'In Bugojno worden nog steeds twee soorten geschiedenis onderwezen' Basisscholieren doen examen op de fiets Nieuwe voorzitter Piet Swarthoff: 'Inbreng bedrijfsleven is nodig' Thoolse VN-man Johan Ligtendag even terug uit Bosnië Kunstroute Tholen elk jaar groter en professioneler Open-haardhout voor goed doel Rommelmarkt van Dorkas Donderdag 18 april 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Heemkundekring telt zestig leden Haat Vuile handen Op verschillende plaatsen in de kern Tholen hangen sinds vorige week de vaan dels die inwoners en andere bezoekers er op attent moe ten maken. De jaarlijkse Kunstroute komt er aan. De zesde editie wordt het al weer. Op 27 en 30 april (Koninginnedag) staat Tho len in het teken van schilde rijen, beelden, sculpturen, toneel, maar ook muziek en dans. De kerken, molens, het voormalige stadhuis, de Gasthuiskapel en diverse historische particuliere hui zen vormen het decor. De nieuw aangetreden voorzit ter Piet Swarthoff weet het zeker. „Tholen wemelt met de Kunstroute weer van het volk." Juist in de week dat Srebrenica op ieders tong ligt, keert Johan Ligtendag terug in het vaderland. Ligtendag heeft even verlof van zijn VN-missie in de Bosnische regio Banja Luka. Dinsdag vertrekt hij weer, voor nog eens een periode van vier maanden. Zijn opdracht: ervoor zorgen dat de politie in en om het stadje Bugojno weer goed gaat functioneren. Thuis in Tholen vertelt hij over mijnenvel den, sluimerend geweld, etniciteit en de gevoeligheden in zijn werk. Ligtendag doet zijn verhaal op rustige toon, onderkoeld bijna. „Ik kan de knop goed omzetten." Troubadourmuziek Bergse keramisten exposeren in Rosarium Tholen De heemkundekring voor Tholen wordt donderdag 25 april opgericht. Die avond is er in de Wellevaete te Sint-Annaland een ledenvergade ring waarop een bestuur wordt ge kozen en de statuten worden vastge steld. Ook moet een naam worden gekozen. De werkgroep die de op richting al een aantal maanden voorbereidt, stelt Tholae voor. Het programma voor dit jaar komt even eens aan de orde. Inmiddels hebben zich voor de vereniging zestig leden aangemeld. De bijeenkomst in de Wellevaete begint om half acht. Na de pauze houdt J.F. Kousemaker uit Tholen een lezing over portretfo to's. Leden van de Lionsclub Tholen hebben in februari en maart open haardhout gehakt voor verschillen de sociale doelen. Daaronder een bijdrage van duizend euro om de operatie van een gehandicapt jonge tje in Ghana mogelijk te maken. Van het reeds verkochte hout kon dit bedrag al in februari overge maakt worden, waarna het jongetje met goed resultaat is geopereerd. Er was echter zoveel hout beschik baar dat ook andere charitatieve in stellingen van de opbrengst zouden kunnen profiteren. Er is namelijk nog 18 kuub hout gezaagd, wat op bestelling bij mensen thuis wordt afgeleverd (tegen 40 euro per kuub). Als het hout verkocht is, zal de Lionsclub een besluit nemen over de bestemming van de op brengst. Voor bestellingen kan men terecht bij H. Zwikker (tel. 664368) of P. Versluys (tel. 662066). Bij het Dorkas-depot aan de Plat- teweg in Scherpenisse wordt za terdag 27 april een rommelmarkt gehouden. Ook worden er dan vaste plantjes voor de tuin ver kocht. Die ochtend tussen half tien en twaalf uur is het depot ge opend voor het ontvangen van hulpgoederen. Het landelijke bu reau van de organisatie in Andijk heeft echter een partij overcom plete zaken die men niet weg wil gooien. Via deze rommelmarkt kan er nog geld van worden ge maakt en dat kan weer besteed worden aan een project voor me dische zorg in Soedan. Johan Ligtendag in Bugojno bij zijn dienstauto. is ook niet te groot en ligt in lande lijk gebied. Bij verlof zijn de grote steden Zagreb en Serajewo goed aan te rijden. Ligtendag moest, sa men met zijn collega Kees Arends uit Goirle, zelf kwartier zoeken in Bugojno. Het vinden van onderdak lukte eenvoudig, bij een familie die afkomstig is uit Montenegro. Een internet-café is vlakbij, zodat de contacten met het thuisfront er niet onder hoeven te lijden. Ook is er voldoende voedsel, tegen betaalbare prijs. De gastvrijheid bij de bevol king is groot. Met behulp van plaat selijke tolken nemen Arends en Lig tendag de begeleiding van de lokale politie voor hun rekening. Geen eenvoudig karwei. „Het probleem van Bosnië is dat er geen industrie is. Daardoor is er onvoldoende eco nomische motoriek. Er is veel werk loosheid, er zijn weinig belastingin komsten. Er is ook geen geld om de politie te betalen. Ze wachten soms drie maanden op de uitbetaling van een karig salaris, maar worden wel geacht om keurig hun werk te doen. Dat betekent dat er een boel sluime rende onvrede is. Als een soort pot tenkijkers loeren wij dan nog eens over hun schouder mee. Toch heb ik wel de indruk dat ze positief tegen over onze komst staan." Een groot deel van zijn tijd steekt Ligtendag in overleg met de plaat selijke politiefunctionarissen. Soms gaat hij ook mee op patrouille. Bui ten de dorpen valt vooral de giganti sche milieuvervuiling op. Ook ille gale houtkap laat zijn sporen na. De gevoeligheden van de regio vertalen zich tot in de kleinste details. Zo moet een patrouille zijn samenge steld uit zowel Kroaten als Bos- niërs. Die mensen moeten weer leren om samen zaken te doen. Het valt allemaal niet mee. De Servi sche wijk van Bugojno ligt bijvoor beeld nog helemaal in puin. Het duurt meer dan een generatie, voor dat dit is opgelost. Als het al ooit wordt opgelost. Bosnië heeft ge mengde scholen nodig. In Bugojno worden nog twee soorten geschie denis onderwezen. Op die manier worden de tegenstellingen opnieuw benadrukt en de onderlinge haat ge voed." Ligtendag loopt als VN-afgevaar- digde altijd gewapend rond. Het lijkt in een dergelijke regio op z'n zachtst gezegd nogal gedurfd. De werkelijkheid is anders. „Op dit moment is er geen echte dreiging. Wel hebben we altijd een radio bij, zodat we bereikbaar zijn en eventu eel om ondersteuning kunnen vra gen. Trouwens, wat zouden we met ons eenvoudig dienstwapen moeten beginnen. Die jongens daar hebben echt wel ander speelgoed. Vorige week nog hadden twee broers on derling ruzie om een stuk land. Op eens haalt een van de twee een handgranaat tevoorschijn. Dat zijn dingen die daar kunnen gebeuren. Op zulke momenten is het beter om ongewapend te zijn. Op die manier voorkom je een escalatie van ge weld." Wapeninspecties bij de diverse po litieposten zelf behoren ook tot de taak van Ligtendag en zijn Brabant se buddy. In een land vol verborgen wapenopslagplaatsen geen overbo dige luxe. Ook moet gewaakt wor den voor corruptie bij de agenten. In een land met lage inkomens en schortende betalingen wil immers ook de politie graag zoeken naar aanvullende inkomsten. Ook de overheid dient gecontroleerd wor den. Zo kreeg Ligtendag onlangs nog een melding dat de burgemees ter in een gestolen VN-terreinwa- gen zou rondrijden. Bij elk gerucht dient de etniciteit van de tipgever te worden nagetrokken, omdat oude ressentimenten een rol kunnen spe len bij de melding. „Daarnaast heb ben we veel te maken met onrust binnen families. Vanwege de armoe wordt er veel gedronken, wat ge weld ten gevolge heeft. En het is natuurlijk een land waarin nogal wat mensen rondlopen die getrau matiseerd zijn door de oorlog. Dat geeft allemaal zijn specifieke pro blemen. Ook de grenzen zijn lek. Daardoor fungeert Bosnië als tran sito voor vrouwenhandel richting het Westen. Er worden nogal wat jonge meisjes uit landen als Molda vië en de Oekraïne gesignaleerd. Verder zijn we als politie nauw be trokken bij een drugspreventiepro ject op de scholen. In eerste instan tie moet de Bosnische politie zelf de zaken oppakken. We willen ze zoveel mogelijk in vrijheid laten werken. Zijn er zaken die niet klop pen, dan wordt rapport opgemaakt en volgen maatregelen. Gelukkig kom je doorgaans met praten een heel eind." Het is intensief werken voor Lig tendag en zijn collega. In Bugojno zijn in totaal 12 VN-ers gestatio neerd, afkomstig uit de meest uit eenlopende landen. Een Argentijn, Jordaniërs, Egyptenaren, Malei- siërs, iemand uit Indonesië, Ban gladesh, Polen, Ligtendag heeft er allemaal mee te maken. „We sprin gen van de ene taal over op de an dere. Ook met handen en voeten kom je een eind. De dagen zijn tot nu toe in ieder geval voorbij gevlo gen." Iets meer dan een week is Ligtendag thuis om even bij te ko men van de inspanningen. Zaterdag stond hij alweer onder de lat bij SPS, zijn oude club. Een kwestie van de knop omzetten. En uiteraard volgt hij de discussie over Srebreni ca. „Er zullen zeker fouten zijn ge maakt. Ik herinner me echter de uit spraak van overste Karremans, dat er geen good guys en bad guys zijn. Zo denk ik er ook over. Iedereen heeft daar vuile handen. Zelf heb ik er niet veel mee te maken. In onze regio speelt het niet erg. Srebrenica is bijna vijf uur verder. Van colle ga's uit die regio hoor ik wel dat ze er veel last van hebben. Daar wor den ze voortdurend herinnert aan wat er gebeurd is. Wij zelf hebben een heel andere opdracht. Wij moe ten ervoor zorgen dat de politie weer normaal gaat functioneren. En gelukkig gaat dat langzaam de goe de kant op." Suooma Azizi en haar klasgenoten van Die Heenetrechtschool staan klaar voor hun verkeersproef. Wekenlang was het kurkdroog. Maar als dinsdagmorgen 36 leer lingen van de Oud-Vossemeerse basisscholen op de fiets stappen voor het praktisch verkeersexa- men, regent het gestaag. In groep jes krijgen de kinderen eerst van voorzitter H. de Wit van 3VO te horen, welke route ze moeten rij den. Deze is ingetekend op een plattegrond die tegen de Vossen- kuil opgesteld is. De Wit legt uit waar de kinderen onderweg op moeten letten. In de hal van het dorpshuis krijgt ieder kind een hesje met daarop een rugnum mer. Zo kunnen de 17 controle posten (die zijn door de scholen gevraagd) onderweg zien met wie ze tv maken hebben. Zij moeten beoordelen of de jongelui de re gels goed toepassen: hand uitste ken, goed rechts rijden en voor rang geven als ze één van de talrijke drempels in het dorp pas seren. Om de minuut vertrekt een fietser, daarvoor geeft J. van Ou denaarde het teken. Hij heeft ook een lijst waarop staat of de fietsen in orde zijn. Een week eerder zijn die door de mensen van 3VO ge controleerd. Als iets niet in orde was, kijkt Van Oudenaarde of dat manco inmiddels hersteld is. Bin nen een uurtje heeft iedereen zijn rit gereden. Sommigen zijn aan het vertrek best een beetje zenuw achtig. Wachtende kinderen wor den door een al terugkerende leeftijdgenoot gerustgesteld:" „Het is niet zo moeilijk." De Wit is te spreken over de medewerking van de scholen en de vriendelijk heid van de mensen. Komende dinsdag worden op de scholen de diploma's uitgereikt, spreekt hij af met de aanwezige leerkrach ten. De examens gaan de hele week door. Dinsdagmiddag kwamen in Sint-Annaland ruim 100 kinderen in actie en gisteren in Tholen eveneens tegen de 100. Vandaag zijn Poortvliet en Scherpenisse aan de beurt en morgen Sint- Maartensdijk. Omdat in meerde re plaatsen het praktisch examen om de twee jaar wordt gehouden, doen Stavenisse en Sint-Philips- land dit keer niet mee. Swarthoff, in het dagelijks leven managing director bij Bon Giorno in Sint Maartensdijk, is de opvolger van Sarien Bout-Sakko die het na vijf jaar welletjes vond. Bout, de grote inspirator van de eerste jaren, is overigens niet voor de Kunstroute verloren. Op de achtergrond is zij nog altijd als bestuurslid betrokken, met public relations als belangrijkste onderdeel van haar portefeuille. Ook is Bout nog altijd actief in de sectie muziek van de Stichting Kunstkring Tholen. Pastoraal medewerkster Gemma Verlij sdonk heeft als voor zitter van het dagelijks bestuur ook een deel van de taken van Bout over genomen. Swarthoff staat als alge meen voorzitter aan de top van de or ganisatiepiramide, vooral vanwege zijn contacten in de zakenwereld. „De Kunstroute wordt steeds groter en professioneler. Een project van deze omvang kan niet meer zonder de inbreng van het bedrijfsleven." Bij de zesde aflevering van de Kunst route krijgt de jeugd extra aandacht. Naast een commissie muziek en beeldende kunst kent de organisatie daarom ook een commissie kinder activiteiten. Maija Dekkers, Marleen Verkamman en Hans Bruins, het trio dat zich vooralsnog richt op de basis- schooljeugd, heeft een reeks activi teiten opgezet die de leerlingen moe ten laten kennis maken met kunst. Alle scholen in de kern Tholen zijn aangeschreven. Uit de groepen 3 t/m 8 nemen 27 kinderen deel aan een rondleiding langs de diverse expose rende kunstenaars. Ook staat een workshop op het programma waar voor 66 kinderen zich hebben inge schreven. Tijdens de workshop gaan zij zelf aan de slag met allerlei mate riaal om hun eigen kunstwerk te fabriceren. Een gedichtenwedstrijd maakt eveneens deel uit van de Kunstroute voor de jeugd. Swarthoff is in zijn nopjes met de grote deelna me. Maar liefst 245 kinderen hebben een poëtische bijdrage ingeleverd. „De gedichtenwedstrijd is een abso luut succes. Een deskundige jury be oordeelt de inzendingen. Het enthou siasme van de scholen om mee te doen is groot, zeker als je in acht neemt dat er op die dag al zoveel voor de kinderen te doen is." Een andere noviteit tijdens de zesde Twee maanden geleden vertrok Lig- zijn beslissing heeft hij nog geen moment gehad. Ligtendag heeft eerder aan een VN-missie deelgeno men. In 1993 was hij een halfjaar gestationeerd in de Sinaï-woestijn, nabij de ook nu nog zo actuele Ga- za-strook. Toch waren zijn eerste ervaringen onwerkelijk. De beelden van het tv-journaal werden opeens realiteit. „Alleen de hoofdwegen tussen Serajewo en Bugojno zijn veilig. Daarbuiten moet je echt niet komen. Overal liggen nog mijnen velden, overigens wel grotendeels in kaart gebracht. Toch worden er nog elke dag explosieven gevonden. Een tijdje terug nog, midden op straat in het centrum van Bugojno. Die man schopt wat zand opzij en laat ons een in de grond begraven explosief zien. Delen van het land liggen nog altijd in puin, al is er ook veel opgebouwd. Bugojno is een echte probleemgemeente. Ook in Gornji speelt de etniciteit nog een grote rol. Een kruispunt deelt de tendag voor het eerst naar de Bal kan, waar de gevolgen van de oor log nog overal zichtbaar zijn. De voorbereiding op de missie begon al eerder. Eerst een aanvullende cursus Engels, daarna twee weken lang in structie op het Instituut Defensie Leergangen (IDL). Tot in den treure werden de gevoeligheden in de re gio belicht. Na aankomst in Seraje wo volgde nog een cursus van een week. Ligtendag, in het normale le ven wachtmeester 1 bij de mare chaussee in Hoogerheide, kijkt er met gemengde gevoelens op terug. „Een hoop militair geneuzel. En je krijgt een beeld voorgeschoteld van een gebied waar niets te eten en niets te drinken is. Nou, dat beeld klopt dus niet." Ligtendag koos ervoor om te wor den gestationeerd in Bugojno, zo'n 135 kilometer van Serajewo. Gezien het bergachtig traject en de conditie van de wegen toch nog gauw een rit Johan samen met zijn tolk. van bijna drie uur. Gornji Vakuf en Donji Vakuf zijn ook nog plaatsen van betekenis in zijn werkgebied. Ligtendag meldde zich vrijwillig aan voor de missie. Omdat de thuis situatie het nu toeliet. En omdat hij anders over een aantal jaren toch aan de beurt zou komen. Spijt van stad doormidden. Aan de ene kant wonen Kroaten, aan de andere zijde zitten de Moslims. De republiek Serbska, een Servische enclave in Bosnië, is niet veraf." Ligtendag koos voor Bugojno om dat er een Nederlandse vredesmacht (SFOR) is gestationeerd. De plaats Vorig jaar trok de kunstroute ruim 1200 bezoekers naar Tholen. editie is het project 'Kunst in bewe ging', waarbij geïnteresseerde be zoekers voor een appel en een ei in bezit kunnen komen van het kunst werk van hun keuze. Het uitgangs punt is dat kandidaten voor een be drag van 5 euro inschrijven op een werk dat de Stichting Kunstkring Tholen koopt van vier deelnemende kunstenaars uit verschillende dis ciplines: Louis Sauter, Olga Ver maas, Hans Westerweel en Nini Minderhoud. Aan het project is, be halve een inschrijving, ook een prijs vraag verbonden. De trekking van 'Kunst in beweging' vindt plaats op 30 april om 18.00 uur in het kerkge bouw van de Vrijzinnige Geloofs gemeenschap aan de Oudelands- estraat 11. Swarthoff heeft hoge verwachtingen van dit onderdeel van de Kunstroute. „Het moet ons een extra centje opleveren en de gelukki ge winnaars komen voor een prikkie in het bezit van iets wat ze mooi vin den." De formule van de Kunstroute, vorig jaar nog goed voor ruim 1200 be zoekers, is verder niet gewijzigd. Uitgangspunt blijft een podium bie den voor (amateur)kunstenaars uit de stad Tholen en de omliggende kernen. Bij de beeldende kunste naars zijn bekende gezichten van vorige afleveringen wederom aan wezig. Op de lijst van deelnemers staan onder andere Adri Boxhoorn- Urbanus, Adriënne Deurloo, Ati van Veenendaal, Hans Westerweel, ;Vcr- onie Rens, Louis Sauter, MarceFvan Tienen en Kees Meijer. In de Gast huiskapel is van 27 april t/m 4 mei bovendien keramisch werk te zien van de professionele kunstenaars Erik du Chatenier en Jan Dekker. Dekker richt zich vooral op schaal- en vaasvormen, terwijl Du Chate nier juist metershoge, in het oog springende objecten maakt. Swart hoff: „Dat is precies waar de Kunst route voor staat: afwisseling is be langrijk, alle uitersten komen aan bod." Op de Kunstroute 2002 zijn traditio neel ook weer een grote aantal podi um- en toonkunstenaars te beluiste ren. Bijzondere aandacht verdient Willy Feijtel-Bout, woonachtig in Goes maar met Thoolse wortels. Onlangs kwam van haar de cd 'Mij spreekt de blomme een tale' op de markt, een verzameling van op mu ziek gezette gedichten van Guido Gazelle. Andere vocalisten zijn An- net de Ruijter uit Anna Jacobapol- der, Marjan van Voorst en Petrian van de Eijnden. In de Nederlands Hervormde Kerk vindt weer een or gel-estafette plaats waarbij maar liefst acht organisten uit de eigen streek voor het voetlicht treden. Daarbij onder andere wethouder Wim van Kempen, Mariëlle Kla vers-Wessels, Eric Quist en het 16- jarige talent Bart Burgers. Ook een aantal koren geeft acte de presence. Het van hun jaarlijkse bijdrage aan de Dodenherdenking bekende Gere formeerd Gemengd Koor Canticum behoort tot de deelnemers, evenals het dameskoor Passage. Liefhebbers kijken uit naar het BZB Koor, een groep van tien vrouwen die de luis teraar meeneemt op een muzikale zwerftocht van de 13e eeuw tot he den. Tjoko is een regionaal jonge renkoor, verbonden aan de Rooms Katholieke Kerk. Op maandagavond 29 april is er vanaf 19.00 uur een inloopconcert in de RK Kerk Onze Lieve Vrouw Hemelvaart. Bij goed weer vindt op 27 april een pleinconcert plaats op de Markt door het Leerlingen Or kest van Concordia. Ook bij molen De Hoop wordt vanaf 14.00 uur ge musiceerd. Op 27 april treedt de groep van Anna Jacobiaan Jan van de Velde op in het Stadhuis, met nostalgische troubadourmuziek die knipoogt naar hedendaagse ontwik kelingen. Op Koninginnedag is in het Stadhuis onder andere Ierse en Schotse volksmuziek te horen van DEIL. Bij de ensembles vallen ook weer de nodige bekende namen van voorgaande Kunstroutes op. Pianist Kees Heijboer brengt samen met Marleen Verkammen (viool) en Jacco Bruijnzeel (dwarsfluit) mu ziek van Barok tot Romantiek Ook Edu de Goffau ontbreekt niet op de affiche. Verder brengen spelers van Rederijkerskamer Eendracht op beide dagen van de Kunstroute ■straattoneel en staan er demonstra ties door de Small Town Country Line Dancers op het programma. Boekjes met het precieze program ma zijn bij diverse winkels in Tho len te koop. Swarthoff is tevreden met de opzet van de zesde Kun stroute. „We hebben weer een pro gramma voor jong en oud, voor ie der wat wils. We hopen hiermee het aantal bezoekers van vorig jaar weer te overtreffen. Elk jaar willen we met de Kunstroute een beetje meer vooruit." In de galerie van Hans Westerweel aan het Rosarium 13 in Tholen ex poseren tijdens de Kunstroute Mar jolein Pauwels en Ad van Nimwe- gen keramisch werk. Pauwels en Van Nimwegen komen beide uit Bergen op Zoom en treden voor het eerst met eigen werk naar buiten. Pauwels is creatief therapeute en maakt vooral dierfiguren, die zich kenmerken door het gebruik van ge kleurde kleisoorten. Van Nimwegen woonde lang in Zuid-Afrika en gaf les in keramische vormgeving in Port Elizabeth. Hij maakt schalen die op een bijzondere wijze worden gestookt. De expositie in de Thool se galerie duurt van 27 april tot en met 4 mei. De openingstijden zijn van 13.00 tot 17.00 uur. f

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3