijn twijfels over de werkwijze van het klantenpanel. Navraag bij gedeputeerde staten had hem geleerd, dat Thoolse klachten niet in de verslaggeving waren te recht gekomen en derhalve niet be kend zijn bij de provincie. „Dat is zonde van onze tijd en energie." De leden van het klantenpanel hiel den zich maandag vooral bezig met het formuleren van eisen waar een volgend jaar te houden provinciale informatiecampagne rond het open baar vervoer aan moet voldoen. Die informatievoorziening kan volgens de panelleden veel beter dan nu het geval is. Digitale info-zuilen bij de haltes scoren het hoogst bij de ge bruikers van de bus en het CVV. Ook een gratis huis-aan-huis boekje met alle informatie rond het openbaar ver voer draagt volgens het panel bij aan een beter gebruik. Het internet en een gratis OV-nummer bieden eveneens mogelijkheden om goed voorbereid op reis te gaan. Ook info-zuilen in be langrijke openbare gebouwen zijn een mogelijkheid. Tijdens de reis moet de reiziger eveneens goed geïn formeerd worden, het liefst met een digitaal scherm bij elke stoel. In dat bestand moet alle informatie over reistijden, aansluitingen en andere vi tale informatie op te vragen zijn. De buschauffeur dient ook in de toe komst een vraagbaak voor de (oude re) reizigers blijven. uur spreekuur wordt gehouden. In Ten Anker in Tholen kan men elke lste, 2de en 4de maandag tussen 13.30 en 15.30 uur terecht. In Sint- Annaland kan men elke derde maan dag van de maand tussen 13.00 en 15.00 uur aankloppen in het wijkge- bouw. Hoewel het opvoedbureau beschik baar is voor kinderen van 0 tot 18 jaar. gaat het meestal om problemen met jongens en meisjes van de basis schoolleeftijd. Twee- en driejarigen gaan nog naar het consultatiebureau. Volgens Van Aalst is opvoeden niet altijd even gemakkelijk. „Het roept soms vragen, twijfels en zorgen op. Ouders zijn nogal eens te streng voor zichzelf en willen alles te perfect doen. Je moet oppassen datje niet in een negatieve spiraal terecht komt en geloven in eigen kracht. Als je naar je kind blijft kijken, moetje toch ook constateren, dat er vele goede mo menten zijn. Hoeveel ouders staan er tegenwoordig echter niet alleen voor. Het is dan lastig om met iemand an ders over de opvoeding te praten. Wij geven adviezen en tips en daarmee kunnen de ouders vaak zelf weer ver der.' De spreekuren zijn allemaal gratis. De provincie gaf een startsubsidie, maar inmiddels heeft de gemeente Tholen besloten om voortaan alle kosten te betalen omdat het opvoed bureau in een behoefte voorziet. De spreekuren op Tholen worden uitgevoerd door Laura de Regt, pre ventiemedewerker bij de stichting Jeugdzorg Zeeland. Gevonden. Bij de politie in Tholen zijn tussen 12 en 18 april de volgen-» de gevonden voorwerpen geregis treerd: een rijbewijs, alarmpistool, vuistwapen en een tuinbeeld. Het opvoedbureau breidt de spreekuren op het eiland uit met een zit ting in Sint-Annaland, naast de al bestaande spreekuren in Tholen en Sint-Maartensdijk. Het geheim van een goede opvoeding is volgens pre ventiemedewerker Marij van Aalst het belonen van goed gedrag. Niet door middel van snoep of speelgoed, maar door middel van complimen ten. Nieuwsbode Barend en Joke Blom-Polling vinden het fijn om dicht bij hun zoon, schoondochter en kleinkinderen te wonen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3