Boulogne legt een tijdbom onder het kersverse college Begroeiing vliedberg Westkerke verwijderd Tholen op reserve voor asielzoekers Arjan Rijnberg wint met team w.k. vissen ABT: meevallers besteden aan verlaging ozb 32b f) 6 Nieuwbouw Rode Kruis Eendrachtbode is genomineerd voor persprijs Eerste dorpshuis nieuwe stijl komt in Vossemeer Donderdag 25 april 2002 58e jaargang no. 23 Kijk snei op pagina 14! Met koninginnedag zijn wij gesloten Scholen Tholen hebben meer ruimte nodig in 2007/2009 Heuvel wordt ingezaaid met gras Vier palen Zeeland in beeld voor 75 tot 400 extra plaatsen Deze week De beker van een meter hoog staat in het clubhuis van de Zee naald in Melissant, maar een medaille en een fraaie penning vor men voor Arjan Rijnberg uit Oud-Vossemeer het tastbare bewijs van de wereldtitel kustvissen voor clubteams - of korpsen, zoals dat in de sportvisserij heet. Rijnberg was de enige Zeeuwse deel nemer, de afgelopen week op de Walcherse stranden. „Het was spannend. Pas in de laatste draai op de laatste wedstrijddag werd het beslist", kijkt de Vossemeerder tevreden terug. Komend weekeinde staan voor hem en zijn teamgenoten alweer drie wed strijden op het programma. Voorjcuirsperücelen/ bij Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 üur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het Rode Kruis afdeling Tholen en Sint-Philipsland wil een nieuw ver enigingsgebouw bouwen. Donder dagavond werd daartoe besloten op de algemene jaarvergadering in Sint-Maartensijk. Het bestuur gaat onderzoeken of ze dat samen met de plaatselijke EHBO-vereniging en muziekverniging Euterpe kan doen. Euterpe gebruikt het gebouw naast het Rode-Kruisgebouw aan de Radda Barnenstraat en wil een eigen oefenlokaal. Zie pag. 3 De Eendrachtbode is genomineerd voor de Prijs voor de Nieuwsblad- journalistiek, die vanmiddag wordt uitgereikt in Baarn. Dit gebeurt tij dens de NNP-dag, de grote jaarlijk se bijeenkomst van de organisatie van lokale nieuwsmedia NNP, waarbij honderd nieuwsbladen zijn aangesloten. De genomineerde in zending betreft een artikel over de blokkade aan de Paasdijkweg in Poortvliet, dat in de Eendrachtbode van 6 september vorig jaar is ver schenen. De blokkade was een pro test van omwonenden tegen de overlast van de twee dynamische drempels. Eerder waren daarvoor al handtekeningen aangeboden aan wethouder K.A. Heijboer tijdens een emotionele bijeenkomst met o.a. Paasdijkweg-bewoner L. Hage. Het eerste dorpshuis nieuwe stijl wil het gemeentebestuur in Oud- Vossemeer bouwen. Dit wordt een combinatie met een servicepunt voor ouderen in de omgeving van de Raadhuisstraat/Schoolstraat, in clusief een muziekoefenlokaal, peuterspeelzaal en een jeugdhonk. Exclusief grond- en sloopkosten raamt de gemeente de investering op 1,5 miljoen euro. In het beleids programma van de nieuwe gemeen teraad wordt ook over 'verkoop ge deelte huidig dorpshuis e.d.' gesproken. Voor dit jaar had de gemeente al 90.000 euro geraamd voor het op knappen van het jeugdhonk en in 2005 staat 225.000 euro op de meerjarenraming voor de bouw van een peuterspeelzaal. In datzelfde jaar is 450.000 euro geraamd voor de bouw van een muziekoefenlo kaal. Daarnaast zal gezocht moeten worden naar bijdragen van derden. Daarbij wordt gedacht aan de erfe nis van mevr. Van 't Hof-Quist, die speciaal voor de Vossemeerse jeugd ingezet moet worden. Volgens hoofd algemene zaken en welzijn A.G. van de Sande gaat het om pril le voornemens die in samenspraak met de bevolking van Oud-Vosse meer en de gebruikers van de Vos- senkuil verder uitgewerkt moeten worden. In juni/juli komt er in de raadscommissie eerst een nota dorpshuizen aan de orde, naar aan leiding van een onderzoek van bu reau Flikweert. Van de Sande denkt dat het voorste deel van de Vossen- kuil (het voormalige gemeentehuis) verkocht zou kunnen worden als woonhuis. De Molenvlietsedijk en Zoekweg in Tholen bieden te weinig ruimte om in de toekomst uit te kunnen brei den. Op de huidige plaatsen is on voldoende ruimte. In 2004 wordt er 70.000 euro uitgetrokken voor een onderzoek naar de herstructurering van de basisscholen in Tholen. Vol gens het beleidsprogramma van de nieuwe raad zouden er in de perio de 2007/2009 oplossingen moeten zijn voor de knelpunten. Daar waar besloten wordt tot nieuwbouw van basisscholen of het opknappen daarvan, zal de moge lijkheid van een brede school wor den meegenomen. Die school krijgt meerdere mogelijkheden en moet multifunctioneel zijn, bijvoorbeeld met een dorpshuis of een woonser- vicepunt voor ouderen. De gemeente trekt in 2004 een be drag van 40.000 euro uit voor een onderzoek naar verzelfstandiging van het openbaar onderwijs en eva luatie van de huidige federatie. In 2005 zou de besluitvorming hier over moeten plaatsvinden. Verder is er een plan om een halve ambtenaar aan te trekken voor het intensiveren van de controle op de leerplichtwet. Van 2003 tot en met 2006 is hiervoor elk jaar 30.000 eu ro uitgetrokken. ABT-fractievoorZitter J.J.P.A. Boulogne is maandagavond in de ge meenteraad van alle kanten onder vuur genomen wegens zijn onafhan kelijke opstelling ten aanzien van het beleidsprogramma. Hij wilde bij eventuele financiële meevallers de mogelijkheid hebben om de onroe rende zaakbelasting met minder dan 16% te verhogen zoals de komen de vier jaar is afgesproken om de ambitieuze plannen van de nieuwe raad te kunnen betalen. De zes andere raadsfracties hielden Boulogne voor, dat overeengekomen is dat de zogenaamde B-lijst dan aan bod komt. Daarop staan nog allerlei wensen, zodat er van belastingverla ging geen enkele sprake kan zijn. ABT-onderhandelaar L.J. van Doorn heeft zijn handtekening gezet onder het beleidsprogramma, waarvan Boulogne nu afstand nam. „Staat de B van ABT voor bedrog, zowel naar de kiezer toe als naar de fractie en wellicht ook naar de rest van de raad", zei D66-raadslid J. van den Donker. Vuurwerk dus in de Thoolse ge meenteraad. „Een enigszins verhitte eerste vergadering. U heeft er rooie oortjes van gekregen bij dit warm- draaien met het nieuwe, duale sys teem", concludeerde burgemeester W. Nuis. Eerst trokken de VVD en de ChristenUnie fel van leer omdat ze buiten de collegesamenstelling waren gehouden. „Het college is ge vormd door een onderonsje tussen SGP en PvdA, wat het vertrouwen in deze partijen niet vergroot", zei FJ. Goossen. Hij hekelde het CDA, waar de drang om mee te regeren zo groot was dat Van Kempen met 'een forse verzwakking' van zijn portefeuille genoegen nam. En ABT-wethouder Van Doom heeft volgens de VVD 'een pretpakket' gekregen. Hoewel Goossen aankondigde tegen te zul len stemmen, steunde hij toch alle vier wethouders. De ChristenUnie deed dat niet en stemde uit protest blanco omdat de partij ook niet aan het wethoudersoverleg mee mocht doen. „De achterkamertjespolitiek heeft op Tholen gezegevierd", zei P. van Belzen. Hij bekritiseerde vooral de SGP, die evenals de PvdA een college met de CU te christelijk vond en daarom die partij inruilde voor het CDA, suggereerde Van Belzen. SGP-onderhandelaar K.A. Heijboer verwierp alle beschuldigingen en sprak over 'een politieke realiteit' en de gewoonte van een afspiegelings college. M.A.J. van der Linde was dezelfde mening toegedaan. „De be langrijkste stromingen uit de Thool se samenleving zijn in het college vertegenwoordigd en er is ruimte ge maakt voor het nieuwe signaal van de kiezers met een ABT-wethou der", zei de PvdA-fractievoorzitter. Datzelfde ABT werd maandagavond echter onderuit gehaald door alle overige partijen. 'Goedkoop' noem de PvdA-raadslid L. Blom het om voor belastingverlaging te pleiten. „Daar word je vreselijk populair mee, maar wat is er de laatste twee weken eigenlijk gebeurd bij ABT?", zo stelde Blom de afstemmingspro blemen tussen onderhandelaar Van Doom en Boulogne aan de kaak. „De betrouwbaarheid van ABT is in het geding", vond CDA'er J.P. Bout. „Is de handtekening van ABT onder het beleidsprogramma niet namens de achterban gezet? Was het slechts de bedoeling een wethouder te leve ren?", zo bracht Van den Donker naar voren. Hij meende dat ABT de A al vervangen had door de volgen de klinker in het alfabet: EBT van Eigen Belang Tholen. Van Belzen verwonderde zich over de kritiek van Boulogne. „We hebben allemaal toe moeten geven", zei het CU-raadslid. Ook de SGP stelde zich mild op. „We kijken op van de kritiek van ABT en hopen van harte, dat het meevalt omdat we ons allemaal met de B-lijst akkoord hebben ver klaard", zei M.J. Klippel. Boulogne hield echter voet bij stuk. „We zijn betrouwbaar, maar als er meevallers zijn moeten we proberen die in mindering te brengen op de verhoging van de ozb. Er wordt wel gezegd dat de lastenstijging aan vaardbaar is, maar 16% per jaar voor de raadsperiode van vier jaar is niet mis. Dat kan ingrijpende gevol gen hebben voor burgers. Eventuele meevallers moeten hiermee verre kend kunnen worden", zei de ABT- fractievoorzitter. De door ABT van de wethouderszetel gestoten R. Ra- vensteijn vond dat 'een merkwaar dige benadering'. „Er is drie weken intensief over het beleidsprogram ma gestoeid en nu lapt ABT het aan zijn laars!", aldus het VVD-raads- lid. Van den Donker zei dat meevallers voor de uitvoering van de B-lijst gebruikt moeten worden. „Dat is in het raadsprogramma vastgelegd" benadrukte ook Blom. En burge meester Nuis vulde aan dat de B- lijst 'onvoorwaardelijk' is vastge steld tijdens de besprekingen van de zeven partijen met formateur Eversdijk. Maar Boulogne behield zich de vrijheid voor om bij mee vallers de zaak eerst te evalueren. „De B-lijst is op zich goed, maar wij hebben een voorkeur voor ver rekening van meevallers met de ozb-verhoging. En als er geen mee vallers zijn, dan kunnen we de B- lijst uitvoeren", aldus de ABT-frac- tievoorzitter. Hij constateerde nog, dat er op de A-lijst onderwerpen staan als (recreatieve) fietspaden waarvoor geen budget is geraamd. SGP en CU hadden op principiële punten aanmerkingen op het be leidsprogramma. „Dat is bekend", zei Van der Linde. „Maar van het voorbehoud van ABT kan ik geen brood bakken." De burgemeester bracht de voorwaarden van Bou logne in stemming, waarbij alle an dere fracties zich tegen verklaar den. „Dan gaat u dus in de toekomst hierover met elkaar in debat", concludeerde burgemees ter Nuis. D66 stemde ook tegen het voorbehoud van de CU omdat het daarvan tevoren niets had gehoord, maar de andere partijen hadden dat wel in de notulen van de formatie besprekingen gelezen. Zie verder pagina 5. De vliedberg bij Westkerke wordt opgeknapt. De berg verkeert in een slechte staat. De steile wanden brokkelen steeds verder af. Om de berg te behouden, wordt met grond uit het natuurontwikkelingsgebied Scherpenisse het talud aangevuld. De bomen en struiken verdwijnen. De heuvel wordt ingezaaid met gras. Het archeologisch monument wordt niet toegankelijk voor het publiek. Wel komen er informatieborden. Gedeputeerde staten van Zeeland heuvel worden aangebracht. Op dit hebben de gemeente groen licht ge geven voor het verlenen van een ver gunning aan de dienst landelijk ge bied in Goes die het karwei voor zijn rekening neemt. Dat moet dan wel gebeuren volgens de aanwijzingen van de rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek (ROB), zo schrijft de provincie. De vliedberg is tenslotte een archeologisch monu ment en behoorde bij een kasteel, ge sticht in de dertiende eeuw en afge broken in 1750. De eerste fase van de kasteelberg dateert uit 1001-1032. Het project maakt deel uit van de ruilverkaveling Poortvliet. Omwo nenden zijn eind vorig jaar al op de hoogte gesteld van de definitieve plannen. Het ROB heeft voorgesteld om de begroeiing op de heuvel te verwijderen en de stobben van de bomen (vooral iepen) te behandelen. Daarna moet de vliedberg weer 'on der profiel' worden gebracht, m.a.w. dan moet het talud flauwer worden gemaakt. De bult in het landschap en het burchtterrein moeten daarna in gezaaid worden met gras. Bij het weghalen van de bomen en de struiken moet voorkomen worden dat het talud verder afkalft. Er is on geveer 2952 kubieke meter grond nodig om het oorspronkelijke profiel te herstellen. Landmeters van het ROB hebben dan in 1997 berekend. Het hellingspercentage komt op 30 procent. Bij het uitzetten van de nieuwe 'voetomtrek' moet een me dewerker van de oudheidkundige dienst aanwezig zijn. De grond voor de berg ligt in de buurt, in het na tuurontwikkelingsgebied Scherpe- nissepolder. Dat is voor een deel af gegraven. Die grond kan tegen de ogenblik wordt er vanwege het vo- gelbroedseizoen, dat tot 15 juni duurt, niet gewerkt in het natuurge bied. De rijksdienst wijst erop dat het be houd voorop staat. De toegankelijk maken van het monument voor een breder publiek is daaraan onderge schikt. Wel kunnen informatiepane len de voorbijganger iets vertellen over de geschiedenis van de berg. Zo'n bord zou volgens het ROB ook geplaatst kunnen worden bij het voormalige kerkterrein aan de noordzijde van het gehucht. Ook kan nog bekeken worden of een deel van de voormalige gracht (in 1956 dichtgegooid) kan worden her steld. Daarmee wordt het karakter van het burchtterrein voor de toe schouwer versterkt, aldus de ROB. De oorspronkelijke functie als kas teelberg kan volgens de rijksdienst tot uiting komen door vier palen op de top van de berg te plaatsen. Deze zouden met elkaar verbonden kun nen worden met een gaaswand (die met klimop begroeid) het silhouet van de toren herstelt. Staatsbosbeheer wordt eigenaar en beheerder van de vliedberg. Voor het beheer van de vliedberg zou staats bosbeheer gebruik moeten maken van de stichting archeologische mo- numentenwacht Nederland uit Amersfoort. In de berg is aardewerk gevonden uit de elfde, twaalfde en dertiende eeuw, een zilveren munt uit 1289- 1311 en een loden penning uit de ze ventiende eeuw. Extra opvangcapaciteit voor asielzoekers dient in Zeeland gezocht te worden binnen de gemeenten Goes, Vlissingen, Terneuzen, Hulst of Tholen. Allereerst moet naar stedelijke gebieden worden gekeken en pas dan naar de dragende kernen - waarvan Tholen er één is - vinden provinciale staten. Plattelandskernen dienen niet in aanmerking te ko men voor extra opvang. Vorig jaar is er afgesproken dat de provincies gebieden kunnen aange ven, waarbinnen het COA (centraal orgaan opvang asielzoekers) in over leg met de gemeenten naar opvang kan zoeken. Het COA vindt een asiel zoekerscentrum met 200 plaatsen - uit economische overwegingen - voor de handliggen. Op dit moment zijn er al opvangcentra op Schouwen-Duive- land, in Middelburg en in Cadzand. Daarnaast zijn er verspreid over Zee land 725 plaatsen aanvullende opvang geregeld en 296 plaatsen centrale op vang in woningen (waaronder 41 plaatsen in de gemeente Tholen). Tot 2005 is er een acute behoefte aan 40.000 extra opvangplaatsen. De ge zamenlijke provincies hebben zich verplicht er 10.000 meer te realiseren als reserve. Maar als de instroom van asielzoekers blijft teruglopen, zoals nu het geval is, zullen die niet nodig zijn. Voor Zeeland moet rekening worden gehouden met 75 tot maxi maal 400 extra plaatsen. Plattelandskernen wil de provincie als zoekgebied uitsluiten. Allereerst moet het COA zich richten op de stedelijke gebieden: Middelburg, Goes, Vlissin gen en Temeuzen. Pas wanneer de or ganisatie er niet in slaagt om daar vol doende plaatsen te realiseren, komen de dragende kernen in beeld. Die zijn er een paar in de provincie, waaron der Tholen. Sint-Philipslander J. Verwijs staat honderd keer bloed af Diamanten paar Blom woont gezellig in Sint- Annalandse Vroonhof Mike Verweij vaart nieuwe koers met Speelmansplaten EN VERDER... Tafels worden sculpturen bij kunstenaar Kees Meijer Frank Kousemaker in Zeeuwse portrettengalerij Veel variatie bij Thoolse Oranjefeesten Meisjesteam Smash kampioen in landelijke klasse Yerseke stuurt Fluplands kampioensfeest in de war IJVER IS GEESTDRIFT GETEMPERD DOOR VERSTAND Dit nummer bestaat uit 18 pagina's „De derde vis die een teamgenoot in de laatste draai ving, gaf de doorslag", weet Ar jan Rijnberg. Met één punt verschil 16 tegen 17 punten) pakte de Zeenaald de titel ten koste van een Engels team. Het brons was voor de Belgen. Er deden zestien teams mee uit negen landen. „Het was erg spannend. Niemand wist na de laatste wedstrijd hoe het ervoor stond. Om één uur waren we klaar en pas om vijf uur kwam de uitslag. Toen we een grote groep mensen naar ons huisje zagen komen, wisten we dat we het gehaald hadden. Geweldig", geniet de Vossemeerder na. De Zeenaald won de eerste twee dagen en leidde dan ook het klassement, maar met een tiende klassering op de derde dag zakte het team naar de derde stek. „Iedereen gunde ons de titel, ze wisten hoeveel we ervoor gedaan hebben." Dertien weekenden lang trainde het Zeenaald- team voor dit toernooi. En de week voorafgaand aan de wedstrijd waren ze al ter plek ke om te oefenen. Het strand bij Zoutelande was bekend terrein voor de Vossemeerder, want daar worden vaker wedstrijden gevist. Ook Westkapelle en Domburg waren nu wedstrijdplaatsen. Tijdens de trainingswedstrijd op zondag liet de Zeenaald niet het achterste van de tong zien. „Ik was van ons team de enige die wat ving, twee visjes. We gooiden bewust niet al te ver uit", vertelt Rijnberg over de gevolgde tactiek. Maandag aan Zoutelande en dinsdag bij Westkapelle kwam zijn team als winnaar uit de bus. Zie verder pagina 17. Arjan Rijnberg won aan de Zeeuwse kust met het team van De Zeenaald de wereldtitel kustvissen. t Mimi Roelvinkde vriendin van ABT-wethouder Leen van Doorn, ging niet gebukt onder de kritiek op haar partij. Links PvdA fractievoorzitter Chiel van der Linde, in het midden de echtgenote van SGP-wethouder Karei Heijboer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1