'Inwoners van Stavenisse maakten ons 25 jaar het werken mogelijk' Formateur Eversdijk vanavond aan de slag Stemmen staken over Elenahof in Stavenisse Ark wint 1000 euro met doordacht beeld dorp van toekomst 4 Huisartsenpaar Veldman viert zilveren jubileum i 1.241 /J. IA AL 57 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Vanavond bloed geven Wegen dicht voor onderhoud Pincode niet verklappen Tholen slaat een nieuwe weg in Donderdag 28 maart 2002 58e jaargang no. 19 Staatssecretaris bij opening van herdenking ramp Verkoping afgelast van uienfabriek „Het komt door de mensen van Stavenisse dat we het 25 jaar lang vol hebben gehouden. Niet door ons", zeggen huisarts en mevrouw Veldman. Een kwart eeuw verzor gen ze samen de dokterspraktijk in de Poststraat en ter gelegenheid van dat zilveren jubileum organiseert de stichting Actief Stavenisse een receptie in dorpshuis de Stove. Als waardering voor cfe manier waarop het paar de inwoners al 25 jaar van dienst is. Geen wachtlijsten Supersonische luxe Duitsers Hij is net terug uit Marokko, waar hij de wereldconfe rentie van de interparlementaire unie bijwoonde. CDA- Eerste-Kamerlid- drs. H. Eversdijk uit Rilland is van avond met het lokale bestuur bezig, want dan begint zijn werk als onafhankelijk voorzitter van de collegebespre kingen in Tholen. „Ik heb de stukken meegenomen naar Marokko en het ziet er buitengewoon serieus uit." Raadslid Klippel slaat bres in agenda Het beeïndigen van de garantstelling van de gemeente voor zorgcentrum Elenahof in Stavenisse was maandag in de gemeenteraad voor wethouder M.A.E. Velthuis een kwestie van aftikken. Maar het voorstel prijkt de volgen de maand weer op de agenda van de raad omdat de stem men over dit onderwerp staakten. Deze week ■I Eendrachtbode, de Thoolse Courant Pngffrng 5, 4697 ZG Sint Annaland 657007 b.g.g. 653474 157008 lie@eendrachtbode.nl eendrachtbode.nl eendrachtbode.nl www.eendrachtbode.nl "enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In Meulvliet kan men vanavond tus sen zes en negen uur een halve liter bloed geven voor het Rode Kruis. Gezonde inwoners vanaf achttien tot zeventig jaar worden voor het eerst of opnieuw verwacht. Vrouwen mo gen per twaalf maanden drie keer bloed geven, mannen vier keer. Er moet wel een periode van tenminste negen weken liggen tussen twee op eenvolgende bloeddonaties. Donors worden in Meulvliet eerst gekeurd voordat ze bloed mogen geven. Na het invullen van een medische vra genlijst wordt de bloeddruk geme ten, het ijzergehalte (Hb), polsfre quentie en lichaams-temperatuur. Na de afname wordt in het laborato rium het bloed onderzocht op bloed- overdraagbare ziekten als aids, he patitis B en C (twee vormen van leverontsteking), htlv (een vorm van leukemie of zenuwbeschadiging) en syfilis (geslachtsziekte). Het Thool se Rode Kruis rekent weer op de medewerking van vele inwoners. De Groene- of Hokseweg tussen Tholen en Oud-Vossemeer zal bijna twee weken niet toegankelijk zijn in verband met onderhoud door water schap Zeeuwse Eilanden. De Bob- beweelweg bij Scherpenisse zal een week worden afgesloten. Dinsdag ochtend begint het groot onderhoud aan de polderwegen, waarbij ook de Nieuwlandsedijk tussen Tholen en Oud-Vossemeer, de Koningsweg tussen Poortvliet en Scherpenisse en de Molenweg bij Scherpenisse worden meegenomen. Ook die we gen kunnen een dagdeel of langer afgesloten zijn. Het waterschap zegt ernaar te streven om de overlast tot een minimum te beperken. Staatssecretaris van verkeer en water staat mevr. drs. J.M. de Vries verricht maandagmiddag 15 april in het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk de officiële openingshandeling voor de herdenking van de waters-noodramp van 1953. De plannen hiervoor zijn opgenomen in het project Delta 2003. Burgemeester W. Nuis spreekt het welkomstwoord, ondersteund door beelden uit het Polygoonjour naal van februari 1953. Dhr. H. Men- tink van de stichting UNO-inkomen presenteert de tekeningen en het dag boek van Pieter Kooistra. De direc teur van het museum watersnood 1953 in Ouwerkerk, mevr. R. Geluk, vertelt het een en ander over de acti viteiten daar, waarna de Zeeuwse ge deputeerde L. Coppoolse een toelich ting geeft bij het project Delta 2003. Tenslotte komt de staatssecretaris aan het woord. Het thema van de herden king van de watersnoodramp van 1953 is: terugkijken, leren en voor uitkijken. In het gemeentehuis wordt ook de website Delta 2003 gepresen teerd. Het gemeentebestuur van Tho len is gastheer voor zo'n tachtig gas ten uit Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. De Thoolse politie onderzoekt mo menteel diverse gevallen van oplich ting met bank- of giropassen. Het blijkt dat mensen die nog geen pas maar al wél een pincode hebben, te lefonisch worden benaderd door ie mand die zegt namens het hoofd kantoor te bellen. Deze persoon probeert hen de pincode te ontfutse len. Inmiddels is aangifte gedaan van drie gevallen waarin dit is ge lukt, en van een aantal pogingen, al dus een woordvoerder. Hij waar schuwt dat mensen in géén geval de pincode van hun pas telefonisch aan derden moeten doorgeven. De voor dinsdag aangekondigde openbare verkoping van de voormali ge zilveruienfabriek aan de Nijver- heidsweg in Sint-Maartensdijk gaat niet door. De ABN Amrobank heeft de executoriale veiling ingetrokken omdat de Italiaanse eigenaar Massa- gia op het laatste nippertje met geld over de brug gekomen is. Voor het grote complex aan weerskanten van de Nijverheidsweg waren een vijftal belangstellenden die al een onder hands bod hadden uitgebracht. De vroegere gebruiker C. Polderman van het gelijknamige zilveruienfabriek was de hoogste. Die wilde aan de kant van Fixet Muller-Franke de pindabakkerij vestigen die nu in het bedrijfsverzamelgebouw zit. Maar Polderman heeft lang niet alles nodig, zodat ook andere gegadigden nog vol op konden profiteren van de aankoop, maar alles staat nu op losse schroe ven. Met Massagia als eigenaar blijft de troosteloze situatie mogelijk langer gehandhaafd dan wanneer de verko ping dinsdag was doorgegaan. E.H. Veldman en mevrouw M.L. Veldman-Kortenhorst in de apotheek. kwam. En we hebben ook een gor dijnen opgehangen, waarachter men zich kon uit- een aankleden wan neer men onderzocht moest worden. Na twee jaar hebben we de apo theek en spreekkamer verbouwd, zodat alles gemoderniseerd werd. En vijf jaar geleden hebben we de wachtkamer vernieuwd. Voorheen was dat een klein hokje waar de mensen met hun knieën tegen el kaar zaten. Nu is het een hele lichte ruimte, een serre, waar je naar bui ten kunt kijken. Het spreekuur is trouwens al zo'n twintig jaar op af spraak. Maar ik ben met een inloop spreekuur begonnen, want 25 jaar geleden had ongeveer de helft van de mensen nog geen telefoon." Stavenisse is een huisartsenpraktijk waar het werk voor het overgrote deel voor het middaguur gedaan is. „We hebben hier gelukkig ook geen wachtlijsten. De meesten kunnen dezelfde dag op het spreekuur te recht. Sinds 1 januari ben ik ermee begonnen om op dinsdag geen spreekuur meer te houden, maar al leen spoedgevallen te doen. Dan kan ik de administratie afhandelen, „'We waren er best een beetje van in de war toen het stichtingsbestuur ons van dat plan op de hoogte bracht. Ten eerste vinden we het he lemaal geen prestatie om hier 25 jaar huisarts te zijn. Dat is helemaal niet moeilijk in Stavenisse. Alle col lega's hoor je klagen, maar de men sen hier zijn absoluut niet verve lend, al kun je het nooit iedereen naar de zin maken. Wij werken hier met plezier. Het stichtingsbestuur vindt het echter zo belangrijk dat er een huisartsenpraktijk in het dorp is en blijft, dat men een receptie wilde geven. Daar hebben we toen mee ingestemd, maar we hoeven niet op een boerenkar door het dorp gere den te worden." Het echtpaar Veldman nam 25 jaar geleden de praktijk over van dokter RR. van der Eist. De karakteristieke woning met praktijk staat nog steeds dominant in de Poststraat, schuin tegenover het woonzorgcen trum Elenahof. „Het eerste dat ik heb gedaan, was het bureau in de spreekkamer omdraaien. Dokter Van der Eist zat altijd met zijn rug naar de deur. Hij wilde zijn patiën ten bij binnenkomst aan hun stem herkennen, maar ik vond het beter om tegelijk te zien wie er binnen- de post doen en telefoontjes afwer ken. De apotheek is dan wel nor maal geopend, zoals elke dag van 11.00 tot 11.30 uur. Wanneer de medicijnen afgehaald worden, is het wel een beetje spitsuur in de prak tijk. Het is wel druk bij u, zei laatst nog een artsenbezoeker die tijdens het uitdelen van de medicijnen bin nenkwam. Mijn vrouw regelt de apotheek en doet dat werk ook met plezier. Wij hebben geen doktersas sistente of praktijkverpleegkundige. Al het werk doen we met z'n tweeën. Dan heb je ook niks te dele geren en te organiseren. De lijnen zijn direct. In de vakanties hebben we de medewerking van Willie Lindhout, die vroeger assistente bij dokter Van der Bel is geweest." Na het spreekuur 's ochtends be zoekt Veldman de patiënten die aan huis gebonden zijn en 's middags doet hij keuringen, kleine ingrepen, e.d. En als zijn collega in Sint-An- naland op vakantie is, neemt hij daar 's middags waar. Het aantal keren dat hij voor ande ren moet waarnemen, is echter min der geworden door de opening van de huisartsenpost in Bergen op Zoom, vorig jaar oktober. Dat heeft het werk van de huisartsen op Tho len drastisch veranderd. Na vijf uur 's middags zijn ze klaar, wanneer ze geen dienst hebben op de huisart senpost. Dokter en mevrouw Veldman zijn 25 jaar geleden begonnen met zeven dagen per week 24 uren per dag be schikbaar zijn. „Het was normaal dat je er altijd was. We zaten toen zelf in de kleine kinderen en dan had je er geen erg in dat je zo gebonden was. Je ging toch niet weg. Het was wel een jachtige tijd, want naast je werk overdag deed je ook 's avonds en 's nachts nog het nodige, zoals bevallingen. En onze eigen kinderen kwamen 's nachts ook wel eens uit bed toen ze klein waren. Ze waren ook wel eens ziek, maar je deed het allemaal, een hele week. Toen er nieuwe dokters in Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland kwamen, zijn de avonddiensten gekomen. Voor mij hoefde dat niet zo, maar de jongere artsen wilden het graag. Het was een supersonische luxe voor ons." Door de beperkte grootte van de praktijk in Stavenisse kon het werk grotendeels 's morgens geconcen treerd worden, waardoor mevr. Veld man 's middags bijvoorbeeld gele genheid had om met de kinderen naar zwemles te gaan, boodschap pen te doen, e.d. De instelling van de huisartsenpost per 1 oktober vorig jaar leverde na de eerdere regeling van avonddien sten opnieuw een vermindering van de werkdruk op. „Een hele verande ring", zegt dokter Veldman, die na mens de Thoolse huisartsen in het bestuur van de huisartsenpost Ber gen op Zoom zit. „Om vijf uur gaat het antwoordapparaat erop en ben ik vrij, behalve dan de drie tot vier keer per maand dat ik naar de huisartsen post moet." ZIE VERDER PAGINA 3 Het werk is voor Eversdijk niet nieuw. „Ik heb al heel veel colleges gevormd in de gemeente Borsele, waar ik destijds raadslid was. Nu heb ik zitting in de gemeenteraad van Rei- merswaal en ook daar heb ik aan de eerste collegebesprekingen meege daan. Daar lag de handhaving van het bestaande college voor de hand ge zien de verkiezingsuitslag. Er zijn drie wethouders, van SGP, CDA en de plaatselijke partij BBR." In Borsele, Noord-Beveland, Veere en Middelburg is de collegevorming in middels ook rond, zodat Tholen de rij van de Zeeuwse gemeenten lijkt te gaan sluiten. „Tholen kiest met het dualisme de goede weg", zegt Evers dijk. „Eerst het programma vaststel len, vervolgens de wensen van ieder een en ten derde de financiële vertaling. Dat is de goede volgorde." Hij geeft aan dat goed onderwijs en verkeersveiligheid iedere partij voor staat. „Er moeten prioriteiten aange geven worden. Daarbij moet men zo concreet mogelijk zijn en de vraag is daarbij: kun je het betalen? Zonder overdreven te doen, krijg je dan een regeerakkoord waar de collegepartij en zich aan dienen te houden en de oppositie op kan schieten wanneer dat programma niet uitgevoerd wordt." Eversdijk heeft een brede bestuurser- varing. Hij was tien jaar voorzitter van de CDA-fractie in de staten van Zeeland, 14 jaar lid van de Tweede Kamer en bijna 11 jaar van de Eerste Kamer. Aanstaande zomer heeft hij 25 jaar parlementaire ervaring. En daarnaast ook nog raadslidmaat schappen in Borsele en nu weer in Reimerswaal. In Marokko maakte hij deel uit van de zeven leden tellende Nederlandse delegatie: vier leden van de Tweede en drie van de Eerste Ka- Eversdijk zegt niet te weten waarom ze hem hebben gekozen als formateur van het Thoolse college. „Ik sta er in elk geval volledig blanco tegenover. Ten eerste word ik niet gehinderd door plaatselijke belangen en ten tweede heb ik geen ambities om wet houder te worden. Dat kan overigens wel met het nieuwe systeem: wethou ders van buiten de gemeente. Net zo als bij de fusiewaterschappen boven en onder de Westerschelde die ik als tijdelijk dijkgraaf heb geleid: als deze klus klaar is, ben ik weg." In Tholen wordt het hete hangijzer, welke partijen er naast de SGP en de PvdA in het college komen, want met vier partijen met elk 2 zetels wordt dat een moeilijke keuze. Het CDA is op het nippertje wel de derde partij geworden vóór de nieuwe lokale par tij Algemeen Belang Tholen, maar de VVD en de ChristenUnie hebben evenveel zetels. Eversdijk is er moge lijk voor ingehuurd om voor dat lasti ge vraagstuk de knopen te helpen doorhakken. „Mijn persoonlijke op vatting is, dat gestreefd moet worden naar een zo breed mogelijk college. Dat is ook altijd de praktijk geweest op Tholen. Er is vier jaar geleden be gonnen met twee wethoduers van 100% en twee van 80%, maar 80% vind ik ook bijna fulltime. Ik kan er geen verstandig woord van zeggen, welke kant het nu opgaat. Hoe doe je de verkiezingsuitslag het beste recht aan? Dat moeten de zeven partijen sa men bepalen, zoals ze ook het pro gramma vaststellen. Ik bepaal name lijk niet wat er in het programma komt. Tholen slaat met het dualisme een nieuwe weg in en daar lever ik als voorzitter een bijdrage aan", aldus formateur Eversdijk. M.J. Klippel (SGP) wilde de kwestie Velthuis en het bestuur van de Ele- eerst nog eens in de commissie wel zijn en onderwijs bespreken. Daar kreeg hij steun voor, maar omdat zijn partijgenoot J.M. Aarnoudse ontbrak, bleef de stemming op 9-9 steken. De raad krijgt in het nieuwe duale stelsel een voorlopige agenda voorgescho teld. De eerste taak van de raad is om de agenda vast te stellen. Klippel sloeg er meteen een bres in. Hij stelde voor om de zaak opnieuw in de commissie algemeen bestuur en welzijn te bespreken. Dat was volgens hem toegezegd in het over leg op 28 januari tussen wethouder nahof. „Er is ook afgesproken dat er voor 2002 een aangepaste begroting zou worden ingediend." Volgens Klippel spoort dat met de toezeg ging van het college om een beslis sing op het subsidieverzoek aan te houden totdat het nieuwe beleid voor de zorginstellingen is vastge steld. Behandelen in de raad wees de SGP dan ook af. „Elenahof heeft daardoor geen mogelijkheid om in te spreken en kan haar zaakjes dus niet verdedigen." ZIE VERDER PAGINA 5 Bruynzeel-bedrijfsleider Gerrit Meerman uit Tholen zwaait af na 35 jaar Bij muziek valt sores van je werk weg, zegt Jan op den Brouw van Euterpe Thoolse vissersvereniging bepleit meer samenwerking bij eeuwfeest EN VERDER... Rundvee graast op proef in Scherpenissepolder Tholen krijgt een nieuwe aula Website en helmen voor jubilerende jeugdbrandweer Danisco overgenomen door grootste concurrent Pomp uit smalstad naar steenhouwer voor restauratie Noad kan WHS zaterdag aan periodetitel helpen DE EENVOUD VAN HET VERSTAND IS DOMHEID, DIE VAN HET HART ONSCHULD Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Basisschool De Ark in Oud-Vossemeer heeft het scholenproject 'Droomhuizen en luchtkastelen' gewonnen van de jubilerende woningcorporaties van Tholen en Halsteren. Toen zaterdagmiddag in Meulvliet de uitslag bekend werd gemaakt, stoven juichende leerlingen het podium op om een cheque van 1000 euro in ont vangst te nemen. De Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse werd derde en kreeg 500 euro, de tweede prijs (750 euro) ging naar De Biezenhof uit Halsteren. De Ark werkte het onderwerp 'Dorp van de toekomst' als beste uit, vond de jury die be stond uit de Thoolse burgemeester Nuis en de Bergse wethouder Janssen. 'Leerlingen hebben heel goed nagedacht over wat zij zelfbelangrijk vinden in de toekomst en dat was het uitgangspunt. Er is een mooie samenhang gemaakt van de verschillende ideeën. Er is een goede verklaring bij geleverd. Het geheel levert een doordacht en gedetailleerd beeld op', aldus het juryrapport. Dat een relatief kleine school dit presteerde, waardeert de jury extra. De maquette van de Groen van Prinstererschool uit Scherpenisse werd geprezen om het detail en de herkenbare eenheid. 'Er is gekozen voor een traditionele opzet van het dorp, maar de bijgeleverde tekeningen en teksten bieden meer dan voldoende ideeën voor vernieuwingen in de toekomst', schreef de jury. Bij de Halsterse school spraken de origi nele aanpak en de creatieve ideeën tot de verbeelding, en de bijgeleverde plattegrond wordt 'een vondst' genoemd. Directeur J.J. Kloet van Beter Wonen zei dat de acht deelne mende scholen (met 932 leerlingen) de stichtingen verrast hebben met hun werkstukken. „De ouderen horen nu eens wat jullie willen." Hij noemde een McDonald's restaurant, het uit het zicht parkeren van auto's, ruimte om vrij te kunnen spelen, en het denken aan de opa's en oma's. „Uit de maquette zijn nu al ideeën naar voren gekomen waar we mee aan de slag kunnen. Maar het zal veel tijd kosten", aldus Kloet. De jury had het niet mak kelijk bij het bepalen van de uitslag, gaf Kloet aan. Hij vertelde dat de vijf scholen die niet in de prijzen vielen, ieder 125 euro krijgen. Zijn collega J.W.F. Richter Uitdenbogaardt van woningstichting Halsteren reikte de prijzen uit. Alle scholen hebben de manifestatie van de woningcorporaties bezocht. Ze bekeken niet alleen de maquette en de gemaakte werkstukken, maar speelden een alternatief monopolyspel en zagen een film. Maandag en dinsdag kwamen de laatste scholen naar Meulvliet in Tholen. Aan de hand van ideeën van de schooljeugd maakte een stedenbouwkundige een maquette van het 'dorp van de toekomst'. Een oudere be zoekster miste daar echter een kerk in. „En die hoort er toch echt bij." '4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1