Poortvliet: een discussieavond over een dorp in verandering Donkere tijden voor teelt van bloemzaad op het eiland Tholen Dynamisch trio in stadhuishal Tholen Burgemeester Nuis: 'Niet alleen vasthouden aan wat was' Afnemend areaal door concurrentie uit Derde Wereld Ons Voordeel neemt afscheid van voorzitter Leen Hoek Donderdag 14 maart 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Een discotheek waar minderjarigen voor overlast zorgen. Een CITO-toets op basisschool De Eevliet die een grote lees- en taalachterstand bij de kinderen aan het licht brengt. Geen speeltuin voor de kleinere jeugd. Verder: een dorpshuis waarvan de toekomst onzeker is, een transportbedrijf dat geen kant op kan, een buitengebied dat nog altijd kampt met de negatieve effecten van de in tensieve veehouderij en een huisarts die vanuit de centra le post in Bergen op Zoom beoordeelt of een been in Poortvliet gebroken is. Ambtelijke molens Verenigingsleven Bouwen De bloemzaadteelt op het eiland Tholen staat onder druk. Het aantal afgesloten contracten tussen telers en zaadhandel is verontrustend laag. Voorzitter C.J. Breure van de studieclub voor groenten- en bloemzaadteelt Ei land Tholen zei dat donderdagavond tijdens de algemene ledenvergadering in De Wellevaete in Sint-Annaland. Volgens Breure staat zelfs de toekomst van de hele sec tor op het spel. „Er zijn weinig of geen contracten afge sloten. We hopen nog op verbetering in de komende we ken. Ondanks de beperkte middelen voor telers en zaadfirma's hopen we zulke goede resultaten te behalen dat we de zaadteelt voor Nederland kunnen behouden. Het belang van een goede organisatie is nu meer dan ooit nodig." Kruisbestuiving Minder florissant Stichting biedt kamermuziek van hoge kwaliteit De stichting Anthonie Keldermansconcerten kan dit jaar rekenen op een provinciale subsidie van 2042 euro uit het budget voor stimulering van bijzondere activiteiten podiumkunsten. De Raad voor de cultuur vindt dat de stichting erin slaagt op Tholen een 'kwalitatief hoog waardig aanbod aan kamermuziek te realiseren, met een bovenlokale uitstraling'. Zaterdag presenteert Anthonie Keldermansconcerten het eerste concert van dit seizoen. In de hal van het voormalige stadhuis van Tholen treedt Trio Uccellini op. voc Zomerconcerten Waterbeheer Sint-Philipsland wordt aangepakt Het venijn op de bijeenkomst van landbouwvereniging Ons Voordeel zat woensdagavond in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet vooral in de staart. Burgemeester W. Nuis stel de dat de grenzen tussen stad en platteland steeds meer aan het ver vagen zijn. Ook in Poortvliet is dat volgens hem merkbaar. „We begin nen hier steeds meer op een stede lijk gebied te lijken. Ook op Tho- len zijn we de tolerantie aan het verliezen. Dat is een kenmerk van de grote stad. Ook Poortvliet is geen kern meer waar iedereen el kaar kent en waar je elkaar op on derling gedrag kunt aanspreken. Vaak weten mensen wie de daders van vandalisme en andere overlast zijn, maar ze noemen geen namen. Dat zwijgen vind ik typerend." Ons Voordeel wil na een reeks fu sies in de landbouwwereld meer zijn dan een club die enkel de agra rische belangen verdedigt. De ver eniging houd zich tegenwoordig bezig met plattelandsproblemen in de meest brede zin van het woord. Als spreker was daarom burge meester Nuis uitgenodigd om een inleiding te houden over het thema 'de toekomst van een klein agra risch dorp'. Slechts twee inwoners hadden gehoor gegeven aan de op roep om naar de openbare bijeen komst te komen. De overige dertig aanwezigen hoorden bij de tradi tionele achterban van de vereni ging. Nuis zei te geloven in een toekomst van een dorp als Poort vliet. Maar dan moet er volgens hem wel het een en ander gebeu ren. „We moeten ons afvragen wat we kunnen behouden en wat we zo mogelijk kunnen verbeteren. Ver beteren van de leefbaarheid hoeft echter niet te betekenen dat we moeten vasthouden aan wat was, het kan ook door verandering." Nuis ging uitgebreid in op de he dendaagse landbouwproblemen die ook de boeren rond Poortvliet niet ongemoeid laten. De burgemeester herhaalde in grote lijnen wat hij onlangs op de ZLTO-bijeenkomst in Sint-Annaland te berde bracht. Boeren hebben volgens hem recht op een fatsoenlijk prijsbeleid, maar daar moet wel meer dierenwelzijn en milieuvriendelijkere producten tegenover staan. Ook moet de boer inspelen op maatschappelijke ver anderingen. „Er vindt een ver schuiving plaats van een agrarische naar een plattelandseconomie. Poortvliet is daar met een aantal grote bedrijven een mooi voor beeld van. Volgens de laatste cij fers doet zo'n 10 procent van de huidige land- en tuinbouwbedrij ven aan verbreding. De nieuwe economische dragers bieden kan sen, ook binnen de beperkingen die de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning aan het landelijk gebied op legt. De landschapscamping Kruij- tenburg is daar een mooi voorbeeld van." Hans van Nieuwenhuijzen van de desbetreffende campingboerderij plaatste nogal wat kanttekeningen bij het optimistische verhaal van Nuis. Met name had Van Nieuwen huijzen zich bij de totstandkoming van zijn neventak geërgerd aan de stroperige besluitvorming. „De Thoolse agrarische sector is vin dingrijk. Waarom is het dan zo ver schrikkelijk moeilijk om iets van de grond te krijgen. De ambtelijke molens bij provincie en gemeente draaien zo langzaam. Om iets te bereiken moet je een jarenlange strijd voeren. Dat is demotiverend om te doen." Nuis begreep dat een ondernemer zo snel mogelijk za ken wil doen. Aan'de andere kant, zei hij, is de gemeente ook aan handen en voeten gebonden door de regelgeving van het Rijk en de provincie. Wel erkende Nuis dat de gemeente zorgvuldiger moet om gaan met het informeren van de be trokken ondernemer. „Wachten om te horen waarom je moet wachten duurt het langst. We moeten uitleg gen waarom het zo lang duurt. Met communicatie staat of valt de rela tie tussen overheid en samenle ving. Daar is voor ons als gemeen te nog wel wat winst te behalen. We moeten investeren in het weg nemen van argwaan." Vice-voorzitter Kees de Rijke van Ons Voordeel zei identieke ervarin gen als collega Van Nieuwenhuij zen te hebben. Na een jarenlange strijd tegen de grootschalige var- kensmesterij in de Weihoek heeft hij nog altijd niet het gevoel dat de gemeente serieus met zijn klachten omspringt. Nog steeds veroorzaken de varkensmesters volgens De Rij ke stankoverlast, juist na kantoor tijd en in het weekend. Omdat de gemeente geen piketdienst kent, blijft controle dan achterwege. De Rijke zegt nooit te horen of er iets met zijn klachten wordt gedaan. Nuis erkende dat klachten beant woord moeten worden. De Rijke herhaalde zijn klacht nog maar eens mondeling. „Het is geen lan delijke lucht, het is een vuile che mische lucht. Een lucht die we hier niet kenden. Enorm frustrerend. Die mensen zijn vogelvrij om te Gisterenmiddag werden de drempels opgeruimd in de Paasdijkweg, een omstreden voorziening in Poortvliet. doen en laten wat ze willen. Eigen dommen zijn in één klap niets meer waard als je zulke mensen naast de deur krijgt." Ook de natuurontwikkeling in de Scherpenissepolder en de ganzen- opvang riepen in Poortvliet weer veel boerenemotie op. Leen Nie- mantsverdriet vond de ontwikke lingen in de polder bij Schelphoek maar niets. „Het lijkt wel of de dijk weer doorgebroken is." Niemants- verdriet pleitte ook voor ruimere bejaging van ganzen en kreeg de nodige bijval uit de zaal. Wim de Rijke nuanceerde de discussie. „Ie dereen wil ganzen hebben, maar de boer draait er voor op. De hectares die worden opgevreten, moeten be taald worden. Dit lijkt me een uit daging voor de lokale overheid." Nuis hield staande dat ecologische ontwikkeling van het platteland de toekomst heeft, maar dan wel na een evenwichtige afweging van de verschillende belangen. Dorpen blijven een beeldbepalende positie innemen. Daarin is volgens Nuis nadrukkelijk ook plaats voor men sen van buitenaf. „We moeten niet afwijzend staan tegenover degenen die hier niet geboren zijn. Het kan juist een punt van versterking zijn." Nuis plaatste dat deel van de discussie in het brede perspectief van een afnemend voorzieningen niveau. Volgens de burgemeester is het overigens nog lang niet zorg wekkend gesteld met Poortvliet. De kern heeft een supermarkt met een postagentschap, redelijk wat middenstand en een bankfiliaal dat in de nabije toekomst overigens hoogstwaarschijnlijk verdwijnt. Nuis wees ook op het nieuwe woonzorgcentrum, volgens hem strategisch gelegen en een voorzie ning om trots op te zijn. Ook heeft Poortvliet een rijk verenigingsle- ven, aldus Nuis. „Zoiets kom je in de grote stad nauwelijks meer te gen." Nuis ging ook in op diverse onder werpen die in Poortvliet spelen. Voor De Eevliet komen extra gel den uit het Onderwijskansenplan van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, dit om de aange toonde lees- en taalachterstand weg te werken. Net als bij andere dorpshuizen wordt ook voor 't Ou we Raed'uus nagedacht over een nieuwe opzet en een andere exploi tatie. „In negen kernen even zovele dorpshuizen exploiteren, is een grote zorg voor de gemeente. We moeten echt denken aan een com binatie van functies, met loketten van een bank en de post." Het om zetten van de uitleenpost in een bi bliobus vond Nuis geen bezwaar. „Een bibliobus is voor een kern als Poortvliet niet zo slecht." Jos Lind- hout vroeg aandacht voor een speeltuin voor de kleinere jeugd. „Verveling wekt agressie op." Ook de problemen rond discotheek 't Centrum kwamen aan de orde. Nuis pleitte voor verdraagzaam heid. „Ook voor jongeren moet een plekje zijn. Anders jagen we de jeugd weg naar plaatsen waar u en ik niet aan willen denken." Leen Niemantsverdriet bracht en kele slechte ervaringen met de centrale huisartsenpost in Bergen op Zoom ter sprake. Nuis zei in deze machteloos te staan. „We hebben de artsen niet aan een touwtje hangen. De artsen hebben zelf een bewuste keus gemaakt. Zij willen af van het 24-uur bereik baar zijn. Het is een systeem dat op grote schaal in Nederland wordt ingevoerd, niet alleen op Tholen. Wel zullen we knokken om de ambulancepost binnen de gemeentegrenzen te houden, zodat de aanrijtijden niet verder onder druk komen te staan." Wat betreft huizenbouw moet Poortvliet het ook de komende ja ren met inbreiding in de bestaande kern doen. Verantwoordelijk wet houder Wim van Kempen, als lid van Ons Voordeel in de zaal, legde nog maar eens uit wat inbreiding inhield. „Ouwe troep opruimen en er iets nieuws voor in de plaats zetten." Op enkele plaatsen in de kern is nog ruimte om te bouwen. Het gat aan de Achterstraat wordt voorlopig nog niet ingevuld. Om daar te kunnen bouwen, moet eerst transportbedrijf De Groen verhui zen. Van Kempen zei daar in de loop van dit jaar duidelijkheid over te kunnen geven. Tholen is al vele jaren lang het cen trum van de vaderlandse bloem zaadteelt. Van de ongeveer 500 hec tare die twee jaar geleden nog landelijk werd geteeld, kwam bijna de helft van Tholen. Voor dit jaar wordt een flinke daling van de op pervlakte verwacht. De zaadhuizen richten zich meer en meer op lage lonenlanden als China, India en Thailand. Ook Turkije komt steeds vaker in beeld. Als de zaadkwaliteit door het klimaat niet afneemt, kiest de handel voor zaad dat goedkoper in de Derde Wereld wordt geprodu ceerd. Mede door de opkomst van het internet is1 tegenwoordig een heel gericht contact mogelijk tussen groothandel en specifieke telers, waar dan ook ter wereld. Door deze ontwikkelingen dreigt de in de loop der tijd opgedane kennis en kunde voorgoed uit Tholen te verdwijnen, aldus secretaris L. Bijnagte van Ei land Tholen. „Als de bloemzaad teelt tien jaar uit dit gebied weg is, komt ze ook niet meer terug." Ondanks de slechte vooruitzichten gaat Eiland Tholen ook het komend seizoen verder met proeven voor de zaadteelt en het houden van excur sies. Het proefveld komt dit jaar aan de Winkelzeeseweg bij Sint-Anna land. Het veld krijgt een omvang van ongeveer 25 hectare. Bestuurs lid W.A. Boogaard legde uit dat een deel van de grond het komend sei zoen door de leden in het donker zal moeten worden bewerkt. Die sug gestie veroorzaakte bij de circa vijf tig aanwezigen uit Tholen, Walche ren en Ouddorp een ongelovig gelach. Volgens Boogaard blijkt echter uit verkennende onderzoek dat de hoeveelheid onkruid bij be werking in het donker met maxi maal 70 procent afneemt. Daarom is nadere studie op zijn plaats, vond Boogaard. „Ik verkoop gewasbe schermingsmiddelen die dat percen tage niet halen." Door een verkregen legaat van bijna 1400 euro van de opgeheven droog bloemenstudieclub Bloevantho is er voor Eiland Tholen extra financiële ruimte om nieuwe teelten te onder zoeken. Gedacht wordt aan pioenro zen. Nadeel van deze teelt is echter de intensieve onkruidbestrijding en de aanpak van een nog onbekende schimmel. Volgens Boogaard moet eersrfji duidelijk zijn om welke schimmel het gaat en hoe de bestrij ding dient te geschieden, alvorens serieus werk wordt gemaakt van de pioenroosteelt. Op het proefveld wordt komend seizoen bij de ge wasbescherming niet meer gewerkt met de middelen Asolfil en Round up. Het pruttelige Asolfil lijkt voor grootschalige bloemzaadteelt op de doorgaans wat ruwe Thoolse bodem niet geschikt. „Om dit middel te ge bruiken, moet de grond zo vlak zijn als een pennetje. Anders is het niet te betalen. Het percentage zaad dat niet kan worden teruggewonnen, is te hoog" Boogaard raadde ook het middel Roundup af, vanwege vast gestelde contactwerking met de wortels van de geteelde bloemen. In de nieuwe Algemene Teelt Voor waarden (ATV) is nog geen plaats ingeruimd voor genetisch gemodifi ceerd zaad. In een eerste versie van de ATV werd de zaadhandel nog volledig voor eventuele gevolgscha de aansprakelijk gesteld. Die passa ges zijn uit de definitieve voorwaar den geschrapt, aldus Boogaard. „Er is nog teveel juridische onzeker heid." Boogaard ging ook in op het project akkerrandenbeheer dat vanuit de bloemzaadteelt voor een deel met argusogen wordt gevolgd. In de ge meente Tholen wordt het komend seizoen ruim 41 hectare ingezaaid met een kruiden- en bloemenmeng- sel. Het project moet een bijdrage leveren aan het zogenaamde agro- toerisme. Sommige bloemzaadte lers zijn bang voor belending, het overwaaien van zaad wat een nega tieve invloed kan hebben op hun ei gen teelt. Volgens Boogaard, zelf ook adviseur van het akkerranden- beheer, is die vrees ongegrond. „Het mengsel bestaat uit 19 ver schillende bloemen. Er zijn uitslui tend soorten gekozen die voor kruisbestuiving geen problemen ge ven." Boogaard probeerde ook de onrust weg te nemen die onder de bloemzaadtelers leeft over de aan gekondigde heffingen van het Pro ductschap Tuinbouw. Het schap gaat uit van een vaste opbrengst van 3400 euro per hectare, waarover een heffing van 1 procent wordt gere kend. Boogaard benadrukte o&t het Een bloemenveld bij de windmolens aan de Pilootweg in Stavenisse. niet om weggegooid geld gaat. „Met de opbrengst van de heffing wordt onderzoek in de bloemzaad teelt gefinancierd." Uit het jaarverslag van 2001 blijkt dat het vorige seizoen een matig teeltjaar was. De weersomstandig heden zaten niet mee, aldus voorzit ter Breure. „Na een natte periode kwam veel korstvorming voor, zo wel voor als na het zaaien. Een goed zaaibed maken was soms moeilijk, en de opkomst liet veel te wensen over; ook de spuitschade was in een aantal gevallen waar te nemen. Na tuurlijk kwam er ook weer een gun stige periode voor de groei, maar op veel plaatsen was een te dun gewas te zien. Het herstellend vermogen van de meeste gewassen zorgde er voor dat de oogst gemiddeld ge sproken nog niet eens tegenviel." Het proefveld van de studieclub kende dezelfde problemen. Positief is volgens Breure dat er in het toela- tingenbeleid van gewasbestrijdings middelen de laatste maanden schot zit. Er zijn enkele nieuwe middelen op de markt toegelaten, wat de con currentiepositie van de Nederlandse bloemzaadteelt ten goede komt. Desondanks wordt het areaal bloemzaad dit jaar drastisch inge krompen, waardoor ook het Thoolse landschap er aanmerkelijk minder florissant zal uitzien. Breure heeft het in een jaarverslag over een zor gelijke ontwikkeling. „In Zuidwest Nederland wordt al sedert vele jaren met veel kennis van zaken zaad geteeld. Ook het bedrijfsleven is daarop ingesprongen. Loonwerkers hebben specifieke machines aange schaft en in het gebied zijn twee grote drogerijen die van de zaad teelt hun inkomsten hebben. Als studieclub hebben wij uiteraard geen vat op de werkwijze van de zaadhuizen, wel willen wij hen op roepen om toch voorzichtig te zijn om een teeltgebied waar men van vader op zoon overneemt te verla ten." f Secretaris Bijnagte zorgde met een diaserie over de bloemzaadteelt voor een aanvulling op het jaar overzicht. Vorig jaar werd er geen ledenvergadering gehouden vanwe ge de mkz-crisis. De studieclub tel de eind vorig jaar 111 leden en en kele begunstigers en sponsors. Zowel het aantal leden als de hoe veelheid begunstigers vertoont een dalende lijn. Mede daarom moest de contributie donderdag worden verhoogd naar 20 euro per jaar. De bestuursleden M. Gunter en A. van Iwaarden werden bij acclamatie herkozen. De heer A. Ester van het Praktijkonderzoek Plant Omge ving (PPO) hield nog een inleiding over slakken en hun bestrijding. Es ter adviseerde om zo vroeg moge lijk te beginnen met slakkenkorrels (metaldehyde), bij voorkeur bij dauw en windstil weer. Ook het on- kruidvrij houden van de percelen en kort maaien van slootkanten houdt de slak tegen. Een relatief nieuw bestrijdingsmiddel zijn alen (nematoden), een toepassing die vooral in Engeland al goede resul taten heeft opgeleverd. Het gebruik van kalkstikstof lijkt geen goede optie. Volgens Ester heeft ook de gebruikte groenbemester invloed op de omvang van een slakkenpo- pulatie. Nader onderzoek is nodig. De Thoolse studieclub zou daarin een rol kunnen spelen, meende hij. Op basis van het huidige onderzoek lijken facelia als groenbemester de voorkeur te verdienen boven gele mosterd of bladrammenas. Groene braak, bijvoorbeeld klaver, geeft extreem veel slakken. In tweejarig graszaad en andere meerjarige ge wassen gedijt de slak het best. Ester doorspekte zijn betoog ook met en cyclopedische feiten. Zo kwamen de aanwezigen ook te weten dat een slak ongeveer zes meter per maand aflegt in een akker. Ook kan de slak een winter lang zonder voedsel. Be stuurslid Boogaard sprak na afloop van een bijzonder geslaagde leden vergadering. „Iedereen is dan uren lang geweldig intensief met zijn vak bezig." De landbouwvereniging Ons Voor deel uit Poortvliet heeft onlangs in 't Ouwe Raed'uus afscheid geno men van voorzitter Leen Hoek. Van wege bedrijfsbeëindiging en vertrek naar Arnemuiden legt Hoek zijn be- stuurswerk neer. Wel blijft hij voor lopig aan als vertegenwoordiger van Ons Voordeel in de ruilverkave- lingscommissie Poortvliet. De op volger van Hock is nog niet bekend. Wel trad Arie Hage dinsdag toe tot het bestuur. Vice-voorzitter Kees de Rijke zette de vertrekkende Hoek tijdens de le denvergadering in het zonnetje. Hoek werd in 1980 bestuurslid van de toen nog zelfstandige ZLM-afde- ling Ons Voordeel. Na de fusie tot ZLTO hield Ons Voordeel als zelf standige landbouwvereniging op te bestaan. Inmiddels is ook de doel stelling van de vereniging verbreed van agrarische belangenbehartiging naar een meer algemene dorpsver eniging die zich inzet voor de leef baarheid op het platteland. Hoek, die zich ook veel jaren verdienste lijk maakte als toneelspeler bij de toneelclub van Ons Voordeel, werd twee jaar geleden tot voorzitter be noemd. Als dank voor de bewezen diensten ontving hij uit handen van De Rijke een doos met wijn. Delta Nutsbedrijven introduceert de Delta Zeeland Cup 2002 voor de vier hoogst spelende voetbalploe gen uit de provincie: Hoek, Kloetin- ge, Oostkapelle en Terneuzen. THOLEN 15 mrt. Jaarvergadering wereldwin kel, Bakstraat 3, 20 u. 16 mrt. Concert Trio Uccellini, oude stadhuis, 20.15 u. 16 mrt. Snuffelmarkt Step, Meul- vliét 10-16 u. 20 mrt. Lezing H. Elenbaas voor Passage over de historische gebou wen in Tholen, Het Visnet, 19.45 u. 23 mrt. Beurs met tweedehands zo merkleding en speelgoed, De Win gerd 9-12 u. 6 apr. Rommelmarkt/fancyfair, Ten Anker, 10-16 u. OUD-VOSSEMEER 19 mrt. Koersballen, Vossenkuil, 14 u. 19 mrt. Alg. Vrouwenbond maakt paasdecoraties, Vossenkuil. ST.-MAARTENSDUK 23 mrt. Fancyfair, Maartenshof, 10 u. SCHERPENISSE 22 mrt. Studiever. Calvijn over loka le geschiedbeoefening, ver.geb. Ger. Gem. 19.30 u. 23 mrt. Lezing dr. Fieret, Comm. jongerenavonden, De Hoeksteen, 19.45 u. 26 mrt. Ledenvergadering ouderver. Philadelphia, Holland Huis 19.30 u. SINT-PHILIPSLAND 21 mrt. Alg. vergadering heemkun dekring Philippuslandt, de Wimpel 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 5 mei Expositie A.M. de Jong, Markiezenhof, di t/m zo 11 u. t/m 17 mrt. Musical Hello Dolly, Bergse Operette, De Maagd. 15 t/m 17 mrt. Pasar Malam, De Stoelemat, 13 u. 17 mrt. Orgelconcert, Gertrudis- kerk, 16 u. 22 mrt. Solo-cabaretshow Mike Boddé, De Maagd, 20.15 u. 23 mrt. Irish Folkfestival, De Stoe lemat, 15 u. 23 en 24 mrt. De Griezelbus, De Maagd, za 19 u. en zo 14 u. 26 en 27 mrt. Musial Sonneveld, De Maagd, 20.15 u. +film+++film+++film+++film+ ROXY I: Lord of the rings - do en ma t/m wo 19.30 u„ vr en za 20.30 u„ zo 16 en 19.30 u. Monsters en co (Ned. gespr.) - vr 18.30 u„ za 14 en 18.30 u., zo en wo 14 u. ROXY II: Time machine - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 18.45 en 21.30 u„ zo 16 en 20 u. Minoes (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. CINEM'ACTUEEL: Tom Thomas (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. A beautiful mind - do en zo t/m wo 20 u„ vr en za 18.30 en 21.30 u. Monsters en co (Ned. gespr.) - za, zo en wo 14 u. Ali - do en ma t/m wo 20 u„ vr en za 21 u„ zo 16.15 en 20 u. Kate Leopold - vr en za 18.30 u„ zo 16.15 u. The princess diaries - vr 18.30 u„ za 14 en 18.30 u„ zo en wo 14 u. Ocean's eleven - vr en za 21.30 u„ zo 21 u„ wo 20 u. Harry Potter en de steen der wijzen (Ned. gespr.) -zo 16.15 u. Verrassingsvoorpremière - do 20.30 u. Paulien en Paulette - zo 19 u„ di 20.30 u. Sexy beast - ma 20.30 u. Drie uitvoeringen heeft de stichting in haar tweede bestaansjaar op het pro gramma staan en de nadruk ligt daar bij op oude muziek. Het naar de Itali aanse componist Marco Uccellini genoemde ensemble bijt de spits af. Het is bekend om zijn uiterst dynami sche spel en brengt naast composities van de naamgever ook werken van Fontana, Dieupart, Telemann en Bach. De beroemde en typisch barok ke Follia-variaties van Arcangelo Co- relli sluiten zaterdag het concert af. Trio Uccellini speelde op grote festi vals in heel Europa en maakte toer- nees naar Zuid-Amerika, Afrika en Zuidoost-Azië. De groep, in 1987 op gericht, bestaat uit de blokfluitist Vin cent van den Ende, de klavecinist Gerard Blok en de cellist Frank Wa- kelkamp. De uitvoering begint om kwart over acht. Kaarten kan men te voren reserveren (tel. 603544). Het concert op 12 oktober zal volle dig in het teken staan van de herden king van het feit dat 400 jaar geleden de Verenigde Oostindische Compag nie werd opgericht. Het strijkersen semble The Spirit of Gambo voert het programma 'De muziek van de han del overzee, de VOC 1602-2002' uit en dit is meteen de enige uitvoering in Zeeland. Op het programma staan werken van Sweelinck, Huygens, Schuyt, Gibbons, Lawes, Dowland en Cabanilles. Het ensemble bestaat uit de gambisten (een gamba is een knie viool) Freek Borstlap, Elin Soder- strom, Ivanka Neeleman en Geesje Liedmeier, en de luitist Jan van Out- ryve. Verder verleent de Vlaamse zan geres en voordrachtskunstenares Eli- se Caluwaerts medewerking. Onze provincie vervulde een belangrijke rol in de handelscompagnie, de kamer Zeeland nam voor een kwart deel (en de kamer Amsterdam voor de helft) in de VOC. Van de winsten die de be windvoerders aan de handel overhiel den, ging een deel op aan allerlei cul turele uitingen. Bijvoorbeeld huisconcerten. In de Thoolse stad huishal wordt een beeld gegeven van een concert zoals dat in een 17e eeuwse patriciërswoning geklonken zou kunnen hebben. De in Tholen wonende musici Eric Quist en Jan de Viet sluiten op 7 de cember de concertreeks af met het programma 'For two to play'. Zij zul len stukken uitvoeren voor orgel a quatre mains, en muziek voor twee toetsinstrumenten. Dit laatste gebeurt op het 19e eeuwse secretaireorgel dat in het stadhuis staat opgesteld en op een nar Vlaams voorbeeld gebouwd klavecimbel. Quist (cum laude ge slaagd voor docerend musicus en or- jganist in de Gereformeerde Gemeen te) en De Viet (artistiek adviseur van de stichting en organist in de N.H. kerk te Steenbergen, de Gertrudiskerk te Bergen op Zoom en de Antonius van Padua-kerk te lepelstraat) bren gen muziek van Gussago, Bohm, Piazza, Haydn en Mozart. In de subsidie-aanvraag maakt de stichting ook nog melding van enkele zomerconcerten - tweewekelijks in juli en augustus - met orgel-, klave cimbel- en beiaardspel. De stichting Anthonie Keldermansconcerten be oogt een aanzienlijke versterking te bereiken van het op dit vlak matig ontwikkelde Thoolse culturele leven. Doelgroep is de serieuze muzieklief hebber in Tholen en de regio erom heen, alsmede de cultuurminnende Tholenaar die een verantwoord avondje uit wil. De stichting had een bijdrage van 2269 euro gevraagd (en eenzelfde bedrag bij de gemeente), wat dus deels wordt gehonoreerd. In zijn advies toont de Raad voor de cul tuur waardering voor het Thoolse ini tiatief. Wél wordt een kritische kantte kening gemaakt ten aanzien van de door de aanvrager geschatte recette (900 euro). Die duidt op een 'erg laag bedrag per betalende bezoeker' en dat vraagt aandacht omdat het volgens de Raad wenselijk is om concerten zo weinig mogelijk afhankelijk te doen zijn van subsidies. Het waterbeheer in Sint-Philipsland wordt aangepakt. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft bijna 250.000 euro geraamd voor het af- voergebied Sint-Philipsland. Dat bedrag is gesplitst in 22.689 euro voor onderzoek en 226.890 euro voor uitvoering. Het waterheerplan loopt van 2002 tot 2007. Behalve Sint-Philipsland staan ook de af- voergebieden Eendracht en Kadijk bij Tholen op de rol en dan met na me de Hiksekreek bij Oud-Vosse- meer en de parallelweg noord te Tholen, samen voor een bedrag van 106.638 euro. Sint-Philipsland ondervond eind januari geen overlast na de vele neerslag. Dit in tegenstelling tot Sint-Annaland, waar wel het water- bestrijdingsplan in werking trad. In augustus en september vorig jaar zijn afsluiters geplaatst bij duikers in waterlopen bij de Zuiddijk, Bos- erf, Oostdijk/Rijksweg en Luyster- laan in Sint-Philipsland om de dorpskern bij calamiteiten te kun nen isoleren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 17