Leven Kristian van Heemskerk in Zuid-Afrika op zijn kop gezet 'Dat afgelegen stadje, waar Bacchus en Venus sterk werden gehuldigd' Woningen aanpassen voor jeugd Fotoboek huurders van Beter Wonen Jonge Tholenaar zag de donkere kant van Kaapstad Muziek centraal Rijks en Moller Donderdag 14 maart 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De herinneringen zijn nog vers. Kristian van Heemskerk uit Tholen kan soms niet geloven wat hem allemaal over kwam. Een paar weken geleden nog maar liep hij door Kaapstad, Zuid-Afrika. Niet als toerist. Van Heemskerk was er om te vertellen van de liefde van Jezus Christus. Hij vertelde zijn boodschap aan daklozen, prostituees en drugsverslaafden. Soms overdag, maar ook in het holst van de nacht. Een schokkende ervaring. „We zijn op ons kop gegooid." Knuffelen Honger Toneeluitvoering Concordia start eeuwfeest met concert Dialezing over grafzerken Zeer waarschijnlijk is Tho len de kleinste Nederlandse stad geweest die in de Gou den Eeuw alle rechten en plichten van een volledig stemhebbende stad - in de gewestelijke en landsrege ring - uitoefende. Dat stelde A. Romeijn uit Giessen dinsdag bij de presentatie van zijn boek 'De stadsre gering van Tholen 1577- 1702'. Een publicatie waar aan ruim zes jaar is gewerkt en die, aldus gemeentear chivaris J.RB. Zuurdeeg, voorziet in een belangrijke leemte in de geschiedenis van het stadje. Cultuurwet houder W.C. van Kempen kreeg van de samensteller het eerste exemplaar over handigd. Van Vrijberghe Studie over bestuur en bestuurders van 17e eeuws Tholen gepresenteerd Scherpenisse Boemerang Hans Böhm De huurders van de stich ting Beter Wonen krijgen deze week een boek thuis bezorgd dat gemaakt is ter gelegenheid van het 40-ja- rig jubileum van de wo ningcorporatie en de wo ningstichting Halsteren. Het is een fotoboek gewor den met de titel: Samen Wonen langs Zoom en Golven. Beelden tussen Zoom en Mastgat Zunigheid meerd. Later op die eerste dag van het project ontmoette Van Heems kerk zijn eerste zwerver. „Iemand die God al had leren kennen en op de weg terug was. Wel leefde hij nog op straat. Ik wilde liefde ge ven, maar kreeg juist indrukwek kend veel liefde van hem terug. Die man had alles meegemaakt. Criminaliteit, drugs, gevangenis. Zijn levensverhaal heeft me diep geraakt." Op de tweede dag volgde een be zoek aan een opvanghuis voor daklozen met mentale problemen, 's Middags werd een kijkje geno men bij een hangplek van straat kinderen. Het EO-project wijkt volgens Van Heemskerk af van tal loze andere initiatieven in de stad. „Het wordt straatkinderen en zwervers in Kaapstad te gemakke lijk gemaakt. Ze kunnen overal te recht, de hele klok rond. En overal krijgen ze wat. Koffie, soep, kle ren, noem maar op. Het enige wat ze tekort komen is liefde en dat juist probeerden wij ze te geven. Een kwartiertje knuffelen met straatkinderen. Ik weet zeker dat ze dat nooit zullen vergeten. Het was aangrijpend. Ze waren vettig, vuil en vol builen. Met een deel van hen zijn we de andere dag gaan eten bij een McDonalds. De blijdschap straalde er vanaf. We waren samen een soort gezin. Wat me vooral is bijgebleven is dat ze, ondanks de honger die ze hadden, de helft van de maaltijd bewaarden voor een zusje of een broertje. Ruim een week later, aan het eind van de reis, zagen we hun vanuit de bus per toeval weer. Ze zwaai den dat het een lieve lust was. Ik weet zeker dat ze ons herkenden." Van Heemskerk bezocht ook een boerderij buiten Kaapstad waar probleemjongeren door hard wer ken weer met zichzelf in het reine proberen te komen. Ook werd de koffiekamer van een buurtcentrum door de jongeren geschilderd. Op de vrije dag kreeg bovendien het Van Heemskerk maakte deel uit van een groep van 160 jongeren die in Zuid-Afrika meewerkte aan een door de Evangelische Omroep opgezet hulpproject. Onder de noemer The Good Hope Tour werd een week lang meegedraaid op di verse locaties in de stad. Daarna werd nog een rondreis door het land gemaakt. De 22-jarige Thole- naar is nog altijd onder de indruk van wat hij zag en meemaakte. „Dit is een ervaring die ik mijn he le leven met me mee zal dragen. Ik ga vast en zeker ook nog een keer terug." De EO-jongeren werden onderge bracht in een zogeheten 'koshuis', een verzameling eenvoudige ap partementen op de Nerina-univer- siteit van Kaapstad. De eerste da gen stonden in het teken van kennismaken met elkaar en met de stad. Daar begon de verbazing bij Van Heemskerk. „De groep be stond uit christenen van alle ge zindten. Tweeënhalve week heb ben we met elkaar doorgebracht en de diepste dingen samen gedeeld. Toch was er onderling geen enkele confrontatie, geen enkel probleem. Dat is vreemd als je van Tholen komt. Hier is nog lang niet ieder een samen op weg. Het kan dus wel, dacht ik toen ik weer in het vliegtuig naar huis zat." Van Heemskerk werd ingedeeld in de projectgroep straatwerk, een van de vele projecten die de kerk in Kaapstad organiseert. Als verte genwoordiger van een bedrijf in onderhouds- en reinigingsappara- tuur is Van Heemskerk gewend om op mensen af te stappen. Toch was dit iets heel anders. Het project richt zich vooral op straatkinderen, hoeren en verwarde op straat le vende mensen. Een groot deel van de tieners en volwassenen in de doelgroep lijdt aan aids. Onder be geleiding van een contactpersoon ging het groepje van tien Neder landse jongeren de straat op. Al thans, dat dachten ze. Voor het zo ver was werd de groep in een soort wijkcentrum in hartje Kaapstad eerst bijna een dag lang geïnfor- Kristian van Heemskerk (links) plezierde straatkinderen in Kaapstad met een wedstrijdje schouderrijden. MlPS-huis, het opvangcentrum voor daklozen met mentale proble men, spontaan een verfbeurt. Ook die uren zijn in het hoofd van de jonge Tholenaar gegrift. „De be heerster had zelf geen geld voor verf, vertelde ze. De hele nacht er voor had ze gebeden voor een op lossing. En toen kwamen wij. Het heeft me geleerd dat God nog steeds wonderen doet en gebeden verhoort." Wat Van Heemskerk misschien wel het meest is bijgebleven, was het nachtelijk bezoek aan een van de meest beruchte wijken van de stad. „Niet te beschrijven. Overal lijmsnuivende kinderen. Meisjes van een jaar of veertien die met vieze oude kerels meegaan. Tra vestieten. Veel ouders stoned. Van alles zie je daar." Geprobeerd werd om te vertellen van de liefde van Jezus. Verrassend genoeg stonden veel van de aangesproke nen open voor het verhaal van Van Heemskerk en de andere jongeren. „De Bijbel is er bekend en die mensen zitten in de problemen. Dan stel je je gemakkelijker open voor het geloof. Hier in Nederland hebben we allemaal ons eigen af- godje. Huis, inkomen, noem maar op." Nooit zal Van Heemskerk die uren op straat vergeten. „Het is een nacht die je leven op z'n kop zet." De toeristische week die volgde, was nodig om de ervaringen te ver werken. De omgeving van Kaapstad werd verkend. Het door Nelson Mandela beroemd gemaakte Rob beneiland werd bezocht. De Tafel berg. Kaap de Goede Hoop. De reis werd afgesloten met een drie dagen durende excursie naar het Krüger- park. Op een bijbelstudieavond van de Nederlands Hervormde kerk in Tholen heeft Van Heemskerk onder tussen over zijn ervaringen verteld, onlangs was er op de Jongerenzen- dingsdag in Ede alweer een reünie van de 160 Zuid-Afrika gangers. Daar hoopt Van Heemskerk ook Anouk uit Amsterdam te zien, het meisje waar hij in Kaapstad verliefd op raakte. Het was liefde over en weer. Ook dat is voor hem nog een goede reden om terug te denken aan Zuid-Afrika. De straatkinderen en de honger, hij zal het niet gauw ver geten. „Nog elke keer als ik de koel kast open trek, ga ik terug. We heb ben het zo goed hier. Ik sta er nog elke dag bij stil." VERVOLG VAN PAGINA 2 Poortvliet In 't Ouwe Raed' uus wordt zaterdag avond om acht uur het toneelstuk 'Morgen komt er weer een dag' op gevoerd door leden van de Platte landsvrouwen en van de landbouw- vereniging Ons Voordeel. Het toneelstuk is een blijspel in drie be drijven en is geschreven door Dick van Maasland. Het toneelstuk speelt zich af in het huis van uitvinder Bruinsma. Zijn vrouw gaat volledig op in de muziek en zorgt voor over last. De dienstbode probeert het huis houden nog enigszins in goede banen te leiden. Als naast opa Bruinsma ook nog de dochter met haar vriend en schoonmoeder in huis komen ont staan er helemaal problemen. De dol le taferelen bij familie Bruinsma zul len voor een vermakelijke avond zorgen. Vrijdag wordt het toneelstuk al opgevoerd voor de leden van de Plattelandsvrouwen van de land- bouwvereniging. Sint-Philipsland Voor het jubileumjaarconcert van muziekvereniging Concordia was zaterdagavond grote belangstelling in De Wimpel. Joke Bomans stond in haar openingswoord stil bij het 100-jarig bestaan van de vereni ging, wat met diverse activiteiten zal worden gevierd. Zij meldde ook dat er van burgermeester Nuis en zijn echtgenote en van wethouder Van Kempen een bericht van ver hindering was gekomen voor deze jaaruitvoering. Na het openings woord door de voorzitter presten- teerde Marjan Nell het concert. De fanfare opende met een uitvoering van enkele mooie werken, waarna samen met de drumband de Concor dia jubileummars werd uitgevoerd, die door dirigent Walter Siol ter ge legenheid van het eeuwfeest is ge componeerd. Vervolgens oogstte de drumband onder leiding van Hans Orgers veel waardering. Hun pro gramma werd afgewisseld door een diavoorstelling, die de geschiedenis van de muziekvereniging in beeld bracht. Duidelijk werd dat de fami lies Feleus, Everaers, Verkerke en Moerland jarenlang een inbreng hadden in de fanfare. Na de pauze trad het Bruinisser visserskoor on der leiding van J. Knuist op. Zij lie ten een zestal liederen horen, die op humoristische wijze werden aange kondigd door de dirigent. Met hun slotnummer 'Als de klok van Arne- muiden' brachten zij de gehele zaal in feeststemming. In plat Bruus ver telde één van de leden tot grote hila riteit van de aanwezigen een verhaal over het ontstaan van een fanfare. Samen met de fanfare zong het koor Bonnie's Medley en de Zuiderzee ballade, waarna de fanfare het con cert afsloot met diverse mooie num mers. Joke Bomans bedankte het vissersmannenkoor voor de verleen de medewerking. En overhandigde ook bloemen aan Marjolein Verker ke en Marjan Nell voor de verlich ting en de dia's. Ook de dirigenten werden in het zonnetje gezet. Walter Siol kreeg tien rozen overhandigd, omdat hij tien jaar bij Concordia di rigent is. De muziekvereniging kan terugzien op een succesvolle start van het eeuwfeest. Op D.V. 15 maart houdt mevr. Stuurman een verkoping van hobby-artikelen, wol, zomerstoffen, enz. in het verenigingsgebouw Voorstraat 36 te Sti-Philipsland. De zaal is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Advertentie I.M. Dhr. J.F. Kousemaker uit Tholen houdt donderdagavond 21 maart in De Wimpel een dialezing over de grafzerken en rouwborden in de hervormde kerk van Tholen. De le zing maakt onderdeel uit van de vergadering die de heemkunde kring Philippuslandt houdt en die om half acht begint. Op deze bij eenkomst moet ook een nieuw be stuurslid gekozen worden, omdat Wim Blaak zich slechts één jaar beschikbaar stelde als voorzitter. Door het bestuur wordt mevr. E. van der Vlies als kandidaat voorge steld. Subsidie verkeersles. De subsidie die het Schelde college in Sint- Maartensdijk en het Calvijncollege in Tholen krijgen voor verkeersles- sen - vevo-activiteiten - is voor het schooljaar 2000/2001 vastgesteld op 357,30 gulden. Behalve een boek, waarin 207 Thoolse regenten aan bod komen, leverde het werk van Romeijn het gemeentearchief een transcriptie op van de resolutieboeken van de ma gistraat. „De periode 1579-1623 telt 192 bladzijden, de periode 1624- 1692 telt er 457. Ik kan u verzeke ren dat het transcriberen geen sine cure was. In het bijzonder de handschriften van de stadssecreta rissen Joan Marinus van Vrijberghe en Marinus J. van Vrijberghe zijn zeer moeilijk te lezen, en dat over een lange periode", vertelde Zuur deeg. „Beide delen staan nu, voor zien van indices en voor iedereen toegankelijk, in de studiezaal van het gemeentearchief." De archivaris zei onder de indruk te zijn van de grondige manier waarop Romeijn te werk is gegaan. „Het boek zelf ge tuigt van een grote belezenheid en de kunst een moeilijke materie voor een breed publiek leesbaar te bren gen. Ook de analyses van de auteur zijn belangwekkend. Zoals er nu door de verkiezingen nogal wat ver schuivingen op het politieke vlak zijn geweest, was dat in het verle den niet anders. De auteur schrijft het 17e eeuwse onbehagen toe aan het autoritaire karakter van het stadsbestuur en het geringe aantal min of meer onafhankelijke be stuurders." Het boek van Romeijn beschrijft de stadsregering vanaf het moment dat Tholen zich schaarde aan de zijde van de opstandelingen onder Wil lem van Oranje, tot het begin van het tweede stadhouderloze tijdperk na het overlijden van koning-stad houder Willem III. Twee dingen werden na de beslissing van 1577 al snel duidelijk, vertelde de auteur. „Tholen slaagde er niet in om een katholieke stad te blijven, wat wél de bedoeling was. En de statenver gadering wees de door de prins ge wenste nadere unie af, waardoor Zeeland een politiek autonoom ge west werd met een gelijke stem in het bestuur voor de zes grafelijke steden." Tholen speelde de rol van stemhebbende stad met verve, maar was er eigenlijk wat klein voor (nooit meer dan 2000 inwoners in die periode). Bijna tweederde van de burgemeesters uit de zeventiende eeuw was dan ook niet in Tholen geboren. Romeijn zei dat de politie A. Romeijn (links) en wethouder Van Kempen bekijken een oud register. Op de voorgrond het boek over hel Thoolse stadsbestuur. ke geschiedenis van de door hem bestudeerde periode in de Zeeuwse geschiedschrijving tot nog toe wat onderbelicht is gebleven. „Een vol ledig vergelijkbare studie over een stedelijke bestuursélite met aan dacht voor de prosopografische structuur (schildering van uiterlijk voorkomen, levensomstandigheden en karakter van personen - red.) is er bij mijn weten niet." Veel van wat over Zeeuwse regenten is geschre ven, is anekdotisch van aard. „Vaak negatief van oordeel en veelal neer buigend van toon." Romeijn ver moedt dat steden als Middelburg en Zierikzee altijd wat ontevreden zijjn gebleven over de gelijkberechting van 'kleine achterafstadjes', en dat dit een rol heeft gespeeld. Hij ilus- treerde dat met een citaat uit het 19e eeuwse werk van Nagtglas: 'De ze delijkheid liet destijds (de 17e eeuw - red.) in dat afgelegen stadje, waar Bacchus en Venus sterk werden ge huldigd, veel te wensen over...' Der gelijke neerbuigende roddel zegt volgens Romeijn voldoende over de Middelburgse kijk op Tholen. Romeijns onderzoek werd bemoei lijkt door de schaarste aan archiva lia. De doop- en trouwboeken be ginnen pas in respectievelijk 1644 en 1627. Lidmatenlijsten en acta- boeken van de kerk ontbreken over deze periode. Van groot belang wa ren het - nog vrijwel volledig aan wezige - weeskamerarchief en de stads- en kerkrekeningen. Het grootste deel van het boek bevat biografische en genealogische gege vens van de 207 regenten en hun fa milies. Opvallend daarbij is de do minante rol die de familie Van Vrijberghe speelde, ondanks de ri valiteit die er onderling heerste en die in het geschrevene duidelijk naar voren komt. In een algemene inleiding komen de bevolking en de bestaansmiddelen aan bod, gevolgd door een beschrijving van het be stuurssysteem uit die tijd. Dan vol gen hoofdstukken over de stadsre gering in de tijd van de reformatie, de emancipatie van het stadsbe stuur, de invloed van de Oranjes als stadhouder en Eerste Edele en de toenemende tegenstellingen in de stadsregering. Ook de laatste peste pidemie en het rampjaar 1672 krij gen aandacht. Het boek is voorzien van tal van voetnoten die naar bron nen verwijzen, een literatuurlijst en een namenregister. Het telt 364 bladzijden. Romeijn, wiens grootvader uit Oud- Vossemeer kwam, kwam in 1989 voor het eerst op het Thoolse ar chief. Zijn onderzoek leidde vier jaar later tot een publicatie over het geslacht De Later in Scherpenisse, waarin ook veel informatie over het wel en wee van dit dorp tijdens en na de Tachtigjarige Oorlog is opge nomen. Hij publiceerde verder arti kelen in het tijdschrift Nehalennia en het Archief van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Zijn belangstelling gaat met name uit naar de zeventiende eeuw. Hij is in de ogen van een ar chivaris een ideale bezoeker, zei Zuurdeeg. „Een bezoeker die niet alleen actief gebruik maakt van wat het gemeentearchief heeft te bieden, doch er ook iets aan toevoegt." Een groeiend aantal bezoekers heeft in de bijna dertig jaar van zijn bestaan de weg naar het archief gevonden, meestal voor familieonderzoek. „Zij zochten, om het maar eens met een modem woord te zeggen, hun roots. Daar is niets mis mee. De mens staat tegenwoordig immers in het middelpunt." Over de recente politieke beslissing om het gemeen tearchief op te heffen zweeg de ar chivaris en ook de wethouder ging daar niet op in. Van Kempen zei het boek graag te ontvangen. „Het is tóch goed om zaken uit een niet zo bekende periode vast te leggen. Het is ook interessant om te vernemen hoe de bestuurders het vroeger de den, want je kunt daar ook van le ren." Als dank voor zijn werk kreeg Remeijn van de gemeente de map 'Tholen Stad en Eiland' cadeau. Voor mevrouw Romeijn waren er bloemen. 'De stadsregering van Tholen' is in een zeer beperkte oplage - in eigen beheer - vervaardigd, doordat voor een handelsuitgave geen uitgever te vinden was. Zuurdeeg nam daarvoor het initiatief en Romeijn toonde zich er erkentelijk voor. De gemeente gaf een subsidie van 1500 gulden en verleende medewerking bij de tech nische vervaardiging; zo nam amb tenaar M. Snoep de lay-out en het scannen van de illustraties voor zijn rekening. J. Kempeneers uit Sint- Philipsland verzorgde het bindwerk. „Graag betuig ik mijn erkentelijk heid voor de van de zijde van de ge meente ontvangen steun en assisten tie", zei Romeijn. Om een zo breed mogelijk publiek te bereiken, zal het boek vooral in openbare instellingen als bibliotheken en archieven opge nomen worden. Resterende exem plaren worden te koop aangeboden. Bij de presentatie van het boek wa ren vertegenwoordigers aanwezig van streekmuseum De Meestoof, de heemkundekring Philippuslandt en de Thoolse heemkundekring in op richting. Op de Bergse scholen 't Rijks en Mollerlyceum staat de komende week de muziek extra in de belang stelling. Woensdag wordt voor de tweede keer de Moller Music Night gehouden. De organisatie van deze avond is in handen van de eindexa menkandidaten muziek van vwo en havo, waaronder ook Tholenaren. De leerlingen staan niet alleen musice rend op de planken, maar regelen ook het geheel (van catering tot p.r. en kaartjesontwerp). Verschillende mu ziekstijlen komen aan bod, allerlei in strumenten en zang. Na aftrek van de kosten gaat de opbrengst van de kaartverkoop (die begint vandaag) naar het Mollerteam dat meedoet aan de Roparun. Vrijdag 22 maart staat het examenconcert op het programma van de vwo'ers van 't Rijks. Zij geven voor de pauze blijk van hun muzikale veelzijdigheid, wat beoordeeld wordt door een deskundige jury. Ook hier zijn Thoolse leerlingen bij. In het tweede deel van de avond komen de leerlingen uit de andere leerjaren aan bod. De meest inspirerende uitvoe ring wordt beloond met de Rijks Mu sic Award. Tevens wordt van het concert - waarvoor op school toe gangskaarten verkrijgbaar zijn, een cd uitgebracht. VERVOLG VAN VOORPAGINA Er werden vier groepen gemaakt om ideeën aan te dragen. Uit elke groep gaan twee vertegenwoordi gers de conclusies samenvatten. Die worden gepresenteerd op het symposium door burgemeester W. Nuis en wethouder G.A.A.J. Jans sen van Bergen op Zoom (de Berg se burgemeester is verhinderd). Beter Wonen verhuurt ongeveer 2600 huizen, de Halsterse stichting 1400. Maar die heeft ook gebou wen in eigendom die niet bewoond worden maar door derden gehuurd: zoals een pastorie die voor kinder opvang wordt gebruikt en zelfs een café. Zover is het op Tholen nog niet, maar het gaat wel die kant op, zegt Kloet. Zo biedt Beter Wonen onderdak aan de politieposten in Sint-Philipsland en Sint-Maartens dijk, zijn er plannnen voor streek museum de Meestoof in Sint-An- naland en voor nieuwbouw aan de Vijfhoek en bij Ten Anker in Tho len. Over de toekomst is Kloet niet somber gestemd. Er zal nog steeds een taak liggen voor de woning stichting, zegt hij. „Een en ander is wel afhankelijk van wat de maat schappij wil. Het kunnen minder huurwoningen worden of zelfs meer. Over twintig jaar krijg je door vergrijzing een grote groep ouderen die misschien geen eigen woning meer willen, maar alleen willen huren. We kunnen ook voor anderen onderhoud en service ver lenen. Dat doen we al met Ten An ker in Tholen en de woonzorgcen tra in Sint-Maartensdijk en Poortvliet. En we willen inspelen op de vraag. We hebben sinds 1986 geen standaardwoningen meer ge bouwd. Dat waren aangepaste wo ningen, nu levensloopbestendige, een uitgebeidere variant. Wel ge schikt voor een gezin, maar ook voor iemand met handicap." Ook voor de jeugd past Beter Wo nen haar beleid aan, zegt de direc teur. „Er is behoefte aan starters- woningen. In Sint-Annaland passen we bejaarden woningen in de Van den Bosstraat aan voor jon geren. Dat doen we ook in de Phi lips de Goedestraat in Poortvliet." Volgens Kloet en Droogendijk is dat van groot belang voor de toe komst. Kloet: „Twee-onder-een- kapwoningen kunnen we ook wel bouwen, maar dat doen we juist niet." Volgens Droogendijk wordt in de nieuwbouwwijken Graefnisse in Sint-Philipsland, Welhoek in Oud-Vossemeer en Stadszicht in Tholen te eenzijdig gebouwd. „Het is meer van hetzelfde. Er wordt niet toekomstgericht gebouwd. Dat krijgen we straks als een boeme rang terug." Beter Wonen zou een grotere rol willen spelen bij de uit breidingsplannen van de gemeente. De projectontwikkelaars hebben daar nu te veel de hand in, is haar mening (die overigens ook nogal eens opklinkt in de raadzaal van het gemeentehuis). In de laatste uitbreiding van de Muyepolder in Sint-Maartensdijk gaat Beter Wonen wel huurwonin gen bouwen. De enige in de wijk. „We zijn er acht jaar mee bezig ge weest. Dat is maar een druppel, maar ze worden wel levensloopbe- stendig. Het plan is nu besteks- klaar." In 2002 worden alleen huurwoningen verkocht die vrijko men als een huurder het pand heeft verlaten. De vraag naar huurwo ningen is volgens Droogendijk mo menteel onverminderd hoog. Voor al voor de woonzorgcentra is veel belangstelling. Het symposium vindt plaats op donderdag 21 maart in Meulvliet in Tholen. Directeur J.W.F. Richter Uitdenbogaardt zal namens de bei de jubilerende stichtingen de dag openen. Dagvoorzitter is schaker Hans Böhm. Hij zal interviews af nemen en de discussie leiden. Het basisschoolproject wordt gepresen teerd en kinderen krijgen het woord over het dorp van de toe komst. Nuis en Janssen brengen de visie uit de praatgroepen over de leef baarheid naar voren. Waarop Eer- ste-Kamerlid M.C. Meindertsma (PvdA) de voorstellen beoordeelt op hun uitvoerbaarheid. Tijdens de lunch treedt het Thoolse Jazzensemble op. 's Middags is het de beurt aan stedenbouwkundige H. Boldewijn van KAW Architec ten. Hij laat het dorp van de toe komst zien in een maquette en be spreekt de mogelijkheden en beperkingen. Daarna laat directeur T. Manion van een Britse woning corporatie zijn licht schijnen over de nieuwe aanpak. Ook wordt de website van de woningstichtingen over dit onderwerp gepresenteerd: www.dorpvandetoekomst.nl. Op vrijdag 22 maart vindt er een seni orendag plaats. Zaterdag 23 maart is er een open dag tussen 10.00 uur en 16.00 uur. De deelnemende Thoolse scholen zijn: Ter Tolne (186 leerlingen) uit Tholen, Juliana van Stolberg (107) uit Sint-Maar tensdijk, De Ark (52) en Sint An- thonius (35) uit Oud-Vossemeer, Groen van Prinsterer (22) uit Scherpenisse en De Luyster (18) uit Sint-Philipsland. Samen 420 leerlingen. De Halsterse scholen: De Biezenhof (380)a en Spring plank (132). Samen 512 leerlingen. Het boek telt 96 pagina's en staat boordevol recente kleurenfoto's. Het is geen geschiedkundig werk geworden. De gebonden uitgave geeft een actuele impressie van het gebied waar beide stichtingen actief zijn. Mensen aan het werk of in hun vrije tijd, straatbeelden, dorpsge zichten, monumenten en landschap pen. In het voorwoord Onderweg naar morgen, schrijven de directeuren J. Kloet van Beter Wonen en zijn col lega H. Richter Uitdenbogaardt .over de veranderingen die er plaats hebben gevonden tussen 'Zoom en Mastgat.' Vroeger was de afstand tussen het Brabantse land en Tholen groot (veerpont). Nu is het een kwartiertje rijden. Voor de woning corporaties geldt dat ze niet langer een verre vriend van elkaar zijn, maar eikaars beste buur zijn gewor den. .Daarom grijpen wij het veertigjarig jubileum aan, om u in het vervolg samen die service te bieden, die u van ons gewend bent. We bundelen energiek de krachten om dorpen en steden vitaal te houden.' Beiden noemen zich 'leverancier van woongenot, vurig pleitbezorger van behoud en verbetering van de kwa liteit van uw leefomgeving.' Maar beide instellingen maken zich ook zorgen over de toekomst. Ze vragen zich af wat de toekomst van de jeugd op het platteland is, hoe het met het openbaar vervoer verder moet en of er voldoende werkgele genheid is om de jeugd te behou den. 'Samenwerkende woningcorpora ties uit twee provincies. Zit er ei genlijk wel verschil tussen Bra bants en Zeeuws? Tussen de gemoedelijkheid en de al even spreekwoordelijke 'zunigheid'? Tussen 'leve de lol' en een'appel- tje voor de dorst?' Voor beide blij ven er uitdagingen om verder te gaan, zo besluiten ze. Het boek telt twaalf hoofdstukken. Het begint met kleine kinderen in peuterspeelzaal 't Hummeltje in Sint-Maartensdijk en eindigt met 65- plussers in het woonzorgcen trum Elenahof in Stavenisse. De vrijetijdsbesteding wordt in beeld gebracht met zaalvoetbal in Tho len en waterscooteren op de Speel mansplaten, maar ook de werkge legenheid (landbouw, visserij, bouw en industrie), het vervoer, de winkelvoorzieningen (supermarkt in Sint-Annaland), het landschap (Rammegors, Stavenisse), de poli tie, brandweer en ambulance, het carnaval (Oud-Vossemeer), cultuur en openbare voorzieningen, monu menten en beeldbepalende gebou wen (molen van Sint-Philispland). Het is vooral een kijkboek waar menigeen zich in zal herkennen. Natuur en milieu. Voor de in Zeeland werkzame consulent na- tuur- en milieueducatie van de IVN schenkt het provinciaal be stuur 174.400 euro subsidie.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 3