Diamanten paar Soeters vindt de Ring het mooiste plekje van Sint-Annaland Twee politiemannen of vierde wethouder Noorse woning in delen naar Meestoof Plaatselijk nieuws Prik nekkramp mogelijk eerder 469 donoren Donderdag 4 april 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Van Putten neemt kop over Winkeldiefstal Noom neemt afscheid als schoolbestuurder Illegale vissers Dakkapel Hartogsweg Autoradio gestolen Oliebollenactie Excelsior Rommelmarkt Eevliet Nieuwe leerkracht Verkoping voor Aduilam Beplanting Tramput BesteL/Bedrijfsauto's Positieve waardering school Autoruiten vernield Berging Sluisweg „Als je ziet wat er op dit moment in de wereld allemaal gebeurt, dan mogen we dankbaar zijn dat we het hier zo goed hebben", zegt Jannetje Soeters-Luijk (86) uit Sint- Annaland. Toen ze zestig jaar geleden haar ja-woord gaf aan Bram Soeters (89), was de tijd heel anders. Het was oorlog en er was precies niks meer, zegt Soeters. Maan dag viert het paar, dat sinds vier jaar in de Vroonhof woont, het bijzondere huwelijksjubileum. Kankerbestrijding In 1998 Thools streekmuseum kijkt naar continuïteit Achterstallig onderhoud Lage entree gemeente Thoien Rectificatie Spreekuren b w De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wet houders vinden plaats op maandag 8 april in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester W. Nuis en wethouder R. Ra- vensteijn houden geen spreekuur. Van 10.00 tot 11.00 uur vinden de spreek uren plaats van de wethouders K.A. Heijboer, W.C. van Kempen en me vrouw drs. M.A.E. Velthuis. Wilt u op een ander tijdstip met een van de collegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, tel. (0166) 668330. R. van Putten heeft, door zijn over winning op de laatstgehouden club avond, de leiding in de clubcompe titie van klaverjasvereniging De Pendelaars weer overgenomen van J. van Gorsel. De uitslag is: 1. R. van Putten 5402 punten; 2. J. van Gorsel 5294 p; 3. P. Bazen 4969 p; 4. L. Kampman 4876 p; 5. P. van Bloppoel 4775 p; 6. J. van Zetten 4570 p; 7. J. Guiljam 4554 p; 8. M. v.d. Berg 4387 p; 9. N. van Diggele 4384 p; 10. A. Arts 4259 p; 11. P. van Iwaarden 4250 p; 12. M. den Haan 3926 p en 13. M. van der Mo len 3858 punten. Bij de politie is aangifte gedaan van een winkeldiefstal, waarbij drie car tridges voor een computer zijn ge stolen. De waarde van de artikelen bedraagt enkele tientallen euro's. In het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente kwamen woensdagavond de leden van de Groen van Prinstererschool bij el kaar voor de ledenvergadering en ouderavond. Op deze bijeenkomst werd afscheid genomen van J.L. Noom, die na dertig jaar stopt als schoolbestuurder.'Ds. A.A. Brugge van de Gereformeerde Gemeente opende de avond met een bezinnend gedeelte uit de Bijbel. Na zijn wel komstwoord keek voorzitter A.W. Bazen met dankbaarheid terug- op het achterliggende jaar waarin het nieuwe schoolgebouw in gebruik werd genomen. Directeur NJ. Teerds van het begeleidingscentrum gereformeerd schoolonderwijs (BGS) te Ridderkerk hield vervol gens een lezing over kinderopvang. Hij maakte onderscheid tussen de kinderopvang tot 2 jaar en de peu terspeelzaal, en noemde de voor- en nadelen van kinderopvang. Vervol gens was er de bestuursverkiezing, waarbij J. den Braber en P. v.d. Breevaart in het bestuur werden ge kozen. Beiden namen hun benoe ming aan. Na de jaarverslagen van de penningmeester en secretaris werd er afscheid genomen van de bestuursleden J.L. Noom en A. Steenpoorte. De scheidende be stuursleden werden toegesproken door de voorzitter en de directeur. Noom stopt na dertig jaar in het be stuur. Steenpoorte is vijf jaar actief geweest als bestuurslid. Zij kregen als dank een boek aangeboden. Met een vermanend slotwoord en dank gebed sloot hervormd predikant J. Lohuis de vergadering. Twee 16-jarige jongens uit Yerseke zijn zaterdagochtend in het Tholen- sche Gat bij Gorishoek bekeurd we gens het vissen zonder vergunning. Met een 500 meter lang net hadden ze tong gevangen. Bij controle van de politie bleken de jongens ook niet over een vaarbewijs te beschik ken. De staande netten en de vangst werden door de politie in beslag ge nomen. Ook voor een simpele dakkapel gaat de hele ambtelijke molen draaien. J.M. Hartog wil daarmee het comfort van zijn woning uitbrei den, maar dat is in strijd met be stemmingsplan buitengebied. Er wordt gebouwd op grond met de be stemming landbouw. B. en w. vin den het plan echter planologisch aanvaardbaar, zodat via een artikel s-procedure de bouw toch kan doorgaan. Poortvliet Op de Paasdijkweg is donderdag morgen uit een geparkeerde auto een radio/cd-speler gestolen ter waarde van een paar honderd euro. De braakschade aan de auto be draagt eveneens een paar honderd euro. Gymnastiekvereniging Excelsior organiseert woensdag een oliebol lenactie georganiseerd. De vrijwilli gers komen met de lekkernij langs de deur. De opbrengst is voor de clubkas van de gymnastiekvereni ging- Openbare basisschool De Eevliet organiseert op zaterdag 22 juni een rommelmarkt en verkoping op het schoolplein. Zaterdag 13 april zal er een wagen door het dorp rijden om daarvoor spullen op te halen. Ook in tweedehands kinderkleding heeft de school interesse. Sint-Phillpsland .v. 11i 11 De Koningin Julianaschool heeft wegens de groei van het aantal leer lingen het team van onderwijzend personeel uitgebreid. Ella Simons i' uit Tholen is als groepsleerkracht benoemd en zal na de zomervakan tie lesgeven aan de jongste kleuters. Zij hoopt in mei haar pabo-oplei ding af te ronden aan de Driestar te Gouda. Het bestuur heeft mevrouw Kolthoom benoemd als derde schoonmaakster van het schoolge bouw. Deze uitbreiding is welkom met het oog op de drie nieuwe loka len die de school in juni in gebruik hoopt te nemen. In het verenigingsgebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente wordt zaterdag een verkoping geor ganiseerd voor de stichting Adui lam. Van 's morgens 10 tot 12 uur en 's middags van één tot half vier worden er levensmiddelen, hand werkmaterialen, boeken en speel goed verkocht. De kinderen kunnen 's middags een ritje met paard en wagen maken. Het waterschap plant deze week ze ven knotwilgen en een aantal bos sen bij de Tramput. Oude en zieke bomen en struiken zijn hier vijf jaar geleden gerooid, en met de jonge aanplant moet de oude situatie in ere hersteld worden. In samenwer king met de gemeente wordt de aan plant rondom het speelveld en de ijsbaan, en langs de Rijksweg gere aliseerd. Nieuw en gebruikt alle merken. Ook voor onderhoud en reparatie. Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie I.M. De Koningin Julianaschool heeft enige maanden geleden een drie daags bezoek gekregen van de in- spectrice. In haar 35 pagina's tel lend verslag krijgt de christelijke basisschool een positieve waarde ring. De inspectrice meldt dat 'on danks het ruimtegebrek en het feit dat de directeur naast het leiding ge ven aan de school ook nog zelf les moet geven de kwaliteit van het on derwijs goed is'. In het rapport staat verder onder meer geschreven: 'De school kenmerkt zich door het bie den van veiligheid en geborgenheid aan de leerlingen. De groepsleer krachten verstaan hun vak. In de school is het rustig en er heerst or de'. Volgens de inspectrice hebben de leerkrachten een stimulerende werking op de leerlingen. Ook de ouders hebben deze waardering richting de inspectrice uitgespro ken. Vooral het bieden van extra hulp en de aandacht voor moeilijk lerende kinderen krijgen een hoge waardering. Punten voor verbete ring zijn: het stimuleren van een zelfstandige en actieve leerhouding bij de leerlingen en de doorgaande lijn in het leerstofaanbod van de groepen 1,2 en 3. De Koningin Julianaschool was één van de 207 basisscholen die deelna men aan de schoolkeuzetest. Ook hierbij scoorde de school goed. Ze ker bij de onderdelen taal en reke nen scoorden de 23 deelnemende leerlingen aanzienlijk hoger dan het landelijk gemiddelde. Opvallend is dat op het onderdeel intelligentie test de score juist lager uitvalt dan het landelijk gemiddelde, zodat de conclusie is dat de leerlingen meer presteren dan op grond van hun ver standelijke vermogens verwacht zou kunnen worden. Van een personenauto die gepar keerd stond aan de Noordweg, zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie ruiten vernield. Uit het voertuig werd niets vermist. J. Knop wil aan de Sluisweg een berging bij zijn huis bouwen. Aan gezien gebouwd wordt op grond met de bestemming agrarische doel einden, is het plan in strijd met be stemmingsplan buitengebied. De bouw voldoet echter aan de huidige planologische inzichten en via een artikel- 19-procedure mag de ber ging er toch komen. In alle naburige Zeeuwse gemeen ten is de samenstelling van de nieuwe colleges van b. en w. een feit, behalve in Tholen. Daar wordt de keuze nog veertien da gen vooruitgeschoven. Eerst het beleidsprogramma voor de ko mende vier jaar, dat is veel be langrijker dan de mensen die het moeten uitvoeren. Wie er wethou der wordt, dat zien we nog wel eens, zo lijken de zeven raadsfrac ties te denken. Of is het de schijn die bedriegt? Morgen moeten de zeven partijen laten weten, hoeveel wethouders er moeten komen en wie de kandi daten zijn. Het zou tussen de 3 en 3,6 salarissen moeten liggen. De ChristenUnie heeft altijd tegen de vierde wethouderspost gestemd en die blijft bij 3 wethouders. Dat geldt ook voor D66. Uit de inter views met de nieuwe raadskandi- daten bleek, dat SGP'er Aarnoudse ('ik ben voor daadkracht') even eens voor 3 wethouders is, terwijl de PvdA'er Blom voor 3 salarissen opteert. Meerdere mensen kunnen dat invullen, dus bijvoorbeeld 4 wethouders van 75%. Meer rek Het echtpaar Soeters-Luijk in de Vroonhof is maandag zestig jaar getrouwd. Vorig jaar hebben ze nog nieuwe - elektrische - fietsen gekocht, want fietsen doet het echtpaar Soeters graag en vaak. „Jammer genoeg is het nu nog weinig weer geweest", zegt Soeters. Het paar is nog rede lijk gezond en kras ondanks de hoge leeftijd. Van de verhuizing naar de Vroonhof hebben ze geen spijt, hoewel het er wel een stuk stiller is dan bij de woning aan de Ring waar Soeters 84 jaar van zijn leven woon de. En hij mist zijn bloemen toch ook wel, want voor het kweken daarvan is in het woonzorgcentrum geen ruimte. Elke dag kookt me vrouw Soeters nog zelf en voor het poetswerk heeft ze eens per week een hulp. Het paar ontmoette elkaar op de kermis in Scherpenisse. „Hij bracht me thuis en we hebben zes jaar ver kering gehad", zegt mevrouw Soe ters. Zij komt uit Stavenisse, waar haar ouders een boerderijtje hadden in de Nieuwe Polder. Zoals in die tijd gebruikelijk moest ze meehel pen op het land, maar graag deed ze dat niet. „Ik had verpleegster willen worden, maar dat zat er niet in. La ter kwam ik in huis bij mijn opoe in Sint-Annaland, om voor haar te zor gen." Bram Soeters werkte in de timmermanszaak van zijn vader. Ze trouwden in Stavenisse. „Mijn schoonouders moesten met het gerij gehaald worden. Vervolgens bracht de dienstbus ons vanuit de polder naar het gemeentehuis, en uit de kerk wachtten we bij timmerman Van Prooijen op de bus terug. Ver volgens ging het gerij met de fami lie uit Sint-Annaland weer op tijd terug, want 9 uur was sperrtijd", schetst mevrouw Soeters de gang van zaken. Haar trouwjurk maakte ze zelf, wat in die tijd heel gewoon was. Bram en Jannetje Soeters gingen in wonen bij Brams ouders. Met hen evacueerden ze begin 1944 naar Den Bosch, waar een zuster van Bram woonde die met een politie man was getrouwd. Het ging met paard en wagen naar Steenbergen, waar alle spullen op een schip wer den geladen dat naar de Brabantse hoofdstad voer. Veertien maanden bleven ze daar. „Gelukkig hebben we het altijd goed met elkaar kun nen vinden", zegt zij. Na vier we ken werd hun oudste zoon Jan ge boren. Soeters vond er werk op een bijzondere plek: het concentratie kamp Vught. „Houten barakken bouwen. Met de gevangenen mocht je absoluut niet praten, maar stie kem deed je dat toch weieens of je stopte hen wat toe." Soeters maakte er het nodige mee, maar dat hoeft niet in de krant. Naderhand deed hij timmerwerk op de bandenfabriek van Michelin. Na de bevrijding keerde net gezin terug naar Sint- Annaland, maar vanzelfsprekend was dat niet. „Als mijn ouders er niet geweest waren, was ik beslist in Den Bosch gebleven." Aan de Ring - 'het mooiste plekje van het dorp', vindt zij - gingen ze boven wonen en waren toen meer op zichzelf. Met acht timmermansbazen op Sint-Annaland was het in dit werk niet echt een vetpot - dertig cent per uur was soms nog teveel - zegt Soe ters, die zich herinnert dat hij samen met enkele collega's nog een rijtje huizen heeft gebouwd. Hij was al van voor zijn trouwen organist in de hervormde kerk - nam dat van zijn vader over - en dat betekende dat hij regelmatig van zijn werk moest ko men om bijvoorbeeld bij een trouw- dienst te spelen. „Ik heb nog les ge had van een 'dochter van meester Odink. Eerst was ik alleen, maar la ter kreeg ik assistentie en dan kon je ook eens een keer weg." Hoelang hij precies organist is geweest, weet Soeters niet meer. „Meer dan 25 jaar. Ik heb thuis ook nog een pijp orgel gehad." Het echtpaar Soeters kreeg drie kin deren, twee zoons en een dochter. „Mijn jongens hebben allebei het aannemersdiploma gehaald, maar ze hadden geen zin om in de zaak te komen." Ze wonen in Goes en Rot terdam, de dochter onder Stavenis se. Toen Soeters dan ook alleen zat en geen personeel vast kon krijgen, besloot hij om de timmermanszaak te beëindigen. Hij kon voor monu mentenzorg aan de slag, zijn eerste karwei was de restauratie van het hervormde kerkje in Nieuw-Vosse- meer. „Ik heb dat werk met plezier gedaan", zegt hij. Zijn vrouw ging op het dorp een aantal jaren met kwitanties van de waterleiding langs de deur. „Leuk om te doen, je spreekt tal van mensen." Dat deed ze ook bij het collecteren voor de kankerbestrijding (al meer dan 40 jaar), waartoe ze besloot nadat ze vele jaren geleden zelf met deze ziekte geconfronteerd werd. „Vorig jaar heb ik het nog gedaan en mis schien dit jaar ook weer wel." Handwerken was een grote liefheb berij: van het naaien van kleding voor de kinderen tot het haken van spreien en kleedjes. Nu puzzelt ze nog wat. Haar man had aan de Ring ook nog een volière met kanaries. Nu heeft het paar in de woning weer zo'n zanger in een kooitje zitten. „Maar het was niet eenvoudig om er een te vinden, ze zijn er een stuk minder dan vroeger." Een auto heeft Soeters nooit gehad, de fiets was het vervoermiddel bij uitstek. Voor het werk, maar ook in de vrije tijd en voor familiebezoek werden vele kilometers afgelegd. „Naar mijn zus in Den Bosch gin gen we ieder jaar met de kerst. Dat was een rit van 110 kilometer." Vier jaar geleden besloten ze de woning aan de Ring te verkopen en naar de Vroonhof te verhuizen. „Minder ruimte hebben we niet gekregen." In de gezellig ingerichte woning prijken onder meer foto's van de beide kleindochters en achterklein zoon Floris. Met de familie viert het echtpaar Soeters-Luijk het diaman ten huwelijksjubileum komende maandag in de Wellevaete. Formateur Eversdijk (links) overlegt met SGP-leider Heijboer (midden) en secretaris Nieuwkoop (rechts). zit er bij de 3 overige partijen. VVD'er Goossen wil budget voor 3,2 en is tegen een dogma van 3, 4 of 5 wethouders. Hij wil 'goed aanspreekbare, zichtbare wethou ders.' CDA'er Ligtendag sprak zich eveneens uit voor 3,2 wethou ders. De nieuwe partij ABT wil er liever 3, maar omdat ze zelf ook mee wil doen in het college, gaat ze met 3,2 akkoord. De inventari satie van de plannen is afgerond, nu moeten er knopen doorgehakt worden en dan worden de verschil len tussen de zeven partijen goed zichtbaar. In 1998 kwamen er voor het eerst na de gemeentelijke herindeling van 1971 vier in plaats van drie wethouders en dat bracht de ge moederen in beweging. „Het eigen belang en het partijbelang heeft een grotere rol gespeeld dan het al gemeen belang", zei D66-raadslid J. van den Donker vier jaar gele den. Maar PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde sprak nuchter over 'een politieke realiteit.' Hij had meegewerkt aan het politieke compromis, waarbij een buitenge woon breed college werd gevormd van SGP, PvdA, VVD en CDA. Op een ledenvergadering kregen onderhandelaar en wethouder I.C. Moerland en fractievoorzitter Van der Linde er in april 1998 echter flink van langs. L. Blom, toen kers vers op Tholen en nu raadslid, hield de PvdA-fractie voor dat een vierde wethouder Tholen maar liefst een half miljoen gulden ging kosten. „Je kunt voor dat bedrag twee politiemannen in volledige dienst op Tholen aantrekken", riep Luuk Blom. Hij vond het raar dat een gemeente als Tholen met 23.000 inwoners vier wethouders nodig had, terwijl veel grotere ge meenten met drie wethouders vol staan. Blom kreeg toen steun van partijlid R.P. van der Wal, tegen woordig kandidaat-statenlid en re cent ook kandidaat voor het water schap. „Vier wethouders is een zwaktebod waarvan je de oorzaak V bij de SGP en het CDA moet zoe ken", bracht Van der Wal in 1998 naar voren. Daarmee legde hij bloot dat de Pv dA het wel zonder het CDA wilde doen, maar dat stond de SGP niet toe. In 1998 hielden SGP en CDA elkaar samen binnen het college. Ze wilden elkaar niet afvallen. An dersom wilde de PvdA de VVD er graag bij hebben en de liberalen stonden zelf ook te trappelen, want ze waren immers de derde partij geworden. „Zowel PvdA als VVD hebben gewonnen en horen dus in het college thuis", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger destijds. Het compromis van vier wethouders verdiende volgens het VVD-raads- lid niet de schoonheidsprijs. „Maar anders zouden er vier jaren aanbre ken waarin de bestuurskracht in de gemeente Tholen ondermijnd zou worden." Wie kan dat nu nog zonder droge ogen lezen, evenals de toenmalige uitspraak van PvdA-wethouder Moerland: 'Met een vierde wet houder erbij krijg je snellere be sluitvorming.' Ook SGP-routinier M. Dijke, meestal heel zuinig op de centen, ging in 1998 zonder blikken of blozen met de vierde wethouder akkoord. „Doelmatig heid kan best opleveren", was zijn redenering. En volgens PvdA-frac- tievoorzitter Van der Linde, moes ten de wethouders hun geld kunnen terugverdienen.' VVD-voorzitter J.L. van Gorsel was daarvan al bij voorbaat overtuigd. „De extra kos ten worden dubbel en dwars terug verdiend", sprak hij stellig. Hij vertelde op een ledenvergadering van de VVD wel, dat hij vaak kriti sche vragen van inwoners kreeg over de vierde wethouder. Maar hij zei er dan bij, dat die vierde wet houder niet van de VVD was, maar van het CDA. Want de liberalen waren immers de derde partij van Tholen geworden in 1998. De christen-democraten waren naar de vierde plaats gezakt. „De VVD is overigens niet blij met vier wet houders, maar het is de minst slechte oplossing", aldus Van Gor sel in 1998. In de loop van deze maand denkt Kleinbouwtechniek uit Sint-Philipsland bij streekmuseum De Meestoof de fundering te storten waarop een Noor se woning uit Stavenisse moet komen. Aannemer J. Quist spreekt van een mooi karwei. Hij wil proberen het houten huis in zo groot mogelijke delen uit eikaar te halen voor het transport „Dat is een kwestie van goed voor bereiden en bekijken." Op de jaarvergadering van De Meestoof zei voor zitter T.G.A. Westerveld dat het de bedoeling is de woning een jaren-50 in richting te geven. Verder kan er een expositie ingericht worden rondom het thema internationale hulpverlening na de watersnoodramp. In Stavenisse laat stichting Beter Wonen twee houten Noorse wonin gen afbreken om op die plek andere huizen te bouwen. Het streekmuse um wil er graag één behouden, die dan naar Sint-Annaland overge bracht zou moeten worden. „De sloopvergunning was snel rond en de bouwvergunning kwam in febru ari", vertelde Westerveld op de le denvergadering in de Wellevaete. Bij het demonteren zal blijken hoe de staat van de onderdelen is. Zijn er slechte stukken bij, dan kunnen de goede delen mogelijk uit de tweede te slopen woning gehaald worden. „En dan heeft ook het openluchtmuseum in Arnhem nog een container met onderdelen voor ons staan." Museum, gemeente en provincie zouden elk eenderde van de kosten moeten dragen, is het uit gangspunt dat Westerveld steeds in het overleg heeft gehanteerd. Hoe wel het project - dankzij de geplan de expositie rondom hulpverlening - als een van de weinige op een bij drage kan rekenen van de organisa tie Delta 2003 (die de rampherden king coördineert), blijft ze onder het derde deel van de kosten. Hoe het verschil bijgepast moet worden, weet Westerveld nog niet. Klein- bouw gaat het karwei tussen de be drijven door zien te klaren, de voor zitter hoopt dat het nog voor de zomer gerealiseerd is. Datzelfde geldt voor het opknappen van de voormalige bodewoning bij het museum aan de Bierensstraat, eveneens een klus voor Kleinbouw techniek. Maar volgens Quist laat dit op zich wachten door tijdgebrek bij Beter Wonen (waarbij Wester veld eveneens bestuurlijk betrokken is). In de woning - eigendom van de gemeente - zou ook de politie een onderkomen moeten krijgen. Wes terveld ziet bovendien de nieuwe heemkundekring als mogelijke ge bruiker. „Je moet zaken combineren - bijvoorbeeld samenwerken met andere culturele hoeders, dat heeft ook te maken met de continuïteit van het museum." De bodewoning is er, door achterstallig onderhoud, slecht aan toe. „De kuvelessen val len eruit, de veiligheid is in het ge ding." De gemeente is volgens Wes terveld geschrokken van de kosten die het langjarig onderhoud vergt; dat gaat om tonnen. Inmiddels is een bouwvergadering achter de rug. Volgens de voorzitter is het de be doeling dat alle gebouwen van het museum in een stichting terecht ko men, wat wordt bemoeilijkt doordat er verschillende eigenaren zijn. Al langere tijd is er overleg gaande met Beter Wonen om de exploitatie daarbij onder te brengen. „Die heeft daar meer verstand van dan wij. En dan kan het museum zich met de collecties bezig houden." De financiën van De Meestoof kwamen eveneens ter sprake. Er was over vorig jaar een batig saldo van 2064 gulden (936,60 euro). „Maar we worden hier niet rijk van", aldus de voorzitter. Hij wees erop dat in het verleden veel meer werd uitgegeven aan aankopen voor de collectie, en dat de vrijwilligers geen vergoeding krijgen. Welis waar is de subsidie van de gemeen te naar 55.000 gulden (25.000 euro) opgetrokken, maar daar gaat me teen 37 mille (17.000 euro) aan huur af. „Er zijn gemeenten die de huisvesting van musea volledig vergoeden, maar bij ons is dat niet het geval", zei secretaris W. He- ijbroek. Dat het museum cultuur goed in stand houdt, zou naar zijn mening een andere opstelling van de gemeente rechtvaardigen. De discussie ging ook over de hoogte van de entree en de contri butie. „De entree zou het dubbele kunnen zijn", vond L.K. Breure. Westerveld legde uit dat die bewust laag wordt gehouden. „We zijn een klein museum en willen laagdrem pelig zijn. En we moeten het toch echt hebben van de inwoners van Tholen." Beheerder J.F. Kousema ker vulde aan, dat de lage entree voor gezelschappen een reden kan zijn om voor De Meestoof te kie zen, ook al omdat de vervoersprij- zen stijgen. „We krijgen bijvoor beeld scholen uit Walcheren en de Bevelanden die jaarlijks terugko men en dat heeft met de entreeprijs te maken." Het bestuur heeft vol gens R. Wielinga gelijk, want lan delijk is een tendens waar te nemen tot het vrij bezoeken van musea. „Dat zou je met de politiek moeten kortsluiten." Ten aanzien van de contributie lopen binnen het be stuur de meningen uiteen, maar een nipte meerderheid wil niet verho gen. „Mijn vrouw is vorig jaar lid geworden en nu mogen wij voor een jaarlijkse bijdrage van 4,84 eu ro met zijn tweeën ongelimiteerd het museum bezoeken. Dat is toch ongelooflijk", vond de heer Wals. H.J.J. Elenbaas vond dat het be stuur niet al te veel moet schromen. „U bent helemaal niet duur. Wij hebben voor onze rondleidingen en lezingen de tarieven flink aangepast en daarop is geen enkele reactie ge komen." Het bestuur zal het nog eens bekijken, maar hecht eraan om draagvlak te houden, zei Wester veld. In het bestuur werden de dames C. Stoutjesdijk en C.J. Timmers bij ac clamatie herkozen, terwijl in de kascommissie dhr. Wals werd be noemd. Het feit dat de collectiere gistratie niet gereed is, is de reden dat De Meestoof slechts een voor lopige registratie heeft gekregen in het Nederlands museumregister. „Het is ons wederom niet gelukt om hiervoor een administratief me dewerker aan te trekken", legde de voorzitter uit. Op 13 april opent het museum de deuren. De exposities behelsen bijbelse (school)platen, blikken en de gulden. In de schuur is een koeienstal nagebouwd, waar kinderen het melken kunnen 'oefe nen'. De landelijke inentingscampagne tegen nekkramp (meningokokken) begint op Tholen en Sint-Philips land misschien al eerder dan sep tember. Een en ander hangt af van de opdracht die minister Borst aan de GGD verstrekt en van de be schikbaarheid van vaccins. Dat zegt arts infectieziekten E. van Dijk van de GGD-Zeeland. „We gaan de campagne samen doen met de pro vinciale entadministratie en de thuiszorgorganisaties, maar de pre- ciese data zijn nog niet bekend." Het gaat in Zeeland tussen de 70.000 en 80.000 kinderen tussen de 0 en 19 jaar. Minister Borst van volksgezondheid heeft vorige week laten weten de intentingscampagne tegen de meningokokken type C te vervroegen. In plaats van januari 2003 wordt de prik al in september opgenomen in het rijksvaccinatie programma. „Dat is rekbaar," zegt Van Dijk, „het kan ook rond de zo mer beginnen in juni of juli, maar het is nu nog te vroeg om dat te kunnen zeggen." Wel is duidelijk dat er extra perso neel ingezet moet worden. „Zoveel mensen prikken doe je niet zomaar op een middagje. Daar moeten we extra mankracht voor inzetten." De plaatsen waar geprikt gaat worden zijn volgens Van Dijk de bestaande locaties: „In de dorpen op de con sultatiebureaus." Dat de ziekte en de inentingscam pagne nu zo in de belangstelling staat, komt omdat er de laatste maanden op verschillende plaatsen jongeren overleden aan meningo kokken. „Dat is logisch. Het is nu ook het seizoen van de ziekte. Te gen de tijd dat we gaan prikken, is dat seizoen weer over." Op de bloedafnameavond van het Rode Kruis in Tholen hebben 469 mensen een halve liter bloed afge staan. Er meldden zich 490 dono ren, maar 21 werden er afgewe zen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3