Brand vernielt woon- en kantoor caravan Lageweg Sint-Maartensdijk Transportbedrijf Geuze druk in de weer met pootaardappelen Oplichters gepakt na fraude creditcards Overeenkomsten rond beheer akkerranden Bijna 6600 euro voor Adullam Tien jaar dia- en fotowerk Corry Groenewege verloren y Klepelmaaiers en bodemfrees De Moed voor 't Zeeuws naar Binnenhof Donderdag 7 maart 2002 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT „Het enige positieve is dat we zelf niets hebben en dat de poezen het overleef den." Corry Groenewege en Johan Slager zeggen dat bij de troosteloze restanten van hun twee caravans, die aan de Lageweg in Sint- Maartensdijk als tijdelijke woning en kantoor dien den tijdens de verbouwing van de boerderij. Bij een brand werd zondagnamid dag alles verwoest. De kle ding die ze aan hebben, is het enige dat overgebleven is. Corry Groenewege, die een bedrijf heeft in recla mefotografie, zag tien jaar archief verloren gaan. Jo han Slager moest nog in het ziekenhuis worden op genomen omdat hij teveel rook had ingeademd. Oliekachel Stralingshitte enorm Allemaal tegelijk Durvers Na voor vele duizenden eu ro's in Sint-Annaland en Tholen inkopen te hebben gedaan met gestolen cre ditcards zijn vijf mannen uit Den Haag en Rotterdam op de Philipsdam aange houden. Bij zowel garage Dekker in Sint-Annaland als garage Bal in Tholen hadden ze telefoonkaarten, tabak, sigaretten en snoep gekocht. De betaalkaarten leverden geen problemen op bij de twee garages, die normaal hun geld kregen, maar de kaarten bleken ge stolen te zijn, zodat de re keningen van de eigenaren werden geplunderd. Drie mannen van 20, 25 en 31 jaar uit Rotterdam, een 22- jarige Rotterdammer en een 21-jarige man met on bekende woonplaats zijn door de politie in verzeke ring gesteld op verdenking van oplichting. Garages in Sint-Annaland en Tholen 25 Thoolse deelnemers met 41,17 hectare In totaal 41,17 hectare akkerranden op Tholen, ver deeld over 120 eenheden, worden dit jaar ingezaaid met een kruiden- en bloemenmengsel. Op een bijeen komst in Sint-Annaland zijn onlangs de overeenkom sten getekend. De 25 deelnemende akkerbouwers ho pen op deze manier een bijdrage te leveren aan het zogenaamde agrotoerisme. Centrale inkoop Kunnen 'hoog rendement en laag risico' samengaan? Als het om beleggen gaat, is dit per definitie onmogelijk. Toch zijn er mogelijkheden! ,Een hoop ellende' ervaart het paar door de brand. Al hun spullen zijn verloren gegaan. Niet alleen te vervangen meubilair, de koelkast, e.d. maar ook het trouwalbum en de babyfoto's. En de hele adminis tratie van akkerbouwer en com missionair Slager ging bij de brand verloren. Het paar had alleen een inboedelverzekering voor het huis houden, zodat de brand een enor me financiële strop betekent ge zien het verlies van drie professionele camera's (Hassel- blad, Canon en Pentax). Corry Groenewege en Johan Sla ger waren op de zonnige zondag middag een rondje in de polder aan het doen. Een halfuur waren ze van huis, toen ze op de Vierde Dijk ter hoogte van Piet van der Slikke rook zagen. De schrik sloeg ze om het hart, want het was bij hun boerderij aan de Lageweg. De mo biele telefoon hadden ze thuis la ten liggen. Anderen belden 112. Aangekomen bij de boerderij pro beerden ze te redden wat er nog te redden viel, maar dat was bitter waren echter niet te houden. In een fractie van minuten is dat gebeurd. Lichte materialen in combinatie met veel zuurstof, dan houd je het niet meer." De melding kwam om 16.56 uur binnen. Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland rukten om 16.59 uur uit en waren om 17.04 uur ter plaatse. Er lag in de Lageweg een brand- kraan vlakbij de boerderij. Van daar werden nog twee stralen lage druk ingezet. Om 17.15 uur was men de brand meester. De politie kwam pas om 17.34 uur uit Kapelle. Later werd de ambu lance nog opgeroepen omdat Jo han Slager toch veel last had van de rook die hij binnen had gekre gen tijdens zijn poging om nog wat te redden. „Rook is giftig en gevaarlijk", zegt De Feijter. De brandweerlieden die vlakbij de ca ravans stonden, hadden dan ook een persluchtmasker op. Johan Slager moest nog tot maandag middag vier uur in het ziekenhuis blijven voor behandeling en on derzoek. De brandweer trok de restanten van de twee caravans uit elkaar. De wooncaravan was met een bij keuken aan de kantoorcaravan verbonden. De diepvries die daar stond, stond zelfs in brand. Het vermoeden bestaat, dat de brand bij de oliekachel in de woonkamer is ontstaan, hoewel die op zijn laagste stand was gezet gezien het zonnige weer. De olietank buiten bleef dankzij de gunstige wind richting helemaal in tact. De brandweer deponeerde restantan ten van de inventaris in veilingkis- ten. De wooncaravan was als een plumpudding in elkaar gezakt, maar van de kantoorcaravan stond nog meer overeind. De archiefkas ten met dia's eri negatieven wer den leeggehaald, maar tien jaar creatief fotografiewerk was door de brand of het bluswater bescha digd. Ook folders en jaarverslagen die Corry Groenewege had be waard omdat daarin foto's van haar gepubliceerd waren, gingen verloren. Verder een kopieerma chine, een fax en andere kantoor artikelen. Dinsdagmiddag kwam het hulpverleningsbedrijf Salvage nog om te kijken wat er te herstel len zou zijn, maar niets bleek nog te gebruiken. De drie fotocamera's lagen verschroeid in een veiling- kist. Het dakloze paar verblijft tijdelijk bij (schoon)moeder in Sint-Maar tensdijk. Installatiebedrijf Ge braad uit Stavenisse gaat versneld de verbouwing van de woning klaar maken, zodat Corry Groene wege en Johan Slager eerder in het vernieuwde huis kunnen dan de bedoeling was. Bouwbedrijf fa. Bogert uit Tholen heeft het tim mer- en metselwerk al afgerond. De eerste aannemer ging failliet, zodat het paar al de nodige tegen slag heeft gehad, maar de brand overtrof alles. „Maar we moeten weer verder en zullen ook hier proberen bovenop te komen, al zul je later misschien nog wel eens een terugslag krijgen als je beseft wat er allemaal is verloren", aldus Corry Groenewege en Johan Sla ger. Brandweerlieden uit Sint-Maartensdijk en Sint-Annaland bestrijden het vuur. weinig. „De poezen waren geluk kig buiten", vertelt Corry Groene wege. „Johan deed de deur open, maar het was een en al rook. Hij sloot het gas en de petroleum af en sloeg daarna aan de achterkant van de kantoor-caravan een ruit in, maar het enige dat hij daar nog kon pakken was mijn agenda en mijn telefoon." Beiden probeerden met een tuin slang het vuur te bestrijden, maar er was geen doen aan. „Door de hitte moest je steeds verder te rug", vertelt Johan Slager, die in de woonkamer bluste. Zijn vrouw hield met een andere slang het woonhuis achter de kantoor-cara van nat. Intussen keken ze uit naar de brandweer. „En wachten duurt in zo'n situatie altijd te lang", zegt Corry Groenewege. De brandweer van zowel Sint- Maartensdijk als Sint-Annaland rukte uit. Beide ploegen zetten elk twee stralen hoge druk in, waar mee het huis achter de caravans werd nat gehouden. Dat kon niet voorkomen dat de ruiten sprongen en ook het houtwerk nog werd aangetast. „De stralingshitte was gigantisch groot", aldus brand weercommandant Koos de Feijter. „De caravans stonden eigenlijk te kort bij de gevel van het huis, maar door de redelijk gunstige wind is het woonhuis gered. De caravans De brandweer ruimt de restanten op: rechts vooraan de wooncaravan met de olietank, links achter de kantoorcaravan, woonhuis en boerderij zijn ook zichtbaar. Bij transportbedrijf Geuze in Sint-Annaland is het deze maand alle hens aan dek. Reden: het distribueren van zo'n 3.500 ton pootaardap pelen over heel Zuid-West Nederland. Geuze is na de overname van het Steenbergse transportbedrijf Bolders één van de grote spelers in de markt. Continu zijn vijf vrachtwagens van het Setallandse vervoerbe drijf in de weer met de poters. Het leveren van de aardappelen vraagt een heleboel geregel, improvisatievermogen en topografische kennis. Oftewel: hoe krijg ik een lading Agria's en Red Stars uit noordelijke uithoeken als Slappeterp en Drogeham zo snel mogelijk in de Thoolse polder? Directeur Thijs Geuze blijft ondanks alle drukte de rust zelve. Geuze is gepokt en gemazeld in het vak en neemt de transportplanning van de aardappelen zelf voor zijn rekening. Vorig jaar nam hij het wagenpark en de chauffeurs van Bolders over. Meteen kreeg hij daarmee het poot- goed van de ook op Tholen goed vertegenwoordigde Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoop Vereni ging (CZAV) in de orderportefeuil le. Dit seizoen beleeft het Setalland se bedrijf de vuurdoop als aardappeltransporteur. Tussen de te lefoontjes door vertelt Geuze over het werk. Aan de muur gedetailleer de kaarten van heel Nederland en West-Europa. Het bij de boer bren gen van de poters valt niet mee, al dus Geuze. „Je moet met zoveel mensen en wensen rekening hou den. Het betekent vooral heel veel bellen." Het merendeel van de leveranciers bevindt zich in het noorden van het land. Vooral in koelhuizen in Gro ningen en Friesland liggen veel po ters opgeslagen. Ook de Noord- Oostpolder en de kop van Noord- Holland tellen mee. Geuze moet proberen de wensen van de leveran ciers en de afnemers bij elkaar te brengen. Een ingewikkeld karwei. „We moeten weten waar precies ge laden kan worden en wanneer. Aan de andere kant zitten de boeren. Van tevoren hebben ze de leverweken moeten aangeven. Meer dan een in dicatie is dat niet. Bij regen zit er niemand op het pootgoed te wach ten, maar als het twee dagen droog is, willen ze allemaal tegelijk aan de beurt komen." Het werk wordt nog complexer als men weet dat elke vracht poters eerst nog gekeurd moet worden, al vorens het inladen kan plaatsvinden. Ook de controleur moet dus op een van tevoren bepaald tijdstip aanwe zig kunnen zijn. De poters worden als bulk in onderlossers en kippers gestort. Soort bij soort en elke afne mer apart. De vrachtwagens vervoe ren ongeveer 30 ton per rit. Afleve ring geschiedt vaak bij een vijftal verschillende adressen. Op al die plaatsen dient opnieuw een contro leur van de CZAV aanwezig te zijn. De transportplanner moet al die los se draadjes aan elkaar knopen. Aard rijkskundige kennis is bij het organi seren van het aardappeltransport noodzakelijk, al biedt tegenwoordig de routeplanner in de computer een handige leidraad. Psychologische kennis is ook meegenomen. „We willen natuurlijk graag volle wa gens. Alleen dan is het rendabel. Soms ligt één van de boeren dwars. Dan moet je heel wat tact en soms overredingskracht gebruiken." De door Geuze vervoerde Victo ria's, Donalds, Asterixen en andere rassen behoren overigens niet tot de vroege aardappelsoorten die Tholen zo beroemd maken. Voor de vroege teelt zijn met name Doré's, Fries- landers en Premières bijzonder ge schikt. Nog voor het eind van het kalenderjaar zijn de vroege aardap pels al op Tholen om voorgekiemd te worden. Ondanks de extreme re genval gingen ze half februari op sommige plaatsen de grond in. Rond Sint-Annaland hoorden onder andere J. Slager en de firma Gunter tot de eerste durvers. De maatschap Den Engelsman aan de Pelleweg hoort traditioneel ook tot de vroeg ste telers. Ook K. Lindhout uit Scherpenisse wordt tot de pioniers gerekend. Deze week gingen ook verschillende boeren het land op, al dus directeur D.L. Hage van de vei ling in Sint-Annaland. „Rond het afgelopen weekeinde was de regen val minimaal. Met het zonnetje erbij was het gewoon lekker. Wie vroege grond heeft, moet dan zijn kans Garage Dekker werd vier keer in een week bezocht, Bal twee keer. „De eerste keer was donderdag 21 februari met vier man tegelijk", vertelt Willie Dekker. „Je hebt eerst niets in de gaten. Het waren nette, donkere mensen met leren jassen aan die net zoals andere klanten wat kwamen kopen. Ze kwamen niet steeds allemaal tege lijk; ook wel met zijn tweeën De derde keer was vorige week dins- dag, toen ze voor 6 a 700 euro te lefoonkaarten van 20 en 40 euro voor mobiele telefoons kochten. Toen voelde ik me er toch niet meer zo lekker bij. Woensdag was het biddag, dus donderdag heb ik de bank gebeld en .de creditcard maatschappij. De politie was tien minuten bij ons weg, toen ze die donderdagmiddag weer met twee man kwamen. Ze vroegen om si garetten en wilden naar het toilet. Toen ze vervolgens naar telefoon kaarten informeerden en ik ant woordde dat die op waren, moes ten ze ook de sigaretten niet meer hebben. Na hun vertrek heb ik di rect 112 gebeld, waarna de politie een klopjacht inzette, maar zonder resultaat.' Bij betaling met een creditcard moet er een handtekening gezet worden en bij controle stemde die overeen met de handtekening op de kaart. „Het waren kaarten met vreemde namen, totaal 12 ver schillende nummers", aldus Wil lie Dekker. Garage Bal in Tholen kreeg vorige week dinsdag en woensdag be zoek van de mannen. „Het waren vijf negers, die de ene keer voor 700 euro tabak, sigaretten, snoep en telefoonkaarten meenamen en de andere keer tussen de 1200 en 1300 euro", vertelt Han den En gelsman. „De creditcards deden het bij controle allemaal goed. De betaling leverde geen problemen op. Maar ik heb nog nooit zoveel sigaretten tegelijk verkocht in on ze benzineshop. Daarom heb ik voor de zekerheid het kenteken van hun auto genoteerd en de poli tie ingelicht." Het attente optreden van Den En gelsman leverde de politie weer twee puzzelstukjes op. Toen vrijdag bij een tankstation in Oos- terland op Schouwen-Duiveland met een gestolen creditcard goe deren werden betaald, kon de poli tie de vijf mannen diezelfde mid dag op de Philipsdam aanhouden. De auto was vermoedelijk ge huurd. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft besloten om het maai-onder- houd aan de waterlopen in het gehe le waterschapsgebied uit te voeren met klepelmaaiers en bodemfrees, uitgerust met afvoertransportband- jes voor het maaisel. Dorpen vergeten. ,Met deze vijfde nota kunnen de dorpen het wel ver geten' is het thema van de ledenver gadering van de landelijke vereni ging voor kleine kernen, zaterdag 13 april in de Zaete te Yerseke. Sprekers zijn de gedeputeerden Coppoolse en Van Zwieten en de kamerleden Meijer, Van Middel koop en Schoenmakers. Het project gaat 1 april van start, ruim een jaar nadat de beschikking van het ministerie afkwam (een gevolg van de mond- en klauw zeercrisis). Voor de aanvraag was op initiatief van de wildbeheereen heid een stichting opgericht: agra risch natuur- en landschapsbeheer Tholen (Sanelt). Deze verzamelde twee jaar geleden 35 geïnteres seerden die samen 76 hectare ak kerrand wilden. Uiteindelijk is 41,17 hectare gehonoreerd voor 25 deelnemers. Zij krijgen in het pro ject een jaarlijkse vergoeding per hectare van de overheid, zodat dit agrarisch natuurbeheer als een stukje inkomen gezien moet wor den. Aan het akkerrandenbeheer zijn een aantal voorwaarden gesteld. De randen, 6 tot 12 meter breed, moeten zes jaar op dezelfde plaats blijven liggen. Onkruidbestrijding is niet toegestaan, uitgezonderd pleksgewijze bestrijding van tk- kerdistel, kleefkruid en aardtp- pelopslag. De deelnemers moeien tellingen van de aanwezige faina en flora toestaan, en bij contole moet een aantal verschilleide kruiden aanwezig zijn. Het water schap dient bij het delven en maai en van waterlopen rekening te houden met de akkerranden. Op een bijeenkomst met 20 van de 25 deelnemers is besloten om het zaadmengsel centraal te laten in kopen door Sanelt en het zaaien zoveel mogelijk door één loonbe drijf te laten doen. Als adviseur is W.A. Boogaard uit Sint-Annaland aangetrokken. Hij stelde het meng sel samen en daarbij is met een aantal factoren rekening gehou den. Het bestaat uit zoveel moge lijk kruiden en bloemsoorten die geen verwaaiing geven, geen schadelijke dieren lokken, nuttig zijn voor vlinders, sluipwespen aantrekken (om bepaalde luizen soorten tegen te gaan die chemisch niet te bestrijden zijn), een fraai gezicht opleveren en een groot deel van het jaar bloeiende planten voortbrengen. Mochten er randen zijn die na verloop van tijd dreigen te mislukken - bijvoorbeeld door vergrassing - dan kan er tussen 1 maart en 1 april opnieuw inge zaaid worden. De natuurvereni- ging zal gevraagd worden de fau natellingen te doen. Sanelt gaat bij de gemeente de mogelijkheid na voor subsidiëring van het project. Dorpsomroeper Gatze de Moed uit Stavenisse gaat dinsdag in Den Haag proberen om staatssecretaris De Vries van Binnenlandse Zaken te overtuigen van de noodzaak om het Zeeuws als streektaal te erken nen. Hij doet dat uiteraard in het dialect met een passende tekst en in histo risch costuum. De Moed maakt sa men met zijn vrouw deel uit van een delegatie Zeeuwen die met een dub beldekbus uit de provincie naar het Binnenhof reist. Er gaan ongeveer 70 voorvechters van het dialect mee. Voor de erkenning zijn in de provincie zo'n 7000 handtekenin gen opgehaald die om 14.00 uur aan De Vries zullen worden overhan digd. Uit een telefonische enquête van Scoop onlangs blijkt dat 55,2 pro cent van de ondervraagden voor het bevorderen van het Zeeuws is. Van de actie om het Zeeuws erkend te krijgen bleek 64 procent op de hoog te te zijn. 93,5 vindt het waardevol om het dialect te behouden. Van de 300 ondervraagden (4 op de 10 de den mee, relatief veel vrouwen tus sen de 18 en 90 jaar) spreekt 56,5 vaak het eigen dialect. In de week van 11 t/m 16 maart wordt er ook op Tholen in Sint-Phi- lipsland weer gecollecteerd voor het nationaal reumafonds. gingen vinden namelijk Veel mensen zouden wel willen beleggen in beken de ondernemingen als Unilever, Koninklijke Olie en Ahold. Vanwege de grilligheid op de beurzen heeft men vooral de laat ste tijd grote behoefte om eventuele koersdalingen te beperken. De Rabobank maakt de keuze gemakkelijker met de introductie van Robeco AEX Garantfund. Dit nieuwe garantiefonds combineert de goede ren dementsverwachtingen voor de AEX-index met de zekerheden van een minimum garantiewaar- de. De ingebouwde koerskliks stellen behaal de koerswinsten veilig. Robeco AEX Garant maart 02/07 heeft een looptijd van vijf jaar. Tus sentijds is het mogelijk om dit fonds tegen de dan geldende waarde te verkopen. Een ander voordeel van dit product is dat er opti male spreiding is. Beleg- plaats in de gehele AEX index, dat zijn de grootse 25 ondernemingen van de Amsterdamse effec tenbeurs (Euronext). Koerskliks stellen de winst veilig. Robeco AEX Garant biedt de belegger de nodige zekerheid. Want dankzij de koers kliks heeft men de zeker heid, dat eenmaal behaal de koerswinst op de einddatum van het fonds gegarandeerd is. Koers kliks werken heel eenvou dig. Bij een stijging van de index met. 10%, 20%, 30% en 40% zet een koersklik deze winst di rect vast. Bij elke koers klik profiteert men voor 80% van de stijging van de slotkoersen van de in dex. Ook nadat alle koers kliks zijn behaald, groeit de belegging tot het ein de van de looptijd voor 80% mee met de stijging van de AEX-index. Zo werken koerskliks: Goed gemutste jongeren in de Rehobothschool in Stavenisse tijdens de verkoping voor Adullam. Bij de Rehobothschool in Stave nisse dreven zaterdag de bezoeker de geuren van oliebollen en ge brande pinda's tegemoet. Het was een drukte van belang op de jaar lijkse verkoping van Adullam, die netto ongeveer 6600 euro oplever de. Binnen was een veelheid aan artikelen te koop. Met name bij de snoephoek en de boeken was het dringen geblazen. Speelgoed, kleding, groente en fruit, planten, kaas, gebak, kaarten en snuiste rijen werden eveneens aangebo den. Er zijn spullen die speciaal voor de verkoping zijn gemaakt en waarvan na aftrek van de ma teriaalkosten de opbrengst voor Adullam is. Daarnaast zijn er ver kopers die een pecentage van hun opbrengst afstaan. Binnen kan de jeugd zich vermaken met bijvoor beeld sjoelen, terwijl buiten druk skelter wordt gereden en ook het ritje met paard en wagen in trek is. Adullam verleent geestelijke en li chamelijke zorg aan verstandelijk gehandicapten. De stichting heeft onder meer een tehuis in Oudorp. Adullam gaat uit van de Oud Ge reformeerde Gemeente, de Gere formeerde Gemeente in Neder land (buiten verband) en de orthodoxe vleugel in de Neder landse Hervormde Kerk. KOS8SKUK MINIMUMGARANTIÉWAARDE Met ingang van vandaag kan tot 22 maart a.s. op dit aantrekkelijke product worden ingeschreven. Gedu rende de inschrijfperiode zijn er geen aankoopkosten van toepassing! Is uw interesse ge- I wekt? Bel de beleggingsad viseurs van de Thool se Rabobanken voor meer informatie. Tele foonnummer: <0166-) 66 51 30. Rabobank Tholen Telefoon: 0166-609200 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2002 | | pagina 7