Formateur vormt Thools kabinet Beter Wonen wil huurders met goed gedrag meer gaan belonen Thoolse weigert haar rijbewijs te vernieuwen Dijke, Kornaat en Van Beek zwaaien af met een lintje ///fa HEIJNEN Symposium voor 40-jarige Thoolse en Halsterse woningstichting Lindeboom bij eendenkooi Man slaags met politie Thoolse jagers zoeken zwerfvuil Antennes watertoren Donderdag 14 maart 2002 58e jaargang no. 17 ELEKTRONISCH THUISPLEZIEREN? Een onafhankelijk voorzitter van buiten Tholen gaat het nieuwe college van b. en w. vormen. Dat hebben verte genwoordigers van de zeven politieke partijen unaniem afgesproken. De leider van de grootste partij, SGP-wet houder K.A. Heijboer, maakt plaats. „Dan heb ik mijn handen vrij en kan de onafhankelijkheid beter gewaar borgd worden", laat hij weten. Naar verluid zou CDA- Eerste-Kamerlid drs. H. Eversdijk uit Rilland de beste kandidaat zijn voor het formateurschap. Tien punten Mevrouw J. Polderman uit Tholen weigert haar rijbewijs te vernieuwen. Er staat immers op dat het geldig is tot 2028 (de vernieuwingsdatum was in 1999). „Ik sta in mijn recht. De gemeente is verantwoordelijk en aanspra kelijk", meent de Thoolse, die zowel de politie als haar verzekeraar van haar besluit op de hoogte heeft gesteld. „Mij wordt met klem geadviseerd om er vanaf te zien om met een motorvoertuig op de openbare weg te rijden. Maar de gemeente moet zich eerst zelf eens aan de wet houden." Polderman voelt zich geïntimideerd door ge meente en politie, zegt ze. De stichting Beter Wonen gaat huurders die zich altijd keurig aan de afspraken hebben gehouden, belonen. En zich niet langer alleen maar richten op huurders die er een potje van maken. Met deze nieuwe aanpak hoopt de woningcorporatie de woonomgeving en de leefbaarheid in de wijken te verbeteren. Beter Wonen bestaat 40 jaar en viert dat samen met de evenoude woningstichting Halsteren met een symposium op donderdag 21 maart in Meulvliet waar het dorp van de toekomst wordt gepre senteerd. Verpaupering Ambulancedienst Lionsclub schenkt muziekinstrumenten Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 14,57 per halfjaar, 26,67 per jaar, per post 39,27 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,25 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,- contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-T E C H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Heijboer maakt plaats voor onafhankelijk voorzitter Aan het programmaberaad is don- Van der Linde onderschrijft de an derdag- en maandagavond door ne gen mensen deelgenomen. Naast voorzitter Heijboer door M.J. Klip- pel namens de SGP, M.A.J. van der Linde namens de PvdA, W.C. van Kempen van het CDA, L.J. van Doorn namens ABT, R. Ravensteijn van de VVD, P. van Belzen van de ChristenUnie, D66-raadslid J. van den Donker en een ambtelijk secre taris. Grotendeels de lijsttrekkers dus, behalve bij de PvdA en ABT. „Wij vinden dat de fractievoorzitter dit moet opknappen Dat is bij het dualisme ook de bedoeling", zegt Van der Linde. Op deze manier blijft wethouder Velthuis ook uit de wind. „Zij heeft overigens bewezen dat ze de klus aankan. Marian is een goede wethouder." Bij ABT zegt tweede man Van Doorn deze taak op zich te nemen gezien zijn grotere politieke erva ring en om lijsttrekker Boulogne te ontzien. Bij de SGP is de komende fractievoorzitter Klippel ingezet omdat Heijboer nu nog voorzitter is. Het aanzoeken van een buitenstaan der is een volkomen nieuw aspect bij de collegebesprekingen. Volgens Heijboer was iedereen het er mee eens. „Waarschijnlijk wordt het niet iemand van Tholen met bestuurlijke capaciteiten. Voor de zorgvuldig heid is deze werkwijze het beste." dere aanpak. „Het voorzitterschap van zo'n beraad is moeilijk. Je bent er immers zelf sterk bij betrokken en het valt niet mee om over je ei gen positie te praten. Het leek ons dan ook het beste om iemand an ders, die wel ervaren is in de poli tiek, het voorzitterschap te geven." Inmiddels hebben de zeven partijen tien punten moeten inleveren voor de samenstelling van het program ma. Opvallend is, dat de ChristenU nie in haar verkiezingsprogramma ook tien hoofdpunten formuleerde. „We zitten nu in het stadium van het inventariseren van de wensen", zegt Heijboer. „Bij overeenkomsten is het heel gemakkelijk, maar sommi ge punten die maar door een enkele partij ingediend zijn, kunnen ook gehandhaafd worden." Nieuw ten opzichte van 1998 is vol gens de SGP-leider dat er voor het te maken programma een tijdspad en een financiële doorrekening voor de komende vier jaar nodig is. „Dat is heel duidelijk een afwijking in ver gelijking met vier jaar geleden, maar we vinden het wel nodig gezien de al bekende meerjarenramingen." ZIE VERDER PAGINA 7 Mevr. Polderman maakt punt van geldigheidsdatum Tussen 1986 en 1996 gaf de overheid rijbewijzen af waarop - naast een ver nieuwingsdatum tien jaar na afgifte - als uiterste geldigheidsdatum de maand stond nadat iemand 70 jaar was geworden. De wegenverkeers wet 1994 regelt echter, dat een rijbe wijs niet langer geldig is dan tien jaar na de datum van afgifte. Dus is er aan haar een rijksdocument afgegeven dat niet strookt met de wet, is het standpunt van mevrouw Polderman. Dat de vernieuwingswet wegenver keerswet een bepaling bevat die de geldigheid van deze rijbewijzen be perkt tot de vernieuwingsdatum, doet de Thoolse af als een deal tussen de rijksoverheid en gemeenten. „Dat heeft niets met de houder van een rij bewijs te maken, maar die moet zich wél aan de wet houden en weet niet meer waar hij aan toe is." Volgens mevrouw Polderman zouden mensen die de afgelopen jaren be keurd zijn omdat ze hun rijbewijs niet vernieuwd hadden, wier rijbe wijs daarom is ingenomen of die om deze reden bij ongevallen tevergeefs aanspraak op een verzekering deden, de dupe zijn geworden. ZIE VERDER PAGINA 7 Kinderen uit groep 3 en 4 van de Juliana van Stolbergschool in Sint-Maartensdijk zijn hard bezig met het maken van hun ideale woning. Aan het dorp van de toekomst wordt momenteel hard gewerkt door ruim 900 leerlingen van zes Thoolse en twee Halsterse scholen. Zij mogen een droomhuis of luchtkasteel ma ken. In dichtvorm, getekend, geplakt of anderszins. De mogelijke toekom stige huurders of kopers van huizen van Beter Wonen hebben vrij spel en kunnen laten zien hoe zij zouden wil len wonen. Maandagmiddag was dat onder meer te zien in groep drie en vier van de Juliana van Stolbergschool in Sint- Maartensdijk. De leerlingen van 6 en 7 jaar maakten van karton, papier, houten blokken, stukjes vloerbedek king en ijslollystokjes hun ideale wo ning. Sommige kinderen wilden niet verklappen wat het voorstelde, maar bij menigeen lag er een zwembad naast de voordeur. Om snel in het wa ter te komen hadden enkele kinderen zelfs een glijbaan aangelegd vanuit de slaapkamer. Maar er werd ook aan kasteelachtige bouwsels gewerkt. De houten blok ken dienden niet alleen als kantelen, maar hadden ook de juiste maat voor een computertafel in de bovenverdie ping van de vesting. Bijzonder is het grote tentenkamp dat deze leerlingen maakten. Het dorp van de toekomst hoeft dus niet alleen uit baksteen te bestaan. Of de leerlin gen drukken ermee uit dat er vol doende speelgelegenheid moet zijn om zelf iets te kunnen bouwen. Een van de kinderen wil zelfs koeien mid den in het dorp, de ander een boom gaard. Ze geven ermee een signaal af aan de beleidsmakers en bestuurders van de toekomst. De beste inzending maakt kans op 1000 euro, de tweede prijs is 750 eu ro, de derde 500 euro. Alle deelne mende scholen krijgen bovendien 2 euro per leerling. Beter Wonen is benieuwd naar de ideeën. Niet alleen van de kinderen, maar ook van de huurders, zegt direc teur J. Kloet van de woningstichting. „De staatsecretaris van volkshuisves ting heeft een nota gemaakt die men sen, wensen wonen heet. Maar wat zijn de wensen van mensen? Wat we ten wij van onze huurders? Eigenlijk te weinig. Daar willen we bij het ju bileum naar kijken. Niet terugkijken in de geschiedenis, maar vooruitkij ken in de toekomst." Volgéns Kloet is de behoefte van de huurder veranderd. Maar is er tot nu toe weinig of geen rekening mee ge houden. „Tot tien jaar geleden heb ben we eensgezinswoningen en be jaardentehuizen neergezet. Na de Tweede Wereldoorlog was daar be hoefte aan. Nu is de behoefte anders. En daarmee moeten we aan de slag." Het gaat echter ook niet langer alleen maar over wonen, zegt Kloet. De leefbaarheid van wijken en dorpen wordt steeds belangrijker. En om achteruitgang tegen te gaan, moet het roer om. De woningstichting wil meer bieden dan alleen een dak bo ven het hoofd van de huurder. Dat wordt het nieuwe beleid. Maar dat betekent wel een omslag in het den ken van het personeel van de wo ningstichtingen. Deze benadering komt overwaaien uit Engeland waar onderzoek is ge daan naar de verpaupering in de stad Manchester. Hoofd bewonerszaken Ko Droogendijk: „Daar bleek dat 80 procent van de huurders gewoon zijn huur betaalde en geen problemen gaf. Die problemen werden veroorzaakt door 20 procent van de huurders. Daar werd alle aandacht op geves tigd. Dat is toen anders aangepakt. Je kunt klanten ook belonen voor hun goede gedrag. Daar doen we nu niets aan." De woningstichting wil huurders 'die verantwoordelijkheid nemen voor de woning, de woonomgeving en de buurtbewoners, gaan belonen voor hun positief huurdersgedrag.' Hoe dat moet, is nog niet zeker. Maar daar zijn vele vormen voor te bedenken, zegt Kloet. „Bijvoorbeeld door snel lere service te verlenen. Of iemand die bijvoorbeeld 40 jaar netjes op tijd zijn huur heeft betaald en zijn wo ning heeft onderhouden, voorrang te geven in een woonzorgcentrum. Het is gebleken dat belonen een positief effect heeft op de wijken in de Engel se steden. Wij moeten dat vertalen naar het platteland. Dat vinden we beter om te doen dan een feestje of een receptie te geven omdat we 40 jaar bestaan." Volgens Droogendijk is het zaak om meer te luisteren naar de 'zwijgende meerderheid' van de huurders. Die huurders zouden meer in de schijn werpers geplaatst moeten worden. Het moet volgens Beter Wonen afge lopen zijn met alleen maar aandacht besteden aan probleemhuurders. Niet alleen de schoolkinderen buigen zich over het dorp van de toekomst. De woningstichtingen hebben ook in stellingen en maatschappelijke orga nisaties gevraagd om mee te denken over de leefbaarheid in de dorpen. De volwassenen dus. Er kwamen veertig mensen op af. In werkgroepen zijn ze bij elkaar gezet. Vertegenwoordigers van onder meer zorginstellingen (Schutse, SVRZ), ambulancedienst, postagentschappen, GGD, regionaal indicatieorgaan, jeugd- en jongeren werk, middenstandsverenigingen, Uit op Tholen, Kamer van Koophandel, stichting dorpsgemeenschap Sint-An naland, evenementencomité Smal- stad, huurdersverenigingen, 3VO etc. ZIE VERDER PAGINA 3 Ter gelegenheid van de nationale boomfeestdag wordt er woensdag morgen een lindeboom geplant in een weiland bij de eendenkooi te Anna Jacobapolder. Burgemeester W. Nuis en wethouder mevr. M.A.E. Velthuis worden daarbij ge holpen door leerlingen van de drie basisscholen op Sint-Philipsland. De linde wordt Sint-Philipsland- boom genoemd. De boomfeestdag wordt, voor de vijfde keer, georganiseerd door het platform leefbaar platteland Tholen. In samenwerking met de gemeente en - voor het eerst - de stichting Het Zeeuwse Landschap. Thema is 'bo men in de eendenkooi', waarbij bo men zowel staat voor 'praten' als voor 'houtgewas'. Gidsen van Het Zeeuwse Landschap zullen met de 119 leerlingen van de groepen 5 t/m 8 de informatieruimte bij de een denkooi bekijken, plantpotjes ma ken en bomen bekijken. Kooiker Annet de Ruiter vertelt over bomen in samenhang met haar beroep. Aan de boomfeestdag is voor de scholieren ook nog een kleurwed- strijd verbonden waarmee een prijs je te winnen valt. Verder krijgt ieder kind een herinnering. Vertegenwoordigers van Lionsclub Tholen bieden vanavond in Middel burg instrumenten aan aan het or kest 'De Zeeuwse Muzikanten' van de stichting Arduin. Deze groep musicerende verstandelijk gehandi capte jongeren leek de Lions een prima doel om iets voor te doen. De vereniging hield in september, op de monumentendag, een fietstocht (routes van 20 en 30 km) met aan sluitend een mosselmaaltijd. „Er waren een kleine honderd deelne mers", vertelt A. Meloen van de Lionsclub. De activiteit bracht on geveer 1130 euro op. Arduin is ge vraagd om een lijst van instrumen ten waaraan behoefte is. Slagwerk, pauken, xylofoons en castagnetten kwamen daarop onder meer voor. In plaats van het geldbedrag worden vanavond de - ingepakte - instru menten uitgereikt aan de leden van het orkest. Een 41-jarige inwoner raakte maan dagmiddag op de Provincialeweg tussen Sint-Maartensdijk en Stave- nisse slaags met een politieman. Hij is aangehouden en in verzekering gesteld. Rond kwart over vijf be keurde een motoragent bij de Weel- weg een bromfietser, die zonder helm reed. De 41-jarige man pas seerde daar toevallig op de fiets. Hij stapte af en begon zijn ongenoegen te uiten. Daarbij beledigde hij de politieman, sloeg hem en gooide diens motor omver. Het kwam zo ver dat de man op een gegeven mo ment midden op de weg lag, met de politieman bovenop hem om hem in bedwang te houden. Collega's kwa men de politieman te hulp om de man in te rekenen. Naar verwachting zo'n 80 vrijwilli gers struinen zaterdagmorgen het Thoolse buitengebied af op zoek naar zwerfvuil. De jaarlijkse schoon maakactie van de jagersvereniging KNJV - vorig jaar niet doorgegaan wegens het mond- en klauwzeer - staat op het programma en heeft dit keer als motto 'Natuur schoon? Na tuurlijk!'. Naast de wildbeheereen heid Tholen-St.-Philipsland hebben het waterschap, de ZLTO, de ge meente en het Schelde college mede werking toegezegd. Vele kubieke meters afval zijn er de voorbije jaren in het kader van deze actie uit de na tuur verwijderd. Ook dit jaar weer wordt alle vuilnis verzameld in con tainers bij G.L.D. Gaakeer aan de Zeedijk te Oud-Vossemeer. Met een giek van tachtig meter to rende transportbedrijf Hak uit Rid derkerk dinsdag eind van de middag hoog boven de watertoren van Scherpenisse uit. Het bedrijf hees twee monteurs naar boven die in op dracht van Dutchtone (mobiele tele fonie) de drie bestaande antennes op de toren kwamen 'richten.' De kraan stond geparkeerd bij de ro tonde voor de lagere scholen aan de Watertorenstraat. Vanaf die plek werd de giek omhooggebracht. De hoogte van 80 meter was nodig om het bakje met de twee mannen over het puntje van de toren (50 meter) te brengen. Het opnieuw stellen van de antennes is nodig om het bereik voor mobiele telefoons op Tholen te ver beteren. Het gebruik neemt nog steeds toe. De drie antennes (grijze smalle platen) zijn twee jaar geleden geplaatst op de watertoren die eigen dom is van B. den Braber. Van de zeven Thoolse raadsleden die gisterenmiddag afscheid namen, kregen er drie een extra schouderklopje. M. Dijke, A.P. Kornaat en M.A. van Beek werden koninklijk onderscheiden. Voor de vertrekkende SGP-fractievoorzitter uit Scher penisse was dat zijn tweede koninklijke onderscheiding, want in april 1995 ont ving hij de gouden eremedaille. Als gevolg van het nieuwe decoratiestelsel is er echter weer een schone lei en daarom kon ook Dijke met zijn twee collega's be noemd worden tot lid in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Nuis schetste hoe de Scherpenissenaar zich gedurende een reeks van jaren zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de samenleving. Al meer dan 50 jaar lid van de SGP, bestuurslid sinds 1959 en voorzitter vanaf 1968. Raadslid in Scherpenisse vanaf 1965 tot 1971 en in de gemeente Tholen vanaf 1974 tot giste ren. Van 1982 tot 1995 was Dijke ook nog eens lid van provinciale staten. Daar naast nog vier jaar waterschapsbestuurder. In de Hervormde Gemeente verzet hij ook veel werk: van 1956 tot 1977 was hij diaken en in 1981 begon zijn tweede pe riode in het kerkbestuur, waarvan hij nog steeds secretaris is. Vanaf 1959 bestuur de hij de chr. kleuterschool en vanaf 1983 de Groen van Prinstererschool, waarvan hij nog steeds tweede voorzitter en administrateur is. Sinds 1981 maakt Dijke ook deel uit van het bestuur van zorgcentrum de Schutse in Sint-Annaland. Bij Kornaat was het lijstje korter. Hij maakte van 1980 tot 1991 furore in de ge meenteraad van Sint-Philipsland voor de lokale PVAB: partij voor algemene be langen. De Anna Jacobiaan trad vier jaar geleden toe tot de gemeenteraad van Tholen voor de PvdA. Die taak kon hij er bij hebben omdat hij in april 1999 ver vroegd uittrad als hoofd financiën Benelux van oliemaatschappij Texaco in Rotter dam. Naast zijn raadslidmaatschap was hij nog bestuurslid van bejaardentehuis de Vossemeren in Nieuw-Vossemeer. Na één raadsperiode in Tholen vond Kornaat het welletjes. Sint-Annalander Van Beek maakte eveneens twee raadsperiodes mee. Van 1986 tot 1994 en na vier jaar onderbreking in verband met de samenvoeging van Tholen en Sint-Philipsland (toen kreeg J. de Jager de voorkeur bij het CDA) trad Van Beek in 1998 opnieuw aan. Toen als fractievoorzitter, maar evenals Kornaat hield hij het bij één periode. Dit in verband met zijn bestuurlijk werk bij waterschap Zeeuwse Eilanden, maar daar is hij vorige week niet herkozen voor de categorie bedrijfsge- bouwd. Van Beek was in 1992 al hoofdingeland bij het waterschap Tholen en na de fusie vanaf 1996 bij Zeeuwse Eilanden. Na tien jaar waterschapswerk en twaalf jaar raadswerk heeft de Sint-Annalander nu zijn handen vrij. EN VERDER... Aldi en Boerenbond in smalstad levert 35 arbeidsplaatsen op Poortvliet: discussieavond over een dorp in verandering NPV wil regeling voor klachten over huisartsenpost Lijstverbinding D66, ABT en VVD had de SGP van zesde raadszetel gehouden Studie over bestuur en bestuurders van 17e eeuws Tholen gepresenteerd Donkere tijden voor bloemzaadteelt op Tholen Camping De Krabbenkreek naar projectontwikkelaar SGP'er Dijke probeerde alles netjes bij elkaar te houden Excelsior Poortvliet en Spido Oud-Vossemeer succesvol bij springen LEVEN IS DE VOORTDU RENDE AANPASSING VAN DE INNERLIJKE VERHOUDINGEN AAN DIE VAN DE BUITENWERELD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's V.l.n.r. Kornaat PvdADijke SGP) en Van Beek CDAwerden wegens hun langdurig raadslidmaatschap koninklijk onderscheiden. Kristian van Heemskerk zag de donkere kant van Kaapstad Thoolse amateurs blikken vooruit op wielerseizoen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 1