SGP en PvdA gunnen ABT wethouder na verkiezingszege Beter Wonen maakt huren in dorpen lager ChristenUnie: stijlloos en puur ondemocratisch '..Menkan mij dan eerst in Stavenisse afzetten..' Collegevorming overwinning voor Leen van Doorn AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Drie kandidaten prijs sportploeg Rechtszaak Aldi opgeschort Jeugdorkest in Meulvliet Dagboek met tekeningen van ramp L A'-B Donderdag 18 april 2002 58e jaargang no. 22 F outparkeerders gewaarschuwd Rijpaard afgemaakt na beknelling in een wildrooster Gemeente bepleit bij waterschap huizen havendijk Algemeen Belang Tholen heeft zijn verkiezingsoverwin ning dankzij SGP en PvdA kunnen bekronen met een wethouder. De 64-jarige LJ. van Doorn uit Seherpenisse genoot maandagavond stilletjes naast SGP-leider K.A. Heijboer van het succes dat formateur drs. H. Eversdijk bekend maakte. Van Doorn neemt de plaats in van VVD'er R. Ravensteijn, die genoegen moet nemen met het raadslidmaatschap. Behalve Heijboer kunnen ook drs. M.A.E. Velthuis (PvdA) en W.C. van Kempen (CDA) hun wethouderschap vervolgen. Volgens Evers- dijk wordt de verkiezingsuitslag op Tholen het beste ver taald met 2 winnaars (SGP en ABT) en 2 verliezers (Pv dA en CDA) in het college. De vier wethouders vervullen samen 3,1 volledige banen (salarissen van elk 150.000 gulden). Ruimtelijke ordening Harde boodschap Huursubsidie VVD: coalitievorming betreurenswaardig Deze week Nr'I 'v'L ■-■"fa* :zb Eendrachtbode, de Thoolse Courant nnaland i3474 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, €26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op 3 mei worden in Meulvliet in Tholen de jaarlijkse sportprijzen uit gereikt. De sportploeg van het jaar komt uit een drietal kandidaten: het herenteam van Jacoba van Beieren dat tenniskampioen werd in de eerste klasse, de damesspringgroep van Olympia die naar A-landelijk promo veerde en zesde werd op het nationaal kampioenschap, en het achttal van Denk en Zet dat schaakkampioen werd in de eerste klasse. De individu ele prijs wordt voor de tweede keer (eerder was dat in 1989 het geval) niet uitgereikt. Er waren slechts mondjes maat kandidaten. Wél zal de aanmoe digingsprijs aan een Thools sportta lent ten deel vallen. Tijdens het gala, dat om half acht begint, worden ook alle Thoolse sportkampioenen van 2001 - mits ze zijn aangemeld - ge huldigd. "Verder zal een demonstratie judo en jiujitsu worden gegeven. De politie besteedt deze weken aan dacht aan het parkeren in de stads kern van Tholen. Automobilisten die hun voertuig neerzetten in de zone waar een parkeerverbod van kracht is, worden gewaarschuwd door mid del van een briefje onder de ruiten wisser. Na 5 mei zal er bekeurd wor den. De actie is maandag begonnen. Toen zijn in drie kwartier 's morgens en een kwartier 's middags 58 waar schuwingen uitgedeeld. Dinsdag morgen werden in een half uur tijd 22 briefjes uitgedeeld. De rechtszaak van Aldi tegen de ge meente Tholen op 22 april over de vestiging van een discount aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk is uit gesteld. Ook de schadeclaim van fou- ragehandel Schot-Oudeluijs, die het plan voor een Aldi en Boerenbond in diende en zegt schade te lijden van de trage besluitvorming, is opgeschort. Volgens wethouder W.C. van Kem pen wil het college gang zetten achter het opknappen van een deel van het industrieterrein. De economische structuur van Sint-Maartensdijk hoort tot de 'speciale aandachtspunten' van zijn opvolger K.A. Heijboer van ruimtelijke ordening voor de komen de vier jaar. Zie verder pagina 9. Het Zeeuws jeugdorkest treedt zater dag 27 april op in Meulvliet in Tho len. Onder de ongeveer 50 leden (tussen 11 en 23 jaar) zijn drie Tho- lenaren: Sharon van Egeraat, Adria- na en Willemien van den Berge. Het orkest, geleid door Carlo Nabbe, heeft dit jaar Ierse, Schotse en Ame rikaanse volksmuziek op het pro gramma staan, West Side Story en Klezmer. Het concert in Tholen is vrij toegankelijk. Het Zeeuws jeugd orkest kan nog hout- en koperblazers gebruiken, maar ook strijkers en slagwerkers zijn welkom. Om te worden toegelaten moet iemand drie a vier jaar één van de volgende in strumenten bespelen: viool, altviool, cello, contrabas, dwarsfluit, hobo, klarinet, fagot, trompet, trombone, hoorn, tuba of slagwerk. Het orkest oefent iedere vrijdag in de Klove niersdoelen te Middelburg. Jaarlijks maakt het orkest een toernee door de provincie. Vorige maand was er een uitwisseling met een orkest uit Folk- stone en in het najaar hopen de jonge Zeeuwen in Engeland op te treden. Een rijpaard dat zaterdag met een ruiter een rondje maakte, is aan de Campweg bij Sint-Philipsland door een dierenarts afgemaakt nadat de viervoeter bekneld was geraakt in een wildrooster naar het natuurge bied Rammegors. Voor de hulpver lening rukten de brandweerploegen van Sint-Philipsland en Sint-Maar tensdijk uit. De achterbenen van het paard waren in het wildrooster blij ven steken. Het dier had daarbij der mate verwondingen opgelopen, dat de dierenarts de kans op overleven zo klein vond dat besloten werd het paard ter plaatse af te maken. Het gemeentebestuur van Tholen gaat met waterschap Zeeuwse Eilanden overleggen of de bouw van zes huizen aan de havendijk in Sint-Philipsland alsnog kan doorgaan. Het waterschap wees daarvoor een verzoek van A. Verwijs af omdat er in de waterkering gebouwd wordt. B. en w. zijn met de raadsfracties van SGP, CU en CDA van mening, dat woningbouw na sloop van de oude graanloods te ver- kiezer, valt. Maandagavond spreekt de gemeenteraad erover. Naast nieuwkomer Van Doorn rechts) blijven Heijboer, Velthuis en Van Kempen v.l.n.r.) vertrouwde gezichten in het Thoolse college. De formateur vertelde dat er geke ken is naar de mogelijkheid van drie voltijd wethouders. „Dat heeft het voordeel van de eenvoud en de drie grootste partijen kwamen daarvoor in aanmerking, maar dan krijg je 1 winnaar (SGP) en 2 ver liezers (PvdA en CDA) in het col lege. Is dat wel eerlijk naar de kie zers toe? Gezien de verkiezings uitslag, de grote diversiteit aan ta ken, de vele woonkernen en de grote werkdruk die nog versterkt wordt door het ambitieuze beleids programma, is toch gekozen voor 4 wethouders. Maar wel in deeltijd om zo dicht mogelijk bij de 3 vol ledige banen te blijven, want van de burgers wordt er al een offertje gevraagd voor uitvoering van het programma." Volgens Eversdijk kwam er 'na lan ge discussies' een college van SGP, PvdA, CDA en ABT uit de bus. „Dat is een redelijke afspiegeling en een logische keuze", aldus de formateur. „Een evenwicht in win naars en verliezers, in confessionele en piet-confessionele partijen." De formateur wees erop, dat de SGP als grootste partij met 6 zetels en de verkiezingswinst recht had op een 100% wethouder. Maar om de 3 volledige salarissen zo dicht moge lijk te benaderen, leverde Heij-boer 0,1 deel salaris in. Hij komt op 0,9 uit, Velthuis op 0,8, Van Kempen en Van Doorn ieder op 0,7. „Dat per centage geeft de beloning aan, want de inzet is 100%. Je kunt als politie ke functionaris immers niet met minder toe", aldus Eversdijk. Heeft Heijboer qua salaris moeten inleveren, wat taken betreft heeft de SGP sleutelportefeuilles als ruimte lijke ordening en financiën binnen gehaald. De eerste taak raakte Van Kempen kwijt, financiën kwam vrij omdat Ravensteijn wegviel. He ijboer neemt van de VVD-wethou- der ook economische zaken over. Van zijn oude taken houdt de SGP- wethouder alleen grondzaken over. Velthuis heeft haar positie ook ver sterkt. Ze neemt cultuur (streekmu seum, bibliotheek, muziekschool) over van collega Van Kempen en behoudt welzijn, volksgezondheid en sociale zaken. Van Kempen heeft toerisme en re creatie van Ravensteijn gekregen, waaronder moeilijke zaken als de Speelmansplaten en het multifunc tioneel centrum Sint-Maartensdijk vallen. De CDA-wethouder nam milieu over van Heijboer. Van Kempen houdt onderwijs, volks huisvesting en monumenten. De nieuwe wethouder Van Doorn heeft de kleinste portefeuille. Hij gaat openbare werken doen in de plaats van Heijboer, evenals ver keer, vervoer en waterstaat. Van Ravensteijn neemt Van Doorn de sport over. „Hij is van plan om elke sportmanifestatie te bezoeken", kondigde formateur Eversdijk aan. Volgens hem is bij de portefeuille verdeling zoveel mogelijk naar sa menhang van de taken gezocht om dat nu soms drie wethouders bij één zaak betrokken waren. Met de herschikking wordt dat voorko men. Burgemeester W. Nuis heeft naast zijn wettelijke taken als openbare orde en veiligheid nog een aantal aandachtsvelden gekregen. „Ge lukkig is er weinig brand op Tho len en met de openbare orde valt het ook wel mee", zei Eversdijk. De burgemeester houdt communi catie (voorlichting), organisatie, personeel, informatisering, be stuurlijke zaken en facilitaire dienstverlening. Nuis regelt de nieuwbouw van het gemeentehuis, de uitwerking van de toekomstvisie Tholen 2025, het inkoop- en aan bestedingsbeleid. De gesprekken over de collegevor ming begonnen vorige week dins dag, vertelde formateur Eversdijk. „Toen wist ik'voor mijn gevoel al hoe de hazen liepen. Via de telefoon en e-mail kreeg ik informatie en in formele gesprekken is dat getoetst. Eén partij (de PvdA - red.) hechtte er sterk aan om niet boven de drie salarissen uit te gaan. Het is niet zonder slag of stoot gegaan, maar uit de aparte gesprekken werd don derdag duidelijk dat vier partijen sa men wilden en als volwassen men sen moetje dat accepteren. Anderen werden daarmee voor een voldon gen feit geplaatst. Er moest geslikt worden, zoals door de VVD, die vier jaar constructief heeft gewerkt, maar de kiezer gaf een harde bood schap mee. Dat zijn de feiten." Eversdijk lichtte donderdagavond zowel de VVD als de ChristenUnie in over het resultaat en vrijdagmor gen kreeg D66 dat te horen. Pagina 13: Vier nieuwe raadsleden. Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer 2 punten gezakt Beter Wonen heeft het puntenstelsel voor de bepaling van de huren zoda nig gewijzigd, dat huurwoningen in de dorpen goedkoper zijn dan in Tho len. „We hebben geprobeerd om meer aansluiting te zoeken bij de markt", zegt hoofd bewonerszaken J. Droogendijk. Hij rekent voor, dat eenzelfde woning in Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk 25 gulden goed koper is dan in Tholen en ten opzichte van de andere vijf dorpen is het verschil met een soortgelijk huis in Tholen zelfs 40 gulden per maand. Voor de ligging en de woonomgeving tage. En bij dat alles moet de financië- worden een aantal punten gegeven die een rol spelen bij de vaststelling van de huren. De huurcommissie gaat daarbij uit van een speelruimte tussen de 20 en 25 punten, maar Be ter Wonen gaat niet verder dan 12. Dat getal geldt voor Tholen en dat wijkt niet af van vorig jaar. Sint- Maartensdijk, dat qua voorzieningen het gemeentehuis nog heeft, het vroe gere arbeidsbureau CWI, het zieken fondskantoor VGZ, het centrum thuiszorg, het indicatieorgaan RIO, een zwembad, het Scheldecollege en het kantoor van Beter Wonen zelf, is echter 2 punten gedaald tot 9. Dat is evenveel als Sint-Annaland dat eer der genoemde openbare voorzienin gen ontbeert, maar wel het streekmu seum herbergt. Volgens Droogendijk is er echter ook naar gekeken wat een dorp te bieden heeft aan winkelvoor zieningen, en dan scoort Sint-Anna land zodanig dat het ook 9 punten krijgt. De overige vijf dorpen zijn allemaal op 7 punten uitgekomen. Dat getal kreeg vorig jaar alleen Stavenisse, zo dat de andere vier gedaald zijn. Oud- Vossemeer zelfs twee punten: dat dorp is van 9 naar 7 punten gegaan. Poortvliet, Seherpenisse en Sint-Phi lipsland zijn van 9 naar 8 punten ge daald. Met welk percentage de huren per 1 juli precies verhoogd worden, is nog niet bekend, maar maximaal kan dat 4,7% zijn. Behalve het puntenstelsel speelt de veroudering van de huizen en de woontechnische kwaliteit daar bij een rol, evenals het inflatiepercen- le continuïteit van de woningstichting gewaarborgd worden. Vanaf dit jaar houdt Beter Wonen geen spreekuren meer voor de huur subsidie. Al vele jaren wordt in alle negen woonkernen in mei een mid dagspreekuur gehouden in het plaat selijke dorpshuis, waar mensen die huursubsidie wilden hebben met hun belastingpapieren naar toe konden komen. Vorig jaar hoefde het meren deel van de betrokkenen echter geen nieuw formulier meer in te vullen. Deze automatische voortzetting heeft tot gevolg gehad dat de spreek uren niet of nauwelijks meer zijn be zocht. Per 1 juli a.s. zal bij de meeste huurders van Beter Wonen die subsi die ontvangen, de bijdrage automa tisch worden verlengd. Dat is voor de woningstichting reden om met de spreekuren te stoppen en dat bete kent een kostenbesparing omdat geen negen gebouwden gehuurd hoeven te worden, geen advertenties geplaatst worden met de data en ook de medewerkers negen middagen op kantoor kunnen blijven. Volgens Droogendijk is de afschaffing moge lijk dankzij de automatische koppe ling van gegevens van de belasting dienst, de gemeente en Beter Wonen. In 99,5% van de gevallen kiezen de huurders ervoor, dat de huursubsidie van het rijk rechtstreeks naar de wo ningstichting gaat, zodat de bewo ners alleen de lagere huur aan Beter Wonen hoeven te betalen. De ChristenUnie is boos over de gang van zaken bij de coalitiebespre kingen. „Afgesproken was dat elke partij zijn inbreng mocht hebben, maar donderdag zijn we ai met een blokkade geconfronteerd. En daar zijn we heel pissig en boos over omdat de grote partijen zich niet aan de democratische spelregels hebben gehouden", zegt fractievoorzitter P. van Belzen. Ook de VVD spreekt over 'een betreurenswaardige situ atie'. „We waren zo goed bezig, maar er is nu een stap overgeslagen", zegt R. Ravensteijn. D66 is nog het minst verbolgen. „Het is jammer dat we niet gevraagd zijn door formateur Eversdijk, zodat we bij de co alitiebesprekingen niet betrokken zijn geweest, maar het is precies ge beurd zoals D66 dat wil", aldus J. van den Donker. VVD en CU hebben evenals CDA en ABT 2 zetels, zodat ze evengoed in aanmerking wilden komen voor een wethouderszetel. „Als je een formateur hebt, dan verwacht je eerst een informatieronde langs alle partijen voordat je een college vormt, maar dat is niet gebeurd", zegt Ravensteijn. „Wij hadden ons op dat gesprek voorbereid omdat die werkwijze zo afgesproken was. Daarom was het een teleurstelling dat het zo niet doorgegaan is. Niet netjes", aldus de ex-VVD-wethou- der. Voor de CU waren de druiven nog het zuurst, want die partij bleef maandagavond als enige uit protest weg bij de bekendmaking van het nieuwe college door formateur Eversdijk. „Wij hadden er geen be hoefte aan om als tafelvulling dienst te doen", zegt Van Belzen. Volgens hem is er 'in flagrante strijd met de afspraken' gehandeld en is de CU voor voldongen feiten geplaatst over de invulling van de wethou- dersposten en de verdeling van de diverse portefeuilles. Vroegtijdige publicatie op vrijdagmiddag via omroep Zeeland zorgde volgpns Van Belzen bovendien voor de 'no dige irritatie'. „We zouden om de beurt met Eversdijk praten. Woens dag de twee grote partijen en don derdag de vier partijen met 2 zetels. ZIE VERDER PAGINA 3 Recreatieschutters Prinses Juliana gaan voor de roos, zegt voorzitter Potappel Corrie van der Horst één van drie nieuwe vrouwen in de gemeenteraad Stavenissenaar Jaap Hage glorieus de beste Volvo- monteur in ons land EN VERDER... Thoolse VN-man Ligtendag even terug uit Bosnië Gemeente trekt kwart miljoen uit voor overdracht gebouwen museum de Meestoof DE MAN DIE DE WAARHEID SPREEKT WORDT ALTIJD BEDROGEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De Friese kunstenaar Peter Kooistra bezocht kort na de watersnoodramp in 1953 het getroffen gebied op Tholen. Dat deed hij met een helikopter vanaf de vliegba sis Woensdrecht. Hij maakte tekeningen die hij verkocht om een bijdrage te kun nen leveren aan het rampenfonds. Ze kwamen tevoorschijn uit zijn archief en worden te boek gesteld en tentoongesteld tijdens het herdenkingsjaar 2003 van de ramp in 1953. Maandagmiddag was er al een voorproefje te zien tijdens de officiële opening van het pro ject Delta 2003 in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Kooistra leefde tussen 1922 en 1998. Het archief bestaat behalve uit krijttekeningen ook uit gedichten, een dagboek en an dere documenten. Zo waren er prenten te zien van Stavenisse. Niet alle tekeningen waren meteen te duiden. De kunstenaar zette er wel een naam onder, maar het is (nog) niet duide lijk of die werkelijk overeenkomen met wat er is afgebeeld. Zo vermeldt Kooistra 'Tholen' onder een tekening, maar volgens P. de Rijke en O. Hoedemaker van de stichting actief Stavenisse gaat het om een beeld van Stavenisse. Uit idealistische motieven richtte Kooi stra stichting Uno-inkomen op, voor een rechtvaardigere verdeling van arm en rijk. De hui dige voorzitter H. Mentink uit Grootebroek (bij Enkhuizen) vertelde over de bijzondere vondst uit de nalatenschap van Kooistra die ook gezien wordt als de grondlegger van de kunstuitleen in Nederland. In het dagboek dat Kooistra bijna een halve eeuw geleden bij hield, komt Tholen het vaakst voor, vertelde Mentink. Op dinsdag 10 februari schrijft de kunstenaar: 'Er komt bericht dat er een helicoptere naar Tholen moet, een ambtenaar moet aldaar worden rondgevlogen en men kan mij dan eerst in Stavenisse afzetten. De En gelse commandant wordt ingeschakeld. Deze blijkt gister telefoon van Prins Bernhard te hebben gehad dat hij die ochtend voor een rondvlucht op Woensdrecht zal zijn...' Het was volgens Mentink bijzonder dat Kooistra toestemming kreeg om het rampgebied te bezoeken. Journalisten - ook buitenlandse - werden volgens Mentink geweerd uit het rampgebied. Kooistra maakte tekeningen om daarmee een bijdrage aan het rampenfonds te kunnen leveren. De tekeningen 'hebben zonder uitzondering de sombere en trieste sfeer van het verdronken land, van de geëvacueerde bewoners, van de vernielde woninkjes of van de zielige kadavers scherp getroffen', zo citeerde Mentink een krant uit de jaren vijftig. Van de tekeningen, het dagboek en de gedichten wordt een boek samengesteld. Ook komt er een reizende tentoonstelling van al zijn tekeningen. Verder zullen er kaarten van de teke ningen worden gedrukt. Zie ook pagina 9. J l Voorzitter F. de Rijke (links) en secretaris O. Hoedemaker van de stichting actief Stavenisse met enkele tekeningen van het rampgebied op Tholen, meegebracht door H. Mentink (tweede van rechts

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1